Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπάθησα με κάθε τρόπο και δεν έγινε τίποτα. Εβαλα και το τεστ και δυστυχώς τίποτα. Μάλλον έχει πρόβλημα. Αν υπάρχει κάποια ιδέα είναι καλοδεχούμενη. Να κάνω πάλι hard reset μπορεί να γίνει κάτι?

Το thread το επισκέφτηκα, το χρησιμοποίησα (απο αυτό βρήκα το τεστ).

Αναμένω νέες οδηγίες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσπάθησα με κάθε τρόπο και δεν έγινε τίποτα. Εβαλα και το τεστ και δυστυχώς τίποτα. Μάλλον έχει πρόβλημα. Αν υπάρχει κάποια ιδέα είναι καλοδεχούμενη. Να κάνω πάλι hard reset μπορεί να γίνει κάτι?

Το thread το επισκέφτηκα, το χρησιμοποίησα (απο αυτό βρήκα το τεστ).

Αναμένω νέες οδηγίες...

 

άκου τη θα κάνεις.....

άνοιξε τη κάμερα του omnia και επέλεξε φωτογραφική μηχανή.

ύστερα από τις ρυθμίσεις της φωτ. μηχανής ενεργοποίησε το

GPS μετά βγες και ξανά μπες και περίμενε μέχρι να βρεις δορυφόρους

(καλύτερα να είσαι σε μπαλκόνι).... αυτό θα το κάνεις για να δούμε

μήπως έχεις κλειδωμένο GPS οπότε άδικα προσπαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα με κάθε τρόπο και δεν έγινε τίποτα. Εβαλα και το τεστ και δυστυχώς τίποτα. Μάλλον έχει πρόβλημα. Αν υπάρχει κάποια ιδέα είναι καλοδεχούμενη. Να κάνω πάλι hard reset μπορεί να γίνει κάτι?

Το thread το επισκέφτηκα, το χρησιμοποίησα (απο αυτό βρήκα το τεστ).

Αναμένω νέες οδηγίες...

 

ρυθμισεις-συστημα-εξωτερικο GPS:προγραμματα COM 3,υλικο COM 9,BAUD 115200

προσβαση:αυτόματη διαχείρηση(σημαντικό).

φυσικά σε εξωτερικο χώρο,όπου μπορεί να χρειαστούν και 20 λεπτά την πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω αυτό με τη φωτογραφική μηχανή και θα σας πώ.

Ερώτηση: 1. Οταν ανοίγω τη φωτογραφική δεν κλείνει αυτόματα όταν θέλεις να μπείς στο κυρίως μενού για άλλες επιλογές?

2. Θα αφήσω το κινητό με ενεργοποιημένο το GPS (κατά προτίμηση GPS test ή DESTINATOR?) έξω για 20 λεπτά. Το να μπω αμέσως μέσα (όπως λές) δεν λέει τίποτα , σωστά?

3. Πως θα καταλάβω οτι το GPS είναι κλειδωμένο?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε μία φωτογραφία που τραβάμε να την στέλνει στο facebook χωρίς gprs?

 

βάλε την official εφαρμογή του facebook

και το nodata.

 

@kalandre2

κανένα νέο?

Link to comment
Share on other sites

βάλε την official εφαρμογή του facebook

και το nodata.

 

@kalandre2

κανένα νέο?

Τίποτα σε όλα αυτά GPS test, GPS tuner, DESTINATOR 7, GARMIN. Εχω απογοητευτεί και επειδή δεν θέλω να πειράξω τη ROM λέω να το πάω στο SERVIS. Αν υπάρχει κάτι ακόμα, να το δοκιμάσω γιατί είμαι εξωτερικό και μέχρι να επιστρέψω έχω λίγες ημέρες ακόμα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να το αφησεις και πχ ολο το βραδυ χωρις μπαταρια.βγαλε την κατευθειαν ,μην το κλεισεις.Θεωρητικα μπορει να κανει reset ο δεκτης.

Ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο που μπορείς να κανεις.

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

με την φωτογραφική μηχανή στην

κάμερα ( δηλαδή να ανοίξεις την φωτογραφική

μηχανή-ρυθμίσεις-3/4-GPS ενεργό και μετα να ξανά ανοίξεις

την φωτογραφική μηχανή) έγινε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Ευγε φίλε μου. Δεν ήξερα αυτό , με την φωτογραφική μηχανή. Για πρώτη φορά έχω στο τεστ ένδειξη απο δορυφόρο. Θα σου πω νεότερα όταν θα κάνω επιτυχή σύμδεση με προγραμμα (DESTINETOR ή κάποιο άλλο).

Πες μου όμως , τι εννοείς να ξανά ανοίξω τη φωτογραφική μηχανή? Δηλαδή να βγώ και και και να την ξαναανοίξω. Αν το κάνω αυτό τότε μου εμφανίζει "ΦΟΡΤΩΣΗ" και απο κάτω "Απενεργοποιείστε το GPS" και δίπλα επιλογή "ΑΚΥΡΩΣΗ"

Αν το πατήσω τότε απενεργοποιώ το GPS. Εγω δεν το κάνω και μετά το κλείσιμο της φωτογραφικής πήγα στο τεστ και ουάου έχω σήματα.

Ερώτηση: Τι ενοείς, να ξανά ανοίξω τη φωτογραφική μηχανή?

 

Βρίσκει 3 δορυφόρους με κίτινο χρώμα, έκανε έναν πράσινο και μετά τέλος, μηδένισε. Το ψάχνω, θα δούμε και θα σου πω.

Ευχαριστώ

 

Με τη φωτογραφική μηχανή τι θα πάνω? Κάθε φορά θα πρέπει να επιλέγω το GPS απο αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θα πρεπει να το απενεργοποιησεις απο την φωτο:)

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τίποτα. Στο GPS test ενω βρίσκει μέχρι 3 σε περιβάλλον που υπάρχουν 6 εως 7 active (απο άλλο GPS τσεκαριμένο) , κάνει μόνο τον ένα πράσινο και στη συνέχεια τέλος, τους μηδενίζει όλους.

Στο GPS tuner δείχνει να βλέπει μέχρι και 13 δορυφόρους, σε κανέναν όμως η μπαρα που υπαρχει δίπλα δεν αυξάνει. Συγκεκριμένα γράφει: Sats:13 (0 active).

Στο DESTINATOR τίποτα , ουτε ίχνος. Αριθμός δορυφόρων: 0

Καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

για την ρομ, ρυθμίσεις-σύστημα-έκδοση.

νομίζω δεν χρειάζεται να κάνεις και άλλο hard reset.

 

όπως είπες με την φωτογραφική μηχανή,

πρέπει να περιμένεις όσο λέει φόρτωση.

έτσι κάνει σύνδεση με δορυφόρους.

και έπειτα αν τραβήξεις μια φωτογραφία

θα σου λέει στις πληροφορίες της εικόνας

το γεωγραφικό ύψος/πλάτος/μήκος άρα θα

ξέρεις οτι το GPS είναι μια χαρά.

 

αυτό με την κάμερα θα το κάνεις μόνο

για να δούμε αν έχει πρόβλημα το GPS

ή είναι κλειδωμένο. όταν κάνει σύνδεση

και βγάλεις μια φωτογραφία μετά απενεργοποιήσετε το.

Link to comment
Share on other sites

Με τη φωτογραφική το έκανα και δεν έγινε τίποτα. Δηλαδή είναι κλειδωμένο. Υπάρχει τρόπος να ξεκλειδωθεί?

Οσο για τη ROM γράφει:

PDA :i900BDHJ2/BDHJ2

ΤΗΛΕΦΩΝΟ: i900XXHI4

και συνεχίζει με στοιχεία για Bluetooth WiFi

Μπορεί να γίνει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια κοιταξα το update στο κινητό και όλο μου βγάζει πως " Δεν ηταν διαθέσιμη η συνδεση στο διακομιστη ενημέρωσης κτλ" . Ξερει κανεις τι παιζει και πως διορθωνεται βασικα!χεχε
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα. Ένας φιλος μου έριξε κάτω το omnia του με αποτέλεσμα να σπάσει η οθόνη του. Έχει τύχει σε κάποιον αλλόν; Είναι ευκολη η αλλαγή; Επίσης μήπως γνωρίζει κανέις το κόστος; Στο ιντερνετ δε βρηκα τιποτα :shifty: και σε ενα μαγαζι μου είπανε 100ε αλλα ειπανε δεν τους ξαναετυχε κατι τετοιο και οτι δεν ξερουν να την βαλουν!!! Και ολα αυτα σε εξουσιοδοτημενο της samsung!!! :!:

 

Τα φωτα σας!:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Όταν το ανοίγω είναι ολη η οθονη μαύρη (φωτίζεται κιόλας μαύρη) εκτος απο 4-5 κάθετες γραμμές που ειναι μια κοκκινη μια πρασινη μια μωβ. Πως μπορω να σιγουρευτώ ότι είναι σίγουρα η οθόνη;:confused:

 

Υ.Γ. Το κινητό έπεσε απο τραπέζι κάτω, εξωτερικά η οθόνη δεν ειναι σπασμένη ούτε κάν γρατσουνισμένη!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους απο σημερα ειμαι κι εγω κατοχος του τηλεφωνου.παραγγειλαμε απο αγγλια 2 ομνια εγω και ο κολλητος μου ,και τα δυο λειτουργουν αψογα με ενα μονο προβλημα στο τηλεφωνο του φιλου μου(το οποιο ειναι ξεκλειδωτο της vodafone):ειτε εχει τις επαφες του στη sim ειτε τις αντιγραψει στο τηλεφωνο,οποιος κι αν τον καλεσει του εμφανιζει μονο το νουμερο και οχι το ονομα.ειχε καποιος αλλος τετοιο προβλημα,κι αν ναι λυνεται με καποιο τροπο εκτος απο φλασαρισμα?

ευχαριστω εκ των προτερων

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Όταν το ανοίγω είναι ολη η οθονη μαύρη (φωτίζεται κιόλας μαύρη) εκτος απο 4-5 κάθετες γραμμές που ειναι μια κοκκινη μια πρασινη μια μωβ. Πως μπορω να σιγουρευτώ ότι είναι σίγουρα η οθόνη;:confused:

 

Υ.Γ. Το κινητό έπεσε απο τραπέζι κάτω, εξωτερικά η οθόνη δεν ειναι σπασμένη ούτε κάν γρατσουνισμένη!

..πάει η οθόνη... :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...