Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Χμμμ... μου μυρίζει μπαρουτοκαπνισμένος πομποδέκτης των 1800Mhz... (Βασική συχνότητα cosmote)... :cry::cry::cry:

 

 

 

Τετοια λεγε μας να μας ευχαριστησεις πασχαλιατικα. LOL.

Επειδή το ίδιο ακριβώς φαινόμενο το διαπίστωσα και σε sony ericsson ενος συναδέλφου και επικοινωνήσαμε με cosmote maw είπαν ότι στη περιοχή μας έχει πρόβλημα το δίκτυο 2G και τους έχουν αναφερθεί παρόμοιες περιπτώσεις από κατόχους συγκεκριμένων μοντέλων. Θέλω να πιστέυω ότι δε με δουλέβουν και έτσι είναι. Δε με λες? οι άλλες εταιρίες σε τι συχνότητα λειτουργούν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

edit:τελικα υστερα απο ~6μηνες αποφασισα να αλλαξω ρομ κ εβαλα την

TurboGR3 SemiLite

PDA-i900BDHJ3

PHONE-i900XXIB2

ελπιζω να δω διαφορες,θα σας πω σε μερικες μερες :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Τετοια λεγε μας να μας ευχαριστησεις πασχαλιατικα. LOL.

Επειδή το ίδιο ακριβώς φαινόμενο το διαπίστωσα και σε sony ericsson ενος συναδέλφου και επικοινωνήσαμε με cosmote maw είπαν ότι στη περιοχή μας έχει πρόβλημα το δίκτυο 2G και τους έχουν αναφερθεί παρόμοιες περιπτώσεις από κατόχους συγκεκριμένων μοντέλων. Θέλω να πιστέυω ότι δε με δουλέβουν και έτσι είναι. Δε με λες? οι άλλες εταιρίες σε τι συχνότητα λειτουργούν?

 

Λοιπόν όσο αφορά τις συχνότητες,έχουμε και λέμε:

1.Όλοι οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας (εν Ελλάδι) έχουν αγοράσει φάσμα

συχνοτήτων και στα 900 και στα 1800MHz.

2.To μεγαλύτερο φάσμα συνολικά και στις δύο μπάντες το έχει αγοράσει η

Vodafone (άσχετα αν πλέον έχει το χειρότερο σήμα...) :X

3.Βασική συχνότητα Vodafone/Wind: 900MHz

Βασική συχνότητα Cosmote: 1800MHz

4.Με τα 3G δεν γνωρίζω τι παιχνίδι υπάρχει καθότι αποχωρούσα από το χώρο... :X

Για να διαπιστώσεις αν το πρόβλημα αφορά την περιοχή σου και μόνο,δεν έχεις παρά να πας μια βόλτα σε κάποια άλλη γειτονιά,ή και να δοκιμάσεις απλές φωνητικές κλήσεις μέσω 3G δικτύου (αφού αναφέρουν σφάλμα μόνο για το 2G τους).Αληθές είναι ότι κατά περιόδους λόγω αναβαθμίσεων λογισμικού των δικτύων,ή/και μεμονομένων βλαβών υπάρχουν δυσλειτουργίες σε συγκεκριμένες περιοχές για περιορισμένο συνήθως χρονικό διάστημα με διαφορετικά συμπτώματα.

Αυτά τα λίγα για την ώρα από εμένα και φυσικά τις καλύτερες ευχές μου για Καλή Ανάσταση (του Omnia... :lol:) και Καλό Πάσχα!!!

ΣΗΜ: Στην Κρήτη πλευρά πάντως έχω πολλά παράπονα περί ασταθειών λήψης δικτύων (και όχι μόνο στην περιοχή που πλέον ΔΕΝ εκπέμπει καμία κεραία και κανενός... :X)

Link to comment
Share on other sites

CPS424 και λοιποί φίλοι,

 

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά και που συμπαραστέκεστε στο δράμα μου :) Όπως είπα θέλω να πιστέυω ότι είναι έτσι όπως τα λένε. Και σήμερα που επικοινώνησα μαζί τους τα ίδια μου είπανε και πάλι επιβεβείωσαν την ύπαρξη προβλήματος στη περιοχή χωρίς να είναι σε θέση να εκτιμήσουν πότε πρόκειται να τελειώσει το πρόβλημα. Αυριο θα είναι 4η μέρα. Πολυ μεγάλο διάστημα για συγχρονη τεχνολογία δε νομίζετε. Πάντως πολύ απλά αν δεν λυθεί σχετικά γρήγορα υπάρχει και η επιλογή της μεταφοράς αρθμού σε άλλο πάροχο χωρίς μεγάλη προσπάθεια. Καλή Ανάσταση σε όλους και καλή Φώτιση στους κρατούντες τα τεχνολογικά ηνία της χώρας μας.

Link to comment
Share on other sites

edit:τελικα υστερα απο ~6μηνες αποφασισα να αλλαξω ρομ κ εβαλα την

TurboGR3 SemiLite

PDA-i900BDHJ3

PHONE-i900XXIB2

ελπιζω να δω διαφορες,θα σας πω σε μερικες μερες :)

 

θα δεις μεγαλη διαφορα σε σημα,διαρκεια μπαταριας και γενικα σε συμπεριφορα τηλεφωνου και gps

Link to comment
Share on other sites

έ μετά καλά έκανες και την άλλαξες καθώς η συγκεκριμένη ρόμ είχε προβλήματα
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.ψιλο εχω καταληξει στο να παρω το ομνια και εχς μερικες ερωτησεις.εκτος απο την ενσωματωμενη μνημη 8gb δεχεται και καρτα μνημης??την γραφιδα την περνει μεσα στο κινητο 'η ειναι σαν το κυ990?η μπαταρια του ποσες μερες "αντεχει"?θεματα περνει?βιντεο κληση εχει?και τελος τι προγραμματα εχετε περασει εσεις ετσι να σας βοηθουν στην καλυτερη λειτουργια του κινητου (οπου και αυτα μπορει να ειναι απαραιτητα)

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.ψιλο εχω καταληξει στο να παρω το ομνια και εχς μερικες ερωτησεις.εκτος απο την ενσωματωμενη μνημη 8gb δεχεται και καρτα μνημης??την γραφιδα την περνει μεσα στο κινητο 'η ειναι σαν το κυ990?η μπαταρια του ποσες μερες "αντεχει"?θεματα περνει?βιντεο κληση εχει?και τελος τι προγραμματα εχετε περασει εσεις ετσι να σας βοηθουν στην καλυτερη λειτουργια του κινητου (οπου και αυτα μπορει να ειναι απαραιτητα)

 

Και βέβαια μέχρι 16 gb microSDHC σιγουρα

Γραφιδα δεν την παιρνει μεσα αλλα κρεμεται η αλλιως στο μπρελοκ και αν την χρειαστεις...(εγω την εχω χασει :lol:)

Μπαταρία 1 εως 4 ημέρες αναλογα την rom .Οι πιο νεες ειναι καλυτερες.

Βιντεο κληση και θεματα ναι,εχει.

Για προγραμματα κοιτας εδω στο αναλογο θεμα πανω πανω στην οθονη software , http://www.btw.gr , http://www.omniacs.net,

θα βρεις οτι φανταζεσαι και πιο πολλα :D

Αντε με το καλο

Καλη Ανασταση σε ολους!

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

κριμα να μην μπενει μεσα στο κινητο η γραφιδα

 

παιιδια η συσκευη εχει μεσα ακουστικα??το κινητο παιζει καλα μουσικη??και τελος ακουγεται δυνατα το ηχειο οταν σε παιρνουνε τηλεφωνο??συγνωμη που σας πριζω αλλα θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα πριν το παρω

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@arxontas2323:

Μη γράφεις συνεχόμενα μηνύματα γιατί αντιτίθεται στους κανονισμούς του forum. Εάν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο πρώτο απλά πατάς την "Τροποποίηση".

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη ανασταση σε ολους! παιδια μια ερωτηση: εχω δει καπου οτι το ομνια μπορει να σκαναρει επαγγελματικες καρτες με την καμερα του.αυτη η εφαρμογη την εχει μεσα στο μενου η την βαζουμε μετα? αν το ξερει καποιος ας μου πει την εφαρμογη γιατι με ενδιαφερει...
Link to comment
Share on other sites

κριμα να μην μπενει μεσα στο κινητο η γραφιδα

 

παιιδια η συσκευη εχει μεσα ακουστικα??το κινητο παιζει καλα μουσικη??και τελος ακουγεται δυνατα το ηχειο οταν σε παιρνουνε τηλεφωνο??συγνωμη που σας πριζω αλλα θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα πριν το παρω

 

Εχει ενσυρματα πολυ καλης ποιοτητας.Η αποδοση του σαν ηχειο και στην μουσικη ειναι πολυ καλη, αλλα και στον ηχο κλησης.

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη ανασταση σε ολους! παιδια μια ερωτηση: εχω δει καπου οτι το ομνια μπορει να σκαναρει επαγγελματικες καρτες με την καμερα του.αυτη η εφαρμογη την εχει μεσα στο μενου η την βαζουμε μετα? αν το ξερει καποιος ας μου πει την εφαρμογη γιατι με ενδιαφερει...

 

Φίλε μου η εφαρμογή που θέλεις λέγεται DioOCR και είναι μέσα στην αγγλική ROM στην ελληνική δεν υπάρχει αλλά μπορείς να την βρείς στο δίκτυο, βέβαια δεν είναι και τόσο λειτουργική μιας και δεν έχει ελληνικό OCR αλλά μόνο αγγλικό :)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η εφαρμογή που θέλεις λέγεται DioOCR και είναι μέσα στην αγγλική ROM στην ελληνική δεν υπάρχει αλλά μπορείς να την βρείς στο δίκτυο, βέβαια δεν είναι και τόσο λειτουργική μιας και δεν έχει ελληνικό OCR αλλά μόνο αγγλικό :)

 

τι ειναι το OCR?

Link to comment
Share on other sites

η καμερα τοθ εχει flash??

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη ανασταση σε ολους! παιδια μια ερωτηση: εχω δει καπου οτι το ομνια μπορει να σκαναρει επαγγελματικες καρτες με την καμερα του.αυτη η εφαρμογη την εχει μεσα στο μενου η την βαζουμε μετα? αν το ξερει καποιος ας μου πει την εφαρμογη γιατι με ενδιαφερει...

 

αν θελεις μεσω φωτογραφιας (σκαναροντας) μιας επαγγελματικης καρτας να περνας τα στοιχεια (ονομα,τηλεφωνο κλπ) στο κινητο σου μαλλον θελεις το

samsung smart reader που το κανει αυτο

στο ανεβασα εδω

http://rapidshare.com/files/222827232/Samsung_Smart_Reader.zip.html

και να το εγκαταστησεις στην μνημη τηλεφωνου για να δουλεψει (το πρωτο πανω πανω)

Link to comment
Share on other sites

καλη ανασταση και καλες μασαμπουκες σε όλους έπειτα!ειμαι νέος κάτοχος και νέος στα windows mobile επίσης ,καθώς και ανήσυχο πνευμα. απο την εμπειρία σας πια είναι τα απαραίτητα προγράμματα , πια έκδοση ρομ προτείνεται και που θα τα βρώ αυτά; help please!
Link to comment
Share on other sites

καλη ανασταση και καλες μασαμπουκες σε όλους έπειτα!ειμαι νέος κάτοχος και νέος στα windows mobile επίσης ,καθώς και ανήσυχο πνευμα. απο την εμπειρία σας πια είναι τα απαραίτητα προγράμματα , πια έκδοση ρομ προτείνεται και που θα τα βρώ αυτά; help please!

 

εκτος απο το omniacs.net που σου προτεινει ο athanaso77

υπαρχει και

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/forumdisplay.php?f=125

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...