Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή μας εβδομάδα,

 

 

Σε περίπτωση που έχουμε φλασαρισμένη μια Touch X, πως μπορούμε να δούμε γενέθλια και ονομαστικές εορτές πέρα από το built-in feature της rom; Για παράδειγμα να μην είμαι αναγκασμένος να κοιτάζω κάθε μέρα ποιος έχει γενέθλια – για εορτές δεν ενημερώνει – αλλά να παίζει περίπου όπως το «εορτολόγιο» today plug-in. Ίσως μόνο με τη χρήση δεύτερου SE Panel;

 

Καλημέρα, έχετε βρει λύση εσείς με κάποιο progie ή πως αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοιτα, αν βαλεις official ελληνικα θα ειναι ακριβως οπως ειναι στα αγγλικα αλλα μεταφρασμενη, με πιο πολλα προβληματα κιολας.

 

Αν επιμενεις τοσο πολυ, τι να σου πω αλλο.....!

Για να περασουμε μια ρομ απο τους xda αλλα απο τις οφφισιαλ πρπει να κανουμε hardspl?? Γιατι δεν θυμαμαι τωρα.... :O

 

Καλημέρα, έχετε βρει λύση εσείς με κάποιο progie ή πως αλλιώς;

 

Για φαινεται πανω στην today δεν γινεται γιατι τρεχει το tf3d...

Για να τα δειχνει μεσα το ημερολογιο του tf3d δηλαδη κατω απο το ρολοι, δεν ξερω αν γινεται... Οταν κανεις Update τις επαφες σου απο το facebook για παραδειγμα, σου βγαζει απο κατω και ποτε εχει γενεθλια. Φανταζομαι οτι εκεινη την μερα θα παιξει καποια υπενθυμιση..

 

Κατα τα αλλα δεν ξερω κατι παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αν βαλεις official ελληνικα θα ειναι ακριβως οπως ειναι στα αγγλικα αλλα μεταφρασμενη, με πιο πολλα προβληματα κιολας.

 

Αν επιμενεις τοσο πολυ, τι να σου πω αλλο.....!

Για να περασουμε μια ρομ απο τους xda αλλα απο τις οφφισιαλ πρπει να κανουμε hardspl?? Γιατι δεν θυμαμαι τωρα.... :O

 

φιλε παντως σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.:)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορεσα να σε βοηθησω αρκετα....

 

Παντως για τελευταια φορα θα σου πω ΜΗΝ βαλεις ελληνικα... Κανεις τα παντα και μετα αγγλικα!

Και Ελληνικο να το κανεις, απλι θελεις προγραμματα για να γραφεις ελληνικα.... Αστο σου λεω! :lol::lol: ;) :p

 

 

Τροποποιηση:

 

Βλεπω οτι ο smaberg δεν κατεβασε τιποτα ακομα απο την σελιδα στους xda... Περιμενω να φορτισει το τηλεφωνο και φλασαρω σημερα την τελευταια του αλλα θα την βαλω να ειναι πρασινη! Δεν μου φαινεται να ειναι και πολυ ωραια με το μπλε απο τις φωτογραφιες τουλαχιστον........! :):):)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορεσα να σε βοηθησω αρκετα....

 

Παντως για τελευταια φορα θα σου πω ΜΗΝ βαλεις ελληνικα... Κανεις τα παντα και μετα αγγλικα!

Και Ελληνικο να το κανεις, απλι θελεις προγραμματα για να γραφεις ελληνικα.... Αστο σου λεω! :lol::lol: ;) :p

 

 

Τροποποιηση:

 

Βλεπω οτι ο smaberg δεν κατεβασε τιποτα ακομα απο την σελιδα στους xda... Περιμενω να φορτισει το τηλεφωνο και φλασαρω σημερα την τελευταια του αλλα θα την βαλω να ειναι πρασινη! Δεν μου φαινεται να ειναι και πολυ ωραια με το μπλε απο τις φωτογραφιες τουλαχιστον........! :):):)

 

τωρα κοιταω για αυτην http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=493848

 

καλη ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς (και σε αντίθεση με όλα τα SonyEricsson της τελευταίας οκταετίας) τα SMS δεν έχουν φατσούλες εδώ. Έχουν στα MMS μόνο (δε μιλάω για εικόνες gif αλλά για την αυτόματη αντικατάσταση των χαρακτήρων : ) ή : ( κλπ με αντίστοιχη φατσούλα).
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορεσα να σε βοηθησω αρκετα....

 

Παντως για τελευταια φορα θα σου πω ΜΗΝ βαλεις ελληνικα... Κανεις τα παντα και μετα αγγλικα!

Και Ελληνικο να το κανεις, απλι θελεις προγραμματα για να γραφεις ελληνικα.... Αστο σου λεω! :lol::lol: ;) :p

 

 

Τροποποιηση:

 

Βλεπω οτι ο smaberg δεν κατεβασε τιποτα ακομα απο την σελιδα στους xda... Περιμενω να φορτισει το τηλεφωνο και φλασαρω σημερα την τελευταια του αλλα θα την βαλω να ειναι πρασινη! Δεν μου φαινεται να ειναι και πολυ ωραια με το μπλε απο τις φωτογραφιες τουλαχιστον........! :):):)

 

Ελα ρε τι λες τωρα! Το μπλε γ@μαει! Εγω ειχα βαρεθει τοσο πολυ το πρασινο που ξετρελαθηκα με το μπλε! Το ειδα κι εγω οτι ο smaberg δεν κατεβασε τιποτα...απο ρομ τουλαχιστον. Νομιζω εβγαλε το ποστ 2 με τα καμπακια.

 

μπορειτε να μου πειτε που βρισκω τις φατσουλες για τα sms?

 

Δυστυχώς (και σε αντίθεση με όλα τα SonyEricsson της τελευταίας οκταετίας) τα SMS δεν έχουν φατσούλες εδώ. Έχουν στα MMS μόνο (δε μιλάω για εικόνες gif αλλά για την αυτόματη αντικατάσταση των χαρακτήρων : ) ή : ( κλπ με αντίστοιχη φατσούλα).

 

Υπαρχει ενα προγραμματακι που λεγεται SmileySMS και βαζει φατσουλες στα μηνυματα :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παντως για τελευταια φορα θα σου πω ΜΗΝ βαλεις ελληνικα... Κανεις τα παντα και μετα αγγλικα!

Και Ελληνικο να το κανεις, απλι θελεις προγραμματα για να γραφεις ελληνικα....

 

Αν έχεις φίλους σαν τους δικούς μου, που απ'το πρωί μέχρι το βράδυ κάθονται και σε κοροϊδεύουν γιατί δεν έχουν με τι άλλο να ασχοληθούν, λέγοντας:

 

"αχαχα, 600 ευρώ κινητό και δεν έχει ελληνικό μενού; τι παντόφλα πήρες;"

ή

"πήγες αγγλία και μας το παίζεις άγγλος δηλαδή και δε γουστάρεις τα ελληνικά μενού στα κινητά σου; α ρε ψώνιο"

ή

"τι ******** είσαι, μπορείς να βάλεις ελληνικό μενού και δεν το βάζεις;"

 

ε, αν έχεις κι εσύ τέτοιους φίλους, βάζεις ελληνικά και ησυχάζεις.

Επειδή αν τους πεις ότι με αγγλικό μενού δουλεύει καλύτερα, θα γελάνε ακόμα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

τωρα κοιταω για αυτην http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=493848

 

καλη ειναι?

 

Αυτην εχουμε οι περισσοτεροι εδω, αυτη εχει η βγει απο μια δημοσκοπηση στους xda ως 2η και γενικα ειναι η ρομ που θα σου πουν οτι ειναι η πιο σταθερη/καλη/γρηγορη.. Εγω εχω την 7.0 και σημερα μπαινει η 10.1 σιγουρα....!

 

Αυτην να την βαλεις. Αν δεις στην υπογραφη μου εχω ενα βιντεο για το πως θα ειναι αν την βαλεις το τηλεφωνο σου. Δες το! Και δες το και σε HD αναλυση απο το utube για να φαινεται καλυτερα!

Αυτη να την βαλεις με 1000!!! Ασε τα ελληνικα και ακου μας που σου λεμε... Για να στο λεει και ο JimmyT αλλα και εγω, και η wildgirl και ολοι, αστο..... Θα σε ζορισουν πιο πολυ απο οτι θα σε βολεψουν! :p:happy:

Αν έχεις φίλους σαν τους δικούς μου, που απ'το πρωί μέχρι το βράδυ κάθονται και σε κοροϊδεύουν γιατί δεν έχουν με τι άλλο να ασχοληθούν, λέγοντας:

 

"αχαχα, 600 ευρώ κινητό και δεν έχει ελληνικό μενού; τι παντόφλα πήρες;"

ή

"πήγες αγγλία και μας το παίζεις άγγλος δηλαδή και δε γουστάρεις τα ελληνικά μενού στα κινητά σου; α ρε ψώνιο"

ή

"τι ******** είσαι, μπορείς να βάλεις ελληνικό μενού και δεν το βάζεις;"

 

ε, αν έχεις κι εσύ τέτοιους φίλους, βάζεις ελληνικά και ησυχάζεις.

Επειδή αν τους πεις ότι με αγγλικό μενού δουλεύει καλύτερα, θα γελάνε ακόμα περισσότερο.

 

Δυστυχως εχω ορισμενους που λενε για τα 600€! Αλλα επειδη δεν ξερουν πολλα για τα κινητα και την τεχνολογια, οταν μου ειπαν για το μενου τους ειπα για τα ελληνικα και τελειωσε η υποθεση! Εξαλλου εχω γινει πλεον ο στοχος για ερωτησεις τεχνολογιας! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτην εχουμε οι περισσοτεροι εδω, αυτη εχει η βγει απο μια δημοσκοπηση στους xda ως 2η και γενικα ειναι η ρομ που θα σου πουν οτι ειναι η πιο σταθερη/καλη/γρηγορη.. Εγω εχω την 7.0 και σημερα μπαινει η 10.1 σιγουρα....!

 

Αυτην να την βαλεις. Αν δεις στην υπογραφη μου εχω ενα βιντεο για το πως θα ειναι αν την βαλεις το τηλεφωνο σου. Δες το! Και δες το και σε HD αναλυση απο το utube για να φαινεται καλυτερα!

Αυτη να την βαλεις με 1000!!! Ασε τα ελληνικα και ακου μας που σου λεμε... Για να στο λεει και ο JimmyT αλλα και εγω, και η wildgirl και ολοι, αστο..... Θα σε ζορισουν πιο πολυ απο οτι θα σε βολεψουν! :p:happy:

 

 

Δυστυχως εχω ορισμενους που λενε για τα 600€! Αλλα επειδη δεν ξερουν πολλα για τα κινητα και την τεχνολογια, οταν μου ειπαν για το μενου τους ειπα για τα ελληνικα και τελειωσε η υποθεση! Εξαλλου εχω γινει πλεον ο στοχος για ερωτησεις τεχνολογιας! :lol:

 

Εγω δεν ειπα τιποτα!!!!!!!!!!!!!! Εγω ειμαι υπερ των ελληνικων!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, δεν είμαστε κατά των ελληνικών, απλά είπαμε ότι η αγγλική δουλεύει καλύτερα και γι αυτό δεν θέλουμε να βάλουμε την ελληνική (την έχω βάλει βέβαια αλλά δεν ήθελα).
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, δεν είμαστε κατά των ελληνικών, απλά είπαμε ότι η αγγλική δουλεύει καλύτερα και γι αυτό δεν θέλουμε να βάλουμε την ελληνική (την έχω βάλει βέβαια αλλά δεν ήθελα).

 

Κι εγώ ειχα βαλει ελληνικη χωρις να θελω, για να δω πώς ειναι και μου αρεσε, ενιωθα...οικειοτητα :p Γι' αυτο πιστευω πως αν καποιος ΘΕΛΕΙ να βαλει ελληνικη ΡΟΜ, πρεπει οπωσδηποτε να τη βαλει, ακόμη και για να του φυγει η φουρια, αν στο τελος δεν του αρεσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και γω θα ηθελα να εχω ελληνικα! Αλλα απο την στιγμη που εχουν προβληματα.... Τι να τα κανεις?

 

Δεν ειπα οτι δεν θελετε... Αμεσως να με φατε....! :lol::lol::p

 

Απλα οτι αναγνωριζετε ορισμενα προβληματα...!

 

Βαλε εκει την touch x να ερθεις στα ισα σου!

 

Wildgirl εσυ πως εβαλες ελληνικα? Custom?

Link to comment
Share on other sites

Και γω θα ηθελα να εχω ελληνικα! Αλλα απο την στιγμη που εχουν προβληματα.... Τι να τα κανεις?

 

Δεν ειπα οτι δεν θελετε... Αμεσως να με φατε....! :lol::lol::p

 

Απλα οτι αναγνωριζετε ορισμενα προβληματα...!

 

Βαλε εκει την touch x να ερθεις στα ισα σου!

 

Wildgirl εσυ πως εβαλες ελληνικα? Custom?

 

Εβαλα την PCTech4U την ελληνικη του bsp98ht (ειναι και εδω στο φορουμ).

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=484606

Ειχε ενα σωρο καλουδια που μου αρεσαν...οπως το ελληνικο htc πληκτρολογιο (phone keypad) το οποιο ακομα δεν εχω καταφερει να βρω πώς γινεται και επισης το Start που δεν εμφανιζε προγραμματα απευθειας αλλά ηταν κανονικο start σε πιο finger friendly. Αλλά ηταν τραγικά αργή σε σχέση με τις Touch X :X Εχει πει οτι θα βγαλει κι αλλη ο φιλος, αλλά ακομα περιμενουμε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

AAA.. Ναι διαβασα λιγο εκει για αυτην την ρομ. Το ειχε αναφερει και στους xda ο Xaviergr οτι ειναι αργη και ειδικα στην αλλαγη απο prortrait -> landscape..............
Link to comment
Share on other sites

AAA.. Ναι διαβασα λιγο εκει για αυτην την ρομ. Το ειχε αναφερει και στους xda ο Xaviergr οτι ειναι αργη και ειδικα στην αλλαγη απο prortrait -> landscape..............

 

Πωπω και μονο που μου το θυμισες εκνευριστηκα :X

Παντως ηταν μια πολυ decent ελληνικη συμμετοχη στο ROM Cooking ;) Μπραβο του!

Καλα, μιας και ανεφερα το ελληνικο πληκτρολογιο...τελικα το καταφερα!!! :):):) Το εφτιαξα!!! Με τον τροπο που ειχε αναφερει ενας συμφορουμιτης εδω...εγκαθιστας πρωτα το Blackstone Keyboard και μετα ενα αλλο αρχειακι που μας ειχε δωσει λινκ...και εχουμε ελληνικο phone keypad! :D Τον ευχαριστω εστω και με καθυστερηση...

 

EDIΤ: ο φιλος που αναφερω ειναι ο XavierGr, μολις εκανα αναζητηση και τον βρηκα. Xavier να 'σαι καλα! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το βρηκα το προβλημα.οταν μου βγαινουν τα πολλα χρωματα στην οθονη οταν φευγουν μετα λεει NO IMAGE FILE.και μετα βγαινει η μπαρα για να φορτωσει,αλλα δεν φορτωνει...καμια ληση?
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου πέι κάποιος ποιά προγράμματα περιέχει η παραπάνω Ρομ;

Αυτή την περίοδο έχω την Ελληνική απο το XDA και γενικά είμαι ευχαριστημένος απο τα αρκετά προγράμματα που έχει...

Εσείς που βάλατε την Touch X ULTIMATE X-TREME 10.1 ποιά άλλα βάλατε για να είναι λειτουργικό το τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα το προβλημα.οταν μου βγαινουν τα πολλα χρωματα στην οθονη οταν φευγουν μετα λεει NO IMAGE FILE.και μετα βγαινει η μπαρα για να φορτωσει,αλλα δεν φορτωνει...καμια ληση?

 

Σιγουρα εχεις βαλει στην καρτα μνημης χυμα το αρχειο kovsimg.nbh?

 

Ειναι το αρχειο της ρομ αλλα με αυτην ακριβως την ονομασια...

 

μπορεί να μου πέι κάποιος ποιά προγράμματα περιέχει η παραπάνω Ρομ;

Αυτή την περίοδο έχω την Ελληνική απο το XDA και γενικά είμαι ευχαριστημένος απο τα αρκετά προγράμματα που έχει...

Εσείς που βάλατε την Touch X ULTIMATE X-TREME 10.1 ποιά άλλα βάλατε για να είναι λειτουργικό το τηλέφωνο;

 

Εγω προσωπικα εχω βαλει Aekmap για μηνυματα και Panoramic Calc Pro για κομπιουτερακι με γραφικες παραστασεις και μετατροπες που μου χρειαζεται για την σχολη. Κατα τα αλλα τιποτα.

 

Αλλα μπορεις παντα να δοκιμασεις και να δεις, τι σου λειπει. Ο,τι και να μην εχει μεσα το βρισκεις....;)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχεις βαλει στην καρτα μνημης χυμα το αρχειο kovsimg.nbh?

 

Ειναι το αρχειο της ρομ αλλα με αυτην ακριβως την ονομασια...

 

 

 

Εγω προσωπικα εχω βαλει Aekmap για μηνυματα και Panoramic Calc Pro για κομπιουτερακι με γραφικες παραστασεις και μετατροπες που μου χρειαζεται για την σχολη. Κατα τα αλλα τιποτα.

 

Αλλα μπορεις παντα να δοκιμασεις και να δεις, τι σου λειπει. Ο,τι και να μην εχει μεσα το βρισκεις....;)

 

δεν υπαρχει τετοιο αρχειο αλλα ονομαζω εγω ενα που μου ειπατε...και να σου πω οταν το εκανα με το αρχειο μεσα,μετα μου βγαζει loading.να περιμενω οσο να νε?

Link to comment
Share on other sites

Μα ναι! Αυτο ειναι το φλασαρισμα! τοτε γινεται! οταν γεμιζει η μπαριτσα! :happy:;)
Link to comment
Share on other sites

EDIΤ: ο φιλος που αναφερω ειναι ο XavierGr, μολις εκανα αναζητηση και τον βρηκα. Xavier να 'σαι καλα! :)

 

Παρακαλώ. :)

 

το βρηκα το προβλημα.οταν μου βγαινουν τα πολλα χρωματα στην οθονη οταν φευγουν μετα λεει NO IMAGE FILE.και μετα βγαινει η μπαρα για να φορτωσει,αλλα δεν φορτωνει...καμια ληση?

 

Αυτό σημαίνει είτε ότι δεν έχει βάλει το kovsimg.nbh (το αρχείο της rom) στο root (κεντρικό φάκελο) της κάρτας ή δεν είναι fat32 η κάρτα. Αν τα έχεις κάνει όλα αυτά η μόνη λύση είναι να κάνεις την διαδικασία μέσω ActiveSync και όχι με την κάρτα.

 

Καμοιά φορά και σε μένα κάποιες φορές δεν βρίσκει το image file και αναγκάζομαι να κάνω flash μέσω του ActiveSync.

Link to comment
Share on other sites

Μα ναι! Αυτο ειναι το φλασαρισμα! τοτε γινεται! οταν γεμιζει η μπαριτσα! :happy:;)

 

ναι αλλα μου καθεται πωση ωρα στο loading και η μπαρα δεν εμφανιζεται.και βαριεμαι και το κοβω:Oνα περιμενω οσο να ωε?

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ. :)

 

 

 

Αυτό σημαίνει είτε ότι δεν έχει βάλει το kovsimg.nbh (το αρχείο της rom) στο root (κεντρικό φάκελο) της κάρτας ή δεν είναι fat32 η κάρτα. Αν τα έχεις κάνει όλα αυτά η μόνη λύση είναι να κάνεις την διαδικασία μέσω ActiveSync και όχι με την κάρτα.

 

Καμοιά φορά και σε μένα κάποιες φορές δεν βρίσκει το image file και αναγκάζομαι να κάνω flash μέσω του ActiveSync.

 

μεσω ActiveSync δεν μπορω να το κανω με τιποτα...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...