Jump to content

Με χρεωσαν στον λογαριασμο 090


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΗΡΘΕ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.2 ΚΛΗΣΕΙΣ 10 ΕΥΡΩ ΠΡΟΣ 090.

 

 

ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ 100% ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΛΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ.

 

ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ.ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς όπου και να απευθυνθείς πρέπει να είσαι σε θέση να αποδείξεις ότι δεν έκανες εσύ τις κλήσεις...

 

Αλλά και τότε ο ΟΤΕ θα σου πει "Εγώ κύριε βλέπω ότι οι κλήσεις έγιναν τότε από αυτό το νούμερο"... :wacko:

 

Και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας... :rolleyes:

 

Πάντως έχουν τύχει και περιστατικά όπου οι κλήσεις πραγματικά δεν έγιναν από τον ιδιοκτήτη της σύνδεσης αλλά από κάποιο γείτονα που είχε "παίξει" με τα καλώδια... (Δεν συζητάμε καν το ενδεχόμενο να γίναν από υπάλληλο του ΟΤΕ οι κλησεις... Δεν θα αποδειχτεί ποτέ, ο νοών νοείτο :p )

 

Αλλά και σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να κινηθείς δικαστικά. Μήνυση κατ' αγνώστου και ό, τι πει ο δικαστής... Τρεχαγυρευόπουλος δηλαδή... :(

 

Υπόψιν σε τέτοια περίπτωση όπως είπα ο ΟΤΕ θα σηκώσει τα χέρια ψηλά και θα πει εγώ δεν ξερω τίποτα βλέπω τις κλήσεις να γίνανε είναι ευθύνη του πελάτη η ασφάλεια της σύνδεσής του... Όσο και αν δεν είναι έτσι...

 

Τέλος αποκλείεις να έγιναν οι κλήσειις αυτές από το σπίτι σου. Μήπως εννοείς ότι αποκλείεις να έγιναν από εσένα; Δεν έχει κανείιιιιιις άλλος πρόσβαση; :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GABRIEL87 (11 Μάρ. 2004 , 23:46)

 

ΗΡΘΕ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ.2 ΚΛΗΣΕΙΣ 10 ΕΥΡΩ ΠΡΟΣ 090.

 

 

ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ 100% ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΛΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ.

 

ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ.ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ;

 

Καλημέρα! Φίλε μου άκου και την δική μουτ συβουλή. Χτύπα τις πόρτες των υπολοίπων κατοίκων της Πολυκατοικίας σου και ρώτα τους αν και εκείνοι..."έκαναν" αντίστοιχες κλήσεις στον ίδιο αριθμό. Αν ανακαλύψεις πάνω από 2 τότε έχεις μια πολυ καλή υπόθεση, η οποία μάλιστα δε θα φτάσει καν στα δικαστήρια. Ο ΟΤΕ θα αποδεχθεί το αίτημα σου και θα το διακιολογήσει ως 90-Fraud. Αν πραγματικά έγινε αυτό να βρείτε τρ΄'οπο, στη πολυκατοικία σας, να κλειδώνετε το χώρο που βρίσκονται τα κουτιά του ΟΤΕ. Υπάρχει ολόκληρη "βιομηχανία" και μάλιστα παγκόσμια που υποκλέπτουν των εταιρειών και φουσκώνουν λογαριασμούς.

Τώρα αν δεν ισχύει το παραπάνω, καλό θα είναι να κάνεις φραγή κλήσεων 90.

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καπου (ισως και στο myphone) διαβαζα την περιπτωση καποιου που ειχε φραγη για 090 και κλησεις εξωτερικου και συνεχιζαν να του ερχονται χρεωσεις σε τετοια νουμερα. Με τα πολλα και υστερα απο πολυ πιεση ο διευθυντης του ΟΤΕ της περιοχης του παραδεχτηκε οτι καιρους αντιμετωπιζουν προβληματα με φοιτητες οι οποιοι καταφερνουν να μπουν στο συστημα του ΟΤΕ και να χρεωσουν λογαριασμους πελατων. Βεβαια η ανευρεση τους ειναι αρκετα δυσκολη (καθοτι μπαινουν απο πανεπιστημια) και μην περιμενετε να παραδεχτει κανενας οτι το δικτυου του ΟΤΕ ειναι "τρυπιο"... Οταν βρω το post θα σας επισυναψω τον ακριβη τροπο με τον οποιο το κανουν αυτο.

 

Δυστυχως δεν ειμαι τεχνικος και η μνημη μου στα γεραματα σκουριαζει :)

 

Και για τους φιλους παραπανω δεν λεω οτι εχουνε πεσει και αυτοι θυματα αλλα ειναι παντα ενα ενδεχομενο... Ισως οχι τοσο πιθανο.

Link to comment
Share on other sites

Πάθαμε την ίδια πλάκα πριν κανα χρόνο στην οικοδομή μου. Σε μένα ήρθανε περίπου 350.000 σρχ, σε άλλον 700.000 και σε έναν άλλο 1.000.000 (αυτουνού του το έκοψαν αυτόματα από τον ΟΤΕ, μόλις έπιασε το μύριο - πάλι καλά...). Τα νούμερα τα έμαθα από τον ΟΤΕ που μου έδειξε και τις αναλυτικές καταγραφές όλων όσων ανέφερα. Αυταπόδεικτη λοιπόν η υποκλοπή από κάποιο καφάο (της οικοδομής ή σε αυτά που είναι στον δρόμο).

Τα πλήρωσα, έβαλα και φραγή για κινητά/090/διεθνή κι ησύχασα.

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος είπε για μπέρδεμα στις γραμμές των DECT, αυτό δεν γίνεται γιατί ολα τα DECT εχουν δικλέιδα ασφαλείας και οταν ενα ακούστικο χρησιμοποιήται, επικοινωνεί μονο με τις βάσεις που είναι συνδεδεμένο και καταχωριμένο, γιαυό αλλωστε τα απλά ασύρματα αντικαταστάθηκαν απο τα DECT, για απολυτο privacy!!!!!

--------------

Dr. Tasos

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia3650/1.0 (4.13) SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Paidia auto pou ksero einai oti apo to kafao tis gitonias mporoun na paroun tilefono opou theloun! Mpori na exei paxtei kati tetio!!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται οτι σε πολλά τσοντοsites μπαίνεται και κατεβαίνουν αυτά τα dialers. :lol:

Νοικιάστε ενα DVD να τελειώνουμε!

 

Έλα πλάκα κάνω.... :whistle:

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους.

stixima, απ'ότι φαίνεται τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Ο προηγούμενος λογαριασμός μου ήλθε (κρατήσου) 600 Ευρώ! Από αυτά δικά μου ήταν μόνο τα 300. Τα υπόλοιπα 300 ήταν σε κλήση στον αριθμό 0068267107. Στον αριθμό αυτό απαντάει Modem (τον πήρα από το κινητό). Τα πλήρωσα και έβαλα φραγή.

Το ζήτημα είναι όμως το εξής. Ενα μέρος από τα 300 ευρώ ο ΟΤΕ θα τα αποδώσει τον ιδιοκτήτη του αριθμού, τον οποίον φυσικά και ξέρει. Οταν λοιπόν πάω εγώ και τους λέω ότι δεν κάλεσα τον αριθμό αυτό και ξέρουν όπως μου είπαν ότι πρόκειται για υποκλοπέα, γιατί εξακολουθούν να συνεργάζονται μαζί του; Πως με προστατεύουν σαν πελάτη τους; Μιλάμε για κρατικό οργανισμό. Κάποιο λάκκο έχει η φάβα ή όχι;

 

Πήγαινε στο http://www.dialer-control.de/ και κατέβασε ένα πρόγραμμα dialer.exe. Σε ρωτάει κάθε φορά αν επιτρέπεις να γίνει κλήση από το modem σου. Υποτίθεται ότι είναι αξιόπιστο. Επίσης πήγαινε στο http://www.javacoolsoftware.com/ και κατέβασε το spywareblaster.

 

Γιά την ιστορία: Πράγματι είχα αρπάξει dialer γιατί κάποια στιγμή είχα δει τα λαμπάκια του modem να ανάβουν ενώ ήμουν off line. Επειδή δεν το έχω μπροστά μου το είδα αργά.(300 ευρώ αργότερα!). Τον έσφαξα βέβαια, αλλά είχε κάνει πολύ ζημιά. Το modem είναι ISDN. Εχω το panda antivirus και το Sygate firewall. Και όμως, πέρασε.

 

Α, και για να μην δίνεις κάθε φορά την εντολή για ενεργοποίηση / απενεργοποίηση της φραγής, βάλε την στον τηλ. κατάλογο της συσκευής σου. Φτιάξε μιά εγγραφή σαν π.χ. Απεν και μιά Ενεργ. Στην πρώτη βάλε την εντολή απενεργοποίησης και στην δεύτερη την εντολή ενεργοποίησης.

 

Τελικά τι παιχνίδι παίζει ο ΟΤΕ; Μάλλον πολύ βρώμικο θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Spin βάλε το Zone Alarm Pro Firewall ..δεν περνάει τίποτα αν το ρυθμίσεις σωστά..!

Επίσης βάλε το McAfee που είναι βάση των τεστ στο http://www.virus.gr ανώτερο από το Panda ..και το Ad-aware με το Αd-watch με αυστηρούς κανόνες ελέγχου!

 

Τέλος η καλύτερη λύση κατ εμε είναι η φραγή σε όλα αυτά τα περίεργα νούμερα...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Exo balei fragi se 090, yperastika, kinita, diethnis klhseis kai den tha to pisteysete. Moy irthe 2,56EUR na pliroso gia diethneis kliseis!

Ante bgalte akri tora. Den piga pali ston OTE giati pragmatika sas milao exo koyrastei para poly me to en logo thema.

 

Einai aparadektoi oi typoi. Na simeioso pos sto spiti moy meno monos moy kai den yparxei yponoia na me xreose kapoios episkeptis, giati alloste den gnorizei kai to pin gia na bgalei tin fragh!

As ta diabasei o OTE ta parapona na doyme ti tha pei..

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Oχι φίλε πήγαινε...και τριψτους στην μούρη την φραγή...ενημέρωσε και την ΕΕΤΤ .. σε αυτό το φόρουμ φίλος είχε παρόμοιο περιστατικό με σενα και το πήγε ποοοοολύ μακρυά!
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Παιδεία έχω πάθει πλάκα με όλα αυτά που διαβάζω. Ευτυχώς εγώ ποτέ δεν είχα τέτοιο περιστατικό, αλλά βλέπουμε οτι ο ΟΤΕ είναι μεγάλος Νταβάς. Αυτό όμως που δεν θα έπρεπε να κάνουμε είναι να το αφήνουμε έτσι να περνάει. Ξέρω οτι είναι λίγο ταλαιπωρεία, αλλά αν οι 9 στους 10 λένε "δεν βαριέσαι" τότε τα ίδια θα συνεχίζουνε να συμβαίνουνε.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατι κάποιος πρέπει να παρουσιαστεί αυτοπροσώπος σε κάποιο κατάστημα του ΟΤΕ. Γιατι να σπαταλάνε τον χρόνο μας. Δεν γίνεται με σπιστολή, ε-μαιλ, ή τηλεφωνικός;

 

Μου φαίνεται αυτό που αξίζει αργότερα είναι το 3G και να κοπεί τελείως ο ΟΤΕ. Αφού οι περισσότεροι πέρνουμε σε κινητά, συμφέρει ένα πλάνο με 400-600 λεπτά το μήνα και data από το κινητό με σύνδεση στον υπολογιστή. Ποιο ασφαλή και λιγότερα έξοδα.

 

Αυτά είναι καραγκιοζιλίκια να χρεώνει ο ΟΤΕ οτι γουστάρει και εμείς να σκύβουμε το κεφάλι.

Ας μου κανανε εμένα κάτι τέτοιο και θα δούνε....

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spin ( 2 Μάι. 2004 , 07:41)

 

Στον αριθμό αυτό απαντάει Modem (τον πήρα από το κινητό)

Το modem είναι ISDN

 

Mipos exeis kai analogiko odem pano sto pc sou, giati ama peires apo to kinito kai akouges ixous analogikou Modem den mporei na sindethei ena ISDN modem.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia3650/1.0 (4.13) SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από stixima

Exo balei fragi se 090, yperastika, kinita, diethnis klhseis kai den tha to pisteysete. Moy irthe 2,56EUR na pliroso gia diethneis kliseis!

Ante bgalte akri tora. Den piga pali ston OTE giati pragmatika sas milao exo koyrastei para poly me to en logo thema.

 

Einai aparadektoi oi typoi. Na simeioso pos sto spiti moy meno monos moy kai den yparxei yponoia na me xreose kapoios episkeptis, giati alloste den gnorizei kai to pin gia na bgalei tin fragh!

As ta diabasei o OTE ta parapona na doyme ti tha pei..

 

Mipos itan merikes "dithen" klisis pou eixan ksemini apo to proigoumeno logariasmo? :( pantos emena mou eixe erthei 825euro! Ta 500euro ta eixa kanei ta ypoloipa who knows. . . .Eutixos tora tellas me auto proepilogi kai frages sto OTE!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Με χρεώσαν και εμένα μια κλήση προς 9011, 4€. :(

 

Μήπως το κάνανε για να με εκδικηθούν επειδή ο λογαριασμός μου πλέον είναι μόνο τα πάγια (τηλέφωνα μέσω Q, internet μέσω Vivodi); :eek:

Αnyway, έχω κάποια υποψία ποιός θα μπορούσε να πάρει τηλέφωνο από το σπίτι μου αλλά άντε να το αποδείξω.

 

Πώς μπορώ να βάλω φραγή για να μην ξανασυμβεί;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (11 Δεκ. 2004 , 15:44)

 

Με χρεώσαν και εμένα μια κλήση προς 9011, 4€. :(

 

 

 

Πώς μπορώ να βάλω φραγή για να μην ξανασυμβεί;

 

Δυστυχως ο πΟΤΕ χρεωνει τη συγκεκριμενη υπηρεσια :worry: http://www.oteshop.gr/home/callbarring.htm Παντως ακομα και τωρα που εχω βαλει adsl προτιμω να πληρωνω τα 3€ και να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

%$&%$*^%*^$# ton kwloote mou, ai sto @$%#$^ apo ekei pera!! ntabantzides tou #$#$%@%!!!!! sorry re paidia alla neyriazw polu me ayta!!! misw ton ote osi den paei allo!!! pws tha ginei re paidia na mpoune sthn thesh tous ta lamogia? ti na kanoume? mpoikotaz? dyskolo! apoxh panellhnia? zorika! KATI PREPEI NA GINEI!!!!!!
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος RODAKINO (12 Δεκ. 2004 , 00:45)

 

%$&%$*^%*^$# ton kwloote mou, ai sto @$%#$^ apo ekei pera!! ntabantzides tou #$#$%@%!!!!! sorry re paidia alla neyriazw polu me ayta!!! misw ton ote osi den paei allo!!! pws tha ginei re paidia na mpoune sthn thesh tous ta lamogia? ti na kanoume? mpoikotaz? dyskolo! apoxh panellhnia? zorika! KATI PREPEI NA GINEI!!!!!!

 

 

Σε τι ακριβως φταιει ο πΟΤΕ? Εκτος αν εννοεις για τη χρεωση στη φραγη, τοτε και λιγα λες!

Link to comment
Share on other sites

filtate Nrg den einai mono ayta!!! o megalyteros mou kaimos kai nterti einai ta pagia tou ote. GIATI RE POUSTI MOU NA PLHRWNW PAGIO se eidos prwths ananghs????? stahtero einai den einai doryforiko thlefwno!!!! giati na plhrwnw gia thn anagnwrish? dikaiwma mou den einai na vlepw poios kalei to #$^#^thlefwno mou? giati na plhrwnw gia thn fragh 090 kai international? dikaiwma mou den einai na epilegw egw pou tha kalw kai pou oxi? poios me prostatevei? KANEIS! alla to aisxos tou aiwna.... giati fpa se eidos prwths angkhs??????? den prokeite na to xwnepsw pote.gia mena oloi tous einai lamogia kai klika se aisxato bathmo!
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

basika zhtw sygnomh apo olous gia tis ekfraseis mou kathws kai gia ta greeklish alla pistevw pws kanenas den diafwne sto oti mas kleboun kai "nazi" kai emeis den tous leme oxi
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος RODAKINO (12 Δεκ. 2004 , 01:06)

 

filtate Nrg den einai mono ayta!!! o megalyteros mou kaimos kai nterti einai ta pagia tou ote. GIATI RE POUSTI MOU NA PLHRWNW PAGIO se eidos prwths ananghs????? stahtero einai den einai doryforiko thlefwno!!!! giati na plhrwnw gia thn anagnwrish? dikaiwma mou den einai na vlepw poios kalei to #$^#^thlefwno mou? giati na plhrwnw gia thn fragh 090 kai international? dikaiwma mou den einai na epilegw egw pou tha kalw kai pou oxi? poios me prostatevei? KANEIS! alla to aisxos tou aiwna.... giati fpa se eidos prwths angkhs??????? den prokeite na to xwnepsw pote.gia mena oloi tous einai lamogia kai klika se aisxato bathmo!

 

 

Ξερεις καμια χωρα του κοσμου που να : Μη πληρωνεις παγιο, να μη πληρωνεις την αναγνωριση (αυτο μπορει) και πανω απ'ολα να μη πληρωνεις ΦΠΑ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

OXI den kserw kamia xwra pou na einai ola free, alla gnwrizw dyktia ekswterikou pou pou to fpa einai 8% caller id free kai fragh free., ti les? 30 kai einai mono ta pagia edw.
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος RODAKINO (12 Δεκ. 2004 , 01:24)

 

OXI den kserw kamia xwra pou na einai ola free, alla gnwrizw dyktia ekswterikou pou pou to fpa einai 8% caller id free kai fragh free., ti les? 30 kai einai mono ta pagia edw.

 

 

Πολυ θα ηθελα να μαθω σε ποια χωρα και σε ποια εταιρια αναφερεσαι ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος!

 

Η επιβολή του ΦΠΑ και το είδος (8 ή 18 %) δεν είναι και δεν ήταν πότε θέμα απόφασης του ΟΤΕ αλλά του κράτους. Τα δε έσοδα πηγαίνουν στα κρατικά ταμεία. ΚΑλά θα κάνουμε λοιπόν να προσανατολίσουμε τη συζήτηση στην ελληνική πολιτεία και όχι στον ΟΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...