Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κανε ένα hard reset στο router σου για να γυρίσει σε εργοστασιακές ρυθμίσεις.

ποιο ρουτερ εχεις ?

Τώρα θα με βρίσεις και θα έχεις και δίκιο. Το έχω σκεφτεί αυτό που λες αλλά δεν θυμάμαι ούτε το usename και password της σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τώρα θα με βρίσεις και θα έχεις και δίκιο. Το έχω σκεφτεί αυτό που λες αλλά δεν θυμάμαι ούτε το usename και password της σύνδεσης.

 

χμ,τώρα μάλιστα.

καιρός να τα μάθεις γιατί θα τα χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για δυσκολίες με σύνδεση WiFi ... Είδικά ρε παιδιά το WiFi αυτού του κινητού ΔΕΝ ΠΕΖΕΤΑΙ. Πως είναι δυνατόν δεν το καταλαβαίνω. Μπάς και φταίει το ρούτερ?. Με Philips παίζει, με Asus παίζει, με belkin παίζει με fritz παίζει.. Και όταν λέω παίζει ΕΝΝΟΩ παίζει. Το έχω ανοικτό ΟΛΗ ΜΕΡΑ άμα βρίσκομαι σπίτι και κλείνει ανοίγει αυτόματα όταν "ξυπνάει" το ppc.. ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ πρόβλημα!...

 

Για μένα η φταίει το ρούτερ η φταίει το wireless security του ρούτερ σας η φταίει η βοδα.. Για προσπαθήστε με WPA-PSK .. δηλαδή preshare key. Και βάλτε ένα δικό σας κωδικό. Αλλά βλακείες λέω. Εφόσον σε όλα τα προαναφερθέντα ρούτερ παίζει με ΟΤΙ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ.

 

Για το αδύναμο σήμα τώρα.. ΑΝΕΚΔΟΤΟ μου ακούγετε. Είναι το μοναδικό κινητό που βλέπω ΟΛΟΚΛΗΡΗ ταινία από κρεβατοκάμαρα δίχως ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΑΡΕ για να κάνει buffer. Είχα DIAMOND, KAISER, TOSHIBA, DELL, 3600, 3300 και γενικά ότο κ0λ0mobile έχει βγει και ΚΑΝΕΝΑ δεν το έκανε αυτό.

 

Τα συμπεράσματά μου:

 

ΒΑΛΤΕ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΡΟΜ SASMUNG OFFICIAL DZHH1 η αυτοί που έχουν την OFFICIAL επίσεις G4 από expansys να το αφήσουν ως έχει. Πέραν από κάποιες έξτρα δυνατότητες και ελαφρά χαμηλότερη ταχύτητα (ίσως και ελαφρά μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας) με αυτές τις 3 ρομ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΜΑ ΠΟΤΕ.

 

η ραμ με τις ρομ που προτεινεις που βρισκεται γιατι διαβαζω για 30κατι και προβληματιζομαι (32 ελευθερα ειχα με 64 ραμ σε 9100,χ600)

Link to comment
Share on other sites

η ραμ με τις ρομ που προτεινεις που βρισκεται γιατι διαβαζω για 30κατι και προβληματιζομαι (32 ελευθερα ειχα με 64 ραμ σε 9100,χ600)

 

 

1.ποτε hard reset?

2.ποτε soft reset?

3.vodafone εκδοση και δε βρίσκω

α.φακος

β.flight mode

 

4. εχω βγάλει το gprs με τον τροπο που είπαμε πριν......καθε τόσο απο μόνο του κάνει συνδεση 'G' .γιατι????

Link to comment
Share on other sites

1.ποτε hard reset?

2.ποτε soft reset?

3.vodafone εκδοση και δε βρίσκω

α.φακος

β.flight mode

 

4. εχω βγάλει το gprs με τον τροπο που είπαμε πριν......καθε τόσο απο μόνο του κάνει συνδεση 'G' .γιατι????

 

μου εξηγεις γιατι εκανες παραθεση το μηνυμα μου επειδη δεν καταλαβα :confused:

Link to comment
Share on other sites

μου εξηγεις γιατι εκανες παραθεση το μηνυμα μου επειδη δεν καταλαβα :confused:

 

χαχα σορυ απο λάθος....ζω μια εξταση με το ομνια....εχω λαλησει

 

κάτι ακόμα....πως μπαινει μόνιμη αναφορά παραδοσης στα μυνηματα?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για δυσκολίες με σύνδεση WiFi ... Είδικά ρε παιδιά το WiFi αυτού του κινητού ΔΕΝ ΠΕΖΕΤΑΙ. Πως είναι δυνατόν δεν το καταλαβαίνω. Μπάς και φταίει το ρούτερ?. Με Philips παίζει, με Asus παίζει, με belkin παίζει με fritz παίζει.. Και όταν λέω παίζει ΕΝΝΟΩ παίζει. Το έχω ανοικτό ΟΛΗ ΜΕΡΑ άμα βρίσκομαι σπίτι και κλείνει ανοίγει αυτόματα όταν "ξυπνάει" το ppc.. ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ πρόβλημα!...

 

Για μένα η φταίει το ρούτερ η φταίει το wireless security του ρούτερ σας η φταίει η βοδα.. Για προσπαθήστε με WPA-PSK .. δηλαδή preshare key. Και βάλτε ένα δικό σας κωδικό. Αλλά βλακείες λέω. Εφόσον σε όλα τα προαναφερθέντα ρούτερ παίζει με ΟΤΙ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ.

 

Για το αδύναμο σήμα τώρα.. ΑΝΕΚΔΟΤΟ μου ακούγετε. Είναι το μοναδικό κινητό που βλέπω ΟΛΟΚΛΗΡΗ ταινία από κρεβατοκάμαρα δίχως ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΑΡΕ για να κάνει buffer. Είχα DIAMOND, KAISER, TOSHIBA, DELL, 3600, 3300 και γενικά ότο κ0λ0mobile έχει βγει και ΚΑΝΕΝΑ δεν το έκανε αυτό.

 

Τα συμπεράσματά μου:

 

ΒΑΛΤΕ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΡΟΜ SASMUNG OFFICIAL DZHH1 η αυτοί που έχουν την OFFICIAL επίσεις G4 από expansys να το αφήσουν ως έχει. Πέραν από κάποιες έξτρα δυνατότητες και ελαφρά χαμηλότερη ταχύτητα (ίσως και ελαφρά μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας) με αυτές τις 3 ρομ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΜΑ ΠΟΤΕ.

 

 

Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι υπερβάλλω ή ότι δεν δοκίμασα ό,τι έπρεπε να δοκιμάσω πριν δημοσιεύσω τις εμπειρίες μου. Όσον αφορά το router μου, είναι το USR9108, το οποίο σίγουρα δεν είναι της πλάκας. Οι ρυθμίσεις ασφαλείας είναι WPA2-PSK, το ESSID είναι κρυφό και σίγουρα δεν προτίθεμαι να αλλάξω όχι router, αλλά ούτε τις ρυθμίσεις ασφαλείας οι οποίες είναι απαραίτητες για την προστασία του δικτύου μου που έχει ένα σκασμό πράγματα (linux server που λειτουργεί 24/7 και παρέχει ftp, samba shares, media server, ssh server, torrent server, backups από τρία μηχανήματα, apache server επάνω στον οποίο βρίσκονται άλλος ένας σκασμός web εφαρμογές, κ.λπ). Όπως φαντάζεσαι, δεν με παίρνει να συμβιβαστώ με την ασφάλεια του δικτύου γιατί όποιος καταφέρει να παρακάμψει το ρούτερ θα κάνει πάρτυ :)

 

Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι με το HTC Touch στο ένα χέρι και το Omnia στο άλλο, έχω 4 γραμμούλες ένταση σήματος στο Touch και 1 ή 2 το πολύ στο Omnia. Το άλλο το περίεργο (παρακαλώ επιβεβαιώστε το) είναι ότι η ένδειξη σήματος στην αρχική οθόνη διαφέρει από αυτή στις ρυθμίσεις Wi-Fi :wacko: Δηλαδή, στην αρχική οθόνη έχω ένδειξη με 1 γραμμούλα σήμα και στις ρυθμίσεις wi-fi έχω σήμα με 3 ή 4.

 

Όσον αφορά την ένταση του σήματος της voda, το touch δείχνει 3-4 γραμμές το Omnia 0-1 (ναι, καλά βλέπετε, είναι μηδέν). Όπως και με την περίπτωση του wi-fi, ίσως απλώς να είναι χάλια οι ενδείξεις και όχι το πραγματικό σήμα, αλλά σε ένα κινητό περίπου 600 ευρώ δεν δικαιολογώ ούτε αυτό.

 

Δυστυχώς, το Diamond αποκλείεται ως αντικαταστάτης του Omnia γιατί η μπαταρία του είναι αστεία (κρατάτει 1 μέρα) ενώ και αυτό είναι vodafone live, ενώ το Nokia Ν 95 διαπίστωσα ότι δεν δέχεται εξωτερικές εφαρμογές πλοήγησης (και θέλω να χρησιμοποιώ το destinator που το είχα αγοράσει για το pda).

 

Οπότε, είναι αρκετά πιθανό να κρατήσω το omnia και να το ξεσκίσω στα φλασαρίσματα μέχρι να βρεθεί ROM της προκοπής. Το θέμα είναι αν υπάρχει ήδη κάποια ελληνική ή πολυγλωσσική ROM γιατί δεν έχω καμία όρεξη να εφαρμόζω αλχημίες για να έχω σωστά ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

ο λα λα,νεα ρομ!!!!!!!!!!!!!!!!

 

900DXHI3 for XP

http://rapidshare.com/files/150704685/i900DXHI3.part1.rar

http://rapidshare.com/files/150711512/i900DXHI3.part2.rar

http://rapidshare.com/files/150717930/i900DXHI3.part3.rar

 

αγγλική από modaco .

πάω για update

 

Κανει καμιά διαφορά από την ΗΙ2?

Αλλιώς μη μπούμε σε κόπο (backup flash ξεbackup).

Link to comment
Share on other sites

Κανει καμιά διαφορά από την ΗΙ2?

Αλλιώς μη μπούμε σε κόπο (backup flash ξεbackup).

 

να σου απαντήσω σε μισή ώρα που μόλις την έβαλα είναι περιττό γιατί δεν μπορώ ακόμα να κρίνω και να διαπιστώσω διαφορές,περιμένετε καμιά 2 μέρες και τα λέμε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

1.ποτε hard reset?

2.ποτε soft reset?

3.vodafone εκδοση και δε βρίσκω

α.φακος

β.flight mode

 

4. εχω βγάλει το gprs με τον τροπο που είπαμε πριν......καθε τόσο απο μόνο του κάνει συνδεση 'G' .γιατι????

 

πρέπει να βοηθήσεις για να καταλάβουμε τι παίζει.

το ποτε ειναι πότε η ποτέ??? και προς τι η ερώτηση.

3.ο φακός ενεργοποιείτε μέσα από το settings>buttons>Flash light

το flight mode απο settings>connections>wireless manager και από εκεί τα κλείνεις όλα.

4 για ποιον τρόπο μιλάς?

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να βοηθήσεις για να καταλάβουμε τι παίζει.

το ποτε ειναι πότε η ποτέ??? και προς τι η ερώτηση.

3.ο φακός ενεργοποιείτε μέσα από το settings>buttons>Flash light

το flight mode απο settings>connections>wireless manager και από εκεί τα κλείνεις όλα.

4 για ποιον τρόπο μιλάς?

 

1,2 πότε? γιατί??

3.οκ thanks

4.με αυτα που μου εγραψες στισ 19.57

Link to comment
Share on other sites

1,2 πότε? γιατί??

3.οκ thanks

4.με αυτα που μου εγραψες στισ 19.57

 

hard reset κάνουμε όταν βάλουμε μια νεα ρομ,επίσης κάνουμε όταν η συσκευή μας έχει γίνει τρομερά αργή,όταν κολλάει συχνά.

soft reset κάνουμε όταν μας ζητηθεί από κάποιο πρόγραμμα μετά από εγκατάστασή και όταν η συσκευή μας δεν ανταποκρινετε διότι στο backround δουλεύουν πολλά προγράμματά .

4.στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έγραψα πως απενεργοποιείτε το gprs αλλά πως θα συνδεθούν οι φίλοι μας μέσω της ασύρματης σύνδεσης που είχαν,αν θες να κόψεις το gprs να μην ανοίγει αυτόματα τότε πρέπει να βάλεις το NoData.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι με το HTC Touch στο ένα χέρι και το Omnia στο άλλο, έχω 4 γραμμούλες ένταση σήματος στο Touch και 1 ή 2 το πολύ στο Omnia. Όσον αφορά την ένταση του σήματος της voda, το touch δείχνει 3-4 γραμμές το Omnia 0-1 (ναι, καλά βλέπετε, είναι μηδέν). Όπως και με την περίπτωση του wi-fi, ίσως απλώς να είναι χάλια οι ενδείξεις και όχι το πραγματικό σήμα, αλλά σε ένα κινητό περίπου 600 ευρώ δεν δικαιολογώ ούτε αυτό.

 

.

 

με προβληματισες τωρα

το θεμα ειναι να ειναι ενα αξιολογο κινητο ,για pda οι λυσεις ειναι πολλες, ο συνδιασμος ειναι το προβλημα

αμα ειναι να πληρωσουμε 550 ευρω και να τοχω για δευτερο αστο καλυτερα...

(καλυτερα ειναι να παω να αγορασω το asus p535 που το βρηκα στα 300 ευρω και να τοχω μεχρι να βγει κανα αλλο)

Link to comment
Share on other sites

hard reset κάνουμε όταν βάλουμε μια νεα ρομ,επίσης κάνουμε όταν η συσκευή μας έχει γίνει τρομερά αργή,όταν κολλάει συχνά.

soft reset κάνουμε όταν μας ζητηθεί από κάποιο πρόγραμμα μετά από εγκατάστασή και όταν η συσκευή μας δεν ανταποκρινετε διότι στο backround δουλεύουν πολλά προγράμματά .

4.στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έγραψα πως απενεργοποιείτε το gprs αλλά πως θα συνδεθούν οι φίλοι μας μέσω της ασύρματης σύνδεσης που είχαν,αν θες να κόψεις το gprs να μην ανοίγει αυτόματα τότε πρέπει να βάλεις το NoData.

 

:)

 

nodata?? πως??

Link to comment
Share on other sites

nodata?? πως??

 

κατεβασε το απο εδω

http://www.4shared.com/file/34306709/f45622d6/NoData.html

βαλτο στην καρτα και κανε εγκατασταση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια να ρωτησω και εγω κατι γιατι το παλευω απο χθες και δεν βγαζω ακρη ως ασχετος που ειμαι.Προσπαθω να συνδεσω ενα ατιμο Bleutooth, το συνδεω κανονικα, ομως τις περισσοτερες φορες (8στις10) δεν ακουγεται τιποτα...ουτε με ακουν ουτε ακουω...δηλ. για να καταλαβεται μονο οταν απενεργοποιω το Bleutooth του τηλ. λειτουργει ξανα κανονικα το τηλ. και μπορω να εχω ηχο στο ακουστικο του τηλ....το μπλε δοντι λειτουργει κανονικα το εχω δοκιμασει σε αλλο τηλ.(Το τηλ. μου κανει το ιδιο και με δευτερο μπλε δοντι που δοκιμασα).Μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση?

 

 

EDIT:Συγνωμη ρε παιδια εστειλα λαθος το μην. προοριζοταν για το θεμα του Diamont.Την επαθα γιατι ειχα και τα δυο θεματα ανοιχτα(εχω το Diamont και περιμενω πως και πως το Omnia).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια να ρωτησω και εγω κατι γιατι το παλευω απο χθες και δεν βγαζω ακρη ως ασχετος που ειμαι.Προσπαθω να συνδεσω ενα ατιμο Bleutooth, το συνδεω κανονικα, ομως τις περισσοτερες φορες (8στις10) δεν ακουγεται τιποτα...ουτε με ακουν ουτε ακουω...δηλ. για να καταλαβεται μονο οταν απενεργοποιω το Bleutooth του τηλ. λειτουργει ξανα κανονικα το τηλ. και μπορω να εχω ηχο στο ακουστικο του τηλ....το μπλε δοντι λειτουργει κανονικα το εχω δοκιμασει σε αλλο τηλ.(Το τηλ. μου κανει το ιδιο και με δευτερο μπλε δοντι που δοκιμασα).Μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση?

 

 

EDIT:Συγνωμη ρε παιδια εστειλα λαθος το μην. προοριζοταν για το θεμα του Diamont.Την επαθα γιατι ειχα και τα δυο θεματα ανοιχτα(εχω το Diamont και περιμενω πως και πως το Omnia).

 

 

αντε ρεσυ και ψαχνω τοση ωρα σε ολα τα site να δω ποιος εχει τετοιο προβλημα!!!!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια να ρωτησω και εγω κατι γιατι το παλευω απο χθες και δεν βγαζω ακρη ως ασχετος που ειμαι.Προσπαθω να συνδεσω ενα ατιμο Bleutooth, το συνδεω κανονικα, ομως τις περισσοτερες φορες (8στις10) δεν ακουγεται τιποτα...ουτε με ακουν ουτε ακουω...δηλ. για να καταλαβεται μονο οταν απενεργοποιω το Bleutooth του τηλ. λειτουργει ξανα κανονικα το τηλ. και μπορω να εχω ηχο στο ακουστικο του τηλ....το μπλε δοντι λειτουργει κανονικα το εχω δοκιμασει σε αλλο τηλ.(Το τηλ. μου κανει το ιδιο και με δευτερο μπλε δοντι που δοκιμασα).Μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση?

 

 

EDIT:Συγνωμη ρε παιδια εστειλα λαθος το μην. προοριζοταν για το θεμα του Diamont.Την επαθα γιατι ειχα και τα δυο θεματα ανοιχτα(εχω το Diamont και περιμενω πως και πως το Omnia).

 

 

Ετσι , στο δρόμο που χάραξε το polaris :mad:

Link to comment
Share on other sites

χαχα σορυ απο λάθος....ζω μια εξταση με το ομνια....εχω λαλησει

 

κάτι ακόμα....πως μπαινει μόνιμη αναφορά παραδοσης στα μυνηματα?

 

Μπες στα μηνυματα, πατα το μενου κατω δεξια, επειτα μπες στα εργαλεια, και στη συνεχεια επελεξε επιλογες. Θα σου ανοιξει ενα φακελο. Εκει που κατω θα λεει λογαριασμος, πιο πανω θα σου εχει τα ειδη λογαριασμων με ενα αστερακι(λογικα) στα μηνυματα. Επελεξε τα μηνυματα και θα σου ανοιξει αλλο ενα φακελακι οπου λεει για τις αναφορες. Τικαρε το και θα τις εχεις μονιμα.

 

Edit: Εχω αγγλικο μενου και σου ειπα απλα σε μεταφραση τις λεξεις που ειδα στο δικο μου μενου. Ελπιζω να μην εχουν διαφορα μεγαλη!

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

να σου απαντήσω σε μισή ώρα που μόλις την έβαλα είναι περιττό γιατί δεν μπορώ ακόμα να κρίνω και να διαπιστώσω διαφορές,περιμένετε καμιά 2 μέρες και τα λέμε πάλι.

 

Επειδη ακομα δεν το εχω μαθει τελεια το κινητο, τη rom που τη βλεπουμε;

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,θέλω να κάνω την εξής ερώτηση:Ας πάρουμε παράδειγμα το E-Shop,έχει το 16 GB 615€ και το 8GB 552€.Έχει μια διαφορά 63€ για 8GB εσωτερικής μνήμης μόνο ,(εάν δεν κάνω σοβαρό λάθος) όταν στο ίδιο κατάστημα μια μνήμη 8 GB την έχει 28€.Αξίζει τον κόπο η διαφορά των 63€ για 8GB μνήμης;:worry:
Ipgone 3GS 32 GB Black :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...