Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ξέρετε πως γίνεται η αποστολή PIN πιστωτικής κάρτας οταν κάποιος εκδίδη νέα κάρτα? Δηλαδή έρχετε συστημένο με ταχυδρομείο? Το παραλαμβάνεις απο την τράπεζα κατόπιν ειδοποίησης? Έρχετε με αλληλογραφία? Στην εθνοκας μου ας πουμε μου ήρθε η κάρτα, και μετα απο μέρες ήρθε το PIN με απλή αλληλογραφία αλλα χωριστά απο την κάρτα.

 

Ευχαριστώ

Αναλογα την τραπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα που σου δίνουν στην Πειραιώς όταν ανοίγεις καταθετικό λογαριασμό κάνει για αγορές μέσω internet?
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα που σου δίνουν στην Πειραιώς όταν ανοίγεις καταθετικό λογαριασμό κάνει για αγορές μέσω internet?

Ναι, την έχω δοκιμάσει σε αρκετά Sites, σπανια μου έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα στις OnLine συναλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την έχω δοκιμάσει σε αρκετά Sites, σπανια μου έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα στις OnLine συναλλαγές

 

Στο amazon την έχεις δοκιμάσει?Από εκεί θέλω να αγοράσω κάτι

Link to comment
Share on other sites

Στο amazon την έχεις δοκιμάσει?Από εκεί θέλω να αγοράσω κάτι

Δεν το έχω δοκιμάσει, οποτε δεν έχω άποψη, κανε ένα test και πες μας αν θέλεις :)

Link to comment
Share on other sites

kalhspera paidia.evgala prin ligo kairo mia visa stin citibank kai stin emporiki.stin citibank tin xrisimopoiousa kanonika.twra mou leei : Η αίτηση συναλλαγής απορρίφθηκε από το ινστιτούτο πιστωτικών καρτών. an kapoios kserei ti ginete as me voithisei.tnx a lot
Link to comment
Share on other sites

Αν στο λέει κάποιο μήνυμα στο Internet σβήστο αμέσως και μην δώσεις τα στοιχέια σου. Σε ψαρεύουν για να αποκαλήψεις τον αριθμό σου και τα λοιπά στοιχεία σου
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.

Αν κάνεις ανάληψη από την Εθνική Τράπεζα ενώ είσαι πχ στην Πειραιώς,τι ποσό πληρώνεις για την ανάληψη?

 

thnx...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.

Αν κάνεις ανάληψη από την Εθνική Τράπεζα ενώ είσαι πχ στην Πειραιώς,τι ποσό πληρώνεις για την ανάληψη?

 

thnx...

Από τις προμήθειες δεν γλιτώνουν και όσοι αποφεύγοντας τα γκισέ των τραπεζών και στρέφονται στις συναλλαγές μέσω ΑΤΜ. Συγκεκριμένα, αν κάποιος επιλέξει ATM άλλης τράπεζας, οι προμήθειες που επιβάλλονται σε συναλλαγές μέσω του συστήματος ΔΙΑΣ είναι ιδιαίτερα υψηλές. Για παράδειγμα, η ανάληψη μετρητών από τραπεζικό λογαριασμό κοστίζει κατά μέσο όρο 1,5 ευρώ και 0,50% επί του ποσού. Δηλαδή, για μια ανάληψη 500 ευρώ ο πελάτης θα πληρώσει επιπλέον χαράτσι 4 ευρώ. Αντίστοιχα, η ερώτηση υπολοίπου από ATM άλλης τράπεζας κοστίζει περίπου 0,5 ευρώ. Ωστόσο, ακόμα πιο τσουχτερή είναι η προμήθεια για ανάληψη χρημάτων από ATM μέσω πιστωτικής κάρτας. Ειδικά αν γίνει από μηχάνημα άλλης τράπεζας, το κόστος μπορεί να φτάσει ακόμα και τα 30 ευρώ, τα οποία προστίθενται στα ήδη υψηλά επιτόκια για αναλήψεις μετρητών. Προμήθεια έως και 0,5 ευρώ τέλος πληρώνουν όσοι επιλέξουν να εξοφλήσουν λογαριασμούς ΔΕΚΟ μέσω ATM.

Link to comment
Share on other sites

Από τις προμήθειες δεν γλιτώνουν και όσοι αποφεύγοντας τα γκισέ των τραπεζών και στρέφονται στις συναλλαγές μέσω ΑΤΜ. Συγκεκριμένα, αν κάποιος επιλέξει ATM άλλης τράπεζας, οι προμήθειες που επιβάλλονται σε συναλλαγές μέσω του συστήματος ΔΙΑΣ είναι ιδιαίτερα υψηλές. Για παράδειγμα, η ανάληψη μετρητών από τραπεζικό λογαριασμό κοστίζει κατά μέσο όρο 1,5 ευρώ και 0,50% επί του ποσού. Δηλαδή, για μια ανάληψη 500 ευρώ ο πελάτης θα πληρώσει επιπλέον χαράτσι 4 ευρώ. Αντίστοιχα, η ερώτηση υπολοίπου από ATM άλλης τράπεζας κοστίζει περίπου 0,5 ευρώ. Ωστόσο, ακόμα πιο τσουχτερή είναι η προμήθεια για ανάληψη χρημάτων από ATM μέσω πιστωτικής κάρτας. Ειδικά αν γίνει από μηχάνημα άλλης τράπεζας, το κόστος μπορεί να φτάσει ακόμα και τα 30 ευρώ, τα οποία προστίθενται στα ήδη υψηλά επιτόκια για αναλήψεις μετρητών. Προμήθεια έως και 0,5 ευρώ τέλος πληρώνουν όσοι επιλέξουν να εξοφλήσουν λογαριασμούς ΔΕΚΟ μέσω ATM.

 

file bayern ayto einai copy paste apo dimosieyma efimeridas. nomizw oti ofeileis na mas peis kai thn phgh..

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

kalhspera paidia.evgala prin ligo kairo mia visa stin citibank kai stin emporiki.stin citibank tin xrisimopoiousa kanonika.twra mou leei : Η αίτηση συναλλαγής απορρίφθηκε από το ινστιτούτο πιστωτικών καρτών. an kapoios kserei ti ginete as me voithisei.tnx a lot

 

Οι τράπεζες έχουν τηλεφωνικό αριθμό με αστική, συνήθως, χρέωση, για την εξυπηρέτηση των πελατών. Τους τηλεφωνικούς αυτούς αριθμούς μπορεί να τους βρει κανείς πολύ εύκολα στην ιστοσελίδα της αντίστοιχης τράπεζας. Ο πιο έγκυρος και ενδεδειγμένος τρόπος για να ενημερωθεί κανείς για παρόμοιες περιπτώσεις είναι αυτός. Μια ερώτηση στο forum μπορεί μεν να δώσει απαντήσεις, αλλά δεν αντικαθιστά το helpdesk της τράπεζας. Η εμπειρία μου λέει ότι οι τηλεφωνητές που απαντούν σε αυτούς τους αριθμούς για τεχνικά θέματα είναι πολύ εξυπηρετικοί και σαφείς.... ΔΕΝ είναι τουρίστες!

Link to comment
Share on other sites

file bayern ayto einai copy paste apo dimosieyma efimeridas. nomizw oti ofeileis na mas peis kai thn phgh..

 

http://www.makthes.gr/index.php?name=News&file=article&sid=20972&theme=Printer

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

to zitima den einai na to brw egw, alla otan anaferetai mia strevli -an kai oxi lathos- apopsi gia ena thema, kalo einai na mathainoume kai poios tin leei...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Από τις προμήθειες δεν γλιτώνουν και όσοι αποφεύγοντας τα γκισέ των τραπεζών και στρέφονται στις συναλλαγές μέσω ΑΤΜ. Συγκεκριμένα, αν κάποιος επιλέξει ATM άλλης τράπεζας, οι προμήθειες που επιβάλλονται σε συναλλαγές μέσω του συστήματος ΔΙΑΣ είναι ιδιαίτερα υψηλές. Για παράδειγμα, η ανάληψη μετρητών από τραπεζικό λογαριασμό κοστίζει κατά μέσο όρο 1,5 ευρώ και 0,50% επί του ποσού. Δηλαδή, για μια ανάληψη 500 ευρώ ο πελάτης θα πληρώσει επιπλέον χαράτσι 4 ευρώ. Αντίστοιχα, η ερώτηση υπολοίπου από ATM άλλης τράπεζας κοστίζει περίπου 0,5 ευρώ. Ωστόσο, ακόμα πιο τσουχτερή είναι η προμήθεια για ανάληψη χρημάτων από ATM μέσω πιστωτικής κάρτας. Ειδικά αν γίνει από μηχάνημα άλλης τράπεζας, το κόστος μπορεί να φτάσει ακόμα και τα 30 ευρώ, τα οποία προστίθενται στα ήδη υψηλά επιτόκια για αναλήψεις μετρητών. Προμήθεια έως και 0,5 ευρώ τέλος πληρώνουν όσοι επιλέξουν να εξοφλήσουν λογαριασμούς ΔΕΚΟ μέσω ATM.

 

Εκτός αν επιλέξεις την Pro Bank. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πήγα να την πατήσω, ας το αναφέρω....

 

Σχετικά με την επιστροφή μετρητών στην κάρτα Dynamic AMEX της Alpha Bank ισχύουν οι παρακάτω όροι:

 

Η ανωτέρω αναλογία συγκέντρωσης Πόντων υπόκειται στους ακόλουθους περιορισμούς:

α. Σε περίπτωση που το Μέλος του Προγράμματος έχει συγκεντρώσει σε ετήσια βάση από εκατόν πενήντα (150) Πόντους και μέχρι

πεντακοσίους (500) Πόντους, το ποσοστό Επιστροφής θα περιορίζεται σε 1% επί του ποσού της αξίας της Υπαγόμενης Συναλλαγής,

ανεξαρτήτως του είδους της.

β. Σε περίπτωση που το Μέλος του Προγράμματος συγκεντρώσει σε ετήσια βάση πάνω από πεντακοσίους (500) Πόντους, τότε δεν δικαιούται

να συγκεντρώσει επιπλέον Πόντους για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα του συγκεκριμένου έτους.

Σε περιπτώσεις Υπαγόμενων Συναλλαγών που αποπληρώνονται σε δόσεις, οι Πόντοι που αναλογού

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα προσέξει και εγώ απλά 150 πόντοι είναι πάνω από 10.000 ευρώ αγορές ή 5000 ευρώ τον χρόνο αν κανεις αγορές από Supermarket . Πολλοί λίγοι ξοδεύουν τόσο μεγάλα ποσά.

Επίσης είναι σχεδόν αδύαντον να ξεπεράσεις τους 500 πόντους μια και θέλει συναλλαγές 55.000 ευρώ ή 50.000 αν έχεις κάνει και τα 5.000 του supermarket

Μακάρι να είχα τόσα χρήματα και ας μην μου δίναν επιστροφή....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια τράπεζα στην Ελλάδα εκδίδει πιστωτική κάρτα με τη φωτογραφία του κατόχου επάνω της, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να επιδεικνύεις και ταυτότητα κατά τη διάρκεια των αγορών;;

 

Αγαπητε μονο στο εξωτερικο μπορει να μην σου ζητησουν ταυτοτητα αν εχει πανω η πιστωτικη την φωτογραφια σου , εδω στην Ελλαδαρα και ολο το γενεολογικο σου δεντρο να εχει φωτογραφια δεν θα σε αφησουν να κανεις συνναλαγη , εχω τσακωθει απειρες φορες με καταστηματα και εχω κατεβασει Θεους και δαιμονες αλλα δεν τα καταφερα , μονο οταν πηρα τηλ την τραπεζα απο το καταστημα και τους εβαλα να μιλησουν οι ιδιοι με αφησαν να κανω αγορες.Βεβαια και εκει οι καταστηματαρχες ή οι ταμιες ειπαν στην τραπεζα οτι δεν φερουν ευθυνη αν δεν ειμαι ο πραγματικος κατοχος της καρτας ( λες και την μουρη την εβαλα τσαμπα πανω στην καρτα της citibank)

Αλλα μετα απο ολα αυτα την επεστρεψα την καρτα και ηρεμησα.

Δεν μπορω νακαταλαβω ομως με τι σκ@τοσκεπτικο δουλευουν οι καταστηματαρχες και πως μπορουν να δικαιωθουν σε μια μη δεκτη συνναλαγη απο ενα ιδιοκτητη καρτας.δηλ

 

Και την ταυτοτητα να δωσω και να δουν οτι ειμαι εγω , αν μετα το παιξω τρελιτσα και πω οτι δεν εκανα εγω την συνναλαγη , γιατι να πιστεψουν την ταμια οτι οντως μου ζητησε την ταυτοτητα μου και επιβεβαιωσε οτι ημουν εγω και να μην πιστεψουν εμενα τον πελατη τους που θα τους πω οτι δεν αγορασα τιποτα και οτι αυτοι στο καταστημα λενε χαζομαρες...Ουτε καμια φωτοτυπια της ταυτοτητας κραταει ουτε τιποτα , και δεν εχει και καμια αποδειξη οτι μου την ζητησε και οτι ημουν ο κατοχος.θα μου πεις απο την υπογραφη , αλλα και παλι οι καταστηματερχες δεν εχουν το αρχειο των υπογραφων ολων των ιδιοκτητων με πιστωτικη και δεν μποριυν να ελενξουν αν ειναι η δικη μου υπογραφη ή καποιου αλλου...Αντε βρες ακρη......

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μονο στο εξωτερικο μπορει να μην σου ζητησουν ταυτοτητα αν εχει πανω η πιστωτικη την φωτογραφια σου , εδω στην Ελλαδαρα και ολο το γενεολογικο σου δεντρο να εχει φωτογραφια δεν θα σε αφησουν να κανεις συνναλαγη , εχω τσακωθει απειρες φορες με καταστηματα και εχω κατεβασει Θεους και δαιμονες αλλα δεν τα καταφερα , μονο οταν πηρα τηλ την τραπεζα απο το καταστημα και τους εβαλα να μιλησουν οι ιδιοι με αφησαν να κανω αγορες.Βεβαια και εκει οι καταστηματαρχες ή οι ταμιες ειπαν στην τραπεζα οτι δεν φερουν ευθυνη αν δεν ειμαι ο πραγματικος κατοχος της καρτας ( λες και την μουρη την εβαλα τσαμπα πανω στην καρτα της citibank)

Αλλα μετα απο ολα αυτα την επεστρεψα την καρτα και ηρεμησα.

Δεν μπορω νακαταλαβω ομως με τι σκ@τοσκεπτικο δουλευουν οι καταστηματαρχες και πως μπορουν να δικαιωθουν σε μια μη δεκτη συνναλαγη απο ενα ιδιοκτητη καρτας.δηλ

 

Και την ταυτοτητα να δωσω και να δουν οτι ειμαι εγω , αν μετα το παιξω τρελιτσα και πω οτι δεν εκανα εγω την συνναλαγη , γιατι να πιστεψουν την ταμια οτι οντως μου ζητησε την ταυτοτητα μου και επιβεβαιωσε οτι ημουν εγω και να μην πιστεψουν εμενα τον πελατη τους που θα τους πω οτι δεν αγορασα τιποτα και οτι αυτοι στο καταστημα λενε χαζομαρες...Ουτε καμια φωτοτυπια της ταυτοτητας κραταει ουτε τιποτα , και δεν εχει και καμια αποδειξη οτι μου την ζητησε και οτι ημουν ο κατοχος.θα μου πεις απο την υπογραφη , αλλα και παλι οι καταστηματερχες δεν εχουν το αρχειο των υπογραφων ολων των ιδιοκτητων με πιστωτικη και δεν μποριυν να ελενξουν αν ειναι η δικη μου υπογραφη ή καποιου αλλου...Αντε βρες ακρη......

 

loipon. i symbasi leei oti oi katastimatarhes einai ypohreomenoi na elegxoyn tin ypografi an einai idia me ayti tis kartas. epishs ehoun dikaiwma na zitisoun kai epipleon stoiheio taytopoiisis an krinoun aparaithto. oi katastimatarhes epishs kratane to apokoma me tin ypografi sou oti dehesai ti synallagi. hreiazetai na pw ki alla?

 

btw, giayto otan sas lene na ypograpsete ti karta me to pou ti pairnete, mi lete 'ela mwre twra, poios ta blepei ayta...'

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι απάτη είναι αυτές οι προπληρωμένες καρτες???? Εκτός απ' το οτι υπάρχουν ΜΟΝΟ από 2 τράπεζες, κάθε φορά που τη "Φορτώνεις" στην τράπεζα κύπρου σου κρατάνε 1ευρω (οκ ασυμαντο ποσό) αλλά που θα βρίσκεις υποκαταστημα ή ΑΤΜ που σε όλη την Αθήνα είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριου??? Στη μεν Eurobank το ποσό που σου κρατάνε είναι αναλογικό με το ποσό που βάζεις. Δεν μπορεί να υπερβεί ομως τα 5ευρω. Στα 100 ευρω σου κρατάνε 4, ενώ αν θες να βάλεις πάνω από 300ευρω σου κρατανε 5....
[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

εγω δε καταλαβα ποτε γιατι να χρησιμοποιει καποιος προπληρωμενη καρτα.

ειχα σκεφτει να παω στη eurobank να κανω λογαριασμο, αλλα η visa electron ειναι προπληρωμενη!

παραμενω στην alpha bank, με απλη χρεωστικη VISA electron που ειναι αποδεκτη παντου.

κ δεν εχω κ μεγαλο ποσο στο λογαριασμο.(γιατι δε συμφερει αλλωστε)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως!

 

Οι προπληρωμενες γι'αυτο διαφημιζονται τοσο τον τελευταιο καιρο...γιατι αποφερουν κερδη στις τραπεζες απο τις προμηθειες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι απάτη είναι αυτές οι προπληρωμένες καρτες???? Εκτός απ' το οτι υπάρχουν ΜΟΝΟ από 2 τράπεζες, κάθε φορά που τη "Φορτώνεις" στην τράπεζα κύπρου σου κρατάνε 1ευρω (οκ ασυμαντο ποσό) αλλά που θα βρίσκεις υποκαταστημα ή ΑΤΜ που σε όλη την Αθήνα είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριου??? Στη μεν Eurobank το ποσό που σου κρατάνε είναι αναλογικό με το ποσό που βάζεις. Δεν μπορεί να υπερβεί ομως τα 5ευρω. Στα 100 ευρω σου κρατάνε 4, ενώ αν θες να βάλεις πάνω από 300ευρω σου κρατανε 5....

 

Μπορείς εναλλακτικά να την "φορτίζεις" μέσω web banking άλλης τράπεζας με πληρωμή πιστωτικής όπου πχ η Eurobank χρεώνει 0.50€. Εντάξει λογικό είναι νομίζω,και αυτοί κάτι πρέπει να βγάλουν..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς εναλλακτικά να την "φορτίζεις" μέσω web banking άλλης τράπεζας με πληρωμή πιστωτικής όπου πχ η Eurobank χρεώνει 0.50€. Εντάξει λογικό είναι νομίζω,και αυτοί κάτι πρέπει να βγάλουν..

 

Βγάζουν ούτως ή άλλως από το γεγονός ότι προπληρώνεις (άρα τους δανείζεις αντί να σε δανείζουν) κι επίσης όπως και στις απλές πιστωτικές παίρνουν προμήθεια επί των αγορών από τους μαγαζάτορες ;)

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε και μια ματιά στην προπληρωμένη της τράπεζας πειραιώς. Είναι δωρεάν η έκδοση και η χρήση της για κάποιο διάστημα.;)

 

http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=279043&lang=1&nt=96%20&sid=

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...