Jump to content

RYE Traveler 3503 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι!

 

Πριν λίγο πήρα το RYE PILOT 3500. (είναι ουσιαστικά το ίδιο με το RYE TRAVELER 3503). Αφού τελικά κατάφερα να βάλω destinator :), διαπίστωσα οτι μετά από 6 ώρες (πρώτης) φόρτισης η μπαταρία δε φορτίζει... :confused: Μιλάμε οτι δε φορτίζει καθόλου :cry::cry: . Μόλις αποσυνδέσω τον φορτιστή, σβήνει ακαριαία!!!

Καθώς είναι συνδεμένο στο φορτιστή, το ενδεικτικό λαμπάκι φόρτισης τρεμοπαίζει συνεχώς και πολύ γρήγορα μεταξύ πράσινου και πορτοκαλί! Μου φαίνεται οτι είναι σαν να μην έχει καθόλου μπαταρία!:blink:

 

Το πήρα κι εγώ από Κωτσόβολο με total support. Ήταν το τελευταίο εκθεσιακό κομμάτι.

 

Καμιά ιδέα, μήπως και γλυτώσω την (αναπόφευκτη μάλλον) αναμονή για αντικατάσταση συσκευής???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπα... Μάλλον θα πρέπει να το πας πίσω και να πάρεις κάτι άλλο ή να περιμένεις.

 

Εγώ πάλι έχω το εξής πρόβλημα με το δικό μου. Χτες το φόρτισα για πρώτη φορά κανένα 8ωρο όπως έλεγαν οι οδηγίες με τροφοδοτικό των 12V. Σήμερα έπεσε η μπαταρία αλλά η ένδειξη στην πάνω δεξιά γωνία ήταν φουλ! 4 στις 4 γραμμές! Έτσι πρέπει να είναι; Ξαφνικά άρχισε η ηχητική ειδοποίηση, το κουδούνισμα επαναλαμβανόταν όλο και πιο συχνά (όπως βλέπουμε στις ταινίες να κάνουν οι βόμβες λίγο πριν σκάσουν) και σε μερικά δευτερόλεπτα έσβησε. Η ένδειξη της μπαταρίας εκείνη τη στιγμή ήταν 4 στα 4. Μήπως επειδή είναι η πρώτη φόρτιση; Συνολικά πρέπει να μου κράτησε λίγο πάνω από ώρα λειτουργίας. Έχει συμβεί σε κανένα άλλο αυτό;

 

Και κάτι άλλο:

Έχω ένα πολύ καλό τροφοδοτικό με ψηφιακή ένδειξη της τάσης εξόδου που σηκώνει μέχρι 3 Ampere και παρατηρώ πως όταν συνδέω το φορτιστή και φορτίζει το RYE, η τάση πέφτει στα 5 Volt παρότι εγώ το ρυθμίζω στα 12,5 πριν τη φόρτιση. Μόλις τελειώσει η φόρτιση ή αν ξεσυνδέσω το RYE, το τροφοδοτικό μου δίνει και πάλι 12,5 Volt... Πρέπει να τραβάει πάρα πολύ ρεύμα για να έχω τέτοια πτώση τάσης. Όμως από την άλλη δοκιμάζω να σηκώσω την τάση ενώ φορτίζει και παρότι παίζω με το αντίστοιχο ροοστάτη η τάση δεν αυξάνεται. Κάποιο κύκλωμα τύπου zener από το φορτιστή την κρατάει εκεί. Μήπως μπορεί να φανταστεί κανένας ηλεκτρολόγος τι τρέχει; Γιατί αν αυτό το κάνει μέσα στο αυτοκίνητο θα έπρεπε να ανατιναζόταν ο φορτιστής! Τι στο καλό συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το RYE Traveler 3503 θέλει φορτιστή στα 6 volt και όχι στα 12 volt. Προσέξτε γιατί θα χαλάσετε την μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το RYE Traveler 3503 θέλει φορτιστή στα 6 volt και όχι στα 12 volt. Προσέξτε γιατί θα χαλάσετε την μπαταρία.

 

Η δε διάβασες τι γράφω ή δε ξέρεις Χριστό από ηλεκτρονικά.

 

Όταν έχεις στα χέρια σου ένα φορτιστή αυτοκινήτου τότε αυτός παίρνει ρεύμα από τη μπαταρία του αυτοκινήτου η οποία δίνει τάση περίπου 12V. Δεν έχει σημασία τη τάση χρειάζεται η συσκευή, ο φορτιστής χρειάζεται 12 με 24 Volt. Αυτή είναι το λεγόμενη Είσοδος του φορτιστή. Από την άλλη, στην Έξοδό του, ο φορτιστής βγάζει ότι χρειάζεται η συσκευή σου. Στην προκειμένη περίπτωση η συσκευή χρειάζεται 6V. Αυτά τα 6V τα δίνει ο φορτιστής στην Έξοδό του ΑΝ στην Είσοδο έχει πάρει 12 με 24 Volt. Αν εσύ θες να εξομοιώσεις περιβάλλον αυτοκινήτου στο σπίτι σου πρέπει να δώσεις αυτά που χρειάζεται ο φορτιστής. Γι' αυτό και του δίνεις κάτι παραπάνω από 12V. (Μια πλήρως φορτισμένη μπαταρία δίνει 13,2 αν δε με απατά η μνήμη μου).

 

Επίσης αν διάβαζες λίγο πιο πάνω θα έβλεπες που γράφω ότι την πρώτη φορά μου δώσανε από το κατάστημα φορτιστή με ΕΞΟΔΟ 12V κατά λάθος.

Προς ενημέρωσή σου επίσης, μια οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή είναι πιο πολύπλοκη από ένα φακό και δέχεται φορτιστή, έχει μέσα της κάποιο είδος ελέγχου της εισόδου του ώστε να παρέχει στη μπαταρία ακριβώς την τάση που είναι απαραίτητη για φόρτιση. Αν εγώ λοιπόν δώσω στη συσκευή 18000 Volt αυτά δε θα φτάσουν στη μπαταρία. Στη μπαταρία θα φτάσουν τα 4,3 που χρειάζεται για να φορτίσει (υποθέτω ότι η μπαταρία έχει 3 κυψέλες και είναι στα 3,6 Volt) και τα υπόλοιπα 17995,7 θα περάσουν μέσα από το κύκλωμα αυτό και φυσικά θα το κάψουν. Αυτό συνέβη και με το λάθος φορτιστή. Κάηκε το σύστημα φόρτισης της συσκευής λόγω υψηλής περισσευούμενης τάσης. Ο Θεός να σε φυλάει αν φτάσει σε μια μπαταρία τάση με τέτοια διαφορά. Δε θα μιλάμε καν για καταστροφή αλλά για έκρηξη.

 

Αφού βρε παλικάρι μου βλέπεις ότι νιώθω από ηλεκτρονικά, γιατί τα λες αυτά τα πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχουν παρατηρηθεί πολλά + διαφορα με τη λειτουργία του συγκεκριμένου προϊόντος, καλύτερα είναι να πάρετε ένα φορτιστή αυτοκινήτου mini usb που δουλεύει στα 5V.

To 3503 φορτώνει και από το usb έτσι λοιπόν είναι η καλύτερη επιλογή φόρτισης.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου ημέρα.

Μύγα σα τσίμπησε πως κάνεις έτσι;

Για ηρέμησε λιγάκι, πιο ποστ σου χαλάσανε και πράσινα άλογα ,που ψάχνεις λόγο για να προσβάλεις και να επιτεθείς.

 

Τεσπά, θα τα πούμε σε προσωπικό επίπεδο με τον Κο mondomio

 

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Link to comment
Share on other sites

Σε πόση ωρα κλειδώνει η συσκευή με τους δορυφόρους σας και βλέπετε χάρτη?

Εμάνα σε pilot 3500 επειδή δε το χρησιμοποιώ και πολύ συχνά για να βρω σήμα καλό πρέπει να κάνω αυτόματη αναζήτηση του gps απ το destinator πολλές φορές και μετά από 5-10 λεπτά μου βρίσκει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες αν μπορεί κάποιος να μου στείλει αλλά προγράμματα εκτός από το destinator7! Και κάποιο καλό παλικάρι αν έχει ναυτικούς χάρτες για το κορινθιακό ψάχνω συγκεκριμένα…
venceremos
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά για να μην τσακώνεστε ποιος ξέρει τα πιο πολλά από ηλεκτρονικά κάντε το απλό που έκανα κι εγώ (αν και ασχετος από αυτά) και το rye μου δουλεύει άψογα...Πήρα ένα ανταπτορα από 220 σε βύσμα αναπτήρα αυτοκινήτου με 6 ευρά και εδώ και 4 μήνες δουλεύει και φορτίζεται αψογα....Ποτέ δεν έκανε προβλήματα όπως αυτά που ανέφεραν οι φίλοι πιο πάνω...

Πιστεύω οτι αφου δουλεύει άψογα σε μένα θα παίξει και σε σας....Μην αρπάζεστε,όλοι εδώ κάνουμε το χαβαλέ μας με τα μηχανακια μας....

 

 

:dance:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ωραία σας παρέα! Αποφάσισα κι εγώ να κάνω την αγορά του αιώνα!:) Αγόρασα ένα RYE3503 σε ομολογουμένως καλή τιμή! Μακάρι να είμαι κι εγώ από τους τυχερούς που το κράτησαν και όχι από τους άτυχους που το άλλαξαν μια και δύο και τρεις φορές! Θα δείξει! Υπάρχει δυνατότητα να αποκτήσω κι εγώ το Dest 7 ή κάτι πιο ενημερωμένο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με email που έλαβα βγήκε η νέα αναβάθμιση q4 του sygic.Mπήκα στη σελίδα των αναβαθμίσεων και αφου έδωσα user name και password κατέβασα το αρχείο αναβάθμισης του rye 3503...Mέσα όμως είχε τον q2...Ξέρει κανείς κάτι?Θα πάρω κι εγώ την εταιρία και αν μαθω κάτι πρώτος θα ενημερώσω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ωραία σας παρέα! Αποφάσισα κι εγώ να κάνω την αγορά του αιώνα! :) Αγόρασα ένα RYE3503 σε ομολογουμένως καλή τιμή! Μακάρι να είμαι κι εγώ από τους τυχερούς που το κράτησαν και όχι από τους άτυχους που το άλλαξαν μια και δύο και τρεις φορές! Θα δείξει! Υπάρχει δυνατότητα να αποκτήσω κι εγώ το Dest 7 ή κάτι πιο ενημερωμένο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εσύ είσαι αυτός που ήταν με ένα καρότσι στο Electroworld γεμάτο κουτιά με τηλεοράσεις gps κτλ; Άμα σε βρω θα σε καταστρέψω... :D ;)

 

Εμείς οι άμοιροι 2 ώρες περιμέναμε και τελικά πείραμε το μακρύτερο. Κωλόφαρδε!

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρηση απαράδεκτο θεωρώ να κρατάει η μπαταρία όταν είναι πλήρως φορτισμένη μόνο 2,5 ώρες...Σε ταξίδι που έκανα και μέσα στο χάος μου σβησε και σαν τρελός έψαχνα το φορτιστή του αμαξιού για να μπορώ να δω που θα πάω.

Απαράδεκτο αφού οι οδηγίες γράφουν 9 ώρες...

2,5 ώρες ακριβώς μου κράτησε...

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρηση απαράδεκτο θεωρώ να κρατάει η μπαταρία όταν είναι πλήρως φορτισμένη μόνο 2,5 ώρες...Σε ταξίδι που έκανα και μέσα στο χάος μου σβησε και σαν τρελός έψαχνα το φορτιστή του αμαξιού για να μπορώ να δω που θα πάω.

Απαράδεκτο αφού οι οδηγίες γράφουν 9 ώρες...

2,5 ώρες ακριβώς μου κράτησε...

 

 

Συμφωνώ και εγώ...

Το πολύ 3-4 ώρες και αυτές με πλήρη φόρτιση.....:mad:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το roadfinder με τα 89 € είναι το καλύτερο ή χειρότερο από το rye σαν pna;

Νομίζω ότι ο επεξεργαστής του rye είναι ταχύτερος!

Χρειάζεται ξεκλείδωμα το roadfinder για να περάσουμε χάρτες destinator κι αν ναι ξέρει κανείς πως γίνεται;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους...παλιός χρήστης και member καινουργιο user name (ας όψεται ο ιός που κόλλησα και το format που λεκανα)... επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ που μπορώ να αγοράσω ;) προσφατες ενημερώσεις για κάμερες και ΡΟΙ για το destinatora ??? αν μπορεί κανένας χριστιανός (ή άλλης θρησκείας δεν με χαλάει:lol::lol::lol:) να βοηθήσει thanks:worry::worry:
Link to comment
Share on other sites

Paides xairetw! palaios xrhsths alla h douleia den mas afhnei kai polla perithwria gia serfing! mporei kaneis na mou steilei "mpousoula odhgiwn" kai software gia to pws na balw kai gw ton destinator sto rye 3503. tha to ektimousa bathitata kathoson asxetos me to athlima.

euxaristw

Dimitris

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το roadfinder με τα 89 € είναι το καλύτερο ή χειρότερο από το rye σαν pna;

Νομίζω ότι ο επεξεργαστής του rye είναι ταχύτερος!

Χρειάζεται ξεκλείδωμα το roadfinder για να περάσουμε χάρτες destinator κι αν ναι ξέρει κανείς πως γίνεται;

Ευχαριστώ

 

 

Αγαπητέ φίλε το Rye φοράει επεξεργαστή Samsung 400 ενώ το roadfinder Atlas 396. Στην ουσία το Rye είναι κατά την προσωπική μου άποψη 25-30% γρηγορότερο. Όχι ότι θα δεις και πολύ μεγάλη διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα.Είμαι καινούργιο μέλος (από οτί φαίνεται κιόλας) και ήθελα να επισημάνω πως αισθάνομαι τυχέρος που σας ανακάλυψα.Αφορμή που γράφω είναι πως απέκτησα ενα RYE 3503 πρόσφατα και επειδή με προβληματίζει ο sygic drive αν ειναι εύκολο να με βοηθήσει κάποιος να βρω και να εγκαταστήσω το Destinator 7.Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...