Jump to content

SmarTrip GPS με χάρτη NaviMap


macedonas_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ok φιλε μου περιμένω εντυπώσεις και προβλήματα που τυχών βρεις

μάλλον μπορεί να το πάρω και εγώ.θα δούμε.

τα λέμε αύριο:happy:

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας.

από ότι φενετε προκειτε για καλό μηχανάκι.

θέλω να ρωτήσω τους φίλους που το αγόρασαν

α)το ξεκλείδωτο περιέχει στην συσκευασία τα παρελκόμενα?

β)από που μπορούμε να το αγοράσουμε? (εκτος απο το λινκ που δινω πιο κατω)

γ)πόσο κοστίζει (το ξεκλείδωτο)?

δ)η μπαταριά του πόσο κρατάει χωρίς φόρτιση?

ε)υποστηρίζετε από servis??

στ) ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.!!!:lol::lol::p

 

εγω το βρηκα εδω http://www.meimaris.gr/productsByCategoryb.asp?intcat=90&intsubID=240

αλλα λεει οτι βαση και φορτηστης ειναι προερετικα.

 

Εγω δεν πηρα το ξελκειδωτο αλλα η μπαταρια του καθοτι 1900mAh κραταει πανω απο 3 ωρες χαλαρα.....

 

ΑΝ καποιος ξερει ας μας πει πως ξεκλειδωνει το ατιμο......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγκατάσταση destinator 7 pna

 

***

 

Δημιουργούμε 2 φακέλους.

Ονομάζουμε τον ένα media και το άλλο mobileNavigator

Ανοίγουμε τον φάκελο mobileNavigator και βάζουμε μέσα χύμα το dest (αφού πρώτα το έχουμε αποσυμπιέσει)

Το destinator exe το μετονομάζουμε σε MobileNavigator

Ανοίγουμε το destinator ρυθμίσεις παραμέτρων (ανοίγει με το σημειωματάριο)

Και αλλάζουμε το PORT σε 1 και το BAUD_RATE σε 9600 το κλείνουμε και όταν μας ρωτήσει αν θέλουμε να αποθηκευτούν οι αλλαγές πατάμε ναι.

 

Επειδή το πρόγραμμα δεν περιέχει χάρτη . βάζουμε μέσα χύμα το χάρτη της Ελλάδας (στο φάκελο mobile navigator που έχουμε και το πρόγραμμα)

Τον φάκελο (GrecceU) που θα δημιουργηθεί μετά την αποσυμπίεση

 

***

 

Με τον ίδιο τρόπο βάζουμε και όποιον άλλο χάρτη θέλουμε.(υπάρχουν για όλο τον κόσμο σχεδόν.)

 

Καλή επιτυχία.

 

Υ.Γ. Το πρόγραμμα είναι προσφορά του φίλου tolisxlv , το ίδιο και ο χάρτης

 

Εγώ δεν τα πείραξα αυτά (PORT και BAUD_RATE) και δουλεύει. Τι ακριβώς αλλάζει αν τα πειράξω? Υπάρχει καμιά βελτίωση στο πρόγραμμα?

 

Υ.Γ.: Μήπως μπορεί να μου πει κανείς που θα βρω το Navimate Xtreme (πρόγραμμα+χάρτες) για το συγκεκριμένο μηχάνημα?

Link to comment
Share on other sites

to navimate xtreme einai ayto pou exei to smart trip apo mama?????????

 

Ναι (αν το πάρεις με χάρτες).

 

Πωλείτε όμως και χωρίς χάρτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eχει δοκιμάσει κανείς να βάλει δύο ή ακόμα και τρία προγράμματα πλοήγησης στην ίδια SD?:confused:

O Meimaris είναι 500 μέτρα πιο κάτω από μένα και λέω να πάω να το χτυπήσω αύριο.:lol:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα και το iGO 2006 plus το οποίο σύντομα θα το αντικαταστήσουμε με το iGO 8.

O χάρτης της Creative Image μπορεί να μη συγκρίνεται μ' αυτόν της NGI αλλά σαν πρόγραμμα είναι αξεπέραστο.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Aν και εχω δουλεψει το sygic drive ομολογω οτι δεν μου αφησε και τις καλυτερες εντυπώσεις και δεν ειναι "ανοιχτο" οπως το destinator. Επίσης εχω δοκιμασει το smartrip και δεν ειναι οτι καλυτερο σαν συσκευή, αργει πολυ στους επαναυπολογισμους διαδρομης, δεν εχει δυνατο ηχειο, κ.λ.π. Απορω τι σου αρεσε..? Υπαρχουν και καλυτερα μηχανακια με τα ιδια χαρακτηριστικα + εισοδο av-in κ.λ.π...
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το thread και δεν είδα από κανένα να κάνει αρνητικά σχόλια για τη συσκευή οπότε υπέθεσα ότι για τα λεφτά του είναι πολύ καλή επιλογή.

 

Τώρα μας το χάλασες λίγακι...

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Διάβασα όλο το thread και δεν είδα από κανένα να κάνει αρνητικά σχόλια για τη συσκευή οπότε υπέθεσα ότι για τα λεφτά του είναι πολύ καλή επιλογή.

 

Τώρα μας το χάλασες λίγακι...

 

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=8769

δες εδώ έναν που έχει πρόβλημα φίλε odytsak

μπορεί να είναι μεμονωμένο το περιστατικό αλλά μπορεί και να έχει όντως ευαισθησία στην θερμοκρασία.

το θέμα είναι κατά πόσο υποστηρίζετε από service:worry:

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω ειμαι αυτος με το προβλημα την δευτερα θα σας πω τι παιζει.....

 

Παντως αν εξαιρεσω αυτο ειναι μια χαρα μηχανακι....6 μερες που το χα σε χρηση για 3 ωρες ημερησιως (Μοναχο - Αλπεις και πισω) δεν εχανε πουθενα σημα κι ευρισκε ολους τους δορυφορους χαλαρα...

 

Μια εικασια ειναι να υπαρχει ελαττωματικη κολληση στην οθονη που με τον ηλιο να χειροτερευει και η οθονη να μην κανει καλη επαφη οποτε και δειχνει πιο αχνη....

 

Ειναι μια ευκαιρια να διαπιστωσω και τι ειδους σερβις παρεχει η εταιρεια που το εισαγει....ειδομεν...

Link to comment
Share on other sites

Η αρχικη τηλεφωνικη επικοινωνια μου μαζι τους ηταν μαλλον παρεξηγησιμη......

 

Μου ειπαν κατ αρχην οτι η συσκευη δεν πρεπει να εκτειθεται στον ηλιο και υπονοηθηκε πως μπορει να ειναι και δικη μου ευθυνη!!!!!!!!!ελα ομως που η φυση του GPS ειναι τετοια που την μερα πρεπει να βλεπει ουρανο οπου κατα τυχη ειναι και ο ηλιος....

 

Οι βεντουζες που ειναι τοποθετημενα ολα τα GPS σε ολα τα παρμπιζ των αυτοκινητων εχουν κλιση κι επιπροσθετα πρεπει το GPS (οχι φυσικα η οθονη του) να βλεπει τον ατιμο την ηλιο αρα αναγκαστικα οσο ειναι σε λειτουργια θα το χτυπα διαμεσου του παρμπριζ και ο ηλιος και η συννεφια ...και το φεγγαρι...

 

(σημειωτεον οτι ειχα κι εχω αλλα 2 GPS ATLASNAVI και SATNAV 300 χωρις καμια βλαβη απο ομοια χρηση και παντα μετα την πλοηγηση μπαινει σε θηκη....εξαλλου ποιος ανοητος θα το αφηνε να λιαζεται μεσα στο αμαξι σε κοινη θεα.....)

 

 

Το δικο μου μηχανακι καθ ολη την διαρκεια της λειτουργιας του την ημερα που καθημενο στην βαση βεντουζας το χτυπα οσο να ναι ο ηλιος επειτα απο 10 λεπτα ξεθωριαζει η οθονη κατι που δεν συμβαινει την νυχτα και το απογευμα οση ωρα και να δουλευει.....

 

Βεβαια μετα απο την επικοινωνια μαζι τους, τους το εστειλα στην θεσσαλονικη μ ενα σημειωμα περιγραφης της βλαβης κι εχω περιεργεια τι θα κανουν....

Link to comment
Share on other sites

Καλά πλάκα κάνουν φίλε μου .Είναι δυνατόν να σου δώσουν τέτοια απάντηση.:(

Να τους πεις αν ξαναεπικοινωνήσεις μαζί τους με κάθε gps που πουλάνε να δίνουν και ενα καπέλο η μια τέντα να βάζουμε από κάτω το gps.:mad:

Εντάξει είναι αυτονόητο ότι δεν το αφήνουμε στο αμάξι με 50 βαθμούς να λιάζετε

αλλά αποτι ξέρω εσένα στο παρουσίασε κατά την ώρα της πλοήγησης.και ενώ ήσουν μέσα στο αμάξι.

Κατι παρομιο επαθα και εγω στο 590 και ενω το ειχα στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου παρατήρησα μετά οτι η ευαισθησία της οθόνης ήταν μηδέν.πατούσα τα κουμπιά στην οθόνη και τίποτα.

Μολις το άφησα για λίγο στον ίσκιο όλα ξαναλειτουργουσαν κανονικά:rolleyes:

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπερα.. το εχω παρει το συγκεκριμενο χωρις χαρτες..

8ελω να περασω το destinator, πως μπορω να το κανω ? SD Card reader ?

Εχει μενου απο λειτουργικο Windows CE ? αν ναι πως μπαινω?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχεις να κάνεις έιναι να κατεβάσεις το destinator 7 για pna να το περάσεις στην κάρτα SD και από εκεί και πέρα κάνεις αυτό που έκανε post ο makedonas

 

Εγκατάσταση destinator 7 pna

 

***

 

Δημιουργούμε 2 φακέλους.

Ονομάζουμε τον ένα media και το άλλο mobileNavigator

Ανοίγουμε τον φάκελο mobileNavigator και βάζουμε μέσα χύμα το dest (αφού πρώτα το έχουμε αποσυμπιέσει)

Το destinator exe το μετονομάζουμε σε MobileNavigator

Ανοίγουμε το destinator ρυθμίσεις παραμέτρων (ανοίγει με το σημειωματάριο)

Και αλλάζουμε το PORT σε 1 και το BAUD_RATE σε 9600 το κλείνουμε και όταν μας ρωτήσει αν θέλουμε να αποθηκευτούν οι αλλαγές πατάμε ναι.

 

Επειδή το πρόγραμμα δεν περιέχει χάρτη . βάζουμε μέσα χύμα το χάρτη της Ελλάδας (στο φάκελο mobile navigator που έχουμε και το πρόγραμμα)

Τον φάκελο (GrecceU) που θα δημιουργηθεί μετά την αποσυμπίεση

 

***

 

Με τον ίδιο τρόπο βάζουμε και όποιον άλλο χάρτη θέλουμε.(υπάρχουν για όλο τον κόσμο σχεδόν.)

 

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η αρχικη τηλεφωνικη επικοινωνια μου μαζι τους ηταν μαλλον παρεξηγησιμη......

 

Μου ειπαν κατ αρχην οτι η συσκευη δεν πρεπει να εκτειθεται στον ηλιο και υπονοηθηκε πως μπορει να ειναι και δικη μου ευθυνη!!!!!!!!!ελα ομως που η φυση του GPS ειναι τετοια που την μερα πρεπει να βλεπει ουρανο οπου κατα τυχη ειναι και ο ηλιος....

 

Οι βεντουζες που ειναι τοποθετημενα ολα τα GPS σε ολα τα παρμπιζ των αυτοκινητων εχουν κλιση κι επιπροσθετα πρεπει το GPS (οχι φυσικα η οθονη του) να βλεπει τον ατιμο την ηλιο αρα αναγκαστικα οσο ειναι σε λειτουργια θα το χτυπα διαμεσου του παρμπριζ και ο ηλιος και η συννεφια ...και το φεγγαρι...

 

(σημειωτεον οτι ειχα κι εχω αλλα 2 GPS ATLASNAVI και SATNAV 300 χωρις καμια βλαβη απο ομοια χρηση και παντα μετα την πλοηγηση μπαινει σε θηκη....εξαλλου ποιος ανοητος θα το αφηνε να λιαζεται μεσα στο αμαξι σε κοινη θεα.....)

 

 

Το δικο μου μηχανακι καθ ολη την διαρκεια της λειτουργιας του την ημερα που καθημενο στην βαση βεντουζας το χτυπα οσο να ναι ο ηλιος επειτα απο 10 λεπτα ξεθωριαζει η οθονη κατι που δεν συμβαινει την νυχτα και το απογευμα οση ωρα και να δουλευει.....

 

Βεβαια μετα απο την επικοινωνια μαζι τους, τους το εστειλα στην θεσσαλονικη μ ενα σημειωμα περιγραφης της βλαβης κι εχω περιεργεια τι θα κανουν....

 

Εδω και 2 μερες εχω ενα καινουργιο Smartrip ως αντικατασταση του ελατωματικου μου ........

 

Με πηραν τηλεφωνο απο την εταιρεια της Θεσσαλονικης και μου ειπαν οτι επειδη δεν μπορουσαν να βρουν τι εχει θα μου το αντικαθιστουσαν......οποτε μου το εστειλαν μεσα σε 1 μερα με κουριερ σπιτι μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
[Καλησπέρα Χτες αγόρασα Το Smartrip st 4308 , είναι μαύρο και έχει κόκκινη ρίγα και το αγόρασα 199 € και είχε και κάρτα με Destinator 7 και ο φάκελος που έχει τα αρχεία ονομάζετε navigation η ερωτήσει μου είναι εάν παίρνει χάρτη Mio moov 2008 και εάν ναι πως γίνετε αυτό και ποιους άλλους χάρτες παίρνει και πως και το πρόβλημα που είδα είναι η μπαταρία κρατάει μόνο μισή ώρα το mail μου είναι removed@removed.net ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο που θα διαθέσετε για εμένα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ναι (αν το πάρεις με χάρτες).

 

Πωλείτε όμως και χωρίς χάρτες.

καλησπερα σε ολα τα παιδια,:)

Επαναφερω το θεμα, μιας και αγορασα και εγω το εν λογω pna ...το παρηγγειλα με τους χαρτες της αναβασης...και εδω αρχιζουν οι αποριες μου....

-Μεσα στην καρτα μνημης εχει εναν χαρτη που ονομαζεται alps....αυτος ειναι ο χαρτης της αναβασης?

-Επισης, μεσα στην καρτα μνημης εχει και το ντεστινειτορ 6....μαλιστα, εχει 2 χαρτες,ενας που τα ονοματα των πολεων και των οδων ειναι στα ελληνικα και ενας αλλος οπου ειναι στα γκρικλις...συμβαινει και σε εσας αυτο?

TOYOTA RULES THEM ALL
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολα τα παιδια,:)

Επαναφερω το θεμα, μιας και αγορασα και εγω το εν λογω pna ...το παρηγγειλα με τους χαρτες της αναβασης...και εδω αρχιζουν οι αποριες μου....

-Μεσα στην καρτα μνημης εχει εναν χαρτη που ονομαζεται alps....αυτος ειναι ο χαρτης της αναβασης?

-Επισης, μεσα στην καρτα μνημης εχει και το ντεστινειτορ 6....μαλιστα, εχει 2 χαρτες,ενας που τα ονοματα των πολεων και των οδων ειναι στα ελληνικα και ενας αλλος οπου ειναι στα γκρικλις...συμβαινει και σε εσας αυτο?

Τελικα πηρα τηλ τον μειμαρη και μου ειπε οτι το ναβιμειτ εξτριμ δεν το εχει μεσα η συσκευη που μου εστειλε(ενω εγω το ειχα παραγγειλει με το συγκεκριμμενο προγραμμα) και οτι θα μου το στειλει με μειλ....ιδωμεν...κατι αλλο, ποσο σας κραταει η μπαταρια εσας βρε παιδια?εμενα(με συνεχομενη πλοηγηση) μου κραταει μια ωρα...ειναι καλη επιδοση?:(

TOYOTA RULES THEM ALL
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...