Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μέσω site στοιχημάτων. ;)

 

Καλά με την κατάθεση... με την ανάληψη όμως; Αν τα γυρνάς πίσω στη κάρτα χάνεις και το αντίστοιχο 5% για να χρήματα που γυρνάς.

 

Εκτός και αν υπάρχει άλλος τρόπος ανάληψης...

Link to comment
Share on other sites

Μέσω site στοιχημάτων. ;)

 

Σου δίνουν επιστροφή και από καταθέσεις στις εταιρίες στοιχημάτων ? Απίθανο μου φαινεται. Το έχεις δοκιμάσει ? και με ποια κάρτα ? :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα βάζεις με paypal και τα πέρνεις σε τραπεζικό λογαριασμο άλλης κάρτας. ;)

 

Έστω και έτσι. Έχεις επιστροφή? από ποια κάρτα ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν το χω δοκιμάσει, αλλά θέλω να βρω μία που να σου επιστρέφει πάνω από 50€.

 

Edit: Μόλις τώρα είδα σε διαφήμηση ότι το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο σου επιστρέφει το 1% των αγορών σου.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ HELP :wacko:

 

Εκανα μια παραγγελία μεσω pixmania.Εχω attica gift card visa.Ζητησα ακύρωση για να ζητήσω άλλο τρόπο αποστολής και μου είπανε οτι θα μου βάλουν τα λεφτά στην κάρτα πάλι και αυτό θα κανει 3-4 μερες.

Γίνεται να βάλουν τα λεφτά πίσω στην gift card?

LAZIO IRRIDUCIBILI CURVA NORD

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ HELP :wacko:

 

Εκανα μια παραγγελία μεσω pixmania.Εχω attica gift card visa.Ζητησα ακύρωση για να ζητήσω άλλο τρόπο αποστολής και μου είπανε οτι θα μου βάλουν τα λεφτά στην κάρτα πάλι και αυτό θα κανει 3-4 μερες.

Γίνεται να βάλουν τα λεφτά πίσω στην gift card?

Όταν γίνεται ακύρωση παραγγελίας ή επιστροφή προϊόντος είναι υποχρεωμένοι να τα επιστρέψουν στην πιστωτική κάρτα ή στον λογαριασμό του πελάτη. Αν αγόραζες το προϊόν μετρητοίς, θα έπρεπε να σου τα επέστρεφαν μετρητοίς. ;)

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει κάποια Visa Gold free for life αυτή τη στιγμή? Και αν ναι, από ποια τράπεζα?

Ευχαριστώ!

Αν δεν κάνω λάθος από Citibank παίζει free for life η Vodafone Visa Gold καθώς και οι χρυσές αθλητικές (ΟΣΦΠ και ΠΑΟΚ). Επίσης παίζει Probank και μπορεί Go gold Mastercard από Εθνική. Τέλος αν πας σε κάποιο κατάστημα τραπέζης θα σου πουν αν παίζει κάποια προσφορά. Στην Alpha μου είχαν πει ότι είναι χωρίς συνδρομή για πέντε χρόνια και μετά βλέπουμε. Γενικά προτείνω να βρεις μία χρυσή που να έχει και πρόγραμμα ανταμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν λίγες μέρες έβγαλα μια Maestro και σήμερα συνειδητοποίησα ότι πίσω στο χώρο υπογραφής δεν έχει τυπωμένο κανένα νούμερο του οποίου τα 3 τελευταία ψηφία αποτελούν το CVV2. Που μπορώ να το βρω; Μου χρειάζεται σε πολλά site (e-shops, internet betting κλπ).

 

http://www.e-shop.gr/clipart/cvv.gif

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Η maestro είναι αναληπτική κάρτα και όχι πιστωτική. Μόνο τις πιστωτικές δέχονται τα καταστήματα και οι οποίες έχουν πίσω τον cvv2 τριψήφιο αριθμό.
Link to comment
Share on other sites

Η maestro είναι αναληπτική κάρτα και όχι πιστωτική. Μόνο τις πιστωτικές δέχονται τα καταστήματα και οι οποίες έχουν πίσω τον cvv2 τριψήφιο αριθμό.

 

Ουτε η Electron Visa είναι πιστωτική αλλά έχει cvv2! Μήπως δεν ισχύει αυτό που λες; :worry:

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Ουτε η Electron Visa είναι πιστωτική αλλά έχει cvv2! Μήπως δεν ισχύει αυτό που λες; :worry:

 

Η visa είναι πιστωτική μόνο που αν είναι electron είναι απλώς προπληρωμένη πιστωτική.

Link to comment
Share on other sites

Η visa είναι πιστωτική μόνο που αν είναι electron είναι απλώς προπληρωμένη πιστωτική.

 

Δηλαδή η Maestro δεν είναι κάτι αντίστοιχο αλλά της Mastercard; Εγω αυτή την εντύπωση είχα γι αυτό την έβγαλα... :(

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η Maestro δεν είναι κάτι αντίστοιχο αλλά της Mastercard; Εγω αυτή την εντύπωση είχα γι αυτό την έβγαλα... :(

 

Με καρτα maestro δεν μπορεις να κανεις συναλλαγη απο αποσταση (μεσω internet, τηλεφωνου κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Θα την ακυρώσω τότε και θα βγάλω μια VISA Electron. Thanks για την ενημέρωση! :)
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η Maestro δεν είναι κάτι αντίστοιχο αλλά της Mastercard; Εγω αυτή την εντύπωση είχα γι αυτό την έβγαλα... :(

 

Δυστυχώς όχι...ξεκίνησε βέβαια σαν χρεωστική από πολύ παλιά αλλά τα καταστήματα που την δέχονται είναι ελάχιστα, οπότε δεν έπιασε.

 

Είναι παράξενο βέβαια που ένας κολοσσός σαν την Mastercard έχασε με τα χέρια κάτω από την ανταγωνίστρια Visa (και την Electron της) αλλά κάποιο λόγο θα είχε. :wacko:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσε σήμερα η αδερφή μου στη Σκωτία να κάνει μια online συναλλαγή με την Electron Visa της Alphabank και δεν μπορούσε με τίποτα...αναγκάστηκε να πάρει τηλέφωνο στην γραφεία της Alphabank στην Ελλάδα, όπου την πληροφόρησαν ότι επειδή η κάρτα της λήγει τον Δεκέμβρη έχουν προχωρήσει ήδη στην ακύρωσή της, ενώ μέχρι το τέλος του Νοέμβρη θα έρθει η καινούρια στη διεύθυνση που έχει δηλώσει στην Ελλάδα!!

 

Όταν ρώτησε τι μπορεί να κάνει στο ενδιάμεσο, η απάντηση ήταν τίποτα!! Πρέπει λέει να παραλάβει στην Ελλάδα την καινούρια κάρτα και να την ενεργοποιήσει για να μπορέσει να συνεχίσει τις συναλλαγές της! :angry:

 

Επίσης η τράπεζα δεν είναι υποχρεωμένη να ενημερώνει τους πελάτες για τις ακυρώσεις των καρτών της/τους...

 

Καταλαβαίνετε φαντάζομαι τι σοκ έπαθε η αδερφή μου όταν βρέθηκε σε ξένη χώρα χωρίς χρήματα, χωρίς να φταίει η ίδια, και μη μπορώντας να πληρώσει το πανεπιστήμιο! :X

 

Τελικά βρέθηκε η λύση, της έδωσα τα στοιχεία της δικής μου χρεωστικής και έκανε τη δουλειά της...

 

Αυτό που μου έμεινε είναι το πόσο εύκολα μπορεί να σε κρεμάσει μια τράπεζα (οποιαδήποτε, φαντάζομαι δεν είναι μόνο η Alphabank) και χωρίς να φταις να βρίσκεσαι εκτεθειμένος...και μάλιστα τόσο μακρυά από το σπίτι, με λίγες (έως ανύπαρκτες) εναλλακτικές.

 

Και ναι,. η αδερφή μου έχει και σε τοπική τράπεζα κάποια χρήματα, αλλά αυτά είναι λίγα, για καθημερινές συναλλαγές...το κύριο ποσό βρίσκεται στην Alphabank. :wacko:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά πάντως ακούω εγώ να ακυρώνεται κάρτα πρίν την λήξη της και πρίν την ενεργοποίηση της καινούργιας κάρτας... :worry: :blink: :wacko:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δε μας τα λέει καθόλου καλά η Alpha Bank τώρα τελευταία.... Εγώ έκανα ανάληψη σε ΑΤΜ εργάσιμη μέρα και ώρα, μου έβγαλε το μηχάνημα 50 ευρώ λιγότερο και ενώ πήγα άμεσα στο υποκατάστημα και μου είπαν ότι θα δουν το θέμα μου άμεσα, με ενημέρωσαν μετά από 1,5 βδομάδα ότι δεν βρήκαν λέει λογιστική/διαχειριστική διαφορά!

 

Ως εκ τούτου θεωρούν ότι πήρα κανονικά όλο το ποσό! Άντε τώρα εγώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας!

 

Και χρησιμοποιώ ΑΤΜ συνεχώς! Και έχω στεγαστικό δάνειο και πιστωτικές στην Alpha Bank... μα καλά τί νομίζουν; ότι θέλω να τους κλέψω 50 ευρώ;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...