Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο οτι βλεπω εβγαλε κι αλλη ο ατιμος...:ninja:Αν δεν βαρεθω αργοτερα μπορει να την δοκιμασω...

Παντως, επειδη διαβασα οτι καποιος ρωτουσε για την 3.3, ειναι η πιο σταθερη εκδοση που εχει βγαλει στα 6.5....Την 3.4 δεν μπορουσα να την εχω ουτε με soft ή hard reset!!:mad:

Ενω με την 3.3 δεν εχω κανενα προβλημα.... Μια φορα εχει χρειαστει να κανω ενα soft rest , κι αυτο επειδη εκανα βλακεια και κολλησε....:O

 

:!:Επισης, κατι που ηθελα να ρωτησω.... Το footprint γραφει οτι λειτουργει μονο με αν κανουμε load καποια database... Ξερει κανεις πως το κανουμε αυτο??:worry:

 

 

Τι να πω εμενα μονο χρειαστηκε 4-5 soft reset και 1 hard reset??

Ακομα την φοραω στο κινητο δεν την εχω βγαλει.....

2 φορες μου κολλησε ενω το ειχα βαλει να φορτισει και δεν ανοιγε η οθονη του,τοτε αναγκαστηκα soft reset!

Τις αλλες 3 φορες απλα κολλαγε ενω δοκιμαζα διαφορες λειτουργιες του!!Παντως το clean ram βοηθαει αρκετα γιατι σου παρεχει +10 mb καθε φορα που το κανεις,εμενα τουλαχιστον αυτο εδειξε,και το κινητο δεν κολλαγε τοσο....

Επισης εχω ακομα προβλημα με την περιστροφη της οθονης,δεν λεει με τιποτα να φτιαξει!!!

Τελος θελω να ρωτησω για αυτο το manila fix που εχει στα utilities,εγω το πατησα και μονο fix δεν ειναι,χειροτερα τα εκανε τα πραγματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εσυ ποια εχεις?? Την 3.3??

Το manila fix ανεβαζει προς τα πανω το TouchFlo για να ταιριαζει γαντι στο καινουριο μενου των 6.5.... Το πατας μια φορα και ενεργοποιειται... Αλλα δεν σου λεει τπτ...Δλδ δεν θα καταλαβεις οτι το ενεργοποιησες... Αν το πατησεις δευτερη φορα, γραφει "Manilla fix terminated" και κλεινει...

Το κουραστικο στην 3.3 ειναι οτι καθε φορα που ανοιγεις το κινητο πρεπει να το πατας...

Ευτυχως στην 3.5 το εβαλε να ενεργοποιειται μονο του, με το ανοιγμα του κινητου!!

 

Με την περιστροφη τι ακριβως προβλημα εχεις??

Να ξερεις οτι το Leo δεν υποστηριζει landscape ε.... Εχει το Rotas' Horizon (ετσι λεγεται??δεν θυμαμαι), που υποτιθεται οτι ενεργοποιει το landscape, αλλα κολλαει πολυ... Οποτε, το απενεργοποιησα και το εχω ετσι... Ανοιγω το πληκτρολογιο μονο οταν πρεπει να γραψω μηνυματα...

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι έχω καλό εργαλείο, απλά για να ασχοληθώ πρέπει να υπάρχει και κάποιος να με βοηθήσει είτε από εδώ ή από κανα φίλο μου από κοντά.. Το μόνο που έχω κάνει είναι να βάλω το Xperia TweaK, PIM Backup, ένα anti-virus, Skyfire και διάφορες εφαρμογές και παιχνιδάκια αρχικά :lol: και να το ψαχουλεύω.. Πιο πολύ το έχω για internet στη δουλειά όταν βαριέμαι να χαζεύω και επίσης σαν GPS μιας και έχω βάλει το Destinator 7:cool: που το βρίσκω πολύ εξυπηρετικό και καλό, εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο! Μου αρέσουν όμως οι καλές χρήσιμες εφαρμογές που κάνουν τη ζωή και την χρησιμοποιήση της συσκευής ευκολότερη και πιο ενδιαφέρουσα

Πάντως στις πληροφορίες μέσα λέει για τη ROM έκδοση 1.05.926.7 και στο λογισμικό R3AA007, προφανώς εσύ θα ξέρεις και θα έχεις καταλάβει:rolleyes:

Όσο για την εναλλαγή στα αγγλικά πάλι μου φαίνεται θα το κάνω γιατί είμαι και λίγο τελειομανής και δε μπορώ να βλέπω τα αλαμπουρνέζικα στο μενού:D, αρκεί βέβαια να με βοηθήσετε εσείς οι ειδήμονες.. Και εγώ να αρχίζω να κατανοώ και να "πειράζω" τη συσκευή μου για το κάλλιστο, όχι να το διαλύσω, χαχα. Οπότε κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη για να γίνω και εγώ καλύτερη..

 

 

 

Με το καλό να το υποδεχτείς!! Εγώ είχα κάνει ένα απλό search στο ebay αν ασχολείσαι και έχει πολύ καλές θήκες σιλικόνης και screen protectors σε πολύ καλή τιμή κάτω των 6ευρώ νομίζω κιόλας.. Ακόμα να την κάνω την παραγγελία, πολύ την έχω καθυστερήσει..

 

λίνα ότι θες απλά ρώτα....δεν θα τα μάθεις όλα σε 2 μέρες αλλά αν έχεις υπομονή θα τα μάθεις..στην θέση σου θα διάβαζα σιγά σιγά τις τελευταίες 150 σελίδες για να πάρω μια ιδέα...και μετά θα άρχιζα τους πειραματισμούς μέχρι να καταλήξω την συσκευή εκεί που θέλω...και μην φοβάσαι στην λέξη πειραματισμούς, κοίτα η συσκευή που έχεις δεν χαλάει ή μάλλον για να στο πω καλύτερα ότι και να πάθει εσύ μόνη σου (με τη βοήθεια μας στην αρχή αφού δεν ξέρεις) μπορείς να το φτιάξεις...σου ξαναείπα για αρχή διάβασε σιγά σιγά τις τελευταίες τουλάχιστον 150 σελίδες..όσο για τη ρομ τη R3 αυτή που σου βάλανε είναι η τελευταία...ότι θες ρώτα και εδώ μέσα θα βρεθούν πολλοί που ξέρουν και θα σου απαντήσουν....

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ποια εχεις?? Την 3.3??

Το manila fix ανεβαζει προς τα πανω το TouchFlo για να ταιριαζει γαντι στο καινουριο μενου των 6.5.... Το πατας μια φορα και ενεργοποιειται... Αλλα δεν σου λεει τπτ...Δλδ δεν θα καταλαβεις οτι το ενεργοποιησες... Αν το πατησεις δευτερη φορα, γραφει "Manilla fix terminated" και κλεινει...

Το κουραστικο στην 3.3 ειναι οτι καθε φορα που ανοιγεις το κινητο πρεπει να το πατας...

Ευτυχως στην 3.5 το εβαλε να ενεργοποιειται μονο του, με το ανοιγμα του κινητου!!

 

Με την περιστροφη τι ακριβως προβλημα εχεις??

Να ξερεις οτι το Leo δεν υποστηριζει landscape ε.... Εχει το Rotas' Horizon (ετσι λεγεται??δεν θυμαμαι), που υποτιθεται οτι ενεργοποιει το landscape, αλλα κολλαει πολυ... Οποτε, το απενεργοποιησα και το εχω ετσι... Ανοιγω το πληκτρολογιο μονο οταν πρεπει να γραψω μηνυματα...

 

Ναι την 3.3 ειχα!!!Εβαλα ξανα την pctech V2..

 

Κολλαγε υπερβολικα σε εμενα...Α τωρα καταλαβα τι παιζει με το manila ορισμενεσ φορες μου το εβγαζε χαμηλοτερα οταν δεν το παταγα....

Ναι δεν μπορουσα να κανω περιστροφη..Μονο για sms που λες και εσυ!!!

Τρωει πολυ μνημη αυτη η rom...Ισωσ οταν βγοθν και αλλα fix να την ξαναβαλω και να ασχοληθω λιγο παραπανω.Για την ωρα ομως εβαλα την πλεον δοκιμασμενη και σταθερη pctech....

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιος που του αρέσει η ταχύτητα των windows 6.1 και θέλει ταυτόχρονα την τέλεια εμφάνηση της manila 2,5?

τότε http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=4567804

 

 

Update ROM απο την SD σε 3 βήματα απλά και νοικοκυρεμένα (όπως λέει και η alphabank)

 

αποσιμίεση του αρχείου rar, ονομασία σε kovsimg.nbh, το ρίχνουμε στην sd κάρτα, κάνουμε shutdown το xperia, κρατάμε το πλήκτρο Volume Down + ταυτόχρωνα πατάμε και κρατάμε το πλήκτρο ΟΝ (και αυτο μαζί με το VOLUME DOWN) μέχρι να μπει το κινητό σε update mode...

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το XPERIA και θέλω να μπορώ να κατεβάζω βίντεο με το κινητό να αναπαράγω, αλλά δεν βρίσκω πρόγραμα που να δουλεύει όταν είναι κλειστές οι προσβάσεις των προγραμμάτων που συνδέονται με τον παροχέα του δικτύου, δηλαδή να δουλεύει με WI FI. Μήπως κάποιος έχει βρεί τη λύση;
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιος που του αρέσει η ταχύτητα των windows 6.1 και θέλει ταυτόχρονα την τέλεια εμφάνηση της manila 2,5?

τότε http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=4567804

 

 

Update ROM απο την SD σε 3 βήματα απλά και νοικοκυρεμένα (όπως λέει και η alphabank)

 

αποσιμίεση του αρχείου rar, ονομασία σε kovsimg.nbh, το ρίχνουμε στην sd κάρτα, κάνουμε shutdown το xperia, κρατάμε το πλήκτρο Volume Down + ταυτόχρωνα πατάμε και κρατάμε το πλήκτρο ΟΝ (και αυτο μαζί με το VOLUME DOWN) μέχρι να μπει το κινητό σε update mode...

 

 

Φιλε ειναι δοκιμασμενο???Αξιζει να αφησει κανεις την pctech για αυτην την rom???Λεω να την δοκιμασω...Εσυ την εχεις δει πως λειτουργει??Για πες εντυπωσεις!!!

 

 

edit:Α δικια σου ειναι,τωρα το ειδα!!Λεει ενας για ενα bug που εχει στα settings!!

 

Μολις την δοκιμασα...Αρκετα καλη αλλα μονο manila 2.5 εχει..Θελει λιγη δουλειτσα ακομα!!!!!Καλη ειναι απλα προτιμω pctech γιατι ειναι μια πιο ολοκληρωμενη λυση,πολλα προγραμματα ενσωματωμενα etc!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. Ηθελα να ρωτήσω το εξής: εχω cosmote 2in1 και δεν μπορώ να βρω τρόπο ώστε να βλέπω στην οθόνη του xperia ποια γραμμή έχω ενεργοποιημένη. Από ότ ξέρω στο omnia φαίνεται. Υπάρχει καάποιος που να ξέρει?
Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα στην PCTech μονο και μόνο για το θέμα που είχα στην Valkyrie με τις κλησεις...δε μου εδειχνε καμία από όσες είχα πραγματοποιήσει από τότε που έβαλα τη ΡΟΜ και το χειρότερο έιναι ότι δε μπορούσα να δω ποιος με κάλεσε αν έβλεπα αργότερα ότι είχα κλήση! Υποθέτω όμως θα επανέλθω κάποια στιγμή στη Valkyrie...ίσως στην έκδοση 3.2, σύντομα κιόλας :happy:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τις κλησεις τις βρισκεις πατωντας το "Phone" στην οθονη, ή το κουμπι με το κινητο, του τηλεφωνου, και μετα πατας στην οθονη το ανθρωπακι με το τηλεφωνο (διπλα απο το "Talk", αριστερα του, κατω δλδ απο το *)....:shifty:

Εγω δεν εχω κανενα προβλημα, μου τις βγαζει ολες...:happy:

Κριμα... Ουτε αυτο που σου ειπα βοηθησε?? :worry:

 

:!:Επισης, κατι που ηθελα να ρωτησω.... Το footprint γραφει οτι λειτουργει μονο με αν κανουμε load καποια database... Ξερει κανεις πως το κανουμε αυτο??:worry:

Ξερει κανεις?? Το εχει κανει καποιος??Και στους xda υπαρχουν ερωτησεις σχετικα με αυτο, αλλα απαντηση οχι... :confused:

 

Επισης, οπως βλεπετε, εβαλα την Valkyrie 3.5!! Πολυ καλη... Μετα την αποτυχια με την 3.4, η 3.5 εχει τη σταθεροτητα της 3.3 και αρκετες βελτιωσεις...

Επισης, εχει βελτιωσεις και το Leo!! Το wallpaper του καιρου ειναι πολυ πιο ομορφο!!:D

Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν λειτουργει το CleanRam... Εχει προβλημα συμβατοτητας με το .NetCF 3.57...:(

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γιατι παιδευεστε με τη Valkyrie?

Touch-It 14 (τωρα πια στην εκδοση 14.2). Απλα η καλυτερη 6.5 ROM (κανενα κολλημα μετα απο μια εβδομαδα, ολα λειτουργουν υποδειγματικα)...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γιατι παιδευεστε με τη Valkyrie?

Touch-It 14 (τωρα πια στην εκδοση 14.2). Απλα η καλυτερη 6.5 ROM (κανενα κολλημα μετα απο μια εβδομαδα, ολα λειτουργουν υποδειγματικα)...

Εγω την προτιμω γιατι εχει το Leo...:happy:

Εχω κατεβασει και την Touch-It 14, αλλα οσο δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα με την Valkyrie, δεν αλλαζω, δεν αλλαζω...:p:lol:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Επισης, οπως βλεπετε, εβαλα την Valkyrie 3.5!! Πολυ καλη... Μετα την αποτυχια με την 3.4, η 3.5 εχει τη σταθεροτητα της 3.3 και αρκετες βελτιωσεις...

Επισης, εχει βελτιωσεις και το Leo!! Το wallpaper του καιρου ειναι πολυ πιο ομορφο!!:D

Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν λειτουργει το CleanRam... Εχει προβλημα συμβατοτητας με το .NetCF 3.57...:(

 

Εμένα πάλι ήταν εκνευριστικά αργή και κόλλαγε συνέχεια..20 λεπτά την κράτησα μέχρι να ξεκολήσει και να την αλλάξω..

Link to comment
Share on other sites

Nαι ε?? :confused:

Τι να πω... Παραξενο... Ισως παιζει ρολο και αν πετυχει το φλασαρισμα... Ή το hard reset μετα...Ποιος ξερει...

 

Οσον αφορα στο θεμα με το cleanRam το ελυσα, εγκαθιστοντας παλι το NetCF 3.7...;)

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Κριμα... Ουτε αυτο που σου ειπα βοηθησε?? :worry:

 

Δυστυχώς όχι :(

Και κρίμα γιατί μου άρεσε πολύ...

Παιδια γιατι παιδευεστε με τη Valkyrie?

Touch-It 14 (τωρα πια στην εκδοση 14.2). Απλα η καλυτερη 6.5 ROM (κανενα κολλημα μετα απο μια εβδομαδα, ολα λειτουργουν υποδειγματικα)...

 

Ωχ, το ψήνω να τη δοκιμασω για αλλαγή...:happy:

 

Εμένα πάλι ήταν εκνευριστικά αργή και κόλλαγε συνέχεια..20 λεπτά την κράτησα μέχρι να ξεκολήσει και να την αλλάξω..

 

Τελικά στον καθένα βγάζει άλλα προβλήματα η Vlakyrie??? :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην βάζετε την NET CF 3.7, ειδικά αν δεν έχετε 6,5.

 

Δημιουργεί κολλήματα και lag

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Μην βάζετε την NET CF 3.7, ειδικά αν δεν έχετε 6,5.

 

Δημιουργεί κολλήματα και lag

 

Aληθεια??:confused:

 

Εγω που εχω 6.5?? Θα εχω προβλημα??:worry:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Aληθεια??:confused:

 

Εγω που εχω 6.5?? Θα εχω προβλημα??:worry:

 

Κοίτα σε κάθε ρομ λειτουργεί και διαφορετικά... πάντος γνωρίζω πως η 3,7 "δείχνει" πιο συμβατή με τα 6,5, αυτο είπα μονο

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Ok... Θα το δοκιμασω τοτε και βλεπουμε...

 

Βρηκα ενα bug στην Valkyrie 3.5... Οταν συνδεω το κινητο σαν μοναδα δισκου, συνδεεται κανονικα στο pc... Αν το βγαλω ομως και παω μετα απο λιγο να το ξανασυνδεσω, δεν συνδεεται...Θελει softreset...

Αν επαιρνε ο agent ενα build και το βελτιωνε συνεχως, θα εφτιαχνε την τελεια Rom... Αλλα, αυτος καθε φορα αλλαζει ενα σωρο πραγματα και φτιαχνει το ενα και χαλαει το αλλο...:worry:

Τεσπα...Αν δεν βρω ακρη με τη συνδεση στο pc, μπορει να γυρισω στην 3.3 παλι...

Σκεφτομαι και για TouchIt, αλλα ειμαι ερωτευμενος με το Leo!!:love::lol::lol::lol:

 

Που ειναι η PCTech με τα 6.5 οεο??:shifty:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

@ n_wildgirl, halo:

Πραγματικα, νομιζω αξιζει τον κοπο γιατι μετα τα fixes (σε πληκτρολογιο, ρυθμισεις) δειχνει να ειναι η καλυτερη 6.5 ROM. Σε αυτο συμβαλλει και το γεγονος οτι το kernel ειναι ριπαρισμενο ουσιαστικα απο τη ROM που προοριζεται να ντεμπουταρει το Χ2 και αρα μεγαλυτερη συμβατοτητα με το Χ1 μας.

Δοκιμαστε τη... ;)

Link to comment
Share on other sites

@ n_wildgirl, halo:

Πραγματικα, νομιζω αξιζει τον κοπο γιατι μετα τα fixes (σε πληκτρολογιο, ρυθμισεις) δειχνει να ειναι η καλυτερη 6.5 ROM. Σε αυτο συμβαλλει και το γεγονος οτι το kernel ειναι ριπαρισμενο ουσιαστικα απο τη ROM που προοριζεται να ντεμπουταρει το Χ2 και αρα μεγαλυτερη συμβατοτητα με το Χ1 μας.

Δοκιμαστε τη... ;)

 

Tην φλασαρα πριν λιγο, εκανα το hard reset, αλλα μετα κολλησε και φορτωνε για κανα 20λεπτο... Εβγαλα την μπραταρια και ξαναεκανα hard reset... Για να δουμε τωρα...:rolleyes:

 

Σε εσενα να υποθεσω δεν κρατησε τοσο πολυ το πρωτο customization ε?

 

Εdit:Τιποτα... Παλι κολλαει στο customization...To εχουν αναφερει και στους xda... Εβγαλα και τη sim και την καρτα μνημης που ειπε σαν λυση καποιος, αλλα παλι κολλαει στη διαδικασια αυτη...

Γυρναω παλι στην Valkyrie 3.3!!

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Tην φλασαρα πριν λιγο, εκανα το hard reset, αλλα μετα κολλησε και φορτωνε για κανα 20λεπτο... Εβγαλα την μπραταρια και ξαναεκανα hard reset... Για να δουμε τωρα...:rolleyes:

 

Σε εσενα να υποθεσω δεν κρατησε τοσο πολυ το πρωτο customization ε?

 

Εdit:Τιποτα... Παλι κολλαει στο customization... Γυρναω παλι στην Valkyrie 3.3!!

 

Οχι, δεν κολλησε στο customization.

Οταν τελειωσε το φλασαρισμα, δεν το αφησες να κανει μονο του το setup των extra cabs? Αν κολλησε εκει, απλα κανε παλι την εγκατασταση της ROM.

Γιατι κανετε παιδια hard reset μετα απο την εγκατασταση μιας ROM?

Δεν χρειαζεται και το λεω μετα βεβαιοτητας εχοντας φλασαρει εκατονταδες ROM σε παμπολλα διαφορετικα smartphones...

Link to comment
Share on other sites

Και στους xda ετσι αναφερουν... Ολοι οι cookers...

Μετα το φλασαρισμα, καλο ειναι να κανουμε hard reset...:worry:

 

Εκει μου κολλουσε.... Οταν φορτωνε τα extra cabs...

Φορτωνε ολη η μπαρα, και μετα παλι απο την αρχη....:wacko:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Και στους xda ετσι αναφερουν... Ολοι οι cookers...

Μετα το φλασαρισμα, καλο ειναι να κανουμε hard reset...:worry:

 

Εκει μου κολλουσε.... Οταν φορτωνε τα extra cabs...

Φορτωνε ολη η μπαρα, και μετα παλι απο την αρχη....:wacko:

 

Ναι, ξερω τι γραφουν οι cookers αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα με το να παρακαμπτω τη διαδικασια του hard reset μετα το φλασαρισμα. Αλλωστε αυτο γινεται μονο του εξ'ορισμου...

Αυτο που μου περιγραφεις ειναι bad flashing.

Περασε τη παλι και θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...