Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

το αυτονοητο ειναι οτι θα επρεπε να γνωριζει το καθε καταστημα τις αναγκες της περιοχης δρασης του για ενα σαββατοκυριακο...

 

Εννοείται πως θα έπρεπε. Αν θεωρήσουμε λοιπόν ότι ο υπάλληλος ξέρει τις ανάγκες της περιοχής, τότε το μόνο πιθανό ενδεχόμενο είναι να έτυχε να υπήρξε μεγάλη κίνηση. Και πάλι όμως, ο σωστός υπάλληλος βάζει αρκετά περισσότερα χρήματα στην ΑΤΜ, για να είναι καλυμμένος.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

το αυτονοητο ειναι οτι θα επρεπε να γνωριζει το καθε καταστημα τις αναγκες της περιοχης δρασης του για ενα σαββατοκυριακο...

 

Αυτό είναι όμως σχετικό: Θα μπορούσε να περάσει κάποιος κάτοικος άλλης περιοχής από το συγκεκριμένο ATM και να σηκώσει π.χ. €1000, οπότε κάθε πρόβλεψη πάει στράφι... ;)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι όμως σχετικό: Θα μπορούσε να περάσει κάποιος κάτοικος άλλης περιοχής από το συγκεκριμένο ATM και να σηκώσει π.χ. €1000, οπότε κάθε πρόβλεψη πάει στράφι... ;)

 

Υπάρχει όριο στο πόσα χρήματα μπορεί να δώσει μία ΑΤΜ, αλλά και πάλι, πάντα μπαίνουν περισσότερα χρήματα από τα αναγκαία στην ΑΤΜ. Αν δηλαδή οι ημερήσιες ανάγκες είναι 20.000 ευρώ, μπαίνουν τουλάχιστον 30.000.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όριο στο πόσα χρήματα μπορεί να δώσει μία ΑΤΜ, αλλά και πάλι, πάντα μπαίνουν περισσότερα χρήματα από τα αναγκαία στην ΑΤΜ. Αν δηλαδή οι ημερήσιες ανάγκες είναι 20.000 ευρώ, μπαίνουν τουλάχιστον 30.000.

 

Δεν ήξερα ότι μιλάμε για τέτοια ποσά και τόσο μεγάλο εύρος...τώρα κατάλαβα γιατί πάνε και τα ξηλώνουν με τρακτέρ! :lol:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι μιλάμε για τέτοια ποσά και τόσο μεγάλο εύρος...τώρα κατάλαβα γιατί πάνε και τα ξηλώνουν με τρακτέρ! :lol:

 

Δεν έχουν όλες οι τράπεζες τα ίδια ποσά στις ΑΤΜ τους. Άλλες οι ανάγκες της Μαρφίν στην Πανεπιστημίου, άλλες στη Χαλκίδα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

'Εκανα μια αγορά από ΑΒ και πλήρωσα με BONUS VISA της ALPHA BANK και ζήτησα 10 ευρώ μετρητά (CASH BACK), και μου έδωσαν μια δωροεπιταγή.

Για κάθε CASH BACK από τα ΑΒ μέχρι 11/7, σου δίνουν μια δωροεπιταγή 3,5,10,50, ή 90 ευρώ για αγορές από τα ΑΒ. Πολύ καλή προσφορά.

 

http://www.alphabonus.gr/pdf/cashB.pdf

Link to comment
Share on other sites

'Εκανα μια αγορά από ΑΒ και πλήρωσα με BONUS VISA της ALPHA BANK και ζήτησα 10 ευρώ μετρητά (CASH BACK), και μου έδωσαν μια δωροεπιταγή.

Για κάθε CASH BACK από τα ΑΒ μέχρι 11/7, σου δίνουν μια δωροεπιταγή 3,5,10,50, ή 90 ευρώ για αγορές από τα ΑΒ. Πολύ καλή προσφορά.

 

http://www.alphabonus.gr/pdf/cashB.pdf

 

πολυ θα ηθελα να ξερω ποσεσ απο τισ επιταγεσ θα ειναι 50αρεσ κ 90αρεσ.πραγματικα το εχω μεγαλη απορια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

'Εκανα μια αγορά από ΑΒ και πλήρωσα με BONUS VISA της ALPHA BANK και ζήτησα 10 ευρώ μετρητά (CASH BACK), και μου έδωσαν μια δωροεπιταγή.

Για κάθε CASH BACK από τα ΑΒ μέχρι 11/7, σου δίνουν μια δωροεπιταγή 3,5,10,50, ή 90 ευρώ για αγορές από τα ΑΒ. Πολύ καλή προσφορά.

 

http://www.alphabonus.gr/pdf/cashB.pdf

 

τι ακριβώς είναι αυτό το cash back? δεν εχω καταλαβει... μπορει καποιος να το εξηγησει με απλα λογια?

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς είναι αυτό το cash back? δεν εχω καταλαβει... μπορει καποιος να το εξηγησει με απλα λογια?

 

μαζι με τα προιοντα αγοραζεισ κ λεφτα. σαν να δανειζεσε λεφτα. χωρισ προμηθειεσ κ παραλογουσ τοκουσ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μαζι με τα προιοντα αγοραζεισ κ λεφτα. σαν να δανειζεσε λεφτα. χωρισ προμηθειεσ κ παραλογουσ τοκουσ

 

ένα σύστημα που εφαρμόζεται κατά κόρον στο εξωτερικό σε όλα τα supermarket (κι όχι μόνο) όταν πληρώνεις με κάρτα (οποιαδήποτε) ... ήρθε η ώρα να εφαρμοστεί και στην Ελλαδίτσα μας.. αλλά να υποθέσω σε μας .. θα γίνεται μόνο στα ΑΒ και μόνο από κάρτες της AlphaBank.. σωστά;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στα ΑΒ και μόνο με κάρτες VISA της Alphabank

 

Και με τη visa της Τράπεζας Κύπρου ισχύει το ίδιο αλλά δεν νομίζω ότι θα αλλάξει τα δεδομένα στις αγορές...

:cry:
Link to comment
Share on other sites

ένα σύστημα που εφαρμόζεται κατά κόρον στο εξωτερικό σε όλα τα supermarket (κι όχι μόνο) όταν πληρώνεις με κάρτα (οποιαδήποτε) ... ήρθε η ώρα να εφαρμοστεί και στην Ελλαδίτσα μας.. αλλά να υποθέσω σε μας .. θα γίνεται μόνο στα ΑΒ και μόνο από κάρτες της AlphaBank.. σωστά;

 

κ στο carrefour θα ξεκινησει καποια στιγμη, το εχουν αναφερει στουσ υπαλληλουσ εδω κ ενα χρονο. με την καρτα simply visa τησ εμπορικησ τραπεζασ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πολυ θα ηθελα να ξερω ποσεσ απο τισ επιταγεσ θα ειναι 50αρεσ κ 90αρεσ.πραγματικα το εχω μεγαλη απορια.

Έχω κάνει 10 φορές CASH BACK.

Oi 5 δωροεπιταγές ήταν 3 ευρώ, και οι 5 ήταν 5 ευρώ.

Σήμερα μια ταμείας μού είπε ότι χθες έδωσε 3 συνεχόμενες δωροεπιταγές των 50 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει 10 φορές CASH BACK.

Oi 5 δωροεπιταγές ήταν 3 ευρώ, και οι 5 ήταν 5 ευρώ.

Σήμερα μια ταμείας μού είπε ότι χθες έδωσε 3 συνεχόμενες δωροεπιταγές των 50 ευρώ.

 

αν παρεισ ποτε δωροεπιταγη πανω απο 5 ευρω ενημερωσε μασ. ετσι απο περιεργια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν παρεισ ποτε δωροεπιταγη πανω απο 5 ευρω ενημερωσε μασ. ετσι απο περιεργια

Οκ, πιστεύω όμως πως κάποια στιγμή θα "πιάσω" μεγάλο ποσό από τις 2-3 φορές την ημέρα, που θα κάνω μέχρι 11/7.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, πιστεύω όμως πως κάποια στιγμή θα "πιάσω" μεγάλο ποσό από τις 2-3 φορές την ημέρα, που θα κάνω μέχρι 11/7.

 

άσχετο αλλά συγγνώμη .. πας 2-3 φορές τη μέρα σουπερμάρκετ;;;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

άσχετο αλλά συγγνώμη .. πας 2-3 φορές τη μέρα σουπερμάρκετ;;;

 

το κανει επιτηδεσ κ καλα κανει για να παρει οσο το δυνατον περοσσοτερεσ δωροεπιταγεσ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το κανει επιτηδεσ κ καλα κανει για να παρει οσο το δυνατον περοσσοτερεσ δωροεπιταγεσ

 

Αχα.. απλά μου κάνει εντύπωση .. να τρέχεις όλη μέρα στο ΣΜ και να ψωνίζεις .. εκτός κι αν μένει δίπλα και δεν το'χει σε τπτ .. γιατί εγώ μια φορά τη βδομάδα και το βαριέμαι να πηγαίνω .. πόσο μάλλον 2-3 φορές τη μέρα..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

άσχετο αλλά συγγνώμη .. πας 2-3 φορές τη μέρα σουπερμάρκετ;;;

Δεν κατάλαβες. 2-3 φορές την ημέρα θα πηγαίνω στα AB !!!

Αντί να πάω μία για 15 ευρώ, θα παω 3 φορές για 5 ευρώ την κάθε φορά.

Αυτά έχει ο ...τζόγος !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Σάββατο πήγα δύο φορές αλλά φτωχά αποτελέσματα 3+3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Σάββατο πήγα δύο φορές αλλά φτωχά αποτελέσματα 3+3

Με το καλό την ενενηντάρα.

Tα δικά μου σημερινά αποτελέσματα είναι 5+5

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Σάββατο πήγα δύο φορές αλλά φτωχά αποτελέσματα 3+3

 

εμενα ηταν ακομα πιο φτωχα.τρεισ τριαρεσ. αμα πετυχω ενενηνταρα θα κανω παρτυ, αν κ ειμαι σιγουροσ οτι δεν υπαρχει καμια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να μάθω πόσο θα με χρεώσει η τράπεζά μου για την αποστολή χρημάτων από το εξωτερικό με ένδειξη shared και πόσο με ένδειξη BEN;

Έχω 3 λογαριασμούς σε διαφορετικές τράπεζες στην Ελλάδα και θα ήθελα να δω σε ποιόν από τους 3 με συμφέρει να στέλνω χρήματα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις με SHA , τα έξοδα της τράπεζας σου στην Γενεύη δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όμως τα έξοδα στην Ελλάδα για εισερχόμενα SHA σε ευρώ είναι από 0 μέχρι 3 ευρώ.

Ας πούμε

Γενική τράπεζα 0

Eurobank 2

AlphaBank 3

Σε ποιες τράπεζες θες να στείλεις στην Ελλάδα ?

Μπορώ να σου βρώ τα έξοδα.

Ψάξε στην σελίδα της τράπεζας σου να δεις αν έχουν τιμολόγιο εργασιών .

Εδώ στην Ελλάδα κάθε τράπεζα είναι υποχρεωμένη να το έχει μέσα σε κάθε κατάστημα και πραγματικά το βρίσκεις εύκολα .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...