Jump to content

Apple iPod Touch: Σχόλια και ερωτήσεις


alexism
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγω εχω την ιδια ερωτηση,αλλα οχι για το αν αξιζει σαν συσκευη,γιατι αξιζει,αυτο που με καει ειναι αν θα βγει κανενα καινουριο ipod και κλαιω τα λευτα μου,δηλαδη αξιζει να περιμενω κανα 2 μηνες?ακομα δεν εχει ουτε καν ανακοινωθει κατι,δηλαδη μεχρι να ερθει στην ελλαδα θα κανει πολλη καιρο....ποιες ειναι οι γνωμες σας?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγω εχω την ιδια ερωτηση,αλλα οχι για το αν αξιζει σαν συσκευη,γιατι αξιζει,αυτο που με καει ειναι αν θα βγει κανενα καινουριο ipod και κλαιω τα λευτα μου,δηλαδη αξιζει να περιμενω κανα 2 μηνες?ακομα δεν εχει ουτε καν ανακοινωθει κατι,δηλαδη μεχρι να ερθει στην ελλαδα θα κανει πολλη καιρο....ποιες ειναι οι γνωμες σας?

 

Ακου να σου πω και καινουργιο θα βγει σεπτεμβριο δηλαδη σε 6 μηνες,Τι να περιμενεις τοσο πολυ καιρο .Και τι αλλο να προσθεσουναι πια δεν εχουν και πολλα να βαλουν αφου εχι τα παντα.Σε συμβουλευχ να το παρεις.Και τωρα που τα λεμε ασ μην ειμαστε ετσι δηλαδη να περιμενουμε κατι καινουργιο να το παρουμε και μετα απο 3 μηνες που βγαινει κατι αλλο να θελουμε παλι να το παρουμε.Αμα ειναι ετσι την βαψαμε

Link to comment
Share on other sites

@mol αξίζει το 4th gen. Είδα διαφορά μεγάλη στα γραφικά όντως. Retina HD display, πολύ καλά γραφικά εαν παίζεις παιχνίδια. Πάντως κατά τη γνώμη μου 8GB δεν θα έπαιρνα εκτός εαν το συγχρονίζεις συνέχεια στον υπολογιστή.

Οπότε σκέφτομαι εαν παίζεις πολλά παιχνίδια πήγαινε για 4th Gen 8GB - εφόσον δεν έχεις θέμα με τη χωρητικότητα. Αν είσαι πιο πολύ της μουσικής πήγαινε για 3rd Gen 32 GB

 

@Ale_1_3 Δοκίμασες σε άλλη USB θύρα; Επίσης το ipod σου το δοκίμασες σε άλλο υπολογιστή; Σημαντικές πληροφορίες που δεν μας έχεις πει! Στη πρίζα δοκίμασες; Πες μας εαν θές να δούμε τι μπορεί να φταίει.

 

@Nikolas9799 Καραλέει! Λέει και πολύ μάλιστα, κοιμάμαι με αυτό στην αγκαλιά χα χα! Αν σου αρέσουν τα παιχνίδια, η καλή ακουστική του ήχου και να βλέπεις video θα σου έλεγα να το βουτήξεις. Είχες ποτέ στο παρελθόν iPod ή iPhone?

Όσο για φτηνό θα σου έλεγα να κοιτάξεις στις αγγελίες του myPhone.gr (μεταχειρισμένο) αλλά πρέπει να έχεις πάνω απο 100 ή 300 μηνύματα στο φόρουμ (δεν θυμάμαι) για να έχεις πρόσβαση. Θα βρείς καλές αγγελείες φαντάζομαι. Μην το φοβάσαι το μεταχειρισμένο αρκεί να το ψάξεις καλά το θέμα.

 

@Chrisim αξίζει. Πάρε το. Δεν νομίζω να βγεί καινούριο iPod τόσο σύντομα (iPhone 5 λέγεται ότι θα βγεί αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία). Επίσης σε αυτό το site έχεις συμβουλή τι συμφέρει να αγοράσεις και τί όχι. http://buyersguide.macrumors.com/ Σου λέει δηλαδή πχ ότι το Classic θα βγεί σύντομα για αυτο μην το αγοράσεις. Αν θες έχε το υπόψιν. :P Πάντως δεν λέει να περιμένεις τόσο πολύ. Είμαι σίγουρη πως θα μείνεις ευχαριστημένος με την αγορά :-)

 

Λοιπόν και τώρα πάμε σε εμένα, έχω ένα θέμα με το Cydia. Κολλάει στο downloading packages και διάβασα ΕΔΩ τι πρέπει να κάνω αλλά δεν τα ξέρω αυτά καλά.

 

"I found out what the issue was, bad repo address. I added xsellize.com/cydia.php by mistake, cydia treated it as a repo but did not add it in the list so i could not delete it. This was putting me in the downloading packages loop. I ssh'd in, from root navigated to /etc/apt/sources.list.d/cydia.list. dl'd this list to my desktop, then opened with BBEdit (use whatever list editor). Found the xsellize.com/cydia.php line, deleted it, saved it, and moved the new file back to iphone. fix'd"

 

Μετάφραση εν σύνοψη, λέει ότι πρέπει να μπώ με το iPhoneBrowser να βρώ το Cydia.list. Το βρήκα, αυτό το κάνω edit με notepad και το ξαναπετάω μέσα; Δηλαδή να κάνω delete τα bad repo? Ξέρει κανείς τίποτα πάνω σε αυτά;

Κοντεύω να τρελαθώ δεν κάνει downloading packages και δεν μπορώ να βάλω/βγάλω source νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηρα!!!!Μια ερωτηση,ειναι λογικο να καιει η συσκευη μετα απο καμια ωρα χρησης με παιχνιδια μουσικη κτλπ??Μου εκανε πολλη ενυπωση αυτο,καιει το πισω μερος της συσκευης.....
Link to comment
Share on other sites

@mol αξίζει το 4th gen. Είδα διαφορά μεγάλη στα γραφικά όντως. Retina HD display, πολύ καλά γραφικά εαν παίζεις παιχνίδια. Πάντως κατά τη γνώμη μου 8GB δεν θα έπαιρνα εκτός εαν το συγχρονίζεις συνέχεια στον υπολογιστή.

Οπότε σκέφτομαι εαν παίζεις πολλά παιχνίδια πήγαινε για 4th Gen 8GB - εφόσον δεν έχεις θέμα με τη χωρητικότητα. Αν είσαι πιο πολύ της μουσικής πήγαινε για 3rd Gen 32 GB

 

@Ale_1_3 Δοκίμασες σε άλλη USB θύρα; Επίσης το ipod σου το δοκίμασες σε άλλο υπολογιστή; Σημαντικές πληροφορίες που δεν μας έχεις πει! Στη πρίζα δοκίμασες; Πες μας εαν θές να δούμε τι μπορεί να φταίει.

 

@Nikolas9799 Καραλέει! Λέει και πολύ μάλιστα, κοιμάμαι με αυτό στην αγκαλιά χα χα! Αν σου αρέσουν τα παιχνίδια, η καλή ακουστική του ήχου και να βλέπεις video θα σου έλεγα να το βουτήξεις. Είχες ποτέ στο παρελθόν iPod ή iPhone?

Όσο για φτηνό θα σου έλεγα να κοιτάξεις στις αγγελίες του myPhone.gr (μεταχειρισμένο) αλλά πρέπει να έχεις πάνω απο 100 ή 300 μηνύματα στο φόρουμ (δεν θυμάμαι) για να έχεις πρόσβαση. Θα βρείς καλές αγγελείες φαντάζομαι. Μην το φοβάσαι το μεταχειρισμένο αρκεί να το ψάξεις καλά το θέμα.

 

@Chrisim αξίζει. Πάρε το. Δεν νομίζω να βγεί καινούριο iPod τόσο σύντομα (iPhone 5 λέγεται ότι θα βγεί αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία). Επίσης σε αυτό το site έχεις συμβουλή τι συμφέρει να αγοράσεις και τί όχι. http://buyersguide.macrumors.com/ Σου λέει δηλαδή πχ ότι το Classic θα βγεί σύντομα για αυτο μην το αγοράσεις. Αν θες έχε το υπόψιν. :P Πάντως δεν λέει να περιμένεις τόσο πολύ. Είμαι σίγουρη πως θα μείνεις ευχαριστημένος με την αγορά :-)

 

Λοιπόν και τώρα πάμε σε εμένα, έχω ένα θέμα με το Cydia. Κολλάει στο downloading packages και διάβασα ΕΔΩ τι πρέπει να κάνω αλλά δεν τα ξέρω αυτά καλά.

 

"I found out what the issue was, bad repo address. I added xsellize.com/cydia.php by mistake, cydia treated it as a repo but did not add it in the list so i could not delete it. This was putting me in the downloading packages loop. I ssh'd in, from root navigated to /etc/apt/sources.list.d/cydia.list. dl'd this list to my desktop, then opened with BBEdit (use whatever list editor). Found the xsellize.com/cydia.php line, deleted it, saved it, and moved the new file back to iphone. fix'd"

 

Μετάφραση εν σύνοψη, λέει ότι πρέπει να μπώ με το iPhoneBrowser να βρώ το Cydia.list. Το βρήκα, αυτό το κάνω edit με notepad και το ξαναπετάω μέσα; Δηλαδή να κάνω delete τα bad repo? Ξέρει κανείς τίποτα πάνω σε αυτά;

Κοντεύω να τρελαθώ δεν κάνει downloading packages και δεν μπορώ να βάλω/βγάλω source νομίζω!

Ευχαριστω πολυ στο παρελθον ειχα ενα 2G και το εχω ακομα οταν ελεγα αν αξιζει εννοω με τα χαρακτηριστικα γιατι αλλιως ξερω οτι ειναι πολυ πρωτο λοιπον εγω το αγοραζω.Αλλα καινουργιο 32GB το βρηκα φθηνο μονο

αμερικη στο amazon.com .Αλλα φοβαμαι αν εχει τελωνειο λετε να μου το σταματησουν υπαρχει πηθανοτητεσ να ερθει και να μην μ εχει πιασει το τελωνειο.?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανείς υπόψιν του καμία βάση για στήριξη touch 4G στο παρμπρίζ;

Να μην καλύπτετε όμως ο φακός της κάμερας γιατί θέλω να τραβάω βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω sp3cial για την αποψη σου. η χρηση που (φανταζομαι πως) θα κανω ειναι μουσικη, αρκετο ιντερνετ και κανα παιχνιδακι. οποτε φανταζομαι οτι ειτε παρω το 2nd, ειτε το 3rd gen, ειτε το 4th gen για μενα θα ναι το ιδιο :)

 

ωρα για μια βολτα στο ebay να τσεκαρω τιμες :p

 

αν(λεμε αν :p) παρω το 4th θα ειναι 8αρι. στο 3rd και 2nd θα δω 16αρι ή 32αρι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εχω το εξης προβλημα.... Ανοιγω το ασυρματο δικτυο στο i pod βρισκει διαθεσιμα δικτυα , τα τσεκαρει(που σημαινει οτι συνδεεται, αλλα δεν μπορω να χρησιμοποιησω τις εφαρμογες που απαιτουν internet.... Δηλαδη βρισκει δικτυα αλλα δεν συνδεεται? Τι συμβαινει? Το εχω δοκιμασει και στο σπιτι που εχω wifi με κωδικο και δινω κανονικα τον κωδικο και σε δικτυα ελευθερα του πανεπιστημιου μου αλλα παλι τιποτα.... πριν λιγες μερες συνδεοταν κανονικα...δεν ειχα ξανααντιμετωπισει παρομοιο θεμα..... Εριξα και μια ματια στις οδηγιες εδω: http://support.apple.com/kb/ts1398 ,εκανα ολα οσα λεει αλλα παλι τιποτα....:( αν ειχατε καποια ιδεα θα το εκτιμουσα πολυ...
Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα.... Ανοιγω το ασυρματο δικτυο στο i pod βρισκει διαθεσιμα δικτυα , τα τσεκαρει(που σημαινει οτι συνδεεται, αλλα δεν μπορω να χρησιμοποιησω τις εφαρμογες που απαιτουν internet.... Δηλαδη βρισκει δικτυα αλλα δεν συνδεεται? Τι συμβαινει? Το εχω δοκιμασει και στο σπιτι που εχω wifi με κωδικο και δινω κανονικα τον κωδικο και σε δικτυα ελευθερα του πανεπιστημιου μου αλλα παλι τιποτα.... πριν λιγες μερες συνδεοταν κανονικα...δεν ειχα ξανααντιμετωπισει παρομοιο θεμα..... Εριξα και μια ματια στις οδηγιες εδω: http://support.apple.com/kb/ts1398 ,εκανα ολα οσα λεει αλλα παλι τιποτα....:( αν ειχατε καποια ιδεα θα το εκτιμουσα πολυ...

το ipod touch εχει παντως το χειροτερο wifi δεκτη συγκριτικα με ολες τις αλλες συσκευες που εχω δοκιμασει στον ιδιο χωρο....απαραδεκτο

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω τ εξης προβλημα.Σημερα τ πρωι ηθελα να περασω ενα τραγουδι στο ipod (3η γενια) κ με το που το συνδεβ μου εβγαλε οτι υπαρχει προβλημα και θα πρεπει να κανω restore.τελος σπαντων εκανα (δυο φορεσ μαλιστα γιατι την πρωτη φορα μου εβγαλε ενα error) και τωρα που υποτιθεται οτι ειναι κανονικο κ "καινουριο" δεν μου περναει τιποτα απο τ itunes.οταν λεω τιποτα,τιποτα.κανει κανονικα συγχρονισμοσ κι ενω πανω στο itunes λεει ξερω γω "30 απο 160 ..." (καταλαβαινεται τι εννοω) οταν ολοκληρωνεται ο συγχρονισμοσ και ανοιγω τη μουσικη μου στο ipod μου λεει οτι δεν υπαρχει τιποτα...τι να κανω?εχω φαει 4 ωρεσ...:worry:

 

[Η γραφή τύπου sms απαγορεύεται. Επόμενα μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς ειδοποίηση.]

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπαιρα.!!

Λοιπον παιδες χρειαζομαι την βοηθεια σασ πριν ενα μηνα πηρα το ipod touch τo 64 gb το καινοθριο.θελω να κατεωασω προγραμματα παιχνιδια εφαρμογες και αλλα που ειναι free.ομως καθε φορα που παω να κατεβασω μου λεει πωσ το aplle id δεν ειναι ολοκλοιρομενο και μου ζηταει να βαλω καστα(visa και τετοιεσ) ομωσ ενας φιλοσ μου δεν εκανε τπτ απο αφτα και κατεβαζει οτι free θελει.μηπωσ εκανα καποια βλακια στην δηλωση του και αν ναι τι.??pliz βοηθηστεμαι.

Link to comment
Share on other sites

Στο itunes χωρίς να εισαι συνδεδεμένος με τον λογαριασμό σου θα πας να κατεβάσεις μια τζάμπα εφαρμογή και όταν σου ζητήσει το apple id σου τότε θα κάνεις την διαδικασία για την δημιουργία λογαριασμού,νέου διαφορετικου από αυτο που έχεις τώρα, μόνο έτσι θα σου δώσει την δυνατότητα να κάνεις λογαριασμό χωρίς πιστωτική κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο ακολουθησα της οδηγιες σου μα παλι το ιδιο μου εβγαλε.θα γινοταν μου εφτιαχνες ενα apple id εσυ και μου το εστελνες με μηνυμα γιατι δεν ξερω τη αλλο να κανω.ευχαριστω εκ τον πρωτερων.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο itunes χωρίς να εισαι συνδεδεμένος με τον λογαριασμό σου θα πας να κατεβάσεις μια τζάμπα εφαρμογή και όταν σου ζητήσει το apple id σου τότε θα κάνεις την διαδικασία για την δημιουργία λογαριασμού,νέου διαφορετικου από αυτο που έχεις τώρα, μόνο έτσι θα σου δώσει την δυνατότητα να κάνεις λογαριασμό χωρίς πιστωτική κάρτα.

 

να αναφερουμε οτι αυτο γινεται απο τον υπολογιστη οχι στο το ιδιο το iPod

Link to comment
Share on other sites

βρηκα μια πολυ καλη προσφορα για ενα itouch 8gb 3rd generation μεταχειρισμενο και θα ηθελα να μου πειτε τι να προσεξω και τι να ρωτησω γιατι δεν ειχα ποτε κατι της apple...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
paidia katarxas sorry gia ta greeklish all grafo meso touch. APO mpataria pos ta pate?ego me 8 ores mousiki kai misi ora net tin imera kai arketo skalisma bgazo mia mera. Mou fainetai kapos ligo. Eseis ti epidoseis mpatarias exete?

 

Εγω φιλε μου το φορτιζω περιπου μια φορα τις τρεις μερες ενω καθε μερα το δουλευω συνυθως αρκετα(ιντερνετ μια ωρα περιπου,ενημερωση(ειδησεις), κανα browse για εφαρμογες και πολλα αλλα.)Μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος απο τις επιδοσεις του!

Edited by jim43211
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, έχω έαν ipod touch, 8bg, 2nd genaration (είμαι υπερευχαριστημένος, μάλλον θα πάρω το καινούργιο μοντέλο όποτε βγει μιας και το ipod μου το έχω κοντά 3 χρόνια!!!)

Εδώ και λίγες μέρες έχω παρατηρήσει ένα πρόβλημα. Δεν μου κάνει refresh σε κάποια προγράμματα. Δηλαδή δεν κάνει refresh στο mail μου, ανοίγει κανονικά απλά μου δείχνει σαν να μην έχω λάβει κανένα mail εδώ και δέκα μέρες, ενώ έχω λάβει. Στο κάτω μέρος και ενώ γίνεται refresh, δείχνει ότι έχω 13 mails, και πηγαίνει να τα ενημερώσει (γράφει λήψη 1 από 13) και μετά σταματάει λες και ενημέρωσε!!! Επίσης σε ένα άλλο προγραμματάκι, το exedra (είναι για όσους δεν ξέρουν μια αθλητική εφημερίδα), μπαίνει κανονικά, απλά δείχνει τα νέα της περασμένης εβδομάδας!!!! Σαν να μην έχει ανανεωθεί το site!!! Ενώ άλλα προγραμματάκια "τρέχουν" και ανανεώνονται κανονικά (πχ το betscores). Tι μπορεί να συμβαίνει? Δεν μου έχει ξανατύχει ποτέ.

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στις 4/10 θα ανακοινωθει νεο touch?

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

 

Προς το παρόν το μόνο σίγουρο είναι πως θα βγαίνει και σε άσπρο, πότε θα ανακοινωθεί επίσημα όμως δεν το γνωρίζω...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ανυπομονώ, θέλω να δω τι θα προσθέσουν : )

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, εδω και δυο μηνες εχω το 4g 8gb και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος..απλα θα ηθελα να μου πει κανενας καμια εφαρμογη για tricks, εφαρμογες made in greece ;-) κ.τ.λ ευχαριστω :-D

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τρικς??? Δηλαδη τι ψαχνεις ακριβως?

Για ελληνικες εφαρμογες δες στην ενοτητα του iphone. Αν δε κανω λαθος εχει υποκατηγορια. Για ψαξε λιγο

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...