Jump to content

RYE Traveler 3503 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

phph,

 

Το Χ στο πινακάκι δεν είναι έντονο, ως εκ τούτου δεν πατιέται και μένει εκεί το πινακάκι.

Επίσης διέγραψα το dest από την sd και το ξανά έγραψα, αλλά τα ίδια.

Ναι, reboot = reset από το πλάϊ

 

mio,

έχει ένα μικρό cdάκι που περιέχει το active sync και δεν ξέρω τι άλλο για να είμαι ειλικρινής.

Θα το βάλω να τρέξει και επανερχόμαστε...

Επάνω στο cd γράφει:

FAQ

User manuals

Navigation Software

Active Sync

USB Drivers

 

για recovery δεν γράφει κάτι... Infinity.exe?

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

phph,

 

Το Χ στο πινακάκι δεν είναι έντονο, ως εκ τούτου δεν πατιέται και μένει εκεί το πινακάκι.

Επίσης διέγραψα το dest από την sd και το ξανά έγραψα, αλλά τα ίδια.

Ναι, reboot = reset από το πλάϊ

 

mio,

έχει ένα μικρό cdάκι που περιέχει το active sync και δεν ξέρω τι άλλο για να είμαι ειλικρινής.

Θα το βάλω να τρέξει και επανερχόμαστε...

Επάνω στο cd γράφει:

FAQ

User manuals

Navigation Software

Active Sync

USB Drivers

 

για recovery δεν γράφει κάτι...

DEN EXEI KANENA EXOTERIKO KOUMPI? POS MPENI SE ON OFF?

PATATO PARATETAMENA.

DIABASE TO USER MANUAL APO TO CD

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ καλό παιχνίδι που παίζει στο RYE3503 (από τα λίγα που βρήκα και λειτουργούν) είναι το Machines At War. Η εγκατάσταση είναι πολύ εύκολη. Μην με ρωτήσετε πως παίζεται γιατί δεν ασχολήθηκα. Μοιάζει με κλώνο του Dune. Θα βρείτε demo έκδοση στο google.

 

 

 

 

______________________________

www.webmind.gr

webmind.gr - Κατασκευη Ιστοσελιδων, Ανάπτυξη Ιστοσελίδων, προωθηση ιστοσελιδας, Ανανεωση & δωρεαν συντηρηση Ιστοσελιδας, Συμβουλευτικές Υπηρεσίες & Τεχνική Υποστήριξη
Link to comment
Share on other sites

Tα garmin είναι πράγματι ζόρικα μηχανήματα.Το πάλεψα αρκετά ένα garmin nuvi 300 αλλά δεν κατάφερα να το ξεκλειδώσω.

Ηard reset μπορεί να γίνει και με την εφαρμογή hardreset.Για δοκίμασε να τρέξεις αυτό

http://rapidshare.com/files/94902439/HardReset.exe.html

Link to comment
Share on other sites

Tα garmin είναι πράγματι ζόρικα μηχανήματα.Το πάλεψα αρκετά ένα garmin nuvi 300 αλλά δεν κατάφερα να το ξεκλειδώσω.

Ηard reset μπορεί να γίνει και με την εφαρμογή hardreset.Για δοκίμασε να τρέξεις αυτό

http://rapidshare.com/files/94902439/HardReset.exe.html

 

Απορία: Πως θα το τρέξει αφού το μηχανάκι κολλάει; Αν το κάνει rename και το βάλει στην sd στη θέση του dest θα παίξει;

 

Eva5669 είναι λίγο τραβηγμένο από τα μαλλιά, αλλά υπάρχει περίπτωση να το κλείδωσες είτε εσύ κατά λάθος είτε κάποιος άλλος από το ασημί κουμπάκι στα δεξιά; Εμένα μου έτυχε με το που το πρωτοάνοιξα και έσπασα αρκετή ώρα το κεφάλι μου μέχρι να βρω τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος. Διάβασα όλο το manual από το cd - έχει troubleshooting χαζά. Καμία σχέση με το πρόβλημα.

 

Έχει on/off το οποίο παρατεταμένα για 3-4 δευτερόλεπτα ανοίγει ή κλείνει την συσκευή. Το έχω ανοιγοκλείσει και από εκεί χωρίς αποτέλεσμα.

 

Η συσκευασία δεν λέει πουθενά ότι δεν είναι συμβατή με vista πάντως.

Και δεν πρόκειται και να το αναφέρω στο μαγαζί αν αυτός ήταν ο λόγος του κρασαρίσματος.

 

Όχι δεν είναι κλειδωμένο από το πλάϊ δεξιά...

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απορία: Πως θα το τρέξει αφού το μηχανάκι κολλάει; Αν το κάνει rename και το βάλει στην sd στη θέση του dest θα παίξει;

 

Eva5669 είναι λίγο τραβηγμένο από τα μαλλιά, αλλά υπάρχει περίπτωση να το κλείδωσες είτε εσύ κατά λάθος είτε κάποιος άλλος από το ασημί κουμπάκι στα δεξιά; Εμένα μου έτυχε με το που το πρωτοάνοιξα και έσπασα αρκετή ώρα το κεφάλι μου μέχρι να βρω τι έγινε.

Επειδή έγραψε ότι μπαινει στο μενού και κολλάει μόλις τρέξει το destinator.Aλλά ναι και αυτό που έγραψες με την αντικατάσταση του destinator.exe μπορεί να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Aλλά ναι και αυτό που έγραψες με την αντικατάσταση του destinator.exe μπορεί να δουλέψει.

Μα είναι κολλημένο και το μενού της συσκευής... δεν πατιέται καμία από τις επιλογές ή άλμπουμ ή βίντεο ή οτιδήποτε... βλέπω μία νεκρή εικόνα με το μενού κοκαλλωμένο (χωρίς την sd στη συσκευή) ή αν φορτώσει το dest από την sd, κοκαλλωμένο και αυτό, παρ' όλο που το ξαναπέρασα στην κάρτα...

 

Πάρε το αυγό και κούρεφ' το... :mad:

 

Το πάω για αλλαγή αύριο και τέλος... δεν έμεινε και κάτι άλλο να δοκιμάσω πλέον... θα παίξω με άλλη μάρκα μήπως δω το φως... εκτός και αν αρνηθούν και πάνε για αντικατάσταση της ίδιας μάρκας...

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

NeoteraEpestrepsa omws sthn palia texnikh, -salio = kola- k ontos epiase. Sth sunexeia vevaia ekana kati akomh pio exypno, kolhsa th ventouza xamila etsi oste na akoumpaei to navi pano sto kentro tou tamplo!!!! Entiposiastika!!!!!!!! Dokimaste to :D

 

:lol: xa0ax0ax0 απλα χωρις σάλιο δεν παίζει κατι ήξεραν και οι παλαιοι!!!! αχ0χ0αχ0:lol:

λοιπόν παίδες....διαπιστωσα τα εξής...

οταν συνδέεις το Rye στο pc σε XP, συγχρωνιστει και μετα το βγάλεις safe romove αν προσπαθήσεις να το ανοιξεις πάλι κολάει...ανοιγει και μένει φωτισμένη η οθόνη...έσβησα το sygic και έχω απλα το dest 7 στην SD. απο το xp με το activesync μπορεις να κρατησεις full back up της συσκεύης και γιαυτο μου αρέσει γιατι αν κάνεις καποιο λάθος και δεν έχει προγραμμα η συσκευή τα ξαναγυρνας όπως ήταν.Τώρα για τα vista κατεβάστε απλα καποιο update βασικα αμα το ζητησεις στο βρίσκει αυτοματα και επίσης θα σου πει να κατεβάσεις το Μοbile center το οποιο δεν ειναι καλο...δεν μποσουσα να σβήσω το sygic ουτε και να βγάλω back up.Αλλά που θέλω να λύσω είναι αυτο που παθαίνει οταν το βγάζεις απο το pc. το κόλημα που τρώει.

 

το κουμπι που βρίσκεται δίπλα απο το power αριστερα ειναι για να γυρνας απο το προγραμμα πλοηγησης το menu πίσω στο αρχικο που έχει πλοηγηση , video Κλπ το προγραμμα πλοηγησης εφόσον ειναι είδη φορτωμένο απο πισω πατας απλα πλοηγηση και δεν το ξαναφορτώνει γυρναει εκει που ήσουν.

 

απο ότι έχω καταλάβει το πρόβλημα του rye είναι η μνήμη ενωότας ram το λειοτουργικο καταναλωνει ROM μάλλον το Windows ce καταναλώνουν αρκετά για αυτό και το sygic drive που ήταν εγκατεστημένο σε υπολογισμους μεγάλης διαδρομής κόλαγε.

 

TMC(Traffic Message Channel) δεν ξέρω αν δουλέυει απο οτι διαβασα τώρα στην Ελλάδα δεν υπάρχει εκτος αν δίαβασα λάθος στο Wikipedia.

 

το dest 7 συμπεριφέρθηκε άψογα σήμερα απο menu ειναι πολύ καλό,

είδα αρκετα μεγάλη ακριβεία,απλα μου έσπαγε τα νέυρα που μου έλεγε συνέχεια οτι τρέχω lol ήθελε ρύθμισμα και επισης για τις κάμερες....είδα κάποια λάθη σε κάποιες επικίνδυνες στροφές απο κηφισό προς πειραια στο κουλουρι που λέω που απο κάτω είναι το παρκιν ενώ έβλεπα το κερσορακι να κινειται κανονικα ως προς το σημειο που είπε 2 μετρα πριν την εικίμδυνη στροφή ...προσοχη επικίνδυνη στροφή.Επίσης ενώ είχα κατέυθυνση προς αθήνα και είμουν στην καβάλας που έλεγε για κάμερα κυκλοφοριας ενώ η κάμερα ήταν απέναντι ενώ θα έπρεπε να βλεπει την κατευθυνσή μου και να λεει τις κάμερες ώς προς την κατευθυνση μου στο κηφισο να δεις.....:p:lol:

 

προς το παρών είμαι ικανοποιημένος.... για τα χρήματα που στοιχίζει θα το ξαναπαιρνα.... οτι πληρώνεις παίρνεις ναι συμφωνω αλλα για gps συσκευή που απλα θέλει να κανει την δουλεια της με κάποια extra οπως mp3 και video...ειναι καλό αν είχε και bluetooth εκει θα τα έσπαγεεεεε!!!:cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Το πάω για αλλαγή αύριο και τέλος... δεν έμεινε και κάτι άλλο να δοκιμάσω πλέον... θα παίξω με άλλη μάρκα μήπως δω το φως... εκτός και αν αρνηθούν και πάνε για αντικατάσταση της ίδιας μάρκας...

 

Αν δε βαριέσαι πες μας τι έγινε (την αντιμετώπιση από τον Κωτσόβολο κλπ) για να ξέρουμε τι μας περιμένει αν το χρειαστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τα vista κατεβάστε απλα καποιο update βασικα αμα το ζητησεις στο βρίσκει αυτοματα και επίσης θα σου πει να κατεβάσεις το Μοbile center το οποιο δεν ειναι καλο...δεν μποσουσα να σβήσω το sygic ουτε και να βγάλω back up.Αλλά που θέλω να λύσω είναι αυτο που παθαίνει οταν το βγάζεις απο το pc. το κόλημα που τρώει

 

Πάντως πουθενά στην συσκευασία ή στο manual δεν αναφέρει ότι δεν είναι συμβατό με vista. Τα οποία vista όταν το σύνδεσα μου βρήκαν μόνα τους drivers και το Mobile center, το οποίο προσωπικά βρήκα πιο εύχρηστο από το Active Sync. Τεσπά, γούστα είναι αυτά.

 

Το θέμα είναι ότι λόγω adsl στη δουλειά κατεβάζω τα αρχεία του dest στο vista. Αν τα γράψω σε dvd για το laptop του σπιτιού μου που τρέχει σε 2000 και ξανασυνδέσω το νέο (πλέον) gps για να μεταφέρω τα αρχεία στην sd, υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρει και πάλι η όποια συσκευή επειδή τα αρχεία θα προέρχονται από vista?

(να με συγχωρέσετε αν λέω χαζομάρα, αλλά δεν είμαι και τόσο σχετική με τεχνικά θέματα... :O )

 

Επίσης όσοι διαθέτουν mio, αυτά είναι συμβατά με vista ή θα γίνει της ίδιας κακομοίρας?

 

Θα πάω στον Κωτσόβολο μετά την δουλειά, οπότε περί συμπεριφοράς και εξυπηρέτησης πελάτη θα ενημερώσω το βράδυ.

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οταν συνδέεις το Rye στο pc σε XP, συγχρωνιστει και μετα το βγάλεις safe romove αν προσπαθήσεις να το ανοιξεις πάλι κολάει...ανοιγει και μένει φωτισμένη η οθόνη...έσβησα το sygic και έχω απλα το dest 7 στην SD.

Εγω απο την πρωτη φορα που το ανοιξα εμενε σ' αυτη την οθονη και δεν καταφερα να το κανω να λειτουργησει με τιποτα. Σημερα το απογευμα θα το παω για αλλαγη.

Τι εννοεις οταν λες "το βγαλεις safe remove".

Για να σου εξηγησω εγω τι ακριβως εκανα, οταν πηρα το rye το συνδεσα στην usb να φορτισει και μετα απο μια ωρα, χωρις να το βγαλω απο την usb, το ανοιξα και μου εβγαλε αυτην την φωτισμενη οθονη. Κι ολα αυτα χωρις να εχω εγκαταστημενο το active sync για να συγχρονισει.

 

Να συμπληρωσω οτι στις προσπαθειες μου να το κανω να λειτουργησει, εγκατεστησα μετα απο ωρες το active sync που βρισκεται στο cdακι, και μπορουσα να βλεπω μεσα απο το λαπτοπ την μνημη του rye με ολα τα προγραμματα του καθως και την μνημη sd που ειχα ηδη το destinator. H οθονη ομως παραμενε απλα φωτεισμενη.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα γράψω σε dvd για το laptop του σπιτιού μου που τρέχει σε 2000 και ξανασυνδέσω το νέο (πλέον) gps για να μεταφέρω τα αρχεία στην sd, υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρει και πάλι η όποια συσκευή επειδή τα αρχεία θα προέρχονται από vista?

 

Με βάση τη λογική δεν θα έχει πρόβλημα. Όμως με βάση τη λογική δε θα έπρεπε να κολλήσει επειδή το σύνδεσες με τα Vista ή επειδή ο axibde το σύνδεσε και το άνοιξε χωρίς να έχει εγκαταστήσει το activesync. Γενικά δεν μου φαίνεται λογικό να κολλάει ένα μηχάνημα εξαιτίας της σύνδεσης με το pc και να μην επανέρχεται ούτε με reset. Οπότε έχω τις αμφιβολίες μου για το κατά πόσο φταίει αυτό και δεν πέσατε απλά σε ελλατωματικά κομμάτια.

 

Από εκεί και πέρα και με δεδομένο ότι ούτε κι εγώ έχω καταφέρει να το συνδέσω στο pc (δεν μου κόλλησε, απλά δεν το αναγνωρίζει), φαίνεται ότι έχει κάποιο γενικότερο πρόβλημα στη συνεργασία του με τα pc. Γι' αυτό εγώ προσωπικά μαζί με την κάρτα που παρήγγειλα, πήρα και ένα μικρό card reader των 7 ευρώ για να γράφω απ' ευθείας ότι θέλω στην sd και να μην χρειάζεται να το συνδέω στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξέρει κανείς τι μπαταρία φοράει το Rye 3503 (χωρητικότητα κλπ), και αν μπορεί να αλλαχτεί;

Επίσης σε χρήση destinator ποση ωρα κραταει χωρις φόρτιση;

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ καλό παιχνίδι που παίζει στο RYE3503 (από τα λίγα που βρήκα και λειτουργούν) είναι το Machines At War. Η εγκατάσταση είναι πολύ εύκολη. Μην με ρωτήσετε πως παίζεται γιατί δεν ασχολήθηκα. Μοιάζει με κλώνο του Dune. Θα βρείτε demo έκδοση στο google.

 

 

 

 

______________________________

www.webmind.gr

Που περνας το παιχνιδι και πως το τρεχεις??????

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι κολλημένο και το μενού της συσκευής... δεν πατιέται καμία από τις επιλογές ή άλμπουμ ή βίντεο ή οτιδήποτε... βλέπω μία νεκρή εικόνα με το μενού κοκαλλωμένο (χωρίς την sd στη συσκευή) ή αν φορτώσει το dest από την sd, κοκαλλωμένο και αυτό, παρ' όλο που το ξαναπέρασα στην κάρτα...

 

Πάρε το αυγό και κούρεφ' το... :mad:

 

Το πάω για αλλαγή αύριο και τέλος... δεν έμεινε και κάτι άλλο να δοκιμάσω πλέον... θα παίξω με άλλη μάρκα μήπως δω το φως... εκτός και αν αρνηθούν και πάνε για αντικατάσταση της ίδιας μάρκας...

 

Αγαπητή Εύα για ξεκόλλημα κάνεις Hard reset.

Hard reset γίνεται όταν ,με τη μύτη ενός στυλό ,πατήσεις μέσα στη τρυπούλα(και νιώσεις το κλικ) που βρίσκεται στην αριστερή πλευρά του rye (δηλαδή, κάτω από την υποδοχή για τα ακουστικά).

ΑΡΑ, ΠΑΤΗΣΕ ΤΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ RYE - Μετά πατάς το ΟΝ . Μάλιστα, τις περισσότερες φορές δεν σου χαλάει ούτε την ημερομηνία.

 

Κατόπιν ή εξαρχής,

πέρνα στη flash το destinator(πετώντας πρώτα το sygic στα σκουπίδια).

Για να δουλεύσει το active sync πρέπει να μην είναι stand byτο rye.(άναψε το rye σε on και βγάλε και ξανα- βάλε το usb όσες φορές χρειάζεται, για να αναγνωρίστεί η συσκευή.) Mην επιλέξεις synchronize, απλά πέρνα τα σχετικά αρχεία στη NAND flash,με copy-paste).

Link to comment
Share on other sites

Επειδη την εχω παθει και εγω πολλες φορες νομιζοντας οτι ειναι προβληματικη η βεντουζα να πω στην φιλη οτι μαλλον δεν ειναι ετσι.Πιεζεις την βεντουζα στο τζαμι (πιανοντας την βεντουζα,δεν χρειαζεται δυναμη η δυναμη κανει και κακο απλα να εχει καλη εφαρμογη η βεντουζα στο τζαμι αυτο ειναι αρκετο,ΠΡΟΣΟΧΗ!!! το κερατακι πρεπει να ειναι οσο πιο μακρια γινετε απο την θεση που ασφαλιζει οταν το πατας οπως και η βαση της βεντουζας απο την βεντουζα αυτο ειναι το μυστικο οσο πιο μεγαλη αποσταση κανει οταν το πατας τοσο πιο καλα πιανει )και πατας με το αλλο χερι το μοχλο(κερατακι) ετσι ωστε ο μηχανισμος να τραβιξει το πλαστικο πανω στην βεντουζα και οχι εμεις καλο θα ηταν να το δοκιμασεις σε ενα τζαμι σπιτιου που πιστευω μπορεις να πειραματιστεις πιο ευκολα!εγω πιεζα την βαση στο τζαμι και μετα τραβουσα το μοχλο πραγμα που ειναι τεραστιο λαθος!!διοτι δεν αφηνεις το μηχανισμο να δουλεψει σωστα με τα γνωστα αποτελεσματα!!Ελπιζω να μην σε μπερδεψα αλλα να σε βοηθ

Παιδες η βεντουζα δουλευει μια χαρα σας το λεω εγω που της εριξα απειρα καντηλια γιατι νομιζα οτι ηταν μια μ.......α απλα θελει τον τροπο της για να πιασει σωστα και δεν θα βγει που να βαρας με βαριοπουλα!!!!τον αναφερω εδω με καποιες αλλαγες απο προηγουμενο μυνημα απλα δεν ξερω εαν αυτο που γραφω ειναι κατανοητο στην πραξη!ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά αλά ήθελα να δοκιμάσω και το igo στο rye.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Αυτό που με ενοχλεί στο DEST7 είναι το ότι χτυπάει για κάμερα ελέγχου ακόμη και μέσα στην πόλη

Το έχω ρυθμισμενο στα 3χλμ πριν αλά χωρίς να έχω πορεία προς την κάμερα , αυτό χτυπάει.

Αυτό το πρόβλημα δεν το είχα με το DEST6

Εχω το ιδιο προβλημα εαν καποιος εχει το dest 6????sorry για την σφηνα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Εύα για ξεκόλλημα κάνεις Hard reset.

Hard reset γίνεται όταν ,με τη μύτη ενός στυλό ,πατήσεις μέσα στη τρυπούλα(και νιώσεις το κλικ) που βρίσκεται στην αριστερή πλευρά του rye (δηλαδή, κάτω από την υποδοχή για τα ακουστικά).

ΑΡΑ, ΠΑΤΗΣΕ ΤΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ RYE - Μετά πατάς το ΟΝ . Μάλιστα, τις περισσότερες φορές δεν σου χαλάει ούτε την ημερομηνία.

Αγαπητέ nbp, αν είχες διαβάσει 1-2 σελίδες πίσω θα έβλεπες ότι έχω κάνει πάνω από 30 τέτοια hard reset με την γραφίδα. Δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα απολύτως. Ανοίγει ναι μεν, αλλά επιστρέφει στην κολλημένη επιφάνεια του μενού.

 

Για να δουλεύσει το active sync πρέπει να μην είναι stand byτο rye.(άναψε το rye σε on και βγάλε και ξανα- βάλε το usb όσες φορές χρειάζεται, για να αναγνωρίστεί η συσκευή.) Mην επιλέξεις synchronize, απλά πέρνα τα σχετικά αρχεία στη NAND flash,με copy-paste).

Καμία αντίρρηση. Και δεν είχα πρόβλημα αναγνώρισης ή μεταφοράς αρχείων από το pc του σπιτιού μου. Με ανοιχτή την συσκευή το είχα συνδεδεμένο στο usb... το πρόβλημα εμφανίστηκε περίπου 1 ώρα μετά που έφυγα από την δουλειά όπου έχω vista. Σημειωτέον ότι το είχα κανένα 4ωρο συνδεδεμένο στο vista laptop.

 

πέρνα στη flash το destinator(πετώντας πρώτα το sygic στα σκουπίδια).

Σε αυτή τη φάση δεν είμαι διατεθιμένη να κάνω τέτοιο πείραμα, διότι χωρίς το δικό του λειτουργικό ενδέχεται να μην μου το αλλάξουν. Και ίδιο να μου δώσουν, πάλι θα φόρτωνα το dest από την sd, αποκλειστικά για λόγους ασφαλείας (ή θα κρατούσα το sygic στο pc μου για back up).

Αν αυτό έχει κάποιο νόημα, μια και χωρίς την sd και πάλι κολλημένο είναι αυτή τη στιγμή...

 

Αυτά...

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν οταν ανοιγεις το μηχανημα βγαινει στο default προγραμμα του και δεν κανει τιποτε αλλο ουτε μπιπ ή οτι αλλο εκανε πριν οταν πατουσες με τη γραφιδα την οθονη τοτε το προβλημα μπορει να ειναι ο διακοπτης κλειδωματος στο πλαι που ισως τα εχει παιξει και ειναι μονιμα στο lock (απο χτυπημα,βιαιο πατημα κτλ. εχουν δει πολλα τα ματια μου:ninja:,καμια φορα πεφτει και απο το παρ-πριζ:cool:)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα στο Κωτσόβολο και βρήκα τον πωλητή που με είχε εξυπηρετήσει την προηγούμενη Πέμπτη. Του είπα το συμβάν, ότι δούλεψε 1 μέρα με τα γνωστά προβλήματα των fatal application errors και πως την επόμενη απλά κόλλησε. Δεν ανάφερα τίποτα περί σύνδεσης σε vista υπολογιστή.

Ο πωλητής περιττόν να σας πω πως κοκκίνησε και μου είπε ότι θα γίνει αλλαγή. Συμπέρανα πως το κοκκίνισμα οφειλόταν σε ψιλοντροπή, γιατί μάλλον είναι συνήθης κατάσταση. Δεν προσπάθησε καν να το συζητήσει ή να το αμφισβητήσει...

Φώναξε βέβαια τον υπεύθυνο του καταστήματος, ο οποίος μου ζήτησε να το δει, το άνοιξε και αποφάνθηκε ότι δεν είναι τίποτα, αλλά παρ' όλ' αυτά έδωσε την τυπική εντολή να μου το αλλάξουν με άλλη ίδια ή όποια άλλη συσκευή ήθελα.

Τον άκουσα όμως να λέει σε έναν υπάλληλο εκεί πως δεν είναι τίποτα, να το διορθώσει και να το βάλει πίσω. Από τον τρόπο πάντως που το είπε, δεν νομίζω να εννοούσε επιστροφή στην εταιρεία, μια που είναι αποκλειστικοί αντιπρόσωποι για τα rye. Θεωρώ ότι εννοούσε να πάει πίσω στην "αποθήκη" προς πώληση, που σημαίνει πως κάποιος άλλος που πιθανόν επιστρέψει τη συσκευή, να καταλήξει με την δική μου έστω και διορθωμένη.

 

Όπως και να έχει δεν μου έφεραν κανένα εμπόδιο, καμία απολύτως αντίρρηση, ευγενικότατοι μπορώ να πω... Στο τέλος ο υπάλληλος (αυτός που είχε κοκκινήσει) μου είπε από μόνος του ότι σχεδόν όλες οι μάρκες είναι vista sensitive και καλό είναι να αποφεύγονται. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει άλλο λειτουργικό στο pc, είναι προτιμότερο η επικοινωνία με την εταιρεία για να στείλουν το απαραίτητο patch/ upgrade για vista για τους drivers και μετά να γίνει σύνδεση με τον υπολογιστή μέσω usb.

 

Επίσης ο Κωτσόβολος δεν είχε τελικά μόνο mio, rye και garmin. Είχε επίσης HP, MLS και μία ακόμη μάρκα που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή.

 

Τελικά μια που μου άρεσε τόσο πολύ το πρόγραμμα destinator που τελικά το άλλαξα με το MLS Destinator 3850, που έχει το λειτουργικό πλοήγησης σε ενσωματωμένη sd card (dest6 για Ελλάδα και Κύπρο), οπότε ευελπιστώ πως δεν πρόκειται να γίνει κάτι αν φορτώσω την δική μου sd με το dest7.

Θα το λειτουργήσω για λίγο με το 6, αλλά ήδη μου λείπουν οι κάμερες και τα επιπλέον poi του 7... ;)

Και φυσικά δεν πρόκειται να το βάλω στο vista γιατί σε αυτό το manual αναφέρει συμβατό λειτουργικό Windows 2000 & XP.

Το μόνο αρνητικό που έχει αυτή η συσκευή είναι χαμηλή μνήμη... μόλις 64 MB, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα πια!

 

Aυτά ως προς την συμπεριφορά και αντιμετώπιση, που ομολογουμένως δεν την περίμενα... δεν ξέρω τι περίμενα, πάντως δεν περίμενα τόσο εύκολη την υπόθεση της αλλαγής.

 

Και επειδή εδώ είναι Ελλαδιστάν και όχι Ευρώπη, δεν ισχύει ο νόμος περί καταναλωτών, κοινώς 30 days trial με δικαίωμα επιστροφής του προϊόντος και δικαίωμα επιλογής είτε επιστροφής χρημάτων είτε αλλαγής προϊόντος. Εδώ χρήματα δεν επιστρέφονται από κανένα κατάστημα ως γνωστόν!

 

:rolleyes:

To conquer others is power... To conquer yourself is to know the way...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα στο Κωτσόβολο και βρήκα τον πωλητή που με είχε εξυπηρετήσει την προηγούμενη Πέμπτη. Του είπα το συμβάν, ότι δούλεψε 1 μέρα με τα γνωστά προβλήματα των fatal application errors και πως την επόμενη απλά κόλλησε. Δεν ανάφερα τίποτα περί σύνδεσης σε vista υπολογιστή.

Ο πωλητής περιττόν να σας πω πως κοκκίνησε και μου είπε ότι θα γίνει αλλαγή. Συμπέρανα πως το κοκκίνισμα οφειλόταν σε ψιλοντροπή, γιατί μάλλον είναι συνήθης κατάσταση. Δεν προσπάθησε καν να το συζητήσει ή να το αμφισβητήσει...

Φώναξε βέβαια τον υπεύθυνο του καταστήματος, ο οποίος μου ζήτησε να το δει, το άνοιξε και αποφάνθηκε ότι δεν είναι τίποτα, αλλά παρ' όλ' αυτά έδωσε την τυπική εντολή να μου το αλλάξουν με άλλη ίδια ή όποια άλλη συσκευή ήθελα.

Τον άκουσα όμως να λέει σε έναν υπάλληλο εκεί πως δεν είναι τίποτα, να το διορθώσει και να το βάλει πίσω. Από τον τρόπο πάντως που το είπε, δεν νομίζω να εννοούσε επιστροφή στην εταιρεία, μια που είναι αποκλειστικοί αντιπρόσωποι για τα rye. Θεωρώ ότι εννοούσε να πάει πίσω στην "αποθήκη" προς πώληση, που σημαίνει πως κάποιος άλλος που πιθανόν επιστρέψει τη συσκευή, να καταλήξει με την δική μου έστω και διορθωμένη.

 

Όπως και να έχει δεν μου έφεραν κανένα εμπόδιο, καμία απολύτως αντίρρηση, ευγενικότατοι μπορώ να πω... Στο τέλος ο υπάλληλος (αυτός που είχε κοκκινήσει) μου είπε από μόνος του ότι σχεδόν όλες οι μάρκες είναι vista sensitive και καλό είναι να αποφεύγονται. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει άλλο λειτουργικό στο pc, είναι προτιμότερο η επικοινωνία με την εταιρεία για να στείλουν το απαραίτητο patch/ upgrade για vista για τους drivers και μετά να γίνει σύνδεση με τον υπολογιστή μέσω usb.

 

Επίσης ο Κωτσόβολος δεν είχε τελικά μόνο mio, rye και garmin. Είχε επίσης HP, MLS και μία ακόμη μάρκα που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή.

 

Τελικά μια που μου άρεσε τόσο πολύ το πρόγραμμα destinator που τελικά το άλλαξα με το MLS Destinator 3850, που έχει το λειτουργικό πλοήγησης σε ενσωματωμένη sd card (dest6 για Ελλάδα και Κύπρο), οπότε ευελπιστώ πως δεν πρόκειται να γίνει κάτι αν φορτώσω την δική μου sd με το dest7.

Θα το λειτουργήσω για λίγο με το 6, αλλά ήδη μου λείπουν οι κάμερες και τα επιπλέον poi του 7... ;)

Και φυσικά δεν πρόκειται να το βάλω στο vista γιατί σε αυτό το manual αναφέρει συμβατό λειτουργικό Windows 2000 & XP.

Το μόνο αρνητικό που έχει αυτή η συσκευή είναι χαμηλή μνήμη... μόλις 64 MB, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα πια!

 

Aυτά ως προς την συμπεριφορά και αντιμετώπιση, που ομολογουμένως δεν την περίμενα... δεν ξέρω τι περίμενα, πάντως δεν περίμενα τόσο εύκολη την υπόθεση της αλλαγής.

 

Και επειδή εδώ είναι Ελλαδιστάν και όχι Ευρώπη, δεν ισχύει ο νόμος περί καταναλωτών, κοινώς 30 days trial με δικαίωμα επιστροφής του προϊόντος και δικαίωμα επιλογής είτε επιστροφής χρημάτων είτε αλλαγής προϊόντος. Εδώ χρήματα δεν επιστρέφονται από κανένα κατάστημα ως γνωστόν!

 

:rolleyes:

KALORIZIKO EUAKI

AFOY EXEIS ORIGINAL PLEON DEST6 MH BALIS TO 7 .EINAI PERIPOY TO IDIO KAI TREXEI TON IDIO XARTH Q4 80 POY SOU EXO DOSEI.

THA GRAFTEIS STO SITE http://www.navimania.gr POY EINAI TO EPISHMO SITE THS NGI AP OPOY THA KANEIS UPDATE KATHE LATEST EDITION TOY XARTH DOREAN.

...KAI ASE EMAS TOYS KOINOYS THNITOYS NA TALEPOYRAMASTE ME HACHKING,PATHC KAI BETA EKDOSEIS....

KALOTAXIDO

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Diavasa kai ego arketa post kai tha pao na paro kai ego to RYE 3503. mporeite na mou aposteilete odigies egkatastasis gia Destinator, kati allo, to Destinator apo pou mporo na to vro? exo vrei xartes gia kipro (simvato gia destinator 6.1.1 opos leei sto read me), tha mporoun na perastoun kanonika?

tha eine i proti siskeui gps kai eime entelos asxetos,

 

Euxaristo ek to proteron

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...