Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

γεια σας παιδια να ρωτησω κατι... πχ αγοραζω κατι που κοστιζει 300 ευρω και το βαζω σε 6 δοσεις...πληρωνω την πρωτη δοση....μπορω μετα να παω να βαλω με τη μία ολο το υπολοιπο(5 δοσεις) στην καρτα ή πρεπει καθε μηνα να πληρωνω τις δοσεις μεχρι να ξεχρεωσω;
Link to comment
Share on other sites

Έχεις το δικαίωμα να πληρώσεις οποιοδήποτε ποσό στην κάρτα σου όποτε θέλεις

Στην περίπτωση αυτή ο λογαριασμός σου θα γίνει πιστωτικός ( η τράπεζα σου χρωστάει χρήματα) και η τράπεζα θα χρεώνει τις 5 δόσεις κάθε μήνα μέχρι που τον 5ο μήνα θα έχεις πλέον μηδενικό υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή σε λίγο καιρό θα κάνω ένα ταξίδι προς USA μεριά γνωρίζει κανείς αν γίνεται εκεί ανάληψη μετρητών με Visa Electron από τα ΑΤΜ. Αν όχι με ποιον τρόπο γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή σε λίγο καιρό θα κάνω ένα ταξίδι προς USA μεριά γνωρίζει κανείς αν γίνεται εκεί ανάληψη μετρητών με Visa Electron από τα ΑΤΜ. Αν όχι με ποιον τρόπο γίνεται?

 

εγω Nevada που ειμουνα εβγαλα κανονικα απο μηχανημα με ελεκτρον , αν και δεν το περιμενα μιας και το μηχανημα δεν ειχε κανενα αυτοκολλητο..παντως την δουλεια μου την εκανα , το μετρητο βγηκε

Link to comment
Share on other sites

Μόνο από άλλη τράπεζα είναι όπως τα λες, δεν έχει σχέση η χώρα παντού έτσι είναι

 

Nope, τουλαχιστον στο Η.Β. μπορεις να βγαλεις απο οποιαδηποτε σχεδον τραπεζα χωρις καποια χρεωση οπως στο ΔΙΑΣ. :O

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια...Βρηκα μια χρεωστικη της μανας μου απο τη eurobank.Ειναι euroline debit-Maestro....Μπορω να κανω account με αυτη στο paypal????
Link to comment
Share on other sites

Nope, τουλαχιστον στο Η.Β. μπορεις να βγαλεις απο οποιαδηποτε σχεδον τραπεζα χωρις καποια χρεωση οπως στο ΔΙΑΣ. :O

εννοούσα ότι παντού αν βγάλεις από τη τράπεζα σου δεν έχει κάποια χρέωση, τώρα από άλλες τράπεζες εκεί εξαρτάται πάντα από τις συμφωνίες που έχουν μεταξύ τους και από τους νόμους κάθε χώρας εννοείται

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια...Βρηκα μια χρεωστικη της μανας μου απο τη eurobank.Ειναι euroline debit-Maestro....Μπορω να κανω account με αυτη στο paypal????

όχι , Δεν μπορέις με αυτήν την κάρτα .Χρειάζεσε πιστωτική. ή Έστω Visa Electron με 3ψήφιο κωδικό CVV . Με Maestro δεν γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από μένα.. Η Miles& Bonus (Lufthans) της Πειραιώς, προσθέτει τα μίλια που μαζεύεις στο λογαριασμού σου της Aegean, ή μόνο με τις κάρτες της AlphaBank γίνεται αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο διαφορετικές συνεργασίες. Στην miles and more μαζεύεις μίλια ενώ στην alpha bank bonus μαζεύεις πόντους. Εξαρτάται τι δώρα θέλεις να πάρεις και αντίστοιχα χρησιμοποιείς. Συγκεκριμένα για Aegean εάν κάνεις συναλλαγές π.χ ύψους 100 ευρώ, με την miles and more θα κερδίσεις 100 μίλια ενώ με την alpha bonus θα κερδίσεις 400 πόντους. Εάν έχεις κάρτα aegean έχω την εντύπωση ότι δεν προσθέτονται όλα τα μίλια που κερδίζεις από miles and more (παρά μόνο όσα κάνεις με aegean και lufthansa) αλλά καλύτερα να κοιτάξεις τους όρους χρήσης της κάρτας.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο μίλια θέλω της Aegean να μαζεύω.. Οι 400 πόντοι της Alpha σε πόσα μίλια αντιστοιχούν?
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση σχετικα με την πειραιως.

μια ασθενης μου ειπε πως για μια απλη ενημερωση λογαριασμου,αρχισαν να χρεωνουν 1,20ε.

ισχυει κατι τετοιο ή μπερδευτηκε η γιαγια?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Η Alpha δεν μετράει μίλια αλλά μόνο πόντους ανάλογα με το ύψος των συναλλαγών.

 

Ωραία και πως μετατρέπονται σε μίλια της Aegean αυτά? Συνδέεται με την κάρτα μιλίων της Aegean ή είναι διαφορετικά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν συνδέεται με την κάρτα μιλιών της aegean και οι πόντοι δεν μετατρέπονται σε μίλια αλλά εξαργυρώνονται σε δώρα.
Link to comment
Share on other sites

όχι , Δεν μπορέις με αυτήν την κάρτα .Χρειάζεσε πιστωτική. ή Έστω Visa Electron με 3ψήφιο κωδικό CVV . Με Maestro δεν γίνετε.

 

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.Ειχα παει να κανω account paypal,αλλα μου ζηταγε αυτον τον 3ψηφιο αριθμο....Απ' οτι καταλαβα,paypal κανεις με πιστωτικη και οχι με χρεωστικη.Προβλημα τοτε,γιατι δεν εχω εκκαθαριστικο εφοριας.Ειμαι προστατευομενο μελος ακομη:(

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.Ειχα παει να κανω account paypal,αλλα μου ζηταγε αυτον τον 3ψηφιο αριθμο....Απ' οτι καταλαβα,paypal κανεις με πιστωτικη και οχι με χρεωστικη.Προβλημα τοτε,γιατι δεν εχω εκκαθαριστικο εφοριας.Ειμαι προστατευομενο μελος ακομη:(

Η gift card της Αττικής είναι χρεωστική αλλά visa electron (έχει και τον τριψήφιο κωδικό).

Εγώ τέτοια έχω στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

Και της Πειραιώς η Miles&Bonus (Lufthansa) το ίδιο είναι?

 

Οχι. Εκει τα ευρω που σπαταλας μετατρεπονται σε μιλια και μπαινουν στον συνδεδεμενο λογαριασμο μελους που εχεις στη Λουφτχανσα (αν δεν εχεις σου βγαζουν μαζι με την πιστωτικη).

 

1 ευρω για ενα μιλι αν θυμαμαι καλα. Μια χαρα νομιζω. :O

 

Σημειωνω οτι και απο πτησεις της Aegean και ενα σωρο αλλων εταιριων μπορεις να παρεις μιλια στη Miles & More. Λιγοτερα απ'οσα θα επαιρνες με Λουφτχανσα βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

Ρε παιδιά να κάνω μία ερώτηση;

Έχω πάει σε άλλο σπίτι και θέλω να αλλάξω τη διεύθυνση αποστολής λογαριασμών στη νέα διεύθυνση.Για κάποιους λόγους, δεν έχω κανένα λογαριασμό στο δικό μου όνομα και πλέον, απ'ότι μου είπαν απαιτείται ένας λογαριασμός ΔΕΚΟ που να μου ανήκει.

Δηλαδή εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω για να μην πηγαίνουν λογαριασμοί στην παλιά διεύθυνση;Τόσο δύσκολο είναι να γίνει η αλλαγή;

Εξυπακούεται πως όταν είχα κάνει αίτηση να εκδοθούν οι κάρτες μου, δεν μου είχαν ζητήσει κάτι για να αποδείξω ότι μένω στην διεύθυνση που είχα δηλώσει.

Τώρα δηλαδή γιατί με παιδεύουν έτσι;:mad:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω μία ερώτηση;

Έχω πάει σε άλλο σπίτι και θέλω να αλλάξω τη διεύθυνση αποστολής λογαριασμών στη νέα διεύθυνση.Για κάποιους λόγους, δεν έχω κανένα λογαριασμό στο δικό μου όνομα και πλέον, απ'ότι μου είπαν απαιτείται ένας λογαριασμός ΔΕΚΟ που να μου ανήκει.

Δηλαδή εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω για να μην πηγαίνουν λογαριασμοί στην παλιά διεύθυνση;Τόσο δύσκολο είναι να γίνει η αλλαγή;

Εξυπακούεται πως όταν είχα κάνει αίτηση να εκδοθούν οι κάρτες μου, δεν μου είχαν ζητήσει κάτι για να αποδείξω ότι μένω στην διεύθυνση που είχα δηλώσει.

Τώρα δηλαδή γιατί με παιδεύουν έτσι;:mad:

 

Φίλε μου καμμία τράπεζα δε θέλει να σε παιδεύει(μαλ... ειναι??)Προφανώς έχει έρθει εντολή από τη τράπεζα ελλάδος άρα δε μπορούν να το αποφύγουν...

:cry:
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.Ειχα παει να κανω account paypal,αλλα μου ζηταγε αυτον τον 3ψηφιο αριθμο....Απ' οτι καταλαβα,paypal κανεις με πιστωτικη και οχι με χρεωστικη.Προβλημα τοτε,γιατι δεν εχω εκκαθαριστικο εφοριας.Ειμαι προστατευομενο μελος ακομη:(

 

 

εγώ το paypal εδώ και 3-4 χρόνια το έχω συνδέσει και με πιστωτική και με χρεωστική και δεν είχα πρόβλημα ( συγκεκριμένα με Πειραιώς, Eurobank, AlphaBank, Κύπρου).

ίσως με εκκαθαριστικό των γονιών σου.. να ρωτούσες καμιά τράπεζα;;; Αν είσαι φοιτητής υπάρχουν κάτι φοιτητικές χρεωστικές που εκδίδουν οι τράπεζες που δεν θυμάμαι να ζητάνε εκκαθαριστικό.. αλλά για να μην σε πάρω και στο λαιμό μου.. ψάξτο λίγο... αν σε ενδιαφέρει..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ψάχνει για απατεώνες μπορεί να δει και δω στη σελίδα της Eurobank όπου το "μεγάλο" ταμιευτήριο έχει 3.3% επιτόκιο στο flash banner και ...3% στο αποκάτω κείμενο.

 

http://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=266&mid=462&lang=gr

 

Επίσης προσοχή σε κάτι 7% της εμπορικής κ.α. γιατί είναι μόνο μέχρι ...28/2 ή κάτι παρόμοιο μετά είναι 2%!!! (και ούτως ή άλλως είναι μόνο μέχρι 5000)

 

Η παραπλάνηση σε όλο της το μεγαλείο...

Ότι σε σκοτώνει, ΔΕΝ σε κάνει δυνατότερο...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...