Jump to content

Πόσοι αντικαταστήσατε το ρολόι χειρός σας με το κινητό;


inactiveaccount76533
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα τελευταία χρόνια παρατηρώ ότι όλο και περισσότεροι χρησιμοποιούμε μόνο το κινητό μας για να βλέπουμε την ώρα, ενώ παλαιότερα (για παράδειγμα την δεκαετία του '90), σπάνια θα συναντούσαμε άνθρωπο στον δρόμο που να μην φοράει ρολόι. Ουσιαστικά έχουμε επιστρέψει, μέσω πλαγίας οδού, στα ρολόγια... τσέπης παλαιότερων εποχών, απλώς τον ρόλο αυτό παίζουν τα τηλέφωνά μας. Σας έλειψαν τα ρολόγια? Τί χρησιμοποιείτε για να βλέπετε την ώρα?
Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες,αλλα μην ξεχνας οτι την δεκαετια του 90' ηταν πολυτελεια να ειχες κινητο!!

εγω προσωπικα φοραω ακομη ρολοι και εχω και μανια με'αυτα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

prwsopika pote de sumpathisa to rologia..kai opws elega mikroteros einai vlakeia na xoume to roloi na douleuei olh mera kai na xalaei mpataria yia na to koitaksoume 2-3 fores:p ontos vlepw tin wra sto kinito akoma kai an eimai sto autokinito pou deixnei tin wra mprosta mou apo sunithia skalizw ti tsepi na vgalw to thlefwno!
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο θεμα γιατι και εγω εχω παρατηρησει οτι απο τοτε που πηρα κινητο εχω σχεδον καταργησει το ρολοι, τουλαχιστον αυτο συνεβαινε μεχρι περυσι που 2-3 φορες βρεθηκα χωρις κινητο και συνεπως χωρις ωρα, οποτε ξαναρχισα να φοραω το ρολογακι μου :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

oi Μικρες ηλικιες ειναι λογικο αλλα μετα που μεγαλωνουν οι περισσοτεροι θα το δουν κ σαν μερος του ντυσιματος τους...γι αυτο αλλωστε κ τα ρολογια για πολλους ειναι ακριβο χομπυ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=50514
Link to comment
Share on other sites

Ποτε μου δεν αντικατέστησα το ρολοι με το κινητό. Δεν έχω το χρόνο κάθε φορα που θέλω να δω την ώρα να βγάζω το κινητό από την τσέπη :p, κι επίσης ανήκω στη μειοψηφία εκείνη που ΔΕΝ έχω το κινητό πάνω στο τραπέζι όπου πάω ... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχου αντικαταστήσει το ρολόι με το κινητό. Ακόμα κι αν έχω το κινητό μαζί τις περισσότερες φορές το ρολόι θα κοιτάξω. Μόνο αν ντυθώ έτσι ώστε να είναι δύσκολο να τραβήξω το μανίκι και να δω την ώρα βγάζω το ρολόι και έχω μόνο το κινητό, που μου συμβαίνει ελάχιστες φορές.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Και γω από το κινητό έβλεπα την ώρα, μέχρι που μια μέρα έμεινε από μπαταρία και δεν ήξερα τι ώρα είναι... Έτσι πήγα και πήρα ένα ρολόι. Ακόμα από το κινητό βλέπω την ώρα, αλλά που θα πάει θα συνηθίσω... Πάντως έχω ρεζέρβα:O

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

και ρολοι και κινητο,οταν μεινει απο μπαταρια το κινητο τοτε δεν ξερεις που παν τα τεσσερα ετσι εχω το ρολογακι μου για τις εκτακτου αναγκης καταστασεις .......

παντως το θεωρω ακομψο στις καφετεριες να βγαζουν ολλοι τα κινητα πανω στο τραπεζι.

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

ποτε μου δεν συμπαθησα τα ρολογια...και γενικως οτιδηποτε φοριεται στο χερι με ενοχλει αφανταστα....οποτε ΚΙΝΗΤΟ!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω μικρος φορουσα συνεχεια ρολοι και ειχα μανια...μια φορα να το ξεχνουσα να το βαλω τρελενομουνα...σε καποια φαση της ζωης μου οταν πηρα κινητο,δεν ξερω με ποιο τροπο και πως εγινε σταματησα να με ενοχλει που δεν φοραω ρολοι....και απο τοτε εχει αντικατασταθει με το κινητο το ρολοι...
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

το ρολοι το αντικατεστησα το 1999 με το που πηρα το 3210 και απο τοτε δεν εχω ξαναφορεσει...το κινητο επανω στο τραπεζι στην καφετερια γιατι να ειναι ακομψο? μηπως εβγαλα κανα ταπερ με ντολμαδακια στο τραπεζι και τροω παρεα με το καφε? :lol: το καλοκαιρι οταν τριγυρναω με κοντομανικα και σορτς το κουβαλαω στο χερι με τα τσιγαρα και τα κλειδια και τα πεταω στο τραπεζι επανω και πινω καφε με τα φιλαρακια και ουτε που με νοιαζει αν ο Α η ο Χ η ο Υ το βρισκει ακομψο...να πιει ξυδακι να ηρεμησει :D

αλλιως τον υπολοιπο καιρο στην τσεπη μεσα και αυτο ηταν

Link to comment
Share on other sites

Ποτε μου δεν αντικατέστησα το ρολοι με το κινητό. Δεν έχω το χρόνο κάθε φορα που θέλω να δω την ώρα να βγάζω το κινητό από την τσέπη :p, κι επίσης ανήκω στη μειοψηφία εκείνη που ΔΕΝ έχω το κινητό πάνω στο τραπέζι όπου πάω ... :rolleyes:

 

Εύγε

Ακριβώς τα ίδια κι εγώ

 

 

το κινητο επανω στο τραπεζι στην καφετερια γιατι να ειναι ακομψο?

 

Δεν είναι τόσο το κινητό που είναι άκομψο (ως αντικείμενο δηλ.), όσο η κατάσταση που συνοδεύει τα κινητά στο τραπέζι - Χτυπάει, το σηκώνεις, πιάνεις την κουβέντα, γράφεις για κανά 5λεπτο την παρέα που είναι μαζί σου.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ κινητό εδώ και πολλά χρόνια. Το επανέφερα μόνο όταν ήμουν στο στρατό, μιας και απαγορεύονται (sic) τα κινητά.

 

Κατά τα άλλα, κινητό και υπολογιστής (δεν εννοώ ότι ανοίγω τον φορητό για να δω την ώρα :p ).

Link to comment
Share on other sites

Εγω μικρος φορουσα συνεχεια ρολοι και ειχα μανια...μια φορα να το ξεχνουσα να το βαλω τρελενομουνα...σε καποια φαση της ζωης μου οταν πηρα κινητο,δεν ξερω με ποιο τροπο και πως εγινε σταματησα να με ενοχλει που δεν φοραω ρολοι....και απο τοτε εχει αντικατασταθει με το κινητο το ρολοι...

Μια απ' τα ίδια

 

 

Δεν είναι τόσο το κινητό που είναι άκομψο (ως αντικείμενο δηλ.), όσο η κατάσταση που συνοδεύει τα κινητά στο τραπέζι - Χτυπάει, το σηκώνεις, πιάνεις την κουβέντα, γράφεις για κανά 5λεπτο την παρέα που είναι μαζί σου.

Και ποια η διαφορά; Και στην τσέπη να το έχεις, πάλι το ίδιο πράγμα μπορεί να συμβεί... :confused:

 

Κι εμένα πάντως με ενοχλούν τα κινητά στο τραπέζι. Το βρίσκω αντιαισθητικό και καγκούρικο αυτό που γίνεται, γιατί η πλειοψηφία το βγάζει για να το επιδείξει.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και ποια η διαφορά; Και στην τσέπη να το έχεις, πάλι το ίδιο πράγμα μπορεί να συμβεί... :confused:

.

 

Ναι, εντάξει, το ίδιο λέμε. Γενικώς εννοώ ότι έχει παραγίνει με τα κινητά σε δημόσιο χώρο.

Το να το επιδεικνύεις κι από πάνω, είναι ακόμα μεγαλύτερη καγκουριά (αν και αναρωτιέμαι, ποιος θεωρεί ακόμα μέσο επίδειξης το κινητό?:confused:)

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εντάξει, το ίδιο λέμε. Γενικώς εννοώ ότι έχει παραγίνει με τα κινητά σε δημόσιο χώρο.

Το να το επιδεικνύεις κι από πάνω, είναι ακόμα μεγαλύτερη καγκουριά (αν και αναρωτιέμαι, ποιος θεωρεί ακόμα μέσο επίδειξης το κινητό?:confused:)

a...mhn to les!

kapoia kinhta pezoun auto ton rolo kai kapioi gi auto ta pernoun

(vlepe 8800sirocco,8800 arte,8600 luna k.t.l)

 

oxi veva oti simfono me autous pou to ksnoun...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το ρολοι ειναι ενα απο τα λιγα αξεσουαρ του αντρα και απο τα <κοσμηματα> που μπορει να φορεσει..αρα η χρηση του δεν ειναι μονο και μονο για την ωρα αλλα και για αισθητικους λογους..
Link to comment
Share on other sites

Το 99, στα 18 μου, μου εκανε δωρο ο πατερας μου κινητο. Δεν ξερω πως και γιατι και σιγουρο θα φανει αστειο στους σημερινους εφηβους που ζητουν κινητο απο τα 13 τους, αλλα εγω ντρεπομουνα να το εχω μαζι μου.

 

Φυσικα και δεν ντρεπομαι σημερα, καθως το θεωρω εργαλειο πλεον και μεσο για να ολοκληρωσεις την δουλεια σου πιο ευκολα, αλλα προτιμω το ρολοι οσον αφορα την ωρα.

Εξ αλλου, ενα ωραιο ρολοι αποτελει κοσμημα για τον ανδρα και οπως ειπε και ενας φιλος σε καποιο thread, ισως το μονο κοσμημα για τον ανδρα.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...