Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι κανετε παιδια hard reset μετα απο την εγκατασταση μιας ROM?

Δεν χρειαζεται και το λεω μετα βεβαιοτητας εχοντας φλασαρει εκατονταδες ROM σε παμπολλα διαφορετικα smartphones...

 

! ! ! Απιστευτο! Οντως ολοι οι cookers μας τρωνε τα αφτια με το hard reset!

Ψηνομαι να φλασαρω κ εγω τη ΡΟΜ που λες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

! ! ! Απιστευτο! Οντως ολοι οι cookers μας τρωνε τα αφτια με το hard reset!

Ψηνομαι να φλασαρω κ εγω τη ΡΟΜ που λες...

 

Ετσι ειναι. Κι απο οτι διαβαζω τωρα στο xda στην 14.2.1 το προβλημα που περιγραφει ο φιλος halo παρουσιαζεται στο hard reset μετα την εγκατασταση (!).

Οποτε απλα μην κανετε hard reset η απλα βαλτε την 14.2 (και τα fixes που εχω ποσταρει παραπανω, αν δεν τα εχει ενσωματωσει στη ROM του ο itje. Εγω εχω την 14 και δεν την πειραζω προς το παρον καθως παει αψογα).

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι. Κι απο οτι διαβαζω τωρα στο xda στην 14.2.1 το προβλημα που περιγραφει ο φιλος halo παρουσιαζεται στο hard reset μετα την εγκατασταση (!).

Οποτε απλα μην κανετε hard reset η απλα βαλτε την 14.2 (και τα fixes που εχω ποσταρει παραπανω, αν δεν τα εχει ενσωματωσει στη ROM του ο itje. Εγω εχω την 14 και δεν την πειραζω προς το παρον καθως παει αψογα).

 

Απο όσο έχω ακούσει, τα Hard Resets μετά το φλασάρισμα τα κάνουμε για να «κάτσει» καλύτερα η νέα ρομ και να μην υπάρχουν «υπολείμματα» της προηγούμενης;)... Βέβαια οι περιορισμένες γνώσεις μου στον τομέα μέχρι εκεί μου επιτρέπουν να πω και να εξηγήσω...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι. Κι απο οτι διαβαζω τωρα στο xda στην 14.2.1 το προβλημα που περιγραφει ο φιλος halo παρουσιαζεται στο hard reset μετα την εγκατασταση (!).

Οποτε απλα μην κανετε hard reset η απλα βαλτε την 14.2 (και τα fixes που εχω ποσταρει παραπανω, αν δεν τα εχει ενσωματωσει στη ROM του ο itje. Εγω εχω την 14 και δεν την πειραζω προς το παρον καθως παει αψογα).

Αν και περασα παλι την Valkyrie 3.3, μου εχει μεινει η ιδεα να δοκιμασω την ΤouchIT...:shifty:

Θα ξαναδοκιμασω τωρα, λοιπον, χωρις hard reset, να δω αν θα τα καταφερω τελικα...:worry:

 

 

Edit:Tελικα καταφερα να την περασω... Την δοκιμαζω μερικες μερες, για να πω και εντυπωσεις...

Οταν ανοιγει, ανοιγει τον Opera και μου βγαζει error, επειδη δεν βρισκει το αρχειο file://localhost/at ...

Μηπως ξερει κανεις πως λυνεται αυτο??

 

Εdit: Edit στο edit ειμαι σημερα...:lol:

Λοιπον... Εδω και λιγες ωρες ειμαι με την TouchIT...

Μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλη!! Γρηγορη, σταθερη.... Πολυ καλη δουλεια...

Και τα drivers που λεει οτι χρησιμοποιησε απο το X2, εχουν κανει το κινητο να "τρεχει" πιο γρηγορα...:ninja:

Αλλα... Αν εξαιρεσουμε την αλλαγη με τα 6.5, το manilla 2.1 ειναι το ιδιο με αυτο της PcTech...Που ηταν αυτο που ειχα βαρεθει σε εκεινη τη Rom, κι αποφασισα να ξεκινησω παλι τις δοκιμες...Οποτε ειναι σαν να εχω την ιδια... Σαφως μου αρεσουν τα 6.5, αλλα το TouchFLO ειναι αυτο που χρησιμοποιω συνεχεια, οταν χρησιμοποιω το τηλεφωνο...

 

Απο οτι ειδα, ο agent ανεβαζει την Valkyrie 3.6, που διορθωνει τα προβληματα της 3.5... Θα την κατεβασω, αλλα δεν θα τη βαλω αμεσως... Θα κατσω οσο μπορω με την TouchIT...

Η αλλαγη αυτη ειναι καθαρα προσωπικο θεμα, καθως εχω βαρεθει το manilla 2.1 και μου αρεσει απιστευτα το Leo...:O Δεν εχει να κανει με παραπονο προς τη TouchIT...

Σαν Rom, η TouchIt ειναι πολυ καλη,και σαφως εχουν δικιο οσοι την προτεινουν...Για αυτο, αλλωστε, θα την κρατησω προς το παρων...

Μεχρι να βαρεθω...:cool:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι, έκανα χτες την αλλαγή σε Ελληνικά.. Όλα οκ προς το παρόν, μόνο σε ένα σημείο τα ελληνικά φαίνονται αλαμπουρνέζικα, στις επιλογές ήχου στη λίστα που διαλέγεις ήχο για κάθε ενέργεια του κινητού, εκεί που είναι για τα sms οι χαρακτήρες είναι ακαταλαβίστικοι!!!. Μέχρι τώρα δνε έχω διαπιστώσει κάτι άλλο τέτοιο ή κάτι άλλο τρελό.. Ερώτηση, αν πχ θελήσω κάποια στιγμή να το ξαναγυρίσω στα αγγλικά επειδή έχει πολλά γλωσσικά faults ή δεν παλεύεται πως μπορώ να το κάνω?

όντως υπάρχει αυτό το πρόβλημα που περιγράφεις, με είχε εκπλήξει και μένα όταν μου είχαν περάσει την επίσμη ελληνική από το service..και είχε κάτι χαζοπροβληματάκια αλλά δεν μπήκα στον κόπο να ξαναγυρίσω σε αγγλική..

Link to comment
Share on other sites

Περασα δευτερη φορα την Touch IT και παλι κολλαει στο customization!!! Δεν καταλαβαινω!!!
Link to comment
Share on other sites

Για να αποφεύγουμε προβλήματα στο φλασάρισμα απο υπολείμματα προηγούμενης ρομ, η διαδικασία που ακολουθώ πάντα και δεν έχω ποτέ πρόβλημα είναι η εξής:

Μετά το φλασάρισμα, μόλις πάει να μπουτάρει, ΒΓΑΖΟΥΜΕ την μπαταρία και την ξαναβάζουμε μετά απο λίγα δευτερόλεπτα.

ΟΝ τη συσκευή, μπουτάρει κανονικά και μετά 2-3 hard reset για να "κάτσει" καλά η ρομ.

Πολλές φορές μου έχει τύχει, μετά απο κάθε hard reset μετά το φλασάρισμα, να μπουτάρει και να κάνει customization με διαφορετικό τρόπο, που σημαίνει οτι προφανώς κάποια πράγματα (ατυχώς) πιθανόν παραλείπονται στο πρώτο μπουτάρισμα. Με τα 2-3 hard reset, είμαστε σίγουροι οτι όλα περάστηκαν.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

halo μπηκα κι εγω να κατεβασω την Touch-IT να τη δοκιμασω αλλά διχαστηκα γιατι επεσα πανω στην Touch-IT LEO :X ...η οποία ομως νομιζω εχει ενα σωρο προβλήματα και τελικά ξενερωσα και προς το πραον δε βαζω τπτ...εχω βαλει και ενα ωραιο wallpaper που ταιριαξε γαντι στην PCTech και θελω να το απολαυσω :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να αποφεύγουμε προβλήματα στο φλασάρισμα απο υπολείμματα προηγούμενης ρομ, η διαδικασία που ακολουθώ πάντα και δεν έχω ποτέ πρόβλημα είναι η εξής:

Μετά το φλασάρισμα, μόλις πάει να μπουτάρει, ΒΓΑΖΟΥΜΕ την μπαταρία και την ξαναβάζουμε μετά απο λίγα δευτερόλεπτα.

ΟΝ τη συσκευή, μπουτάρει κανονικά και μετά 2-3 hard reset για να "κάτσει" καλά η ρομ.

Πολλές φορές μου έχει τύχει, μετά απο κάθε hard reset μετά το φλασάρισμα, να μπουτάρει και να κάνει customization με διαφορετικό τρόπο, που σημαίνει οτι προφανώς κάποια πράγματα (ατυχώς) πιθανόν παραλείπονται στο πρώτο μπουτάρισμα. Με τα 2-3 hard reset, είμαστε σίγουροι οτι όλα περάστηκαν.

 

Σωστός.. Αυτό λέω και εγώ... Για αυτό κάνω και εγώ(ένα) HR μετά το φλασάρισμα.. Αλλα παλαιότερα έτυχε να κάνω και δυο! :)

Link to comment
Share on other sites

To hard reset μετα απο την εγκατασταση μιας ROM χρειαζεται για να σβηστουν τα extra cabs της extended-ROM (οπως την ονομαζαμε παλια), του customization δηλαδη που κανει ο καθε cooker.

Αυτο ομως δεν ειναι απαραιτητο, γιατι κανενας cooker (τουλαχιστον τα τελευταια χρονια, οπως παρατηρω) δεν αφηνει στη storage αυτα τα extra cabs, καθως αυτα διαγραφονται αυτοματα.

Η εννοια του να "κατσει καλα η ROM" δεν υφισταται οπως περιγραφεται παραπανω (για την ακριβεια υφισταται, αλλα στην περιπτωση bad flashing αυτο σιγουρα δε λυνεται με hard reset, αλλα μονο με επαναφλασαρισμα της ROM) κι ενα hard reset ΔΕΝ ειναι απαραιτητο, πολλω δε μαλλον 2-3.

Σε καθε περιπτωση παντως, ο καθενας πραττει οπως νομιζει καλυτερα :)

Link to comment
Share on other sites

halo μπηκα κι εγω να κατεβασω την Touch-IT να τη δοκιμασω αλλά διχαστηκα γιατι επεσα πανω στην Touch-IT LEO ...η οποία ομως νομιζω εχει ενα σωρο προβλήματα και τελικά ξενερωσα και προς το πραον δε βαζω τπτ...εχω βαλει και ενα ωραιο wallpaper που ταιριαξε γαντι στην PCTech και θελω να το απολαυσω :p

Τι μας κανει το ατιμο το Leo...:lol::lol::lol:

 

Ο agent ανεβασε δυο Rom..:confused: Την 3.6.53 και την 3.6.16!!

Επιτηδες το κανει?? Θελει να φλασαρουμε συνεχεια??:lol::lol::p

 

Περασα δευτερη φορα την Touch IT και παλι κολλαει στο customization!!! Δεν καταλαβαινω!!!

Εκανες hard reset μετα το φλασαρισμα?? Αν ναι, δοκιμασε χωρις να κανεις hard reset.... Εγω ετσι καταφερα να την περασω...

Μετα απο τα hard reset που εκανα στην αρχη, κι εμενα κολλουσε στο customization...

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε την ρομ αυτην:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=562183

 

Με LEO πάνω σε windows 6.1

 

Αξίζει.

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε την ρομ αυτην:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=562183

 

Με LEO πάνω σε windows 6.1

 

Αξίζει.

 

Την κατεβάζω τώρα και θα επανελθω με εντυπωσεις ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να τροποποιησουμε το μενου των 6.5??

Δηλαδη, οχι απλα να μετακινησουμε καποια εικονιδια, αλλα να φτιαξω ενα φακελο και να μεταφερω εκει καποια...:worry:

 

 

Την κατεβάζω τώρα και θα επανελθω με εντυπωσεις ;)

Περιμενω το σχολιο σου...;)

Τελικα δεν αλλαξα στην Valkyrie 3.6... Απο οτι ειδα στους xda παραμενει το προβλημα με τη συνδεση στο pc... Οποτε, μενω στην TouchIT που δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα, μεχρι τωρα...:shifty:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την Valkyrie την 3.6.53 μια χαρά rom δεν κολλάει αλλά δεν μπορείς να βάλεις άλλα εικονίδια ακόμα και αν είναι για windows 6.5 γιατί κατω στο Leo εξαφανίζεται το κουμπάκι start και το calendar-contacts κολλάνε το μεταξύ τους...
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω το σχολιο σου...;)

 

Λοιπον εχω χασει το μυαλο μου. Νομιζα οτι την κατεβασα αλλά δεν την ειχα κατεβασει και οταν γυρισα σπιτι βρηκα στην επιφανεια εργασιας μου την Touch-IT LEO που ειχα κατεβασει χθες και νομιζα οτι ειναι του tron13 η ROM και την φλασαρα!!!

Anyway μιας και την φλασαρα θα πω εντυπωσεις και θα φλασαρω αργοτερα του tron :p

 

EDIT: Αρχική εντύπωση, πάρα πολύ καλή. Σταθερή και γρήγορη σαν την PCTech, γρήγορες εναλλαγές μενού χωρίς κολλήματα!

Απαράδεκτο το φόντο-σήμα κατατεθέν της με τον...ξώβυζο άγγελο-γκόμεν@ (για όνομα...), αλλά αυτό αλλάζει.

ΧΩΡΙΣ LANDSCAPE SUPPORT ομως...μόνο στα μηνύματα γυρνάει για να γράψεις.

Στα μηνύματα δεν έχει WinMo interface αλλά της HTC, λίγο βλακεία.

Α και μόλις μου κόλλησε στο γύρισμα απο Landscape σε Portrait :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω χασει το μυαλο μου. Νομιζα οτι την κατεβασα αλλά δεν την ειχα κατεβασει και οταν γυρισα σπιτι βρηκα στην επιφανεια εργασιας μου την Touch-IT LEO που ειχα κατεβασει χθες και νομιζα οτι ειναι του tron13 η ROM και την φλασαρα!!!

Anyway μιας και την φλασαρα θα πω εντυπωσεις και θα φλασαρω αργοτερα του tron :p

Λολ...:p:p

Κι εγω αρχισα τις δοκιμες παλι... Περναω τωρα την Valkyrie 3.6.53, αλλα λογικα θα βρω καποιο bug (απο οτι διαβασα εχει προβλημα στη συνδεση usb2pc)...

Οποτε, η θα ξαναπερασω την PCTech να ηρεμησω, ή αν δεν βαριεμαι θα δοκιμασω και καμια αλλη...:shifty:

 

Επισης, οποιος θελει WM6.5 με TouchFLO 2.1, προτεινω την TouchIT 14.2!! Ειναι πολυ καλη!!

Εγω την εβγαλα, απλα, επειδη βαρεθηκα το TouchFLO 2.1...

 

Εdit:Επαληθευσα το προβλημα της Valkyrie 3.6.53...Δεν συνδεεται με τον υπολογιστη...

Γυριζω στην PCTech!!:p

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

halo αν δε βαριεσαι βαλε την Touch-IT LEO...ειναι ομορφουλα!

Εγω τωρα εχω σκασει και θελω να δω του tron13 με το LEO σε WM 6.1!

Αλλά θα κανω υπομονη να τεσταρω λιγο την Touch-IT LEO.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

halo αν δε βαριεσαι βαλε την Touch-IT LEO...ειναι ομορφουλα!

Εγω τωρα εχω σκασει και θελω να δω του tron13 με το LEO σε WM 6.1!

Αλλά θα κανω υπομονη να τεσταρω λιγο την Touch-IT LEO.

Σε αφηνω να την παιδεψεις λιγο παραπανω, να δω τι θα σου βγαλει!!:shifty::lol::lol::lol:

Περασα ηδη την PcTech κι η αληθεια ειναι οτι η διαφορα ειναι τεραστια... Αυτη η Rom ειναι πυραυλος!! Προσπαθω να την κανω να κολλησει και δεν μπορω!!:lol:

 

Θα την εχω στα υποψιν μου παντως και την Touch-IT LEO...;)

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Σε αφηνω να την παιδεψεις λιγο παραπανω, να δω τι θα σου βγαλει!!:shifty::lol::lol::lol:

Περασα ηδη την PcTech κι η αληθεια ειναι οτι η διαφορα ειναι τεραστια... Αυτη η Rom ειναι πυραυλος!! Προσπαθω να την κανω να κολλησει και δεν μπορω!!:lol:

 

Θα την εχω στα υποψιν μου παντως και την Touch-IT LEO...;)

 

Καλά...πραγματικά είναι η ΡΟΜ που τη βάζεις και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλά...πραγματικά είναι η ΡΟΜ που τη βάζεις και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...:D

Ναι ρε ****το... Μακαρι ο bsp98ht να ειχε το χρονο να ασχολειται περισσοτερο με τις Rom του...Τωρα θα ειχαμε τις καλυτερες Rom και με 6.5, και με Leo και με τα παντα...:rolleyes:

 

Αλλα δυστυχως , απο οτι φαινεται, κατι τετοιο δεν ειναι δυνατον...:(

 

Αμφιβαλω αν θα βγαλει αλλη Rom συντομα (οπως μας ελεγε)...:worry:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

αν σας πω ότι και μόνο διαβάζοντας τα φλασαρίσματα κουράστηκα? πόσο μάλλον εσείς που φλασάρετε συνέχεια..! :P καλά δε βαριέστε να κάνετε 2-3 φορές τη μέρα επαναφορά επαφών κλπ κλπ?? :) :cry::lol:
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα...:lol::lol:

 

Ας ειναι καλα το PIM Backup που τα επαναφερει ολα, ευκολα και γρηγορα...

 

Προσωπικα, μετα απο ενα φλασαρισμα, χρησιμοποιω το PIM Backup για να επαναφερω επαφες, μηνυματα, κλησεις, κτλ... Εγκαθιστω 4-5 συγεκριμενα προγραμματα, και μετα αλλαζω γρηγορα τις ρυθμισεις του κινητου...

Δεν κανω πανω απο 5-10 λεπτα για να επαναφερω στο κινητο τις προσωπικες μου ρυθμισεις...

 

Πλεον εχω μαθει απ' εξω τι θελω να αλλαξω...:lol::p

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...