Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6220 Classic


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το γιατί σε όλα τα φόρουμ που αναφέρονται στα νέα μοντέλα της ΝΟΚΙΑ εμφανίζονται κάποιοι που μιλάνε για φούρνους μικροκυμάτων κ.λ.π.

Η μόνη λογική εξείγηση που μπορώ να δώσω, είναι ότι όταν έχεις πάρει κάποιο κινητό που δεν σε ικανοποιεί στις απαιτήσεις σου, δεν διαθέτει την ευελιξία των ΝΟΚΙΑ, που σου επιτρέπουν να επέμβεις και γενικά να κάνεις σχεδόν ότι θέλεις, αυτομάτως ψάχνεις δικαιολογίες για επιβεβαίωση της επιλογής σου, στον ίδιο σου τον εαυτό. Οπότε επικεντρώνεσαι στο μόνο ατού του κινητού που αγόρασες που είναι ο χαμηλός SAR.

Αυτά και χωρίς παρεξήγηση, απλά μ αρέσει να λέω τα πράγματα με το όνομα τους.

 

 

εσυ επιβεβαιώνεσαι μεσα απο την επιλογή κινητου τηλεφώνου ?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 984
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδια καθε φορα τα ιδια οταν βγαινει ενα κινητο καποιοι σπευδουν να του αποδωσουν 'κατι'.εδω ολοι διαβαζουμε και ολοι καταλαβαινουμε.αν για καποιους το σαρ ειναι υψηλο ασ μην το αγορασουν.οι υπολοιποι θα τοπαρουν.τα χαρακτηριστικα ειναι διαθεσιμα απο εκει και περα ειναι θεμα του καθενος!!!

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το SAR της συσκευής είναι γνωστό (=1.08W/Kg). Όποιος θέλει θα το πάρει το τηλεφωνάκι, όποιος στραβώνει με το SAR απλά δε θα το πάρει. Δεν έχει νόημα να συνεχίζεται η ίδια κουβέντα, είναι άσκοπο. Κουράζει και επιπλέον γεμίζει το thread με περιττά μηνύματα. Ευγενικά θα πρότεινα και θα παρακαλούσα να το λήξουμε εδώ το θέμα.

Φιλικά. :bow:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

αυτο το χρωμα http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=163977 θα ειναι αραγε διαθεσιμο και εδω?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το SAR της συσκευής είναι γνωστό (=1.08W/Kg). Όποιος θέλει θα το πάρει το τηλεφωνάκι, όποιος στραβώνει με το SAR απλά δε θα το πάρει. Δεν έχει νόημα να συνεχίζεται η ίδια κουβέντα, είναι άσκοπο. Κουράζει και επιπλέον γεμίζει το thread με περιττά μηνύματα. Ευγενικά θα πρότεινα και θα παρακαλούσα να το λήξουμε εδώ το θέμα.

Φιλικά. :bow:

 

Καλά τώρα και τα μηνύματα του στυλ πότε βγαίνει κάθε τρεις κ λίγο το ίδιο κουράζουν.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ε, προς το παρόν κυρίως η ημερομηνία άφιξής του είναι που ενδιαφέρει τους υποψήφιους αγοραστές.

Φαντάζομαι ότι όταν εμφανιστεί επίσημα, κατά τη συνήθη πρακτική του παρόντος forum, το παρόν θέμα θα ονομαστεί "6220 classic - pre-release" και θα κλειδωθεί, οπότε το καινούργιο θέμα θα επικεντρωθεί στην ουσία. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ε, προς το παρόν κυρίως η ημερομηνία άφιξής του είναι που ενδιαφέρει τους υποψήφιους αγοραστές.

Φαντάζομαι ότι όταν εμφανιστεί επίσημα, κατά τη συνήθη πρακτική του παρόντος forum, το παρόν θέμα θα ονομαστεί "6220 classic - pre-release" και θα κλειδωθεί, οπότε το καινούργιο θέμα θα επικεντρωθεί στην ουσία. ;)

 

ναι το ξέρω...σκέψου όμως αυτό να το διαβάζεις συνέχεια...δεν είναι κουραστικό και ανούσιο;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

εσυ επιβεβαιώνεσαι μεσα απο την επιλογή κινητου τηλεφώνου ?? :blink:

 

Αγαπητέ φίλε αν διάβαζες πιο προσεκτικά το μήνυμα θα καταλάβαινες ότι δεν μιλώ για τέτοιου είδους επιβεβαίωση.

Είναι απλό: όταν αγοράζουμε κάτι, είτε πρόκειται για αυτοκίνητο είτε κινητό, όλοι μα όλοι θέλουμε να δικαιολογήσουμε την ορθότητα της επιλογής μας.

Σε κανένα δεν αρέσει να αισθάνεται ότι έκανε λάθος αγορά.

Φυσικά και ο δείκτης ακτινοβολίας είναι σημαντική παράμετρος. Απλά δεν έχει νόημα να γράφουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.

Αναφέρθηκα σ' αυτό γιατί σε μια περιήγηση μου σε διάφορα φόρουμ που ασχολούνται με συσκευές ΝΟΚΙΑ, είδα τα ίδια λόγια από τους ίδιους ανθρώπους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε αν διάβαζες πιο προσεκτικά το μήνυμα θα καταλάβαινες ότι δεν μιλώ για τέτοιου είδους επιβεβαίωση.

Είναι απλό: όταν αγοράζουμε κάτι, είτε πρόκειται για αυτοκίνητο είτε κινητό, όλοι μα όλοι θέλουμε να δικαιολογήσουμε την ορθότητα της επιλογής μας.

Σε κανένα δεν αρέσει να αισθάνεται ότι έκανε λάθος αγορά.

Φυσικά και ο δείκτης ακτινοβολίας είναι σημαντική παράμετρος. Απλά δεν έχει νόημα να γράφουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.

Αναφέρθηκα σ' αυτό γιατί σε μια περιήγηση μου σε διάφορα φόρουμ που ασχολούνται με συσκευές ΝΟΚΙΑ, είδα τα ίδια λόγια από τους ίδιους ανθρώπους.

 

έχεις δίκιο .

και καθόλου απίθανο να γράφουν έτσι όπως λες . ούτε εγώ θα άλλαζα την ευχρηστία των νοκια για κανένα άλλο . παρ ολα αυτά επέλεξα συνειδητά μη-νοκια συσκευή με κριτήριο πρωτα - πρωτα το σαρ . για εμένα τα υπόλοιπα έπονται , μέχρι τουλάχιστον να βγει νοκια συσκευή με σαρ < 0.5 . είχα ελπίδες στο 6220c αλλά τζίφος :cry:

Link to comment
Share on other sites

Pedia kikloforise stin ellada to 6220?

Opios to exi as grapsi to Productcode thx

 

Δεν έχουν κάνει έρθει ακόμα τα Ελληνικά 6220. Δεν ξέρουμε ημερομηνία άφιξης απο επίσημη πηγή, αλλά, όπως όλα δείχνουν, δεν θα αργήσουν να εμφανιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Pedia kikloforise stin ellada to 6220?

Opios to exi as grapsi to Productcode thx

 

Ποσες φορες πρεπει να παρεις απαντηση ? :confused:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2412500#post2412500

Και χρησιμοποιησε Ελληνικους μικρους χαρακτηρες ....

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

παντως ειναι λιγο περιεργο που η νοκια κυκλοφορει ενα κινητο με τοσα καλουδια νεας τεχνολογιας και το δινει σε σχετικα χαμηλη τιμη.και μην μου πειτε οτι ειναι η ελλειψη wifi

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η χαμηλή τιμή; Εγώ το βλέπω στα 386 στο play247 και 370 σε ενα άλλο.

Τα αμέσως καλύτερα κοστίζουν (Ν82) 407 και (Ν78) 398 ευρώ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Υποψην, το 6220 ειναι διαθεσιμο στην Ιταλια απο 25 Ιουνιου.

link

Και παιζει και χαμηλη τιμουλα:w00t:

http://www.stockinformatica.it/detail_prodotto.asp?idProdotto=1198

 

Αντε ρε nokia hellas...

Link to comment
Share on other sites

Υποψην, το 6220 ειναι διαθεσιμο στην Ιταλια απο 25 Ιουνιου.

link

Και παιζει και χαμηλη τιμουλα:w00t:

http://www.stockinformatica.it/detail_prodotto.asp?idProdotto=1198

 

Αντε ρε nokia hellas...

Δε νομίζω να έρθει τόσο φθηνά σε εμάς εδώ. Έχουμε την Alpha C(l)opy που μας περιποιείται ιδιαίτερα στις τιμές. :wacko:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να έρθει τόσο φθηνά σε εμάς εδώ. Έχουμε την Alpha C(l)opy που μας περιποιείται ιδιαίτερα στις τιμές. :wacko:

 

για του λόγου το αληθές ...386 ευρά εδώ...:mad:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να έρθει τόσο φθηνά σε εμάς εδώ. Έχουμε την Alpha C(l)opy που μας περιποιείται ιδιαίτερα στις τιμές. :wacko:

 

Μαλιστα, να σου πω φιλε, επειδη παιζει να παω italy σε λιγες μερες, τι παιζει με το prοduct code, μπορει να εχει και ελληνικα ή ειμαστε άλλη κατηγορια εδω κατω(βαλκανια)?

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, να σου πω φιλε, επειδη παιζει να παω italy σε λιγες μερες, τι παιζει με το prοduct code, μπορει να εχει και ελληνικα ή ειμαστε άλλη κατηγορια εδω κατω(βαλκανια)?

Δε νομίζω το ιταλικό product code να έχει στο language pack τα ελληνικά.

Αν το αγοράσεις από Ιταλία, θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να κυκλοφορήσει στην Ελλάδα ώστε να κάνεις αλλαγή του product code με το Nemesis για να βάλεις το firmware με τα ελληνικά. Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα κατ' εμέ, παρά μόνο στα SMS. Μπορείς φαντάζομαι να στέλνεις με greeklish. :D

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα κατ' εμέ, παρά μόνο στα SMS. Μπορείς φαντάζομαι να στέλνεις με greeklish. :D

 

Εννοεις και μετα την αλλαγη firmware?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις και μετα την αλλαγη firmware?

Όχι, εννοώ αν το πάρεις από Ιταλία και μέχρι να κυκλοφορήσει το τηλέφωνο επίσημα στην Ελλάδα θα είσαι αναγκασμένος να το έχεις γυρισμένο στα Αγγλικά. Μόλις κυκλοφορήσει στην Ελλάδα θα υπάρχει και επίσημα το ελληνικό product code, οπότε θα είναι διαθέσιμο μάλλον και το ελληνικό firmware για να κάνεις την αναβάθμισή σου, αφού αλλάξεις φυσικά πρώτα το product code με το Nemesis. Και από τότε και πέρα θα έχεις κανονικά τα Ελληνικά σου. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε, να ΄σαι καλα.

 

 

 

ps. ξερω και ιταλικα:p

 

Ακόμα καλύτερα. Άντε να το πάρεις να μας κάνεις και ένα μίνι-review. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα μέσω ebay από Λετονία το δικό μου 6220 classic. Μετά από πραγματικά πολύωρο ψάξιμο στο διαδίκτυο ξετρύπωσα επιτέλους όλα τα product codes του τηλεφώνου για την περιοχή ΕΜΕΑ, στην οποία ανήκει και η χώρα μας. Χρησιμοποίησα τον κωδικό 0556424 - έχω το μαύρου χρώματος κινητό - και πλέον το 6220 classic μου μιλάει στα ελληνικά. Προς το τέλος της διαδικασίας εγκατάστασης φάνηκε ότι είχε κολλήσει, αλλά όταν άναψα ξανά το κινητό για να την ξαναξεκινήσω διαπίστωσα ότι είχε τελικά ολοκληρωθεί μια χαρά! Σ' εμένα δηλαδή δούλεψε η γνωστή διαδικασία αλλαγής language pack.

Σας παραθέτω τους κωδικούς για την Ελλάδα κι επιφυλάσσομαι τις επόμενες ημέρες να σας πω και τις εντυπώσεις μου για το κινητό.

 

0556424 03.06 BALKANS BLACK CYAN GREEC CYPR

0557012 03.06 BALKANS PLUM GREECE CYPRUS

 

(Αν πρέπει να μεταφερθούν οι πληροφορίες αυτές και κάπου αλλού, παρακαλώ τους moderators να το κάνουν).

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να έρθει τόσο φθηνά σε εμάς εδώ. Έχουμε την Alpha C(l)opy που μας περιποιείται ιδιαίτερα στις τιμές. :wacko:

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι παρατηρημένο ότι πληρώνουμε τα πάντα ακριβότερα.

Από τρόφημα έως τεχνολογικά προιόντα.

Η ευρωπαική νομοθεσία δίνει την ελευθερία στους έμπορους να πουλούν όσο θέλουν.

Βεβαίως δίνει και σε μας το δικαίωμα να αγοράζουμε από όποια χώρα θέλουμε.

Και αυτό πρέπει να κάνουμε. Απλά πρέπει να πιέσουμε στο θέμα της εγγύησης.

Η Alpha copy είναι υποχρεωμένη να δέχεται την εγγύηση κάθε συσκευής ΝΟΚΙΑ απ΄όπου κι αν προέρχεται.

Στην εγγύηση του κινητού μου που είναι αγορασμένο στο εξωτερικό, αναφέρει ότι ισχύει για όλες τις χώρες που έχουν επίσημο αντιπρόσωπο.

 

Οι Έλληνες αντιπροσωποι δικαιολογούν την ακριβότερη τιμή λέγοντας ότι είμαστε μικρή αγορά με αποτέλεσμα κι εκείνοι να αγοράζουν χονδρική ακριβότερα από ότι μια μεγαλύτερη χώρα. Πράγμα που δεν είναι αληθές.

Ας μας πει ο φίλος που το αγόρασε από την Λετονία που είναι εξ ίσου μικρή χώρα πόσο το πήρε.

Μέχρι να καταλάβουν οι αντιπρόσωποι ότι ξύπνησε ο Έλληνας, κάντε τις αγορές σας όπου μπορείτε μέσω ιντερνετ.

Μέχρι πριν 3 χρόνια αγόραζα εγώ και πολλοί άλλοι μέλη ενός κυνηγετικού φόρουμ, αρκετά είδη απο Online καταστήματα της Αμερικής. Όταν η αξία ήταν κάτω από 100 $ δεν μας τα πέρναγαν τελωνείο ποτέ.

Κάποιοι το σφύριξαν στους εμπορούς, η το πήραν χαμπάρι από μόνοι τους, αφού όπως αποδείχτηκε έμπαιναν στο φορουμ, και με κάποιες ενέργειες που έκαναν το τελωνείο σταματούσε οποιοδήποτε δέμα DHL έστω κι αν η αξία ήταν 25$.

Αυτοί κοιτάνε το κέρδος τους, το ίδιο πρέπει να κάνουμε κι εμείς.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...