Jump to content

RYE Traveler 3503 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι η εσωτερική μνήμη είναι πολύ μικρή. Το Destinator είναι περίπου 55MByte. Η ίδια η εταιρεία που υποστηρίζει το RYE και έχει το Sigic λέει να πάρεις SD κάρτα. Το κόστος είναι πολύ μικρό για να το σκέφτεσαι (9Ευρώ/1GB)

 

Μανία που την έχετε με την SD...

To μηχανάκι έχει εσωτερική μνήμη 128mb και χωράει το Destinator άνετα. Αν θέλετε ακόμη χώρο, αντιγράψτε στο PC το φάκελο MAP (μέσα στο φάκελο nandflash του Sygic) και σβήστε τον από το RYE. Φυλάξτε την SD για άλλα αρχεία... Σας δίνουν τσάμπα μνήμη ενσωματωμένη και εσείς μανία να αγοράσετε :p

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

 

ήμουν το Σάβατο στον Κωτσόβολο και κοίταγα για GPS.

Είχα προσανατολιστεί προς το Mio C220 (επειδή είχα βρει οδηγίες για να βάλω και άλλα προγράμματα πλοήγησης), ο πωλητής όμως μου πρότεινε Rye λόγω καλύτερης τιμής και καλύτερων χαρακτηριστικών.

 

Δεν το πήρα αμέσως, γιατί ήθελα να κοιτάξω α) για το πρόγραμμα Sygic Drive, και β) αν μπορώ να βάλω άλλα προγράμματα πλοήγησης.

 

Έτσι, κατέληξα σήμερα σε αυτό το thread, όπου προσπάθησα να βγάλω άκρη. Μετά την ανάγνωση, έχω τις εξής απορίες:

α) Όσα γράφετε σχετικά με την ευκολία εγκαταστασης άλλω προγραμμάτων, ισχύει για όλα τα Rye, ή μόνο για το 3503 (π.χ. σκέφτομαι να αγοράσω το 3505 λόγω Bluetooth, για να το χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητο σαν carkit, ή σαν πεζός με ένα ακουστικό Bluetooth)

β) Από ότι διάβασα, το (μητρικό) Sygic Drive χρησιμοποιεί τους ίδιους χάρτες με το i-Go. Σαν πρόγραμμα είναι το ίδιο, οπότε να κρατήσω το SygicDrive, ή να ψάξω και για το I-Go (εκτός από το Destinator, που θα βάλω ούτως ή άλλως);

γ) Όλοι προτείνουν, το κάθε πρόγραμμα να μην το βάλω στην μνήμη του Rye, αλλά στην κάρτα μνήμης. Η ερώτηση μου είναι: πώς επιλέγω κάθε ποιό πρόγραμμα να τρέξω; Υπάρχει π.χ. κάτι αντίστοιχο με τον WindowsExplorer; Είναι μόνιμα εγκατεστημένος στο Rye ή πρέπει να τον βάλω εγώ πχ. σαν utility;

δ) Κοιτάζοντας στο site του Κωτσόβολου, βλέπω δύο ειδών εκδόσεις για το ίδιο Rye, π.χ. το 3503: την κανονική και την Europe. Από ότι κατάλαβα, οι διαφορές τους είναι η μεγαλύτερη μνήμη και οι ευρωπαϊκοί χάρτες. Κατά την γνώμη σας, αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα (κυρίως για την μνήμη, που την συνδέω με μεγαλύτερη σταθερότητα και καλύτερη ταχύτητα των προγραμμάτων), ή όχι;

ε) Έγραψα πιο πάνω, ότι προσανατολίζομαι προς το Rye 3505 λόγω Βluetooth. Υπάρχει κανένας που να γνωρίζει, α) αν μπορεί να συνδεθεί με ακουστικό ΒΤ και να δίνει τις οδηγίες μέσω του ακουστικού, και β) αν μπορώ να συνδέσω μέσω ΒΤ ένα κινήτό και να χρησιμοποιώ το Rye σαν carkit;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μύρων

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Μανία που την έχετε με την SD...

To μηχανάκι έχει εσωτερική μνήμη 128mb και χωράει το Destinator άνετα. Αν θέλετε ακόμη χώρο, αντιγράψτε στο PC το φάκελο MAP (μέσα στο φάκελο nandflash του Sygic) και σβήστε τον από το RYE. Φυλάξτε την SD για άλλα αρχεία... Σας δίνουν τσάμπα μνήμη ενσωματωμένη και εσείς μανία να αγοράσετε :p

 

Αν δεν κάνω λάθος, η "απλή" έκδοση του 3503 έχει 64 ΜΒ εσωτερική μνήμη. :X:worry:

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Έχω την έκδοση 6.

Αλλά τι σχέση έχει αυτό; Εγώ ρωτάω μήπως θέλει άλλου είδους πρόγραμμα για το rye και δεν ταιριάζει αυτό που έχω στο pda μου.

Δηλ.αν το rye είνα pna, η έκδοση που έχω για pda κάνει και για τα pna;

Επίσης θα μπορούσα να βάλω και το 7;

Τέλος, τα speed cameras θα μπορέσω να τα περάσω;

Ευχαριστώ!

de teriazei file mou...

mporeis na balis opoio thes arkei na einai ekdosh gia pna...

tha mporeseis an kai h ekdosh poy kykloforei sto paron thread eimai se thesh...na gnorizooti ta exei.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, η "απλή" έκδοση του 3503 έχει 64 ΜΒ εσωτερική μνήμη. :X:worry:

 

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=28381

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=26121

 

Ούτε αυτοί δεν ξέρουν... 64 ή 128? Πάντως χωράει άνετα το Destinator7, ειδικά αν σβήσεις το MAP ΣΙΓΟΥΡΑ το χωράει...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

ήμουν το Σάβατο στον Κωτσόβολο και κοίταγα για GPS.

Είχα προσανατολιστεί προς το Mio C220 (επειδή είχα βρει οδηγίες για να βάλω και άλλα προγράμματα πλοήγησης), ο πωλητής όμως μου πρότεινε Rye λόγω καλύτερης τιμής και καλύτερων χαρακτηριστικών.

 

Δεν το πήρα αμέσως, γιατί ήθελα να κοιτάξω α) για το πρόγραμμα Sygic Drive, και β) αν μπορώ να βάλω άλλα προγράμματα πλοήγησης.

 

Έτσι, κατέληξα σήμερα σε αυτό το thread, όπου προσπάθησα να βγάλω άκρη. Μετά την ανάγνωση, έχω τις εξής απορίες:

α) Όσα γράφετε σχετικά με την ευκολία εγκαταστασης άλλω προγραμμάτων, ισχύει για όλα τα Rye, ή μόνο για το 3503 (π.χ. σκέφτομαι να αγοράσω το 3505 λόγω Bluetooth, για να το χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητο σαν carkit, ή σαν πεζός με ένα ακουστικό Bluetooth)

 

----> Όλα τα RYE

 

β) Από ότι διάβασα, το (μητρικό) Sygic Drive χρησιμοποιεί τους ίδιους χάρτες με το i-Go. Σαν πρόγραμμα είναι το ίδιο, οπότε να κρατήσω το SygicDrive, ή να ψάξω και για το I-Go (εκτός από το Destinator, που θα βάλω ούτως ή άλλως);

 

----> To Destinator φτανει και περισσευει

 

γ) Όλοι προτείνουν, το κάθε πρόγραμμα να μην το βάλω στην μνήμη του Rye, αλλά στην κάρτα μνήμης. Η ερώτηση μου είναι: πώς επιλέγω κάθε ποιό πρόγραμμα να τρέξω; Υπάρχει π.χ. κάτι αντίστοιχο με τον WindowsExplorer; Είναι μόνιμα εγκατεστημένος στο Rye ή πρέπει να τον βάλω εγώ πχ. σαν utility;

 

----> Βάλτο στην κάρτα μνήμης - αυτοί που το βάζουν στην κάρτα το κάνουν γιατί δεν ξέρουν να το συνδέσουν με activesync στα XP που είναι πολύ εύκολο...

 

δ) Κοιτάζοντας στο site του Κωτσόβολου, βλέπω δύο ειδών εκδόσεις για το ίδιο Rye, π.χ. το 3503: την κανονική και την Europe. Από ότι κατάλαβα, οι διαφορές τους είναι η μεγαλύτερη μνήμη και οι ευρωπαϊκοί χάρτες. Κατά την γνώμη σας, αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα (κυρίως για την μνήμη, που την συνδέω με μεγαλύτερη σταθερότητα και καλύτερη ταχύτητα των προγραμμάτων), ή όχι;

 

----> 64 MB RAM έχουν και τα 2 (στη ROM διαφέρουν που είναι μόνο για αποθήκευση σαν το σκληρό δίσκο στα pc)

 

 

ε) Έγραψα πιο πάνω, ότι προσανατολίζομαι προς το Rye 3505 λόγω Βluetooth. Υπάρχει κανένας που να γνωρίζει, α) αν μπορεί να συνδεθεί με ακουστικό ΒΤ και να δίνει τις οδηγίες μέσω του ακουστικού, και β) αν μπορώ να συνδέσω μέσω ΒΤ ένα κινήτό και να χρησιμοποιώ το Rye σαν carkit;

 

----> Πάρε στην εταιρεία να ρωτήσεις, αλλά βάζω στοίχημα ότι μόνο σαν carkit δουλεύει...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μύρων

 

...............

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

 

Πιθανώς στο Electroworld να μπέρδεψαν τα χαρακτηριστικά του "απλού" 3503 με το 3503 Europe :confused::dizzy:

 

Πάντως χωράει άνετα το Destinator7, ειδικά αν σβήσεις το MAP ΣΙΓΟΥΡΑ το χωράει...

 

Αν σβήσεις, υποθέτω πως ναι.

Αλλά αν κατάλαβα την συζήτηση, το σκεπτικό είναι να "κρατήσει" κανείς το "μητρικό" πρόγραμμα και να έχει τα άλλα (Destinator, i-Go κλπ.) επιπλέον.

 

:dunno:

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από MyronG Εμφάνιση Μηνύματος

Καλησπέρα

 

ήμουν το Σάβατο στον Κωτσόβολο και κοίταγα για GPS.

Είχα προσανατολιστεί προς το Mio C220 (επειδή είχα βρει οδηγίες για να βάλω και άλλα προγράμματα πλοήγησης), ο πωλητής όμως μου πρότεινε Rye λόγω καλύτερης τιμής και καλύτερων χαρακτηριστικών.

 

Δεν το πήρα αμέσως, γιατί ήθελα να κοιτάξω α) για το πρόγραμμα Sygic Drive, και β) αν μπορώ να βάλω άλλα προγράμματα πλοήγησης.

 

Έτσι, κατέληξα σήμερα σε αυτό το thread, όπου προσπάθησα να βγάλω άκρη. Μετά την ανάγνωση, έχω τις εξής απορίες:

α) Όσα γράφετε σχετικά με την ευκολία εγκαταστασης άλλω προγραμμάτων, ισχύει για όλα τα Rye, ή μόνο για το 3503 (π.χ. σκέφτομαι να αγοράσω το 3505 λόγω Bluetooth, για να το χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητο σαν carkit, ή σαν πεζός με ένα ακουστικό Bluetooth)

 

----> Όλα τα RYE

 

β) Από ότι διάβασα, το (μητρικό) Sygic Drive χρησιμοποιεί τους ίδιους χάρτες με το i-Go. Σαν πρόγραμμα είναι το ίδιο, οπότε να κρατήσω το SygicDrive, ή να ψάξω και για το I-Go (εκτός από το Destinator, που θα βάλω ούτως ή άλλως);

 

----> To Destinator φτανει και περισσευει

 

γ) Όλοι προτείνουν, το κάθε πρόγραμμα να μην το βάλω στην μνήμη του Rye, αλλά στην κάρτα μνήμης. Η ερώτηση μου είναι: πώς επιλέγω κάθε ποιό πρόγραμμα να τρέξω; Υπάρχει π.χ. κάτι αντίστοιχο με τον WindowsExplorer; Είναι μόνιμα εγκατεστημένος στο Rye ή πρέπει να τον βάλω εγώ πχ. σαν utility;

 

----> Βάλτο στην κάρτα μνήμης - αυτοί που το βάζουν στην κάρτα το κάνουν γιατί δεν ξέρουν να το συνδέσουν με activesync στα XP που είναι πολύ εύκολο...

 

δ) Κοιτάζοντας στο site του Κωτσόβολου, βλέπω δύο ειδών εκδόσεις για το ίδιο Rye, π.χ. το 3503: την κανονική και την Europe. Από ότι κατάλαβα, οι διαφορές τους είναι η μεγαλύτερη μνήμη και οι ευρωπαϊκοί χάρτες. Κατά την γνώμη σας, αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα (κυρίως για την μνήμη, που την συνδέω με μεγαλύτερη σταθερότητα και καλύτερη ταχύτητα των προγραμμάτων), ή όχι;

 

----> 64 MB RAM έχουν και τα 2 (στη ROM διαφέρουν που είναι μόνο για αποθήκευση σαν το σκληρό δίσκο στα pc)

 

 

ε) Έγραψα πιο πάνω, ότι προσανατολίζομαι προς το Rye 3505 λόγω Βluetooth. Υπάρχει κανένας που να γνωρίζει, α) αν μπορεί να συνδεθεί με ακουστικό ΒΤ και να δίνει τις οδηγίες μέσω του ακουστικού, και β) αν μπορώ να συνδέσω μέσω ΒΤ ένα κινήτό και να χρησιμοποιώ το Rye σαν carkit;

 

----> Πάρε στην εταιρεία να ρωτήσεις, αλλά βάζω στοίχημα ότι μόνο σαν carkit δουλεύει...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μύρων

...............

 

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις και την διόρθωση (στο δ).

 

Στο β' και στο γ' όμως, μάλλον παρανοήθηκε η αντίστοιχη ερώτηση μου:

β) η ερώτηση ήταν για την σύγκριση μεταξύ sygic drive kai i-go σαν προγράμματα (με δεδομένο ότι ειπώθηκε πιο πριν ότι έχουν τους ίδιους χάρτες), όχι αν το Destinator είναι αρκετό ή όχι;

 

 

γ) η ερώτηση ήταν πως επιλέγω στο Rye ποιο πρόγραμμα πλοήγησης επιθυμώ κάθε φορά να χρησιμοποιήσω, π.χ. μέσω windowsexplorer (ή κάτι αντίστοιχου με αυτό) και αν υπάρχει ενσωματωμένο τέτοιο πρόγραμμα στο Rye ή πρέπει να το βάλω εγώ (αν και ομολογουμένως μπέρδεψα τα πράγματα, με το να αναφέρω την κάρτα μνήμης)

 

 

ΥΓ: Έβαλα με κόκκινο τις απαντήσεις σου, ώστε να ξεχωρίζουν σε περίπτωση που έχει και κάποιος άλλος τις ίδιες απορίες.

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

β) Γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή που οι χάρτες του δεν έχουν την κάλυψη αυτών του Destinator, δεν αξίζει να ασχοληθείς με αυτά προς το παρόν...

 

γ) Πρέπει κάθε φορά που θέλεις να αλλάξεις πρόγραμμα, να πηγαίνεις στις ρυθμίσεις πλοήγησης και να του δείχνεις που βρίσκεται το .exe αρχείο του προγράμματος... Για αυτό λέω βάλε το Destinator για PNA και μην ασχολείσαι με άλλα...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρόνια πολλά!

Ψάχνοντας βρήκα σήμερα στο forum μερικά soft που κάνουν καλή δουκειά στο RYE 3503 που έχω...

 

http://img395.imageshack.us/img395/5015/display1xt0.th.png

 

http://img212.imageshack.us/img212/3856/display2tq5.th.png

 

http://img358.imageshack.us/img358/4260/display3re9.th.png

 

http://img353.imageshack.us/img353/3073/display11fl5.th.png

 

 

Ενδιαφέρεται κανείς :)

BE PARANOID!
Link to comment
Share on other sites

25 σελιδες νημα και επαναλαμβανονται τα ιδια και τα ιδια.

 

Αν θελει καποιος να τρεχει διαφορα προγραμματα πλοηγησης,να βλεπει βιντεο ,να ακουει μουσικη η να παιζει παχνιδια τοτε θελει καρτα.

Αν παλι θελει ενα καλο και αξιοπιστο προγραμμα πλοηγησης με καλο χαρτη για ελλαδα σε ενα καλο φτηνο και αξιοπιστο μηχανημα τοτε πρεπει να σβυσει το sigyc απο τη μνημη και να βαλει το Destinator με τον τελευταιο Eλληνικο χαρτη.

Η μνημη φτανει γι'αυτη την εφαρμογη και δεν χρειαζεται καρτα.

Αν θελει παραπανω απο ενα προγραμματα πλοηγησης (επειδη του αρεσει να αλλαζει απο το ενα στο αλλο η να πειραματιζεται)τοτε παλι θελει καρτα.Απλα πραγματα.

Η μνημη ειναι 64 στο απλο και χωραει ανετα το Dest με τον Ελληνικο χαρτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

ήμουν το Σάβατο στον Κωτσόβολο και κοίταγα για GPS.

Είχα προσανατολιστεί προς το Mio C220 (επειδή είχα βρει οδηγίες για να βάλω και άλλα προγράμματα πλοήγησης), ο πωλητής όμως μου πρότεινε Rye λόγω καλύτερης τιμής και καλύτερων χαρακτηριστικών.

 

Δεν το πήρα αμέσως, γιατί ήθελα να κοιτάξω α) για το πρόγραμμα Sygic Drive, και β) αν μπορώ να βάλω άλλα προγράμματα πλοήγησης.

 

Έτσι, κατέληξα σήμερα σε αυτό το thread, όπου προσπάθησα να βγάλω άκρη. Μετά την ανάγνωση, έχω τις εξής απορίες:

α) Όσα γράφετε σχετικά με την ευκολία εγκαταστασης άλλω προγραμμάτων, ισχύει για όλα τα Rye, ή μόνο για το 3503 (π.χ. σκέφτομαι να αγοράσω το 3505 λόγω Bluetooth, για να το χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητο σαν carkit, ή σαν πεζός με ένα ακουστικό Bluetooth)

β) Από ότι διάβασα, το (μητρικό) Sygic Drive χρησιμοποιεί τους ίδιους χάρτες με το i-Go. Σαν πρόγραμμα είναι το ίδιο, οπότε να κρατήσω το SygicDrive, ή να ψάξω και για το I-Go (εκτός από το Destinator, που θα βάλω ούτως ή άλλως);

γ) Όλοι προτείνουν, το κάθε πρόγραμμα να μην το βάλω στην μνήμη του Rye, αλλά στην κάρτα μνήμης. Η ερώτηση μου είναι: πώς επιλέγω κάθε ποιό πρόγραμμα να τρέξω; Υπάρχει π.χ. κάτι αντίστοιχο με τον WindowsExplorer; Είναι μόνιμα εγκατεστημένος στο Rye ή πρέπει να τον βάλω εγώ πχ. σαν utility;

δ) Κοιτάζοντας στο site του Κωτσόβολου, βλέπω δύο ειδών εκδόσεις για το ίδιο Rye, π.χ. το 3503: την κανονική και την Europe. Από ότι κατάλαβα, οι διαφορές τους είναι η μεγαλύτερη μνήμη και οι ευρωπαϊκοί χάρτες. Κατά την γνώμη σας, αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα (κυρίως για την μνήμη, που την συνδέω με μεγαλύτερη σταθερότητα και καλύτερη ταχύτητα των προγραμμάτων), ή όχι;

ε) Έγραψα πιο πάνω, ότι προσανατολίζομαι προς το Rye 3505 λόγω Βluetooth. Υπάρχει κανένας που να γνωρίζει, α) αν μπορεί να συνδεθεί με ακουστικό ΒΤ και να δίνει τις οδηγίες μέσω του ακουστικού, και β) αν μπορώ να συνδέσω μέσω ΒΤ ένα κινήτό και να χρησιμοποιώ το Rye σαν carkit;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μύρων

 

Φίλε μου,

 

α)το Bluetooth του Rye δουλεύει όπως τα ακουστικά, δηλαδή μόνοι για να δέχετε κλήσεις. Δεν μπορείς να συνδέσεις ακουστικό. Δηλ. είναι σαν να συνδέεις ακουστικό με ακουστικό!!

 

γ)Επίσης υπάρχει ένα προγραμματάκι μέσα που επιλέγεις πιο πρόγραμμα θα τρέξει

 

δ)προσωπικά, δεν αξίζει να δώσεις παραπάνω για την μνήμη, αφου με 9 ευρώ παίρνεις ακόμα μεγαλύτερη σε μορφή SD.

 

ε) όπως προείπα, το bluetooth του rye το χρησιμοποιείς μόνο σαν carkit

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρόνια πολλά!

Ψάχνοντας βρήκα σήμερα στο forum μερικά soft που κάνουν καλή δουκειά στο RYE 3503 που έχω...

 

http://img395.imageshack.us/img395/5015/display1xt0.th.png

 

Ενδιαφέρεται κανείς :)[/u][/b]

 

Λογικά αυτά που δουλεύουν για το Vector Master κάνουν και για το RYE. Αν δεν έχετε ξανασκαλίσει PNA, προσέξτε πολύ τι θα κάνετε πειράζοντας τα αρχεία του RYE :worry:

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!.ΗΘΕΛΑ ΕΝΑ GPS ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ FOROUM ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ 3505.ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΕΧΡΙ ΧΤΕΣ ΒΡΑΔΥ.ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΜΕΣΑ ΕΧΕΙ ΦΟΡΤΙΣΤΗ ΣΠΙΤΙΟΥ ,ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ,CD, ΒΕΛΟΥΔΙΝΗ ΘΗΚΗ,ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΖΑΜΙ,Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΞΕΚΟΛΙΣΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.

ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΡΕΒΕΖΑ,ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΥΡΙΣΑ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ , ΤΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ,ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ.ΤΟ ΣΗΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΑΣΕ ΠΟΥΘΕΝΑ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΣΥΡΑΓΓΕΣ,ΚΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ ΧΑΛΙΑ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΜΕΡΕΣ.ΤΟ ΒLUETOOTH ΔΟΥΛΕΨΕ ΑΨΟΓΑ,ΚΑΙ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΨΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΩ.ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΛΟ,ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΠΡΙΝ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΙΝΩ.ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΠΙΓΚΟ ΜΕ ΠΗΓΕ ΤΕΛΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΤΡΙΨΩ ΣΕ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ.ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΚΑΛΗΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ,ΗΤΑΝ ΜΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ "ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ" ΟΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΥΣ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ,ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΣ,ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ,ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΥΣ,ΟΛΑ.

ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΜΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ FATAL CRASH ΣΕ ΔΥΟ ΕΠΙΛΟΓΕΣ,ΑΛΛΑ ΑΠ'ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ,ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙ SAVE ΑΥΤΟΜΑΤΑ,ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ.ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΩΦΗ ΕΧΤΕΣ ΗΤΑΝ ΣΩΤΗΡΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΕΠΑΛΗΛΕΣ ΑΛΑΓΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ,ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΣΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ DEST7 ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΙΝΩ.ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.!

Link to comment
Share on other sites

FILE GEORGE 35.

TO YLIKOPOY ZHTHSES TOXEIS...

GENIKA POLY APLOPOIHMENA MAS TAPES....

MESA SE TOYNEL KAI DEN EXANE TO SHMA...DEN TOXO DEI SE KANENA MHXANHMA OUTE STRATIOTIKOU TYPOU...

TA KRASSARISMATA AS STA EKANE SE MIA XENH XORA KAINAXEIS TAXIDI MPROSTA SOU ME THN OIKOGENEIA FORTOMENH KAI NASAI SIGOUROS DE THASOUN TOSO EYGENIKOS....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

θεσσαλονικη αθηνα το σαβ/κο το σημα δεν χαθηκε πουθενα παρα μονο στο τουνελ της κατερινης (για οσους ξερουν)

το μονο κακο ηταν οτι σε περιοχες με πολλες καμερες (μαλλιακος) δεν υπαρχουν στασημεια που δειχνει το μηχανακι.

πιθανως να μην εχω την ενημερωμενη εκδοση των χαρτων...

κατα τα άλλα μια χαρα εκτος απο μια μικρη καθυστερηση κατα το ξεκινημα μεχρι να εντοπισει τους δορυφορους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρόνια πολλά!

Ψάχνοντας βρήκα σήμερα στο forum μερικά soft που κάνουν καλή δουκειά στο RYE 3503 που έχω...

 

http://img395.imageshack.us/img395/5015/display1xt0.th.png

 

http://img212.imageshack.us/img212/3856/display2tq5.th.png

 

http://img358.imageshack.us/img358/4260/display3re9.th.png

 

http://img353.imageshack.us/img353/3073/display11fl5.th.png

 

 

Ενδιαφέρεται κανείς :)[/QUO

 

που τα βρηκες φίλε? με ενδιαφέρουν

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera....Neotera apo to metopo.... Me to rye mou phga epitelous k exwteriko!!!! mh fantasthte....Sophia, Budapest, Beograd k pali kavalitsa :D Dustuxos eixa san programma europhs mono auto ths sygic pou einai kalo mono stous megalous dromous, kata ta alla to mhxanhma doulepse kanonikotata, kanena krasarisma, h Ventouza Vraxos akomh k se dromous opou perasan ta armata sth Servia!!!!

Katalhgw zhtontas apegnosmena ena xarth evrophs gia to Dest 7 . K mia akomh erwthsh....gia to papago xeroume tipota?

 

Auta.... Kala taxidia

Link to comment
Share on other sites

furious99

 

β) Γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή που οι χάρτες του δεν έχουν την κάλυψη αυτών του Destinator, δεν αξίζει να ασχοληθείς με αυτά προς το παρόν...

 

γ) Πρέπει κάθε φορά που θέλεις να αλλάξεις πρόγραμμα, να πηγαίνεις στις ρυθμίσεις πλοήγησης και να του δείχνεις που βρίσκεται το .exe αρχείο του προγράμματος... Για αυτό λέω βάλε το Destinator για PNA και μην ασχολείσαι με άλλα...

 

και

 

geobarou

 

Φίλε μου,

 

α)το Bluetooth του Rye δουλεύει όπως τα ακουστικά, δηλαδή μόνοι για να δέχετε κλήσεις. Δεν μπορείς να συνδέσεις ακουστικό. Δηλ. είναι σαν να συνδέεις ακουστικό με ακουστικό!!

 

γ)Επίσης υπάρχει ένα προγραμματάκι μέσα που επιλέγεις πιο πρόγραμμα θα τρέξει

 

δ)προσωπικά, δεν αξίζει να δώσεις παραπάνω για την μνήμη, αφου με 9 ευρώ παίρνεις ακόμα μεγαλύτερη σε μορφή SD.

 

ε) όπως προείπα, το bluetooth του rye το χρησιμοποιείς μόνο σαν carkit

 

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας για τις διευκρινήσεις

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρόνια πολλά!

Ψάχνοντας βρήκα σήμερα στο forum μερικά soft που κάνουν καλή δουκειά στο RYE 3503 που έχω...

 

 

Ενδιαφέρεται κανείς :)[/u][/b]

 

Η πρώτη εικόνα είναι επιφάνεια εργασίας με συντομεύσεις; :worry:

Γιατί εγώ, έχω έναν explorer που εμφανίζει μεν την επιφάνεια εργασίας, αλλά κενή και επιπλέον, δεν αποθηκεύει τις αλλαγές που έχω κάνει, αν κάνω επανεκκίνηση.

Με αυτόν που έχω, απλά μπαίνω στο μενού και επιλέγω το πρόγραμμα που θέλω, αντί να το επιλέγω από τον πλοηγό, στο default μενού του RYE. Η όλη διαδικασία είναι λίγο πιο σύντομη, αλλά όχι σπουδαία πράγματα...:(

Φίλε wishmaker, μήπως θα μπορούσες να μας γράψεις περισσότερα για αυτό που βρήκες; ;)

Αν το βρίσκαμε και κάπου, καλό θα ήταν...:whistle::whistle:

«Διαφωνώ με ότι λες αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμά σου να τα λες» (Βολτέρος) [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

 

Κατ αρχήν λίγα λόγια για το RYE και το προγραμματάκι που έχω σε linκ παρακάτω. Το RYE ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ με την ευρεία έννοια. Μπορείτε να τρέξετε σχεδόν τα πάντα μέσω του προγράμματος του πλοηγού. Εννοείται ότι λέγοντας τα πάντα ανεφέρομαι σε ότι είναι συμβατό με την έκδοση win ce 4.2 που "φοράει" το μηχανάκι. Μην περιμένετε να τρέξει προγράμματα για PDA κλπ.

 

Το συμπιεσμένο αρχείο περιέχει ένα φάκελλο (SYS) και μέσα σε αυτόν θα βρείτε τον υποφάκελλο (1), το εκτελέσιμο αρχείο SQ.exe, το αρχείο ρυθμίσεων SQ.ini και ένα "ωραίο φόντο" επιφάνειας εργασίας (welcome_320x240.bmp).

 

Ο υποφάκελλος (1) περιέχει δύο συντομεύσεις (explorer και control panel). Στο φάκελο αυτό θα αποθηκεύονται όλες οι επιπλέον συντομεύσεις που θα βάλετε στην επιφάνεια εργασίας.

 

Αποθηκεύστε τον φάκελλο (SYS) στην SD κάρτα σας ή στο φάακελο NANDFlash του RYE. Ορίστε ως πρόγραμμα πλοήγησης το SQ.exe και είστε έτοιμοι!

Θα εμφανιστεί η επιφάνεια εργασίας με το "ωραίο φόντο" και θα εμφανίζει τις δύο συντομεύσεις (explorer και control panel).

Όσο αφορά το φόντο, είναι ορισμένο να βλέπει τις εικόνες που υπάρχουν μέσα στην SD κάρτα και συγκεκριμένα υπάρχει η γραμμή (ImagePath=\SDMMC\SYS\) που βρίκεται στο SQ.ini και ισχύει αν έχετε βάλει το φάκελλο στην SD. Αυτή τη ρύθμιση μπορείτε να της αλλάξετε. Ο εύκολος τρόπος για να αλλάξετε την επιφάνεια εργασίας είναι να αντικαταστήσετε το (welcome_320x240.bmp) με κάποιο δικό σας ή να το σβήσετε τελείως.

 

Το πρόγραμμα σας δίνει πρόσβαση σε όλα τα αρχεία και τις ρυθμίσεις του RYE.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΤΕ ΑΡΧΕΙΑ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ...ΒΡΑΣΤΑ!!! Χρειάζεται φλασάρισμα και πάλι παίζεται αν επανέλθει.

 

Θα ανεβάσω αργότερα και μερικά προγραμματάκια και παιχνίδια για win ce που έχω βρεί και παίζουν στο RYE.

 

ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ :

 

http://rapidshare.com/files/98779307/SYS.rar

BE PARANOID!
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη εικόνα είναι επιφάνεια εργασίας με συντομεύσεις; :worry:

Γιατί εγώ, έχω έναν explorer που εμφανίζει μεν την επιφάνεια εργασίας, αλλά κενή και επιπλέον, δεν αποθηκεύει τις αλλαγές που έχω κάνει, αν κάνω επανεκκίνηση.

Με αυτόν που έχω, απλά μπαίνω στο μενού και επιλέγω το πρόγραμμα που θέλω, αντί να το επιλέγω από τον πλοηγό, στο default μενού του RYE. Η όλη διαδικασία είναι λίγο πιο σύντομη, αλλά όχι σπουδαία πράγματα...:(

Φίλε wishmaker, μήπως θα μπορούσες να μας γράψεις περισσότερα για αυτό που βρήκες; ;)

Αν το βρίσκαμε και κάπου, καλό θα ήταν...:whistle::whistle:

 

Φίλε pantherhan, αν και ε'ισαι απο Χανιά θα σου πω. :)

Πιστεύω ότι σε μερικά ερωτήματα θα σε καλύψει το προηγούμενο πόστ μου.

Τώρα όσο αφορά τις ρυθμίσεις και τις αλλαγές που κάνεις και δεν παραμένουν όπως τις έβαλες, φταίει το ότι το μηχανάκι εξακολουθεί και φορτώνει το αρχικό πρόγραμμα εκκίνησης (load.exe - loader.exe) με αποτέλεσμα κατά την επανεκκίνηση να αναιρεί ότι έχεις αλλάξει εσύ. :p

Το δουλεύω τώρα για να βρώ εναλλακτικές χωρίς να εηρρεάσω το αρχικό λογισμικό του. Το κακό είναι ότι αμα το χαλάσω δε θα βρίσκω άλλο:D

Τέσπα, μόλις σιγουρέψω τη διαδικασία θα σου πω αν γίνεται και πως ακριβώς θα το κάνεις.

BE PARANOID!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε pantherhan, αν και ε'ισαι απο Χανιά θα σου πω. :)

 

Αρχίζω και συμπαθώ τους Ηρακλειώτες :lol::lol::lol::p

«Διαφωνώ με ότι λες αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμά σου να τα λες» (Βολτέρος) [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα παίδες..

 

Εχω το Rye 3503 περίπου 1 και κάτι μήνα και μπορώ να πώ οτι είναι πολύ τίμιο για τα λεφτά του. Ουσιαστικά είναι ξεκλείδωτο, παίζει mp3, mpeg video και γενικότερα σαν συσκευή δεν σου κάνει τη ζωή δύσκολη.

Το πήρα σαν μια φτηνή λύση, για να μπορώ να "περιφέρομαι" στην Αθήνα οταν την επισκέπτομαι, με περισσότερη άνεση. Δυστυχώς όμως το πρόγραμμα της sigic drive είναι για τα λιοντάρια και "αναγκάστηκα" να βάλω το Dest 7, με το οποίο μπορώ να πώ οτι βρήκα την υγειά μου.

 

Απορίες που έχω.. Μπορούμε να δούμε το λειτουργικό του Rye όπως στο Mio c220 (με taskbar κ.λ.π) και πού μπορώ να βρώ το i-go?? Θέλω να το τεστάρω σε σχέση με το πρόγραμμα της sigic drive επειδή κάπου διάβασα οτι έχουν τους ίδιους χάρτες..

 

Ευχαριστώ για την υπομονή σας και καλή συνέχεια... ;)

Link to comment
Share on other sites

FILE GEORGE 35.

TO YLIKOPOY ZHTHSES TOXEIS...

GENIKA POLY APLOPOIHMENA MAS TAPES....

MESA SE TOYNEL KAI DEN EXANE TO SHMA...DEN TOXO DEI SE KANENA MHXANHMA OUTE STRATIOTIKOU TYPOU...

TA KRASSARISMATA AS STA EKANE SE MIA XENH XORA KAINAXEIS TAXIDI MPROSTA SOU ME THN OIKOGENEIA FORTOMENH KAI NASAI SIGOUROS DE THASOUN TOSO EYGENIKOS....

 

MIOGPS ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΛΙΓΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ...

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ.

ΟΝΤΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΟΥΝΕΛ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΔΕΝ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥ.ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟ ΕΧΑΣΕ ΜΙΑ ΣΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ,ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΗΒΑ.

ΤΑ FATAL CRASH ΜΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΣΚΑΛΙΖΑ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΛΟΗΓΗΣΗ.

ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΟ DEST ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.

ΚΑΙ ΠΑΛΥ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...