Jump to content

RYE Traveler 3503 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kalispera paidia.exo to rye.me fortisti sto amaksi de to xo dokimasei.ala mono me mpataria .to thema einai oti eno i mpataria einai fortismeni ayto sbinei mono toy kapoies fores.kserei kaneis tipota peri aytou?i eimai ki ego gia allagi..????thanks
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κανένα δεν ήταν σε σφραγισμένη συσκευασία εξαρχής...

Για να τα γυρίζουν εύκολα πίσω στο ράφι και να δίνουν σε άλλους...

Δοκίμασε καλά τη συσκευή γιατί τους έχουν μείνει μόνο επιστροφές και τα δίνουν σε άλλους...

 

Πωπω ρε φιλε μεσα εισαι!? και ελεγα θα τους καταλαβουν ναι ή οχι:confused:

Ρε παιδια ειναι ποτε δυνατον χαλασμενη συσκευη να ξαναπουληθει σε αλλον?

Δηλαδη ΤΟΣΟ ΓΚΑΟΥ ειναι?

Και ρωτησα και εμαθα οτι τις συσκευες της δινει ανοιχτες η αντιπροσωπια και ΟΧΙ τα καταστηματα!

 

Υ.Γ. Οσοι παρετε συσκευες της RYE (οπως και εγω) φορτιστε τις 8 ωρες και μετα πατηστε να ανοιξουν και ΟΧΙ ΠΡΙΝ! """"σημαντικο!!!!!!!"""" ΠΡΙΝ φορτιση και ΜΕΤΑ ανοιγμα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγορασω το RYE Traveler 3503...σκεφτομουν γενικα να παρω pda αλλα απ τη στιγμη που θελω αποκλειστικα και μονο gps αλλαξα γνωμη...οποτε στραφηκα στο RYE Traveler 3503...τι λετε και σεις?υπολογιζει γρηγορα την διαδρομη?(καλα δε ειπαμε να κανει ενα δευτερολεπτο αλλα οχι και αιωνες ομως)..το βασικοτερο ειναι αν πχ μ πει στριψε εδω και γω δε στριψω,υπολογιζει γρηγορα μια εναλλακτικη διαδρομη?ευχαριστω για τις απαντησεις!!

EDIT:και αν παρω αυτο π λεω,υπαρχει καπου ο τροπος πως περναω destinator??

(eimai noob στα gps κτλ αλλα οχι και τοσο αρχαριος στους υπολογιστες)

:superman:
Link to comment
Share on other sites

CHIEF το μηχανακι κανει πολυ γρηγορα και υπολογισμο αλλα και επαναυπολογισμο διαδρομης. Επεισης εχει τον τροπο να του περασεις destinator η οτι αλλο προγραμμα θες;)
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη αλλαγή και τελικά αντικατάσταση με το pilot 3500 που μεχρι στιγμής λειτουργεί άψογα . Είναι ακριβώς ίδιο με το rye traveler .
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια περίοδο απρόσκοπτης λειτουργίας 2-3 μηνών που το έχω με το destinator 7 εγκατεστημένο και χωρίς προβλήματα έως τώρα μου έσβησε σε ένα ταξίδι χωρίς να ξανανάωει ποτέ.

όταν το φορτίζω γίνετε κανονικά πράσινο το λαμπάκι μετά από λίγη ώρα αλλα΄δεν ανοίγει με τίποτα.Ούτε με usb φορτιστή ούτε με του αυτοκι΄νητου...

Τι κάνω?Το πάω πίσω?

Θα μου το αντικαταστήσουν?

Φοβάμαι γιατί παρήγγελιλα το ίδιοο και για ένα φιλαράκι το παρήγγειλαν και με΄τα από λίγες μέρες όταν μου το έφεραν να πάω να το πάρω δεν τους άνοιγε ούτε αυτούς...Το ολοκαίνουριο...Το χω πάρει με φόβο..

Υπάρχει κανενα άλλο καλό στην ίδια τιμή στο Κωτσόβολο που να δέχετε άνετα destinator 7?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Επεισης εχει τον τροπο να του περασεις destinator η οτι αλλο προγραμμα θες;)

αναλογος του mioC220?ειναι πολυ δυσκολος ο τροπος:(??εχεις και pm(:lol:)

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αποφάσισα να πάρω ένα GPS κι έτσι έπεσα πάνω σ’ αυτό το Forum. Αγόρασα κι εγώ το συγκεκριμένο μοντέλο (Rye 3503) με τα 99 ευρώ αναλαμβάνοντας το ρίσκο για τα προβλήματα που προαναφέρθηκαν. Στο κατάστημα της περιοχής μου όλο το απόθεμα ήταν από επιστροφές και πήγα σε άλλο. Το μηχάνημα άνοιξε για μια στιγμή, έσβησε και δεν ξανάναψε. Την επόμενη το πήγα πίσω. Δεν πρόλαβα να πω τη λέξη "αντικατάσταση", την είπαν αυτοί. Στο συγκεκριμένο κατάστημα όμως ήταν κι αυτά όλα από επιστροφές, δλδ την προηγούμενη που το πήρα εγώ μόνο ένα ήταν προς πώληση???. Έτσι αποφάσισα να δώσω άλλα 60 ευρώ και πήρα το Rye European Traveler 3505 με Bluetooth. Το έχω τώρα μια βδομάδα και δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα μέχρι τώρα. Με την φόρτιση που ανάφεραν κάποιοι φίλοι, κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. (Η συσκευασία περιείχε φορτιστή σπιτιού και αυτοκινήτου). Λέω να πάω να πάρω και ένα … λαχείο. Οι χάρτες του όμως, όπως και προαναφέρθηκε από σχεδόν όλους τους συμforumίτες, είναι λίαν επιεικώς για πέταμα.

Θα ήθελα λοιπόν αν γίνεται να πει κάποιος πως μπορώ να αγοράσω και να εγκαταστήσω το destinator 7 που όπως λέτε είναι κλάσεις ανώτερο.

 

Και μια πρόταση: Μπορούμε να δημιουργήσουμε μια "τράπεζα" με τα Serial Number των συγκεκριμένων μοντέλων που επιστρέφονται; Για ευνόητους λόγους. Εγώ πάντως κράτησα το S/N αυτού που επέστρεψα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο, δεν ξέρω τι να πω. Ένα ευχαριστώ είναι πολύ λίγο. Θα επανέλθω με εντυπώσεις και ελπίζω χωρίς προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αποφάσισα να πάρω ένα GPS κι έτσι έπεσα πάνω σ’ αυτό το Forum. Αγόρασα κι εγώ το συγκεκριμένο μοντέλο (Rye 3503) με τα 99 ευρώ αναλαμβάνοντας το ρίσκο για τα προβλήματα που προαναφέρθηκαν. Στο κατάστημα της περιοχής μου όλο το απόθεμα ήταν από επιστροφές και πήγα σε άλλο. Το μηχάνημα άνοιξε για μια στιγμή, έσβησε και δεν ξανάναψε. Την επόμενη το πήγα πίσω. Δεν πρόλαβα να πω τη λέξη "αντικατάσταση", την είπαν αυτοί. Στο συγκεκριμένο κατάστημα όμως ήταν κι αυτά όλα από επιστροφές, δλδ την προηγούμενη που το πήρα εγώ μόνο ένα ήταν προς πώληση???. Έτσι αποφάσισα να δώσω άλλα 60 ευρώ και πήρα το Rye European Traveler 3505 με Bluetooth. Το έχω τώρα μια βδομάδα και δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα μέχρι τώρα. Με την φόρτιση που ανάφεραν κάποιοι φίλοι, κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. (Η συσκευασία περιείχε φορτιστή σπιτιού και αυτοκινήτου). Λέω να πάω να πάρω και ένα … λαχείο. Οι χάρτες του όμως, όπως και προαναφέρθηκε από σχεδόν όλους τους συμforumίτες, είναι λίαν επιεικώς για πέταμα.

Θα ήθελα λοιπόν αν γίνεται να πει κάποιος πως μπορώ να αγοράσω και να εγκαταστήσω το destinator 7 που όπως λέτε είναι κλάσεις ανώτερο.

 

Και μια πρόταση: Μπορούμε να δημιουργήσουμε μια "τράπεζα" με τα Serial Number των συγκεκριμένων μοντέλων που επιστρέφονται; Για ευνόητους λόγους. Εγώ πάντως κράτησα το S/N αυτού που επέστρεψα.

 

Εγώ πάλι έχω πάρει μέχρι σήμερα 2 μηχανάκια RYΕ και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που ενώ είσαι τόσο προκατειλημένος με τα εν λόγω GPS και ενώ υπάρχουν εταιρίες που διαθέτουν αντίστοιχα μηχανάκια στην αγορά και μάλιστα στις ίδιες τιμές (Garmin, Vector) εσύ επιμένεις στα λαχεία...

Για να μη σχολιάσω τους χαρακτηρισμούς σου περί χαρτών οι οποίοι και αυτοί μου φαίνονται περίεργοι. Δεν λέω το Destinator είναι καλύτερο σαν πρόγραμμα αλλά πως ΕΣΥ ένας τόσο ψαγμένος χρήστης που διαπίστωσες το πόσο σκουπίδια είναι το μηχάνημα και οι χάρτες μέσα σε μέρες μπήκες στο forum για να μας ανοίξεις τα μάτια????

Γελοία πράγματα. :X

Θα μου πεις εμένα τι με κόφτει. Σε κάθε περίπτωση είναι μια ελεύθερη αγορά και ο καθένας αγοράζει ότι του αρέσει.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι RYΕ είναι από τις καλύτερες συσκευές σε σχέση με τα λεφτά που κοστίζουν (κινεζικες είναι όλες ρε παιδιά..το brand αλλάζει).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω πάρει μέχρι σήμερα 2 μηχανάκια RYΕ και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.....

Προσωπική μου άποψη είναι ότι RYΕ είναι από τις καλύτερες συσκευές σε σχέση με τα λεφτά που κοστίζουν (κινεζικες είναι όλες ρε παιδιά..το brand αλλάζει).

Φίλε Kostad2000, καταρχήν αν έγινε παρανόηση του μήνυματός μου ζητώ συγνώμη και εννοείτε ότι δεν υπήρχε καμία πρόθεση να αποτρέψω μελλοντικούς αγοραστές του συγκεκριμένου μηχανήματος. Η άποψή μου σαν μηχάνημα βασίστηκε στο ότι όλα τα αποθέματα σε δυο καταστήματα (7 τεμάχια) ήταν από επιστροφή αλλά και στις σελίδες αυτού του θέματος. Παρόλα αυτά επέλεξα την αγορά του συγκεκριμένου μηχανήματος και όπως λες κι εσύ "είναι από τις καλύτερες συσκευές σε σχέση με τα λεφτά που κοστίζουν". Όσο αφορά τους χάρτες (εννοώ πλοήγηση) θεωρώ αδιανόητο να προτείνει ταχύτερη μια διαδρομή κυκλική 4 χλμ. περίπου που περνά (μετά τον κύκλο) 700 μέτρα από το σημείο εκκίνησης ή σε ταξίδι μου στην Πάτρα ήθελε να με πάει σε τελείως άσχετο σημείο (δλδ η διεύθυνση που έδωσα ήταν σημειωμένη αλλού). Και για να μην λες ότι είμαι προκατειλημμένος, να πω ότι στο IGO η αρίθμηση στο δρόμο που μένω είναι λάθος και ο αριθμός του σπιτιού μου δεν υπάρχει καθόλου ενώ ο χάρτης που έχει το Rye τα έχει σωστά.

Όσο για το "πως ΕΣΥ ένας τόσο ψαγμένος χρήστης που διαπίστωσες το πόσο σκουπίδια είναι το μηχάνημα και οι χάρτες μέσα σε μέρες μπήκες στο forum για να μας ανοίξεις τα μάτια????" αν διαβάσει καλά το μήνυμα θα καταλάβεις ότι είμαι ο πλέον άσχετος για να μιλήσω για GPS. Δεν γράφω τίποτα περισσότερο από αυτά που διαπίστωσα. Τώρα και με το δίκιο σου θα πεις πώς βγάζεις άχρηστο ένα χάρτη από δυο σημεία. Αν όμως δεν μπορώ να εμπιστευτώ όμως το χάρτη από δυο σημεία πώς να τον εμπιστευτώ σε σημεία που πάω πρώτη φορά. Ίσως να πω τα ίδια και για το Dest όταν το βγάλω στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ίσως να ήμουν λίγο αυστηρός. Απλώς θεωρώ ότι σαν χάρτες οι NaviGreece είναι πλέον πολύ καλύτεροι από αυτούς του Destinator. Γενικά το Sygic εμένα δεν με πείθει σαν πλοηγός εκτός από την καινούργια version που κυκλοφορεί για symbian και που κατά την άποψή μου είναι όλα τα λεφτά. Όσο για το Pna σου θα σου πρότεινα i-Go με τους καινούργιους χάρτες NaviGreece.2008.03. Θα μείνεις!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποιο μέρος βρίσκεσαι.αλλά τουλάχιστον για Κοζάνη ο χάρτης του sygic 2008.03 είναι ότι πρέπει για να μείνεις... στον τόπο :pΟταν σου λέει να στρίψεις ανάποδα πάνω στην εγνατία οδό περνώντας στο αντίθετο ρεύμα πάνω από τη νησίδα για να πας από Κοζάνη προς Θεσσαλονίκη,τα ίδια προς Πτολεμαϊδα και στον 30ετιας δρόμο Κοζάνης-Λάρισας θέλει να σε πάει μέσα από την λίμνη πολυφύτου...τότε σίγουρα είναι ότι πρέπει για να μείνεις μια και καλή.Η πλάκα είναι ότι λένε ότι έκαναν πλήρες update της εγνατίας οδού.Προς το παρόν δεν υπάρχει ο απόλυτα καλύτερος χάρτης.Γιατί καμμιά εταιρείαδεν έχει ανακοινώσει ότι έχει καλύψει 100% την Ελλάδα με επιτόπιο έλεγχο.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Απλώς σε κάποιες περιοχές κάποιοι χάρτες είναι καλύτεροι σε κάποιες όχι. Στη δικιά μου περίπτωση είμαι πλήρως καλυμένος με τον NaviGreece.

Η Κοζάνη πέφτει μακρυά για μένα, δεν έχω έρθει ποτέ.

Πάντως εάν έχουν ανακοινώσει κάτι και δεν το έχουν τηρήσει είναι απαράδεκτοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα παιδια.

Εχω ενα RYE3503 εδω και τρείς μήνες και ψαχνω να φορτωσω καποιο αλλο προγραμμα.Υπάρχει καποιος που μπορει να μου δωσει οδηγιες;

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Στο 3503 τρέχει και το destinator ver 6 & 7 αλλά πρέπει να βρεις έκδοση για pna. To κανεις copy στην κάρτα και δίνεις shortcut εκεί από το αρχικό μενού
Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω αργότερα και μερικά προγραμματάκια και παιχνίδια για win ce που έχω βρεί και παίζουν στο RYE.

φιλε wishmaker,

χρησιμο το ποστ σου!! μπορεις.. ? :rolleyes:

 

επισης οτι αλλαγες και αν κανω στο sq δεν γινετε τιποτα.. ουτε το backround εδειχνε οταν το ανοιξα.. μπορει να με βοηθησει καποιος? καμια ιδεα??

 

απο οτι καταλαβα βλεπω συνεχως το προγραμμα.. πως μπορω να βλεπω το desktop?

 

help!

Link to comment
Share on other sites

φιλε wishmaker,

χρησιμο το ποστ σου!! μπορεις.. ? :rolleyes:

 

επισης οτι αλλαγες και αν κανω στο sq δεν γινετε τιποτα.. ουτε το backround εδειχνε οταν το ανοιξα.. μπορει να με βοηθησει καποιος? καμια ιδεα??

 

απο οτι καταλαβα βλεπω συνεχως το προγραμμα.. πως μπορω να βλεπω το desktop?

 

help!

 

βαλε στην καρτα SD sto root, χυμα ολο το destinator 7, αλλαξε το destinator.exe σε drive.exe και εισαι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

φιλε wishmaker,

χρησιμο το ποστ σου!! μπορεις.. ? :rolleyes:

 

επισης οτι αλλαγες και αν κανω στο sq δεν γινετε τιποτα.. ουτε το backround εδειχνε οταν το ανοιξα.. μπορει να με βοηθησει καποιος? καμια ιδεα??

 

απο οτι καταλαβα βλεπω συνεχως το προγραμμα.. πως μπορω να βλεπω το desktop?

 

help!

 

Είναι πολύ απλό φίλε Stab :

πήγαινε στο κύριο μενού -> επιλογές -> πλοηγός -> εύρεση λογισμικού

εκεί δώσε ώς επιλογή το "sq" και τσέκαρε το κουτάκι "Άνοιγα λογισμικού κατά την εκκίνηση"

μετά απο αυτό, κάθε φορά που θα ανοίγει το μηχανάκι σου θα μπαίνει αμέσως στο desktop.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Εχω ενα προβλημα, ενω η καρτα λειτουργουσε κανονικα με το card reader τωρα γραφει οτι θελει διαμορφωση, στο RYE παιζει κανονικα ,εχει κανενας καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Και κατι ακομα υπαρχει τροπος να μπει το c-emap στο RΥΕ ?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος αγόρασε το RYE 3505 Europe. Η οθόνη του όμως πρέπει να έχει πρόβλημα με το contrast. Τα γράμματα στο μενού και τα απενεργοποιημένα εικονίδια δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου. Το ίδιο και στην πλοήγηση. Έχει κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΟ PAPAGO12 ΣΤΟ RYE 3503 TO TΡΕΧΩ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΗΝΥΜΑ Can't load the map! και ΜΕ ΠΕΤΑΕΙ ΕΞΩ.Ο ΧΑΡΤΗΣ ΥΠΑΡΧΗ ΣΤΟΝ DIR MAPS .

 

TI ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ.?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...