Jump to content

Sony Ericsson G900


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμένα μια χαρά μου βγήκε και του κάνω και full χρήση

 

έχει τα πάντα, είναι σχετικά οικονομικό

έχει και κάποιους περιορισμούς, αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα

και σε καλή τιμή

 

Τι εννοείς περιορισμούς;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το κινητό είναι πάρα πολύ καλό, δε μου εχει βγαλει κανένα πρόβλημα.

Αν το βρεις σε καλή τιμή, πάρ' το και θα το ευχαριστηθείς.

Ένας γνωστός μου το αγόρασε από φίλο 200 ευρώ, έτσι ενδεικτικά το λέω, αλλά έχω δει να το πουλάνε και με 170 και 150 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

λέγοντας περιορισμούς εννοώ ότι

είναι λίγο αργό, το wifi κάποιες φορές τρώει κολλήματα

κάμερα όχι καλή

όταν του κάνω full χρήση με bluetooth και wifi κρατάει λίγο πάνω από μία μέρα

 

αλλά γενικά όλα οκ

είναι τι ψάχνει ο καθένας

 

εγώ έψαχνα ένα μικρό σε μέγεθος σχετικά κινητό που να τα έχει όλα

Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

 

c_k / ck_test

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε ότι είναι αργό τι ακριβώς εννοείτε;

Το ότι εμφανίζει στιγμιαία την ένδειξη "απασχολημένο" όταν πχ. ανοίγει ένα sms ή κάποιον φάκελο;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσους σταθμούς από το ραδιόφωνο μπορείς ν'αποθηκεύσεις σε μνήμες;

20 μνήμες έχει. Στην άλλη ερώτηση, το πρώτο μοντέλο στη μετα uiq

εποχή είναι το Satio. Δεν έχει ανακοινωθεί κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε ότι είναι αργό τι ακριβώς εννοείτε;

Το ότι εμφανίζει στιγμιαία την ένδειξη "απασχολημένο" όταν πχ. ανοίγει ένα sms ή κάποιον φάκελο;

ναι αυτό εννοώ

και όταν πάω να ανοίξω μια εφαρμογή για πρώτη φορά αργεί επίσης

αλλά πλέον αφήνω τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ ανοιχτές και όλα οκ

Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

 

c_k / ck_test

Link to comment
Share on other sites

SOS Πήρα χθες ένα G 900, ίσως η μεγαλύτερη απογοήτευση μέχρι τώρα, το κινητό είναι μέτριο άλλα αφού το θέλω για δεύτερο δεν με πειράζει.

Αυτό που μου έσπασε τα νεύρα όμως είναι ότι προσπαθώ να βάλω το PC Suite (δοκίμασα σε τρεις υπολογιστές) και δεν τα κατάφερα. απλά δεν αναγνωρίζει το κινητό.

Κάποια βοήθεια η έστω ένα άλλο πρόγραμμα ώστε να μπορέσω να συγχρονίσω τις επαφές με το Outlook?

 

Για να ξέρετε, έχω βάλει τους drivers το τηλέφωνο στη διαχείριση συσκευών φαινεται αλλά όταν ανοίγω το PC Suite δεν το συνδέει.

Το δοκίμασα σε ΧΡ, σε βιστα και στα 7αρια.

 

Και μια ερώτηση ακόμα, η εφαρμογές και τα θέματα για το Ρ1 είναι συμβατά η πρέπει να ψάξω αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κατά λάθος δοκίμασες κάποια έκδοση του PC Suite που δεν είναι για smartphone; PC Suite for Sony Ericsson 1.5.26

Εξαιρετικό πρόγραμμα για συγχρονισμό και διαχείριση είναι το MyPhoneExplorer αλλά χρειάζεται το pc suite.

Εφαρμογές και θέματα θα λειτουργούν κανονικά στο g900. Κάντο και καμιά αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κατά λάθος δοκίμασες κάποια έκδοση του PC Suite που δεν είναι για smartphone; PC Suite for Sony Ericsson 1.5.26

Εξαιρετικό πρόγραμμα για συγχρονισμό και διαχείριση είναι το MyPhoneExplorer αλλά χρειάζεται το pc suite.

Εφαρμογές και θέματα θα λειτουργούν κανονικά στο g900. Κάντο και καμιά αναβάθμιση.

PC Suite for Sony Ericsson 1.5.26 αυτην εβαλα, δεν ειναι η τελευταια?

Θα δοκιμασω να βαλω και το MyPhoneExplorer, για να δουμε, να΄σαι καλα παντως.

 

αληθεια το ωρολοι δεν αλλαζει? να το κανω π.χ. αναλογικο.

Link to comment
Share on other sites

PC Suite for Sony Ericsson 1.5.26 αυτην εβαλα, δεν ειναι η τελευταια? αληθεια το ωρολοι δεν αλλαζει? να το κανω π.χ. αναλογικο.

Ναι αυτή είναι η τελευταία έκδοση. Αναλογικό ρολόι θα μπορούσες να έχεις με κάποιο σχέδιο του Gdesk όπως αυτά στην εικόνα.

Και σε screensaver με το προγραμματάκι BigBen. Ο καινούριος opera mobile έχει ένα ωραίο widget το 'analog clock' αλλά δυστυχώς

δεν μπαίνει στο desktop. Για το pc suite δεν ξέρω τι φταίει αλλά απενεργοποίησε το firewall αν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

όταν συνδέεις το κινητό το ρυθμίζεις για μεταφορά αρχείων ή χρήση τηλεφώνου?

τα έχεις δοκιμάσει και τα 2?

Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

 

c_k / ck_test

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να κατεβάσεις το Opera Mini 4.2 γιατί ο ενσωματωμένος browser (Opera Mobile) είναι κάπως βαρύς.

Θα πας στη διεύθυνση mini.opera.com από το κινητό. Ρίξε και μια ματιά στον καινούριο Opera Mobile 9.5 Beta 2.

 

Ευχαριστω Veriket :)

:cat:
Link to comment
Share on other sites

όταν συνδέεις το κινητό το ρυθμίζεις για μεταφορά αρχείων ή χρήση τηλεφώνου?

τα έχεις δοκιμάσει και τα 2?

Επιλέγεις ανάλογα με τη χρήση που θέλεις να κάνεις. Στη 'μεταφορά αρχείων' έχεις πρόσβαση μόνο στο memory stick και είναι σαν συνδέεις κάποιο usb stick στο pc. Δηλαδή η M2 κάρτα αναγνωρίζεται αυτόματα σαν εξωτερικό drive χωρίς να χρειάζονται drivers και το πιο σημαντικό είναι η πολύ γρηγορότερη μεταφορά αρχείων απ'ότι με τη 'Λειτουργία Τηλεφώνου'. Η 'Λειτουργία Τηλεφώνου' είναι απαραίτητη για τον συγχρονισμό, την διαχείριση backup, την δημιουργία δικτύου, το κατέβασμα άλλων γλωσσών, την αντιγραφή αρχείων στη μνήμη του τηλεφώνου και για άλλες λειτουργίες που έχει το PC Suite. Αν και μπορείς να έχεις πρόσβαση και στο memory stick σ'αυτό το mode, δεν στο προτείνω για μεταφορές μεγάλων αρχείων γιατί θα ξημερωθείς.

Link to comment
Share on other sites

όταν συνδέεις το κινητό το ρυθμίζεις για μεταφορά αρχείων ή χρήση τηλεφώνου?

τα έχεις δοκιμάσει και τα 2?

 

αναφερόμουν στον alfa o οποίος είχε πρόβλημα να συνδεθεί με το pc suite

sorry για την περεξήγηση ξέχασα να κάνω quote το μήνυμά του

Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

 

c_k / ck_test

Link to comment
Share on other sites

αναφερόμουν στον alfa o οποίος είχε πρόβλημα να συνδεθεί με το pc suite

sorry για την περεξήγηση ξέχασα να κάνω quote το μήνυμά του

Τελικά το πρόβλημα εντοπίστηκε αλλού...

Μου βγάζει μήνυμά οτι δεν συνδέθηκε με το mrouter! και από ότι διάβασα δεν πρόκειται να συνδεθεί γιατί η SE δεν υποστηρίζει ΑΚΟΜΑ windows7, θα μου πεις και τα ΧΡ που τα υποστηρίζει είδαμε τι κάνει... ούτε εκεί μπορώ να συνδεθώ, θα δω την τρίτη πάλι στο γραφείο τι πρόβλημα μου βγάζει στον υπολογιστή με τα XP.

 

Ευτυχώς έστειλα όλες τις επαφές από το διαμάντι με ΒΤ στο 900αρι και προσωρινά λύθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ακούσει από πολλούς να διαμαρτύρονται για την μπαταρία και για την ταχύτητα του G900, θα δώσω μερικές συμβουλές:

ΑΛΦΑ

Κατεβάστε το CapsSwitch και το SwissManager (ψάξτε Google). Εκτελέστε το CapsSwitch βάζοντάς το στο OFF. Μετά ανοίξτε το SwissManager και πηγαίνετε στην καρτέλα File. Μετά πάτε C:\Private\10205ab5\IMAGES. Ανοίγετε το φάκελο IMAGES και σβήνετε όλα τα αρχεία (που πρέπει να είναι φωτογραφίες)(αν δεν είναι φωτογραφίες τότε μάλλον πήγατε σε λάθος φάκελο) ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ cache.db. Κάντε μια επανεκκίνηση και το κινητό θα είναι πιο γρήγορο. Αυτό το κολπάκι κάντε το καμιά φορά το τρίμηνο, γιατί τα αρχεία ξαναδημιουργούνται σιγά σιγά. Μην φοβάστε δεν χάνονται οι φωτογραφίες σας (αυτά ειναι αρχεία mbm που κάνει το κινητό όταν προβάλλεται κάτι, αλλά το smartphone δεν είναι τόσο ''smart'' ώστε να τα σβήσει.)

ΒΗΤΑ

Κατεβάστε την φωτεινότητα του κινητού (εγώ το έχω στο 10%).(Μενού-Ρυθμίσεις-Εμφάνιση-Οπισθοφωτισμός-Καρτέλλα Φωτεινότητα-Φωτεινότητα)

ΓΑΜΜΑ

Κλείστε το 3G.(Μενού-Ρυθμίσεις-Συνδεσιμότητα-Κινητά Δίκτυα-Περισσότερα-Δίκτυα GSM/3G-Μόνο GSM-Τέλος)

ΔΕΛΤΑ

Θέστε το 'εφαρμογή σε αναμονή' σε 'Κανένα'.(Μενού-Ρυθμίσεις-Εμφάνιση-Εφαρμογή σε αναμονή-Κανένα-Τέλος)

ΕΨΙΛΟΝ

Με το SwissManager κλείστε όλες τις εφαρμογές όταν ενεργοποιείτε το κινητό.(Ανοίγετε το SwissManager και πατάτε στο Task το 5ο εικονίδιο κάτω κάτω.)

ΖΗΤΑ

Κλείνετε τις εφαρμογές από τη διαχείρηση εργασιών.

ΑΠΟΤΕΛΑΣΜΑΤΑ

Το κινητό θα είναι ταχύτερο και η μπαταρία κρατάει περισσότερο. Εμένα από 3-4 μέρες που κρατούσε η μπαταρία τώρα κρατάει 1-1,5 βδομάδα. Και είναι και πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κατάφερα να απαλλαγώ από όλα τα προβλήματα του κινητού εχθές το βράδυ. Βέβαια ακόμη μαζεύω τα κομματάκια του αλλά άξιζε τον κόπο!
Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τοίχο και πάτωμα (αν και νομίζω περισσότερο πάτωμα βρήκε).

Ναι "γλίστρησε" κατά "λάθος" από το χέρι μου και έπεσε με δύναμη.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

μάλλον εννοεί ότι επίτηδες βρήκε τοίχο

Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

 

c_k / ck_test

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου... μ@λ@κ1@...

 

Τεσπα, να ρωτησω αν ξερει κανεις αν παιζει skype για το κινητακι?? Εγω δεν εχω σκοπο να μου γλυστρησει και μου ειναι πολυ χρησιμο!

 

udate:

ακυρη η ερωτηση, το βρηκα το κατεβασα και μενει να το δοκιμασω! Μολις το κανω θα σας πω εντυπωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Το μονο καθαρο voip προγραμμα για skype ειναι το fring του οποιου η αναπτυξη εχει σταματησει εδω και καιρο. Η τελευταια εκδοση ειχε βγει αποκλειστικα για το g900. Προγραμματα οπως iskoot, skype (java) δρομολογουν τις κλησεις μεσω ενος τοπικου αριθμου (υποτιθεται) αλλα απο Ελλαδα κανουν κληση στην Αμερικη. Ενω το fring χρησιμοποιει αποκλειστικα το internet.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson G900

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...