Jump to content

Sony Ericsson G900


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά έχω το Ρ1 και σκέφτομαι να πάρω το g900. το θέμα και αυτό που με ενδιαφέρει είναι κατα πόσο υποστηρίζει τα mod του Ρ1 και τις εφαρμογές του . λιπών τα σχόλια σας:)

 

File kata ti gnwmi mou min pareis to g900! dn iparxei diafora....(aisthiti) i camera tou g900 einai xeiroteri apo to P1!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδια, μια γρηγορρη ερωτηση: καποια βλακεια εκανα και τωρα το μενου το δεχνει οριζοντια :p και ψαχνω ποση ωρα και δεν μπορω να βρω απου που αλλαζει παλι στο κανονικο!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, μια γρηγορρη ερωτηση: καποια βλακεια εκανα και τωρα το μενου το δεχνει οριζοντια :p και ψαχνω ποση ωρα και δεν μπορω να βρω απου που αλλαζει παλι στο κανονικο!!

 

Εννοείς το μενού των media; Ή το κύριο μενού;

Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό καν!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ψάχνω για νέο κινητό τις τελευταίες μέρες και μάλλον θα καταλήξω στο G900. Διάβασα κάποιες πληροφορίες και δεν μου άρεσε ο δείκτης SAR του. Πιστεύω είναι αρκετά υψηλός και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο. Όσοι είστε κάτοχοι έχετε εντοπίσει κάποιο αρνητικό; Και μια ακόμη ερώτηση. Έχει βιντεο-κλήση;
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το μενού των media; Ή το κύριο μενού;

Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό καν!! :lol:

 

το κύριο μενου! όλα έχουν παει οριζόντια :p και τα υπομενού :blink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ψάχνω για νέο κινητό τις τελευταίες μέρες και μάλλον θα καταλήξω στο G900. Διάβασα κάποιες πληροφορίες και δεν μου άρεσε ο δείκτης SAR του. Πιστεύω είναι αρκετά υψηλός και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο. Όσοι είστε κάτοχοι έχετε εντοπίσει κάποιο αρνητικό; Και μια ακόμη ερώτηση. Έχει βιντεο-κλήση;

 

Όλα εξαρτώνται από το τι ψάχνεις και πόσα σκοπεύεις να διαθέσεις.

Το συγκεκριμένο είναι ένα μέτριο smartphone με μικρή οθόνη αφής (240χ320) μια μετριότατη κάμερα (ονομαστικά 5ΜΡ), χωρίς GPS, σαφώς έχει 2η κάμερα, είναι 3G και έχει βιντεοκλίση, όπως έχει wifi.

Καινούριο η τιμή του είναι πλέον <300€ μπορεί να το βρείς και φθινότερο σε πρόγραμμα.

Αρνητικά σημεία εγώ προσωπικά δεν έχω εντοπίσει ειδικά μετά το τελευταίο firmware update (το έχω από Νοέμβριο), ήταν για μένα το 1ο κινητό με λειτουργικό και οθόνη αφής (για να έχω συγκριτικό), με χειρότερη όμως κάμερα από το Κ800 που είχα (από SE, σε SE).

Σαφώς πλέον κυκλοφορούν πολλά ανταγωνιστικά κινητά, δες το από κοντά πριν αποφασίσεις. Η SAR του είναι υψηλή, το βράδυ το γυρίζω σε flight mode για να κρατώ το ξυπντήρι.

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται από το τι ψάχνεις και πόσα σκοπεύεις να διαθέσεις.

Το συγκεκριμένο είναι ένα μέτριο smartphone με μικρή οθόνη αφής (240χ320) μια μετριότατη κάμερα (ονομαστικά 5ΜΡ), χωρίς GPS, σαφώς έχει 2η κάμερα, είναι 3G και έχει βιντεοκλίση, όπως έχει wifi.

Καινούριο η τιμή του είναι πλέον <300€ μπορεί να το βρείς και φθινότερο σε πρόγραμμα.

Αρνητικά σημεία εγώ προσωπικά δεν έχω εντοπίσει ειδικά μετά το τελευταίο firmware update (το έχω από Νοέμβριο), ήταν για μένα το 1ο κινητό με λειτουργικό και οθόνη αφής (για να έχω συγκριτικό), με χειρότερη όμως κάμερα από το Κ800 που είχα (από SE, σε SE).

Σαφώς πλέον κυκλοφορούν πολλά ανταγωνιστικά κινητά, δες το από κοντά πριν αποφασίσεις. Η SAR του είναι υψηλή, το βράδυ το γυρίζω σε flight mode για να κρατώ το ξυπντήρι.

 

 

Ok σε ευχαριστώ.. νομίζω πείρα την απόφαση. Δεν κοστίζει και πολλά λεφτα για αυτα που ζητάω και πιστευω ότι τα έχει. Όσο για video call ρώτησα γιατί χτες μόλις έμαθα ότι το iphone 3G, καθώς έψαχνα, ότι δεν έχει. Νόμιζα ότι όλα τα κινητά τα οποία ειναι 3G θεωρητικά θα έχουν :p

Link to comment
Share on other sites

To sis αυτό που έφτιαξα απλά αντιγράφει ή/και αντικαθιστά τα αρχεία TryBuy.r54, TryBuy_loc.r54, TryBuy_icon.mbm στο C:\resource\apps. Αλλά όπως φαίνεται δεν λειτουργεί όσο υπάρχουν τα αρχικά αρχεία στο path αυτό. Άρα υπάρχουν 2 επιλογές.. 1) Σβήνεις όσα από αυτά βρίσκονται στο C:\resource\apps και περνάς το sis 2) Αντιγράφεις χειροκίνητα τα αρχεία που έχω ανεβάσει εδώ (έχω βάλει και το sis μέσα). Αυτό το mod θα το βρεις ως Try and Buy MOD for Flash Games και για όσους δεν ξέρουν αντικαθιστά το εικονίδιο "Περισσότερες Εφαρμογές" αν θυμάμαι σωστά με το Flash Player που εμφανίζει στον Opera Mobile τη λίστα με τα "φλασάκια" (swf) που έχετε βάλει στο D:\flash.

 

http://i42.tinypic.com/seow8x.png

 

file eblaa to swiss manager pro briak ta arxeia alla dn svinontai prospathisa na ta dioksw apo auto ton fakelo kai na ta balw eksw aki pali tzifos! prospathisa to copy-paste kai tzifos! genika i apokopi kai to copy dn douleuoun...ti paizei?

Link to comment
Share on other sites

το κύριο μενου! όλα έχουν παει οριζόντια :p και τα υπομενού :blink:

 

Διάβασα σε ξένα forums ότι είναι γνωστό bug,

με ένα restart επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

file eblaa to swiss manager pro briak ta arxeia alla dn svinontai prospathisa na ta dioksw apo auto ton fakelo kai na ta balw eksw aki pali tzifos! prospathisa to copy-paste kai tzifos! genika i apokopi kai to copy dn douleuoun...ti paizei?

 

Με το capsswitch πάντα στο OFF πηγαίνεις στα settings του swiss manager και στο memory reclaim επιλέγεις Level 3. Έπειτα μέσα στο πρόγραμμα και στην πρώτη καρτέλα Task πατάς το έκτο κουμπάκι που δείχνει μια μνήμη. Αφού κλείσουν οι ανοιχτές εφαρμογές, πας στη δεύτερη καρτέλα File δηλαδή στον file manager για να σβήσεις τα συγκεκριμένα αρχεία. Τον opera mobile θα τον βρεις εδώ http://www.opera.com/mobile/download. Για το implus googλαρε το ως Im+ uiq3, δεν είναι δύσκολο να το βρεις. Πάντως, απ'ότι βλέπω οι περισσότεροι προτιμούν το Slick.

Link to comment
Share on other sites

Με το capsswitch πάντα στο OFF πηγαίνεις στα settings του swiss manager και στο memory reclaim επιλέγεις Level 3. Έπειτα μέσα στο πρόγραμμα και στην πρώτη καρτέλα Task πατάς το έκτο κουμπάκι που δείχνει μια μνήμη. Αφού κλείσουν οι ανοιχτές εφαρμογές, πας στη δεύτερη καρτέλα File δηλαδή στον file manager για να σβήσεις τα συγκεκριμένα αρχεία. Τον opera mobile θα τον βρεις εδώ http://www.opera.com/mobile/download. Για το implus googλαρε το ως Im+ uiq3, δεν είναι δύσκολο να το βρεις. Πάντως, απ'ότι βλέπω οι περισσότεροι προτιμούν το Slick.

 

thx!apla ton ekana install ton opera alla sta setting dn iparxei kati pou na aneferete ston flash paleyr! thelw otan eimai youtube sto site na mporw na dw ta video!

Link to comment
Share on other sites

thx!apla ton ekana install ton opera alla sta setting dn iparxei kati pou na aneferete ston flash paleyr! thelw otan eimai youtube sto site na mporw na dw ta video!

 

Για να ενεργοποιήσεις το Flash Plugin πας Tools -> Change settings -> Advanced -> Allow plug-ins. Δυστύχως όμως δεν υποστηρίζει το flv format που χρησιμοποιεί η κανονική - desktop έκδοση του youtube. Μπορείς να δεις από το mobile youtube αλλά η ποιότητα είναι πολύ χαμηλότερη. Η μόνη λύση είναι ο CorePlayer 1.30.

Link to comment
Share on other sites

Ok σε ευχαριστώ.. νομίζω πείρα την απόφαση. Δεν κοστίζει και πολλά λεφτα για αυτα που ζητάω και πιστευω ότι τα έχει. Όσο για video call ρώτησα γιατί χτες μόλις έμαθα ότι το iphone 3G, καθώς έψαχνα, ότι δεν έχει. Νόμιζα ότι όλα τα κινητά τα οποία ειναι 3G θεωρητικά θα έχουν :p

σχετικά με την ερώτησή σου , ΄κι εγώ αφού το έψαξα και ρώτησα και δεν άκουσα και τα καλύτερα λόγια για το κινητό αυτό, τελικά το πήρα πριν μια εβδομάδα....από την αρχή του έκανα firmware update και γενικά πάει μια χαρά..εντάξει δεν είναι rocket σε ταχύτητα, αλλά έχει πολλά για να κάνεις εισαγωγή από dump phones σε smart phones... και μαλλον όπως είπες ..για τα λεφτά του είναι καλό...τουλάχιστον μετά το firmware update προστέθηκε ενα συμπαθέστατο νεο theme...δεν μου αρεσει πάντως που τα μηνύματα αν και διαβασμένα τα δείχνει με κλειστο φάκελλο (στο εικονίδιο) ή τα δείχνει όλα μαζι (phone memory & sim).

 

λοιπον σχετικά με το σήμα... ο μετρητής είναι πολύ ευαίσθητος μαλλον και όλο "παίζει"... και ίσως επηρεάζεταιαπό το 3G (τουλάχιστον αυτό ελπίζω κι εγώ-θα το απενεργοποιήσω και βλέπουμε)...όσον αφορά τώρα τις θήκες συμβατές είναι η ICE-40 kai ICE - 45 SonyEricsson.η δεύτερη είναι περισσότερο λεπτή και δεν εξέχει από τη ζώνη ιδιαίτερα και κρατάει το κινητο σφιχτα μέσα της, έχει μαλακο δέρμα και μαγνητικό κλείσιμο (ΔΕΝ εχει καποιο κλιπ, απλά εφαρμόζει μαγνητικά το καπάκι πανω στην εμπρόσθια πλευρά της θήκης. κοστίζει περίπου 20 ευρώ. επίσης απαραίτητο το screen protector . Στο e-shopμε 4 ευρώ περίπου αγοράζεις το συμβατό για SE W960 , το κοβεις λιγο και το εφαρμόζεις. οι οθόνες τους έχουν ίδιο πλατος αλλά διαφορετικό ύψος.πάντως και στο πλάτος , το screen protector είναι κατα μισό χιλιοστό μεγαλύτερο και στην μία πλευράδεν εφαρμόζει καλά. Υπάρχει και "αυθεντικό" Martin Fields"στο expansys...αλλά έχει 22 ευρώ. παντώς είναι αναγκαίο το προστατευτικό. επίσης το καλύτερο από όλα για το τηλέφωνο αυτό είναι το τόσο πλούσιο Forum εδώ με τις πολλές προτάσεις και λύσεις όλων και κυρίως του verikets... αυτά..

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τώρα τις θήκες συμβατές είναι η ICE-40 kai ICE - 45 SonyEricsson.η δεύτερη είναι περισσότερο λεπτή και δεν εξέχει από τη ζώνη ιδιαίτερα και κρατάει το κινητο σφιχτα μέσα της, έχει μαλακο δέρμα και μαγνητικό κλείσιμο (ΔΕΝ εχει καποιο κλιπ, απλά εφαρμόζει μαγνητικά το καπάκι πανω στην εμπρόσθια πλευρά της θήκης. κοστίζει περίπου 20 ευρώ. επίσης απαραίτητο το screen protector . Στο e-shopμε 4 ευρώ περίπου αγοράζεις το συμβατό για SE W960 , το κοβεις λιγο και το εφαρμόζεις. οι οθόνες τους έχουν ίδιο πλατος αλλά διαφορετικό ύψος.πάντως και στο πλάτος , το screen protector είναι κατα μισό χιλιοστό μεγαλύτερο και στην μία πλευράδεν εφαρμόζει καλά. Υπάρχει και "αυθεντικό" Martin Fields"στο expansys...αλλά έχει 22 ευρώ. παντώς είναι αναγκαίο το προστατευτικό.

 

Πολύ όμορφη θήκη που ταιριάζει "γάντι" στο τηλέφωνο είναι η Nokia CP-340.

Όσο για screen protector, στα Fnac υπάρχουν με 10 ευρώ πακετάκια που έχουν μέσα 5 διαγραμμισμένα για να τα κόψεις μετρώντας για οποιοδήποτε τηλέφωνο. Εγώ αυτό έχω και έχει εφαρμόσει τέλεια,

έχει και ένα εργαλειάκι για όταν το εφαρμόζεις, για να μην κάνει "φουσκάλες"! :)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το μεσημερακι με παιρνανε τηλ κ μαυριζε ι οθονη..εκανα επανεκινηση ολα καλα,μετα απο λιγο παλι τα ιδια...το βραδυ μαυριζε συνεχεια εκανε επανεκινηση μονο του αργουσε κολουσε κτλ κτλ...κ τωρα λεω κατσε να του κανω παλι αναβαθμιση μηπως φτιαξει κ το ανοιγω κ ολα καλα ουτε κολαει ουτε τπτ...ξερει κανεις τι εχει γινει??:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το μεσημερακι με παιρνανε τηλ κ μαυριζε ι οθονη..εκανα επανεκινηση ολα καλα,μετα απο λιγο παλι τα ιδια...το βραδυ μαυριζε συνεχεια εκανε επανεκινηση μονο του αργουσε κολουσε κτλ κτλ...κ τωρα λεω κατσε να του κανω παλι αναβαθμιση μηπως φτιαξει κ το ανοιγω κ ολα καλα ουτε κολαει ουτε τπτ...ξερει κανεις τι εχει γινει??:wacko:

 

Αφού έφτιαξε, μην το ψάχνεις... :X :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους !

 

Πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός G900.

 

Μία ερώτηση..Υπάρχει δυνατότητα εισαγωγής επαφών μέσω του Η/Υ με κάποιο software , είτε official είτε όχι ?

 

 

Άκυρο παίδες !

 

Μόλις βρήκα το MyPhoneExplorer σε προηγούμενες σελίδες και με έχει σώσει !!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

χθές αγόρασα το συγκεκριμένο κινητό και προσπαθώ να συνδεθώ με WLAN αλλά τζίφος

 

φτιάχνω νέο λογαριασμό βάζω WEP κλειδί ρυθμίζω σε ad hoc και κανάλι 1 ( σε υποδομή δεν με συνδέει ) και κάνω κανονικά σύνδεση με το router μου

 

στο router δεν έχω mac address filtering

 

το πρόβλημα είναι ότι ενώ πάω να ανοίξω κάποια σελίδα από τον browser μου βγάζει το εξής πρόβλημα

 

Αδύνατος ο εντοπισμός του απομακρυσμένου διακομιστή π.χ http://www.yahoo.com

 

ερώτηση

 

πρέπει να λάβω κάποιο μήνυμα με ρυθμήσεις ώστε να μπορέσω να σερφάρω ή να διαβάσω τα email μου ;

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

χθές αγόρασα το συγκεκριμένο κινητό και προσπαθώ να συνδεθώ με WLAN αλλά τζίφος

 

φτιάχνω νέο λογαριασμό βάζω WEP κλειδί ρυθμίζω σε ad hoc και κανάλι 1 ( σε υποδομή δεν με συνδέει ) και κάνω κανονικά σύνδεση με το router μου

 

στο router δεν έχω mac address filtering

 

το πρόβλημα είναι ότι ενώ πάω να ανοίξω κάποια σελίδα από τον browser μου βγάζει το εξής πρόβλημα

 

Αδύνατος ο εντοπισμός του απομακρυσμένου διακομιστή π.χ http://www.yahoo.com

 

ερώτηση

 

πρέπει να λάβω κάποιο μήνυμα με ρυθμήσεις ώστε να μπορέσω να σερφάρω ή να διαβάσω τα email μου ;

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τη σύνδεση με το modem ελεγξε και την σειρά προτεραιότητας που δίνει στις ομάδες internet.Θα πρέπει να είναι πρώτη η wifi σύνδεση και μετά κάποια άλλη όπως wap ή internet .Επίσης μπορεί να μην έχει τοποθετηθει καμια σύνδεση στις ομάδες.
Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά τα έχω δει

 

όταν συνδέεται σε ad hoc παίρνει IP αλλά όχι εσωτερικού δικτύου π.χ 192.168.1.2 όπως συνέβη χθες σε router φίλου αν και πάλι δεν κατάφερνα να κάνω τίποτα

 

η IP που παίρνει είναι της μορφής 169.254.54.147 η οποία δεν βγάζει πουθενά

 

καμία άλλη ιδέα ; θα σκάσω :confused:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

χθές αγόρασα το συγκεκριμένο κινητό και προσπαθώ να συνδεθώ με WLAN αλλά τζίφος

 

φτιάχνω νέο λογαριασμό βάζω WEP κλειδί ρυθμίζω σε ad hoc και κανάλι 1 ( σε υποδομή δεν με συνδέει ) και κάνω κανονικά σύνδεση με το router μου

 

στο router δεν έχω mac address filtering

 

το πρόβλημα είναι ότι ενώ πάω να ανοίξω κάποια σελίδα από τον browser μου βγάζει το εξής πρόβλημα

 

Αδύνατος ο εντοπισμός του απομακρυσμένου διακομιστή π.χ http://www.yahoo.com

 

ερώτηση

 

πρέπει να λάβω κάποιο μήνυμα με ρυθμήσεις ώστε να μπορέσω να σερφάρω ή να διαβάσω τα email μου ;

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

File mporei na ekanes blakeia pou ta peirakse sola auta! egw dn ekana tpt kai mpike kouti sto internet kai i sindesi mia xara! mipws exeis esi prob sto router sou?!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το μεσημερακι με παιρνανε τηλ κ μαυριζε ι οθονη..εκανα επανεκινηση ολα καλα,μετα απο λιγο παλι τα ιδια...το βραδυ μαυριζε συνεχεια εκανε επανεκινηση μονο του αργουσε κολουσε κτλ κτλ...κ τωρα λεω κατσε να του κανω παλι αναβαθμιση μηπως φτιαξει κ το ανοιγω κ ολα καλα ουτε κολαει ουτε τπτ...ξερει κανεις τι εχει γινει??:wacko:

 

καλώς ήρθες στο club! πριν ένα μήνα περιπου το έπαθε το δικό μου.Το έστειλα στο service της wind (από όπου το είχα πάρει) και τελικά σήμερα, μετά από πολλά τηλέφωνα από μέρους μου στο κατάστημα, (ΠΥΛΑΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ οι υπάλληλοι του οποίου δεν είναι καθόλου εξυπηρετικοί) το παρέλαβα όπως ακριβώς το είχα δώσει. Προφανώς κάνανε απλά μια αναβάθμιση. Την οποία κάνω και μόνος σπίτι μου. Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει επιπλέον. Να το ξαναδώσω και μετά απο ένα μήνα να το πάρω πάλι πίσω στην ίδια κατάσταση? Στη wind που διαφημίζει δέσμευση service σε 7 ημέρες? Μάλλον θα το πετάξω στην ανακύκλωση και θα πάρω ένα htc.

Περαστικά!

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά τα έχω δει

 

όταν συνδέεται σε ad hoc παίρνει IP αλλά όχι εσωτερικού δικτύου π.χ 192.168.1.2 όπως συνέβη χθες σε router φίλου αν και πάλι δεν κατάφερνα να κάνω τίποτα

 

η IP που παίρνει είναι της μορφής 169.254.54.147 η οποία δεν βγάζει πουθενά

 

καμία άλλη ιδέα ; θα σκάσω :confused:

Η σύνδεση πρεπει να είναι σε λειτουργία "υποδομή".Οπως γράφει και ο φίλος παραπάνω προσπάθησε να συνδεθείς αυτόματα.Σβήσε όλους τους λογαριασμούς internet,απλά ενεργοποίησε το wlan και προσπάθησε να συνδεθείς.Θα πρέπει να σου ζητήσει αυτόματα το κλειδί και να δημιουργήσει μόνη της η συσκευή τον νέο λογαριασμό.Αν δεν τα καταφέρεις γράψε μας,έστω και με πμ,ακριβώσ τα βήματα που κάνεις μήπως και μπορέσουμε να καταλάβουμε που ακριβώς γίνεται το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson G900

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...