Jump to content

Η ταινιοθήκη των εφημερίδων και των περιοδικών


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Yes we believe you Veco, don't we John?

 

:lol::happy: .... άστον να λέει - ήδη έχει κάνει 2 κρατήσεις την εφημερίδα! Μία να έχει το έργο να το βλέπει και μία να το έχει για back up!:p

 

Busted... :sorry:

 

 

 

 

 

:ρ :ρ :ρ :ρ :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ταινίες και βιβλία του Σαββατοκύριακου

 

Ημερησία (23/3) - Ταξιδιωτικός οδηγός 'Top 10' (Δουβλίνο)

 

Ημερησία (23/3) – Σειρά βιβλίων, με τίτλο 'Πρόσωπα' (Εβίτα Περόν)

 

Τα Νέα (23/3) - Artbook με έργα του Γιάννη Λασιθιωτάκη

 

Τα Νέα (23/3) – Τουριστικός Οδηγός: Ανακαλύψτε την Ελλάδα (Στερεά Ελλάδα)

 

Πρώτο Θέμα (24/3) – Εραστές μετ' εμποδίων (Τζούλιαν Μουρ, Πιρς Μπρόσναν)

 

Πρώτο Θέμα (24/3) – 1922 (του Νίκου Κούνδουρου)

 

Έθνος (24/3) – Συλλογή με όλες τις ταινίες James Bond. No 5: On Her Majesty's Secret Service (Τζορτζ Λάζενμπι)

 

Καθημερινή (23/3) – Το ημερολόγιο των αιλουροειδών, του BBC (5ο VCD από 6)

 

Καθημερινή (23/3) – Μουσεία του κόσμου (Μουσεία του Καπιτολίου, Ρώμη)

 

Καθημερινή (24/3) – Space (ντοκιμαντέρ του BBC, το 2ο DVD)

 

Καθημερινή (24/3) – Μαθήματα Γλυκιάς Αλχημείας (το 8ο VCD)

 

Ελεύθερος Τύπος (24/3) – Μια ελληνική σημαία

 

Ελευθεροτυπία (23/3) – Dinosaurs (παιδικό)

 

Ελευθεροτυπία (23/3) – Σειρά ντοκιμαντέρ με τον Ζακ Ιβ Κουστό (3ο VCD)

 

Ελευθεροτυπία (24/3) – Νέα σειρά, η Παιδική Εγκυκλοπαίδεια της Disney (2ος τόμος)

 

Ελευθεροτυπία (24/3) – Δουλειές του ποδαριού (Θανάσης Βέγγος)

 

Ελευθεροτυπία (24/3) – Μιχαήλ Στρογκόφ του Ιουλίου Βερν (βιβλίο)

 

Το Βήμα (24/3) – Σειρά ντοκιμαντέρ του National Geographic, με τίτλο 'Βιβλικά και Απόκρυφα', Οι χαμένες πολιτείες της Βίβλου (5ο μέρος από 6)

Το Βήμα (24/3 – Η τέχνη του πολέμου (Γουέσλεϊ Σνάιπς)

 

Ισοτιμία (24/3) – Μαθήματα κινηματογράφου από τον Μάρτιν Σκορσέζε (1ο μέρος)

 

Επενδυτής (23/3) – Μια λατέρνα, μια ζωή (Τζένη Καρέζη, Ορέστης Μακρής)

 

Επενδυτής (23/3) – Η Οργή (του Παζολίνι)

 

Το Παρασκήνιο (23/3) - Red Mercury (2005) και 2 hardcore ταινίες

 

 

Για μένα μόνο τα bold! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το έργο του Επενδυτή - Η Οργή (του Παζολίνι) , είναι αυτό : Amore e rabbia (1969) , που βασικά είναι επεισόδιο της σπονδυλωτής ταινίας Amore e rabbia !

(αν το πάρει κανείς , ας μας πει τι παίζει...:) )

Demi και γω αυτά που λες θα πάρω - μπορεί και την Ισοτιμία ! Πήγα πριν να την βρω, αλλά λόγω κακοκαιρίας δεν έφτασε ακόμα Χανιά!

Να σημπληρώσω στην λίστα και "Το Παρασκήνιο" ((23/3)) , έχει το Red Mercury (2005) και 2 hardcore ταινίες :p

Link to comment
Share on other sites

Added! :)

 

Κάποιοι users από το HTForum αναφέρουν ότι το Moonraker James Bond Ultimate Edition DVD (ναι εκείνο μέσα στην ωραία βαλιτσούλα) παρουσιάζει glitch και εισηγούνται σε όλους να περιμένουν ΜΠΑΣ ΚΑΙ εκδόσει η εταιρία σωστά DVD ( πράγμα που το αμφιβάλουν ) και να μην πουλήσετε την Special Edition που έχουν ήδη μερικοί, που είναι OOP και που φυσικά θα πάρουμε απο το Έθνος και Φιλελέυθερο!

 

http://www.hometheaterforum.com/htf/showthread.php?t=240365&page=31

Link to comment
Share on other sites

Στη ράχη του "Die another Day" έχει ένα πολύ μικρό γκρί κομμάτι γραφήματος ως προέκταση (σκιά) του τέλους της κάνης του όπλου. Επίσης είναι μαύρο όπως τα υπόλοιπα (και όχι μπλέ όπως του εμπορίου) και γενικότερα όλο το artwork του DVD (εξωτερικά αλλά και το menu μέσα) είναι στη φιλοσοφία της σύλλογης. Όχι εκτός συλλογής και σίγουρα όχι εκτός κασετίνας.

 

Όπως είδες λοιπόν (κι όπως λέω από την πρώτη μέρα) η συλλογή ΕΧΕΙ τον 20ο Bond, ΔΕΝ είναι το artwork του 20ου DVD όπως αυτό του Έθνους (είναι διπλό το DVD της συλλογής άλλωστε) και φυσικά ΔΕΝ έχει θέση για άλλο DVD γιατί ήταν έκδοση για τα 20 πρώτα Bond.

 

Όσο για τη σπανιότητα δεν είπα πως το έγραψες εσύ. Είπα απλώς πως ειπώθηκε.

 

Αυτα από μένα και νομίζω πως πια λύθηκε το ζήτημα ;)

Καλημέρα

 

Eιλικρινά είχα σκοπό να μην απαντήσω στο σχόλιό σου, αλλά ένας φίλος σήμερα με ρώτησε με ΡΜ σχετικά και οφείλω να διευκρινίσω για να μην υπάρχει παρανόηση..

 

Στη ράχη της 20ης ταινίας ΔΕΝ υπάρχει ΟΥΤΕ ΙΧΝΟΣ σκιάς κάνης όπλου, αφού αυτή στενεύει ήδη και ολοκληρώνεται (χωρίς καν να πιάσει όλη τη ράχη) στην 19η ταινία "The World is Not Enough". Την διπλή έκδοση του "Die Another Day" την έχω και γω στη βιντεοθήκη μου και το λέω, κοιτώντας την αυτή τη στιγμή. Εχει απλά μαύρη ράχη με κόκκινο logo του τίτλου της ταινίας. Αν ήταν το όλο concept του γραφήματος να τελειώνει σε μαύρο πλαίσιο, όπως λες, τότε λογικά μία μαύρη ράχη θα έπρεπε να υπάρχει και στην πρώτη ταινία "Dr No" της συλλογής... φυσικά αυτό δεν έγινε, ούτε ισχύει. :!:

 

Προφανώς δεν εννοείς να καταλάβεις ότι αυτή η "special edition" tin box συλλογή κατασκευάστηκε originally για το σύνολο ΜΟΝΟ των 19 ταινιών και η 20η ταινία είναι "τσόντα" κατά την επανακυκλοφορία του box.... Αλήθεια, το review του πρώτου άγγλου reviewer στο λινκ σου, που λέει ρητά "This silver box set contains the 19 official movies, which are:" δεν σου λέει τίποτα ??? :worry:

 

Συγνώμη από τους φίλους του νήματος. Ελπίζω να έγινα πλέον σαφής. :shifty:

 

Φιλικά

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι users από το HTForum αναφέρουν ότι το Moonraker James Bond Ultimate Edition DVD (ναι εκείνο μέσα στην ωραία βαλιτσούλα) παρουσιάζει glitch και εισηγούνται σε όλους να περιμένουν ΜΠΑΣ ΚΑΙ εκδόσει η εταιρία σωστά DVD ( πράγμα που το αμφιβάλουν ) και να μην πουλήσετε την Special Edition που έχουν ήδη μερικοί, που είναι OOP και που φυσικά θα πάρουμε απο το Έθνος και Φιλελέυθερο!

 

http://www.hometheaterforum.com/htf/showthread.php?t=240365&page=31

 

Φίλε Ντέμη, βλέπω έχεις ήδη μπει αρκετά βαθιά στο θέμα "BOND" !!!! ΕΥΓΕ !!! :D

 

Αν είσαι πάντως εσύ ο Demis G που ρωτάς για το ποιο είναι το πρόβλημα του Moonraker "Ultimate Edition" παραθέτω το παρακάτω post του μέλους που το εντόπισε ...

 

I'm not sure if this has been mentioned before (I can't see anything here) but is there something weird about the layer change on Moonraker?

 

My Denon 2900 plays virtually every single one of my discs without a trace of a layer change, but on the Moonraker UE (R1) it jams for a second just before the Jaws alley attack in Rio around the 59 minute mark.

 

I've tried 2 copies and it jams in the same place.

 

ARGH.

 

Τελικά ίσως να έχεις δίκιο... Αρκετοί παραπονιούνται για αδικαιολόγητο τηλεοπτικού στυλ cropping σε κάποιες "Ultimate Edition" ταινίες BOND έναντι των αντιστοίχων της "Special Edition" που έχουν μια χαρά διατηρήσει πλήρως το original κινηματογραφικών διαστάσεων κάδρο τους... :worry: :worry:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Έθνος (24/3) – Συλλογή με όλες τις ταινίες James Bond. No 5: On Her Majesty's Secret Service (Τζορτζ Λάζενμπι)

 

Το Βήμα (24/3) – Σειρά ντοκιμαντέρ του National Geographic, με τίτλο 'Βιβλικά και Απόκρυφα', Οι χαμένες πολιτείες της Βίβλου (5ο μέρος από 6)

 

Το Βήμα (24/3 – Η τέχνη του πολέμου (Γουέσλεϊ Σνάιπς)

 

Αυτά για μένα. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ντέμη, βλέπω έχεις ήδη μπει αρκετά βαθιά στο θέμα "BOND" !!!! ΕΥΓΕ !!! :D

 

Αν είσαι πάντως εσύ ο Demis G που ρωτάς για το ποιο είναι το πρόβλημα του Moonraker "Ultimate Edition" παραθέτω το παρακάτω post του μέλους που το εντόπισε ...

 

 

 

Τελικά ίσως να έχεις δίκιο... Αρκετοί παραπονιούνται για αδικαιολόγητο τηλεοπτικού στυλ cropping σε κάποιες "Ultimate Edition" ταινίες BOND έναντι των αντιστοίχων της "Special Edition" που έχουν μια χαρά διατηρήσει πλήρως το original κινηματογραφικών διαστάσεων κάδρο τους... :worry: :worry:

 

Yeah that's me.. :O

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η πιο ενδιαφέρουσα επιλογή του διημέρου είναι το ελλάδα-τουρκία αύριο το βράδυ!!!Εξαιρετικά μέτριο το σ/κ.....με τα χίλια ζόρια το Βήμα...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομιζω η αναλυση περί Βond εχει κουρασει αρκετα-:!: Η επιλογη είναι προσωπική και δεν χρειάζεται να πλουτίσουμε τις εφημερίδες άμα δεν μας αρεσει κάτι.

 

Ο Bond του Εθνους αυτή την Κυριακή είναι από τους χειρότερους για μένα,αποτυχία,και γi αυτό δεν συνέχισε με νέα επεισόδια o Τζορτζ Λάζενμπι

 

Καλύτερες επιλογες της Κυριακής κατα την γνώμη μου,ειναι ο Βεγγος της Ελευθεροτυπίας-πραγματική έκπληξη για ότι μας έχει συνηθίσει η εφημερίδα,και το 1922 του Θέματος για “όσους δεν ξεχνούν” (η ταινία έχει αρκετή βία και είναι βασισμένη από βιβλίο με μαρτυρίες)

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνώμη μου,ειναι ο Βεγγος της Ελευθεροτυπίας-πραγματική έκπληξη για ότι μας έχει συνηθίσει η εφημερίδα,και το 1922 του Θέματος για “όσους δεν ξεχνούν” (η ταινία έχει αρκετή βία και είναι βασισμένη από βιβλίο με μαρτυρίες)

 

Φαίνεται ότι είσαι απο "εκείνους όσους ξεχνούν" πόσο κακής ποιότητας DVD προσφέρει το εν λόγω φύλλο..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η πιο ενδιαφέρουσα επιλογή του διημέρου είναι το ελλάδα-τουρκία αύριο το βράδυ!!!Εξαιρετικά μέτριο το σ/κ.....με τα χίλια ζόρια το Βήμα...

 

Αει γεια σου :) Και το Βήμα μόνο και μόνο για τα Απόκρυφα, γιατί η ταινία με τον Σνάιπς δε μου λέει κάτι...

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι είσαι απο "εκείνους όσους ξεχνούν" πόσο κακής ποιότητας DVD προσφέρει το εν λόγω φύλλο..

 

Demi ... δεν νομίζω να βάλουν δισκάκι μονής στρώσης για ένα έργο 140 λεπτά! Αλλά παρ' όλα αυτά ... και γω νομίζω ότι είναι από τις καλύτερες επιλογές της εβδομάδας! (δεν έχω δει το original για να ξέρω σε τι ποιότητα το δίνουν, οπότε ίδωμεν το αυριανό) :happy:

Πάντως το έργο το είχα δει παλιά στο TV και είχα μείνει έκπληκτος!

Link to comment
Share on other sites

Σωστα,γιατι πρέπει ν'αναφερομαστε παντα στις αξιόλογες προσφορες ως προς το θεμα τους,γιατι στο κοστος των 3ευρω των εφημεριδων μην γελιομαστε οτι πληρωσεις παίρνεις συνηθως,μην ζηταμε α' ποιοτητα,και ειναι και υποκειμενικο.

 

Προσωπικα δεν ειχα παντα προβλημα ποιοτητας με τα DVD του Θεματος,ισως ετυχε,ισως εχω καλο DVD που καλυπτει ατελειες εικονας-4 φορες που ειχα προβλημα (δεν επαιζαν καθολου) μου τ'αλλαξαν ταχυδρομικως δωρεαν (αυτό εχει γινει επισης και με τα Νεα,Ισοτιμια,Ελευθερο Τυπο και αναλογα την περιπτωση άλλωτε επρεπε να περάσω αυτοπροσωπως όταν είχα χρονο,και άξιζε τον κοπο).

 

Παντως σε εικονα τα DVD του Επενδυτη και του Τιβο ειναι πολυ χειροτερα,και δεν τ'αλλαζουν αν πετυχεις σε χαλασμενο-Πρεπει να ξαναπαρεις την εφημεριδα απο το αρχειο τους,και κριμα γιατι κυκλοφορησαν πολλες καλες Ελληνικες ταινιες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν ειχα παντα προβλημα ποιοτητας με τα DVD του Θεματος,ισως ετυχε,ισως εχω καλο DVD που καλυπτει ατελειες εικονας...

 

Κατά τη γνώμη μου άσχετα από την "ποιότητα" εικόνας του Θέματος (που της περισσότερες φορές είναι απάρεδεκτη και ένα καλό σύστημα την ξεμπροστιάζει δεν την καλύπτει), το γεγονός ότι δίνουν καινούριες ταινίες (τρανταχτό παράδειγμα το Lord Of The Rings), σε 4:3 κάδρο και prologic ήχο..είναι από μόνο του απαρέδεκτο, και δε διαφέρει για κανένα σύστημα.

Όσων αφορά το 3Ευρο και "ότι πληρώνεις..παίρνεις" πάλι θα διαφωνήσω γιατί και άλλες εφημερίδες τόσο κοστίζουν και δίνουν DVDs εφάμιλλα με εκείνα του εμπορίου.

 

Απλά η όλη ιστορία είναι ότι λίγοι πραγματικά νοιάζονται για το κάδρο, το 5.1, την ποιότητα, κλπ (μάλλον είμαστε όλοι μαζεμένοι εδώ :p ) και οι περισσότεροι βλέπουν απλά το ποιος παίζει και αγοράζουν την εφημερίδα. Και αυτός είναι και ο λόγος που το Θέμα δε κάνει ιδιαίτερες προσπάθειες βελτίωσης.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Όσων αφορά το 3Ευρο και "ότι πληρώνεις..παίρνεις" πάλι θα διαφωνήσω γιατί και άλλες εφημερίδες τόσο κοστίζουν και δίνουν DVDs εφάμιλλα με εκείνα του εμπορίου.

 

Ακριβώς. Να μη βλέπουμε μόνο τα χειρότερα (TiVo, Επενδυτής), αλλά και τα καλύτερα, τις εφημερίδες που όταν δίνουν μία ταινία, μπορεί να μην είναι της τελευταίας χρονιάς, αλλά είναι με εικόνα και ήχο καλής ποιότητας...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα υπαρχουν,αλλα με τις εμπορικες ταινιες σαν κρακτη,τις εκδοτικες εταιριες συνηθως μετρα η ποσοτητα -να πωλησουν χιλιαδες εφημεριδες,γιαυτο δεν εχουν μια μονο προσφορα,και δεν τους νοιαζει η ποιοτητα μεμονομενα,γιατι σιγουρα κοστιζει να το ψαξουν.

 

Εξαλλου ειναι εξισου υποκειμενικο με πια κριτηρια αγοραζουμε εφημεριδα καθε φορα,οχι μονο το θεμα των ενθετων η την ποιοτητα του DVD,και οι εταιριες προφανως το ξερουν απο ερευνα αγορας και κινουνται αναλογα.

 

Τωρα οποιος εχει καλυτερο εξοπλισμο απο το μεσο ορο των περισσοτερων νοικοκυριων,σιγουρα βλεπει διαφορετικα τα πράγματα και εχει αλλες απαιτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι είσαι απο "εκείνους όσους ξεχνούν" πόσο κακής ποιότητας DVD προσφέρει το εν λόγω φύλλο..

 

Τελικά καλά το προέβλεψα... το βάλαν το έργο (ΘΕΜΑ - "1922") σε δισκάκι διπλής στρώσης (8 Gb) :D , με αρκετή καλή εικόνα!!! Και ήταν και η μοναδική εφημερίδα που έβαλε τέτοιο dvd αυτήν την εβδομάδα..... μωρέ μπράβο , πάντα τέτοια! Και είχε και το "Εραστές μετ' Εμποδίων" με Προσμαν , Μουρ και άλλο ένα dvd με πολίτικη κουζίνα (Σμυρνέικα πιάτα) :food:

Υ.γ. ... έχει και αυτοκόλλητα από τους "Πειρατές της Καραϊβικής"

Demi .... πρέπει να ζητήσεις συγνώμη για την κακία που είπες πριν :ρ :p

Link to comment
Share on other sites

1 right doesnt undo 100s wrongs... :lol:

Μπράβο όμως στην εφημερίδα! Δεν μας είπες για το άλλο DVD τί λέει?:shifty:

Link to comment
Share on other sites

1 right doesnt undo 100s wrongs... :lol:

Μπράβο όμως στην εφημερίδα! Δεν μας είπες για το άλλο DVD τί λέει?:shifty:

 

:p ... έχεις κάποιο δίκιο , αλλά κάπου κάπου μας κάνει καλές εκπλήξεις! Μην ξεχνάμε ότι με 3 ευρώ , άλλες εφημερίδες δίνουν ένα dvd μόνο! (άντε και κανά vcd).

Ένα άλλο που πρόσεξα σήμερα είναι οι

τσόντες

:p (και μιλάμε για hardcore, όχι ερωτικά στυλ "Εμμανουέλα") - τουλάχιστον 5 εφημερίδες είχαν 2 dvd με 4 έργα "δυνατής δράσης" :cool: :D .... είμαι περίεργος αν γίνεται και σε κάποια άλλη χώρα αυτό!

Και φυσικά , η χαρά του παιδιού (ε και μας κάπου κάπου:whistle: )... δεν νομίζω να απαγορεύεται να το πάρουν μικρά παιδιά...- σιγά μην τους ζητάνε και ταυτότητα για μια εφημερίδα!

Υ.γ. ... όσο για το άλλο έργο demi , μιας και είναι 84 λεπτά , βάλαν απλό δισκάκι (full screen εικόνα , πάρα πολύ καθαρή , με 2.0 ήχο) - πάντως πρέπει να είναι ίδιο με του εμπορίου , μιας και στην αρχή έχει το λογότυπο της "Σπενζος" films!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ γιατί δεν βγαίνει 1η σε πωλήσεις η Καθημερινή της Κυριακής!

Δείτε τι θα δώσει next Sunday April 1st!

 

http://img58.imageshack.us/img58/2874/epikairodb9.th.jpg

 

100% επίκαιρο !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ γιατί δεν βγαίνει 1η σε πωλήσεις η Καθημερινή της Κυριακής!

Δείτε τι θα δώσει next Sunday April 1st!

 

http://img58.imageshack.us/img58/2874/epikairodb9.th.jpg

 

100% επίκαιρο !

Απλό...

Οι περισσότεροι δε συμπαθούμε τα ντοκιμαντέρ ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αυτό το θέμα. Η Καθημερινή κάνει για πιο «κυριλέ» και σοβαρή εφημερίδα από τις υπόλοιπες γι' αυτό και δεν ανεβαίνει πολύ συχνά στο Top-3... Επίσης γι' αυτό και βρίσκεται μόνιμα σχεδόν πρώτο το Θέμα... :X :down:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίας στιγμής αλλαγή για την Σημερινή.

Μαζί με το ΓΑΜΟΣ ΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ δίνει και το Η ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ (THE RECRUIT) με full extra, directors commentary και DTS

 

http://www2.audiovisual.gr/uploaded/images/rad259E2recruit.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...