Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Mhn psarwneis apla, rikse kanena mpineliki kai zita to onoma autou pou se kalei gia na probeis se miniseis. Alla zita kai ta xartia pou upegrapse o pateras sou, mipws exei balei, paranomws, to onoma sou.
Link to comment
Share on other sites

Ηydro αφου ο πατερας σου εφυγε εξαφανιστηκε δεν ξερω κι εγω τι εκανε την τραπεζ δεν την ενδιαφερει καθολου οτι κι αν λετε η τραπεζα εχει το δικαιωμα να κοιταξει να παρει τα χρηματα της απο τους συγκενεις προτου βαθμου οποτε μην το ψαχνεις...Βρες τον πατερα σου η μονη λυση.Αμαρτιες γονεων πεδευουσι τεκνα.:)

 

Says who?

 

Από την στιγμή που δεν είναι εγγυητής δεν μπορούν να τους κάνουν τίποτα.

Οπως είπε σωστά κάποιος εάν είχαν νομικό "πάτημα" δεν θα κάθονταν να

τηλεφωνούν αλλά θα τους έστελναν κλητήρα με την μία.

 

hydro μην ψαρώνετε. Καλό είναι να συμβουλευτείς δικηγόρο για να ζητήσεις

να σταματήσουν να σας ενοχλούν με κάποιο εξώδικο προς την τράπεζα ίσως.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

φιλε elteo απο την στιγμη που ο πατερας σου εχει δανειο και πεθαινει η τελος παντων δεν εχει σημεια ζωης τα χρεη μεταβιβαζονται στους συγγενεις πρωτου βαθμου μην λετε λοιπον πραγματα χωρις να ξερεται!Δεν ειναι αναγκη να μπεις εγγυητης ειναι πατερας σου και αυτοματος τα κληρονομεις.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

φιλε elteo απο την στιγμη που ο πατερας σου εχει δανειο και πεθαινει η τελος παντων δεν εχει σημεια ζωης τα χρεη μεταβιβαζονται στους συγγενεις πρωτου βαθμου μην λετε λοιπον πραγματα χωρις να ξερεται!Δεν ειναι αναγκη να μπεις εγγυητης ειναι πατερας σου και αυτοματος τα κληρονομεις.

 

 

ετσι ακριβως ειναι! Οσο κι αν φαινεται αδικο και παραλλογο :(

Link to comment
Share on other sites

Hydro το να ρωτάς εδώ μέσα και να λένε ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του το καταλαβαίνω μόνο και μόνο για να μαζέψεις κάποιες γνώμες ή εμπειρίες άλλων αλλά μέχρι εκεί! Μη στηρίζεσαι με τίποτα σε ό,τι ακούς εδώ, συμβουλέψου δικηγόρο και το συντομότερο.

Αυτά που λέγονται ότι παίρνουν τηλέφωνο επειδή δεν έχουν άλλο τρόπο λυπάμαι αλλά είναι παντελώς αβάσιμα. Έχω κάποια επαφή με το χώρο και τα τηλέφωνα μπορεί κάλλιστα να γίνονται και να έχουν "βάση" (κατά την τράπεζα). Όταν λέω βάση εννοώ όπως ήδη αναφέρθηκε το να εμφανίζεσαι ως εγγυητής. Δεν έχετε ακούσει για δάνεια που συνάπτονται εν αγνοία ανθρώπων με βάση πλαστά χαρτιά, κλεμένα εκκαθαριστικά κλπ και τρέχουν να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες;;;; Πόσο μάλλον σε αυτήν την περίπτωση που ο οφειλέτης δεν σου είναι εντελώς άγνωστος και μπορεί να σε έχει βάλει εν αγνοία σου εγγυητή. Δεν είναι νόμιμο αλλά δεν αποκλείεται να έχει γίνει και θα πρέπει να τους πας μέχρι και δικαστήριο για να απαλλαγείς. Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα είναι η πρώτη φορά που ακούνε κάποιον να αμφισβητεί.

Μην στέκεσαι στο ποιος παίρνει τηλέφωνο, μπορεί να είναι από άσχετο υπάλληλο εισπρακτικής εταιρείας μέχρι κανονικό υπάλληλο της τράπεζας, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Σε κάθε περίπτωση ΜΗΝ το αφήνεις έτσι και πάρε νομική συμβουλή, κατά προτίμηση από δικηγόρο που ασχολείται ειδικά με αυτά τα θέματα. Μπορείς να ξεμπλέξεις αλλά μην επαναπαύεσαι. Όσο περνάει ο καιρός η υποτιθέμενη οφειλή θα ανεβαίνει και... ασε καλύτερα που μπορούν να φτάσουν.

KCB
Link to comment
Share on other sites

μα το εχω τσεκαρει δεν ειμαι εγω ουτε κανεις αλλος απο την οικογενεια μου ως εγγυητης και το ρωτησα εμεις σαν συγγενεις του μπορουν να μου κανουν κατι? και μου λεει εφοσον δεν ειναι το ονομα σας στην συμβαση δεν εχετε προβλημα

οσο για κληρονομια δεν μπορουν να σε αναγκασουν να παρεις την κληρονομια του

Link to comment
Share on other sites

μα το εχω τσεκαρει δεν ειμαι εγω ουτε κανεις αλλος απο την οικογενεια μου ως εγγυητης και το ρωτησα εμεις σαν συγγενεις του μπορουν να μου κανουν κατι? και μου λεει εφοσον δεν ειναι το ονομα σας στην συμβαση δεν εχετε προβλημα

οσο για κληρονομια δεν μπορουν να σε αναγκασουν να παρεις την κληρονομια του

 

Εφόσον δεν είστε εγγυητές/συμπιστούχοι δε γνωρίζω αν μπορούν να κάνουν κάτι. Υποθέτω όχι γιατί δεν το έχω ξανακούσει αλλά καλύτερα να σου πει έγκυρα κάποιος με νομικές γνώσεις. Για κληρονομιές γενικά υπάρχει τρόπος να μην αποδεχθείς (και πάλι ρώτα αν και πως γίνεται στην περίπτωσή σου) αλλά εδώ πρόκειται πράγματι για "κληρονομιά"; Απότι κατάλαβα μιλάμε για έναν άνθρωπο που "απλά" εξαφανίστηκε οπότε δε φαντάζομαι έτσι απλά τα περιουσιακά του να μεταβιβάζονται είτε ήταν προς όφελος των κληρονόμων είτε εις βάρος τους.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αν κηρυχθεί από δικαστήριο αφάνεια, τότε μπορούν να ασκηθούν όλα τα δικαιώματα που εξαρτώνται από το θάνατο του αφάντου, σαν να είχε αποδειχθεί ο θάνατος του.

 

Το θέμα είναι ότι δεν έχει κυρηχθεί αφάνεια ακόμα, οπότε το εαν οι οφειλές του εξαφανισθέντα μπορούν να περάσουν στους συγγενείς του, εξαρτάται από το συμφωνητικό/σύμβαση του δανείου. Οπότε, hydro, ζήτα τη σύμβαση από την τράπεζα, διάβασε την, και ρώτησε έναν δικηγόρο εαν ορίζεται κάτι επιπλέον από τον νόμο, σχετικά με αυτό το θέμα.

 

Επειδή το θέμα είναι αρκετά σπάνιο, μόνο ένας δικηγόρος από εδώ θα μπορούσε να σου δώσει μια έγκυρη απάντηση.

 

Το περίεργο είναι, γιατί ενοχλούν εσένα και όχι τους εγγυητές?

Link to comment
Share on other sites

φιλε elteo απο την στιγμη που ο πατερας σου εχει δανειο και πεθαινει η τελος παντων δεν εχει σημεια ζωης τα χρεη μεταβιβαζονται στους συγγενεις πρωτου βαθμου μην λετε λοιπον πραγματα χωρις να ξερεται!Δεν ειναι αναγκη να μπεις εγγυητης ειναι πατερας σου και αυτοματος τα κληρονομεις.

 

Auto pou les einai PANTELWS la8os. Den metabibazontai ta xrei kanenos se kanena, para mono a) an exei mpei egguitis b) exei kanei apodoxi klironomias (stin periptwsi auti prepei na ginei upologismos xrewn kai pagiwn, an autos einai 8etikos tote kaneis apodoxi, alliws aploustata den kaneis.) Apo ti stigmi loipon pou einai eksakribwmeno pws den exeis mpei egguitis, ka8ws kai den exeis pro8esi na diekdikiseis perousiaka stoixeia tou patera sou, astous na brasoun sto zoumi tous.

Enas dikigoros pantws 8a mporesei na epibebaiwsei ta anw.

Link to comment
Share on other sites

αυριο θα παρω τον τηρεσια να μαθω τι και πως..

αναλογα με το τι θα μου πουν θα πραξω ινκα πρωτα απο ολα μετα μηνυσεις στις τραπεζες εξωδικα να σωσω πρωτα την οικογενια μου και μετα να δω τι μπορω να κανω και να μαθω γιατι εγινε αυτη η συμβαση (και απο οτι εχω μαθει εχει κανει και σε αλλες τραπεζες ολα προσωπικα ηταν εγγυητης αλλος) θα δω απο αυριο και θα σας πω τι εγινε τελικα

ευχαριστω για το ενδιαφερον :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κηρυχθεί από δικαστήριο αφάνεια, τότε μπορούν να ασκηθούν όλα τα δικαιώματα που εξαρτώνται από το θάνατο του αφάντου, σαν να είχε αποδειχθεί ο θάνατος του.

 

Το θέμα είναι ότι δεν έχει κυρηχθεί αφάνεια ακόμα, οπότε το εαν οι οφειλές του εξαφανισθέντα μπορούν να περάσουν στους συγγενείς του, εξαρτάται από το συμφωνητικό/σύμβαση του δανείου. Οπότε, hydro, ζήτα τη σύμβαση από την τράπεζα, διάβασε την, και ρώτησε έναν δικηγόρο εαν ορίζεται κάτι επιπλέον από τον νόμο, σχετικά με αυτό το θέμα.

 

Επειδή το θέμα είναι αρκετά σπάνιο, μόνο ένας δικηγόρος από εδώ θα μπορούσε να σου δώσει μια έγκυρη απάντηση.

 

Το περίεργο είναι, γιατί ενοχλούν εσένα και όχι τους εγγυητές?

διοτι τοτε προφανως πριν φυγει απο το σπιτι(δεν ειχε βρει ακομη αλλο σπιτι να μεινει)ειχε δωσει το τηλ και την οδο που μεναμε τωρα οποτε λογικο ειναι αλλα να δω μεχρι ποτε θα μας ενοχλουν..:mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ηydro πες μας τελικα τι εγινε οταν μαθεις.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

τελικα μου ειπε οτι δεν εχω προβλημα ουτε εγω ουτε κανεις αλλος απο την οικογενεια παρα μονο αμα ειχε κανει καμια μεταβιβαση μετα την συμβαση ισως και να μπορουσαν να το παρουν αλλα τωρα θα βρασουν στο ζουμι τους οι κεραταδες μου ειπε οτι ετσι και πατησουν το ποδι τους μεσα μπορω να τους κανω 3 μυνησεις για καταπατηση ξενης περιουσιας
Link to comment
Share on other sites

τελικα μου ειπε οτι δεν εχω προβλημα ουτε εγω ουτε κανεις αλλος απο την οικογενεια παρα μονο αμα ειχε κανει καμια μεταβιβαση μετα την συμβαση ισως και να μπορουσαν να το παρουν αλλα τωρα θα βρασουν στο ζουμι τους οι κεραταδες μου ειπε οτι ετσι και πατησουν το ποδι τους μεσα μπορω να τους κανω 3 μυνησεις για καταπατηση ξενης περιουσιας

Γιατί τους λες κερατάδες;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο hydro τοτε προσπαθησε να τους κανεις να ρθουνε και σκιστους.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι για να μην μας την λένε κάποιοι ξερόλες εδώ μέσα...είναι τόσο σίγουροι που προσβάλλουν και τους άλλους...
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο hydro τοτε προσπαθησε να τους κανεις να ρθουνε και σκιστους.

μα θα ερθουν ετσι και αλλιως δεν ξερουν οτι το σπιτι μου ανηκει:wink: :food: :drool: :devil:

Link to comment
Share on other sites

μα το εχω τσεκαρει δεν ειμαι εγω ουτε κανεις αλλος απο την οικογενεια μου ως εγγυητης και το ρωτησα εμεις σαν συγγενεις του μπορουν να μου κανουν κατι? και μου λεει εφοσον δεν ειναι το ονομα σας στην συμβαση δεν εχετε προβλημα

οσο για κληρονομια δεν μπορουν να σε αναγκασουν να παρεις την κληρονομια του

 

 

Φίλε μου , ο πατέρας σου πόσο καιρό έχει εξαφανιστει??

Μήπως έχει κηρυχθεί σε αφάνεια ή κάτι τέτοιο?:worry: :worry:

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου , ο πατέρας σου πόσο καιρό έχει εξαφανιστει??

Μήπως έχει κηρυχθεί σε αφάνεια ή κάτι τέτοιο?:worry: :worry:

σχεον ενας χρονος παει δεν εχει κηρυχθει τιποτα ακομη..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σε μια εταιρεια στοιχηματων προεκυψε ενα προβλημα και μου ζητανε αντιγραφο της πιστωτικης καρτας. Προφανως θα κρυψω τον μυστικο κωδικο αλλα αν στειλω το αρχειο με ενα email ποιος μου εγγυαται αν θα σωσει ο τριψηφιος κωδικος καμια στραβη? Τι λετε να στειλω την πιστωτικη? Εχω καποιες αμφιβολιες. Αny idea?
Link to comment
Share on other sites

σχεον ενας χρονος παει δεν εχει κηρυχθει τιποτα ακομη..:rolleyes:

για να κηρυχθεί αφάνεια πρέπει να περάσουν 5 χρόνια απ την τελευταία είδηση του και κατόπιν να κάνεις αίτηση στο πρωτοδικείο. εκτός και αν υπήρξε κάποιος κίνδυνος, όπως δυστύχημα κτλ, οπότε χρειάζεται 1 χρόνος.

 

ΑΚ 41 και επόμενα

 

Σε μια εταιρεια στοιχηματων προεκυψε ενα προβλημα και μου ζητανε αντιγραφο της πιστωτικης καρτας. Προφανως θα κρυψω τον μυστικο κωδικο αλλα αν στειλω το αρχειο με ενα email ποιος μου εγγυαται αν θα σωσει ο τριψηφιος κωδικος καμια στραβη? Τι λετε να στειλω την πιστωτικη? Εχω καποιες αμφιβολιες. Αny idea?

είναι καμια γνωστή εταιρία ή καμιά μούφα? και εγώ έχω στήλει μέσω email scan-αρισμένη κάρτα, αλλά χρεωστική... :D

Link to comment
Share on other sites

Στειλε τη καρτα χωρις να φαινονται 4 ψηφια.

 

Σωστα. Θα κρυψω 3-4 ψηφια και προφανως το μυστικο κωδικο. Αντε να δουμε. Παντως περιεργο και σε ενα αλλο φιλαρακι η ιδια εταιρεια (bet24) μπλοκαρε τους λογαριασμους μας χωρις να εχουμε κανει κατι περιεργο. Στο ξεκαρφωτο. Οκ παω να σκαναρω πιστωτικη-ταυτοτητα και να τους τα στειλω.

 

Κ η δικια μου χρεωστικη ειναι αλλα εχω καποια λεφτα μεσα στον λογαριασμο μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...