Jump to content

RYE Traveler 3503 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά, μετά από αρκετό παίδεμα, κατάφερα να συνδέσω το rye στο pc. Βέβαια είχα ήδη αγοράσει card reader για να κάνω τη δουλειά μου.

Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι η ανάγνωση - εγγραφή στην sd κάρτα είναι πολύ πιο αργή από ότι με το card reader και δεν αξίζει τον κόπο.

Επίσης η ανάγνωση - εγγραφή στην ενσωματωμένη μνήμη δεν έχει και πολύ νόημα. Άρα που χρειάζεται τελικά η επικοινωνία του με το pc;

Μου διαφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Ψαχνοντας πριν μερικες ημέρες για GPS βρέθηκα να διαβάζω την συζήτηση και πολυ γρήγορα πειστηκα να αγοράσω το Rye 3503. Τώρα εφτασα στο γνωστό προβλημα του ποιό version του Dest 7 δουλεύει στο RYE και που θα το βρώ. Μπορεί κανεις να με βοηθήσει? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να έχω και εγώ οδηγίες στο πως να περάσω το destinator στο 3503;Το έχω περίπου 2 μήνες και δεν είχα πάρει γραμμή οτι μπορώ να το κάνω...Ευχαριστώ εκ των προτέρων :) (έχω πάρει κάρτα sd 2gb και καλώδιο που χρειάζεται)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως ξερει κανεις αυτο; Αγορασα μια καρτα 2GB και μετεφερα ολο τα αρχεια εκει. Οταν παω να ανοιξω το χαρτη της Sygic μου δινει ενα κωδικο συσκευης και μου λεει να παω στο mapclub.gr να δηλωσω τον κωδικο και να μου δωθει ενας κωδικος ενεργοποιησης. Παρολο που κανω την διαδικασια και παω στο mapclub.gr και βαζω τον κωδικο της συσκευης που μου λεει η συσκευη σαν απαντηση στο site μου λεει : Μοναδικός κωδικός - Παρουσιάστηκε σφάλμα εχει παρουσιστει σε κανενα κατι τετοιο???
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως ξερει κανεις αυτο; Αγορασα μια καρτα 2GB και μετεφερα ολο τα αρχεια εκει. Οταν παω να ανοιξω το χαρτη της Sygic μου δινει ενα κωδικο συσκευης και μου λεει να παω στο mapclub.gr να δηλωσω τον κωδικο και να μου δωθει ενας κωδικος ενεργοποιησης. Παρολο που κανω την διαδικασια και παω στο mapclub.gr και βαζω τον κωδικο της συσκευης που μου λεει η συσκευη σαν απαντηση στο site μου λεει : Μοναδικός κωδικός - Παρουσιάστηκε σφάλμα εχει παρουσιστει σε κανενα κατι τετοιο???

 

Όταν πήρα το RYE από τον Κοτσόβολο, δεν είχε περασμένο το προγραμμα καθόλου. Αφού το πέρασα, είδα ότι ηθελε ενεργοποιήση, οπότε πήρα τηλέφωνο στην εταιρεία υποστήριξης, από όπου μου είπαν ότι θέλουν με fax την απόδειξη αγοράς. Αφού την έστειλα, μου είπε ο τεχνικός αν το πρόγραμμα είναι στην εσωτερική μνήμη ή σε κάρτα. Όταν του είπα σε στην εσωτερική μνήμη, μου είπε να πάρω κάρτα, να περάσω το πρόγραμμα εκεί και μετά να το ενεργοποιήσουμε. Προφανός, στην δική σου περίπτωση, αφού ηταν ήδη ενεργοποιημενη, με την αλλαγή στην κάρτα, χρειάζετε ξανά ενεργοποιήση.

 

Πάντος μου κάνει εντύπωση αυτό, γιατί ο κωδικός ελέγχου (αυτό που δίνεις για να σου δώσει τον αντίστοιχο κωδικό) ήταν ίδιος είτε στην εσωτερική μνλημη, είτε στην SD

Link to comment
Share on other sites

KALHMERA

1)OPOIOS PRAGMATHKA 8ELEI TO DETS JEREI KAI TON TROPO

2)OSOI TO EXOYN BAJEI STO PC YPARXH PROBLHMA KAI MPOREI NA TO MPLOKARETE KAI META NA FTEH TO 3503 PIO EYKOLO EINAI ME THN KARTA STO PC

3)EXEI KANENAS PAIXNIDIA GIAYTO ??

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μετά από αρκετό παίδεμα, κατάφερα να συνδέσω το rye στο pc. Βέβαια είχα ήδη αγοράσει card reader για να κάνω τη δουλειά μου.

Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι η ανάγνωση - εγγραφή στην sd κάρτα είναι πολύ πιο αργή από ότι με το card reader και δεν αξίζει τον κόπο.

Επίσης η ανάγνωση - εγγραφή στην ενσωματωμένη μνήμη δεν έχει και πολύ νόημα. Άρα που χρειάζεται τελικά η επικοινωνία του με το pc;

Μου διαφεύγει κάτι;

από ότι κατάλαβα, το format των αρχειων είναι διαφορετικό από το PC, οπότε άν θες να μεταφέρεις κάτι, πρέπει να περάσει από "μετάφραση" μέσω του Activesync (είτε εσωτερική είτε SD).

Πολλά προγράμματα που "βρίσκει" κανείς, λένε "Ready for SD" που σημαίνει ότι έχει γίνει ήδη η μετάφραση των αρχείων και δεν χρειάζονται να περάσουν ξανά μετάφραση, οπότε με απλό copy μεσω card reader είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθα και εγω στην παρεα , πηρα και εγω το rye 3503 και θα ηθελα (παρακαλω ) μια βοηθεια για να περασω μεσα το destinator.Eυχαριστω απο τωρα οποιον με βοηθηση.Και τωρα στης ερωτησεις ... ποιο προγραμμα να περασω? το 6 η το 7 (destinator), που θα το βρω ?η μηπως μπορει καποιος να μου το δωσει? και τελικα πως θα το περασω (βημα βημα παρακαλω γιατι ειμαι και λιγο ασχετος). Ευχαριστω και παλι,
Link to comment
Share on other sites

από ότι κατάλαβα, το format των αρχειων είναι διαφορετικό από το PC, οπότε άν θες να μεταφέρεις κάτι, πρέπει να περάσει από "μετάφραση" μέσω του Activesync (είτε εσωτερική είτε SD).

Πολλά προγράμματα που "βρίσκει" κανείς, λένε "Ready for SD" που σημαίνει ότι έχει γίνει ήδη η μετάφραση των αρχείων και δεν χρειάζονται να περάσουν ξανά μετάφραση, οπότε με απλό copy μεσω card reader είναι ΟΚ.

 

Αυτό που λες έχει μια λογική και ίσως αυτός να είναι ο λόγος που αργεί η μεταφορά αρχείων από και προς το rye όταν γίνεται μέσω του activesync.

 

Αλλά τι είδους αρχεία χρειάζονται "μετάφραση"; Δηλαδή αρχεία εικόνας και ήχου δεν μπορούν να παίξουν απ' ευθείας; Μάλλον θα πρέπει να το δοκιμάσω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το GPS Fortuna και δεν μπορώ να κάνω Install το Dest-7

1. Στην πρωτότυπη κάρτα μετονόμασα το υπάρχων αρχείο σε DRIVE-1

2. Δημιούργησα φάκελο με όνομα DRIVE και μετονόμασα το Dest.exe σε αρχείο Drive.exe.

 

Μου βγάζει μήνυμα ότι το αρχείο Drive.exe είναι corrupt ή ότι δεν είναι σωστή εφαρμογή

του Dest γι αυτό το GPS.

 

Τι λάθος κάνω !!!!!!!!

 

Παρακαλώ μια βοήθεια.

Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

destinator 7 έτοιμο για το fortuna gc430 με όλες τις κάμερες και επικίνδυνα σημεία και τελευταίο χάρτη.

 

Αντιγράφεται στο pc σας τα περιεχόμενα της sd κάρτας του μηχανήματος (σε περίπτωση βλάβης να πάει original με το sygic drive για service)

 

κάντε format την sd σε fat32 (παίζει πιο γρήγορα μετά από δοκιμές)

 

αποσυμπιέστε τον φάκελο fortuna 430

μέσα έχει δυο φακέλους

 

1.Drive

2.Destinatorapps

 

βάλτε και τους δυο παραπάνω φακέλους στην sd

 

 

 

κατεβάστε το από εδω :

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή σκέφτομαι ν'αγοράσω την συσκευή RYE Traveler 3503 πείτε μου σας παρακαλώ όποιος ξέρει

α) Χρειάζεται ξεκλείδωμα για να εγκαταστήσουμε χάρτες Destinator 6 ή 7; Αν ναι είναι εύκολο;

β) Όσοι το χρησιμοποιείτε με Destinator έχει γενικά κολλήματα; Βρίσκει εύκολα δορυφόρους;

γ) Η μνήμη που διαθέτει είναι αρκετή; (512 MB ROM , 64 MB RAM )

δ) Με την οθόνη έχετε πρόβλημα την ημέρα; (65Κ)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή σκέφτομαι ν'αγοράσω την συσκευή RYE Traveler 3503 πείτε μου σας παρακαλώ όποιος ξέρει

α) Χρειάζεται ξεκλείδωμα για να εγκαταστήσουμε χάρτες Destinator 6 ή 7; Αν ναι είναι εύκολο;

β) Όσοι το χρησιμοποιείτε με Destinator έχει γενικά κολλήματα; Βρίσκει εύκολα δορυφόρους;

γ) Η μνήμη που διαθέτει είναι αρκετή; (512 MB ROM , 64 MB RAM )

δ) Με την οθόνη έχετε πρόβλημα την ημέρα; (65Κ)

 

 

Η συσκευή, είναι μια από τις καλύτερες value for money της αγοράς.

Δεν είναι κλειδωμένη. Αρκεί να βρεις το κατάλληλο λογισμικό Destinator - ή όποιο άλλο πρόγραμμα θέλεις - για ΡΝΑ και απλά τρέχεις το αρχείο ΕΧΕ από τον επιλογέα. Η διαδικασία είναι πάρα πολύ απλή και εύκολη.

Σε γενικές γραμμές το Destinator λειτουργεί ικανοποιητικά με το RYE χωρίς καθυστερήσεις, με αμεσότητα στην εύρεση των δορυφόρων. Η απόδοσή του μπορεί κάλλιστα να συγκριθεί με κατά πολύ ακριβότερα GPS που έχουν από τη "μάνα" τους Destinator.

Η ενσωματωμένη μνήμη του δεν επαρκεί. Πρέπει να αγοράσεις μια SD card χωρητικότητας μέχρι 2GB, το κόστος της οποίας ξεκινά απο τα 9 περίπου ευρώ, (ανάλογα με την ταχύτητά της), η οποία δεν παίζει και πολύ σημασία...(τιμή για τα 2GB. Για πιο μικρή χωρητικότητα, πεύτει και η τιμή)

Όσον αφορά την οθόμη, η απόδοσή της είναι και αυτή καλή, με χαρακτηριστικά που ρυθμίζονται. Τώρα, αν έχεις κόντρα, ή απο πίσω ήλιο, δεν φαίνεται και πολύ καλά (παίζει ρόλο και η γωνία που είναι τοποθετημένη), ωστόσο αυτό είναι κάτι που δεν διαρκεί για πολύ ώρα. Σε κανονικές συνθήκες η οθόνη είναι ευδιάκριτη και το ηχείο δυνατό.

Αυτά από μένα. Ελπίσω να σε διαφώτισα :)

«Διαφωνώ με ότι λες αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμά σου να τα λες» (Βολτέρος) [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα μνήμης SD δεν είναι απαραίτητη για να βάλεις το Destinator σε αυτή τη συσκευή...

 

To παίρνει χωρίς πρόβλημα στην εσωτερική μνήμη nandflash...

 

Μόνο αν θες να βάλεις τίποτα mp3, εικόνες κλπ. που θέλουν παραπάνω χώρο θα τη χρειαστείς...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

Ε'ιμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του RYE 3503 :)

Διάβασα όλα τα post αλλά δεν βρήκα τελικά αυτό που ήθελα:(

Υπάρχει κάποιος να ξέρει και να θέλει να μου πεί αν μπορεί στο μηχανάκι αυτό να ξεκελιδωθούν τα win και να γίνει περίπου PDA;

Mε ποιό τρόπο μπορεί να γίνει αυτό (αν γίνεται) όσο δύσκολος και αν είναι.

Ευχαριστώ και καλά να περνάτε.

BE PARANOID!
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή, είναι μια από τις καλύτερες value for money της αγοράς....

Αυτά από μένα. Ελπίσω να σε διαφώτισα :)

 

Eυχαριστώ πολύ !!! ;) Μάλλον θα το πάρω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς αν η έκδοση destinator που έχω για το pda μου (Acer N35) ταιριάζει για να μπει και στο rye 3503 ή χρειάζεται κάποια άλλη έκδοση;
Link to comment
Share on other sites

Έχω την έκδοση 6.

Αλλά τι σχέση έχει αυτό; Εγώ ρωτάω μήπως θέλει άλλου είδους πρόγραμμα για το rye και δεν ταιριάζει αυτό που έχω στο pda μου.

Δηλ.αν το rye είνα pna, η έκδοση που έχω για pda κάνει και για τα pna;

Επίσης θα μπορούσα να βάλω και το 7;

Τέλος, τα speed cameras θα μπορέσω να τα περάσω;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την έκδοση 6.

Αλλά τι σχέση έχει αυτό; Εγώ ρωτάω μήπως θέλει άλλου είδους πρόγραμμα για το rye και δεν ταιριάζει αυτό που έχω στο pda μου.

Δηλ.αν το rye είνα pna, η έκδοση που έχω για pda κάνει και για τα pna;

Επίσης θα μπορούσα να βάλω και το 7;

Τέλος, τα speed cameras θα μπορέσω να τα περάσω;

Ευχαριστώ!

φίλε KONV. το RYE είναι PNA όχι PDA. Σου απάντησα πρίν ότι εγώ δουλέυω το DEST 7 στο δικό μου. Για να το τρέξεις απλά θα πάρεισ μια sd κάρτα θα το γράψεις και θα το τρέξεις απο εκεί. Τώρα όσο αφορά το πρόγραμμα που έχεις στο pda σου, δεν ξέρω αν θα παίξει στο RYE. αν όμως τρέχεις το DEST 7 τι τα θέλεις τα υπόλοιπα

BE PARANOID!
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ !!! ;) Μάλλον θα το πάρω!

 

Κρίμα που τα μαγαζιά θα ανοίξουν πάλι την Τρίτη. :lol:

Για να περάσει πιο εύκολα η ώρα της αναμονής, σου εξηγώ ότι άλλο πρόγραμμα παίζει σε PDA και άλλο σε PNA. Το RYE είναι ΡΝΑ, άρα χρειάζεσαι το κατάλληλο πρόγραμμα. Αυτό που ήδη έχεις, στο PDA, κατά 99% δεν κάνει.:mad:

Όσο για τα Speed Cams μπορείς πολύ εύκολα να κατεβάσεις τις τελευταίες ενημερώσεις απο το gpspocketpc.gr. Εκεί θα βρεις επίσης μια πληθώρα από σημεία ενδιαφέροντος που μπορείς να τα αποθκεύσεις στα αγαπημένα σου. Στο συγκεκριμένο site, μπορείς να βρεις ανάλογα αρχεία και για την έκδοση Destinator που έχεις στο PDA σου.:)

 

καλησπέρα σε όλους.

Ε'ιμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος του RYE 3503 :)

Διάβασα όλα τα post αλλά δεν βρήκα τελικά αυτό που ήθελα:(

Υπάρχει κάποιος να ξέρει και να θέλει να μου πεί αν μπορεί στο μηχανάκι αυτό να ξεκελιδωθούν τα win και να γίνει περίπου PDA;

Mε ποιό τρόπο μπορεί να γίνει αυτό (αν γίνεται) όσο δύσκολος και αν είναι.

Ευχαριστώ και καλά να περνάτε.

 

Ευτυχή κάτοχε του RYE, αν και είσαι απο το Ηράκλειο, θα σου απαντήσω :lol::lol:

Υπάρχει ένα πρόγραμμα που ανοίγει τον explorer και εμφανίζει τα περιεχόμενα του RYE σε περιβάλλον παρόμοιο με των Windows. Είναι χρήσιμο γιατί αν έχεις περισσότερα απο ένα πρόγραμμα πλοήγησης δεν χρειάζεται να κάνεις την διαδικασία επιλογής του, κάθε φορά που επιθυμείς εναλλαγή.

Με αυτόν τον τρόπο λειτουργεί περίπου σαν PDA Ένα κανονικό PDA όμως τρέχει με Windows Mobile, τα οποία μάλλον δεν μπορούν να περαστούν στο συγκεκριμένο GPS. Και λέω μάλλον, γιατί από όσο ξέρω είναι διαφορετική η πλατφόρμα. Είναι σαν να θέλεις να περάσεις Vista σε PC που τρέχει Win98.:p

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να κάνω λάθος. Μακάρι να είναι έτσι :lol:

«Διαφωνώ με ότι λες αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμά σου να τα λες» (Βολτέρος) [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα μνήμης SD δεν είναι απαραίτητη για να βάλεις το Destinator σε αυτή τη συσκευή...

 

To παίρνει χωρίς πρόβλημα στην εσωτερική μνήμη nandflash...

 

Μόνο αν θες να βάλεις τίποτα mp3, εικόνες κλπ. που θέλουν παραπάνω χώρο θα τη χρειαστείς...

 

Νομίζω ότι η εσωτερική μνήμη είναι πολύ μικρή. Το Destinator είναι περίπου 55MByte. Η ίδια η εταιρεία που υποστηρίζει το RYE και έχει το Sigic λέει να πάρεις SD κάρτα. Το κόστος είναι πολύ μικρό για να το σκέφτεσαι (9Ευρώ/1GB)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...