Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαχαχαχα,εσύ δεν θα βάλεις καμιά....φοβάσαι και θέλω πολύ να είμαι εκεί όταν θα κάνεις αναβάθμιση,σε κόβω να είσαι με σταυρούς,σκόρδα,λιβάνια!!!!

 

:X:X

 

βασικα ακομα παλευω να το σεταρω πληρως.. μεχρι και σημερα το πρωι σεταρα το phonealarm για να εχω ηχητικες ειδοποιήσεις σε low battery, low signal, unread sms missed calls.. και γενικα θελω ακομα να τεσταρω λιγο ηχητικες εντολες με msvoice command και cybercon voice command... etc και οσα προκειψουν.. καλα καλο λεξικο...

 

αμα πω να τα σεταρω ολα απο την αρχη θα καω.. πανω που αρχισα να βρισκω λιγο χρονο για υπνο... θα με παρουνε τα 3ενυχτια παλι..

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

επειδη δεν την παλευω με το resco keyboard...και τα μικροσκοπικα σκινς

 

μπορουμε τελικα να βαλουμε το ελληνικο samsung keyboard στο αγγλικο ρομ και να παιζουμε ελληνικα αγγλικα με PHONEPAD ? που εχει τα γραμματα ανα τριαδες ?

 

και με default english και secondary greek ?

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

Κυρίες,Δεσποινίδες και Κύριοι,

 

Όπως ίσως θα είχατε διαβάσει σε παλαιότερα μηνύματα μου,αγόρασα και εγώ το Omnia από Ελλάδα (Wind) και παρότι παντελώς άσχετος με το χώρο των Windows Mobile, θεωρώ ότι εδώ μέσα βρήκα λύσεις για πάρα πολλά θέματα. Ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι.

Πάραυτα ένα από τα βασικότερα προβλήματα που αντιμετώπιζα μέχρι και εχθές ήταν η αυτονομία της μπαταρίας σε βαθμό που ήθελα να το επιστρέψω πίσω,όσο και αν μου άρεσε...

Όπως και παλαιότερα είχα γράψει (τα ξαναγράφω,ώστε σε όσους "μοιάζουν" τα συμπτώματα να δοκιμάσουν ότι και εγώ και να ενημερώσουν και τους υπόλοιπους...), με ελάχιστη χρήση,με όλες τις λειτουργίες εξοικονόμησης ενέργειας ενεργές,σχεδόν χωρίς κλήσεις,όλα τα ασύρματα πλην gsm κλειστά ,κλπ με το ζόρι έβγαζε 24 ώρες! Επί σχεδόν 3 εβδομάδες έχει ρημάξει σε πλήρεις φορτίσεις (πράσινο LED) με όλους τους τρόπους (σβηστό,αναμένο,κλπ),αλλά μάταια... Μάλιστα τις τελευταίες ημέρες διαπίστωσα ότι η μέγιστη κατανάλωση ενέργειας ήταν όσο η συσκευή ήταν σε "αναμονή" (αναμμένη με μαύρη την οθόνη) και όχι όσο τη χρησιμοποιούσα!!! Εφαρμογές,προγράμματα όλα κλειστά και μετά από πλήρη φόρτιση σε 3-4 ώρες σε απλή κατάσταση αναμονής η μπαταρία έδειχνε περίπου 60% !!!!

Είχα φτάσει στο σημείο να μην πιστεύω αυτά που διαβάζω για όσους είχαν άλλες rom και αυτονομίες που ούτε στο όνειρο μου δεν θα πίστευα.

Όμως όλα αυτά μέχρι χθες!!! Χωρίς αλλαγή rom, χωρίς αλλαγή συσκευής,μπαταρίας, ή φορτιστή,χωρίς κατάργηση προγραμμάτων,χωρίς Hard Resets (κάπου διάβασα ότι κάποιος κάνοντας πολλαπλά Hard Reset σώθηκε).

Απλά,όσοι έχετε αγοράσει τη συσκευή από Ελλάδα αλλάξτε μία και μόνη ρύθμιση:

Στις ρυθμίσεις που αφορούν το φωτισμό της οθόνης επιλέξτε το ΜΗ ΑΥΤΟΜΑΤΟ.

Τα αποτελέσματα στη συσκευή μου απίστευτα!!! Με χρήση wi-fi (πρώτη φορά που κατάφερε να συνδεθεί(;;;)) για μία ώρα,χρήση gps 30',παιχνίδια java 1-1:30 ώρα,κλπ το κινητούλι έδειχνε ακμαίο με 80% εώς αργά το απόγευμα σε σημείο που να πιστεύω ότι έβλεπα εικονική ένδειξη!!! Όμως όχι,διότι και σήμερα (2η ημέρα) λειτουργεί!!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ;;; ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ!!!

Αν λοιπόν όντως και σε εσάς παίξει αυτό το σενάριο,που φυσικά ολόψυχα σας το εύχομαι, διεκδικώ την πρωτιά,ή κάνω λάθος; :lol::lol:

Απλά θα παρακαλούσα να δημοσιοποιήσετε τα αποτελέσματα της δοκιμής σας και επιτέλους να ενημερωθεί η εδώ αντιπροσωπεία για το θέμα αυτό από τους γνώστες του χώρου ώστε να επισπευσθεί η επίσημη διόρθωση μέσω software.

'Αντε βρε, θα με κάνετε επίτιμο μέλος των omniaκηδων!!! :p

Εμένα με το UNICODE και τα Ελληνικά ποιος θα με βοηθήσει να δω!!! Και εδώ έκανα μία πρόοδο λοιπόν! Διαπίστωσα ότι όταν πληκτρολογείς ένα όνομα (στη sim που υπάρχει και το πρόβλημα) με ελληνικούς τους χαρακτήρες μόνο όσους δεν είναι κοινοί με το Αγγλικό πληκτρολόγιο (πχ.Ψ,Ω,Θ,κλπ) και για τους υπόλοιπους που είναι κοινοί με το Αγγλικό πληκτρολόγιο (πχ.Α,Υ,Η,Ρ,κλπ) χρησιμοποιείς το Αγγλικό πληκτρολόγιο,τότε η κάρτα sim δέχεται καταχώρηση ονόματος εώς και 16 χαρακτήρες! Έτσι το πρόβλημα πλέον είναι ότι πρέπει συνεχώς να εναλλάσω γλώσσα χαρακτήρων πληκτρολογίου από Ελληνικά σε Αγγλικά και αντιστρόφως για να γράψω χωρίς το καταραμένο UNICODE. Πως λοιπόν θα μπορούσε να φτιαχτεί ένα τέτοιο Ελληνικό πληκτρολόγιο; HELP ME! Ελπίζω και να σας βοήθησα και να με βοηθήσει όποιος μπορεί σχετικά... :rolleyes:

 

Μπορείς λίγο να μου πεις αυτή η ρύθμιση για την οθόνη που βρίσκεται γιατί δε τη βρίσκω??

Επίσης δώστε μου λίγο τα φώτα σας, ειχα πριν το Ν80 και εχω σωσει ενα back up με τις επαφες, θα ειναι συμβατο αυτο με το omnia έτσι ώστε να τα περάσω αμέσως?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης δώστε μου λίγο τα φώτα σας, ειχα πριν το Ν80 και εχω σωσει ενα back up με τις επαφες, θα ειναι συμβατο αυτο με το omnia έτσι ώστε να τα περάσω αμέσως?

 

Ti backup einai afto? Swse tis epafes sou mesw tou NOKIA PC Suite sto Microsoft Outlook tou ypologisti sou kai meta tha sou einai efkolo na tis peraseis apo to PC sti nea sou syskevi.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και απο μενα ειμαι καινουργιος στην παρεα και θελω και εγω να αγορασω αυτο το κινητακι...δεν θα σας κουρασω πολυ γιατι τις εχω διαβασει ολες τις σελιδες...απλα ξερετε εαν θα το φερει ο γερμανος αγγλικο..??αν θα ερθει σε ασπρο?και τελος διαβασα οτι οταν το συνδεεις με usb αυτοματα εχεις internet και στο κινητο..οποτε ηθελα να ρωτησω εαν παρω ενα wi-fi stick θα εχω ιντερνετ στο κινητο μεσα στο σπιτι χωρις καλωδιο?
Link to comment
Share on other sites

και mp3 και wav

 

:)

 

:ninja:

 

http://rapidshare.com/files/158811841/Just_Hold.rar

 

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποίησες; έχω το Audacity αλλά το ίδιο κομμάτι έχει τετραπλάσιο μέγεθος όταν το έκανα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και απο μενα ειμαι καινουργιος στην παρεα και θελω και εγω να αγορασω αυτο το κινητακι...δεν θα σας κουρασω πολυ γιατι τις εχω διαβασει ολες τις σελιδες...απλα ξερετε εαν θα το φερει ο γερμανος αγγλικο..??αν θα ερθει σε ασπρο?και τελος διαβασα οτι οταν το συνδεεις με usb αυτοματα εχεις internet και στο κινητο..οποτε ηθελα να ρωτησω εαν παρω ενα wi-fi stick θα εχω ιντερνετ στο κινητο μεσα στο σπιτι χωρις καλωδιο?

 

 

wi-fi να το συνδέσεις με το pc σου εννοείς και να δώσεις ασύρματα ιντερνετ στο ομνια,ναι φυσικά και γίνετε.

όσο για τον θέμα γερμανος,γιατί ασχολείσαι και δεν το παίρνεις απο expansys?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποίησες; έχω το Audacity αλλά το ίδιο κομμάτι έχει τετραπλάσιο μέγεθος όταν το έκανα εγω.

 

μου δίνεις 50000 ευρώ και σου λέω!!!!!

 

 

 

*έχω τo roxio easy media creator suite και κάνει τα πάντα.

άσε που πρέπει να είσαι και :ninja:

Link to comment
Share on other sites

μου δίνεις 50000 ευρώ και σου λέω!!!!!

 

 

 

*έχω τo roxio easy media creator suite και κάνει τα πάντα.

άσε που πρέπει να είσαι και :ninja:

 

Μόνο τόσα θες??? Περίμενα περισσότερα..........

Ευχαριστώ για τη βοήθεια:thanks:

Link to comment
Share on other sites

wi-fi να το συνδέσεις με το pc σου εννοείς και να δώσεις ασύρματα ιντερνετ στο ομνια,ναι φυσικά και γίνετε.

όσο για τον θέμα γερμανος,γιατί ασχολείσαι και δεν το παίρνεις απο expansys?

 

εχει ενα σωρο μαγαζακια ελληνικα .. με καλες τιμες.. γιατι να μπλεξει με expansys...

 

τσεκαρε στο skroutz.gr..

 

να προτειματε τα ελληνικα προιοντα.. αλλα με αγγλικες ρομ :lol::lol::lol:

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ OFFICIAL ΤΗΣ SAMSUNG (DZHJ1) ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Ε Π Ι Τ Υ Χ Ω Σ !!!!! ΑΡΙΜΠΑ OMNIACS:hunter::hunter::hunter::superman:
Link to comment
Share on other sites

Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ OFFICIAL ΤΗΣ SAMSUNG (DZHJ1) ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Ε Π Ι Τ Υ Χ Ω Σ !!!!! ΑΡΙΜΠΑ OMNIACS:hunter::hunter::hunter::superman:

 

ψιλοκαλη ε?

μου έχει κάνει εντύπωση η ταχύτητα που εγκαθιστά τα προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και απο μενα ειμαι καινουργιος στην παρεα και θελω και εγω να αγορασω αυτο το κινητακι...δεν θα σας κουρασω πολυ γιατι τις εχω διαβασει ολες τις σελιδες...απλα ξερετε εαν θα το φερει ο γερμανος αγγλικο..??αν θα ερθει σε ασπρο?και τελος διαβασα οτι οταν το συνδεεις με usb αυτοματα εχεις internet και στο κινητο..οποτε ηθελα να ρωτησω εαν παρω ενα wi-fi stick θα εχω ιντερνετ στο κινητο μεσα στο σπιτι χωρις καλωδιο?

 

μπα.. για να εχεις ερωτησεις δεν τις διαβασες ολες.. καποιοες τις πηδηξες..:D

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

ψιλοκαλη ε?

μου έχει κάνει εντύπωση η ταχύτητα που εγκαθιστά τα προγράμματα.

 

για να γραψεις σιγκαμπουρινεζικα πρεπει να βαλουμε εχτρα τουλακι ??:lol:

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

για να γραψεις σιγκαμπουρινεζικα πρεπει να βαλουμε εχτρα τουλακι ??:lol:

 

οχι μόνο δεν θέλει τίποτα,αλλά του μιλάς και τα γράφει μόνο του!!!!!!!

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

ψιλοκαλη ε?

μου έχει κάνει εντύπωση η ταχύτητα που εγκαθιστά τα προγράμματα.

 

ακομα φιλε.σε λιγο θα τα βαλω:D

Link to comment
Share on other sites

Με τη νεα αυτη rom που βγηκε, αν τη βαλουμε και ο μη γεννητο παθει κατι το κινητο, ειμαστε καλυμενοι απο θεμα εγγυησης;
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Με τη νεα αυτη rom που βγηκε, αν τη βαλουμε και ο μη γεννητο παθει κατι το κινητο, ειμαστε καλυμενοι απο θεμα εγγυησης;

 

αν εχεις αγγλικό τότε δεν εχεις πρόβλημα καθώς ει ναι official rom

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις αγγλικό τότε δεν εχεις πρόβλημα καθώς ει ναι official rom

Ναι το αγγλικο εχω. Οποτε μου φαινεται πως πρεπει να διασφαλισω την εγγυηση του πολυποθητου μου!

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Ναι το αγγλικο εχω. Οποτε μου φαινεται πως πρεπει να διασφαλισω την εγγυηση του πολυποθητου μου!

 

και επαναλαμβάνω μπαίνει και με vista,αν γυρίσετε κάποιες σελίδες πολλές δηλαδή πίσω σας είχα πει ότι η νεα ρομ θα υποστηρίζετε και απο vista,βαράτε λοιπόν.

 

*ΟΧΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΗΝ SAMSUNG!!!!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

και επαναλαμβάνω μπαίνει και με vista,αν γυρίσετε κάποιες σελίδες πολλές δηλαδή πίσω σας είχα πει ότι η νεα ρομ θα υποστηρίζετε και απο vista,βαράτε λοιπόν.

 

*ΟΧΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΗΝ SAMSUNG!!!!

 

:)

 

Ναι το διαβασα αυτο και με χαροποιησε μπορω να πω. Βαριεμαι να κανω πραγματα στα xp!

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις αγγλικό τότε δεν εχεις πρόβλημα καθώς ει ναι official rom

 

ναι απλα μην τους πεις οτι ειναι για την σιγκαμπουρι.. και οτι εκανες το φιξ για το version error. γιατι θα φας πορτα..:lol::lol:

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

ναι απλα μην τους πεις οτι ειναι για την σιγκαμπουρι.. και οτι εκανες το φιξ για το version error. γιατι θα φας πορτα..:lol::lol:

 

τι είπες τώρα ?

:!::!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

τι είπες τώρα ?

:!::!::!::!:

 

παιζει το ρομ αυτο αμα το πεταξω στο pc και το τρεξω ?

 

χωρις να εχω κανει το fix για το version error ? γιατι θα βλεπει UK ΧΧ και οχι το DZ...

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σέ όλους τούς φίλους.Συγνωμη εάν έχει απαντηθή αλλά δέν τό είδα κάπου. Εχω τό Omnia μέ τό Ελληνικό μενού μπορώ νά κάνω αναβάθμιση εγώ μέσω τού υπολογιστή μου όπως έκανα στό Νοκια Ν96 σάς ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...