Jump to content

Sony Ericsson G900


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντας πρώην κάτοχος του P1i, αυτό που με ξένισε με την μία, περιεργαζόμενος το G900, είναι η τοποθέτηση της υποδοχής φόρτισης στα αριστερά του κινητού.

Αυτό καθιστά αδύνατη την χρησιμοποίηση του ραδιοφώνου ταυτόχρονα με τη φόρτιση, κάτι που με είχε βολέψει πολύ, καθώς άκουγα ραδιόφωνο από το P1i, με τη βοήθεια της βάσης.

Τώρα, για να συμβεί αυτό, πρέπει να το κουμπώσω οριζοντίως στη βάση, πράγμα άκομψο.

Λεπτομέρεια μεν, αλλά θα μπορούσε να είχε προσεχθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι το g900 φοραει το ιδιο uiq με w960.

δε λειτουργουν οι εφαρμογες uiq 2 αφου το κινητο ειναι uiq 3

κ ψαξε λιγο καλυτερα το ipmart .υπαρχει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε σημερα ο λογαριασμος απο τη vodafone.

εχω χρεωθει 21 ευρω για συνδεση ιντερνετ/vodafone ενω μπαινω απο το ασυρματο δικτυο του σπιτιου μου!!! Πηρα τηλεφωνο στη vodafone και απαντησαν οτι θα το προωθησουν στο αρμοδιο τμημα και θα με παρουν εντος εβδομαδος τηλεφωνο.

 

εχει κανεις σας παρομοιο περιστατικο??

 

Ειμαι σιγουρος οτι συνδεομαι καθε φορα με το wi-fi του σπιτιου μου.(ενεργοποιηση LAN--> ανιχνευση connx--> συνδεση με connx.

 

τωρα οταν ανοιγω τον browser δεν ξερω εαν αυτος συνδεεται με το connx η με το server της vodafone.

Link to comment
Share on other sites

oταν η συνδεση με wifi δεν ειναι καλη κ δε μπορει να μπει σε σελιδες πηγαινει αυτοματα στην επομενη διαθεσιμη συνδεση πχ vodafone internet που μπορεις να εχεις με αποτελεσμα να χρεωνεσαι.οποτε σβησε ολες τις αλλες συνδεσεις για να μην εχεις αυτο το προβλημα.κ για δοκιμες οταν μπαινεις ιντερνετ πατα εκει που εμφανιζεται η υδρογειος για να βλεπεις τι συνδεση χρησιμοποιει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Phgaine stis rithmiseis ekei pou leei omades internet kai vale prwth proteraiothta to wifi.Mallon exeis prwth proteraiothta to Voda pou akoma kai otan syndeesai me to wifi,eswterika "tou exeis pei" na mpainei prwta me to Voda.Mh perimeneis kapoia thetiki apanthsh apo Voda,dystyxws.
Link to comment
Share on other sites

Καλά παιδιά.....σοβαρά μιλάτε για αυτό που λέτε για το Wifi σε περίπτωση που χάσει σήμα??????Χωρίς να προηγηθεί κάποια ερώτηση στον χρήστη καθώς έχει ανοιχτό το πρόγραμμα πλοήγησης σε συνδέει ΑΥΤΟΜΑΤΑ μέσω GPRS???

 

Γιατί σε έναν φίλο μου του είπαν κάτι για λογαριασμό 250€!!!!!!!!!!!!Φυσικά έχει φρικάρει!Το παιδί εν τω μεταξύ φοιτητής είναι και το μόνο που ήξερε να κάνει ήταν να βρίσκει το ασύρματο δίκτυο και να μπαίνει κανονικά!!!

 

Συγγνώμη κιόλας αλλά αν όντως ισχύει αυτό είναι μεγάλη απατεωνιά!!!Το θέμα είναι αν για αυτό το.......χαρακτηριστικό(!!!) φταίει το κινητό ή οι ρυθμίσεις τις κάθε εταιρείας??

 

Καμιά ιδέα κανείς??

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλά παιδιά.....σοβαρά μιλάτε για αυτό που λέτε για το Wifi σε περίπτωση που χάσει σήμα??????Χωρίς να προηγηθεί κάποια ερώτηση στον χρήστη καθώς έχει ανοιχτό το πρόγραμμα πλοήγησης σε συνδέει ΑΥΤΟΜΑΤΑ μέσω GPRS???

 

Γιατί σε έναν φίλο μου του είπαν κάτι για λογαριασμό 250€!!!!!!!!!!!!Φυσικά έχει φρικάρει!Το παιδί εν τω μεταξύ φοιτητής είναι και το μόνο που ήξερε να κάνει ήταν να βρίσκει το ασύρματο δίκτυο και να μπαίνει κανονικά!!!

 

Συγγνώμη κιόλας αλλά αν όντως ισχύει αυτό είναι μεγάλη απατεωνιά!!!Το θέμα είναι αν για αυτό το.......χαρακτηριστικό(!!!) φταίει το κινητό ή οι ρυθμίσεις τις κάθε εταιρείας??

 

Καμιά ιδέα κανείς??

 

Δεν ξέρω αν φταίει το κινητό, πάντως έτσι την είχα πατήσει κι εγώ με το P1i. Όπου έβρισκα Flocafe, άνοιγα το WiFi και συνδεόμουν.

Μου έρχεται τέλος του μήνα ένα μανίκι 25€ για χρήση Internet, ρωτάω την Vodafone και ευθύς αμέσως, από τα νεύρα μου, διαγράφω όλες τις ρυθμίσεις της Vodafone (μέχρι και για τα MMS) και βρήκα την υγειά μου.

Τώρα με το G900 εννοε;iται ότι δεν ξανακατέβασα τις ρυθμίσεις από την Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν φταίει το κινητό, πάντως έτσι την είχα πατήσει κι εγώ με το P1i. Όπου έβρισκα Flocafe, άνοιγα το WiFi και συνδεόμουν.

Μου έρχεται τέλος του μήνα ένα μανίκι 25€ για χρήση Internet, ρωτάω την Vodafone και ευθύς αμέσως, από τα νεύρα μου, διαγράφω όλες τις ρυθμίσεις της Vodafone (μέχρι και για τα MMS) και βρήκα την υγειά μου.

Τώρα με το G900 εννοε;iται ότι δεν ξανακατέβασα τις ρυθμίσεις από την Vodafone.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Εχω σβησει ηδη του λογαριασμους ιντερνετ απο τη vodafone στο κινητο μου.

Οποτε θελοντας και μη θα μπαινει μονο απο το wifi

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Εχω σβησει ηδη του λογαριασμους ιντερνετ απο τη vodafone στο κινητο μου.

Οποτε θελοντας και μη θα μπαινει μονο απο το wifi

 

Βασικά το καλύτερο που είχες να κάνεις θα ήταν να πας στις ομάδες και να αφαιρέσεις αυτή της Βοντα..Ετσι,θα συνδεόταν μόνο με Wifi και σε περίπτωση που θα ήθελες να συνδεθείς με τη Βοντα θα το έκανες χειροκίνητα..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, υπάρχει κάποιο extra πληκτρολόγιο? διότι στα αγγλικά που έχω το Menu. δεν έχει όλα τα γράμματα της αλφαβήτου το keybord.

oταν εισαι στη δημιουργια μηνυματος πατα το πρωτο εικονιδιακι που ειναι αριστερα απ την ενδειξη της μπαταριας. αυτο ειναι το εικονικο πληκτρολογιο του τηλεφωνου.

 

Ναι, για εκεί λέω. Ότι αν δεν το έχεις στα ελληνικά το menu, σου έχει επιλογές: abc, àëó(aeo συμπληρωματικών λατινικών), 123.

Ενώ σε ελληνικό menu, οι επιλογές είναι: αβγ, abc, 123. (κάτω αριστερά του εικονικού πληκτρολογίου είναι αυτές οι επιλογές).

 

Επίσης, μεγάλο μείον αυτό με το T9. Δεν βάζει σε κοινές λέξεις τελικό σίγμα(ς) και βάζει το 7. Γενικά είναι ελειπές το λεξιλόγιο του.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 4GB..

Του φοράω 8gb απροβλημάτιστα.

Το G900 το βλέπει κανονονικά. Εκτός του τεστ στο K750 που έκανα: Είδε την 8άρα ως 4άρα.

Link to comment
Share on other sites

paidia geia sas kai apo mena..twra mporei na eimai ligo offtopic alla i need help..mexri prin 2 meres eixa apofasisei oti tha parw to W960 omws twra vriskomai se tromero dlilhma...poio tha mou proteinate?to G900 'h to W960?de to thelw gia tipota epaggelmatiko skopo alla thelw ena kinhto pou na exei sxedon ta panta..(oso auto einai efikto)..eyxaristw
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω όσους ξέρουν : Τι θέματα παίρνει το G900 ? Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση κάτι θεματα που βρήκα στο http://www.zedge.net,,, αλλά τίποτα!

 

τα αρχεία είναι σε μορφή .utz !

Και άλλα αρχεια .sis που προσπάθησα πάλι τπτ!

Απο πού τα κάνετε εγκατάσταση ? Απο Pc Suite και εγκατάσταση εφαρμογών?

Πείτε και κανα χρήσιμο site με θέματα , παιχνίδια κτλπ!

ΤΗΑΝΚS:)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω όσους ξέρουν : Τι θέματα παίρνει το G900 ? Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση κάτι θεματα που βρήκα στο http://www.zedge.net,,, αλλά τίποτα!

τα αρχεία είναι σε μορφή .utz !

Και άλλα αρχεια .sis που προσπάθησα πάλι τπτ!

Απο πού τα κάνετε εγκατάσταση ? Απο Pc Suite και εγκατάσταση εφαρμογών?

Πείτε και κανα χρήσιμο site με θέματα , παιχνίδια κτλπ!

ΤΗΑΝΚS:)

Μπορείς με 2 τρόπους να κάνεις εγκατάσταση διάφορα applications.

Ο πιο εύκολος είναι μέσω pc suite-εγκατάσταση εφαρμογών.(Αυτόν τον τρόπο προτιμώ εγώ.)

Ο δεύτερος τρόπος είναι απλά να περάσεις την εκάστοτε εφαρμογή (copy-paste) στο κινητό σου και μετά μέσω του κινητού σου να τρέξεις την εφαρμογή και να κάνεις εγκατάσταση.Τα θέματα δεν χρειάζονται εγκατάσταση!!Απλά τα περνάς στο κινητό σου(Σαν .utz φυσικά και μετά πας στο menu του κινητού σου/ρυθμίσεις/..θέματα , βρίσκεις τον τίτλο του θέματος και το επιλέγεις).

Πιθανώς τα θέματα που βρήκες να μην είναι κατάλληλα για το G900.Πάντως η κατάληξη των θεμάτων πράγματι είναι .utz.

Αν ψάξεις στο google θα βρείς αρκετά sites..

Ενδεικτικά σου λέω 3-4 sites:

1)Για θέματα: mobile9.com (θα διαλέξεις θέματα για το μοντέλο κινητού σου π.χ SE G900)

2)Για προγράμματα-θέματα-παιχνίδια: dotsis.com(θα ψάξεις στην ενότητα "UIQ zone")

3)Για προγράμματα-θέματα-παιχνίδια: ipmart-forum.com (θα ψάξεις στην ενότητα "UIQ devices").

4)Για προγράμματα-θέματα-παιχνίδια: dotnxt.com (θα ψάξεις στην ενότητα "All other phones")

Στα περισσότερα sites θέλει registration (που είναι free-registration φυσικά).

Επίσης σε οποιοδήποτε site δεις java appl. ή java games μπορείς να τα κατεβάσεις αφού το κινητό σου υποστηρίζει και java εγαρμογές.Ειδικά για παιχνίδια στις ενότητες java θα βρείς αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

paidia please as mou apanthsei kapoios..pleasee..
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

paidia please as mou apanthsei kapoios..pleasee..

Μάγδα και τα 2 κινητά είναι παρόμοιας φιλοσοφίας.Κι εγώ όταν πήρα το G900 ήμουν μεταξύ αυτών των 2 μοντέλων.Λόγω μικρότερου μεγέθους (κυρίως το πάχος) εγώ προτίμησα το G900.Και τα 2 βασίζονται σε UIQ πλατφόρμα άρα τις ίδιες εφαρμογές δέχονται και είναι touch screen.Το G900 έχει μεγαλύτερη ανάλυση στην κάμερα (5ΜP-έναντι 3.2ΜΡ) αλλά σαν κάμερα δεν είναι και τίποτα το super.Βέβαια σε φώς ημέρας μιά χαρά τα πάει.Το ατού του G900 σε αυτόν τον τομέα είναι ο σταθεροποιητής κάμερας!!

Από την άλλη το W960 έχει μεγαλύτερη οθόνη και ίσως κάποιοι το βρούν πιο εντυπωσιακό-πρακτικό γι' αυτό το λόγο.Επίσης το W960 διαθέτει και ροδέλα στα πλάγια που βοηθάει στην μετακύλιση των menu.

Ένα ακόμη ατού του W960 είναι η εσωτερική μνήμη των 8GB πού είναι αρκετά μεγάλη.Δεν δέχεται όμως εξωτερική μνήνη(αν χρειαστείς ποτέ πάνω από 8GB..).

Αντίθετα στο G900 πρέπει να αγοράσεις extra εξωτερική μνήμη που και πάλι δεν ξεπερνά τα 8GB..(δεν είναι ιδιαίτερα ακριβές).Άρα από πλευράς μνήμης το W960 υπερτερεί αφού σου δίνει έτοιμη την 8άρα !!Επίσημα το G900 δέχεται max. έως 4GB μνήμη..ένα παιδί πάλι:

Του φοράω 8gb απροβλημάτιστα.

Το G900 το βλέπει κανονονικά. Εκτός του τεστ στο K750 που έκανα: Είδε την 8άρα ως 4άρα.

στο forum έγραψε πως έχει βάλει 8άρα στο G900.

Κάτι βασικό:Tο W960 είναι περίπου κατά 100Ε ακριβότερο!!

Δες και αυτό το link που συγκρίνει τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους :

http://www.sonyericsson.com/cws/products/mobilephones?view=phones&cdl=0&detail=1&cc=gr&lc=el&pid_type=phone&cmp=0&cid=0&pid=341556&acc_cid=0&cmp_id0=341556#view=phones&cdl=1&s=0&detail=0&cmp=1&acc_cid=0&cid=0&acc_pid=0&cmp_id1=261781&cmp_id0=341556&pid=0

Δες τα από κοντά και τα 2 και όποιο σου κάνει κλικ αγόρασε το!!:)

Link to comment
Share on other sites

tha hthela na mou peis an ksereis kai an ta hxeia twn 2 kinhtwn exoun diafora..uperterei se kapoio apo ta dyo h poiothta tou hxou 'h einai idia?san design mou aresei pio polu to g900 h alhtheia einai gt einai pio kompso se antithesh me to w960..
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

tha hthela na mou peis an ksereis kai an ta hxeia twn 2 kinhtwn exoun diafora..uperterei se kapoio apo ta dyo h poiothta tou hxou 'h einai idia?san design mou aresei pio polu to g900 h alhtheia einai gt einai pio kompso se antithesh me to w960..

Δυστυχώς δεν έχω ακούσει το ηχείο του W960 για να συγκρίνω.Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως το ηχείο το G900 είναι αρκετά καλό τόσο σε ένταση όσο και σε ποιότητα ήχου.(Φυσικά είναι προπωπική η εκτίμηση..πιθανώς κάποιος άλλος να βρεθεί να πεί το αντίθετο..)

Κάτι που ξέχασα να σου πώ είναι η ποιότητα κατασκευής στο G900..αναφέρομαι περισσότερο στο καπάκι (αυτό στο πίσω μέρος του κινητού που καλύπτει και την μπαταρία).Ο τρόπος που κλειδώνει πάνω στην πλάτη του κινητού θυμίζει φτηνοκατασκευή και κάποιοι μικροτριγμοί δεν απουσιάζουν.

Αντίθετα τα πλήκτρα του G900 φαίνονται να αντέχουν στην σκληρή χρήση..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που ξέχασα να σου πώ είναι η ποιότητα κατασκευής στο G900..αναφέρομαι περισσότερο στο καπάκι (αυτό στο πίσω μέρος του κινητού που καλύπτει και την μπαταρία).Ο τρόπος που κλειδώνει πάνω στην πλάτη του κινητού θυμίζει φτηνοκατασκευή και κάποιοι μικροτριγμοί δεν απουσιάζουν.

Αντίθετα τα πλήκτρα του G900 φαίνονται να αντέχουν στην σκληρή χρήση..

 

 

 

 

edw me mperdepses ligo..allh mia

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

edw me mperdepses ligo..allh mia

 

:rolleyes::rolleyes:

Κάτσε να σε ξεμπερδέψω..:)

Εννοώ πως το καπάκι που κουμπώνει από πίσω από το κινητό (ξέρεις αυτό που πρέπει να βγάλουμε για να έχουμε πρόσβαση στην μπαταρία και στην κάρτα sim) όταν προσπαθήσουμε να το κουμπώσουμε σου δίνει την αίσθηση φτηνής πλαστικής κατασκευής.Δεν είναι κάτι το τραγικό!!!Δεν είναι λόγος για να μην αγοράσεις το κινητό..απλά έτσι το ανέφερα..

Άντε σε βλέπω σύντομα για G900..;)

Link to comment
Share on other sites

nai to ktlva ayto..apla kai stis 2 periptwseis pou eipes anaferosoun sto g900 enw eleges kati to antitheto..den kserw an ktlvneis ti ennow..xxa..nai etsi to vlepw
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

nai to ktlva ayto..apla kai stis 2 periptwseis pou eipes anaferosoun sto g900 enw eleges kati to antitheto..den kserw an ktlvneis ti ennow..xxa..nai etsi to vlepw

Με το αντίθετα εννοώ ότι βρίσκω ένα (+) στην ποιότητα αλλά και ένα (-) στην ποιότητα κατασκευής του G900.

(+):

1)Τα πλήκτρα δείχνουν να αντεχουν στη σκληρή χρήση

 

ενώ ένα άλλο χαρακτηριστικό της ποιότητας καττασκευής του κινητού που δεν το βρίσκω και τόσο καλό

 

(-):

2)Το κάλυμα της μπαταρίας δείχνει κάπως πιο φτηνό σε συγκριση με καλύματα άλλων μοντέλων κινητών τηλεφώνων.

Anyway...

Όποιο κινητό κι αν διαλέξεις σου εύχομαι να το χαρείς!!!:)

Link to comment
Share on other sites

emena to g900 me apogoiteuse! ftinodouleia mou fanike! argei ligo sto menu kai genika stis leitourgies tou! mou ksekollise i zelatina pou einai sta pliktra stin aristera katw gwnia! to g900 dexete ws 8gb kai oxi 4gb! apo kamera xalia to k850i einai poli kalitero! to flash tou g900 dn anoigei an exeis ton statheropoiti eikonas energo! gia emena ama eisai anamesa sta w960-g900! pare to w960! alla kalitera to k850!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με 2 τρόπους να κάνεις εγκατάσταση διάφορα applications.

Ο πιο εύκολος είναι μέσω pc suite-εγκατάσταση εφαρμογών.(Αυτόν τον τρόπο προτιμώ εγώ.)

Ο δεύτερος τρόπος είναι απλά να περάσεις την εκάστοτε εφαρμογή (copy-paste) στο κινητό σου και μετά μέσω του κινητού σου να τρέξεις την εφαρμογή και να κάνεις εγκατάσταση.Τα θέματα δεν χρειάζονται εγκατάσταση!!Απλά τα περνάς στο κινητό σου(Σαν .utz φυσικά και μετά πας στο menu του κινητού σου/ρυθμίσεις/..θέματα , βρίσκεις τον τίτλο του θέματος και το επιλέγεις).

Πιθανώς τα θέματα που βρήκες να μην είναι κατάλληλα για το G900.Πάντως η κατάληξη των θεμάτων πράγματι είναι .utz.

Αν ψάξεις στο google θα βρείς αρκετά sites..

Ενδεικτικά σου λέω 3-4 sites:

1)Για θέματα: mobile9.com (θα διαλέξεις θέματα για το μοντέλο κινητού σου π.χ SE G900)

2)Για προγράμματα-θέματα-παιχνίδια: dotsis.com(θα ψάξεις στην ενότητα "UIQ zone")

3)Για προγράμματα-θέματα-παιχνίδια: ipmart-forum.com (θα ψάξεις στην ενότητα "UIQ devices").

4)Για προγράμματα-θέματα-παιχνίδια: dotnxt.com (θα ψάξεις στην ενότητα "All other phones")

Στα περισσότερα sites θέλει registration (που είναι free-registration φυσικά).

Επίσης σε οποιοδήποτε site δεις java appl. ή java games μπορείς να τα κατεβάσεις αφού το κινητό σου υποστηρίζει και java εγαρμογές.Ειδικά για παιχνίδια στις ενότητες java θα βρείς αρκετά.

 

 

Bika sta site auta! kai katebasa to "slide to Lock v1.21" kai diavasa to file "how to install.txt" kai leei na brw ena arxeio (Slide2UnLock1.21-WM5_cab) to opoion dn iparxei sto rar! mporeis na me boithiseis?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson G900

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...