Jump to content

Η ταινιοθήκη των εφημερίδων και των περιοδικών


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Paidia mia erothsh.

 

Βλέπω εδώ μέσα και ξέρω και ο ίδιος ότι κυρίως πουλάνε πολλά φύλλα,το Θέμα, το Βήμα και το ¨¨Εθνος. Σήμερα ωστόσο αποφάσισα να πάρω την Καθημερινή, για να δω αν αξίζει το ντοκιμαντέρ "Οι 56 μέρες που άλλαξαν την ανθρωπότητα". Κατέβηκα όμως λίγο αργά, στις 4 το απόγευμα και έψαξα σε 6 περίπτερα (Πάτρα) όπου δεν υπήρχε ούτε για δείγμα φύλλο της Καθημερινής.(ενώ οι υπόλοιπες, Θέμα,Βήμα, ¨Εθνος υπήρχαν).

 

Τι γίνεται τόσο ενδιαφέροντα είναι αυτά τα ντοκιμαντέρ?

 

Αν το ερώτημα σου είναι αυτό, η απάντηση είναι προφανώς (για να τελείωσαν οι εφημερίδες). Φυσικά παίζει επίσης να μην έφεραν και πολλές στα περίπτερα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν το ερώτημα σου είναι αυτό, η απάντηση είναι προφανώς (για να τελείωσαν οι εφημερίδες). Φυσικά παίζει επίσης να μην έφεραν και πολλές στα περίπτερα...

 

Ρωτάω αν πράγματι αξίζει τόσο πολύ αυτή η σειρά ντοκιμαντέρ.Αναφέρεται σε ιστορικές ημέρες φαντάζομαι.Κάποιος που έχει πάρει Καθημερινή τις προηγούμενες 5 εβδομάδες ας κάνει τον κόπο να ενημερώσει.

 

Ευχαριστώ.

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω αν πράγματι αξίζει τόσο πολύ αυτή η σειρά ντοκιμαντέρ.Αναφέρεται σε ιστορικές ημέρες φαντάζομαι.Κάποιος που έχει πάρει Καθημερινή τις προηγούμενες 5 εβδομάδες ας κάνει τον κόπο να ενημερώσει.

 

Ευχαριστώ.

 

Το ντοκιμαντέρ αναφέρεται σε ημέρες που συγκλόνισαν των κόσμο..

πχ. Η δολοφονία του JFK, Η πτήση των αδελφών ΡΑΪΤ, Η πρώτη

πυρηνική αντίδραση και το Τσερνομπίλ κ.α.

 

Είναι πολύ καλό :happy:.. πραγματικά αξίζει να τα μαζέψεις :).

Link to comment
Share on other sites

Το ντοκιμαντέρ αναφέρεται σε ημέρες που συγκλόνισαν των κόσμο..

πχ. Η δολοφονία του JFK, Η πτήση των αδελφών ΡΑΪΤ, Η πρώτη

πυρηνική αντίδραση και το Τσερνομπίλ κ.α.

 

Είναι πολύ καλό :happy:.. πραγματικά αξίζει να τα μαζέψεις :).

 

Δυστυχώς φίλε μου, μόλις προχθες είδα την διαφήμιση οπότε έχω χάσει τα 5 πρώτα dvd. Ωστόσο βρήκα σε ένα forum,θέμα με τίτλο "20 αιώνας.Γεγονότα που συγκλόνισαν τον κόσμο". Οπότε θα αρκεστώ για αρχή να κατεβάσω αυτά τα dvd. Η σειρά της καθημερινής ξέρεις αν αναφέρεται στον 20 αιώνα μόνο??

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά της καθημερινής ξέρεις αν αναφέρεται στον 20 αιώνα μόνο??

 

Ναι μόνο στων 20 αιώνα αναφέρεται :rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο στων 20 αιώνα αναφέρεται :rolleyes:.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την ενημέρωση/Ας όψεται το διάβασμα για την σχολή που ξενυχτάμε τέτοια ώρα ....

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

πηρα την εφημεριδα μονο και μονο για την ταινια"οι γεφυρες του ποταμου κβαι"

 

ενω στην θηκη γραφει πως εχει ελληνικους υποτιτλους,στο μενου εχει αγγλικα,γερμανικα,φιλανδικα,τσεχικα,βουλγαρικα,αραβικα και ακομα 2 γλωσσες που μου διαφευγουν..

μα καλα δινουν ταινια χωρις ελληνικους υποτιτλους??

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρη?

δοκίμασε να παίξεις την ταινία και να διαλέξεις τον υπότιτλο on-the-fly

Link to comment
Share on other sites

σιγουροτατη... εκτος απο τις γλωσσες που ανεφερα εχει και No subtitles..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

όχι, ενοώ να αλλάζεις τον υπότιτλο ΚΑΘΩΣ παίζει η ταινία
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα......μισο να κανω εντιτ μη γελασει ο καθε πικραμενος :p

 

θα το δοκιμασω,ευχαριστω

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

πηρα την εφημεριδα μονο και μονο για την ταινια"οι γεφυρες του ποταμου κβαι"

 

ενω στην θηκη γραφει πως εχει ελληνικους υποτιτλους,στο μενου εχει αγγλικα,γερμανικα,φιλανδικα,τσεχικα,βουλγαρικα,αραβικα και ακομα 2 γλωσσες που μου διαφευγουν..

μα καλα δινουν ταινια χωρις ελληνικους υποτιτλους??

 

Σωστά τα λες, με το που μπαίνεις στους υπότιτλους σου δείχνει αυτά. Όμως όταν βρίσκεσαι στους υπότιτλους, στο κάτω μέρος ανάμεσα από εκεί που λέει Main Menu και Play Movie έχει ένα σύμβολο > που λειτουργεί σαν βελάκι. Αν το πατήσεις, θα σου εμφανίσει όλους τους υπόλοιπους υπότιτλους, και με τα ελληνικά πρώτα στη λίστα :)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες, με το που μπαίνεις στους υπότιτλους σου δείχνει αυτά. Όμως όταν βρίσκεσαι στους υπότιτλους, στο κάτω μέρος ανάμεσα από εκεί που λέει Main Menu και Play Movie έχει ένα σύμβολο > που λειτουργεί σαν βελάκι. Αν το πατήσεις, θα σου εμφανίσει όλους τους υπόλοιπους υπότιτλους, και με τα ελληνικά πρώτα στη λίστα :)

 

θα το τσεκαρω..αν και την ειδα την ταινια(με αγγλικους υποτιτλους) απλα θα το δω για να μου φυγει η ιδεα:p

 

ευχαριστω

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες, με το που μπαίνεις στους υπότιτλους σου δείχνει αυτά. Όμως όταν βρίσκεσαι στους υπότιτλους, στο κάτω μέρος ανάμεσα από εκεί που λέει Main Menu και Play Movie έχει ένα σύμβολο > που λειτουργεί σαν βελάκι. Αν το πατήσεις, θα σου εμφανίσει όλους τους υπόλοιπους υπότιτλους, και με τα ελληνικά πρώτα στη λίστα :)

 

γιαυτό είπα να αλλάξει υπότιτλους την ώρα της ταινίας.

μου την δίνουν τα μενού :worry:

Link to comment
Share on other sites

Στο σινεμά έχει μια κασετίνα για 7 ταινιές του Bergman.

 

Σε αυτό το τεύχος η εβδομή σφραγίδα.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάνει 9 ευρώ. Πριν που έδινε 2 ταινίες μαζί κάπως δικαιολογοταν. Όταν έχει εφημερίδες που κάνουν απο 3,5 μέχρι 4,5 ευρω αυτη η τιμη ειναι απαραδεκτη. Προσωπικα δεν το παιρνω πια.

Link to comment
Share on other sites

Στο σινεμά έχει μια κασετίνα για 7 ταινιές του Bergman.

 

Σε αυτό το τεύχος η εβδομή σφραγίδα.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάνει 9 ευρώ. Πριν που έδινε 2 ταινίες μαζί κάπως δικαιολογοταν. Όταν έχει εφημερίδες που κάνουν απο 3,5 μέχρι 4,5 ευρω αυτη η τιμη ειναι απαραδεκτη. Προσωπικα δεν το παιρνω πια.

 

Ίσως την έχουν δει μεγαλείο της έβδομης τέχνης, ποιός ξέρει ?? :rolleyes::rolleyes:

 

Πάντως και γω λόγω υπερβολικά υψηλής τιμής σταμάτησα να το παίρνω εδώ και αρκετούς μήνες....

 

Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές (με πολύ πιο φτηνά πορτοκάλια) .... :shifty::shifty:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Mεχρι τώρα έχω δει:

Εθνος Τριλογία με εξωγήινους

Θέμα Η φωλιά του κούκου και Τελευταία κλήση

Καθημερινή συνεχίζει με τα DVD για τις μέρες που άλλαξαν τον κόσμο και τη μαγειρική του Ολιβερ

ενώ κάπου είδα ότι παίζει και το Cry wolf (νομίζω Έθνος Σαββάτου

Link to comment
Share on other sites

Mεχρι τώρα έχω δει:

Εθνος Τριλογία με εξωγήινους

 

εισαι σιγουρος οτι ειναι το Εθνος;νομιζω πως ειναι καποια αλλη...:ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Η Κ. Ελευθεροτυπία θα δώσει τρεις ταινίες DVD που αφορούν εξωγήινους μαζί με σχετικό βιβλίο.

Τα DVD είναι:

 

"They live" του John Carpenter (επανάληψη από το Έθνος)

"Stargate" με τον Κερτ Ράσελ (επανάληψη από το Βήμα)

και

"The Man who fell to Earth" με τον David Bowie.

 

Το Έθνος Κυριακής θα δώσει το "Aliens".

 

Δε ξέρω μόνο τι θα βάλει ο Τύπος της Κυριακής...

Link to comment
Share on other sites

Στο σινεμά έχει μια κασετίνα για 7 ταινιές του Bergman.

 

Σε αυτό το τεύχος η εβδομή σφραγίδα.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάνει 9 ευρώ. Πριν που έδινε 2 ταινίες μαζί κάπως δικαιολογοταν. Όταν έχει εφημερίδες που κάνουν απο 3,5 μέχρι 4,5 ευρω αυτη η τιμη ειναι απαραδεκτη. Προσωπικα δεν το παιρνω πια.

 

Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως ότι άλλο πράγμα η καθημερινή εφημερίδα και άλλο το μηνιαίο περιοδικό, δεν μπορεί να έχουν την ίδια τιμή (μην αγνοούμε δηλαδή το γεγονός ότι δεν αποτελούν απλά περιτυλίγματα των DVD). Η εφημερίδα χωρίς DVD έχει 2 Ε και με DVD 4Ε, δηλαδή χρεώνει 2Ε την ταινία. Όταν ένα μηνιαίο περιοδικό χωρίς DVD έχει κατά μέσο όρο 5Ε, το "ΣΙΝΕΜΑ" ουσιαστικά χρεώνει και αυτό 2Ε την ταινία. Τώρα, γιατί το καινούριο τεύχος έχει 9 ευρώ με μία ταινία, δυό μπορεί να είναι οι λόγοι: α) Είτε χρεώνει και την κασετίνα σ' αυτό το τεύχος και στα επόμενα τεύχη θα υπάρχουν και πάλι δύο ταινίες (μην ξεχνάμε ότι στο σύνολο οι ταινίες του αφιερώματος θα είναι 7), πράγμα που είναι και το πιθανότερο, είτε β) η ταινία έχει και extras (το λιγότερο πιθανό). (ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Σήμερα αγόρασα το ΣΙΝΕΜΑ και πράγματι από τα επόμενη τεύχη οι ταινίες θα είναι και πάλι δύο, η δεύτερη θα είναι απο το αφιέρωμα στον Μπέργκμαν)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δινει ΤΑΙΝΙΑΡΑ :hypno::respect:

 

ΤΗ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΚΟΚΟΥ ΜΕ ΝΙΚΟΛΣΟΝ

 

Και 10 ευρώ να κάνει θα την πάρω!!!

μπραβο τους :superman:

 

+1 :D

Link to comment
Share on other sites

εβαλα ενα dvd του θεματος εχθες στο pc και μετα απο 20 λεπτα και ενω μπηκα στο νοημα της ταινιας κολλησε... :mad:

 

ΕΛΕΟΣ με τις φθηνες τους παραγωγές! αν ειναι ας μην το βγάλουν καθόλου! το cd ηταν πεντακάθαρο απαιχτο btw

Link to comment
Share on other sites

Η Κ. Ελευθεροτυπία θα δώσει τρεις ταινίες DVD που αφορούν εξωγήινους μαζί με σχετικό βιβλίο.

Τα DVD είναι:

 

"They live" του John Carpenter (επανάληψη από το Έθνος)

"Stargate" με τον Κερτ Ράσελ (επανάληψη από το Βήμα)

και

"The Man who fell to Earth" με τον David Bowie.

Θα δώσει και τις 3 ταινίες μαζί αυτή την Κυριακή? Αν ναι πόσο περίπου κάνει?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα ενα dvd του θεματος εχθες στο pc και μετα απο 20 λεπτα και ενω μπηκα στο νοημα της ταινιας κολλησε... :mad:

 

ΕΛΕΟΣ με τις φθηνες τους παραγωγές! αν ειναι ας μην το βγάλουν καθόλου! το cd ηταν πεντακάθαρο απαιχτο btw

 

 

Πες μας αν μπορείς ποια ταινία εννοείς να checkάρουμε και εμείς

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...