Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Είναι πολύ απλό

Κάνεις την διάιρεση για να βρείς την ισοτιμία

Μετά πας στο http://www.iccfx.com όπου μπορείς να βρείς πόσο είχε η ισοτιμία την ημέρα που περάστηκε η συναλλαγή στην κάρτα σου .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν χρεωστικές κάρτες VISA;

Νομίζω ότι όλες οι χρεωστικές είναι MAESTRO. Αν είναι όντως έτσι τότε για αγορές από internet η πιστωτική είναι μονόδρομος.

Θα με ενδιέφερε μία χρεωστική για Εθνική ή Euyobank, αλλά με την προυπόθεση να μπορώ να την χρησιμοποιώ στο internet.

 

σαφεστατα κ υπαρχουν κ ειναι διεθνως γνωστες κ χρησιμες(VISA πας παντου).

ειναι οι VISA ELECTRON. πολλες τραπεζες τις διαθετουν οπως Alpha, πειραιως, κυπρου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έκανα πλάκα, εξ ου και τα ":lol:" :)

 

Το "νταβατζηλίκι" το ξέρεις γιατί το αναφέρουν στους όρους. Αλλά εγώ έχω και μια άλλη απορία, που την ανέφερα και πριν. Όταν πας να αλλάξεις συνάλλαγμα σε μετρητά, που σου αναφέρουν την ισοτιμία, ζητάς να σου συγκρίνουν την ισοτιμία αυτή με την "επίσημη" της κεντρικής τράπεζας και να σου αναφέρουν καθαρά το "παραπάνω ποσοστό που κρατάνε";

για τους ορους ανεφερα πιο πανω, ομολογω ομως οτι ειμαι κι εγω μεσα σ αυτους που δεν τους ειχα διαβασει, και φυσικα δεν ηξερα οτι κρατανε προμηθεια για τη μετατροπη του συναλλαγματος. Οσο για την αλλαγη συναλλαγματος ολες οι τραπεζες εχουν πινακες με τις τιμες αγορας και πωλησης και ο οποιοσδηποτε θελει μπορει να κανει τη συγκριση. Τελος, αφου οι τιμες μετατροπης οριζονται απο τη VISA INTERNATIONAL θα επρεπε να υπαρχουν στο site της ωστε ο καθε ενδιαφερομενος να μπαινει και να ενημερωνεται αν θελει. Δεν υπαρχουν η τουλαχιστον εγω δε τις εχω βρει, το αστειο ειναι οτι οταν ρωτησα την υπαλληλο στο τμημα καρτων της Πειραιως ουτε κι αυτη ειχε καποια ιδεα για το τι τιμες χρησιμοποιουνται. Με λιγα λογια θα πρεπει να περιμενω να ερθει το statement για να υπολογισω τι τιμη χρησιμοποιηθηκε.

Αλλά ψάχνεις κάτι που είναι σταγόνα στον ωκεανό σε σχέση με τις υπόλοιπες προμήθειες που κρατάνε οι τράπεζες.

Συμφωνω απολυτα, να μη ξεφυγω ομως απο το thread

 

 

Αλήθεια, η Πειραιώς που δεν αναφέρει καθαρά την ισοτιμία στο statement είναι η εξαίρεση ή ο κανόνας;

Ουτε στη visa της Alpha αναφερεται

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να μεταφέρει ένα μεγάλο ποσό (π.χ. πάνω από €100.000) από λογαριασμό του σε λογαριασμό τρίτου που βρίσκονται σε διαφορετικές τράπεζες, ποιά είναι η πιο οικονομική μέθοδος?

 

Υπάρχει κάποια χρέωση?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να μεταφέρει ένα μεγάλο ποσό (π.χ. πάνω από 100.000) από λογαριασμό του σε λογαριασμό τρίτου που βρίσκονται σε διαφορετικές τράπεζες, ποιά είναι η πιο οικονομική μέθοδος?

 

Υπάρχει κάποια χρέωση?

 

Η πιο οικονομική μέθοδος είναι να κάνεις ανάληψη και μετά να πας στην άλλη τράπεζα και να τα κάνεις κατάθεση.....

Φυσικά η τράπεζα σου θα χαρεί να σου δώσει δωρεάν τραπεζική επιταγή παρά να στα δώσει μετρητά

Επίσης μπορείς να τα στείλεις με Online Banking

Στην Εurobank είναι 5 ευρώ συν τα έξοδα της τράπεζας του πραλήπτη ή 15 ευρώ αν θες να τα πληρώσεις όλα εσύ.

Από κει και πέρα εξαρτάτε την τράπεζα ποπυ πρόκειται να κάνεις την ανάληψη. Δεν έχουν όλες τα ίδια έξοδα

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να μεταφέρει ένα μεγάλο ποσό (π.χ. πάνω από €100.000) από λογαριασμό του σε λογαριασμό τρίτου που βρίσκονται σε διαφορετικές τράπεζες, ποιά είναι η πιο οικονομική μέθοδος?

 

Υπάρχει κάποια χρέωση?

 

Να τα κανεις αναληψη και να με παρεις τηλ. να μου πεις που βρισκεσαι ειναι η καλυτερη λυση. :wink: :shifty: :p

 

@SpyrosDan

Ή να περιμενεις να περαστει στο e-banking. :)

Link to comment
Share on other sites

Την έχει δοκιμάσει κανένας;;;

 

Εγώ και φαντάζομαι πολλοί άλλοι.Υπηρεσία είναι και όχι κάρτα βασικά.Τι ακριβώς φοβάσαι;Όλα είναι online,πας όπου υπάρχει το ειδικό μηχάνημα,σου κόβει μια απόδειξη με ένα PIN το οποίο αντιστοιχεί στην αξία που πλήρωσες και μετά πας στο site που θες,διαλέγεις πληρωμή μέσω paysafecard βάζεις το PIN και τελείωσες.Απλά και γρήγορα χωρίς τον παραμικρό κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξής παράδοξο: Στο λογαριασμό μου της Eurobank μου έγινε ένα υποτιθέμενο έμβασμα 60Ε από την Alpha, το οποίο όμως εμφανίστηκε σαν 33Ε στο ebanking της Eurobank. Από την Alpha βρήκα αποδεικτικό της κίνησης το οποίο επιβεβαιώνει το ποσό των 60Ε και τα στοιχεία των δύο λογαριασμών αλλά παρόλα αυτά, και στις 2 τράπεζες που ρώτησα με κάνανε μπαλάκι η μία στην άλλη για την διαφορά του ποσού και δνε ξέρω τι να κάνω. Να απευθυνθώ στο λογιστήριο της εταρίας που μου έκανε το έμβασμα;;
Link to comment
Share on other sites

Στον Τραπεζικό μεσολαβητή να απευθηνθείς τηλεφωνικά.

Δεύτερον πας στην Alpha και δηλώνεις ότι το έμβασμα δεν έφθασε (αν όχι εσύ , ας πάει η εταιρεία που σου το έστειλε)

Σε αυτήν την περίπτωση η Alpha είναι υποχρεωμένη να κάνει αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να στείλω ένα έμβασμα στην Γερμανία και έχω τα εξής στοιχεία:

 

Kreissparkasse Köln

BLZ:

Konto:

SWIFT-BIC-

IBAN-

 

Θα το στείλω μέσω του Winbank της Πειραιώς και έχω την εξής απορία. (παρακάτω παραθέτω ένα screen shot απο το site) Που ακριβώς θα εισάγω τον αριθμό IBAN; Επίσης ποιος απο τους BLZ και Konto αποτελεί τον αριθμό λογαριασμού και που θα εισάγω τον άλλο; Γνωρίζει κανείς;

 

http://xs331.xs.to/xs331/08373/qwerfgerwerfwerfwerfwerfwe811.jpg.xs.jpg

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Konto είναι ο αριθμός λογαριασμού.

BLZ είναι ο αριθμός του υποκαταστήματος.

Λογικά το BLZ δεν το χρειάζεσαι.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να στείλω ένα έμβασμα στην Γερμανία και έχω τα εξής στοιχεία:

 

Kreissparkasse Köln

BLZ:

Konto:

SWIFT-BIC-

IBAN-

 

Θα το στείλω μέσω του Winbank της Πειραιώς και έχω την εξής απορία. (παρακάτω παραθέτω ένα screen shot απο το site) Που ακριβώς θα εισάγω τον αριθμό IBAN; Επίσης ποιος απο τους BLZ και Konto αποτελεί τον αριθμό λογαριασμού και που θα εισάγω τον άλλο; Γνωρίζει κανείς;

 

http://xs331.xs.to/xs331/08373/qwerfgerwerfwerfwerfwerfwe811.jpg.xs.jpg

 

Ο αριθμος λογαριασμου ειναι το iban.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να στείλω ένα έμβασμα στην Γερμανία και έχω τα εξής στοιχεία:

 

Kreissparkasse Köln

BLZ:

Konto:

SWIFT-BIC-

IBAN-

 

Θα το στείλω μέσω του Winbank της Πειραιώς και έχω την εξής απορία. (παρακάτω παραθέτω ένα screen shot απο το site) Που ακριβώς θα εισάγω τον αριθμό IBAN; Επίσης ποιος απο τους BLZ και Konto αποτελεί τον αριθμό λογαριασμού και που θα εισάγω τον άλλο; Γνωρίζει κανείς;

 

http://xs331.xs.to/xs331/08373/qwerfgerwerfwerfwerfwerfwe811.jpg.xs.jpg

 

Απ'οτι διαβασα το IBAN δεν ειναι ουτε το BLZ ουτε το Konto.

Οποτε ρωτα τον κατοχο να σου δωσει το IBAN γιατι θα πληρωσεις τα κερατα σου! :O

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι διαβασα το IBAN δεν ειναι ουτε το BLZ ουτε το Konto.

Οποτε ρωτα τον κατοχο να σου δωσει το IBAN γιατι θα πληρωσεις τα κερατα σου! :O

Του το'χει δώσει το IBAN

Τα υπόλοιπα δεν τα χρειάζεται..

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Του το'χει δώσει το IBAN

Τα υπόλοιπα δεν τα χρειάζεται..

 

Ωπ! Φαινεται πως εχεις δικιο...http://www.laymark.com/i/m/m182.gif

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

Υ.Γ. http://img232.imageshack.us/img232/4711/wtfisthisvy6.jpg ------> http://img134.imageshack.us/img134/9269/sighfj0.jpg

 

Τρομπακοπ εισαι θεος ρε! Γελασα απιστευτα! :p :p

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ως αριθμό λογαριασμού απλά βάζω το IBAN;

 

Αχα. Λογικα θα σου βγαλει και ποσο θα πλερωσεις! http://www.laymark.com/i/m/m186.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχα. Λογικα θα σου βγαλει και ποσο θα πλερωσεις! http://www.laymark.com/i/m/m186.gif

 

Δηλαδή; :alien:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που λέει αριθμός λογαριασμού πρώτα θα κάνεις επιλογή το IBAN και μετά θα γράψεις αριθμό λογαριασμού. Το καλό είναι ότι εάν κάνεις λάθος, θα δεις ότι το σύστημα δεν το δέχεται! Τελευταία φορά που είχα στείλει εμένα η Πειραιώς μου κράτησε 50 λεπτά αλλά ο παραλήπτης χρεώθηκε από την δικιά του τράπεζα για να παραλάβει το έμβασμα με 15 ευρώ! Μάλιστα επειδή ο παραλήπτης ήταν ξενοδοχείο απαίτησαν μετά να τους δώσω εγώ τα 15 ευρώ που τους κράτησε η τράπεζα τους! Μην τα θυμάμαι τώρα και συγχύζομαι:mad:
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που λέει αριθμός λογαριασμού πρώτα θα κάνεις επιλογή το IBAN και μετά θα γράψεις αριθμό λογαριασμού. Το καλό είναι ότι εάν κάνεις λάθος, θα δεις ότι το σύστημα δεν το δέχεται! Τελευταία φορά που είχα στείλει εμένα η Πειραιώς μου κράτησε 50 λεπτά αλλά ο παραλήπτης χρεώθηκε από την δικιά του τράπεζα για να παραλάβει το έμβασμα με 15 ευρώ! Μάλιστα επειδή ο παραλήπτης ήταν ξενοδοχείο απαίτησαν μετά να τους δώσω εγώ τα 15 ευρώ που τους κράτησε η τράπεζα τους! Μην τα θυμάμαι τώρα και συγχύζομαι:mad:

 

Όντως έχεις δίκιο, έτσι ολοκλήρωσα το έμβασμα.

 

Τώρα όσο αναφορά την χρέωση που αναφέρεις, η αποστολή είχε γίνει σε τράπεζα εδώ στην Ελλάδα; Γιατί αν ναι, στην λήψη ενός εμβάσματος δεν υπάρχει χρέωση...

 

ΥΓ. Γνωρίζει κανείς, εάν οι τράπεζες του εξωτερικού(στην Γερμανία συγκεκριμένα) χρεώνουν για την λήψη των εμβασμάτων;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Με χρεωστική κάρτα μπορεί κανείς να κάνει αγορές με άτοκες δόσεις;

Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα των πιστωτικών καρτών έναντι των χρεωστικών;

Θέλω μία κάρτα για αγορές με δόσεις και ασφαλείς αγορές μέσω internet.

Τί προτείνεται μεταξύ Εθνική και Eurobank;

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξής παράδοξο: Στο λογαριασμό μου της Eurobank μου έγινε ένα υποτιθέμενο έμβασμα 60Ε από την Alpha, το οποίο όμως εμφανίστηκε σαν 33Ε στο ebanking της Eurobank. Από την Alpha βρήκα αποδεικτικό της κίνησης το οποίο επιβεβαιώνει το ποσό των 60Ε και τα στοιχεία των δύο λογαριασμών αλλά παρόλα αυτά, και στις 2 τράπεζες που ρώτησα με κάνανε μπαλάκι η μία στην άλλη για την διαφορά του ποσού και δνε ξέρω τι να κάνω. Να απευθυνθώ στο λογιστήριο της εταρίας που μου έκανε το έμβασμα;;

 

kai stous epomenous pou milan gia embasmata.

 

sta embasmata yparxoun treis endeikseis pou lene poios plirwnei ta eksoda. ben -> ta plirwnei aytos pou ta pairnei sti trapeza tou, sha -> pllirwnei o apostoleas ena poso sti trapeza tou kai ena allo poso aytos pou ta pairnei sti dikia tou kai our -> plirwnei ta panta o apostoleas stin trapeza tou. kathe trapeza exei diko tis timologio gia to ti krataei se kathe mia apo tis periptwseis. eidika metaksy trapezwn stin ellada ta embasmata stelnontai kai mesw dias me nomizw kathorismeni endeiksi sha kai synoliko kostos 1.70 euros (.50 o apostoleas kai 1.2 o paraliptis).

 

geodimi rwta tin etairia mipws esteile ta eksoda me endeiksi ben, kai i eurobank kratise eksoda me timologio san apo kseni trapeza kai oxi apo dias..

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Με χρεωστική κάρτα μπορεί κανείς να κάνει αγορές με άτοκες δόσεις;

Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα των πιστωτικών καρτών έναντι των χρεωστικών;

Θέλω μία κάρτα για αγορές με δόσεις και ασφαλείς αγορές μέσω internet.

Τί προτείνεται μεταξύ Εθνική και Eurobank;

 

oxi. atokes doseis ginontai mono me pistwtiki.

nai, oi atokes doseis.

epishs, plirwneis ta pragmata pou agorase apo 10 ews 40 meres meta, xwris kamia epibarynsh an bazeis ti mera pou prepei olo to poso. kerdizeis kata kairous tyxon prosfores kai ekptwseis pou bgazei kathe karta. (bazw benzinh me 1.03 ayto ton kairo..) kai telos kati pou to ehw ksanapei an kai den einai idiaitera dimofiles edw, akoma kai an sou klepsoun to noumero kai kanoun synallages, me ti hrewstiki tha sou adeiasoun to logariasmo, opote tha arnitheis ti synallagi kai tha kinigas na pareis ta lefta sou, enw me ti pistwtiki tha arnitheis ti synallagi kai tha kinigan alloi na paroun ta (ypotithemena?) lefta tous. egw protimw to 2o.

 

btw, metaksi twn dyo asizititi ethniki.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Panser, θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα thaner όσο αναφορά στα πλεονεκτήματα των πιστωτικών καρτών, και την μετρημένη χρήση τους. Μεταξύ Εθνικής και Eurobank θα έλεγα και εγώ Εθνική. Ωστόσω επειδή δεν έχει και πολύ εκσυχρονισμένο e-banking θα σου πρότεινα να σκεφτείς και πιστωτική κάποιας άλλης τράπεζας, ειδικά εάν σε ενδιαφέρουν οι αγορές μέσω ιντερνετ.

 

georgp800, το έμβασμα το είχα στείλει στην βουλγαρία και προφανώς βρήκαν ευκαιρία να φάνε τα 15 ευρωπουλάκια.....:mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...