Jump to content

Samsung SGH-D880 Dual SIM


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, σήμερα αγόρασε το εν λόγω κινητό ο πατέρας μου.

 

Ερωτώ λοιπόν... Μπορώ να κάνω κάποιο dial plan ώστε να καλεί με όποια SIM πρέπει συγκεκριμένους αριθμούς; Πως αλλάζω on-the-fly απο την μία SIM στην άλλη;

 

 

Γενικά, δεν καταλαβαίνω αυτό το dual-sim... Μόνο κλήσεις δέχεται απο την δευτερέυοντα κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 791
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απο την αριστερη μερια στο πλαι επανω εχει ενα κουμπακι που απο εκει κανεις τις αλλγες απο την μια καρτα στην αλλη. Ειτε για κλήση ειτε για μηνυματα.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Απο την αριστερη μερια στο πλαι επανω εχει ενα κουμπακι που απο εκει κανεις τις αλλγες απο την μια καρτα στην αλλη. Ειτε για κλήση ειτε για μηνυματα.

 

Ω ναι, ευχαριστώ. :D

 

Παρατήρησα ένα θέμα με το sorting των επαφών... Διορθώνεται ή πρέπει να φτιάξω τα ονόματα ώστε να ξεκινάνε με ελληνικά σύμφωνα; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες στο φόρουμ..Πολύ κατατοπιστικό το θέμα!

επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητο...

μερικές ερωτησούλες

το τελευταίο firmware είναι το D880BDHE2

ή έχει βγει κανένα νεο?

το θέμα σχετικά με το bluetooth και την ένταση στη sim2?? ισχύει σε όλους?

όποιος δεν είχε πρόβλημα ποιο bluetooth χρησιμοποιούσε μήπως τελικά συνεργάζεται με κάποια μοντέλα και με άλλα όχι

 

thnx in advance

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω δουλευω το κινητο απο την παρασκευη το βραδυ.

Αρκετα εντυπωσιασμενος ..

- πολυ ευκολο το μενου του με τις καρτες και η ολη διαδικασια με την αλλαγη απο σιμ1 σε σιμ2

- η μπαταρια του με χρηση αρκετη (μεσολαβησαν κ γενεθλεια) απο την παρασκευη το βραδυ που το αγορασα ψοφισε σημερα καθως ερχομουν δουλεια. Η μπαταρια ηταν ηδη λιγο φορτισμενη απο τη μαμα στη μεση. και το φορτισα τοσο οσο χρειαστηκα να κανω syncro με το Outlook για τις επαφες. (επισης πολυ ευκολο και αυτο). ειχα το U600 ενα χρονο και φορτιζα καθε δευτερο βραδυ.

- στον ηχο δεν εχω αντιμετοπισει κατι τραγικο ..αλλα φανταζωμαι με τα κρυφα μενου που παιζουν στα samsung θα διορθωνετε η κατασταση.

- η καμερα ειναι επιεικώς μετρεια εως αθλια! καμια σχεση με τις κλασσικες 3αρες των U series. Δεν με ενοχλει βεβαια .. η δουλεια του ειναι αλλη.

- Με ΒΤ δεν το εχω δοκιμασει .. εχω το WEP-200 .. ας ελπισω οτι δν θα εχω trουbles!

- το πηρα 245 απο πλαισιο γιατι βαριομανε να ψαξω το kinitomania & e-click. ειχα γενεθλεια και ηθελα να παρω κατι για τη παρτι μου εκεινη την ωρα! :P:P:P

 

Επιτελους 1 κινητο στη τσεπη γιατι ολες τις γκομενοδουλειες κ μη ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος στην αναζητηση ενος θεματος για το κινητο αυτο? ειναι αυτο με φοντο την αΑκροπολη..κινουμενο ειναι..

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος στην αναζητηση ενος θεματος για το κινητο αυτο? ειναι αυτο με φοντο την αΑκροπολη..κινουμενο ειναι..

ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Xmmm ... δε νομιζω να δεχεται extra themes το κινητο.

παρολα αυτα θα το τσεκαρω το θεμα γιατι με ενδιαφερει να αλλαξω κ γω!

τσεκαρε το thread συχνα , μπορει να βρουμε λυση!

(αυτο με την ακροπολη το ειχε το U600 παντως .. ηταν καλο)

Θ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες υπάρχει κάτι για αυτό που ρώτησα και παραπάνω:

 

 

Παρατήρησα ένα θέμα με το sorting των επαφών... Διορθώνεται ή πρέπει να φτιάξω τα ονόματα ώστε να ξεκινάνε με ελληνικά σύμφωνα; :confused:

 

?

 

Π.χ. κάνει αναζήτηση ο father για Κ, πατώντας μια φορά το 5, και επειδή όλα τα ονόματα είναι με αγγλικό Κ, δεν βγαίνει τίποτα. Πρέπει να ψάχνει 3 ώρες. ::(

Link to comment
Share on other sites

Παίδες υπάρχει κάτι για αυτό που ρώτησα και παραπάνω:

 

 

 

 

?

 

Π.χ. κάνει αναζήτηση ο father για Κ, πατώντας μια φορά το 5, και επειδή όλα τα ονόματα είναι με αγγλικό Κ, δεν βγαίνει τίποτα. Πρέπει να ψάχνει 3 ώρες. ::(

 

αν καταλαβα ,μαλλον πρεπει να αλλαξεις την γλωσσα επιλογης και να βαλεις αγγλικα , γιατι τωρα το εχεις ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτες τις ρυθμισεις για το bluetooth για βελτιωση του ηχου απο sim 2.Αλλα λεει οτι καθε φορα που κλεινουμε το κινητο χανει τα settings.Εγω το δοκιμασα και μπορω να πω οτι ακουγεται καπως καλυτερα.Παρεπιπτοντως ποιο ειναι το τελευταιο firmware?

 

Go into test mode menu by keying in this Code: *#0206*8378#

Menu [2] H/W Version

Menu [3] Slave Audio Setting

Menu [8] Slave EQ Tunning

Change the value from 0 to 1

Save

Ελπιζω να φανουν χρησιμα...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα ήθελα να μου διευκρινήσετε κάτι γιατί δεν πολυκατάλαβα...

οι 2 sim ειναι ενεργές ταυτόχρονα ή παίζει περίπου σαν dual sim που γίνεται προώθηση απο την μία γραμμη στην άλλη?

 

Δηλαδη δέχονται κλήσεις/sms την ιδια στιγμή (χωρίς προώθηση και άρα χρέωση) ή πρέπει να αλλάζεις κάτι απο το μενού?

 

Δεν κατάλαβα επίσης πότε πρέπει να γίνει επανεκκίνηση? όταν αλλάζεις την γραμμή την οποία θα χρεώνεις?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα ήθελα να μου διευκρινήσετε κάτι γιατί δεν πολυκατάλαβα...

οι 2 sim ειναι ενεργές ταυτόχρονα ή παίζει περίπου σαν dual sim που γίνεται προώθηση απο την μία γραμμη στην άλλη?

 

Δηλαδη δέχονται κλήσεις/sms την ιδια στιγμή (χωρίς προώθηση και άρα χρέωση) ή πρέπει να αλλάζεις κάτι απο το μενού?

 

Δεν κατάλαβα επίσης πότε πρέπει να γίνει επανεκκίνηση? όταν αλλάζεις την γραμμή την οποία θα χρεώνεις?

 

Ευχαριστώ.

 

ειναι πολυ απλο ..

- δεχεται 2 καρτες ταυτοχρονα

- μπορεις να παρεις τηλεφωνο και στελνεις μηνυμα, και απο τις 2 χωρις επανεκινηση ..μονο με το πατημα ενος toggle κουμπιου για να επιλεξεις πια καρτα θα χρεωσεις.

- το ιδιο και οταν δεχεσαι κληση η μυνημα... δεν προωθειτε τιποτα και πουθενα! ..ολα λειτουργουν ταυτοχρονια και ειανι σε αναμονη.

- ενημερωνει για εισερχομενη κλιση οταν μιλας ΗΔΗ με τη μια καρτα..ακομα κ η κληση ερχετε στη 2η καρτα

- το ΜΟΝΟ πραγμα που θελει επανεκινηση ειναι στη επιλογη PRIMARY καρτας.

δηλαδη ποια θα ειναι προεπιλεγμενη... πχ. παιρνεις 2315215 και πατας πρασινο ..τοτε θα παρει με την προεπιλεγμενη .(σιμ1 η σιμ2) αν δν πατησεις το toggle για να το αλλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω ,αν το τηλεφωνο εχει χρονομετρο ομιλιας,δηλαδη να σου δειχνει στην οθονη ποση ωρα μιλας,ποση ωρα εχεις μιλησει συνολικα μεχρι αν μηδενησεις το χρονομετρο,και αν εχει ξεχωριστο χρονομετρο για την καθε σιμ...

πιστευω οτι οι ερωτησεις μου ειναι βασικες για αυτους που εχουν προπληρωμενο χρονο ομιλιας...

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

αν καποιος θελει να αλλαξει το καπακι της οθονης γιατι εχει φθαρει , ξερει ποσο παει στην αντιπροσωπεια η αν γινεται απο κανα ebay να το παραγγειλεις το ανταλλακτικο και να το βαλεις ?

:X
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω ,αν το τηλεφωνο εχει χρονομετρο ομιλιας,δηλαδη να σου δειχνει στην οθονη ποση ωρα μιλας,ποση ωρα εχεις μιλησει συνολικα μεχρι αν μηδενησεις το χρονομετρο,και αν εχει ξεχωριστο χρονομετρο για την καθε σιμ...

πιστευω οτι οι ερωτησεις μου ειναι βασικες για αυτους που εχουν προπληρωμενο χρονο ομιλιας...

 

ΝΑΙ - εμφανιζετε η διαρκεια κλησης οταν μιλας, επισης εχει ρυθμιση για τονο - λεπτου ..που κανει ενα χαρακτηριστικο ηχο για καθε λεπτο που περνα!

ΝΑΙ - υπαρχει log στο μενου "Αρχειο κλησεων" για τη διαρκεια τελευταιας κλησης / εισερχομενων κλησεων / εξερχομενων κλησεων / συνολικη διαρκεια. και μπορεις να τα μηδενιζεις οποτε θες

(το εκανα πριν μια ωρα συγκεκριμενα για την primary καρτα)

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ - εμφανιζετε η διαρκεια κλησης οταν μιλας, επισης εχει ρυθμιση για τονο - λεπτου ..που κανει ενα χαρακτηριστικο ηχο για καθε λεπτο που περνα!

ΝΑΙ - υπαρχει log στο μενου "Αρχειο κλησεων" για τη διαρκεια τελευταιας κλησης / εισερχομενων κλησεων / εξερχομενων κλησεων / συνολικη διαρκεια. και μπορεις να τα μηδενιζεις οποτε θες

(το εκανα πριν μια ωρα συγκεκριμενα για την primary καρτα)

 

δηλαδη το χρονομετρο ειναι ξεχωριστο για την καθε καρτα ,η μονο για την πρωτευον καρτα?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το χρονομετρο ειναι ξεχωριστο για την καθε καρτα ,η μονο για την πρωτευον καρτα?

 

Yup!! κραταει log και για τις 2 καρτες ξεχωριστα και μηδενιζεις σε οποια καρτα θες:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
pedia kseri kanis an to dualsim kinito samsung d880 ine simvato me tin simmax

 

 

ειναι παρα πολυ συμβατο, γρηγορο στην αλλαγη και δεν χρειαζεται επανεκινηση!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι όταν γράφω μηνύματα στα ελληνικά στο πλήκτρο 1 έχει πολύ λίγους χαρακτήρες (πχ δεν έχει "," και "-") πειράζει κανέναν ή μόνο εμένα? Διορθώνεται?
Link to comment
Share on other sites

Το ότι όταν γράφω μηνύματα στα ελληνικά στο πλήκτρο 1 έχει πολύ λίγους χαρακτήρες (πχ δεν έχει "," και "-") πειράζει κανέναν ή μόνο εμένα? Διορθώνεται?

 

Οταν εισαι σε Τ9 mode, εχει μονο ενα, την "."

χωρις Τ9 εχει 5-6 ακομα συμβολα για currency.

Γω προσωπικα βολευομαι με τα πινακακια της "#" αλλα ναι, ειναι ενοχλητικο καθε φορα να πατας εκει κατω για το ",".

Επισης δεν βγαζει και emoticons... το U600 που ειχα πριν το εκανε γιατι ειχε τα :, ),*,( κ.λ.π. στον ασσο και ειχε γελιο!.

 

By the way.. σημερα ειπα να ρυθμισω το κινητο να βαζει τα μυνηματα απεθειας στη μνημη τηλ. και οχι στις SIMs ..και με λιγο ψαξιμο που εκανα ...δεν βρηκα τη παραμικρη σχετικη ρυθμιση.

Επισης... δεν αποθηκευει καπου τα μηνηματα που εχω στειλει. Ουτε καν στα εισερχομενα ή απελσταλμενα.

Υπαρχει καπου καποια σχετικη επιλογη και δεν τη βρισκω?!

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στις ρυθμισεις-->13)ρυθμισεις μνημης-->3) προεπιλεγμενη μνημη και διαλεξε για καθε ενα, πού θες να αποθηκευονται.

Για να αποθηκευσεις ενα μηνυμα θα πρεπει απλα να μην πατησεις αμεσως το ΟΚ και να γραψεις τον αριθμο, αλλα το Επιλογ. και να επιλεξεις το 2) αποθηκευση και αποστολη. και μετα να γραψεις τον αριθμο.Με τον τροπο αυτο αποθηκευεται οπου εχεις προεπιλεξει.

 

επισης στο Τ9 mode δεν βγανει μονο η ' . ' Πατηστε το μηδεν οσο η τελεια ειναι μαυρη, και θα σας βγαλει και αλλες επιλογες πχ το ! και το ? που τα θεωρω τα πιο σημαντικα!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

2 ερωτησεις απο νεο στην samsung.

1) δεν βρισκω το ελληνικο τελικο ς , με αποτελεσμα να βαζω το αγγλικο και να αλλαζει η σειρα των επαφων στο τηλεφωνο και το outlook. στο Τ9 υπαρχει αλλα χωρις Τ9 δεν το βρισκω.

2) συγχρονιζει το ημερολογιο σωστα με το outlook αλλα ολα φαινονται 2 ωρες νωριτερα. τα ρολογια τηλεφωνου και υπολογιστη ειναι και τα 2 σωστα GMT+2.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-D880 Dual SIM

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...