Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Με επιβράβευση 5% οι αγορές στα Σκλαβενίτης, πληρώνοντας με κάρτες Eurobank από το κινητό σας.

Aφορά μόνο  τα ψηφιακά πορτοφόλια στα οποία μπορούν να ενταχθούν πλέον όλες οι κάρτες της τράπεζας .

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nabonidus said:

Με επιβράβευση 5% οι αγορές στα Σκλαβενίτης, πληρώνοντας με κάρτες Eurobank από το κινητό σας.

Aφορά μόνο  τα ψηφιακά πορτοφόλια στα οποία μπορούν να ενταχθούν πλέον όλες οι κάρτες της τράπεζας .

Ναι αλλά για αγορές άνω των 90€.

Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2024 at 1:04 ΜΜ, nikos_kallithea said:

Οτι μέτρο παίρνεται είναι καλό γιατι εκει έξω κυκλοφορούν άπειροι ηλ@.

Τους κλέφτες των ηλεκτρονικών συναλλαγών μόνο εσυ μπορείς να τους σταματήσεις, και να σε παω ενα βήμα παρακάτω, οι κάρτες σαν πλαστικό είναι πλέον άχρηστες, ενα βημα μενει ακομα για να εξαφανιστούν τελείως.

Όλες οι τράπεζες θέλουν και επιβεβαίωση για ηλεκτρονικές συναλλαγές. Και σε συναλλαγές σε φυσικά καταστήματα το μέγιστο που μπορούν να χρεώσουν χωρίς πιν είναι 150 ευρώ. Οπότε δεν εχει καμία σχέση η γραμματοσειρά με την ασφάλεια, σχεδιαστική επιλογή είναι που απέτυχε.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, paanos said:

Η μόνη τράπεζα που υποστηρίζει μέχρι στιγμής ψηφιακά πορτοφόλια είναι η Eurobank, και αυτή όμως μόνο για κάρτες Eurobank και μόνο για ανάληψη η ερώτηση υπολοίπου. Η εθνική έχει ενεργό αναγνώστη αλλά μόνο για να περνάς την κάρτα αντί να την βάζεις μέσα

Όσες φορές έχω δοκιμάσει με το κινητό μου (g wallet) την πιστωτική της eurobank (την έχω κάνει διπλής λειτουργίας) δε με αφήνει να κάνω ανάληψη. Και σε διαφορετικά ATM.

Στο κατάστημα δεν ήξεραν να με βοηθήσουν. Επειδή δεν έχω όρεξη 30λεπτης αναμονής να ρωτήσω αυτό το πράγμα, μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος περιορισμός σε αυτό που προσπαθώ;

Link to comment
Share on other sites

Για ανάληψη ανέπαφα από ATM Eurobank χρειάζεσαι την χρεωστική, δεν θα σε εξυπηρετήσει η διπλή

Link to comment
Share on other sites

Εχθές δοκίμασα ανέπαφα με φυσική χρεωστική Πειραιώς και μπορούσες να πραγματοποιθούν όλες οι συναλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2024 at 3:49 ΜΜ, paanos said:

Η μόνη τράπεζα που υποστηρίζει μέχρι στιγμής ψηφιακά πορτοφόλια είναι η Eurobank, και αυτή όμως μόνο για κάρτες Eurobank και μόνο για ανάληψη η ερώτηση υπολοίπου. Η εθνική έχει ενεργό αναγνώστη αλλά μόνο για να περνάς την κάρτα αντί να την βάζεις μέσα

Δηλαδή δεν μπορεί οποιοδήποτε ATM να δεχθεί μέσω digital wallet να δεχθεί token κάρτας οπιασδήποτε τράπεζας; Περίεργο μου φαίνεται, αλλά δεν χρησιμοποιώ ATM και μετρητά.

On 17/6/2024 at 10:40 ΜΜ, thodoris85 said:

Όσες φορές έχω δοκιμάσει με το κινητό μου (g wallet) την πιστωτική της eurobank (την έχω κάνει διπλής λειτουργίας) δε με αφήνει να κάνω ανάληψη. Και σε διαφορετικά ATM.

Στο κατάστημα δεν ήξεραν να με βοηθήσουν. Επειδή δεν έχω όρεξη 30λεπτης αναμονής να ρωτήσω αυτό το πράγμα, μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος περιορισμός σε αυτό που προσπαθώ;

Όντως έχει δίκιο σε αυτό που σου απάντησε ο @paanos. Και αν κάποιος έχει χρεωστική με περισσότερους του ενός συνδεδεμένους λογαριασμούς, από το digital wallet μπορεί να γίνει χρήση μόνο του πρωτεύοντος.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος ιδέα αν μπορώ κάπως να έχω εξερχόμενα IRIS από εθνική και εισερχόμενα σε άλλα; Το έχω κάνει έτσι στην Πειραιώς αλλά στην εθνική δε γίνεται, όταν αλλάζω τον εισερχόμενο σε άλλη τράπεζα κλείνει γενικά το IRIS στην εθνική. 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, paanos said:

Έχει κάποιος ιδέα αν μπορώ κάπως να έχω εξερχόμενα IRIS από εθνική και εισερχόμενα σε άλλα; Το έχω κάνει έτσι στην Πειραιώς αλλά στην εθνική δε γίνεται, όταν αλλάζω τον εισερχόμενο σε άλλη τράπεζα κλείνει γενικά το IRIS στην εθνική. 

Ενα μπορεί να ειναι ενεργό καθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Ένα εξερχόμενο θέλω και 2 εισερχόμενα. Όπως είναι τώρα με άλφα και Πειραιώς, αλλά το θέλω με άλφα και εθνική. Απλώς στην εθνική θέλει και εξερχόμενο και εισερχόμενο, αν χάσει το εισερχόμενο κλείνει και το εξερχόμενο 

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2024 at 4:43 ΜΜ, paanos said:

Ένα εξερχόμενο θέλω και 2 εισερχόμενα. Όπως είναι τώρα με άλφα και Πειραιώς, αλλά το θέλω με άλφα και εθνική. Απλώς στην εθνική θέλει και εξερχόμενο και εισερχόμενο, αν χάσει το εισερχόμενο κλείνει και το εξερχόμενο 

Μόλις έστειλα απο Εθνική σε Άλφα (δικοί μου λογαριασμοί) χωρίς πρόβλημα. Όταν λες σου κλείνει το IRIS; Αμα πας να κάνεις μεταφορά τι δείχνει;

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2024 at 4:43 ΜΜ, paanos said:

Ένα εξερχόμενο θέλω και 2 εισερχόμενα. Όπως είναι τώρα με άλφα και Πειραιώς, αλλά το θέλω με άλφα και εθνική. Απλώς στην εθνική θέλει και εξερχόμενο και εισερχόμενο, αν χάσει το εισερχόμενο κλείνει και το εξερχόμενο 

εάν θες να στείλεις λεφτά δεν έχει καμία σημασία το IRIS το δικό σου... εάν θες να σου στείλουν έχει.αναλόγως ποια τράπεζα θες να σου βάλουν λεφτά αυτήν ενεργοποιείς τελευταία.

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2024 at 4:43 ΜΜ, paanos said:

Ένα εξερχόμενο θέλω και 2 εισερχόμενα. Όπως είναι τώρα με άλφα και Πειραιώς, αλλά το θέλω με άλφα και εθνική. Απλώς στην εθνική θέλει και εξερχόμενο και εισερχόμενο, αν χάσει το εισερχόμενο κλείνει και το εξερχόμενο 

Δεν γίνεται μόνιμα αυτο.

Σου είπα και παραπάνω μονο ενα ισχυει καθε φορα και αυτο ειναι στην εκάστοτε τραπεζα που θα λάβεις τα χρηματα, αρα πρέπει κάθε φορα να το ενεργοποιείς

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikos_kallithea said:

Δεν γίνεται μόνιμα αυτο.

Μα τόσο καιρό το έχω ενεργό με εξερχόμενα Πειραιώς και εισερχόμενα / εξερχόμενα Alpha, από εδώ το έμαθα και σίγουρα γίνεται με άλλες τράπεζες. Το μόνο που ρωτάω, είναι αν γίνεται να παίξει ο συνδυασμός εθνική και alpha, γιατί όπως το βλέπω εγώ η εθνική θέλει και εξερχόμενες και εισερχόμενες μαζί, αλλιώς κλείνει. Ίσως κάποιος που το έχει κάνει, να ξέρει 🙂
 

Edit: όντως φίλε κάπου το έχασα και εγώ, από κεκτημένη ταχύτητα! 2 εξερχόμενα, ένα εισερχόμενο! 

2 ώρες πριν, ilka71 said:

εάν θες να στείλεις λεφτά δεν έχει καμία σημασία το IRIS το δικό σου... εάν θες να σου στείλουν έχει.αναλόγως ποια τράπεζα θες να σου βάλουν λεφτά αυτήν ενεργοποιείς τελευταία.

 

Επειδή θέλω να κάνω μεταφορές μεταξύ δικών μου είναι το θέμα… αλλιώς ναι, ενεργοποιώ πχ στην εθνική το IRIS και λαμβάνω από εκεί όταν στέλνει τρίτος..

2 ώρες πριν, Kipouros_tou_GAP said:

Μόλις έστειλα απο Εθνική σε Άλφα (δικοί μου λογαριασμοί) χωρίς πρόβλημα. Όταν λες σου κλείνει το IRIS; Αμα πας να κάνεις μεταφορά τι δείχνει;

Πχ ενεργοποιώ το iris εθνική και αμέσως μετά πάω στην άλφα και ορίζω ξανά τον λογαριασμό πίστωσης ώστε να είναι της άλφα. Μόλις γυρίσω στην εθνική βλέπω να μου ζητάει ξανά εγγραφή στο iris.

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, paanos said:

Πχ ενεργοποιώ το iris εθνική και αμέσως μετά πάω στην άλφα και ορίζω ξανά τον λογαριασμό πίστωσης ώστε να είναι της άλφα. Μόλις γυρίσω στην εθνική βλέπω να μου ζητάει ξανά εγγραφή στο iris.

Φαντάζομαι αυτό στο βγάζει όταν πας να κάνεις μεταφορά ε; Γιατί στις ρυθμίσεις το εμφανίζει έτσι κι αλλιώς. 

Τι να πω, απο Εθνική πάντως προς Άλφα εκτέλεσα χθες και έγινε κανονικά. Η μόνη που είχα δει οτι έχει θέμα είναι η Eurobank  

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, paanos said:

Πχ ενεργοποιώ το iris εθνική και αμέσως μετά πάω στην άλφα και ορίζω ξανά τον λογαριασμό πίστωσης ώστε να είναι της άλφα. Μόλις γυρίσω στην εθνική βλέπω να μου ζητάει ξανά εγγραφή στο iris.

Δεν θελεις να καταλαβεις ενω ειναι απλο, μονο σε μια τραπεζα μπορει να ειναι ενεργό και μόνο για εισερχόμενα εμβάσματα 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, nikos_kallithea said:

Δεν θελεις να καταλαβεις ενω ειναι απλο, μονο σε μια τραπεζα μπορει να ειναι ενεργό και μόνο για εισερχόμενα εμβάσματα 

Αυτό καταλαβαίνω και γω. 

Δηλαδή δηλώνεις τον αριθμο σου στον λογαριασμό που θέλεις να δέχεσαι χρήματα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Kipouros_tou_GAP said:

Φαντάζομαι αυτό στο βγάζει όταν πας να κάνεις μεταφορά ε; Γιατί στις ρυθμίσεις το εμφανίζει έτσι κι αλλιώς. 

Τι να πω, απο Εθνική πάντως προς Άλφα εκτέλεσα χθες και έγινε κανονικά. Η μόνη που είχα δει οτι έχει θέμα είναι η Eurobank  

Ναι στη μεταφορά. 
 

32 minutes ago, nikos_kallithea said:

Δεν θελεις να καταλαβεις ενω ειναι απλο, μονο σε μια τραπεζα μπορει να ειναι ενεργό και μόνο για εισερχόμενα εμβάσματα 

Μα ξαναλέω ότι αυτή τη στιγμή μπορώ να στέλνω με IRIS και από Πειραιώς και από alpha, όμως λαμβάνω μόνο στην alpha. Δεν είμαι ο πρώτος που το κάνει, από εδώ έμαθα και εγώ ότι γίνεται. Εφόσον ο φίλος αναφέρει ότι το έκανε να δουλέψει με εθνική και άλφα, θα το προσπαθήσω ξανά. 
 

σας ευχαριστώ όλους. 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, nikos_kallithea said:

Δεν θελεις να καταλαβεις ενω ειναι απλο, μονο σε μια τραπεζα μπορει να ειναι ενεργό και μόνο για εισερχόμενα εμβάσματα 

Για εξερχόμενες μεταφορές, μπορεί και σε περισσότερες απο μια. Για εισερχόμενες μόνο σε μία. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ,

Κάπου έπεσε το μάτι μου σε μια προσφορά της alpha για +3000 bonus πόντους με την πρώτη συναλλαγή κάρτα bonus αλλά όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω την προσφορά. Έχει δει κάποιος άλλος αυτή την προσφορά?  

Link to comment
Share on other sites

Σε λογαριασμο ΕΤΕ μου ηρθε μια μελλοντική χρέωση "χρεωστικοί τόκοι". Απο την τηλεφωνική εξυπηρέτηση δηλώνουν άγνοια και λένε να πάτε σε κατάστημα. Τι είναι πάλι αυτό το φρούτο; Ο λογαριασμος κανονικά με υπόλοιπο μέσα, ούτε υπεραναλήψεις, τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπουν και οι πιστωτικοί. Και στην alpha επειδή είναι ΣΚ πρώτα χρέωσε και τη Δευτέρα δίνει τους πιστωτικούς… 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, paanos said:

Θα μπουν και οι πιστωτικοί. Και στην alpha επειδή είναι ΣΚ πρώτα χρέωσε και τη Δευτέρα δίνει τους πιστωτικούς… 

Δηλαδή θα πιστωθει το ίδιο ποσό και ως πιστωτικοί τόκοι; Δε το εχω ξαναδει αυτό σε κανένα λογαριασμό που εχω σε καμια απο τις συστημικές. Τι λογική έχει;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Kipouros_tou_GAP said:

Δηλαδή θα πιστωθει το ίδιο ποσό και ως πιστωτικοί τόκοι; Δε το εχω ξαναδει αυτό σε κανένα λογαριασμό που εχω σε καμια απο τις συστημικές. Τι λογική έχει;

Οι πιστωτικοί τόκοι (αν έχει ο λογαριασμός) έχουν και φόρο. Η ΕΤΕ καμιά φορά το εμφανίζει ως χρεωστικοί τόκοι. 
 

Είναι μεγάλο ποσό; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...