Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι. Έδωσα τη συγκατάθεση μου για έκδοση πιστωτικής κάρτας. Ηρθε και το γράμμα με το pin. Ομως την κάρτα αυτή δεν θέλω να τη χρησιμοποιήσω, θέλω να την ακυρώσω, γιατί η αντιμετώπιση μιας κυρίας που μίλησα στη συγκεκριμένη τράπεζα ήταν απαράδεκτη, κι εγώ έχω κόλλημα με την εξυπηρέτηση πελατών. Αν δεν είναι ευγενικοί κι εξυπηρετικοί, κι έχουν υφάκι, φεύγω. Πως θα γίνει να ακυρώσω την κάρτα? Θα πάω στην τράπεζα να την ακυρώσω, ή απλά δεν θα την χρησιμοποιήσω ποτέ? (Σημ. η κάρτα δεν έχει ενεργοποιηθεί)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο τρόποι.

Πρώτον πάς στην τράπεζα και στην ακυρώνουν

Δεύτερον) Δηλώνεις απώλεια τηλεφωνικά και ζητάς να μην στην επανεκδόσουν .

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το λάθος αναφέρομαι. Θα γίνει και ρεζίλι ο άνθρωπος στο ταμείο! :lol:

βασικά λες 2 διαφορετικά πράγματα μέσα σε 2 διαδοχικά ποστς.

λες στο πρώτο "είναι θέμα τράπεζας" και στο δεύτερο ότι είναι λάθος πως οι δόσεις μπαίνουν ανά μήνα και όχι όλο το ποσό μαζί.

 

είναι λοιπόν θέμα τράπεζας και τι πολιτική ακολουθεί η καθεμία στο θέμα αυτό.

συγκεκριμένα αναφέρω ότι η eurobank ΔΕΝ βάζει όλο το ποσό, αλλά κάθε μήνα σου χρεώνει την αντίστοιχη δόση.

 

αυτό είναι και καλό και κακό. καλό διότι δε σου δεσμεύει μεγάλο μέρος του πιστωτικού σου ορίου και κακό διότι είναι πολύ εύκολο να χάσεις λίγο τον έλεγχο, αφού πουθενά δε θα φαίνεται πόσο είναι το ποσό που χρωστάς σε υπολοιπόμενες δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

βασικά νομίζω δεν έχεις δίκιο. Όλα αυτα ρυθμίζονται από την τράπεζα, πχ η citibank δεσμέυει όλο το ποσό από την αρχή και ξανααποδεσμεύει το όριο σιγά σιγά όσο ξεχρεώνονται οι δόσεις. Οι περισσότερες τράπεζες απαιτούν να καλύπτεται εξ αρχής η συνολική αξία του προιόντος που θα μπέι σε δόσεις από το πιστωτικό όριο, και λίγες το εφαρμόζουν νομίζω από τη δεύτερη αγορά με δόσεις και μετά. Γενικότερα όλα αυτά είναι θέμα ΤΡΑΠΕΖΑΣ μην ακούς κανέναν και πάνω απόλα μην δίνουμε ανακριβείς πληροφορίες στο forum. Συμβουλεύσου το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Τράπεζάς σου για το ποιο σύστημα ακολουθεί. Κάποια πράγματα/ρυθμίσεις έχουν να κάνουν με την τράπεζα και κάποια με την εκδότρια (visa/mastercard κτλ)

 

Δίκιο έχεις σε αυτό αλλά εγώ όσες αγορές έχω κάνει με δόσεις (και είναι πολλές, πίστεψέ με) έχεις συμβεί το αντίθετο.

Μιλάω για κάρτα eurobank και Κύπρου.

Λύπάμαι πολύ αν έδωσα κάποια ανακριβή πληροφορία στο φίλο, ελπίζω να μην τον πήρα στο λαιμό μου...:wacko: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

και μια ερώτηση.

έστω ότι θέλω να στείλω λεφτά σε λογαριασμό ξένης τράπεζας.

τι κάνω; πόσο χαρατσώνουν;

το έχει κάνει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις σε αυτό αλλά εγώ όσες αγορές έχω κάνει με δόσεις (και είναι πολλές, πίστεψέ με) έχεις συμβεί το αντίθετο.

Μιλάω για κάρτα eurobank και Κύπρου.

Λύπάμαι πολύ αν έδωσα κάποια ανακριβή πληροφορία στο φίλο, ελπίζω να μην τον πήρα στο λαιμό μου...:wacko: :wacko:

 

όχι στη eurobank έχεις το ελεύθερο καλά λες αλλά είναι καλύτερα να ρωτήσει γιατί οι περισσότερες δεν λειτουργούν έτσι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

βασικά λες 2 διαφορετικά πράγματα μέσα σε 2 διαδοχικά ποστς.

λες στο πρώτο "είναι θέμα τράπεζας" και στο δεύτερο ότι είναι λάθος πως οι δόσεις μπαίνουν ανά μήνα και όχι όλο το ποσό μαζί.

 

είναι λοιπόν θέμα τράπεζας και τι πολιτική ακολουθεί η καθεμία στο θέμα αυτό.

συγκεκριμένα αναφέρω ότι η eurobank ΔΕΝ βάζει όλο το ποσό, αλλά κάθε μήνα σου χρεώνει την αντίστοιχη δόση.

 

αυτό είναι και καλό και κακό. καλό διότι δε σου δεσμεύει μεγάλο μέρος του πιστωτικού σου ορίου και κακό διότι είναι πολύ εύκολο να χάσεις λίγο τον έλεγχο, αφού πουθενά δε θα φαίνεται πόσο είναι το ποσό που χρωστάς σε υπολοιπόμενες δόσεις.

 

ήμουν σαφής λοιπόν, είναι θέμα τράπεζας. το δεύτερο στηρίχθηκε στο ότι στις περισσότερες τράπεζες δεν συμβαίνει αυτό αυτό που λες εσύ αλλά αυτό που λέω εγώ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λέω εγώ είναι ότι είναι θέμα τράπεζας [συμφωνούμε σ'αυτό] και ότι η eurobank δε χρεώνει όλο το ποσο.

το ότι συμβαίνει κάτι στις περισσότερες τράπεζες [δεν το ξέρουμε αυτό] δε σημαίνει ότι ισχύει για όλες.

όπως και νά'χει, η εξυπηρέτηση πελατων είναι για να λύνει απορίες.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λέω εγώ είναι ότι είναι θέμα τράπεζας [συμφωνούμε σ'αυτό] και ότι η eurobank δε χρεώνει όλο το ποσο.

το ότι συμβαίνει κάτι στις περισσότερες τράπεζες [δεν το ξέρουμε αυτό] δε σημαίνει ότι ισχύει για όλες.

όπως και νά'χει, η εξυπηρέτηση πελατων είναι για να λύνει απορίες.

 

To ότι στις περισσότερες δεν είναι έτσι είναι σίγουρο. Πάντως είναι χαζό απτη μεριά της Eurobank, δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι οι δόσεις θα πληρώνονται κανονικά. Άσε που την πατάς εύκολα αν δεν είσαι συνετός χρήστης. Βέβαια΄ούτε είναι ωραίο να μην μπορεις να πάρεις κάτι με δόσεις επειδή δεν το καλύπτει το όριο.. Αν τα είχες το έπαιρνεις και με μετρητά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

To ότι στις περισσότερες δεν είναι έτσι είναι σίγουρο. Πάντως είναι χαζό απτη μεριά της Eurobank, δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι οι δόσεις θα πληρώνονται κανονικά. Άσε που την πατάς εύκολα αν δεν είσαι συνετός χρήστης. Βέβαια΄ούτε είναι ωραίο να μην μπορεις να πάρεις κάτι με δόσεις επειδή δεν το καλύπτει το όριο.. Αν τα είχες το έπαιρνεις και με μετρητά.

Φίλε μου, όσο πιο χαζό μπορεί να σου φαίνεται εσένα και όσο χειρότερος χρήστης είσαι, τόσο το καλύτερο για την τράπεζα....

Λές να υπάρχει περιπτωση να χάσει τα χρήματά της;

Υπάρχουν συγκεκριμένες περιπτώσεις όπου η eurobank συγκεκριμένα κατέσχεσε αυτοκίνητα ή ακόμα και σπίτια για καθυστέρηση πληρωμής μερικών μικρών δόσεων......:mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

και μια ερώτηση.

έστω ότι θέλω να στείλω λεφτά σε λογαριασμό ξένης τράπεζας.

τι κάνω; πόσο χαρατσώνουν;

το έχει κάνει κανείς;

κανείς;; :(

 

 

όσο για τις κατασχέσεις, δυστυχώς έτσι γίνεται σε όλες τις τράπεζες, διότι πάντα στο συμβόλαιο που υπογράφει ο πολίτης [εκεί στα ψιλά γράμματα] λέει ότι μία δόση να μην πληρώσεις, η τράπεζα σού παίρνει το αυτοκίνητο/σπίτι κλπ και ό,τι έχεις ήδη πληρώσει, θεωρείται νοίκι για την μέχρι τότε χρήση!!

δηλαδή αν δεν πληρώσεις την τελευταία δόση, η τράπεζα παίρνει πίσω το σπίτι/αυτοκίνητο κλπ και ό,τι έδωσες πάει χαμένο! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, όσο πιο χαζό μπορεί να σου φαίνεται εσένα και όσο χειρότερος χρήστης είσαι, τόσο το καλύτερο για την τράπεζα....

Λές να υπάρχει περιπτωση να χάσει τα χρήματά της;

Υπάρχουν συγκεκριμένες περιπτώσεις όπου η eurobank συγκεκριμένα κατέσχεσε αυτοκίνητα ή ακόμα και σπίτια για καθυστέρηση πληρωμής μερικών μικρών δόσεων......:mad: :mad:

 

 

αυτά περιμένουν.. γιαυτό να είμαστε προσεκτικοι..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

κανείς;; :(

 

 

όσο για τις κατασχέσεις, δυστυχώς έτσι γίνεται σε όλες τις τράπεζες, διότι πάντα στο συμβόλαιο που υπογράφει ο πολίτης [εκεί στα ψιλά γράμματα] λέει ότι μία δόση να μην πληρώσεις, η τράπεζα σού παίρνει το αυτοκίνητο/σπίτι κλπ και ό,τι έχεις ήδη πληρώσει, θεωρείται νοίκι για την μέχρι τότε χρήση!!

δηλαδή αν δεν πληρώσεις την τελευταία δόση, η τράπεζα παίρνει πίσω το σπίτι/αυτοκίνητο κλπ και ό,τι έδωσες πάει χαμένο! :blink:

 

 

Και πάλι η χρέωση εξαρτάται απο την τράπεζα. Έχω εντοπίσει την καλύτερη λύση μέσω Πειραιώς, όχι έμβασμα αλλά μια υπηρεσία που λέγεται Visa Direct. Κοστίζει 3 ευρώ / μεταφορά , αρκετά φτηνό. Βάζεις τον αριθμό μιας κάρτας Visa εκδομένης οπουδήποτε στην Ευρώπη, και αν είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό μπαίνουν αυτόματα σε αυτόν τον λογαριασμό ενώ αν είναι πιστωτική μπαίνουν σαν κατάθεση στην πιστωτική. Έξυπνο και φτηνό, τσέκαρέ το αν σε βολεύει.

 

Για δες εδώ http://www.winbank.gr/eCportal.asp?id=236371&nt=85

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, όσο πιο χαζό μπορεί να σου φαίνεται εσένα και όσο χειρότερος χρήστης είσαι, τόσο το καλύτερο για την τράπεζα....

Λές να υπάρχει περιπτωση να χάσει τα χρήματά της;

Υπάρχουν συγκεκριμένες περιπτώσεις όπου η eurobank συγκεκριμένα κατέσχεσε αυτοκίνητα ή ακόμα και σπίτια για καθυστέρηση πληρωμής μερικών μικρών δόσεων......:mad: :mad:

 

Πράγματι αυτά πιστεύει κανείς ....όταν ακούει τα δελτία των 8 ....!!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι αυτά πιστεύει κανείς ....όταν ακούει τα δελτία των 8 ....!!

 

Τι εννοείς? Οτι δεν ισχύουν? Βασικά θα συμφωνήσω μαζί σου, δεν είναι τόόσο κακές οι τράπεζες πια..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι αυτά πιστεύει κανείς ....όταν ακούει τα δελτία των 8 ....!!

 

Φίλε μου αυτό ειδικά για μένα δεν ισχύει, γιατί αν δεις και σε άλλα θέματα δικά μου ποστς θα διαπιστώσεις οτι όχι μόνο δεν βλέπω καθόλου τηλεόραση, αλλά δεν έχω κιόλας.:) :)

Οσα έγραψα για κατασχέσεις παραπάνω είναι αληθινά περιστατικά που έχουν συμβεί σε πολύ δικούς μου ανθρώπους.

Αν κάποιος επιμένει να αμφιβάλει μπορώ να επανέλθω με όσες λεπτομέρειες θέλετε ( τράπεζα, οφειλόμενο ποσό, είδος κατάσχεσης, μέχρι και τα ονομαστικά στοιχεία των ανθρώπων αυτών για την οποιαδήποτε διαστάυρωση)

Και επειδή είναι πολύ άσχημη φάση να σου παίρνουν το σπίτι ή το αυτοκίνητο για μερικά ευρώ, κι αν δεν το έχεις ζήσει από τόσο κοντά δεν μπορείς να το καταλάβεις, θα παραλούσα πολύ να μην κοροιδεύουμε ούτε να ειρωνευόμαστε.

Λυπάμαι πολύ για το φίλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Εξακολουθώ να αμβιβάλω, μπορείτε σας παρακαλώ να μου στείλετε τα στοιχεία που έχετε?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι η χρέωση εξαρτάται απο την τράπεζα. Έχω εντοπίσει την καλύτερη λύση μέσω Πειραιώς, όχι έμβασμα αλλά μια υπηρεσία που λέγεται Visa Direct. Κοστίζει 3 ευρώ / μεταφορά , αρκετά φτηνό. Βάζεις τον αριθμό μιας κάρτας Visa εκδομένης οπουδήποτε στην Ευρώπη, και αν είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό μπαίνουν αυτόματα σε αυτόν τον λογαριασμό ενώ αν είναι πιστωτική μπαίνουν σαν κατάθεση στην πιστωτική. Έξυπνο και φτηνό, τσέκαρέ το αν σε βολεύει.

 

Για δες εδώ http://www.winbank.gr/eCportal.asp?id=236371&nt=85

 

όντως πολύ καλή υπηρεσία, θυμίζει λίγο paypal κατά κάποιον τρόπο..

πάντως, δεν είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω, διότι ο παραλήπτης δεν έχει πιστωτική, οπότε δεν γίνεται με αυτήν την υπηρεσία..

Link to comment
Share on other sites

όντως πολύ καλή υπηρεσία, θυμίζει λίγο paypal κατά κάποιον τρόπο..

πάντως, δεν είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω, διότι ο παραλήπτης δεν έχει πιστωτική, οπότε δεν γίνεται με αυτήν την υπηρεσία..

 

δεν χρειάζεται να έχει πιστωτική, απλά ο λογαριασμός που έχει να έχει κάρτα χρεωστική visa

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπορεί να έχεις δίκιο και όλα αυτά να έχουν συμβεί, όμως αδυνατώ να πιστέψω πως η τράπεζα προχώρησε σε τέτοιες κινήσεις για μικροποσά χωρίς ο άλλος να έχει κάνει κάτι το τρομερό. Εάν ο γνωστός σου ΑΜΕΛΗΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ τις υποχρεώσεις του απέναντι σε ένα δάνειο τότε κάποιες κινήσεις γίνονται αυτοματοποιημένα ανεξάρτητα απο το οφειλόμενο ποσό. Εγώ είχα αφήσει την πιστωτική μου (Millennium) Ελλάδα χρεωμένη για ένα πολυ μεγάλο χρονικό διάστημα που έλειπα και δεν συννενοήθηκα σωστά ώστε να ξεχρεωθεί, υπήρχαν ΑΠΕΙΡΕΣ προειδοποιήσεις, είχε ξεπεραστεί το όριο, το ποσό δεν ήταν ασήμαντο γινόταν ένας χαμός για τον οποίο ντρέπομαι του λόγου μου, και με βρήκαν τελικά αφού γύρισα και αντί να μου κόψουν τα πόδια (δεν έφταιγα βέβαια είχε γίνει παρεξήγηση στη συνεννόηση) με παρακάλεσαν να την ξεχρεώσω άμεσα αν θέλω να διατηρήσω την κάρτα......... H Eurobank στέλνει εδώ σε έναν κακομοίρη που έχει αλλάξει διεύθυνση εδώ και 6 μήνες πως ουσιαστικά έχει ξεχάσει πως έχει πάρει δάνειο και μαλιστα για επιχείρηση, και αντί απειλει λέει πως ειδοποιούνται και οι εγγυητές για αυτή τη παράλειψη και ελπίζει να είναι η τελευταία ειδοποίση που στέλνει...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Εξακολουθώ να αμβιβάλω, μπορείτε σας παρακαλώ να μου στείλετε τα στοιχεία που έχετε?

Ευχαριστώ πολύ.

 

Φυσικά,

πες μου τι ακριβώς θέλεις και τα έχεις άμεσα....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπορεί να έχεις δίκιο και όλα αυτά να έχουν συμβεί, όμως αδυνατώ να πιστέψω πως η τράπεζα προχώρησε σε τέτοιες κινήσεις για μικροποσά χωρίς ο άλλος να έχει κάνει κάτι το τρομερό. Εάν ο γνωστός σου ΑΜΕΛΗΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ τις υποχρεώσεις του απέναντι σε ένα δάνειο τότε κάποιες κινήσεις γίνονται αυτοματοποιημένα ανεξάρτητα απο το οφειλόμενο ποσό. Εγώ είχα αφήσει την πιστωτική μου (Millennium) Ελλάδα χρεωμένη για ένα πολυ μεγάλο χρονικό διάστημα που έλειπα και δεν συννενοήθηκα σωστά ώστε να ξεχρεωθεί, υπήρχαν ΑΠΕΙΡΕΣ προειδοποιήσεις, είχε ξεπεραστεί το όριο, το ποσό δεν ήταν ασήμαντο γινόταν ένας χαμός για τον οποίο ντρέπομαι του λόγου μου, και με βρήκαν τελικά αφού γύρισα και αντί να μου κόψουν τα πόδια (δεν έφταιγα βέβαια είχε γίνει παρεξήγηση στη συνεννόηση) με παρακάλεσαν να την ξεχρεώσω άμεσα αν θέλω να διατηρήσω την κάρτα......... H Eurobank στέλνει εδώ σε έναν κακομοίρη που έχει αλλάξει διεύθυνση εδώ και 6 μήνες πως ουσιαστικά έχει ξεχάσει πως έχει πάρει δάνειο και μαλιστα για επιχείρηση, και αντί απειλει λέει πως ειδοποιούνται και οι εγγυητές για αυτή τη παράλειψη και ελπίζει να είναι η τελευταία ειδοποίση που στέλνει...

 

Φίλε μου καλά τα λες, αλλά έλα να τα πεις στο θείο μου που έχασε ένα αυτοκίνητο, ένα σπίτι και ένα αγρόκτημα...!!!:( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλά τα λες, αλλά έλα να τα πεις στο θείο μου που έχασε ένα αυτοκίνητο, ένα σπίτι και ένα αγρόκτημα...!!!:( :( :(

 

E χωρίς να αναφέρεις ονόματα και άλλες προσωπικές λεπτομέρειες, δε μας δίνεις το background της υπόθεσης; Τι χρώσταγε, για πόσο καιρό, τι δεν πλήρωσε κτλ.

Link to comment
Share on other sites

E χωρίς να αναφέρεις ονόματα και άλλες προσωπικές λεπτομέρειες, δε μας δίνεις το background της υπόθεσης; Τι χρώσταγε, για πόσο καιρό, τι δεν πλήρωσε κτλ.

 

Eίχε πιστωτικό οριο 7.500€

πλήρωνε μονο την ελάχιστη καταβολη

κάποια στιγμη βρέθηκε σε χοντρο στρίμωγμα και δεν μπορουσε να ανταποκριθει στις δόσεις

Επειδή είχε κάνει αγορές με δόσεις, και είχε συνδέσει την κάρτα του για να πληρωνει λογαριασμους, το ποσό έφτασε στις 97.000 περιπου....

Η συνεχεια ειναι λιγο πολυ γνωστη.:( :(

Link to comment
Share on other sites

Eίχε πιστωτικό οριο 7.500€

πλήρωνε μονο την ελάχιστη καταβολη

κάποια στιγμη βρέθηκε σε χοντρο στρίμωγμα και δεν μπορουσε να ανταποκριθει στις δόσεις

Επειδή είχε κάνει αγορές με δόσεις, και είχε συνδέσει την κάρτα του για να πληρωνει λογαριασμους, το ποσό έφτασε στις 97.000 περιπου....

Η συνεχεια ειναι λιγο πολυ γνωστη.:( :(

 

E άλλο "για μερικά ευρώ" και άλλο 97,000 Ευρώ :confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...