Jump to content

[S60 3rd Edition] Sygic GPS Navigator Mobile


ibiza2003
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχω ασχοληθει με την συγκεκριμενη επιλογη αλλα διαβασε στο τελος του 1 ποστ του παροντος εκει που λεει:

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΔΙΚΩΝ ΜΑΣ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ

 

Eλπιζω να ειναι αυτο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο menu ΧΑΡΤΕΣ έχει μέσα μόνο τον all maps. Έτσι πρέπει να είναι ή έχω κάνει κάποιο λάθος; Με το GARMIN τέτοια προβλήματα δεν αντιμετωπίζω. Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω;

Σωστοί είναι οι χάρτες πυ έχεις. Με την 7.60.731 που την έβαλα πρόσφατα, δεν έχω πραγματοποιήσει ποτέ πλοήγηση και δεν μπορώ να επιβεβαιώσω αν κάνει λάθη στο σχεδιασμό διαδρομής. Όμως, η 7.199 που χρησιμοποιούσα παλιότερα δεν έκανε ποτέ τέτοια λάθη.

Link to comment
Share on other sites

στον φακελο maps χρειαζοντε 1)φακελο grc τον χαρτη εναν αλλο με το ονομα wcl 1αρχειω to M guider2009 mlm και το license.txt αυτα και η αναζιτηση γινεται με λατινικους χαρακτιρες
TOMMIS RODOS ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

Εγκατέστησα με τη βοήθεια του TUTORIAL του πρώτου post αλλά και του αντίστοιχου στο xxxxxxxxxxxxxx το SYGIC v 7.60.731 καθώς και του σχετικού χάρτη. Όλα λειτούργησαν καλά, αλλά ρε παιδιά δεν μπορεί να σχεδιάσει μιά διαδρομή σωστά. Μένω στην Παλλήνη και με κάνει κύκλους γύρω από τους δρόμους χωρίς να εντοπίζει που ακριβώς είμαι (εν κινήσει). Οι φωνητικές οδηγίες έχουν ενεργοποιηθεί.

Στο menu ΧΑΡΤΕΣ έχει μέσα μόνο τον all maps. Έτσι πρέπει να είναι ή έχω κάνει κάποιο λάθος; Με το GARMIN τέτοια προβλήματα δεν αντιμετωπίζω. Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω;

 

Ευχαριστώ

 

Ενδεχομένως να είναι αυτό που μου απαντήσατε και σας ευχαριστώ. Ωστόσο, επειδή η απαράδεκτη πλοήγηση συνεχιζόταν, απεγκατέστησα τη συγκεκριμένη έκδοση και ετοιμάζομαι να εγκαταστήσω την 7.7 Ελπίζω να πάνε τα πράγματα καλύτερα.

 

Ενδεχομένως να είναι αυτό που μου απαντήσατε και σας ευχαριστώ. Ωστόσο, επειδή η απαράδεκτη πλοήγηση συνεχιζόταν, απεγκατέστησα τη συγκεκριμένη έκδοση και ετοιμάζομαι να εγκαταστήσω την 7.7 Ελπίζω να πάνε τα πράγματα καλύτερα.

 

Παιδιά εγκατέστησα την v7.7 και μετά από κάποες διαδρομές που έκανα στην περιοχή μου, διαπίστωσα ότι είναι πολυ καλό με ακριβές σήμα, οθόνη με καλές πληροφορίες και σωστό και γρήγορο επανυπολογισμό διαδρομής. Τα μόνα αρνητικά είναι ότι φτάνοντας στο τέλος του προορισμού δεν μπορεί να εντοπίσει σωστά την πλευρά του δρόμου (αριστερά ή δεξιά) στην οποία βρίσκεται το σπίτι και βέβαια το ότι δεν μπορείς να γράψεις ελληνικούς χαρακτήρες. Το τηλέφωνό μου είναι ΝΟΚΙΑ Ν95 8g. και (ως τώρα τουλάχιστον) η συγκεκριμένη έκδοση λειτουργεί πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά

έχω εγκαταστήσει και εγώ την 7.7 και τον χάρτη της Ελλάδας αλλά δεν μπορώ να τον ξεκλειδώσω.

Καμία βοήθεια???

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με το κιτζεν που δίνεται στο xxxxxxxxxxxxxx; Βάζεις τον δεύτερο κωδικό που σου βγάζει και όχι τον πρώτο. Για ξαναδοκίμασε.
Link to comment
Share on other sites

Την 7.7 ρε παιδια τι την βαζετε αφου δεν εχει αναζητηση οδων με ελληνικους χαρακτηρες τζαπα κοπος.
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να εγκαταστήσω το sygic; σκέφτομαι να βάλω την mc guider 7.60.731. Στο πρώτο post έχουν σβυστεί τα αρχεία, ενώ και αυτά για τα ρώσικα site με μπερδεύουν λίγο.Λίγη βοήθεια για έναν αρχάριο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. :)

 

Μπορεις να κατεβασεις τα αρχεια και τους ελληνικους χαρτες απο το xxxxxxxxxxxx θα τα βρεις ευκολα με μια αναζητηση. Οσο για τον κωδικο ξεκλειδωματος δεν χρειαζεται να κανεις εγγραφη στο ρωσικο site γιατι εχει βγει κιτζεν!

 

Οταν κατεβασεις τα αρχεια εαν εχεις καποια απορια κατα την εγκατασταση ειμαστε εδω για να σε βοηθησουμε.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει νομίζω τα αρχεία...έχω κάποιους χάρτες: all.maps, wcl, grc. Χρησιμοποιώ όλους αυτούς; ή κάποιους; το κιτζεν πώς το βρίσκω; Και αν είναι εύκολο να μου πει κάποιος απλές οδηγίες από το α γιατί είμαι τελείως αρχάριος. από την εγκατάσταση του setup symbian ως το τέλος. ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Oλες οι οδηγειες αναφερονται στο 1 ποστ του παροντος. Απαγορευεται απο τους κανονες του forum να δινονται κιτζεν ,χαρτες κ.τ.λ.π. και δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο μονο σε αυτο τον τομεα.

 

Για αρχη διαβασε πως μπορεις να κανεις εγκατασταση τα .sis αρχεια:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253345#post2253345

 

Mετα κανε αντιγραφη τα αρχεια - φακελους απο το sygic-χαρτες στην καρτα μνημης με ενα copy-paste εγκατασταση το .sis ανοιξε το και ξεκλειδωσε την εφαρμογη (πιο επανω σου εγραψα που θα βρεις το κιτζεν)

 

Οι ονομασιες των φακελων αναγραφονται στο 1 ποστ του παροντος. Μην φοβασαι μπορεις να κανεις οσα πειραματα θελεις με αυτο τον τροπο θα μπορεσεις να μαθεις την συσκευη σου καλυτερα. Εαν κολλησεις καπου η δεν καταλαβαινεις κατι συγκεκριμενο απλος ρωτησε μας.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Oλες οι οδηγειες αναφερονται στο 1 ποστ του παροντος. Απαγορευεται απο τους κανονες του forum να δινονται κιτζεν ,χαρτες κ.τ.λ.π. και δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο μονο σε αυτο τον τομεα.

 

Για αρχη διαβασε πως μπορεις να κανεις εγκατασταση τα .sis αρχεια:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253345#post2253345

 

Mετα κανε αντιγραφη τα αρχεια - φακελους απο το sygic-χαρτες στην καρτα μνημης με ενα copy-paste εγκατασταση το .sis ανοιξε το και ξεκλειδωσε την εφαρμογη (πιο επανω σου εγραψα που θα βρεις το κιτζεν)

 

Οι ονομασιες των φακελων αναγραφονται στο 1 ποστ του παροντος. Μην φοβασαι μπορεις να κανεις οσα πειραματα θελεις με αυτο τον τροπο θα μπορεσεις να μαθεις την συσκευη σου καλυτερα. Εαν κολλησεις καπου η δεν καταλαβαινεις κατι συγκεκριμενο απλος ρωτησε μας.

 

Ξεκίνησα μεταφέροντας όλους τους φακέλους του προγράμματος στην κάρτα μνήμης, και μέσα σε αυτούς και το φάκελο με τους χάρτες. Μετά σε λειτουργία pc suite εγκατέστησα το sis μέσα από το τηλέφωνο και φαίνεται το εικονίδιο στις εφαρμογές, αλλά όταν ανοίγω μετά την εφαρμογή μου δείχνει unexpected error.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα μεταφέροντας όλους τους φακέλους του προγράμματος στην κάρτα μνήμης, και μέσα σε αυτούς και το φάκελο με τους χάρτες. Μετά σε λειτουργία pc suite εγκατέστησα το sis μέσα από το τηλέφωνο και φαίνεται το εικονίδιο στις εφαρμογές, αλλά όταν ανοίγω μετά την εφαρμογή μου δείχνει unexpected error.

 

Κανε εγκατασταση το sis μεσα απ το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου οτι οι χάρτες που έβαλες στον φάκελο Maps είναι συμβατή με την έκδοση της εφαρμογής.

 

Για το κιτζεν κοίτα στο πρώτο ποστ του θέματος της έκδοσης 7.70.

Link to comment
Share on other sites

τι λεει ρε παιδια υπαρχουν ελπιδες να βγει ενας χαρτης της προκοπης για το sygic.......????

 

τοσο ομορφο προγραμμα....(και μονο που σου δείχνει το δρομο που βρισκεσαι οταν οδηγας αυτο για μενα ειναι ολα τα λεφτα!!!!).......και παει χαράμι γιατι οι χαρτες που το συνοδεύουν μπροστα στο garmin ειναι Μ Η Δ Ε Ν .........:(

Link to comment
Share on other sites

Με κούφανε ρε παιδιά το πρόγραμμα πάνω που έλεγα ότι η έκδοση 7.7 κάνει καλή πλοήγηση. Είμαι στο Γέρακα, θέλω να πάω Παλλήνη και μπροστά μου έχω κάθετα τη Λεωφόρο Μαραθώνος. "Στρίψτε δεξιά" μου λέει και με στέλνει...Αγία Παρασκευή.

Επίσης πρόβλημα υπάρχει όταν ενώ επιτρέπεις την κίνηση σε δρόμους με διόδια, αποφασίσεις να τα παρακάμψεις. Μέχρι να το καταλάβει και να σταματήσει να σου ζητάει να κάνεις αναστροφή για να πάς μέσω διοδίων, έχει περάσει η μισή διαδρομή. Κρίμα, εκτός αν κάνω κάτι εγώ λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την mc guider 7.60.731 στο Ν95 μου. Μετά από λίγο σκάλισμα βρήκα το εξής:

 

Για τις ειδοποιήσεις των POI το sygic υποστηρίζει αρχεία ogg. Εγώ λοιπόν μετέτρεψα διάφορές φωνές ειδοποιήσεων που είχα σε mp3 ή wav (π.χ. προσοχή μπλόκο τροχαίας) σε ogg, τις έδωσα ένα όνομα αγγλικο και τις πέρασα στο φάκελο με τα αρχεία ηχου του sygic.

Οταν περνάω λοιπόν από τα αγαπημένα ή ραντάρ ή κάτι άλλο, μου το ανακοινώνει με Ελληνική φωνή (γυναικεία κατά προτίμηση δικιά μου) από όση απόσταση φυσικά του έχω ορίσει.

Ετσι μπορείτε να του βάλετε στις κάμερες να λέει "προσοχή radar" στα εμπορικά κέντρα να λέει "εμπορικό κέντρο" κ.λ.π. και επίσης να ηχογραφήσετε κάποιο δικό σας ήχο και να το μετατρέψετε σε ogg και να το βάλετε στο πρόγραμμα.

 

Τελικό συμπερασμα, στις ειδοποιήσεις το sygic είναι τρομερό, καλύτερο από το garmin που όσο και αν το πέδεψα και με το sox δεν κατάφερα να έχω φωνητική ειδοποίηση στα POI.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το εγκατεστησα και εγω στο Ν82 μου.Την εκδοση 7.060.731 με χαρτη τον SCGGR08Q4 .Πολυ ευκολη η εγκατασταση ακολουθωντας τις οδηγιες εδω αλλα και απο το "μαγαζακι".Δεν το εχω δοκιμασει ακομα σε διαδρομη αλλα συντομα θα γινει και αυτο.

Ευχαριστω.:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την mc guider 7.60.731 στο Ν95 μου. Μετά από λίγο σκάλισμα βρήκα το εξής:

 

Για τις ειδοποιήσεις των POI το sygic υποστηρίζει αρχεία ogg. Εγώ λοιπόν μετέτρεψα διάφορές φωνές ειδοποιήσεων που είχα σε mp3 ή wav (π.χ. προσοχή μπλόκο τροχαίας) σε ogg, τις έδωσα ένα όνομα αγγλικο και τις πέρασα στο φάκελο με τα αρχεία ηχου του sygic.

Οταν περνάω λοιπόν από τα αγαπημένα ή ραντάρ ή κάτι άλλο, μου το ανακοινώνει με Ελληνική φωνή (γυναικεία κατά προτίμηση δικιά μου) από όση απόσταση φυσικά του έχω ορίσει.

Ετσι μπορείτε να του βάλετε στις κάμερες να λέει "προσοχή radar" στα εμπορικά κέντρα να λέει "εμπορικό κέντρο" κ.λ.π. και επίσης να ηχογραφήσετε κάποιο δικό σας ήχο και να το μετατρέψετε σε ogg και να το βάλετε στο πρόγραμμα.

 

Τελικό συμπερασμα, στις ειδοποιήσεις το sygic είναι τρομερό, καλύτερο από το garmin που όσο και αν το πέδεψα και με το sox δεν κατάφερα να έχω φωνητική ειδοποίηση στα POI.

Αυτά.

 

Το βρισκω αρκετα ενδιαφερον αυτο που λες siaklog και νομιζω οτι δεν εχει αναφερθει ξανα.....οι ποιο πολλοι απο εμας αντιμετωπιζουμε προβλημα γενικως με τα poi.......

 

τωρα καλο θα ηταν να εδινες ποιο συγκεκριμενες πληροφοριες για το πως γινετε,οπως για παραδειγμα την μετατροπη σε ogg πως την εκανες ? ή τα αρχεια με αυτους τους ηχους " προσοχη μπλοκο τροχαιας " τα βρηκες ετοιμα ή τα δημιουργησες εσυ ?

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω αναλυτικότερος, η μετατροπή των αρχείων mp3 ή wav γίνεται εύκολα με όλα τα προγράμματα converter ήχου π.χ.. Nero. Εγώ τα μετέτρεψα με το Easy Cd-Da Kreator.

Τον συγκεκριμένο ήχο "προσοχή μπλόκο τροχαίας" τον βρήκα μέσα σe poi για radar τροχαίας στο http://index.pois.gr/poicard.asp?POI_ID=97.

Αλλους ήχους π.χ. "νοσοκομείο" "μουσείο" τους ηχογράφησα μόνος μου σε υπολογιστή με μικρόφωνο ή μπορείς και με κινητό τηλέφωνο να μιλήσεις και να κανεις καταγραφή, και μετέπειτα να τα μετατρέψεις σε ogg.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΟΣ ΧΑΡΤΗΣ NAVIGREECE 01.2009,ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ Η ΝΕΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ:D

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλα φιλε μου αργησες να κανεις post αλλα μας εφερες καλα νεα.. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΟΣ ΧΑΡΤΗΣ NAVIGREECE 01.2009,ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ Η ΝΕΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ:D

 

αλλαζουμε ολο το φακελο grc ?.....μονο τον χαρτη ?

 

εχει καποια ιδιαιτεροτητα αυτη η αλλαγη ?

 

μπορεις να μας πεις τα βηματα ?

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΟΣ ΧΑΡΤΗΣ NAVIGREECE 01.2009,ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ Η ΝΕΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ:D

 

Πού είναι ανεβασμένος και δεν μπορώ να τον εντοπίσω? :worry:

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΟΣ ΧΑΡΤΗΣ NAVIGREECE 01.2009,ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ Η ΝΕΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ:D

Κανει ο χάρτης αυτος για την έκδοση MCGuider 2009,ή μονο για τις προηγούμενες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...