Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά!:) Είμαι κι εγώ ένας νέος κάτοχος ενός Omnia. Το αγόρασα προχθές από oteshop. Έπειτα από αρκετό "διάβασμα" το 'χω φέρει σχετικά στα μέτρα μου και είμαι ικανοποιημένος μέχρι ενός σημείου, αφού έχω αρκετά ψωμιά ακόμα... Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι το κινητό έχει δυστυχώς πάνω παλιό firmware (i900BDHJ1), με όσα αρνητικά συμπεριλαμβάνει αυτό. Κατέβασα κι εγώ λοιπόν το αντίστοιχο πρόγραμμα για Firmware upgrade από το site της Samsung και πάω να κάνω αναβάθμιση, αλλά με τη μία μου βγάζει error "Εσφαλμένη έκδοση λογισμικού. Ελέγξτε τη συσκευή." Ψάχνοντας στο site της Samsung βρήκα για το εν λόγω error την παρακάτω αιτιολογία:

"A window as shown above will be displayed when the software version of the device to be upgraded is not correct. Please check the version again and connect the right device."

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση; Να συμπληρώσω εδώ ότι το κινητό κατά το άνοιγμα και το κλείσιμο δέιχνει animation της cosmote, αλλά από εκεί και πέρα δε φαίνεται τίποτα παράξενο που να μαρτυράει "μαγειρεμένη" rom... Εντωμεταξύ έχω να ασχοληθώ με windows mobile κάμποσα χρόνια, από όταν είχα ένα Motorola Mpx220 και είμαι μάλλον λίγο "σκουριασμένος", οπότε θέλω το χρόνο μου μέχρι να ξεθαρέψω...:p Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά.Έχω ένα i900 απο Γερμανία.Μήπως ξέρετε αν μπορώ να βάλω ελληνικά?

Είμαι εντελώς άσχετος απο Samsung.Aν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Έχω ένα i900 απο Γερμανία.Μήπως ξέρετε αν μπορώ να βάλω ελληνικά?

Είμαι εντελώς άσχετος απο Samsung.Aν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

 

 

O παραδεισος του omnia

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/cmps_index.php

http://omniacs.net/

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει μήπως κάποιο link να με στείλεις στο θέμα που με ενδιαφέρει? Δε μπορώ να βρώ τπτ.

 

Πρέπει να περάσεις διαφορετική rom στη συσκευή σου. Θα τις βρεις στα ακόλουθα μαζί με τις σχετικές πληροφορίες...

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/forumdisplay.php?f=125

http://omniacs.net/forumdisplay.php?f=9

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

περασα τα windows mobile 6.5 και δεν ηταν αυτο που φαινονταν.μπορει να με βοηθησει καποιος να βαλω τα 6.1????εχω ενα omnia 8gb...ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδες το ξεφορτοθηκα επιτελους!!!! εοεοεοεο! Ντακς καλη δουλεια πηγε και εκανε γενικα για αρχη η Samsung δε λεω αλλα το touch του δεν παλευοταν!! Ακονιζα καθε μερα τα νυχια μου για το δουλευω!!! Και ειχα αλλαξει κ digitizer! Απαρεδεκτο το touch! Βουρ για HD2 τωρα!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδες το ξεφορτοθηκα επιτελους!!!! εοεοεοεο! Ντακς καλη δουλεια πηγε και εκανε γενικα για αρχη η Samsung δε λεω αλλα το touch του δεν παλευοταν!! Ακονιζα καθε μερα τα νυχια μου για το δουλευω!!! Και ειχα αλλαξει κ digitizer! Απαρεδεκτο το touch! Βουρ για HD2 τωρα!!

 

και τι θελεις να κανουμε τωρα ρε φιλε? να σου πουμε μπραβο?βασικα εσυ και πολλοι αλλοι την πατησανε με το omnia γιατι νομιζανε οτι θα δουλευανε κανενα νοκια ευχρηστο.και στα windows mobile απο παντα υπηρχε η γραφιδα.εγω ειμαι ικανοποιημενος στο επακρο και ετσι οπως το εχω τωρα ειναι πραγματικο μηχανακι... :clap:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα ήθελα να με βοηθήσεται σχετικά με το που μπορώ να βρώ καπάκι (πίσω)για το όμνια και ζελατίνα τύπυ καθρέφτη...ευχαρηστώ προκαταβολικά!
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εντός Ελλάδας δύσκολα, αλλά δεν σε συμφέρει κιόλας. Το ebay είναι αξιόπιστο, μπορείς να το εμπιστευτείς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απο το Σεπτεμβριο ένας φιλος μου όπως σας είχα ξαναπεί στο παρελθόν έμεινε χωρις Omnia γιατί του έσπασε η οθόνη. Από τοτε στο service point της πόλης του δεν εχουν φερει ακόμη ανταλλακτικό και όπωα πάει η κατάσταση δε το βλέπω να φέρνουν σύντομα. Με μια αναζήτηση στο ίντερνετ βρήκα σε ελληνικό μαγαζί την παρακάτω οθόνη

 

http://mobile-parts.com.gr/gr/samsung-1/samsung-sgh-i900-omnia-display-lcd-original.html

 

Και σκέφτομαι να την αγοράσω.. Εσείς τι λέτε;

Κάποιος φιλος απο το φορουμ,νομίζω ο athanaso77 μου είχε στείλει τον εξης οδηγό

 

http://www.formymobile.co.uk/omniadisassembly.php

 

Οπότε λέτε να προβώ στην αγορα και να την βάλω μόνος; Ή να προβώ στην αγορά και να ζητήσω σε κάποιο service point να την βάλουν;; Σημειωτεον ότι κάνει 70ε ένω στα σερβις ζητανε γύρω στα 110.

 

 

Edit: Την βρηκα και εδω http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=33926 στα 68ε χωρις μεταφορικα..και εχω κι αλλη μια ερώτηση.. Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται και κάτι άλλο που να πάει πακέτο με την οθόνη; Απ έξω δεν εσπασε,μονο μέσα..Ειναι σαν να πιέστηκε σε ένα σημειο δηλαδή.. Ο Φωτισμός δουλεύει.. Απλά επειδή ειναι Touch ρωταω μήπως υπάρχει κ άλλο ανταλλακτικο που χρειάζεται γιατι στην περιγραφη προιοντος τονίζει "Μονο Οθόνη"

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ψάξε και στο ebay, πουλάνε σε πολύ καλύτερες τιμές μαζί με το digitizer που σε συμβουλεύω να προμηθευτείς επίσης...

 

http://shop.ebay.co.uk/i.html?LH_PrefLoc=2&_nkw=samsung%20omnia%20i900%20screen&_fln=1&_trksid=p3286.c0.m283

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου τελικα τασκασα τα φραγγα για να παρω το ομνια.μου εδωσαν και μερικα ανταλακτικα στα οποια πουθενα δεν φαινοταν να νερο.απο μικροηλεκτρονικα δεν ξερω και πολλα,αλλα επειδη καποτε πιτσιρικας υπηρξα ραδιοερασιτεχνης,[εποχης 6L6 στη ταλαντωση και των θρυλικων 807 και 813 για οσους ξερουν]δεν ειμαι και τελειως ασχετος με τα ηκεκτρονικα.νερο παντως δεν φαινοταν πουθενα,και επειδη ειχα πει οτι θα ανεβαζα και φωτο,καποια στιγμη θα το κανω.το ωραιο ομως θα το πω τωρα:οταν το παρελαβα εκπληκτος ειδα οτι στην μια πλευρα του δεν εκλεινε καλα το καπακι οχι αυτο της μπαταριας,αλλα αυτο που ανοιγει μονο με το ξεβιδωμα των μεσα βιδων!!!και αναμεσα να εχει μαγκωσει ενα μαυρο καλωδιακι που το εμποδιζε να κλεισει![το εχω σε φωτο].και οταν το λεω στην ευτραφη στο σωμα και στο μυαλο υπαλληλο της smartec μου ειπε να το αφησω αλλες 5 μερες να το φτιαξουν!δηλαδη περιμενα 20 μερες να το παρω,εδωσα 243 ευρω,και να το αφηνα και αλλες 5 μερες να το κλεισουν καλα!!!φιλοι μου να τα εχετε υποψην ολα αυτα αν ποτε χρειαστειτε αντιπροσωπεια.μακρια απο smartec. στο ΑΙΘΡΙΟ στο μαρουσι στον2 οροφο υπαρχει αλλη αντιπροσωπεια της samsung.:mad:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.:) Το digitizer τι ακριβώς κάνει; Έχει σχέση μήπως με την αφή; Από το ebay δεν έχω ξαναψωνίσει...Αλλά θα το κάνω τώρα..Ο χρόνος παράδοσης συνήθως είναι αυτός που δίνει ο εκάστοτε πωλητής του προιόντος; Θέλω να πω, είναι όντως όσο δίνουν ή υπάρχουν και καθυστερήσεις;

 

Ευχαριστώ!:)

 

Edit: To digitizer απ ότι κατάλαβα έχει σχέση με την αφή

Link to comment
Share on other sites

Μου πουλάει ένα παιδί το i900 καινούργιο 200€ με το κουτί και ολλα το πήρε και επειδή δεν μπορεί να το λειτουργήσει μου είπε αν το θέλω να το πάρω με 200€

 

το κινητό το ξέρω το έχω λειτουργήσει και μου άρεσε. Εσείς τι λέτε να κάνω αξίζει να το αγοράσω ?

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Μου πουλάει ένα παιδί το i900 καινούργιο 200€ με το κουτί και ολλα το πήρε και επειδή δεν μπορεί να το λειτουργήσει μου είπε αν το θέλω να το πάρω με 200€

 

το κινητό το ξέρω το έχω λειτουργήσει και μου άρεσε. Εσείς τι λέτε να κάνω αξίζει να το αγοράσω ?

 

Ναι φίλε, αν είναι καινούριο όπως λες, με απόδειξη και εγγύηση, με κλειστά μάτια!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κακώς τους έδωσες τόσα, με αυτά τα χρήματα κυκλοφορούν πολλά στα μεταχειρισμένα και σε άριστη κατάσταση. Τέλος πάντων, ελπίζω να είναι και το τελευταίο πρόβλημα που έχεις!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι πολύ καλή για καινούργιο κινητό.

 

Αυτό που θέλω περισσότερο είναι για διαχείρηση email, αλλά και αναπαραγωγή βιντεου.

 

Το κινητό το έχω λειτουργήσει αρκετά αλλά αυτός που το είχε δεν είχε κανένα βίντεο μέσα, και μετά για τα email δεν κοίταξα για να δω.

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι πολύ καλή για καινούργιο κινητό.

 

Αυτό που θέλω περισσότερο είναι για διαχείρηση email, αλλά και αναπαραγωγή βιντεου.

 

Το κινητό το έχω λειτουργήσει αρκετά αλλά αυτός που το είχε δεν είχε κανένα βίντεο μέσα, και μετά για τα email δεν κοίταξα για να δω.

 

Μια χαρά τα κάνει αυτά που θέλεις και πολλά παραπάνω!

Από βίντεο αν βάλεις τον κατάλληλο player θα παίζει τα πάντα (εκτός κι αν θες HD video)

Επίσης τα mail σου μπορείς να τα ρυθμίσεις ακριβώς όπως και στο outlook :)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα κάνει αυτά που θέλεις και πολλά παραπάνω!

Από βίντεο αν βάλεις τον κατάλληλο player θα παίζει τα πάντα (εκτός κι αν θες HD video)

Επίσης τα mail σου μπορείς να τα ρυθμίσεις ακριβώς όπως και στο outlook :)

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι δεν θέλω HD απλά να παίζει αρκετά καλά τα βίντεο, και να είναι εύκολο να λαμβανω και να στέλνω email

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...