Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Παιδιά,σταματήστε.

@Veco:Μάλλον θα κάνω ότι είχα κάνει και με την Eurobank.Καλό είναι να ενημερώνονται για τα spam email που κυκλοφορούν με το λογότυπό τους.

@Pexths:Δεν θα αγνοήσω -μάλλον- τόσο εύκολα το email.Απ'όταν έκανα την καταγγελία στη Eurobank για τα spam email που κυκλοφορούν με το λογότυπό της δεν έχω ξαναλάβει παρόμοια email :happy:.Επίσης,την ίδια μέρα που είχα κάνει την καταγγελία είχα παρατηρήσει στην ιστοσελίδα της ότι υπήρχε ανάρτηση που έλεγε για spam email που κυκλοφορούν με το λογότυπο της τράπεζας.

 

Υ.Γ:Στην φωτογραφία που "ανέβασα" υπήρχε και link που άρχιζε με www.nbg.gr/.. Ευτυχώς που ο Internet Explorer και ο Mozilla Firefox με το που άνοιξα τη σελίδα έβγαλαν αμέσως μήνυμα ότι πρόκεται για σελίδα ηλεκτρονικού "ψαρέματος".Με άλλους φυλλομετρητές δεν δοκίμασα.:O

 

Σε εστελνε σε ελληνικο site για ψαρεμα; Ενδιαφερον θα ειχε να μαθαιναμε σε ποιον ανηκει... :ninja:

(nbg.gr λιγο δυσκολο)

Link to comment
Share on other sites

Σε εστελνε σε ελληνικο site για ψαρεμα; Ενδιαφερον θα ειχε να μαθαιναμε σε ποιον ανηκει... :ninja:

(nbg.gr λιγο δυσκολο)

Ορίστε η ιστοσελίδα: http://www.nbg.gr/wps/portal/!ut/p/c1/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8x .Με Firefox ανοίγει,με Internet Explorer όχι.:)

Link to comment
Share on other sites

Το έλαβα κι εγώ αυτό το harm. Αν πας με το ποντίκι πάνω στο link (χωρίς κλικ) θα δεις κάτω στην μπάρα ότι μπορεί να λέει http://www.nbg κτλ. αλλά το link θα σε πάει αλλού. Κλασικό τρικ τέτοιων απατεώνων. Άλλο το πραγματικό link που κρύβεται από πίσω και άλλο η περιγραφή που φαίνεται. Πολλές φορές μάλιστα το αληθινό είναι και κάτι στο στυλ http://200.200.200.200/www.sitetrapezas.gr/intro οπότε το βιαστικό μάτι εφησυχάζει με το www κτλ. και δεν προσέχει την αρχή....
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα απόκτησα μια προπληρωμένη Eurobank Visa Μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για ενοικίαση αυτοκινήτου?
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα απόκτησα μια προπληρωμένη Eurobank Visa Μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για ενοικίαση αυτοκινήτου?

 

στις ενοικιασεις αυτοκινητων δεσμευουν ενα ποσο απο την καρτα που τους δινεις. δεν παιζει ρολο αν ειναι πιστωτικη η προπληρωμενη. μπορεις αρκει να εχει χρηματα μεσα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθηκε, που κυμαινεται αυτο το ποσο, ξερετε?
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθηκε, που κυμαινεται αυτο το ποσο, ξερετε?

 

την τελευταια γφορα που νοικιασα αμαξι ηταν 300 ευρω. αναλογα και την κατηγορια του αμαξιου που νοικιαζεις βεβαια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στις ενοικιασεις αυτοκινητων δεσμευουν ενα ποσο απο την καρτα που τους δινεις. δεν παιζει ρολο αν ειναι πιστωτικη η προπληρωμενη. μπορεις αρκει να εχει χρηματα μεσα

Eιναι σίγουρο παιδιά αυτό;, Γιατι θελω να την χρησιμοποιήσω για ενοικίαση αυτοκινήτου στις διακοπες , και ένας φίλος μου είπε ότι δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι σίγουρο παιδιά αυτό;, Γιατι θελω να την χρησιμοποιήσω για ενοικίαση αυτοκινήτου στις διακοπες , και ένας φίλος μου είπε ότι δεν γίνεται.

 

δεν το εχω κανει εγω. το εχει κανει γνωστος μου σε μεγαλη εταιρια ενοικιασεως αυτοκινητων

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία που έχω σχετικά με τη πιστωτική μου κάρτα citibank.

 

Εαν αγοράσω κάτι απτό internet που κάνει για παράδειγμα 50€ μπορώ να ξεπληρώσω τη κάρτα την επόμενη μέρα αμέσως χωρίς να χρεωθώ κάποιο επιπλέον επιτόκιο;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Την κάρτα σου θα την ξεπληρώσεις όταν έρθει ο λογαριασμός σου και αν πληρώσεις εμπρόθεσμα όλο το ποσό ακριβώς θα χρεωθείς μόνο το ποσό των αγορών σου(50 ευρώ στο παράδειγμά σου)

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Με προπληρωμένη κάρτα γίνεται κράτηση σε ξενοδοχείο του εξωτερικού; Και μετά να γίνει η πληρωμή σε μετρητά.Εννοείται να έχω χρήματα μέσα στην κάρτα.

Π.χ. booking.com

Link to comment
Share on other sites

Με προπληρωμένη κάρτα γίνεται κράτηση σε ξενοδοχείο του εξωτερικού; Και μετά να γίνει η πληρωμή σε μετρητά.Εννοείται να έχω χρήματα μέσα στην κάρτα.

Π.χ. booking.com

 

ναι γίνεται.και χωρις να εχεις χρήματα μέσα.

βεβαια ειναι και ανάλογα το ξενοδοχειο. οι κανονισμοι της κάθε κράτησης διαφέρουν.

 

αλλα κατα 100% μπορείς να κάνεις με χρεωστική και κατα 99% με χρεωστικη άδεια

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΤΙΣ ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΤΙΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ? ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Η Η ΤΡΑΠΕΖΑ....ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ, ΣΕ ΕΝΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΑΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ VISA, ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ?? ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΚΑΡΤΑ, ΟΠΟΙΑΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΘΕΛΩ?
Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΤΙΣ ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΤΙΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ? ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Η Η ΤΡΑΠΕΖΑ....ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ, ΣΕ ΕΝΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΑΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ VISA, ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ?? ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΚΑΡΤΑ, ΟΠΟΙΑΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΘΕΛΩ?

 

Tις ατοκες τις δινει το καταστημα.Αν πληρωνεις ολο το ποσο στο λογαριασμο της καρτας δεν εχεις τοκους απο την τραπεζα,αν ομως πληρωνεις ενα μικρο μερος ,αυτο που θα περισσευει θα τοκιζεται απο την τραπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Tις ατοκες τις δινει το καταστημα.Αν πληρωνεις ολο το ποσο στο λογαριασμο της καρτας δεν εχεις τοκους απο την τραπεζα,αν ομως πληρωνεις ενα μικρο μερος ,αυτο που θα περισσευει θα τοκιζεται απο την τραπεζα.

 

Δεν τοκίζεται αυτό που περισσεύει, αλλά όλο το ποσό από την ημερομηνία συναλλαγής!

 

Πρέπει να πληρώσεις όλη την δόση!

 

Είναι καταχρηστικός όρος των τραπεζών για τον οποίο καταδικάστηκαν από τα δικαστήρια, αλλά αυτές σφυρίζουν αδιάφορα...:whistle:

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δεν τοκίζεται αυτό που περισσεύει, αλλά όλο το ποσό από την ημερομηνία συναλλαγής!

 

Πρέπει να πληρώσεις όλη την δόση!

 

Είναι καταχρηστικός όρος των τραπεζών για τον οποίο καταδικάστηκαν από τα δικαστήρια, αλλά αυτές σφυρίζουν αδιάφορα...:whistle:

Αν εχεις 10 δοσεις των 100€ τον μηνα και πληρωσεις το ελαχιστο ποσο πχ 45€ τον πρωτο μηνα τι θα τοκισουν;Δεν θα τοκισουν τα 55€ που δεν καλυψες απο την αρχη;Κανουν τετοια μπινια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν τοκίζεται αυτό που περισσεύει, αλλά όλο το ποσό από την ημερομηνία συναλλαγής!

 

Πρέπει να πληρώσεις όλη την δόση!

 

Είναι καταχρηστικός όρος των τραπεζών για τον οποίο καταδικάστηκαν από τα δικαστήρια, αλλά αυτές σφυρίζουν αδιάφορα...:whistle:

 

Αν εχεις 10 δοσεις των 100€ τον μηνα και πληρωσεις το ελαχιστο ποσο πχ 45€ τον πρωτο μηνα τι θα τοκισουν;Δεν θα τοκισουν τα 55€ που δεν καλυψες απο την αρχη;Κανουν τετοια μπινια;

 

Για δόση 1000€, ακόμη και αν πληρώσεις 999€, θα τοκιστούν 1000€ από την ημερομηνία συναλλαγής! Είναι κάτι που δεν γνωρίζουν πολλοί...

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

εμενα ηταν ακομα πιο φτωχα.τρεισ τριαρεσ. αμα πετυχω ενενηνταρα θα κανω παρτυ, αν κ ειμαι σιγουροσ οτι δεν υπαρχει καμια.

Αγαπητέ παίχτη δεν πρόκειται να βρεις ούτε ενενηντάρα ούτε πενηντάρα αλλά ούτε δεκάρα !!! Η τράπουλα είναι σημαδεμένη !!!

Αν κοιτάξεις την κλειστή δωροεπιταγή στο φως θα δεις το ποσό. Αυτό το έμαθα σήμερα δυο ημέρες πριν τη λήξη της προσφοράς.

Πριν μας δώσουν οι ταμίες τις δωροεπιταγές, τις έχουν κοιτάξει και μας δίνουν τα τριαράκια και άντε και κανένα πενταράκι και τις μεγάλες τις κρατάνε για δική τους ... χρήση.

Σε κατάστημα, λέει η ταμίας στον πελάτη : Πάω κάτω να σας φέρω μια δωροεπιταγή των 5 ευρώ !!! (τον συμπάθησε) !!!

Περαστικά μας

Link to comment
Share on other sites

Eιναι σίγουρο παιδιά αυτό;, Γιατι θελω να την χρησιμοποιήσω για ενοικίαση αυτοκινήτου στις διακοπες , και ένας φίλος μου είπε ότι δεν γίνεται.

 

Aπο easycars (που νοικιαζει μεσω ΑVIS) δε χρεωθηκαμε οταν εγινε η κρατηση online. Ουτε καν οταν υπογραψαμε για ενα συγκεκριμενο ποσο οταν πηραμε το αυτοκινητο. Η χρεωση εγινε στο τελος της ενοικιασης.

 

Απλα δοκιμασε να κανεις την κρατηση.

 

Κατα τα αλλα η AVIS απαραδεκτη. Δεν ειχε το αυτοκινητο που καναμε κρατηση και μας χρεωσε για να μας παει σε αλλη κατηγορια.

Octavia με ολικη καλυψη και GPS x 7 ημερες = 400 €

Kαι αν το νοικιαζαμε απ' ευθειας απο AVIS τοτε θα ηταν αρκετα παραπανω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατα τα αλλα η AVIS απαραδεκτη. Δεν ειχε το αυτοκινητο που καναμε κρατηση και μας χρεωσε για να μας παει σε αλλη κατηγορια.

Octavia με ολικη καλυψη και GPS x 7 ημερες = 400 

Kαι αν το νοικιαζαμε απ' ευθειας απο AVIS τοτε θα ηταν αρκετα παραπανω. ;)

 

:offtopic:

 

Έχω την εντύπωση ότι μέσα στα δικαιώματα του καταναλωτή όταν ενοικιάζει αυτοκίνητο αναφέρει πως εάν δεν υπάρχει μοντέλο στην κατηγορία που επέλεξε, η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να του παρέχει δωρεάν χωρίς επιπλέον χρέωση ανώτερης κατηγορίας.

 

Μας είχε συμβεί μία φορά αυτό, είχαμε ενοικιάσει μεσαίο αυτόματο και επειδή δεν είχαν μας έδωσαν μεγάλο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα έμβασμα σε λογαριασμό στην Αγγλία (€250) και με χρέωσαν €25 έξοδα έκδοσης εμβάσματος και €10 έξοδα SWIFT. :mad:

 

Σημειωτέον ότι αφενός είχα αριθμούς BIC/IBAN/SWIFT έτοιμους (δεν απασχολήθηκε υπάλληλος για τη συναλλαγή αυτή) και ενώ ήθελα να κάνω κατάθεση των χρημάτων άμεσα στο λογαριασμό, μου ζήτησαν να γίνει κατάθεση αρχικά σε λογαριασμό μου και από εκεί μεταφορά του ποσού (και των εξόδων) στον Αγγλικό λογαριασμό. Αποτέλεσμα να φάω περίπου 30 λεπτά ανάμεσα σε γκισέ και γραφεία και να επιβαρυνθώ με ένα παράλογο κατά τη γνώμη μου ποσό...

 

Για καλή μου τύχη δεν επρόκειτο για δικά μου χρήματα αλλά για εξυπηρέτηση που έκανα σε άλλον, αλλά και πάλι με ενόχλησε το ύψος της συνολικής επιβάρυνσης... :X

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...