Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πηγαινε

εναρξη/ρυθμισεις/συστημα(κατω μερος)/αφαιρεση προγραμ../

και πες μου αν βλεπεις το garmin

στην καταργηση προγραμματων δεν ειναι .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

στην καταργηση προγραμματων δεν ειναι .

 

εναρξη/προγραμματα/διαχειριση αρχειων

πατα το βελακι επανω αριστερα και πηγαινε στην καρτα μνημης

μεσα στην καρτα υπαρχει ?

αν υπαρχει κλεισε το κινητο βγαλε την καρτα ,ανοιξε το και μετα (αφου ανοιξει κανονικα) κλειστο ,βαλε την καρτα και ανοιξε το παλι

λογικα θα σου ζητησει να εγκαταστησει το garmin

Link to comment
Share on other sites

εναρξη/προγραμματα/διαχειριση αρχειων

πατα το βελακι επανω αριστερα και πηγαινε στην καρτα μνημης

μεσα στην καρτα υπαρχει ?

αν υπαρχει κλεισε το κινητο βγαλε την καρτα ,ανοιξε το και μετα (αφου ανοιξει κανονικα) κλειστο ,βαλε την καρτα και ανοιξε το παλι

λογικα θα σου ζητησει να εγκαταστησει το garmin

 

 

υπαρχει στα file explores (καρτα αποθ.)

εκανα οτι ειπες αλλα τιποτε....

 

τι κανω τωρα?????

 

:cry:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει στα file explores (καρτα αποθ.)

εκανα οτι ειπες αλλα τιποτε....

 

τι κανω τωρα?????

 

:cry:

 

πηγαινε στην καρτα και μεσα στο φακελο 2577 τρεξε (διπλο κλικ)το αρχειο autorun.exe

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στην καρτα και μεσα στο φακελο 2577 τρεξε (διπλο κλικ)το αρχειο autorun.exe

 

το εχω κανει :((((

 

λεει σφαλμα κατα την εγκατασταση των αρχειων τοθ garmin mobile xt. βεβαιω8ειτε οτι δεν εκτελουνται αλλα προγραμ. και οτι υπαρχει αρκετος χωρος απο8ηκευσης στην κυρια μνημη της συσκευης σας...

 

αυτα ουφφφ... τωρα?

Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει :((((

 

λεει σφαλμα κατα την εγκατασταση των αρχειων τοθ garmin mobile xt. βεβαιω8ειτε οτι δεν εκτελουνται αλλα προγραμ. και οτι υπαρχει αρκετος χωρος απο8ηκευσης στην κυρια μνημη της συσκευης σας...

 

αυτα ουφφφ... τωρα?

 

καντο αλλη μια φορα και επελεξε η εγκατασταση να γινει στην καρτα μνημης

(σε ρωταει πριν την εγκατασταση)

Link to comment
Share on other sites

καντο αλλη μια φορα και επελεξε η εγκατασταση να γινει στην καρτα μνημης

(σε ρωταει πριν την εγκατασταση)

 

δεν ρωταει τπτ απλα βγαζει αυτο που σου ειπα ¨((((((

Link to comment
Share on other sites

δεν ρωταει τπτ απλα βγαζει αυτο που σου ειπα ¨((((((

 

λοιπον επειδη δεν ξερω τι εχεις διαγραψει δυο πιθανες λυσεις εχω αν δουλεψουν καλως

- μηπως ειναι γεματη η κυρια μνημη και πρεπει να την αδειασεις για να χωρεσει το προγραμμα

-αν εχεις διαγραψει αρχεια απο την καρτα και δεν μπορει να ξεκινησει τοτε πηγαινε εδω

http://www.autodrivehellas.gr/html/adh_dl.html

κατεβασε αυτο (αν εχεις ελληνικα )

http://www2.eranet.gr/Auto_Drive_Hellas_v1.70_el.exe

και ακολουθησε τις οδηγιες που υπαρχουν στο site

 

παντως αν δεν το λυσεις εδω ειναι τα στοιχεια της εταιρειας

ΣΚΟΡΔΙΛΗΣ Α.Ε.

 

Λ. ΠΟΣΕΙΔΩΝΟΣ 10, ΑΛΙΜΟΣ 17455

Τηλ: 210-9858241 (9:00-12:00)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη δεν ξερω τι εχεις διαγραψει δυο πιθανες λυσεις εχω αν δουλεψουν καλως

- μηπως ειναι γεματη η κυρια μνημη και πρεπει να την αδειασεις για να χωρεσει το προγραμμα

-αν εχεις διαγραψει αρχεια απο την καρτα και δεν μπορει να ξεκινησει τοτε πηγαινε εδω

http://www.autodrivehellas.gr/html/adh_dl.html

κατεβασε αυτο (αν εχεις ελληνικα )

http://www2.eranet.gr/Auto_Drive_Hellas_v1.70_el.exe

και ακολουθησε τις οδηγιες που υπαρχουν στο site

 

παντως αν δεν το λυσεις εδω ειναι τα στοιχεια της εταιρειας

ΣΚΟΡΔΙΛΗΣ Α.Ε.

 

Λ. ΠΟΣΕΙΔΩΝΟΣ 10, ΑΛΙΜΟΣ 17455

Τηλ: 210-9858241 (9:00-12:00)

 

τα εκανα αλλα τπτ ¨)

να εισαι καλα φιλε σ ευχαριστω ποθ ασχοληθηκες.

Link to comment
Share on other sites

τα εκανα αλλα τπτ ¨)

να εισαι καλα φιλε σ ευχαριστω ποθ ασχοληθηκες.

 

μηπως να κανεις ενα hard reset (θα χαθουν ολα τα προγραμματα που εχεις βαλει και το κινητο θα ερθει οπως οταν το αγορασες )

http://www.hardreset.eu/samsung_i900_omnia_hard_reset_soft_reset_en.html

το κανεις χωρις καρτα μεσα και μετα βαζεις την καρτα και πρεπει να εγκαταστησει το garmin

αν απο την καρτα δε εχεις διαγραψει κανενα αρχειο θα δουλεψει κανονικα (μετα βαζεις και οτι προγραμμα ειχες ) ετσι και αλλιως αν στειλεις την καρτα πισω στην εταιρεια θα χρειαστει να περασεις παλι τα προγραμματα

αν βαριεσαι την (αμφιβολου αποτελεσματος) διαδικασια παρτους αυριο τηλ. και ρωτα τους τι να κανεις

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα

κοιταξτε τι βρηκα:

http://www.mobilecenter.gr/index.php?target=products&product_id=30595

 

αξιζει?

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

καλισπερα

κοιταξτε τι βρηκα:

http://www.mobilecenter.gr/index.php?target=products&product_id=30595

 

αξιζει?

 

κοιτα για μεταχειρισμενο κανονικη τιμη εχει ,τωρα το αριστη κατασταση που αναφερει πρεπει να το δεις απο κοντα

Link to comment
Share on other sites

Σου εξήγησα, φίλε (που ενδιαφέρεσαι για αγορά απ' το εξωτερικό)... ΤΑ ΠΑΝΤΑ, καταρχάς, είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ εδώ στο "Ελλάντα", αυτό είναι γνωστό τοις πάση. Δεν συζητώ ΚΑΝ για προϊόντα που ΔΕΝ έρχονται καν εδώ σε μαζική παραγωγή (π.χ. εμφάνιση της Λίβερπουλ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ μπουτίκ, κοστίζει περί τα 60 ευρώ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ tags - σήματα, επίσημα τα πάντα - ενώ εδώ στο "γνωστό μαγαζί" στη περιοχή Ελληνορώσων κοστίζει ΧΩΡΙΣ ΣΗΜΑΤΑ... 75-80 ΕΥΡΩ!)...

Κοίταξε να αγοράσεις το ΟΜΝΙΑκι από ΚΟΝΤΙΝΕΣ (αλλά όχι "πικραμένες") χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ένας κολλητός, αγόρασε έναν "θηρίο" TriAccess ενισχυτή για τη κιθάρα (που εδώ ΚΑΝ δεν υπήρχε και ΑΝ του τον έφερναν θα κόστιζε... 6500 ΕΥΡΩ!) από Σουηδία, μόλις 3500 ευρώ!!!

Ευκαιρίες υπάρχουν, απλά ψάχνεις ΕΞΥΠΝΑ, όχι "σπασμοδικά".

 

Κι όπως είπα (και το επικύρωσε κι ο "hellas"), ΑΝ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ θες από ΗΠΑ να πάρεις κάτι, τους λες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να σου βάλουν ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ το τιμολόγιο/απόδειξη (ΑΠΛΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ, όχι κάτι άλλο) και να έχει ένδειξη απ' έξω "gift".

 

Εγώ, βέβαια, το αγόρασα με ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ από Cosmo σε Wind, που είχε ΚΑΙ 100 ευρώ έκπτωση στα Samsung ΚΑΙ 100 ευρώ έκπτωση συγκεκριμένα για το ΟΜΝΙΑ - οπότε, μου πήγε στα 270.

 

Φίλε "Γιατρέ"... απλό είναι, το έσβησες. Αλλά, υπάρχει μέσα στο CD που σου έδωσαν με το ΟΜΝΙΑκι, σωστά; Ξαναπέρασέ το.

Απλά... εγώ τι κάνω. Στην κάρτα μνήμης (δυστυχώς ΜΟΝΟ 8αρα, δεν υπήρχε 16αρα...) βάζω ΜΟΝΟ φωτό, mp3 και ΟΛΑ τα CABάκια από ΟΛΑ τα προγράμματα/παιχνίδια που χρησιμοποιώ.

Οπότε, ό,τι και να γίνει, ΟΛΑ τα προγράμματα τα 'χω ατόφια εκεί.

Επίσης, πρέπει να σώζεις το PIM αρχείο κάπου (στη κάρτα μνήμης, προφανώς), καθώς και ΟΛΟ τον φάκελο "StartUp"...

Αυτά κάνω πάνω-κάτω κι έχω σωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με το πρόγραμμα Garmin αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τους χάρτες της ανάβασης, αλλά όχι το toponavigator! ;)

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να μπορούμε να βάλουμε σαν ήχο κλήσης/sms/mms ενα δικό μας mp3 . Εψαξα αλλά δεν βρήκα τπτ.
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει τροπος να μην χανεται το αρχειο κλησεων "οταν μπαινωβγαινει η ιδια sim?

 

δεν νομίζω... κλασσική ηλιθιότητα...

με νευριάζει ότι ξοδεύουν τεράστια ποσά για εξέλιξη ότι προγραμμάτων μπορείς να φανταστείς, αλλά η ευελιξία σε θέματα sim είναι χαρακτηριστικά ανύπαρκτη...

Αντώνης :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το 'χω αγοράσει περίπου ένα μήνα. Έχω μείνει γενικά πολύ ευχαριστημένος απ' τη συσκευή... ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να πω το ίδιο και απ' το (guess what???)... λειτουργικό του Βασιλάκη Πόρτα! Τι να σας πω... Εχθές, που μου έκανε πάλι κάτι "κουφά", του έκανα hard reset και με το που ΞΑΝΑΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΕ και μπήκε στα Windows και έκανα τις πρώτες ρυθμίσεις SIM κάρτας και ώρας... μου έβγαλε error με το services.exe!!!

Εν το μεταξύ, μου έκανε "κουφά" όπως είπα... Π.χ. είχα περάσει 2-3 παιχνίδια, έπαιζα κανονικά κάποιες μέρες και χθες τα έτρεχα και ξεκινούσαν... και μετά από λίγο με "πετούσε έξω" στο "desktop" του ΟΜΝΙΑ! Επίσης, άλλαζα μενού και "έμενε" ένα μέρος απ' τη μπάρα του προηγούμενου μενού...

Τι να πω... Πιστεύω ότι είναι ΚΑΘΑΡΑ θέμα (αρχικά) Windows Mobile και ΚΥΡΙΩΣ (κατά δεύτερον) θέμα της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ROM! Κακά τα ψέμματα, παιδιά. Όποιος είχε την ΑΤΥΧΙΑ να βάλει ποτέ ελληνικά Windows στο PC του και μετά μια ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ έκδοση αγγλική (όχι μόνο την full professional), θα καταλαβαίνει τι εννοώ. ΠΑΝΤΟΤΕ, οι αγγλικές εκδόσεις Windows είναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ σταθερές, με όσο το δυνατό λιγότερα προβλήματα.

Αντιθέτως, τα ελληνικά Windows είναι "ΚΟΡΥΦΑΙΑ" σε conflicts, σε ασυμβατότητες και πολλά προβλήματα γενικά.

ΜΑΛΛΟΝ, το ίδιο ισχύει και με την ελληνική ROM του ΟΜΝΙΑ που "φορώ".

Εννοείται, έχω την "εργοστασιακή", την επίσημη.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ "περίεργα" προγράμματα, παρά τα παρακάτω:

 

- SPB Mobile Shell 3

- SPB Backup 2

- SPB keyaboard

- HTC X-Button

- Easy Soft Reset

- Resco Explorer/Registry (ΔΕΝ ΕΧΩ όμως "πειράξει" τη Registry, απλά το 'χω περασμένο)

- ΜemMaid

- Clean Temp

- Fingerkeyboard

 

Αυτά, πάνω-κάτω... Κι όμως, μου παρουσιάζει προβληματάκια, ενίοτε.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΑ "εργοστασιακή", επίσημη, ελληνική ROM; Αν είναι, να την δοκιμάσω κι αν δω τα ίδια, να πάω στην τελευταία επίσημη αγγλική;

(Βασικά, από που βλέπω ποια έχω; )

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα κι από μένα.

Το εχω κανα εξάμηνο αλλα γενικα ειμαι "απλος" χρήστης.

Τελευταια ενα κομματι της οθόνης τελειως δεξια και στο μέσο περίπου είναι ανενεργό. Πχ στο αριθμητικό samsung keyboard το μηδέν δεν πατιέται με

τίποτα οτι και να κάνεις εκει γραφει το εννέα .Αυτο ισχύει και στις αλλες εφαρμογές και αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ τον κέρσορα.

Μήπως μπορώ να κάνω κατι άλλο εκτος να το πάω για service?

Αν κανένας έμπειρος γνωρίζει κάτι θα εκτιμούσα για καμμια γνώμη ..

Link to comment
Share on other sites

Έμπειρος χρήστης ΔΕΝ είμαι... Αλλά, αυτό ακούγεται ως πρόβλημα ευαισθησίας της οθόνης και νομίζω ότι ΔΕΝ αποφεύγεις το service. Μα καλά, πως και χάλασε ΕΚΕΙΝΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ το σημείο στην οθόνη; Το 'χες "τσακίσει" εκεί, στο σημείο εκείνο; Πατούσες συνεχώς εκεί, με δύναμη;
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του μέχρι τώρα ειναι πολύ ευγενική και χωρίς πτώσεις.

Αφού τα έγραψα αυτα παίρνω τηλ το service της Samsung να μου πουν που να το παω και μου λεει μια κοπελια.

Εκει ειναι το πιο κοντινό service αλλα πριν το φέρετε δεν πατε στις ρυθμίσεις->οθόνη και να κάνετε μια στοίχιση.

Το κάνω και εφτιαξε !! Είπα είμαι άσχετος αλλα με έσωσε καλά να ειναι ....

Όποτε τώρα ολα οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του μέχρι τώρα ειναι πολύ ευγενική και χωρίς πτώσεις.

Αφού τα έγραψα αυτα παίρνω τηλ το service της Samsung να μου πουν που να το παω και μου λεει μια κοπελια.

Εκει ειναι το πιο κοντινό service αλλα πριν το φέρετε δεν πατε στις ρυθμίσεις->οθόνη και να κάνετε μια στοίχιση.

Το κάνω και εφτιαξε !! Είπα είμαι άσχετος αλλα με έσωσε καλά να ειναι ....

Όποτε τώρα ολα οκ :)

 

Α! Μάλιστα... Λοιπόν, άκου ένα κόλπο, να δεις τι θα κάνεις, για να έχεις "ΜΑΜΑΤΗ" ευαισθησία στην οθόνη.

(Εκτός του ότι κυκλοφορεί ένα επαναστατικό screen-shell που το τοποθετείς κι έχεις ΚΑΛΥΤΕΡΗ ευαισθησία και από iPhone!)

Λοιπόν...

ΞΑΝΑΚΑΝΕ το καλυμπράρισμα/στοίχιση της οθόνης, αλλά αυτή τη φορά χρησιμοποίησε μια... ΟΔΟΝΤΟΓΛΥΦΙΔΑ, απ' αυτές τις μυτερές και σκληρές (που 'χουν στα... σουβλατζίδικα, μέσα σε σακουλάκι η κάθε μια της), αφού πρώτα με ένα κοπίδι ΞΥΣΕΙΣ τη μύτη και την κάνεις ΑΚΟΜΑ πιο μυτερή, σαν σουβλί!

Μετά, ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ θα πιέσεις στο ΚΕΝΤΡΟ ΑΚΡΙΒΩΣ του σταυρού που εμφανίζεται και μετά... έλα να μου πεις την εμπειρία σου απ' το αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Α! Μάλιστα... Λοιπόν, άκου ένα κόλπο, να δεις τι θα κάνεις, για να έχεις "ΜΑΜΑΤΗ" ευαισθησία στην οθόνη.

(Εκτός του ότι κυκλοφορεί ένα επαναστατικό screen-shell που το τοποθετείς κι έχεις ΚΑΛΥΤΕΡΗ ευαισθησία και από iPhone!)

Λοιπόν...

ΞΑΝΑΚΑΝΕ το καλυμπράρισμα/στοίχιση της οθόνης, αλλά αυτή τη φορά χρησιμοποίησε μια... ΟΔΟΝΤΟΓΛΥΦΙΔΑ, απ' αυτές τις μυτερές και σκληρές (που 'χουν στα... σουβλατζίδικα, μέσα σε σακουλάκι η κάθε μια της), αφού πρώτα με ένα κοπίδι ΞΥΣΕΙΣ τη μύτη και την κάνεις ΑΚΟΜΑ πιο μυτερή, σαν σουβλί!

Μετά, ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ θα πιέσεις στο ΚΕΝΤΡΟ ΑΚΡΙΒΩΣ του σταυρού που εμφανίζεται και μετά... έλα να μου πεις την εμπειρία σου απ' το αποτέλεσμα!

 

καλησπερα. ο ποιο ευκολος τροπος ειναι με εναν Registry Editor (π.χ. PHM Registry Editor) να κανεις αυτο

 

1. Go to HKEY_LOCAL_MACHINE/HARDWARE/DEVICEMAP/TOUCH/

2. Click on CalibrationData

3. Value Data change to > 519,503 177,881 182,129 847,127 849,872

4. Click OK to save it.

 

επανεκκινηση και ετοιμος :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...