Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Και εγω αυτην εχω ακριβως, 17 ευρω συνδορμη. Λες να τους τρομοκρατησω λιγο θα ποιασει;

 

Παιδια για να βγαλεις Gold Visa τι εκκαθαριστικο θελεις; Απο περιεργεια.

 

εδώ ενδεικτικά λέει για 18,000 ευρώ.

 

καλά είναι...το πιάνω χαλαρά...αλλά δεν έχω ούτε καν απλή πιστωτική. :lol:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτην εχω ακριβως, 17 ευρω συνδορμη. Λες να τους τρομοκρατησω λιγο θα ποιασει;

 

 

Εμενα έπιασε. Μάλιστα μου το είχαν προτείνει σε υποκατάστημα της Citibank να κινηθώ έτσι παίρνοντας τηλέφωνο στο τηλεφωνικό κέντρο. ;) Λες ότι υπάρχουν τόσες κάρτες χωρίς συνδρομή, αν θέλετε να σας κρατήσω μου κόβετε τη συνδρομή αλλιώς άντε γεια :)

 

Δε σου απαντάνε αμέσως όμως, νομίζω θέλει 2 μέρες γιατί πάει στο ανάλογο department.

Link to comment
Share on other sites

Ποιας τράπεζας η χρεωστική κάρτα είναι γενικά αποδεκτή στο ίντερνετ? Ενδιαφέρομαι να βγάλω μια, αλλά να μπορώ να τη χρησιμοποιώ παντού :)
Link to comment
Share on other sites

Ποιας τράπεζας η χρεωστική κάρτα είναι γενικά αποδεκτή στο ίντερνετ? Ενδιαφέρομαι να βγάλω μια, αλλά να μπορώ να τη χρησιμοποιώ παντού :)

Εγώ με της Alpha Bank δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόστιμο 15.000 ευρώ

Προσωπικά δεδομένα πελατών τράπεζας και πάλι στα σκουπίδια

 

Υπότροπος στην παραβίαση ευαίσθητων δεδομένων βρέθηκε για δεύτερη φορά σε σύντομο χρονικό διάστημα η Citibank, εισπράττοντας από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα πρόστιμο 15.000 ευρώ διότι στοιχεία πελατών της βρέθηκαν στα σκουπίδια.

 

Στην Αρχή Προστασίας προσέφυγε η οργάνωση ΣΕΑ Πρωτοβουλία Πολιτών, παραδίδοντας 40 έγγραφα που βρέθηκαν εκτεθειμένα σε κάδους απορριμμάτων έξω από τα γραφεία της τράπεζας επί της Λεωφόρου Συγγρού, αναφέρει η εφημερίδα Τα Νέα.

 

Από την έρευνα που ακολούθησε, διαπιστώθηκε ότι μεταξύ των εγγράφων αυτών περιλαμβάνονταν εκκαθαριστικά σημειώματα πελατών, αριθμοί δελτίων ταυτότητας και ΑΦΜ, αριθμοί τραπεζικών λογαριασμών, στοιχεία επιταγών και πλήθος οικονομικών δεδομένων των πελατών της τράπεζας.

 

πηγή: in.gr

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια τραπεζα που να βγαζει χρεωστικη μεσα σε 2-3 μερες?ρωτησα στην alpha και μου ειπαν 2 βδομαδες περιπου,τοσο κανουν ολες?πληροφοριακα για στοιχημα την θελω...

 

ευχαριστω!!!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν στην προπληρωμενη της eurobank σου στελνουν μηνιαίο αναλυτικό λογαριασμό της κάρτας σου?

Υπαρχει καποιος τροπος εστω να δω τις λεπτομέρειες κίνησης της καρτας μου?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν στην προπληρωμενη της eurobank σου στελνουν μηνιαίο αναλυτικό λογαριασμό της κάρτας σου?

Υπαρχει καποιος τροπος εστω να δω τις λεπτομέρειες κίνησης της καρτας μου?

 

Λογικά στέλνουν. Και σίγουρα θα έχει και κάποια e-banking υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Aspis Visa sou epistrefei to 5% apo oles sas tis agores! , xoris na sas anagazei na psonisete apo sygekrimena magazia.
Link to comment
Share on other sites

Aspis Visa sou epistrefei to 5% apo oles sas tis agores! , xoris na sas anagazei na psonisete apo sygekrimena magazia.

Καλή είναι η κάρτα αλλά έχει τα εξής μείον:

35€ Συνδρομή, το πρόγραμμα απαιτεί τουλάχιστον 250€ μηνιαίες συναλλάγες για να αποδόσει έκπτωση και η μέγιστη έκπτωση είναι 50€ (μέγιστες αγορές 1000€) και τέλος μικρό δίκτυο της aspis 70 καταστήματα (μόνο 32 στην Αθήνα και 5 στην Θεσσαλονίκη). Άσε που είναι πρόγραμμα και μπορεί να τελειώσει όποια στιγμή θέλει η τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν στην προπληρωμενη της eurobank σου στελνουν μηνιαίο αναλυτικό λογαριασμό της κάρτας σου?

Υπαρχει καποιος τροπος εστω να δω τις λεπτομέρειες κίνησης της καρτας μου?

 

Την έχω και την παρακολουθείς κανονικά από e-banking όπως τις πιστωτικές.

Λογαριασμό δεν παίρνω αλλά δεν θυμάμαι αν είχε επιλογή όταν την έβγαζα...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Το ξαδελφάκι μου ψάχνει για χρεωστική που να μην στέλνει αναλυτικό στο σπίτι και να μπορέι να παίζει στοίχημα. Ποια προτίνετε;
Link to comment
Share on other sites

Το ξαδελφάκι μου ψάχνει για χρεωστική που να μην στέλνει αναλυτικό στο σπίτι και να μπορέι να παίζει στοίχημα. Ποια προτίνετε;

 

Eurobank. Και την παίρνεις επιτόπου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλή είναι η κάρτα αλλά έχει τα εξής μείον:

35€ Συνδρομή, το πρόγραμμα απαιτεί τουλάχιστον 250€ μηνιαίες συναλλάγες για να αποδόσει έκπτωση και η μέγιστη έκπτωση είναι 50€ (μέγιστες αγορές 1000€) και τέλος μικρό δίκτυο της aspis 70 καταστήματα (μόνο 32 στην Αθήνα και 5 στην Θεσσαλονίκη). Άσε που είναι πρόγραμμα και μπορεί να τελειώσει όποια στιγμή θέλει η τράπεζα.

 

Δεν είναι έτσι ακριβώς .Ανοίγοντας έναν λογαριασμό ZENIΘ έστω και με ένα ευρώ μέσα πέρνεις την visa με δωρεάν συνδρομή.

Επιπλέον το μειονέκτημα των λίγων καταστημάτων αντιμετοπίζετε με

το ότι παρέχει δωρεάν συναλλαγές στο δίκτυο της Alphanet σε συνδεδεμένο με την κάρτα τραπεζικό λογαριασμό από όπου μπορεί κανείς και να πληρώνη την κάρτα. Τέλος η κάρτα πληρώνεται και σε ταχυδρομείο. Φυσικά ισχύει το minimum των 250 ευρώ για αγορές (μέγιστο 1000) και το ότι ζούμε σε έναν κόσμο όπου όλες οι προσφορές έχουν ημερομηνία λήξεως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι ακριβώς .Ανοίγοντας έναν λογαριασμό ZENIΘ έστω και με ένα ευρώ μέσα πέρνεις την visa με δωρεάν συνδρομή.

Επιπλέον το μειονέκτημα των λίγων καταστημάτων αντιμετοπίζετε με

το ότι παρέχει δωρεάν συναλλαγές στο δίκτυο της Alphanet σε συνδεδεμένο με την κάρτα τραπεζικό λογαριασμό από όπου μπορεί κανείς και να πληρώνη την κάρτα. Τέλος η κάρτα πληρώνεται και σε ταχυδρομείο. Φυσικά ισχύει το minimum των 250 ευρώ για αγορές (μέγιστο 1000) και το ότι ζούμε σε έναν κόσμο όπου όλες οι προσφορές έχουν ημερομηνία λήξεως.

Δωρεάν συνδρομή για τον πρώτο χρόνο. Κάτι που το προσφέρουν όλες οι κάρτες. Πιο χρήσιμο είναι να ειναι χωρίς συνδρομή εφ'ορου ζωής (π.χ. Affinity Visa από τον όμιλο Inditex). Σε ταχυδρομείο υπάρχει χρέωση 1,20€ πλέον και τέλος στο δίκτυο Alphanet οι συναλλαγές θέλουν τρεις εργάσιμες ημέρες για να μεταβιβαστούν στην Aspis. Κλείνοντας υπάρχει διαφορά μεταξύ προγράμματος προσφοράς (όπως το 5% επιστροφή) και του εκ σχεδιασμού προγράμματος της κάρτας ιδιαίτερα αν υπάρχει συμφωνία μεταξύ κάποιας τράπεζας και κάποιας εταιρίας (π.χ. Alphabank - Μαρινόπουλος - Dynamic Visa).

Link to comment
Share on other sites

Καλή είναι η κάρτα αλλά έχει τα εξής μείον:

35€ Συνδρομή, το πρόγραμμα απαιτεί τουλάχιστον 250€ μηνιαίες συναλλάγες για να αποδόσει έκπτωση και η μέγιστη έκπτωση είναι 50€ (μέγιστες αγορές 1000€) και τέλος μικρό δίκτυο της aspis 70 καταστήματα (μόνο 32 στην Αθήνα και 5 στην Θεσσαλονίκη). Άσε που είναι πρόγραμμα και μπορεί να τελειώσει όποια στιγμή θέλει η τράπεζα.

 

ASPIS VISA - 5% epistrofi se oles tis synnalages

 

Sindromi den exei ean kaneis tziro 3000€ ton xrono (eukola ginete)

 

Loipon plirono.... Super Market - Venzinadika (perno kai tsigara k periodika - efimerides ) - DEH - DSL - NERO - Dora - Estiatoria - Cinema - rouxa kai oti allo thes mexri na ftaso 1000€ ton mina kai perno ta 50 piso! Kai psonizo apo opiadipote katastima dioti den exei kanena periorismo oxi san tis alles kartes.

Enooite oti ayta ta pragmata tha ta ekana k xoris tin karta diladi den parasyrome.

 

Diladi kerdos 50 x 12 mines = 600€ kerdizo ton xrono! **

 

**Ta plirono ola (oxi tin elaxisti pliromi , gia na min xreonome me tokous)

 

**Epeidi xero kala apo kartes (pote den tha evgaza pistotiki alla tin evgala dioti symferei , afou ta plironeis pou ta plironeis oti kerdisis kalo einai!)

 

**mporeis na plironis kai apo tin Alfa Bank xoris promitheia , kai na xrisimopoiis ta ATM tous episis.

 

**Ean kopsoun tin prosfora plirono tin karta kai tin kovo.

 

Leptomeries diavaste sto site tis.... http://www.aspisbank.gr/article/greek/702/557/index.htm

Link to comment
Share on other sites

Όντως αν ξοδεύεις από 250€ μέχρι 1000€ τον μήνα και δεν σε ενδιαφέρει το να χρησιμοποιείς το ΑΤΜ για τις πληρωμές τότε είναι μία από τις καλύτερες κάρτες.

Προσωπικά προτιμώ την κάρτα Diners καθώς μπορείς να κερδίζεις ακόμα περισσότερο το μήνα αλλά δυστυχώς δεν έχει τόσο καλή αποδοχή όσο μία Visa.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πλέον πουθενά στο site της ASPIS η προσφορά για δωρεάν συνδρομή το δευτερο έτος αν κάνεις πάνω από 3.000 ευρώ. Πιθανόν να καταργήθηκε .
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πλέον πουθενά στο site της ASPIS η προσφορά για δωρεάν συνδρομή το δευτερο έτος αν κάνεις πάνω από 3.000 ευρώ. Πιθανόν να καταργήθηκε .

 

To eixa dei se diafimistiko filadio tha to psaxo kai tha enimeroso.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε κανενα site για να βρω μαζεμενα τα επιτοκια των τραπεζων για καταναλωτικο δανειο ωστε να κανω συγκρισεις

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε κανενα site για να βρω μαζεμενα τα επιτοκια των τραπεζων για καταναλωτικο δανειο ωστε να κανω συγκρισεις

 

:)

 

 

Επιτόκια και έξοδα καταναλωτικών.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τα επιτοκια στους πινακες ομως ειναι για δανεια με εξασφαλισεις οπως λεει και στον τιτλο οποτε προσεξε γιατι τα κανονικα ειναι αρκετα πιο πανω!!!;)
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Τα επιτοκια στους πινακες ομως ειναι για δανεια με εξασφαλισεις οπως λεει και στον τιτλο οποτε προσεξε γιατι τα κανονικα ειναι αρκετα πιο πανω!!!;)

 

το προσεξα φιλε μου να σε καλα

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...