Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπες εδω http://www.ipmart-forum.com/ και κανε μια αναζητηση και θα το βρεις ευκολα

 

ειμαι ασχετος και με δυσκολευεις πολυ.....:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Πως μπορούμε με το Cyberon Voice Command να πατάμε το κουμπί του Bluetooth και να μας ανοίγει η φωνητική κλήση;

:)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

ειμαι ασχετος και με δυσκολευεις πολυ.....:confused:[/QUκ

κατεβασε το απο εδω http://www.freewarepocketpc.net/get-flash-lite-2-1.html

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Κυρίες,Δεσποινίδες και Κύριοι,

 

Όπως ίσως θα είχατε διαβάσει σε παλαιότερα μηνύματα μου,αγόρασα και εγώ το Omnia από Ελλάδα (Wind) και παρότι παντελώς άσχετος με το χώρο των Windows Mobile, θεωρώ ότι εδώ μέσα βρήκα λύσεις για πάρα πολλά θέματα. Ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι.

Πάραυτα ένα από τα βασικότερα προβλήματα που αντιμετώπιζα μέχρι και εχθές ήταν η αυτονομία της μπαταρίας σε βαθμό που ήθελα να το επιστρέψω πίσω,όσο και αν μου άρεσε...

Όπως και παλαιότερα είχα γράψει (τα ξαναγράφω,ώστε σε όσους "μοιάζουν" τα συμπτώματα να δοκιμάσουν ότι και εγώ και να ενημερώσουν και τους υπόλοιπους...), με ελάχιστη χρήση,με όλες τις λειτουργίες εξοικονόμησης ενέργειας ενεργές,σχεδόν χωρίς κλήσεις,όλα τα ασύρματα πλην gsm κλειστά ,κλπ με το ζόρι έβγαζε 24 ώρες! Επί σχεδόν 3 εβδομάδες έχει ρημάξει σε πλήρεις φορτίσεις (πράσινο LED) με όλους τους τρόπους (σβηστό,αναμένο,κλπ),αλλά μάταια... Μάλιστα τις τελευταίες ημέρες διαπίστωσα ότι η μέγιστη κατανάλωση ενέργειας ήταν όσο η συσκευή ήταν σε "αναμονή" (αναμμένη με μαύρη την οθόνη) και όχι όσο τη χρησιμοποιούσα!!! Εφαρμογές,προγράμματα όλα κλειστά και μετά από πλήρη φόρτιση σε 3-4 ώρες σε απλή κατάσταση αναμονής η μπαταρία έδειχνε περίπου 60% !!!!

Είχα φτάσει στο σημείο να μην πιστεύω αυτά που διαβάζω για όσους είχαν άλλες rom και αυτονομίες που ούτε στο όνειρο μου δεν θα πίστευα.

Όμως όλα αυτά μέχρι χθες!!! Χωρίς αλλαγή rom, χωρίς αλλαγή συσκευής,μπαταρίας, ή φορτιστή,χωρίς κατάργηση προγραμμάτων,χωρίς Hard Resets (κάπου διάβασα ότι κάποιος κάνοντας πολλαπλά Hard Reset σώθηκε).

Απλά,όσοι έχετε αγοράσει τη συσκευή από Ελλάδα αλλάξτε μία και μόνη ρύθμιση:

Στις ρυθμίσεις που αφορούν το φωτισμό της οθόνης επιλέξτε το ΜΗ ΑΥΤΟΜΑΤΟ.

Τα αποτελέσματα στη συσκευή μου απίστευτα!!! Με χρήση wi-fi (πρώτη φορά που κατάφερε να συνδεθεί(;;;)) για μία ώρα,χρήση gps 30',παιχνίδια java 1-1:30 ώρα,κλπ το κινητούλι έδειχνε ακμαίο με 80% εώς αργά το απόγευμα σε σημείο που να πιστεύω ότι έβλεπα εικονική ένδειξη!!! Όμως όχι,διότι και σήμερα (2η ημέρα) λειτουργεί!!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ;;; ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ!!!

Αν λοιπόν όντως και σε εσάς παίξει αυτό το σενάριο,που φυσικά ολόψυχα σας το εύχομαι, διεκδικώ την πρωτιά,ή κάνω λάθος; :lol::lol:

Απλά θα παρακαλούσα να δημοσιοποιήσετε τα αποτελέσματα της δοκιμής σας και επιτέλους να ενημερωθεί η εδώ αντιπροσωπεία για το θέμα αυτό από τους γνώστες του χώρου ώστε να επισπευσθεί η επίσημη διόρθωση μέσω software.

'Αντε βρε, θα με κάνετε επίτιμο μέλος των omniaκηδων!!! :p

Εμένα με το UNICODE και τα Ελληνικά ποιος θα με βοηθήσει να δω!!! Και εδώ έκανα μία πρόοδο λοιπόν! Διαπίστωσα ότι όταν πληκτρολογείς ένα όνομα (στη sim που υπάρχει και το πρόβλημα) με ελληνικούς τους χαρακτήρες μόνο όσους δεν είναι κοινοί με το Αγγλικό πληκτρολόγιο (πχ.Ψ,Ω,Θ,κλπ) και για τους υπόλοιπους που είναι κοινοί με το Αγγλικό πληκτρολόγιο (πχ.Α,Υ,Η,Ρ,κλπ) χρησιμοποιείς το Αγγλικό πληκτρολόγιο,τότε η κάρτα sim δέχεται καταχώρηση ονόματος εώς και 16 χαρακτήρες! Έτσι το πρόβλημα πλέον είναι ότι πρέπει συνεχώς να εναλλάσω γλώσσα χαρακτήρων πληκτρολογίου από Ελληνικά σε Αγγλικά και αντιστρόφως για να γράψω χωρίς το καταραμένο UNICODE. Πως λοιπόν θα μπορούσε να φτιαχτεί ένα τέτοιο Ελληνικό πληκτρολόγιο; HELP ME! Ελπίζω και να σας βοήθησα και να με βοηθήσει όποιος μπορεί σχετικά... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,ρε παιδια τι μορφη βιντεο υποστηριζει το κιν?εχω δοκιμασει σχεδον ολες τις μορφες κ παιζει οποια γουσταρειμερικες φορες βιντεο με την ιδια μορφη,avi πχ,αλλα τα παιζει κ αλλα οχι:confused:

 

Χρειάζετε ένα προγραμματάκι επιπλέον που λέγεται TCMP

Μόλις το βάλεις θα καλύψεις ένα μεγάλο ποσοστό αρχείων βίντεο που μπορεί να παίξει το ομνια σου.

ειμαι ασχετος και με δυσκολευεις πολυ.....:confused:

 

Για δοκίμασε εδώ μήπως και διευκολυνθείς φίλε..

 

 

:lol: ετσι που καταντησαμε εδω μεσα σε λιγο θα ανεβασουμε ολα τα freeware τοολς στο ιp-m......

 

:lol:

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Κυρίες,Δεσποινίδες και Κύριοι,

 

Όπως ίσως θα είχατε διαβάσει σε παλαιότερα μηνύματα μου,αγόρασα και εγώ το Omnia από Ελλάδα (Wind) και παρότι παντελώς άσχετος με το χώρο των Windows Mobile, θεωρώ ότι εδώ μέσα βρήκα λύσεις για πάρα πολλά θέματα. Ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι.

Πάραυτα ένα από τα βασικότερα προβλήματα που αντιμετώπιζα μέχρι και εχθές ήταν η αυτονομία της μπαταρίας σε βαθμό που ήθελα να το επιστρέψω πίσω,όσο και αν μου άρεσε...

Όπως και παλαιότερα είχα γράψει (τα ξαναγράφω,ώστε σε όσους "μοιάζουν" τα συμπτώματα να δοκιμάσουν ότι και εγώ και να ενημερώσουν και τους υπόλοιπους...), με ελάχιστη χρήση,με όλες τις λειτουργίες εξοικονόμησης ενέργειας ενεργές,σχεδόν χωρίς κλήσεις,όλα τα ασύρματα πλην gsm κλειστά ,κλπ με το ζόρι έβγαζε 24 ώρες! Επί σχεδόν 3 εβδομάδες έχει ρημάξει σε πλήρεις φορτίσεις (πράσινο LED) με όλους τους τρόπους (σβηστό,αναμένο,κλπ),αλλά μάταια... Μάλιστα τις τελευταίες ημέρες διαπίστωσα ότι η μέγιστη κατανάλωση ενέργειας ήταν όσο η συσκευή ήταν σε "αναμονή" (αναμμένη με μαύρη την οθόνη) και όχι όσο τη χρησιμοποιούσα!!! Εφαρμογές,προγράμματα όλα κλειστά και μετά από πλήρη φόρτιση σε 3-4 ώρες σε απλή κατάσταση αναμονής η μπαταρία έδειχνε περίπου 60% !!!!

Είχα φτάσει στο σημείο να μην πιστεύω αυτά που διαβάζω για όσους είχαν άλλες rom και αυτονομίες που ούτε στο όνειρο μου δεν θα πίστευα.

Όμως όλα αυτά μέχρι χθες!!! Χωρίς αλλαγή rom, χωρίς αλλαγή συσκευής,μπαταρίας, ή φορτιστή,χωρίς κατάργηση προγραμμάτων,χωρίς Hard Resets (κάπου διάβασα ότι κάποιος κάνοντας πολλαπλά Hard Reset σώθηκε).

Απλά,όσοι έχετε αγοράσει τη συσκευή από Ελλάδα αλλάξτε μία και μόνη ρύθμιση:

Στις ρυθμίσεις που αφορούν το φωτισμό της οθόνης επιλέξτε το ΜΗ ΑΥΤΟΜΑΤΟ.

Τα αποτελέσματα στη συσκευή μου απίστευτα!!! Με χρήση wi-fi (πρώτη φορά που κατάφερε να συνδεθεί(;;;)) για μία ώρα,χρήση gps 30',παιχνίδια java 1-1:30 ώρα,κλπ το κινητούλι έδειχνε ακμαίο με 80% εώς αργά το απόγευμα σε σημείο που να πιστεύω ότι έβλεπα εικονική ένδειξη!!! Όμως όχι,διότι και σήμερα (2η ημέρα) λειτουργεί!!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ;;; ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ!!!

Αν λοιπόν όντως και σε εσάς παίξει αυτό το σενάριο,που φυσικά ολόψυχα σας το εύχομαι, διεκδικώ την πρωτιά,ή κάνω λάθος; :lol::lol:

Απλά θα παρακαλούσα να δημοσιοποιήσετε τα αποτελέσματα της δοκιμής σας και επιτέλους να ενημερωθεί η εδώ αντιπροσωπεία για το θέμα αυτό από τους γνώστες του χώρου ώστε να επισπευσθεί η επίσημη διόρθωση μέσω software.

'Αντε βρε, θα με κάνετε επίτιμο μέλος των omniaκηδων!!! :p

Εμένα με το UNICODE και τα Ελληνικά ποιος θα με βοηθήσει να δω!!! Και εδώ έκανα μία πρόοδο λοιπόν! Διαπίστωσα ότι όταν πληκτρολογείς ένα όνομα (στη sim που υπάρχει και το πρόβλημα) με ελληνικούς τους χαρακτήρες μόνο όσους δεν είναι κοινοί με το Αγγλικό πληκτρολόγιο (πχ.Ψ,Ω,Θ,κλπ) και για τους υπόλοιπους που είναι κοινοί με το Αγγλικό πληκτρολόγιο (πχ.Α,Υ,Η,Ρ,κλπ) χρησιμοποιείς το Αγγλικό πληκτρολόγιο,τότε η κάρτα sim δέχεται καταχώρηση ονόματος εώς και 16 χαρακτήρες! Έτσι το πρόβλημα πλέον είναι ότι πρέπει συνεχώς να εναλλάσω γλώσσα χαρακτήρων πληκτρολογίου από Ελληνικά σε Αγγλικά και αντιστρόφως για να γράψω χωρίς το καταραμένο UNICODE. Πως λοιπόν θα μπορούσε να φτιαχτεί ένα τέτοιο Ελληνικό πληκτρολόγιο; HELP ME! Ελπίζω και να σας βοήθησα και να με βοηθήσει όποιος μπορεί σχετικά... :rolleyes:

 

 

Αν όντως φίλε ισχύει κάτι τέτοιο απλά δεν ΠΕΖΕΣΑΙ. Και φυσικά φταίει η ελληνική ρομ η απλά ο αισθητήρας σε κάποιες συσκευές είναι χαλασμένος!... Ας το δοκιμάσουν όσοι έχουνε πρόβλημα να μας πούνε αντυπώσεις αλλά κάτι μου λέει ότι έχεις δίκιο :D +1

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Αν όντως φίλε ισχύει κάτι τέτοιο απλά δεν ΠΕΖΕΣΑΙ. Και φυσικά φταίει η ελληνική ρομ η απλά ο αισθητήρας σε κάποιες συσκευές είναι χαλασμένος!... Ας το δοκιμάσουν όσοι έχουνε πρόβλημα να μας πούνε αντυπώσεις αλλά κάτι μου λέει ότι έχεις δίκιο :D +1

 

δεν νομιζω να φταιει ο αισθητηρας γιατι καποιοι πρεπει να ειπαν οτι μετα απο αλλαγη ρομς τους παιζει καλα..

 

μηπως η συγκεκριμενη ρομ δεν εχει καλο driver για τον αισθητηρα.. κατι που συνηθιζεται σε ελληνικες ρομ. ??

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά κι απο 'μένα, σκέφτομαι κι εγώ ν' αγοράσω GPS αλλα ενσωματωμένο σε κινητό τηλέφωνο, δέν φαντάζομαι τα ενσωματωμένα να μήν είναι πλήρως λειτουργικά GPS (υπάρχει διαφορά ;; )

Θέλω να χρησιμοποιώ το GPS για όσο το δυνατόν περισσότερη ώρα, χωρίς το κινητό να μου καίει τα χέρια απ' την υπερθέρμανση.

 

Με λίγα λόγια τα θέλω όλα: Κανονικότατο GPS ενσωματομένο σε κινητό τηλέφωνο με όσο το δυνατόν κατώτατες θερμοκρασίες γίνεται, σε πολύωρη απασχόληση του GPS.

 

Ποιά η γνώμη σας για το ΜΙΟ Α702 , ΝΟΚΙΑ Ν96 , SonyEricsson Xperia X1

Τελικά το Omnia της Samsung απ' τα χαρακτηριστικά του, με άφησε άφωνο, τί να πώ, ότι θέλω (ραδιόφωνο RDS, WiFi - Bluetooth, τεράστια μνήμη, μεγάλη οθόνη αφής - οπτικό ποντίκι, GPS και άλλα)

Θά 'θελα να ρωτήσω όσους έχουν κάποιο απ' αυτά που έχω ξεχωρίσει, άν έχουν πρόβλημα στην πολύωρη χρήση του GPS ;; (όπως τα HTC)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ nectons,

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το μήνυμα σου,όμως λάβε υπόψη σου ότι αυτό που έγραψα διεπιστώθει στη δική μου μέχρι στιγμής μόνο συσκευή, όπου μέχρι στιγμής πάει θαυμάσια! Επειδή γενικά όπως προανέφερα δεν είμαι και ειδήμων των υπολογιστών και δεν ξέρω πως ακριβώς εύκολα να το κάνω αυτό που ζητάς, θα σε παρακαλούσα όπως το πράξεις ελεύθερα. Έτσι και αλλιώς και εγώ βοήθειες και γνώσεις από εσάς αποκτώ παιδιά οπότε δεν τίθεται θέμα κλόπυραϊτ :lol::lol:

Να είσαι πάντα καλά! Και πάλι σε ευχαριστώ,όπως και όλοι μας φαντάζομαι! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Πως λοιπόν θα μπορούσε να φτιαχτεί ένα τέτοιο Ελληνικό πληκτρολόγιο; HELP ME! Ελπίζω και να σας βοήθησα και να με βοηθήσει όποιος μπορεί σχετικά... :rolleyes:

 

Βάλε το PCMKeyboard

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το PCMKeyboard

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Θα το δοκιμάσω μόλις μπορέσω και φυσικά θα ενημερώσω το φόρουμ ξανά! ;););)

Link to comment
Share on other sites

γιατί παίζει σωστά σε εσένα το pcmkeyboard?

 

Ναι γιατί να μην παίζει? Αν περάσεις τα αρχεία σωστά και βάλεις regional settings ελληνικά δεν έχεις πρόβλημα.

 

Έχω δοκιμάσει το Blimkeys και το hikeyboard αλλά το PCM με έχει καταβολέψει γιατί έχει και σχετικά μεγάλα κουμπιά.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί να μην παίζει? Αν περάσεις τα αρχεία σωστά και βάλεις regional settings ελληνικά δεν έχεις πρόβλημα.

 

Έχω δοκιμάσει το Blimkeys και το hikeyboard αλλά το PCM με έχει καταβολέψει γιατί έχει και σχετικά μεγάλα κουμπιά.

 

σαν σκιν μιλάω,στο ομνια το βλέπεις κανονικά το keyboard?

Link to comment
Share on other sites

σαν σκιν μιλάω,στο ομνια το βλέπεις κανονικά το keyboard?

 

Δεν έχω το Omnia. Αλλά φαντάζομαι αν υπάρχει πρόβλημα θα είναι σε landscape.

 

Να υποθέσω ότι το έχεις δοκιμάσει και δεν...

 

Γιατί δεν κάνετε μια νίξη στο thread στο navimania μήπως μπορεί να βρεθεί ελληνικό skin για το Omnia;

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το Omnia. Αλλά φαντάζομαι αν υπάρχει πρόβλημα θα είναι σε landscape.

 

ααα,εμ πες το ντε!!!!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

να πω κατι που ισως φανει βλακεια.

χθες βραδυ καθως ανοιξα το destinator στο αυτοκινητο μολις ηταν ετοιμο για πλοηγηση κολησε η φωνη στο τερμα απο ενα kenwwod kvt-925dvd που εχω και δεν ανταποκρινονταν οτι και να εκανα. ουτε τα κουμπια ουτε η οθονη αφης τιποτα. εκανα reset αλλα παλι τα ιδια. αφου το αφησα απο χθες μεχρι σημερα το πρωι τωρα ειναι ολα παλι κανονικα. δολευει ρολοι.

διαβασα στο manual οτι αν κολησει το μηχανημα ειναι επειδη εχει κολησει ο επεξεργαστης. λυση ειναι το reset. εμενα δεν επιασε χθες. σημερα ομως ειναι ok.

υπαρχει περιπτωση επειδη ηταν και κοντα το omnia με το samsung να εφταιγε το omnia. μεσω συχνοτητων... δεν ξερω λεω.

υπαρχει τετοια περιπτωση ή ηταν εντελως συμπτωματικο.

sorry για το offtopic

Link to comment
Share on other sites

ναι για αγγλική.

 

εχω ελληνικη rom απο πλαισιο. δεν εχω προβληματα. μπορουμε να ξερουμε αν αξιζει να παμε στην πιο νεα rom αγγλικη ? εννοω αν εχει μεγαλη και εμφανη διαφορα απο την ελληνικη σε θεμα bugs και τετοια. ;)

Link to comment
Share on other sites

εχω ελληνικη rom απο πλαισιο. δεν εχω προβληματα. μπορουμε να ξερουμε αν αξιζει να παμε στην πιο νεα rom αγγλικη ? εννοω αν εχει μεγαλη και εμφανη διαφορα απο την ελληνικη σε θεμα bugs και τετοια. ;)

 

Δεν έχω ελληνικό ομνια!!!!!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι μιλας για αγγλικη rom ετσι ?:ninja:

 

παιζει ρολο ?

 

εγω κινεζικο ρομ δεν βαζω...

 

περιμενω κατι σε ι900ΧΧΗ J or K....

http://galaxyss.blogspot.com/ - all about galaxy s
Link to comment
Share on other sites

παιζει ρολο ?

 

εγω κινεζικο ρομ δεν βαζω...

 

περιμενω κατι σε ι900ΧΧΗ J or K....

 

 

χαχαχαχα,εσύ δεν θα βάλεις καμιά....φοβάσαι και θέλω πολύ να είμαι εκεί όταν θα κάνεις αναβάθμιση,σε κόβω να είσαι με σταυρούς,σκόρδα,λιβάνια!!!!

 

:X:X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...