Jump to content

Η ταινιοθήκη των εφημερίδων και των περιοδικών


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι ο Ελ. Τύπος από αυτήν τήν Κυριακή, κόβει τά βιβλία...

 

Κρίμας! Πολύ λυπάμαι!

 

Καθότι είμαι λίαν μελετηρό παιδί!

vangelakas.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ταινίες και βιβλία του Σαββατοκύριακου

Βήμα (Κυριακή) – Καπότε (Φίλιπ Σέιμουρ Χόφμαν)

Ελεύθερος Τύπος (Σάββατο) – Ο απίθανος (Κώστας Χατζηχρήστος)

Ελεύθερος Τύπος (Σάββατο) – Δύο παραστάσεις με τον Καραγκιόζη

Ελεύθερος Τύπος (Κυριακή) – Gangs of New York (Λεονάρντο Ντι Κάπριο, Ντάνιελ Ντέι Λούις)

Ελεύθερος Τύπος (Κυριακή) – Αλ Τσαντίρι Νιουζ (το 4ο από 23 DVD)

Καθημερινή (Σάββατο) – Ημερολόγιο αιλουροειδών Νο 3 (το 1ο από 6)

Καθημερινή (Κυριακή) – ‘Οι 56 ημέρες που συγκλόνισαν τον κόσμο’ (ντοκιμαντέρ, 7ο από 11 DVD)

Καθημερινή (Κυριακή) – Ο Jamie Oliver μαγειρεύει στο σπίτι (μέρος 4ο)

Ελευθεροτυπία (Σάββατο) – 1821 οι αθέατες όψεις (λεύκωμα 196 σελ. από το Ε-Ιστορικά)

Έθνος (Σάββατο) – Cry Wolf (Τζον Μπον Τζόβι)

Έθνος (Κυριακή) – Aliens (Σιγκούρνι Γουΐβερ)

Έθνος (Κυριακή) – 634 Απόπειρες Δολοφονίας του Κάστρο (βιβλίο του Φ. Εσκαλάντε)

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) – Η φωλιά του Κούκου (Τζακ Νίκολσον)

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) – Τελευταία κλήση (Κιμ Μπάσιντζερ)

Νέα (Σάββατο) – Κόμικ Disney (Toy Story)

Περιοδικό

Με το νέο τεύχος του περιοδικού, ‘Νέο Σινεμά’, ξεκινά μια συλλογή επτά ταινιών του Ίνγκμαρ Μπέργκμαν. Αυτό το μήνα δίνεται το φιλμ ‘Η 7η σφραγίδα’.

Link to comment
Share on other sites

Έθνος Κυριακής για μένα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Με το νέο τεύχος του περιοδικού, ‘Νέο Σινεμά’, ξεκινά μια συλλογή επτά ταινιών του Ίνγκμαρ Μπέργκμαν. Αυτό το μήνα δίνεται το φιλμ ‘Η 7η σφραγίδα’.

 

Αγόραζα για χρόνια το περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ και εκάνε πάντα εξαιρετικές προσφορές DVD με μεγάλη ποικιλία τίτλων. Αξίολογες mainstream αμερικάνικες, ευρωπαικές, cult, παλιές δυσεύρετες ταινίες, καινούριες που είχαν κυκλοφορήσει ούτε ένα χρόνο πριν στο εμπόριο. Από τότε που έγινε Νέο ΣΙΝΕΜΑ έκτος του ότι χάλασε η ύλη του πρόσφερει σε DVD μόνο παλίες ταινίες σχεδόν πάντα μη αμερικάνικες και κάπως "βαριές" για το μέσο αγοραστή. Λίγη ποικιλία δε θα έβλαπτε. Εκτός και αν έχει αποφασίσει ότι το κοινό του είναι μόνο κουλτουριάρηδες που θεωρούν ότι το σινεμά σταμάτησε στην δεκαετία του '70 και ότιδηποτε μεταγενέστερο είναι ανάξιο λόγου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

EDIT : Τελικά θα δώσει carlos santana

 

Κάποιο συγκεκριμένο ή «CD με τις μεγαλύτερες επιτυχίες του»;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πες μας αν μπορείς ποια ταινία εννοείς να checkάρουμε και εμείς

 

Η κορη του αφεντικού ή καπως ετσι.

Link to comment
Share on other sites

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ταινίες και βιβλία του Σαββατοκύριακου

Βήμα (Κυριακή) – Καπότε (Φίλιπ Σέιμουρ Χόφμαν)

Ελεύθερος Τύπος (Σάββατο) – Ο απίθανος (Κώστας Χατζηχρήστος)

Ελεύθερος Τύπος (Σάββατο) – Δύο παραστάσεις με τον Καραγκιόζη

Ελεύθερος Τύπος (Κυριακή) – Gangs of New York (Λεονάρντο Ντι Κάπριο, Ντάνιελ Ντέι Λούις)

Ελεύθερος Τύπος (Κυριακή) – Αλ Τσαντίρι Νιουζ (το 4ο από 23 DVD)

Καθημερινή (Σάββατο) – Ημερολόγιο αιλουροειδών Νο 3 (το 1ο από 6)

Καθημερινή (Κυριακή) – ‘Οι 56 ημέρες που συγκλόνισαν τον κόσμο’ (ντοκιμαντέρ, 7ο από 11 DVD)

Καθημερινή (Κυριακή) – Ο Jamie Oliver μαγειρεύει στο σπίτι (μέρος 4ο)

Ελευθεροτυπία (Σάββατο) – 1821 οι αθέατες όψεις (λεύκωμα 196 σελ. από το Ε-Ιστορικά)

Έθνος (Σάββατο) – Cry Wolf (Τζον Μπον Τζόβι)

Έθνος (Κυριακή) – Aliens (Σιγκούρνι Γουΐβερ)

Έθνος (Κυριακή) – 634 Απόπειρες Δολοφονίας του Κάστρο (βιβλίο του Φ. Εσκαλάντε)

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) – Η φωλιά του Κούκου (Τζακ Νίκολσον)

Πρώτο Θέμα (Κυριακή) – Τελευταία κλήση (Κιμ Μπάσιντζερ)

Νέα (Σάββατο) – Κόμικ Disney (Toy Story)

Περιοδικό

Με το νέο τεύχος του περιοδικού, ‘Νέο Σινεμά’, ξεκινά μια συλλογή επτά ταινιών του Ίνγκμαρ Μπέργκμαν. Αυτό το μήνα δίνεται το φιλμ ‘Η 7η σφραγίδα’.

 

Πρώτο Θέμα και Έθνοs τηs Κυριακηs για μένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πάααρα πολύ καιρό, αποφάσισα να αγοράσω το Hitech (12 ευρώ).. για το "Υπέρ Αεροπλανοφόρο"...

 

 

http://img177.imageshack.us/img177/606/01mp9.jpg

 

http://img391.imageshack.us/img391/7150/02dn6.th.jpg - http://img179.imageshack.us/img179/242/03qc5.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσει και τις 3 ταινίες μαζί αυτή την Κυριακή? Αν ναι πόσο περίπου κάνει?

 

Έτσι κατάλαβα. 4 Ευρώ πιστεύω θα παραμείνει.

Link to comment
Share on other sites

Αγόραζα για χρόνια το περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ και εκάνε πάντα εξαιρετικές προσφορές DVD με μεγάλη ποικιλία τίτλων. Αξίολογες mainstream αμερικάνικες, ευρωπαικές, cult, παλιές δυσεύρετες ταινίες, καινούριες που είχαν κυκλοφορήσει ούτε ένα χρόνο πριν στο εμπόριο. Από τότε που έγινε Νέο ΣΙΝΕΜΑ έκτος του ότι χάλασε η ύλη του πρόσφερει σε DVD μόνο παλίες ταινίες σχεδόν πάντα μη αμερικάνικες και κάπως "βαριές" για το μέσο αγοραστή. Λίγη ποικιλία δε θα έβλαπτε. Εκτός και αν έχει αποφασίσει ότι το κοινό του είναι μόνο κουλτουριάρηδες που θεωρούν ότι το σινεμά σταμάτησε στην δεκαετία του '70 και ότιδηποτε μεταγενέστερο είναι ανάξιο λόγου.

 

Συμφωνώ με ότι λες αλλά χρειάζεται να υπάρχει και ένα περιοδικό που να προσφέρει που και που τέτοιες αθάνατες ταινίες όπως η "Έβδομη Σφραγίδα".

 

Θα έκανα για παράδειγμα μεγάλη όρεξη αν έβαζαν Χίτσκοκ ακυκλοφόρητες (όχι δεν είμαι κουλτουριάρης;))...

 

Πιστεύω μετά τα αφιερώματα θα επιστρέψουν στις καινούριες (δεν έχουν και πολλές επιλογές άλλωστε).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο Ελ. Τύπος από αυτήν τήν Κυριακή, κόβει τά βιβλία...

 

Κρίμας! Πολύ λυπάμαι!

 

Καθότι είμαι λίαν μελετηρό παιδί!

 

Κόβουν τα βιβλία, έκοψαν το ένθετο με το τηλεοπτικό πρόγραμμα... παράξενη στρατηγική.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με ότι λες αλλά χρειάζεται να υπάρχει και ένα περιοδικό που να προσφέρει που και που τέτοιες αθάνατες ταινίες όπως η "Έβδομη Σφραγίδα".

 

Θα έκανα για παράδειγμα μεγάλη όρεξη αν έβαζαν Χίτσκοκ ακυκλοφόρητες (όχι δεν είμαι κουλτουριάρης;))...

 

Πιστεύω μετά τα αφιερώματα θα επιστρέψουν στις καινούριες (δεν έχουν και πολλές επιλογές άλλωστε).

 

Εννοείτε πως καλά κάνει και βάζει την 7η Σφραγίδα (μιλάμε για έργο υπεράνω κριτικής) απλά από τότε που έγιναν αλλαγές στο περιοδικό οι DVD προσφορές πηγαίνουν από Κισλόφσκι σε Ιαπωνικό σινεμά του '60, μετά σε Μπουνιουέλ, τώρα σε συνεχόμενες ταινίες του Μπέργκμαν και πάει λέγοντας. Το περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ υποστήριζε και μέσα από τα κείμενα του ότι η ταινιοθήκη του είναι πολυσυλλεκτική και για όλα τα γούστα. Τον τελευταίο χρόνο όμως έχει μετατραπεί σε δήθεν διανοούμενο και κουλτουριάρικο και σνομπάρει σταθερά τόσο με τα DVD όσο και με τα κειμενά των συντακτών του τον mainstream και όχι μόνο κινηματογράφο.

 

Εγώ παρότι πάνω από 5ετία αναγνώστης του περιοδικού δεν έχω σκόπο να συνεχίσω να δίνω 9 ευρώ το μήνα για ένα περιοδικό που δεν είμαι πλέον του "επιπέδου" του

 

+10000000 για το Χίτσκοκ. Δεν έχω δει σε κανένα περιόδικο ή εφημεριδά προσφόρα ταινία του Χίτσκοκ. Τόσο ακριβά είναι τα δικαιώματα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

+10000000 για το Χίτσκοκ. Δεν έχω δει σε κανένα περιόδικο ή εφημεριδά προσφόρα ταινία του Χίτσκοκ. Τόσο ακριβά είναι τα δικαιώματα;

 

Παράξενο αυτό που λες...εγώ έχω 3-4 ταινίες του από εφημερίδες και ήταν και μερίκες ακόμα που δεν είχα πάρει.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτο το ΣΚ θα φύγουν 16 ευρώ...

 

 

Θέμα(ταινιάρα),Βήμα(όπως κάθε ΣΚ αγορά όποια και αν είναι η ταινία),Ελευθεροτυπία(πρωτότυπη ιδέα για 3ταινίες γύρω από συγκεκριμένο θέμα),Espresso(carlos santana)

Link to comment
Share on other sites

Αγόραζα για χρόνια το περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ και εκάνε πάντα εξαιρετικές προσφορές DVD με μεγάλη ποικιλία τίτλων. Αξίολογες mainstream αμερικάνικες, ευρωπαικές, cult, παλιές δυσεύρετες ταινίες, καινούριες που είχαν κυκλοφορήσει ούτε ένα χρόνο πριν στο εμπόριο. Από τότε που έγινε Νέο ΣΙΝΕΜΑ έκτος του ότι χάλασε η ύλη του πρόσφερει σε DVD μόνο παλίες ταινίες σχεδόν πάντα μη αμερικάνικες και κάπως "βαριές" για το μέσο αγοραστή. Λίγη ποικιλία δε θα έβλαπτε. Εκτός και αν έχει αποφασίσει ότι το κοινό του είναι μόνο κουλτουριάρηδες που θεωρούν ότι το σινεμά σταμάτησε στην δεκαετία του '70 και ότιδηποτε μεταγενέστερο είναι ανάξιο λόγου.
..Πες τα!..Συμφωνώ απόλυτα
Link to comment
Share on other sites

τα ALIEN έρχονται την ΑΛΛΗ Κυριακή στον Φιλελέ Κύπρου

 

Οπότε δεν θα πάρω τίποτα αυτή τη Κυριακή...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο αυτό που λες...εγώ έχω 3-4 ταινίες του από εφημερίδες και ήταν και μερίκες ακόμα που δεν είχα πάρει.

 

Προφανώς εννοεί από την έγχρωμη περίοδο του μεγάλου Χιτς.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί από την έγχρωμη περίοδο του μεγάλου Χιτς.

 

Ναι! Δίνουν είτε τις άγνωστες ταινίες της αμερικανίκης του περιόδου είτε αυτές της αγγλικής.

 

Πού είναι τα αριστουργήματα της περιόδου 1951-1964. Τις καλύτερες και πιο διάσημες ταινίες του τότε τις είχε κάνει.

 

Όταν λέμε Χίτσκοκ έκει πάει πρώτα το μυαλό μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Δίνουν είτε τις άγνωστες ταινίες της αμερικανίκης του περιόδου είτε αυτές της αγγλικής.

 

Πού είναι τα αριστουργήματα της περιόδου 1951-1964. Τις καλύτερες και πιο διάσημες ταινίες του τότε τις είχε κάνει.

 

Όταν λέμε Χίτσκοκ έκει πάει πρώτα το μυαλό μας.

 

Προφανώς ξεκίνησαν απ' αυτές γιατί είτε δεν έχουν καθόλου δικαιώματα (public domain) είτε έχουν λιγότερα. Σύντομα όμως, αν μπορεί να περιμένει κανείς, θα μπορούν να δώσουν και τα μεγάλα αριστουργήματά του. Ήδη στα καταστήματα υπάρχει το Ψυχώ (special edition) με 5 Ε και τα Vertigo και North by Northwest (με extras) στα 8-9 Ε.

Link to comment
Share on other sites

Στο οπισθόφυλλο του σημερινού Έθνουs έχει μία ολοσέλιδη καταχώρηση και γράφει:

'Από το Σάββατο 29 Μαρτίου...το ΕΘΝΟΣ αλλάζει ταχύτητα!'

Έχει και μία εικόνα με ένα λεβιέ ταχυτήτων.

Μήπωs ξέρετε περί τίνοs πρόκειτε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...