Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω γιατι νομιζω πως το Ν82 δεν το υποστηριζει?

 

Το υποστηρίζει κανονικότατα, και το έχω δει να γίνεται έτσι όλες τις φορές που αναβάθμισα το λογισμικό του. Άθικτα όλα τα δεδομένα της μνήμης του τηλεφώνου. Μάλιστα το Ν82 ήταν από τις πρώτες συσκευές της Nokia που είχαν αυτή την δυνατότητα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το υποστηρίζει κανονικότατα, και το έχω δει να γίνεται έτσι όλες τις φορές που αναβάθμισα το λογισμικό του. Άθικτα όλα τα δεδομένα της μνήμης του τηλεφώνου. Μάλιστα το Ν82 ήταν από τις πρώτες συσκευές της Nokia που είχαν αυτή την δυνατότητα. ;)

 

Aha! Οκ, απλα νομιζα πως Ν82/95/95-2/96 δεν υποστηριζαν αυτη την δυνατότητα λογω FP1 (?)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι θέμα FP1 ή FP2, απλά η Nokia είχε επιλέξει να ενεργοποιήσει αυτή τη δυνατότητα μόνο σε ορισμένα μοντέλα εκείνης της εποχής, και μάλιστα αυτό έλειπε από ορισμένα κορυφαία τηλέφωνα της Nokia τότε, όπως τα Ν95 και Ν95-8GB. ;)

 

Αν δεν απατώμαι, από εκεί και πέρα, τα περισσότερα - αν όχι όλα - FP2 τηλέφωνα υποστήριζαν αυτή τη δυνατότητα, όπως γίνεται και σε όλα τα 5th Edition κινητά.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

μερικες ιστοσελιδες δεν ανοιγουν γιατι μου γραφει πρεπει να εχεις java scritp ενεργοποιημενο τι πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Αντιμετωπιζω ενα σπαστικο προβλημα με το κινητο... το εχω 2 χρονια τωρα και ολα μια χαρα εδω και κανα δυο μηνες ομως μερικες φορες οταν δεχομαι μηνυμα κολλαει η δονηση και δεν σταματαει με τιποτα και πρεπει να κανω επανεκκινηση το τηλεφωνο... Εχω κανει αναβαθμιση, Soft\hard format και οτι αλλο μπορουσα αλλα τιποτα... καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Αντιμετωπιζω ενα σπαστικο προβλημα με το κινητο... το εχω 2 χρονια τωρα και ολα μια χαρα εδω και κανα δυο μηνες ομως μερικες φορες οταν δεχομαι μηνυμα κολλαει η δονηση και δεν σταματαει με τιποτα και πρεπει να κανω επανεκκινηση το τηλεφωνο... Εχω κανει αναβαθμιση, Soft\hard format και οτι αλλο μπορουσα αλλα τιποτα... καμια ιδεα?

 

Στειλε το σε Nokia Shop ή αλλαξε κινητο

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

πήρα το περασμένο καλοκαίρι το Ν82 black από το πλαίσιο. Του κάνω πριν μερικές μέρες αναβάθμιση από έκδοση 31 σε 35 και διαπιστώνω ότι εξαφανίστηκαν τα ελληνικά σε μενου και γραφή. Κοιτάζω στο google και είδα και στην πίσω πλευρά του κινητού το product code είναι 0560979 όπου σύμφωνα με αυτό το Link http://www.nokiausers.net/forum/nokia-n82/22814-n82-models-official-nokia-product-codes-model-numbers-descriptions.html ανήκει σε γερμανικό μοντέλο (κάγκελο εγώ). Θέλω τώρα να ρωτήσω το εξής, αυτό είναι ένδειξη ότι το κινητό είναι παραεισαγωγής; Ρωτάω γιατί μόλις το πήρα από το Πλαίσιο Κρήτης (το είχα παραγγείλει από Internet) πήγα στην Alpha Copy Ηρακλείου στην Εθν.Αντιστάσεως για όσους ξέρουν, και τους λέω θέλω να ελέγξετε το IMEI και να μου πείτε αν το κινητό είναι παραεισαγωγή για να το γυρίσω πίσω ΠΡΙΝ ανοίξω το κουτί. Μου είπαν όχι και ότι υπάρχει στη βάση δεδομένων τους καταχωρημένο. Οπότε και εγώ δεν το γύρισα. Όχι τίποτα άλλο αλλά τα ίδια μου εχει κάνει και το e-shop σε 2 Sony Ericsson και έπρεπε κάθε φορά να παίρνω 10 τηλέφωνα στην Αθήνα για να βρω το δίκιο μου.

Έχω 4 ακόμα ερωτήσεις. Υπάρχει επίσημο service της Νοκια στο Ηράκλειο Κρήτης; Αν μου πείτε να κοιτάξω το site της να σας ενημερώσω ότι ήδη το έκανα και ότι δείχνει λίγο προπολεμικά service points. Δίνει κάποια της Alpha Copy αλλά όπως ξέρω με αυτήν έπαψε να συνεργάζεται (ή μήπως όχι; ).

Από που μπορεί επιτέλους να πάρει κάποιος κινητό σε αυτή τη χώρα μη παραεισαγωγής για να μην τρέχει μετά για το οτιδήποτε;

Για να μπουν τα ελληνικά θα πρέπει να πληρώσω ή υπάρχει και κάποιος δωρεαν τρόπος. Μου είπαν για το NSS πρόγραμμα από Β-freaks, αλλά προτιμώ κάποιον επίσημο τρόπο.

Τηλέφωνο με την επίσημη αντιπροσωπεία της Nokia στην Ελλάδα υπάρχει;

Βοηθήστε με όσοι ξέρετε και ειδικά όσοι είναι από Κρήτη για το θέμα του service.

 

Έπαθα κ εγώ ακριβώς το ίδιο με το φίλο (ίδιος κωδικός προϊόντος, αυτή τη φορά από Public). Διάβασα την απάντηση που δόθηκε σε αυτό το πρόβλημα και η απορία μου είναι η εξής. Εγώ τώρα είμαι σε έκδοση 35.0.002 (χωρίς Ελληνικά). Στον οδηγό για το NSS φαίνεται να εννοείται ότι η διαδικασία με αυτό το πρόγραμμα γίνεται πριν από κάποια ενημέρωση firmware που πρόκειται να γίνει. Τι πρέπει να κάνω εγώ; Να επιστρέψω στην προηγούμενη έκδοση firmware και μετά να ακολουθήσω τα του οδηγού ή κάτι δεν κατάλαβα καλά και είναι πιο απλά τα πράγματα;

 

Ευχαριστώ πολύ σε κάθε περίπτωση

 

//edit: Τελικά το Ovi Suite μου λέει ότι έχω την πιο πρόσφατη έκδοση firmware αλλά με αφήνει να το ξαναβάλω αν θέλω, οπότε όλα πήγανε καλά;) Ευχαριστώ και πάλι.

Edited by the12plus
Βρήκα τη λύση :p
Caminando...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καταφερα και εσπασα σε ενα σημειο και το αλουμινιο που ενωνει τα καπακια του ν82.

οποτε εκτος απο καπακια θελω και αλλαγη του αλουμηνιου. α και της εσωτερικης μπαταριας γιατι ολο χανει την ωραστο ρισταρτ. ξερετε ρε παιδια που μπορω να παω και ποσο κανει ολο το κολπο? αναγκαστικα νοκια ή και καπου αλλου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καταφερα και εσπασα σε ενα σημειο και το αλουμινιο που ενωνει τα καπακια του ν82.

οποτε εκτος απο καπακια θελω και αλλαγη του αλουμηνιου. α και της εσωτερικης μπαταριας γιατι ολο χανει την ωραστο ρισταρτ. ξερετε ρε παιδια που μπορω να παω και ποσο κανει ολο το κολπο? αναγκαστικα νοκια ή και καπου αλλου?

 

 

μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε αυτο http://www.9volto.gr ,είναι εξυπηρετικοί και συνήθως μπορούν να επέμβουν σε όλες τις συσκεύες.οι τιμές τους είναι λογικές θα έλεγα.

πάρε τους τηλ καλύτερα αν δεν βρείς στη σελίδα αυτό που ψάχνει.

δεν ξερω βέβαια αν το συνολικό κόστος επισκευής συμφέρει βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα και απο εμένα,θέλω να κάνω την εξίς ερώτηση για το κινητό.μπορώ να βάλω κωδικό κλειδόματοσ?και εννοώ να με ρωτάει κάθε φορα που παω να το ξεκλειδώσω κωδικό?γιατί ένας κωδικός κλειδώματος που έχει στις ρυθμήσεις δεν είναι γι αυτό απο ότι δοκίμασα...η έστω αν γίνετε με εξωτερικό πρόγραμμα
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα,θέλω να κάνω την εξίς ερώτηση για το κινητό.μπορώ να βάλω κωδικό κλειδόματοσ?και εννοώ να με ρωτάει κάθε φορα που παω να το ξεκλειδώσω κωδικό?γιατί ένας κωδικός κλειδώματος που έχει στις ρυθμήσεις δεν είναι γι αυτό απο ότι δοκίμασα...η έστω αν γίνετε με εξωτερικό πρόγραμμα

Θα πας Ρυθμίσεις > Γενικές > Ασφάλεια > Τηλέφωνο και κάρτα SIM > Περίοδος αυτ. κλειδώμ. και εκεί θα ορίσεις να κλειδώνει αυτόματα και με κωδικό. Διάβασε και την σελίδα 181 από το βιβλίο με τις οδηγίες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πατώντας το κουμπί on/off βγάζει επιλογή για κλείδωμα με κωδικό.

Το κλειδώνεις με κωδικό και το ξεκλειδώνεις με κωδικό.

Αν τώρα θέλεις να κλειδώνει αυτόματα με κωδικό και να το ξεκλειδώνεις μετά εσύ,πάλι με κωδικό,πήγαινε ρυθμίσεις/ασφάλεια(αν θυμάμαι καλά) και θα βρείς την αντίστοιχη ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Πατώντας το κουμπί on/off βγάζει επιλογή για κλείδωμα με κωδικό.

Το κλειδώνεις με κωδικό και το ξεκλειδώνεις με κωδικό.

Αν τώρα θέλεις να κλειδώνει αυτόματα με κωδικό και να το ξεκλειδώνεις μετά εσύ,πάλι με κωδικό,πήγαινε ρυθμίσεις/ασφάλεια(αν θυμάμαι καλά) και θα βρείς την αντίστοιχη ρύθμιση.

 

 

μια χαρά,ευχαριστώ πολύ,με το on/off το βάζεις τον κωδικό όπτε θέλεις εσυ...ΠΑΡΑ πολύ χρήσημο..

Link to comment
Share on other sites

γινεται hack το Ν82 με firmware 35 hack με το helloox 1.03?

Γίνεται hack αλλά δεν ξέρω αν γίνεται με το HelloOX 1.03. Δοκίμασε με το HelloOX 1.03 και αν δεν γίνεται δοκίμασε με το τελευταίο HelloOX2 2.03.

 

Για ότι άλλο έχει σχέση με το Hack το ρωτάς στο σωστό θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] S60 3rd - Hacks & Patches

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,ποσο σας κραταει η μπαταρια ?

υπαρχει μεγαλυτερη σε χωριτικοτητα?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ρε παιδια,ποσο σας κραταει η μπαταρια ?

υπαρχει μεγαλυτερη σε χωριτικοτητα?

 

Εξαρτάται την χρήση....... Εγώ το έχω 1,5 χρόνο το κινητό και η μπαταρία μου κρατάει 3 μέρες μάξιμουμ αλλά χωρίς να μιλάω πολύ και κλείνοντας το το βράδυ..... Σε κανονικές συνθήκες παραπάνω από δύο μέρες δεν κρατάει.

 

Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάποια άλλη μεγαλύτερης χωρητικότητας η αλήθεια είναι ότι θα με ενδιέφερε και μένα....

Link to comment
Share on other sites

Επισημα δεν υπαρχει μεγαλυτερη.

 

Μονο αν ψαξεις απο αλλης μαρκας.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος ρε παιδιά να μου λύσει αυτήν την απορία θα το εκτιμούσα... Εδώ κι ένα μήνα χάνονται στα καλά καθούμενα από την μνήμη (όχι του τηλεφώνου) τραγούδια και εικόνες.... π.χ. περνάω κάποια τραγούδια στην κάρτα μνήμης ή κατα καιρούς καμιά φωτογραφία, ύστερα από κανά 3μηνο περίπου ενώ δείχνει ότι υπάρχουν οι εικόνες και τα τραγούδια πάω να παίξω κάποιο κομμάτι και δεν το παίζει μου βγάζει κάποιο σφάλμα το ίδιο και με τις εικόνες. Ενώ από τα 4 gb είχα τα μισά γεμάτα μου έδειχνε γεμάτη όλη την κάρτα μνήμης. Στην αρχή λέω τα έχει παίξει η κάρτα μνήμης αλλά προτού την πετάξω ας δοκιμάσω κάτι τελευταίο, κάνω format στην κάρτα μνήμης και περνάω την τελευταία έκδοση λογισμικού στο κινητό, για κάποιο διάστημα δεν είχα πρόβλημα εώς σήμερα που συνέβηκε κάτι διαφορετικό, δεν φαίνονταν πουθενά οι εικόνες και τα τραγούδια μέχρι που πάω στην διαχείρηση αρχείων και βλέπω στον φάκελο music της κάρτας όλα τα τραγούδια που είχα και τα οποία παίζουν, το ίδιο και με τις εικόνες αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν εμφανίζονται στην έκθεση ή στην μουσική, επίσης στον φάκελο sounds και images υπάρχουν κάποια αρχεία που έχουν ακαταλαβιστικα σύμβολα...

 

Τέλος να αναφέρω ότι κάποιες φορές μετά από σύνδεση κινητού pc μου βγάζει τέτοια σφάλματα παρόλο που κάνω ασφαλή κατάργηση και ότι μου πρωτο έβγαλε τέτοιο σφάλμα όταν αποσύνδεσα μία φορά το κινητό χωρίς ασφ. καταργ.......

 

Τώρα το θέμα είναι....τα χει παίξει η κάρτα μνήμης, υπάρχει πρόβλημα με το λογισμικό ή κάποιο θέμα συγχρονισμού, ή μήπως κάποιος ιός γιατί μπαίνω και στο internet.......;

 

Δεν ξέρω παιδιά περιμένω τις απόψεις σας και συγνώμη για το σεντόνι......

Edited by koser
Link to comment
Share on other sites

Κατά 90% φταίει η κάρτα. Είναι η μαμά που είχε το κινητό όπως το πήρες ή την αγόρασες μετά και αν την αγόρασες, ποιας εταιρίας και τι class είναι η κάρτα; Αν δεν αναγράφεται τίποτα πάνω της είναι class 2 (έχουν παρατηρηθεί προβλήματα με τις συγκεκριμένες ενώ με class 4 και 6, κανένα).

 

Υπάρχει και η πιθανότητα κάποια εφαρμογή να δημιουργεί το συγκεκριμένο κόλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά 90% φταίει η κάρτα. Είναι η μαμά που είχε το κινητό όπως το πήρες ή την αγόρασες μετά και αν την αγόρασες, ποιας εταιρίας και τι class είναι η κάρτα; Αν δεν αναγράφεται τίποτα πάνω της είναι class 2 (έχουν παρατηρηθεί προβλήματα με τις συγκεκριμένες ενώ με class 4 και 6, κανένα).

 

Υπάρχει και η πιθανότητα κάποια εφαρμογή να δημιουργεί το συγκεκριμένο κόλλημα.

 

Αυτή που είχε η μαμά είναι 2 gb, αυτήν την αγόρασα και είναι μάρκας Kingston class 4... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν μπαίνω στην κάρτα μνήμης από το κινητό στον συγκεκριμένο φάκελο βλέπω τα τραγούδια ενώ από το κινητό στην εφαρμογή μουσική δεν εμφανίζει τίποτα, πρώτη φορά μου το κάνει αυτό, όπως πολύ περίεργα είναι τα σύμβολα που εμφανίζονται στα αρχεία στους φακέλους images και sounds... Να θέλει κανά format η συσκευή....τί να πω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που είχε η μαμά είναι 2 gb, αυτήν την αγόρασα και είναι μάρκας Kingston class 4... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν μπαίνω στην κάρτα μνήμης από το κινητό στον συγκεκριμένο φάκελο βλέπω τα τραγούδια ενώ από το κινητό στην εφαρμογή μουσική δεν εμφανίζει τίποτα, πρώτη φορά μου το κάνει αυτό, όπως πολύ περίεργα είναι τα σύμβολα που εμφανίζονται στα αρχεία στους φακέλους images και sounds... Να θέλει κανά format η συσκευή....τί να πω...

 

Εγώ έχω μια 4άρα κάρτα Sandisk εδώ κ 3 χρόνια σχεδόν κ δεν είχα κανένα τετοιο πρόβλημα. Δοκίμασε να κανεις φορμάτ και αν συνεχίσει τα ίδια μάλλον θα πάς για καινούρια καρτούλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια 4άρα κάρτα Sandisk εδώ κ 3 χρόνια σχεδόν κ δεν είχα κανένα τετοιο πρόβλημα. Δοκίμασε να κανεις φορμάτ και αν συνεχίσει τα ίδια μάλλον θα πάς για καινούρια καρτούλα.

 

Δεν ξέρω ρε φίλε κι εγώ το πρόβλημα θέλω να πιστεύω πως είναι στην κάρτα....αλλά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αυτό που αναφέρω παραπάνω, ότι τα αρχεία δεν έχουν σβηστεί ούτε αλλοιωθεί, υπάρχουν μέσα στην κάρτα αλλά δεν τα βλέπει η συσκευή σαν να μην τα αναγνωρίζει. Πηγαίνοντας διαχείριση αρχείων τα βλέπω τα τραγούδια και παίζουν κιόλας αλλά δεν μπορώ να τα δω στο μενού στην μουσική, ότι να ναι....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις ανανέωση βιβλιοθήκης μήπως και εμφανιστούν;

 

Και μία ακόμα σκέψη. Τα αρχεία υποθέτω τα έχεις και στον υπολογιστή σου. Σύνδεσε το κινητό σε μαζική αποθήκευση, διέγραψέ τα όλα και ξαναμετάφερέ τα στην κάρτα (καλύτερα σε διαφορετική θέση από αυτή που τα είχες). Αν δεν τα δει κανονικά όλα, κάνε φορματ σε τηλέφωνο και κάρτα χωρίς να επαναφέρεις τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...