Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

με online banking.

 

Δυστυχώς δεν έχω ενεργοποιήσει αυτήν την υπηρεσία, αλλά και ούτε το έχω σκοπό. Οπότε εκτός απο την ανάληψη και μετά την κατάθεση(δεν νομίζω ότι είναι και πολύ καλή ιδέα ), ποιες άλλες επιλογές άραγε υπάρχουν;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω ενεργοποιήσει αυτήν την υπηρεσία, αλλά και ούτε το έχω σκοπό. Οπότε εκτός απο την ανάληψη και μετά την κατάθεση(δεν νομίζω ότι είναι και πολύ καλή ιδέα ), ποιες άλλες επιλογές άραγε υπάρχουν;

 

Προσωπική τραπεζική επιταγή.

Όσες φορές το έχω δοκιμάσει δεν υπήρχε επιπλέον χρέωση, αλλά καλό θα ήταν να ρωτήσεις γιατί μιλάμε για τράπεζες...

 

Γενικά ούτε την ίδια την τράπεζα τη συμφέρει να σου τα δώσει σε μετρητά και να αδειάσει το ταμείο της, τη στιγμή που μπορεί να το κάνει άϋλα (επιταγή).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω ενεργοποιήσει αυτήν την υπηρεσία, αλλά και ούτε το έχω σκοπό. Οπότε εκτός απο την ανάληψη και μετά την κατάθεση(δεν νομίζω ότι είναι και πολύ καλή ιδέα ), ποιες άλλες επιλογές άραγε υπάρχουν;

Θα σου κοψουν μια επιταγη απο την τραπεζα που εχεις τα χρηματα και θα πας να την καταθεσεις στην αλλη.Θα πρεπειι να ξερεις οτι θα εχεις βαλερ 1-2 μερες.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ελπίζω να είναι τόσο απλό και να μην υπάρξει κάποια χρέωση...
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εύχομαι να βρεις την καλύτερη ισοτιμία ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ!

 

Λοιπόν, μόλις γύρισα από το ταξίδι στη Δανία...έχουμε και λέμε τα εξής:

 

1. Από το γραφείο μου πρότειναν να κάνω συνάλλαγμα στο ανταλλακτήριο του Ελ. Βενιζέλος. Αυτό έκανα και δίνοντας €252,51 πήρα στα χέρια μου 1750 κορώνες Δανίας (€1=7,1573 κορώνες και προμήθεια €8). Στο ανταλλακτήριο δέχονται την επιστροφή του συναλλάγματος που σου μένει μετά το ταξίδι, από το οποίο το 30% ανταλλάσεται με την ίδια ισοτιμία με την αρχική και το υπόλοιπο με χαμηλότερη. Έτσι, επέστρεψα τελικά 900 κορώνες, από τις οποίες τα 525 (1750*30%= 525) ήταν με ισοτιμία €1=7,1573 κορώνες ενώ οι υπόλοπες 375 κορώνες με ισοτιμία 7,8950, οπότε συνολικά πήρα στα χέρια μου €120,85.

 

Μπερδευτήκατε?? Εγώ ναι... :blink:

 

2. Ενώ όλες σχεδόν οι συναλλαγές στη Δανία γίνονται και με πιστωτική, όταν δοκίμασα να πληρώσω το ταξί (550 κορώνες) με πιστωτική (και όχι χρεωστική) Electron Visa, το μηχάνημα δεν τη δέχτηκε. Καλά που είχα σηκώσει λεφτά πριν πάω...η τράπεζα με είχε διαβεβαιώσει πριν το ταξίδι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αποδοχής της πιστωτικής Electron Visa στη Δανία!

Ευτυχώς τα περισσότερα έξοδα ήταν πληρωμένα και δεν χρειάστηκε να δοκιμάσω ξανά. :mad:

 

Σε αρκετά σημεία πάντως υπήρχε και το σήμα της Electron Visa αλλα δεν χρειάστηκε να πληρώσω εκεί.

 

3. Σε περίπτωση ανάληψης χρημάτων με πιστωτική (ό,τι χειρότερο μπορείτε να κάνετε - εγώ φυσικά δεν χρειάστηκε να το κάνω) οι αναλήψεις µετρητών τοκίζονται από την ηµεροµηνία ανάληψης έως την ηµεροµηνία εξόφλησης ενώ η µετατροπή του νοµίσµατος γίνετε αυτόµατα ανάλογα της ισοτιµίας που υπάρχει εκείνη τη στιγµή.

 

4. Από ερώτηση που έκανα στην Πειραιώς σχετικά με τη χρήση των χρεωστικών στο εξωτερικό πήρα την εξής απάντηση:

 

"Θα ήταν χρήσιμο να σας ενημερώσουμε ότι σύμφωνα με την τιμολογιακή πολιτική της Τράπεζας Πειραιώς υπάρχουν οι εξής προμήθειες για την ανάληψη μετρητών των χρεωστικών καρτών:

- Σε χώρες εντός ζώνης ΕΥΡΩ η προμήθεια είναι το 1% του ποσού που θα κάνετε ανάληψη με ελάχιστη χρέωση 1,10€ και μέγιστη 3,00€.

- Σε χώρες εκτός ζώνης ΕΥΡΩ υπάρχει πάγια χρέωση 5,00€ για την ανάληψη μετρητών ανεξάρτητα από το ποσό της ανάληψης.

 

Οι αγορές σε καταστήματα σε Ευρώ ή σε άλλο νόμισμα είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό δεν επιβαρύνονται με κάποια προμήθεια."

 

Λίγα λόγια και σταράτα!

 

5. Τα περισσότερα καταστήματα στην Κοπεγχάγη είχαν τις τιμές σε κορώνες και ευρώ και ήταν δυνατό να πληρωθεί το ποσό απευθείας σε ευρώ!

 

Γενικά, και αφού με μάδησαν με το συνάλλαγμα στο ανταλλακτήριο, θα πρότεινα σε ανάλογες περιπτώσεις την χρήση χρεωστικής κάρτας για αγορές ενώ αν υπάρχει πρόβλημα με τη χρεωστική (ως Electron Visa που είναι...) εναλλακτικά τη χρήση πιστωτικής κάρτας. Με αυτόν τον τρόπο αποφεύγετε περιττά έξοδα μετατροπής συναλλάγματος και αν είστε συνεπείς στην πληρωμή και έχετε κάρτα χωρίς συνδρομή, τότε ελαχιστοποιείτε το κόστος!

 

Βέβαια, σε περίπτωση χωρας που δεν χρησιμοποιεί ευρώ, καλό θα είναι να έχετε μαζί σας μερικά μετρητά για περιπτώσεις καταστημάτων που δεν δέχονται κάρτες.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια καρτα της eurobank αλλα εχει ληξει εδω και ενα μηνα. Πρεπει να εχει και λεφτα μεσα. Τι μπορω να κανω;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

θα ήθελα να βγάλω μια προπληρωμένη πιστωτική κάρτα για αγορές μέσω ίντερνετ.

Νομίζω πως μόνο η τράπεζα Κύπρου έχει.

Έχει κανείς από εσάς τέτοια κάρτα;

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πώς λειτουργεί;

 

Είναι εύκολο να βγάλει κανείς μία;

Τι χρειάζεται;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια καρτα της eurobank αλλα εχει ληξει εδω και ενα μηνα. Πρεπει να εχει και λεφτα μεσα. Τι μπορω να κανω;

Την εχεις δοκιμασει και δεν δουλευει στο ΑΤΜ;Κανονικα πρεπει να σου στειλουν αλλη καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια καρτα της eurobank αλλα εχει ληξει εδω και ενα μηνα. Πρεπει να εχει και λεφτα μεσα. Τι μπορω να κανω;

 

Κανονικά θα έπρεπε ήδη να σου έχει έρθει η καινούρια, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάτι...εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα το τμήμα καρτών της Eurobank να δω πού είναι το πρόβλημα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πως να μου ερθει η καινουρια; Και που ξερουν που μενω; Να παω σε ενα καταστημα και να ρωτησω;

 

Την εχεις δοκιμασει και δεν δουλευει στο ΑΤΜ;Κανονικα πρεπει να σου στειλουν αλλη καρτα.[\QUOTE]Βασικα την χρησιμοποιω για online αγορες. Χρεωστικη ειναι. Πηγα να κανω και μια αγορα πριν λιγες ημερες και μου λεει οτι δεν γινοταν. Λογικα επειδη εληξε.
Link to comment
Share on other sites

Πως να μου ερθει η καινουρια; Και που ξερουν που μενω; Να παω σε ενα καταστημα και να ρωτησω;

 

Την εχεις δοκιμασει και δεν δουλευει στο ΑΤΜ;Κανονικα πρεπει να σου στειλουν αλλη καρτα.Βασικα την χρησιμοποιω για online αγορες. Χρεωστικη ειναι. Πηγα να κανω και μια αγορα πριν λιγες ημερες και μου λεει οτι δεν γινοταν. Λογικα επειδη εληξε.

 

 

Γράφει ημερομηνία λήξης πάνω... Και τι που ξέρουν που μένεις?? Δεν δήλωσες διεύθυνση??

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Δηλωσα, αλλα τωρα μενω αλλου λογω δουλειας. Λογικα θα πρεπει να παω στην τραπεζα και να μου δωσουν καινουρια.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες ναι...

Κοίτα ανάλογα την τράπεζα. Μπορεί να σου τη στείλουν μέσω ταχυδρομίου...

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Πως να μου ερθει η καινουρια; Και που ξερουν που μενω; Να παω σε ενα καταστημα και να ρωτησω;

 

Την εχεις δοκιμασει και δεν δουλευει στο ΑΤΜ;Κανονικα πρεπει να σου στειλουν αλλη καρτα.[\QUOTE]Βασικα την χρησιμοποιω για online αγορες. Χρεωστικη ειναι. Πηγα να κανω και μια αγορα πριν λιγες ημερες και μου λεει οτι δεν γινοταν. Λογικα επειδη εληξε.

 

Αν δεν εχεις δηλωσει την αλλαγη της διευθυνσης σου δεν φταιει η τραπεζα.Το πιο πιθανο ειναι να σου την εχουν ηδη στειλει στην παλια διευθυνση.Παρε τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων πριν βρεθεις προ εκπληξεως.

 

Η εθνικη δεν ανανεωνει τις καρτες για τα ΑΤΜ πλεον,εχω μια εθνοcash που εχει ληξει εδω και 2 χρονια και δουλευει κανονικα,το λεει και σε μυνημα στην οθονη του ΑΤΜ.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου στελνουν γραμμα (η Eurobank) να παω να παρω νεα καρτα απο οποιοδηποτε καταστημα χωρις να εχει ληξει αυτη που εχω. :p
Link to comment
Share on other sites

Δηλωσα, αλλα τωρα μενω αλλου λογω δουλειας. Λογικα θα πρεπει να παω στην τραπεζα και να μου δωσουν καινουρια.

 

Πως να μου ερθει η καινουρια; Και που ξερουν που μενω; Να παω σε ενα καταστημα και να ρωτησω;

 

Εννοείται ότι κάθε φορά που αλλάζεις διεύθυνση ή άλλα στοιχεία (πχ έκδοση νέας ταυτότητας) πρέπει να ενημερώνεις αρκετούς φορείς (πχ εφορία, ΙΚΑ, τράπεζες κλπ) οι οποίοι σου στέλνουν έγγραφα που αν δεν τα παραλάβεις μπορεί να έχεις πρόβλημα...σκέψου να σου έστελνε πχ έγγραφο η εφορία για οφειλή κλπ και να μην το λάμβανες....

 

Αν δεν εχεις δηλωσει την αλλαγη της διευθυνσης σου δεν φταιει η τραπεζα.

Η εθνικη δεν ανανεωνει τις καρτες για τα ΑΤΜ πλεον,εχω μια εθνοcash που εχει ληξει εδω και 2 χρονια και δουλευει κανονικα,το λεει και σε μυνημα στην οθονη του ΑΤΜ.

 

Αυτό ξαναπέστο! Είναι δυνατόν να μυρίζει κάθε τράπεζα τα νύχια της για να σε εντοπίσει, τη στιγμή που εσύ ο ίδιος δεν ενδιαφέρθηκες καν να τους ενημερώσεις?? :D

Όπως βλέπεις, πλέον το πρόβλημα το έχεις εσύ και όχι η τράπεζα...

 

Όσο για τις κάρτες ΑΤΜ της Εθνικής, ίσως να συμβαίνει αυτό επειδή είναι Maestro και όχι Visa, με αποτέλεσμα ενώ είναι (θεωρητικά) χρεωστικές, δεν τις χρησιμοποιεί κανένας στην Ελλάδα αφού τις δέχονται ελάχιστα καταστήματα.

Οι Visa (οι υπόλοιπες χρεωστικές δηλαδή) είναι αναγκασμένες να έχουν ημερομηνία λήξης, αφού πολλές φορές είναι απαραίτητη η συμπλήρωση των αντίστοιχων πεδίων σε online αγορές, όπου μπορούν να αντικαταστήσουν τις αντίστοιχες πιστωτικές.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Σε τράπεζα του εξωτερικού έβγαλα μια κάρτα, με όριο χ ευρω, όταν την παρέλαβα είδα ότι είχε γίνει χ χρέωση από τον καταθετικό μου λογαριασμό! Αυτή είναι πιστωτική ή προπληρωμένη?

Γιατί να μου χρεώνουν ολόκληρη mastercard για λεφτά που έχουν τραβήξει από τον καταθετικό μου λογαριασμό?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να θεσω μια ερωτηση στο forum ...

 

Ψαχνω πιστωτικές κάρτες που να δίνουν δωρεάν και collision cover (είναι -αν δεν κάνω λάθος-η εξτρα ασφάλεια που κάνει κάποιος προαιρετικά όταν νοικιάζει αυτοκίνητο). Αυτή η υπηρεσία διατίθεται και από την VISA αλλά και από την Mastercard (αλλά οχι για όλες τις κάρτες τους).

 

Εν γένει ενδιαφέρομαι για κάρτες της τράπεζας Πειραιώς (ειδικότερα την miles and more) διότι συναλλάσσομαι κυρίως με αυτή την τράπεζα.

 

Γνωρίζει κανένας ποιες τράπεζες εκδίδουν πιστ. κάρτες που να προσφέρουν και αυτή την υπηρεσία (και ποιες κάρτες);

 

Μπορεί επίσης κάποιος να αναφέρει (or να δωσει link) τι παροχές προσφέρουν εν γένει οι πιστ. κάρτες? (όπως πχ collision cover, ταξ. ασφάλιση κλπ?). Στα sites αναφέρονται οι παροχές με πολύ συνοπτικά χωρίς να περιγράφονται αναλυτικά (πχ ταξιδιωτική ασφάλιση - για ποιους? ποιο ποσό? ποιες περιπτώσεις? κλπ κλπ).

 

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Η Γενική Visa Χρυσή προσφέρει οδική βοήθεια με όρο μία αγορά το τελευταίο εξάμηνο . Δεν γνωρίζω άλλες κάρτες που να προσφέρουν πρόσθετη ασφάλιση για το αυτοκίνητο .
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια καρτα της eurobank αλλα εχει ληξει εδω και ενα μηνα. Πρεπει να εχει και λεφτα μεσα. Τι μπορω να κανω;

 

αν εχεις προπληρωμενη της eurobank δεν σου στελνουν αλλη , βγαζεις μια καινουργια απο την τραπεζα και σου μεταφερουν τα χρηματα εκει

Link to comment
Share on other sites

Πως να μου ερθει η καινουρια; Και που ξερουν που μενω; Να παω σε ενα καταστημα και να ρωτησω;

 

 

eimai sigouros pws an rwtiseis se ena katastima tha sou poun pou meneis... :D:D egw meta tha perna taxi gia sigouria....

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οταν ειχα παει να παρω το νεο μου υπολογιστη απο το eshop εκανα και μια αιτηση για πιστωτικη καρτα, αν και ειμαι κατα των αγορων με καρτα. μεχρι και σημερα δεν ειχα παει να την ενεργοποιησω και ουτε πιν ειχα. ετσι τηλεφωνησα για αποστολη πιν και να μαθω αν εχω την δυνατοτητα να την ενεργοποιησω τωρα ( εχουν περασει 5 μηνες... ) το θεμα ειναι οτι οταν τους ζητησα να μου πουν-δωσουν μια ηλεκτρονικη διευθυνση ή με ποιο τροπο που θα μπορουσα να ενημερωθω για τις χρεωσεις της καρτας μου ειπαν πως δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα ουτε ηλεκτρονικα αλλα ουτε και αν πηγαινα σε καποιο υποκαταστημα της τραπεζας, η μονη λυση (μου ειπε) ειναι να με εξυπηρετηση-ενημερωνε ο υπαλληλος ή αν εβρισκα καποιο ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ...:X:blink::happy:

 

ειναι σοβαρα πραγματα αυτα; οταν τον ρωτησα και πως θα ενημερωθω για τα επιτοκια κ.λ.π. μου απαντησε πως θα λαβω ενημερωση μετα απο καποια αγορα... δηλαδη πριν δεν μπορω να μαθω αν με συμφερει ή οχι; εχετε υποψην σας κανενα τροπο για να ενημερωθω;

 

εχω μια καρτα της e-shop.gr, η οποια συνεργαζεται με την Marfin Εγνατία Bank...

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σας :)

 

Θα ηθελα να μαθω με ποιον τροπο μπορω να αποκτησω την καρτα PrePaid της Τραπεζας Κυπρου :)

 

Τι χρειαζεται να εχω, τι οχι κ.λ.π

 

:)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οταν ειχα παει να παρω το νεο μου υπολογιστη απο το eshop εκανα και μια αιτηση για πιστωτικη καρτα, αν και ειμαι κατα των αγορων με καρτα. μεχρι και σημερα δεν ειχα παει να την ενεργοποιησω και ουτε πιν ειχα. ετσι τηλεφωνησα για αποστολη πιν και να μαθω αν εχω την δυνατοτητα να την ενεργοποιησω τωρα ( εχουν περασει 5 μηνες... ) το θεμα ειναι οτι οταν τους ζητησα να μου πουν-δωσουν μια ηλεκτρονικη διευθυνση ή με ποιο τροπο που θα μπορουσα να ενημερωθω για τις χρεωσεις της καρτας μου ειπαν πως δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα ουτε ηλεκτρονικα αλλα ουτε και αν πηγαινα σε καποιο υποκαταστημα της τραπεζας, η μονη λυση (μου ειπε) ειναι να με εξυπηρετηση-ενημερωνε ο υπαλληλος ή αν εβρισκα καποιο ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ...:X:blink::happy:

 

ειναι σοβαρα πραγματα αυτα; οταν τον ρωτησα και πως θα ενημερωθω για τα επιτοκια κ.λ.π. μου απαντησε πως θα λαβω ενημερωση μετα απο καποια αγορα... δηλαδη πριν δεν μπορω να μαθω αν με συμφερει ή οχι; εχετε υποψην σας κανενα τροπο για να ενημερωθω;

 

εχω μια καρτα της e-shop.gr, η οποια συνεργαζεται με την Marfin Εγνατία Bank...

 

Για τα επιτόκια της e-shop δες εδώ http://www.marfinegnatiabank.gr/MarfinEgnatia/Gr/Docs/Idiotes/Kartes/PistotikesTimologio.pdf

 

Για άλλες πληροφορίες στο παρακάτω link

 

 

http://www.marfinegnatiabank.gr/MarfinEgnatia/Gr/Docs/Idiotes/Kartes/eShopVisa.aspx#

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...