Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αν είναι όλα στο όνομα σου σε παντρεύομαι :lol:

Από όσο ξέρω μόνο η Πειραιώς δείνει ένα yellow για κάθε 10 ευρώ πληρωμών δημοσίου.

Και δεν είμαι σίγουρος αν δίνει κάτι η Dynamic.

Σε άλλες δεν νομίζω.

EDIT : όχι ούτε η Dynamic.

Άρα από όσο ξέρω μόνο η Πειραιώς.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όλα στο όνομα σου σε παντρεύομαι :lol:

Από όσο ξέρω μόνο η Πειραιώς δείνει ένα yellow για κάθε 10 ευρώ πληρωμών δημοσίου.

Και δεν είμαι σίγουρος αν δίνει κάτι η Dynamic.

Σε άλλες δεν νομίζω.

EDIT : όχι ούτε η Dynamic.

Άρα από όσο ξέρω μόνο η Πειραιώς.

 

αν αφησω τον εαυτο μου ελευθερο και πω αυτα που αισθανομαι για την εφορια θα φαω ban για 3 χρονια.

 

μονο πειραιως λοιπον. θα πληρωσω 12.500 ευρω και θα εχω οφελος 2.5 ευρω για αγορες στον μασουτη. αυτα ειναι!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είτε 1250 μίλια με την miles and more.

Αλλά δεν ξέρω τι παίζει και με την πιστωτική ΑΒ. Δεν αναφέρεται ότι εξαιρούνται οι συναλλαγές προς το δημόσιο

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς, έχεις πιστωτική με 12.500 ευρώ πιστωτικό όριο, ή τζάμπα συζητάμε;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν αφησω τον εαυτο μου ελευθερο και πω αυτα που αισθανομαι για την εφορια θα φαω ban για 3 χρονια.

 

μονο πειραιως λοιπον. θα πληρωσω 12.500 ευρω και θα εχω οφελος 2.5 ευρω για αγορες στον μασουτη. αυτα ειναι!!!!!

 

0,5% η notosplus Visa όροι

 

0,5% με την Dynamic American Express όροι

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

 

Οι όροι της dynamic που παραθέτεις είναι από το 2014. Στους νέους όρους γράφει ότι δεν παίρνεις επιστροφή ούτε 0,5% προς το δημόσιο. http://www.alphabankcards.gr/Portals/2/Dynamic-Terms.pdf

Το ίδιο ισχύει και για τη notos visa http://www.alphabankcards.gr/Portals/2/ProgrammeNotosPlus.pdf

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς, έχεις πιστωτική με 12.500 ευρώ πιστωτικό όριο, ή τζάμπα συζητάμε;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εχω πιστωτικη με 11.000 οριο. θα πληρωσω τα 11000 σε πρωτη φαση και τα υπολοια αμεσως μετα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω πιστωτικη με 11.000 οριο. θα πληρωσω τα 11000 σε πρωτη φαση και τα υπολοια αμεσως μετα

 

To αμέσως μετά πως το εννοείς;Θα πληρώσεις το Χ ποσό με την κάρτα,θα εξοφλήσεις την κάρτα και μετά και θα βάλεις και τα υπόλοιπα με κάρτα;

Είσαι σίγουρος ότι θα εγκριθεί τέτοια μεγάλη χρέωση απο την τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

To αμέσως μετά πως το εννοείς;Θα πληρώσεις το Χ ποσό με την κάρτα,θα εξοφλήσεις την κάρτα και μετά και θα βάλεις και τα υπόλοιπα με κάρτα;

Είσαι σίγουρος ότι θα εγκριθεί τέτοια μεγάλη χρέωση απο την τράπεζα;

 

Αφού το όριο είναι 11.000€ γιατί να μην εγκριθεί;

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Οι όροι της dynamic που παραθέτεις είναι από το 2014. Στους νέους όρους γράφει ότι δεν παίρνεις επιστροφή ούτε 0,5% προς το δημόσιο. http://www.alphabankcards.gr/Portals/2/Dynamic-Terms.pdf

Το ίδιο ισχύει και για τη notos visa http://www.alphabankcards.gr/Portals/2/ProgrammeNotosPlus.pdf

 

Και μου έκανε εντύπωση που είχε καταργηθεί στις υπόλοιπες κάρτες. Δυστυχώς δεν έχουν ενημερώσει το κεντρικό site της τράπεζας από όπου πήρα τα links. Ευχαριστώ για την επισήμανση, μην πάρουμε και κανέναν στο λαιμό μας.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

To αμέσως μετά πως το εννοείς;Θα πληρώσεις το Χ ποσό με την κάρτα,θα εξοφλήσεις την κάρτα και μετά και θα βάλεις και τα υπόλοιπα με κάρτα;

Είσαι σίγουρος ότι θα εγκριθεί τέτοια μεγάλη χρέωση απο την τράπεζα;

 

ακριβως ετσι. μπορω με μια χρεωση να καλυψω ολο το πιστωτικο οριο της καρτας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι. μπορω με μια χρεωση να καλυψω ολο το πιστωτικο οριο της καρτας
Φιλε, σορρυ κιολας, αλλα τι δουλεια κανεις και ποσα βγαζει το χρονο; Ακου εκει πιστωτικη με 11.000 οριο.. ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένας από τους ελάχιστους που πληρώνει εφορία σε αυτόν τον τόπο.

Αλλά και εγώ έχω πιστωτική με 19.500 όριο.

Μόνο που την έχω προ κρίσεως που έβγαζα κάποια χρήματα , τώρα άστα να πάνε.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Φιλε, σορρυ κιολας, αλλα τι δουλεια κανεις και ποσα βγαζει το χρονο; Ακου εκει πιστωτικη με 11.000 οριο.. ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;

 

Προφανώς επιχειρηματίας είναι ο άνθρωπος.. 500€ δεν παίρνει σίγουρα για να δώσανε τέτοιο όριο...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς επιχειρηματίας είναι ο άνθρωπος.. 500€ δεν παίρνει σίγουρα για να δώσανε τέτοιο όριο...

 

δεν ειμαι επιχειρηματιας. προ κρισης ειχα μια μεγαλη προθεσμιακη στην αλφα μπανκ και μου την εδωσαν με οριο 8000. επειδη την χρησιμοποιουσα πολυ απο μονοι τους ανεβασαν το οριο στις 11.000.

 

καποτε τις πιστωτικες τις δινανε με το κιλο, γιαυτο φτασαμε εδω που φτασαμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχετε υπόψη ότι έχουν τρέξει διάφορες ενέργειες σε όλες τις τράπεζες για διορθώσεις πιστωτικών ορίων...

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Έχετε υπόψη ότι έχουν τρέξει διάφορες ενέργειες σε όλες τις τράπεζες για διορθώσεις πιστωτικών ορίων...

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

αυτο ισχυει και για τους καλοπληρωτες; τα λεγομενα " ναυαγια" στην τραπεζικη αργκο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο ισχυει και για τους καλοπληρωτες; τα λεγομενα " ναυαγια" στην τραπεζικη αργκο;
Δεν αλλάζουν τα όρια για όλους. Μόνο για αυτούς που Δεν έχει λογική το υψηλό όριο με βάση τη συμπεριφορά τους και τα επικαιροποιημένα δεδομένα.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η γιαγιά μου έχει μία Visa Classic στη Eurobank με 19.500€ (παραπάνω από το ετήσιο εισόδημά της πλέον) και την χρησιμοποιεί ελάχιστα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα κάνει την αιτηση για university Visa της Πειραιώς την Πέμπτη 12 Ιουλίου και δεν είχα νέα μέχρι τώρα. Μπήκα σήμερα στην εφαρμογή winbank και είδα την κάρτα να είναι διαθέσιμη στις πιστωτικές χωρίς επιπλέον στοιχεία... Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Ότι εγκρίθηκε ή ότι εκδόθηκε; Δεν ενημερώθηκα για κάτι και μου φάνηκε παράξενο...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μόλις πήγα να βγάλω Revolut και μου ζήτησε 5,99 ευρώ για να μου την ταχυδρομήσει.

Όπως βλέπω η εποχή του τσάμπα πέθανε.

Αλλά έστω ότι βγάζω μία κάρτα (στην πραγματικότητα έχω την N26 . Πόσα θα πληρώσω μέσα σε 3 χρόνια μόνο και μόνο για να την φορτίσω;

Η AlphaBank δεν μου ζητάει έξοδα για να γεμίσω τον τραπεζικό μου λογαριασμό αλλά 1 ευρώ για να στείλω στην N26 , άρα θα πληρώσω πάνω από 5 ευρώ μέσα σε 3 χρόνια . Και ναι το αποδέχομαι , όπως αποδέχομαι και τα 5 ευρώ για αντικατάσταση κάρτας κάθε 3 ή 4 χρόνια.

 

Αυτές οι κάρτες τουλάχιστον αποστέλλονται από την άλλη άκρη της Ευρώπης και όχι Σύνταγμα-Μαρούσι άρα κάπως δικαιολογείται ένα κόστος. Και τουλάχιστον για τη Revolut δεν σε αναγκάζει κανείς να πάρεις φυσική κάρτα. Αν τη θέλεις για αγορές online μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου και με τη virtual. Ποιά τράπεζα εδώ σου δίνει έστω δυνατότητα χρήσης virtual χωρίς προμήθειες; Σε κάθε περίπτωση δεν αναφέρθηκα στο κόστος απόκτησης της κάρτας. Άλλα είναι τα κερατιάτικα που πληρώνουμε. Στη χρήση των καρτών των μπατιροτραπεζών μας είναι. Έχεις πάρει χαμπάρι υποθέτω τι έχουν κάνει τελευταία με τις προμήθειες αγοράς σε διαφορετικό του Ευρώ νόμισμα ε;

Link to comment
Share on other sites

για καποιον που δεν κανει ταξιδια στο εξωτερικο, για ποιον λογο να εχει revolut, n26 και λοιπες(ναι υπαρχουν και αλλες);
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένας από τους ελάχιστους που πληρώνει εφορία σε αυτόν τον τόπο.

Αλλά και εγώ έχω πιστωτική με 19.500 όριο.

Μόνο που την έχω προ κρίσεως που έβγαζα κάποια χρήματα , τώρα άστα να πάνε.

 

Πλέον οι πιστωτικές είναι χρήσιμες για πληρωμή φόρων σε δόσεις. Ακόμα καλύτερα να είναι συνδεδεμένες με τραπεζικό λογαριασμό

:)
Link to comment
Share on other sites

Κάνω πολλές αγορές σε λίρες Αγγλίας και δολάριο Αμερική με την πιστωτική cosmote MasterCard. Σε προχθεσινή αγορά σε λίρες Αγγλίας χρεωθηκα 5.20 ευρώ + 1 ευρώ έξοδα συναλλάγματος . Το προηγούμενο μήνα αγόρασα κάτι 23 λίρες πλήρωσα 26 ευρώ και μόνο 50 λεπτά έξοδα συναλλάγματος . Δεν μπορώ να καταλάβω πως τα υπολογίζει η τράπεζα

 

Edit: Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν ότι κανονικά ισχύει προμήθεια 2% της αξίας συναλλαγής με ελάχιστη χρέωση το 1 ευρώ. Στην πράξη όμως εγώ τόσα χρόνια πληρώνω πολύ λίγο πχ για συναλλαγή 9.58 πλήρωσα προμήθεια 0.27 στις προχθεσινές συναλλαγές με γδαρανε

Edited by dimitris15
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...