Jump to content

RYE Traveler 3503 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν... Τελικά είπα να επιστρέψω στο rye. τα μενου του Garmin ήταν λιγο για τα μπάζα...Αφού δοκίμασα δύο (!!!!) 3503 και μου αναβοσβήνανε το τρίτο δουλεύει καλά μεχρι τώρα...Ψυλιάζομαι όμως μήπως τα καίει ο φορτιστής της συσκευασίας.... Πρίν το βάλω λοιπόν για φόρτιση στο αυτοκίνητο και μου ξανασπάσουν τα νεύρα, θα ήθελα κάποιοι από τους παλιότερους που τους λειτουργεί απροβλημάτιστα να μου πούν τι χαρακτηριστικά γράφει ο φορτιστής αυτοκινήτου ειδικότερα στο output. Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Έχει γίνει μια ψιλοσυζήτηση για φορτιστές λίγο πιό πάνω στο thread, η ουσία είναι η εξής:

Τα στοιχεία του φορτιστή συσκευασίας είναι input 12V, output 6V 1,5A. Επειδή και εγώ ήθελα να φορτίζω στο σπίτι, έψαξα για φορτιστή σπιτιού (μετασχηματιστή) στα 6V, αλλά το πρόβλημα ήταν τα 1,5Α που θέλει, τα οποία είναι πολύ δυνατά για τους μετασχηματιστές σπιτιού (που παίζουν στα 400-600mA). Ρώτησα λοιπόν σε κατάστημα ηλεκτρονικών τι προτείνουν (γιατί κάποιοι μου προτείνανε να φορτίζω από τη USB του Η/Υ!!!) και μου είπαν οτι έχω τις εξής 2 επιλογές: 1. αντάπτορα πρίζας σπιτιού σε πρίζα αναπτήρα, οπότε θα βάζω τον φορτιστή αυτοκινήτου στην πρίζα του σπιτιου - σχετικά φτηνότερη λύσει (2-3Ε) και σου δίνει και τα 1,5Α, 2. χρήση μετασχηματιστή σπιτιού με μέγιστη ισχύ -π.χ. 600mA, ο οποίος είναι σίγουρα ακριβότερος και θα θέλει περισσότερη ώρα να φορτίσει, αλλά πιθανότατα ασφαλέστερος, γιατί τα 1,5Α τους φανήκανε κάπως δυνατά στο κατάστημα. Διαλέγεις και παίρνεις!

 

Εγώ σήμερα χρησιμοποιώ έναν μετασχηματιστή στο σπίτι, 6V 600mA, και μου φορτίζει πλήρως σε λιγότερο από 2 ώρες! Αν πάρεις μετασχηματιστή, φρόντισε να είναι regulated (ελεγχόμενη τάση) γιατί από ότι μου είπαν τα παιδιά είναι ασφαλέστεροι για μικρο-ηλεκτρονικές συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

manolh xilia eyxaristo

pnigomai sth doulia den exo prolabei na xakaro ta neoafixthenta mio moov.

doston ton 02 kai sta alla paidia.grapste kana sxolio an ton brisketai kalo oi athineoi epeidh ekei einai se thema dyskolias to shmeio anaforas.

tha ta poyme syntoma

kai pali xilia eyxaristo

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω τι να δωσω ? οποιος ειναι κατοχος rye μπορει να μπει στο επισημο site της creative image http://www.mapclub.gr/index.asp?action=home&pcid=48&cid=48&mid=48&cmsmid=38

και να κατεβασει τον νεο χαρτη ενω εχει και αναλυτικες πληροφοριες για το πως γεινετε η αναβαθμηση ;) . Τωρα οσο αφορα τις εντυπωσεις μου μεχρι τωρα και για χρηση εντος αττικης ειναι πολυ καλες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή φεύγω Γερμανία σε 1 εβδομάδα μπορεί κανείς να μου πει που μπορώ να βρω χάρτες Γερμανίας και περίχωρα για destinator είτε για pda είτε και Pna? (Θα προτιμούσα το 2o)

 

Pda Destinator 6

Pna Destinator 7

 

Eυχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει μια ψιλοσυζήτηση για φορτιστές λίγο πιό πάνω στο thread, η ουσία είναι η εξής:

Τα στοιχεία του φορτιστή συσκευασίας είναι input 12V, output 6V 1,5A. Επειδή και εγώ ήθελα να φορτίζω στο σπίτι, έψαξα για φορτιστή σπιτιού (μετασχηματιστή) στα 6V, αλλά το πρόβλημα ήταν τα 1,5Α που θέλει, τα οποία είναι πολύ δυνατά για τους μετασχηματιστές σπιτιού (που παίζουν στα 400-600mA). Ρώτησα λοιπόν σε κατάστημα ηλεκτρονικών τι προτείνουν (γιατί κάποιοι μου προτείνανε να φορτίζω από τη USB του Η/Υ!!!) και μου είπαν οτι έχω τις εξής 2 επιλογές: 1. αντάπτορα πρίζας σπιτιού σε πρίζα αναπτήρα, οπότε θα βάζω τον φορτιστή αυτοκινήτου στην πρίζα του σπιτιου - σχετικά φτηνότερη λύσει (2-3Ε) και σου δίνει και τα 1,5Α, 2. χρήση μετασχηματιστή σπιτιού με μέγιστη ισχύ -π.χ. 600mA, ο οποίος είναι σίγουρα ακριβότερος και θα θέλει περισσότερη ώρα να φορτίσει, αλλά πιθανότατα ασφαλέστερος, γιατί τα 1,5Α τους φανήκανε κάπως δυνατά στο κατάστημα. Διαλέγεις και παίρνεις!

 

Εγώ σήμερα χρησιμοποιώ έναν μετασχηματιστή στο σπίτι, 6V 600mA, και μου φορτίζει πλήρως σε λιγότερο από 2 ώρες! Αν πάρεις μετασχηματιστή, φρόντισε να είναι regulated (ελεγχόμενη τάση) γιατί από ότι μου είπαν τα παιδιά είναι ασφαλέστεροι για μικρο-ηλεκτρονικές συσκευές.

 

Και τι το κακό ή το παράλογο βρίσκεις σ' αυτή την πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

helpppppppp

καλησπερα παιδιά, σήμερα προστέθηκα και εγώ στους κατόχους του ΡΥΕ 4305 και θα ήθελα όποιος μπορεί να με διαφωτήσει για το πώς εγκαθιστώ το Destinator καθώς επίσης και άν το μηχανάκι μου θα χρειαστεί κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις με τους νέους χάρτες, ποιές είναι αυτές...??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, σήμερα προστέθηκα και εγώ στους κατόχους του ΡΥΕ 3503 και θα ήθελα όποιος μπορεί να με διαφωτήσει για το πώς εγκαθιστώ το Destinator καθώς επίσης και άν το μηχανάκι μου θα χρειαστεί κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις με τους νέους χάρτες, ποιές είναι αυτές...??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Πήρα και εγώ εχθές το RYE 3503 και μπορώ να πω ότι είμαι κατευχαριστημένος!

Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το Sygic Drive...Με το Dest. 7 δουλεύει άψογα. Δεν αγόρασα ακόμα καρτούλα sd γιατί τα 256mb nand flash είναι αρκετά πιστεύω.

 

Προβλήματα μέχρι τώρα (1,5 μέρα) ανύπαρκτα και ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

Καλώδιο mini usb δεν έχει αλλά χρησιμοποίησα από το card reader που έχω.

Βέβαια από τον υπολογιστή φορτίζει σε περίπου 3 ώρες.

 

Λοιπόν, το μόνο που χρειάζεται κανείς επιπλέον είναι ένα mini usb καλώδιο και το dest7.

 

Στα συν του, η λιτή και καλαίσθητη σχεδίαση, η ευκρινής οθόνη, η απλότητα στη λειτουργία και φυσικά η τιμή.

 

Στα πλην η έλλειψη φορτιστή σπιτιού και το άγνωστο της κατασκευάστριας εταιρείας (link κατασκευαστή http://www.olympiagr.com/productView.asp?Id=70)

 

Φαίνεται πως λίγο κράτησε η χαρά μου...

Σήμερα το πρωί, το μηχάνηματάκι έσβησε ξαφνικά, ενώ το είχα στο αυτοκίνητο και δεν άναβε με τίποτα. 3 ώρες αργότερα στο σπίτι είχε ανάψει μόνο του! Το παίρνω στα χέρια και μετά από λίγο ξανασβήνει.

Για να μην πολυλογώ το πήγα πίσω και από ό,τι κατάλαβα δεν ήμουν ο πρώτος που το επέστρεφε...

Πήρα ένα mioc220, το αμέσως πιο ακριβό δλδ.

Αυτά και εις άλλα με υγεία.

Link to comment
Share on other sites

HELPPP!!!! opoios mporei mia vohthia paidia.....akouste na sas po ti egine exo to rye 4306 kai otan to syndesa me to pc ekana metafora ton fakelo drive sto pc kai ton perasa se mia karta pou peira gia na to doulevo apo ekei,afou to ekana ayto esvhsa ton fakelo mesa apo to rye mexri edo ok to drive douleyei mia xara apo thn karta...kai tora erxomai sto kyrios thema phga sto site http://www.mapclub.gr pou eipe o manolkok poio pano gia na katevaso ton kainourio xarth,kapou ekei loipon pou prepei na doseis stoixeia gia na kaneis egrafh zhtaei enan monadiko kodiko Device code pou ton vriskeis phgainontas sto menou ρυθμισεις και μετα στο Σχετικα με το sygic DRIVE,afou loipon phga ekei kai eno douleva to sygic apo thn karta grafo ton kodiko pou eixe kai me to pou patao gia egrafh mou grafei oti o kodikos den einai kataxorimenos....amesos skeftika pos kati ginetai epeidi exo valei to sygic sthn karta,etsi loipon syndeo to rye ksanapernao ton fakelo DRIVE apo to cd sto rye kai phgaino

pali sto menou ρυθμισεις και μετα στο Σχετικα με το sygic DRIVE kai EDO EINAI TO THEMA DEN MOU VGAZEI KANENAN KODIKO :wacko: ti egine kai mou to kanei ayto ftaiei to oti esvhsa ton fakelo DRIVE apo to rye kai tora pou ton ksana perasa den anagnorizei kati? h eixe kapoion kodiko adeias isos pou den ksanapernietai otan svhneis ton fakelo kai ton ksanapernas?...h ti allo.........OPOIOS BORI AS VOHTHISEI giati fovamai pos ekana m......a:O.........:cry:......SYGNOMH an egina kourastikos kai

EYXARISTO ek ton proteron opoion asxolhthi.......parakalo!:(

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αφου τα εχουμε τι το θελετε το sygic και τα χιλια προβληματα του??

Και εμενα δεν δεχοταν τον κωδικο αλλα την ιδια μερα εβαλα το dest και τελειωσε εκει η ιστορια.Οποτε οταν κατι λειτουργει σωστα(dest) δεν το πειραζουμε.Αντε να δοκιμασουμε κανα igo8 και πολυ λεω!!!!

 

Ειναι σαν το γνωστο ρητο, "Ομαδα που κερδιζει, δεν αλλαζει" RYE-DEST ROCKSS!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, εσείς όταν αγοράσατε το gps, η μπαταρία ήταν φορτισμένη?? γιατί έχω μία εντύπωση οτι μου δώσανε συσκευή απο έκθεση...(έχει μία υπόνοια δαχτυλιάς στην οθόνη και ήταν φούλ φορτισμένο).

 

Επίσης όταν το άνοιξα δεν έδειχνε χάρτη. Πατώντας οπουδήποτε στην οθόνη έβγαζε ένα μενού αλλά χάρτη δεν φόρτωνε. Και εκεί που προσπαθούσα να βρώ άκρη, ξαφνικά έκλεισε και δεν ξανανοιξε... Το φορτίζω σχεδόν ένα ολόκληρο βράδυ στο USB και πάλι φώς δεν είδα!

 

μάλλον πάω για αλλαγή ε?

 

(δεν έχω πειράξει ούτε λογισμικό, ούτε χάρτες (ακόμα....)

Link to comment
Share on other sites

Μισοφορτισμενη ηταν απ'ότι θυμαμαι.Χωρις να στο λεω με σιγουρια.

Αφου εκλεσε και δεν ανοιγει τραβα το πισω.Μην το συζητας καθολου.

Στον κωτσοβολο ξερουν οτι βγαζουν προβληματα και στα αλλαζουν αμεσως.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδες το 3508 που βρηκα στον κωτσοβολο που εχει και χαρτες για βαλκανια εχει την ιδια διαδικασια με το 3502 για το dest 7.0?

δεν με ενδιαφερουν οι χαρτες των βαλκανιων που εχει απλα ειναι πολυ πιο ομορφο και δεν εχει κεραια να εξεχει απο πισω οποτε αξιζουν τα 30 ευρω παραπανω κατα την ταπεινη μου γνωμη....

btw ευχαριστω τον miogps για την προηγουμενη βοηθεια στο 3502...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα την ιδια διαδικασια θα εχει.

Γενικα ολα τα RYE ιδια ειναι οποτε γιατι οχι και αυτο.

Οπως και το 4306/4302 ιδια διαδικασια θελει για το dest.

 

Τωρα για το αν αξιζει ειναι καθαρα γουστου αυτο.

Ο καθενας κρινει και αγοραζει αναλογα και με τι του αρεσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ρε panosvlass...θα το πάω σήμερα...αν και χθές μου φάνηκε οτι ήταν το τελευταίο κομμάτι και ελπίζω να μήν με βάλουν σε καμιά αναμονή...

 

τελικά το μαραφέτι φορτίζει απο USB ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αφου τα εχουμε τι το θελετε το sygic και τα χιλια προβληματα του??

Και εμενα δεν δεχοταν τον κωδικο αλλα την ιδια μερα εβαλα το dest και τελειωσε εκει η ιστορια.Οποτε οταν κατι λειτουργει σωστα(dest) δεν το πειραζουμε.Αντε να δοκιμασουμε κανα igo8 και πολυ λεω!!!!

 

Ειναι σαν το γνωστο ρητο, "Ομαδα που κερδιζει, δεν αλλαζει" RYE-DEST ROCKSS!!!!!

 

Εγω παλι κατεβασα τον χαρτη χωρις να βαλω καν το κωδικο :lol: . Εγραψα μονο το μαιλ μου ( αφου ειχα κανει εγγραφη πρωτα στο site) και ολα οκ .

Link to comment
Share on other sites

Και τι το κακό ή το παράλογο βρίσκεις σ' αυτή την πρόταση;

 

δεν είπα οτι βρίσκω κακό, απλά το usb είναι λύση ανάγκης αφού 1. θα πρέπει να έχεις pc ή laptop μαζί σου εκεί που είσαι, και 2. θα πρέπει να περιμένεις αρκετή ώρα (ώρες!) για να φορτίσει η μπαταρία (δεδομένου οτι με τα 1,5Α του φορτιστή αυτοκινήτου θέλει κάτι λιγότερο απο 1 ώρα να φορτίσει)....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια και μια ερωτηση...

τελικα πηρα και ενα 3508 για τον πατερα μου πριν απο 10 λεπτα...

αυτο εχει 512Mb flash memory.

γινεται να περασω εκει περα τους χαρτες του dest η πρεπει απαραιτητα να εχω SD..?

σορρυ αν φαινετε μλκ η ερωτηση απλα με τα ***** και αυτα ολα ειναι δυνατα...

 

επισης να ευχαριστησω και δημοσια τον pannosvlass για την αμεση απαντηση και στο pm και στο post προηγουμενως...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ρε panosvlass...θα το πάω σήμερα...αν και χθές μου φάνηκε οτι ήταν το τελευταίο κομμάτι και ελπίζω να μήν με βάλουν σε καμιά αναμονή...

 

τελικά το μαραφέτι φορτίζει απο USB ή όχι?

 

Κανονικα και με τον νομο φορτιζει.Απλα ο χρονος φορτισης μπορει να ειναι μεγαλυτερος απο το αν το φορτιζες πχ στο αυτοκινητο. 9 στις 10 απο το λαπτοπ το φορτιζω.Το οποιο μαλιστα το κανω stand-by και συνεχιζει να το φορτιζει!!!

Τωρα ποση ωρα περνει δεν το εχω μετρησει ποτε αλλα δεν με απασχολει και ας κανει και μια ωρα παραπανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα!

Παρακολούθησα όλο το θέμα και πήρα κ γώ το Rye 3503 αλλα δεν ασχολίθηκα καθόλου με το υπάρχον λογισμικό.

Μπορεί καποίο απο τα παίδια να με βοηθήσει να βάλω κ γω το destinator και το iGo?

Είμαι ασχετός και δεν ξέρω πια έκδοση τρέχει!

Ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φασαρία γίνετε για φορτιστή σπιτιού, δεν έχει κανένας σας φορτιστή κινητού τηλεφώνου με βύσμα mini USB ? Εγώ από την αρχή χρησιμοποιώ το φορτιστή από το Motorola μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε που μπορω να βρω drivers για vista για το rye3503

 

Πουθενα!!!!

Δεν υπαρχουν και δεν αναγνωριζεται και μπορει να σου δημιουργησει προβλημα.

Card reader και παλι CardReader

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...