Jump to content

Apple iPod Touch: Σχόλια και ερωτήσεις


alexism
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εντάξει ρε παιδιά το Manual τι να το κάνετε?

 

@ vasilis15, Λοιπόν μόλις πάρεις το iPod θα πρέπει να το βάλεις στο iTunes για να ενεργοποιηθεί και μετά να το κάνεις Jailbreak με RedSnow και θα επιλέξεις μόνο Cydia ΟΧΙ το Icy. Μετά από αυτό θα μπορείς να βάλεις και τα τραγούδια. Ανοίγεις το iTunes αφού έχεις συνδεδεμένο το iPod και πηγαίνεις από την "μπάρα" δεξιά στο iPod. Εκεί στην καρτέλα Summary από κάτω λέει Options και εκεί έχεις 4 επιλογές για να κάνεις "τικ". Εκεί θα τικάρεις το manualy manage music and videos έτσι ώστε να μπορείς να κάνει drag and drop τα τραγούδια. Θα ακολουθήσει στο τέλος του ποστ screenshot για να δεις που θα τα κάνεις drag and drop.

 

Ο δεύτερος τρόπος είναι "δυσκολότερος" αλλά σου προσφέρει καλύτερη ταξινόμηση των τραγουδιών με Artworks κτλ (πάρε το πρώτα και μετά μαθαίνεις). Λοιπόν αυτό που κάνεις είναι να πας στην αριστερή μπάρα εκεί που λέει Libraries (πάνω πάνω) στο Music. Μετά θα πατήσεις File --> Add Folder to Library και βρες τον φάκελο που έχεις τα τραγούδια σου μέσα. Όταν θα τα περάσει εσύ θα πατήσεις εκεί που είναι το iPod, θα πας στην καρτέλα Music και όχι στο Summary όπως πριν και τέλος θα πατήσεις Sync Music και από κάτω All Songs and Playlists. Τέλος πατάς το Sync που βρίσκεται κάτω δεξιά (θα ακολουθήσει Screenshot)! ;)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα. :):)

 

EDIT: Να και το Screenshot που σου έλεγα. Ότι απορία έχεις εδώ θα είμαστε μπορείς ελεύθερα να ρωτήσεις! :)

 

http://img269.imageshack.us/img269/3277/87597359.jpg

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

οκ νομιζο οτι καταλαβα(μολις ο παρω θα καταλαβω σιγουρα xDxD) εγω πχ εχω περιπου 5000 τραγουδιαααπο διαφορα σιγροτηματα και τα κανω add στο library toy itune, για να βαλω καποια σιγεκριμενα πρεπι να πατισω το τικ διπλα απο καθε κοματι και μετα να κανω sync?? σωστα ως εδω? με τον δευτερο τον δυσκολο τροπο περναει μεσα και το artwork??

 

PS Σε ευχαριστω πολυ andreas_ku990 για την βοηθεια σου :):)

Link to comment
Share on other sites

οκ νομιζο οτι καταλαβα(μολις ο παρω θα καταλαβω σιγουρα xDxD) εγω πχ εχω περιπου 5000 τραγουδιαααπο διαφορα σιγροτηματα και τα κανω add στο library toy itune, για να βαλω καποια σιγεκριμενα πρεπι να πατισω το τικ διπλα απο καθε κοματι και μετα να κανω sync??

Δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Θα πρέπει αντί να πατήσεις Add Folder To Library να πατήσεις Add File To Library και επιλέγεις ποια να βάλεις, αν πατήσεις όμως Add Folder θα πρέπει να βάλεις φάκελο, βέβαια υπάρχει και η επιλογή να διαγράψεις από το iTunes από την καρτέλα Music!

 

Τώρα για το Artwork (αλλιώς ID3 Tag) αν υπάρχει νομίζω (δεν είμαι σίγουρος) θα το βάλει, αν όχι το βάζεις εσύ (πολύ εύκολα).

 

Αν επιλέξεις τον εύκολο τρόπο βάζεις ότι τραγούδι θες και δεν κάνεις Sync απλά Drag and Drop

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

οκ νομιζο οτι καταλαβα(μολις ο παρω θα καταλαβω σιγουρα xDxD) εγω πχ εχω περιπου 5000 τραγουδιαααπο διαφορα σιγροτηματα και τα κανω add στο library toy itune, για να βαλω καποια σιγεκριμενα πρεπι να πατισω το τικ διπλα απο καθε κοματι και μετα να κανω sync??

Δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Θα πρέπει αντί να πατήσεις Add Folder To Library να πατήσεις Add File To Library και επιλέγεις ποια να βάλεις, αν πατήσεις όμως Add Folder θα πρέπει να βάλεις φάκελο, βέβαια υπάρχει και η επιλογή να διαγράψεις από το iTunes από την καρτέλα Music!

 

Τώρα για το Artwork (αλλιώς ID3 Tag) αν υπάρχει νομίζω (δεν είμαι σίγουρος) θα το βάλει, αν όχι το βάζεις εσύ (πολύ εύκολα).

 

Αν επιλέξεις τον εύκολο τρόπο βάζεις ότι τραγούδι θες και δεν κάνεις Sync, απλά Drag and Drop

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Θα πρέπει αντί να πατήσεις Add Folder To Library να πατήσεις Add File To Library και επιλέγεις ποια να βάλεις, αν πατήσεις όμως Add Folder θα πρέπει να βάλεις φάκελο, βέβαια υπάρχει και η επιλογή να διαγράψεις από το iTunes από την καρτέλα Music!

 

Τώρα για το Artwork (αλλιώς ID3 Tag) αν υπάρχει νομίζω (δεν είμαι σίγουρος) θα το βάλει, αν όχι το βάζεις εσύ (πολύ εύκολα).

 

Αν επιλέξεις τον εύκολο τρόπο βάζεις ότι τραγούδι θες και δεν κάνεις Sync απλά Drag and Drop

 

ε τοτε που χρησιμευουν τα τικ που εχει αριστερα απο τα τραγουδιοα στο itunes??

sorry που σας πρηζω αλλα ειμαι ασχετος

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι λες στο τελευταίο σου μήνυμα. (πάρε το εσύ και ύστερα τα βρίσκουμε :p)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

ε τοτε που χρησιμευουν τα τικ που εχει αριστερα απο τα τραγουδιοα στο itunes??

sorry που σας πρηζω αλλα ειμαι ασχετος

Το τικ υπάρχει για όταν επιλέξεις "sync checked items only" ή κάπως έτσι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι για play?? Δηλαδή απλά για να παίζουν?? Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτό γιατί εγώ έβαλα όλα τα τραγούδια, δεν επέλεξα πια να βάλω
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει επιλογή για να βάλεις μόνο τα επιλεγένα τραγούδια στο ipod

 

edit..μιας και θα το πάρεις..ξεκίνα από τώρα το δίαβασμα το iphonehellas ή στον pperikli!

ακόμα..ξεκίνα να τακτοποιάς τα τραγούδια το itunes για να είσαι έτοιμος και να είναι και κάπως καλά οργανωμένα

5000 τραγούδια είναι πολλά..περίπου 20gb! άρα πας για 32!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη είσαι απίστευτος. Δίνεις μια ξερή απάντηση και δεν λες πως γίνεται:p θα δοκιμάσω αυριο να δω αν και πως γίνεται αυτό που λες
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη είσαι απίστευτος. Δίνεις μια ξερή απάντηση και δεν λες πως γίνεται:p θα δοκιμάσω αυριο να δω αν και πως γίνεται αυτό που λες

 

εκεί που επιλέγεις πως θες να κάνεις sync...επιλέγεις το sync only checked songs and videos

 

με αυτό τον τρόπο θα μπουν στο iphone/ipod όλα τα τραγούδια-βίντεο που είναι επιλεγμένα

 

 

(αν κάποιος δεν κατάλαβε..ξαναρώτα να δείξω με εικόνες!)

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ένα τραγούδι δεν είναι τσεκαρισμένο το κουτάκι του, τότε όταν θα πάει να το παίξει το iTunes δε θα το κάνει αλλά θα το προσπεράσει. Επιπλέον, αν στις ρυθμίσεις του iPod έχεις επιλέξει το "Sync only checked songs and videos" τότε τα τραγούδια που δεν έχουν τσεκαρισμένο το κουτάκι δεν θα περάσουν στο iPod!

 

Στην ουσία, είναι ένας τρόπος να αγνοείς τραγούδια χωρίς να τα σβήνεις τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Stereo για την πληροφορία! :) Δεν το ήξερα αυτό εγώ
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια σκεφτομαι να αγορασω το ipod touch 8gb γτ δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα για το iphone ξερει κανεις τισ διαφορες τους εκτος του οτι το ενα ειναι τηλεφωνο και εχει καμερα. το ipod εχει bluetooth και gps? επισης τις εφαρμογες για το iphone μπορω να τις βαλω και στο ipod? το ipod εχει μικροφωνο η αν οχι μπορω να συνδεσω ετσι ωστε να μιλαω μεσω skype η msn? επισης το ηχειο του ipod ειναι καλο?
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια σκεφτομαι να αγορασω το ipod touch 8gb γτ δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα για το iphone ξερει κανεις τισ διαφορες τους εκτος του οτι το ενα ειναι τηλεφωνο και εχει καμερα. το ipod εχει bluetooth και gps? επισης τις εφαρμογες για το iphone μπορω να τις βαλω και στο ipod? το ipod εχει μικροφωνο η αν οχι μπορω να συνδεσω ετσι ωστε να μιλαω μεσω skype η msn? επισης το ηχειο του ipod ειναι καλο?

Γειά σου,

To iPod δεν έχει GPS, κάμερα, μικρόφωνο.

Μπορείς να βάλεις όλες τις εφαμοργές στο iPod.Για αυτό δεν έχουν και ξεχωριστό store.

Μικρόφωνο έχουν τα ακουστηκά των 22 ευρώ.Τα έχω πάρει.Δουλέυουν μια χαρά και στο Skype μιλάς άνετα.Χωρίς καθυστέρηση!

Το ηχείο του είναι πολύ καλό αλλά πολύ χαμηλό.Η ένταση του είναι ακριβώς το αντίθετο από το Ν73!

To BlueTooth που έχει είναι μόνο για να ακούς σε ασύρματα BlueTooth;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια σκεφτομαι να αγορασω το ipod touch 8gb γτ δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα για το iphone ξερει κανεις τισ διαφορες τους εκτος του οτι το ενα ειναι τηλεφωνο και εχει καμερα. το ipod εχει bluetooth και gps? επισης τις εφαρμογες για το iphone μπορω να τις βαλω και στο ipod? το ipod εχει μικροφωνο η αν οχι μπορω να συνδεσω ετσι ωστε να μιλαω μεσω skype η msn? επισης το ηχειο του ipod ειναι καλο?

 

bluetooth-gps δεν έχει

οι περισσότερες εφαρμογές μπαίνουν

δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω έχει,αν δεν έχει παίρνεις τα ακούστικα,(νομίζω είναι τα καινούργια στο κούτι) που έχουν μικρόφωνο

το ήχειο καλό δεν το λες,αν είσαι μόνος σου σε κλειστό χώρο θα το ακούς!

 

edit...δεν πρόλαβα τον Ισηδώρο..

εφαρμόγες δεν μπαίνουν όλες..το ξαναλεώ

για την ποιότητα του ηχείου δεν είναι και πολύ καλή

για τα ακουστικά υπάρχουν στο κουτί..(νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λένε τα παιδιά, μικρόφωνο, GPS και κάμερα δεν έχει. Το Bluetooth δουλεύει μόνο με ακουστικά δεν μπορείς να στείλεις και να παραλάβεις αρχεία (ούτε στο iPhone γίνεται αλλά υπάρχει πρόγραμμα το οποίο μάλλον θα βγει και για iPod). Τώρα όσο αφορά τα ακουστικά αυτά που έχει μέσα στο κουτί αν θυμάμαι καλά δεν έχουν μικρόφωνο έτσι θα πρέπει να αγοράσεις άλλα για να μιλάς μέσω Skype με τος φίλους σου. Το εξωτερικό του ηχείο είναι πολύ χαμηλό (πιο χαμηλό και από το πρώτο iPhone) αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι για μουσική με ακουστικά όπου τα καταφέρνει περίφημα!
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Να μην ξεχνάμε βέβαια πως δεν έχει κανονικό ηχείο. Όλη η μεταλλική πίσω πλευρά του χρησιμεύει σαν ηχείο.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι δίπλα από την υποδοχή των ακουστικών!

Βάλτε ένα ΜΡ3 και παρατηρηστε το.

 

Σκεφτήτε καλά όσοι θέλετε να πάρετε το iPod Touch!:shock::cold:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι δίπλα από την υποδοχή των ακουστικών!

Βάλτε ένα ΜΡ3 και παρατηρηστε το.

 

νομίζω είναι απο πίσω..

πάντως εκεί που λες δεν είναι

 

 

*πάτα και καμία φόρα τροποποιήση..δεν κάνει κακό.:p φιλικά Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

 

Απο τα πιο χαζά άρθρα που έχω διαβάσει.

Βεβιασμένο και γεμάτο ασχετοσύνες και λαϊκίστικες υπερβολές, από πάνω μέχρι κάτω!

Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία συσκευή που υπερθερμαίνεται. Ε και;; και αυτά τα "ένα παιδί κάπου κάποτε" χωρίς συγκεκριμένες πληροφορίες, δεν είναι και πολύ πειστικά. Ακόμα και αλήθεια να είναι όμως κάτι τέτοιο τα λαϊκίστικα "iPod χειροβομβίδα" είναι δημοσιογραφία του χειρίστου βαθμού.

 

Επίσης, ενημερωτικά, εκεί στην Apple δε δουλεύουν ο Αλλάχ, ο Θεός και ο Βούδας και δεν παράγουν... συννεφάκια και αστεράκια. Εννοείται πως θα γίνουν λάθη και εννοείται πως αφού μιλάμε για τεχνολογικά προϊόντα, θα υπάρξουν τεχνικά προβλήματα.

 

Σάμπως η Apple φτιάχνει την μπαταρία άλλωστε;;;

 

Όσο για τους "χάκερς" θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω πως είναι "πονοκέφαλος" για την Αpple. Μπορεί η ίδια να λέει κάτι τέτοιο (γιατί αυτό άλλωστε οφείλει να κάνει) αλλά σκεφτείτε:

 

1) Πόσοι άνθρωποι στον κόσμο ΔΕΝ θα είχαν αγοράσει το iPhone πρώτης γενιάς, αν δεν είχε χακαριστεί

 

και 2) Με δεδομένο ότι το Appstore δεν της αποφέρει τρελά κέρδη και δεν περιμένει να "ζήσει" από αυτό η Apple, ειλικρινά, το "χακάρισμα" της συσκευής της (iTouch, iPhone) εκτός από το να προσελκύει ΠΟΛΟΟΟΟΟΥΣ παραπάνω χρήστες ακριβώς επειδή ξέρουν πως θα βρουν επίσημα αλλά και ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ πολλές εφαρμογές, τι κακό μπορεί ουσιαστικά να της κάνει;

 

Επίσης, έλεος πια με τα ελληνικά ΜΜΕ.

Ο κάθε δημοσιογραφίσκος κάθεται και γράφει ό,τι του κατέβει, και επίσης δεν κάνει και μια στοιχειώδη έρευνα για αυτά που γράφει:

 

"ιστοσελίδα iΤune"

Ούτε ιστοσελίδα είναι, ούτε "iTune" λέγεται.

 

Τι το παλεύουνε το σπορ και δεν κάθονται με το pick-up τους οι κακόμοιροι;;

Και ας αφήσουν εμάς τους υπόλοιπους "πραγματικούς κατόχους της συσκευής" (γιατί υπάρχουν και οι άλλοι που είναι φαντάσματα και ψεύτικοι!!) να περιμένουμε "ένα αναβαθμισμένο λογισμικό" (και όχι μια αναβάθμιση λογισμικού!).

 

Ασχετοσύνη σε στιγμές δόξας!!!

 

ΥΓ: Μου θυμίζει τις γιαγιάδες που έρχονται στη δουλειά και ψάχνουν (μάταια) κάτω από τα laptop κανένα που να μην είναι "Made in China" γιατί πέρσι είχε πάρει πολυμίξερ κινέζικο η τριτοξάδερφη του μπατζανάκη τους και της έσκασε!!! χαχαχαχαχαχα

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...