Jump to content

[CARRIER] Wind Blackberry Service


sokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαι εμένα μου είχε συμβει ακριβώς το ίδιο αλλά με την vodafone. Κάλεσε τους και αν σου εχει ενεργοποιηθεί το data plan λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα και λέω λογικά γιατί πολλά έχουν ειπωθεί για τις χρεώσεις της wind.

 

Μπορείς να κλείσεις απλά τα data services αν και για να προσπαθεί η συσκευή σου να επικοινωνήσει πολύ σύντομα θα ενεργοποιηθεί και η bis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για την ωρα τα εκλεισα και αν θελω κατι ανοιγω το wifi. Πιστευω σε 2 μερες το πολυ να ειναι οκ

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Σμφωνα με την συσκευη, η ενεργοποιηση εγινε - ελαβα email your handlehed has been registrated και το gprs εγινε GPRS - αλλα δεν εχω ιντερνετ. Επισης η επιλογη Internet browser δεν υφισταται, αλλα μονο WIND PLUS και Ηotspot Browser (εκανα επανελημενα registrastion και μετα την ειδοποιηση battery pull). Επικοινωνησα με την WIND και μου ειπανε οτι δεν εχει γινει ενεργοποιηση ακομα απο την RIM. Λογικα στεκει το τελευταιο μιας και το πρωι κατεθεσα την αιτηση και το μεσημερι μου ειρθε το mail στην συσκευη.

 

Αυτο που με απασχολει ειναι η κινηση που βλεπω απο data. Αυτα θα περασουν απο WIND Plus (με τις υπερογκες χρεωσεις) ή απλα ειναι προσπαθεια της συσκευης να επικοινωνησει με internet;

 

Battery pull έκανες? Restart?

Link to comment
Share on other sites

Battery pull έκανες? Restart?

 

Ναι και ναι

 

Επικοινωνησα σημερα με wind και δεν εχει παει το fax για την ενεργοποιηση...

 

EDIT

 

Ενεργοποιηθηκα το μεσημερι :D

 

Tο APN το εχω ξετικαρισμενο σωστα;

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γνωρίζει κανείς αν ή WIND έχει κάποιο πρόγραμμα για Blackberry σε roaming? Η' κάποιος που έχει δοκιμάσει, περίπου τις χρεώσεις BB Data εκτός Ελλάδος?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Πηγα εχτες σε καταστημα wind να ζητησω να μου προσθέσουν το παγιο των 15€ για το προγραμμα BIS. Λιγες ώρες αργότερα δοκίμασα να παω στην σελιδα https://www.windgr.blackberry.com/ απο PC και μου λέει not accessible via HTML browser. Οπότε παω απτο κινητο στη σελίδα αυτή και με το που με πάει μου λέει να σετάρω email λογαριασμούς.. Έκανα και register στην RIM με ένα username και pass που μου είπε.. οπότε λογικά θεώρησα ότι είμαι έτοιμος.

 

Όντως μου ήρθε ενα email "Your handheld has been registered with the wireless network"

 

ένα άλλο "Welcome. Your Blackberry Internet Service account is now active. Click on the following link to view your End User Agreement"

 

και ένα τελευταίο για το GMAIL, το οποιο μου δίνει ένα link αλλά πατώντας πάνω μου βγάζει ένα error " The XML is not well-formed".

 

Τα emails μου τα λαμβάνω κανονικά. Στην οθονη του κινητού βλέπω 3G και το logo του Blackberry.

 

ΟΜΩΣ... Πάω applications, maps, και μου λέει "your device is not configured for BIS or BES access. Consult your wireless service provider or system admin".

 

Στην εφαρμογή του facebook κάτι αντιστοιχο.

 

Στα OPTIONS -> Advanced -> Browser το μονο που βλέπω ειναι WIND PLUS και δεν έχει επιλογή για κάτι άλλο.

 

Να προσθέσω εδώ ότι στο TCP/IP *ΔΕΝ* έχω επιλέξει APN Settings enabled και δεν έχω κάν username και password.

 

 

Πήρα τηλ στο 1231 της Wind και πατάω 5 2 2 και ειναι ολα ηχογραφημένα, πατάω πάλι το 2 ώστε να ακούσω τις χρεώσεις και κλείνει. Το έχω κανει 6 φορες (διαφορετικες ωρες) και εχει κλεισει και τις 6.

 

Τελικά έχω ή όχι BIS??? Χρεώνομαι σύμφωνα με το πάγιο μου, ή επειδή ο browser είναι wind plus έχω άλλες χρεώσεις? Και εν τέλει, πώς θα γίνει συμβατό με το MAPS, FACEBOOK APP κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Αφού παρέλαβες το μήνυμα έκανες battery pull, δηλ έβγαλες για λίγο την μπαταρία και την ξαναέβαλες;

 

Όταν ενεργοποιηθεί η υπηρεσία σου τα gprs και 3g θα γίνουν GPRS και 3G με κάτι μούρα δίπλα αντίστοιχα και θα σου εμφανιστούν οι blackberry maps και ο blackberry browser

Link to comment
Share on other sites

ναι, εχω κανει ηδη 3 battery pulls και ακομα τιποτα.... Ξαναεστειλα και τα service books..

Mπηκα και στο account μου στη wind και βλεπω τα mailboxes.. Ολα φαινονται κανονικα, τι λετε εσεις? Επισης το κινητο βλεπω 3G και τα βατομουρα διπλα. Αυτα πρεπει να εχουν καποιο χρωμα? (οπως το σηματακι του bluetooth πχ που ειναι μπλε). Εμενα ειναι ασπρα, δηλαδη το ιδιο χρωμα με τα fonts του 3G, της ωρας κλπ.

 

http://img509.imageshack.us/img509/1884/12206400.th.jpg

 

Παντως ΡΙΝ μηνυματα μπορω να στειλω κανονικά σε αλλο blackberry.. Aυτο περναει μεσα απτην BIS σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις ενεργοποιηθει απο RIM. Λογικα σε 1-2 μερες θα γινει αυτο. Το ιδιο εγινε και με εμενα.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις ενεργοποιηθει απο RIM. Λογικα σε 1-2 μερες θα γινει αυτο. Το ιδιο εγινε και με εμενα.

 

OK ευχαριστω!! Οποτε κλεινω τα data services για να αποφυγω την χρεωση της Wind από Wind portal και βλεπουμε....! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αφού παρέλαβες το μήνυμα έκανες battery pull, δηλ έβγαλες για λίγο την μπαταρία και την ξαναέβαλες;

 

Όταν ενεργοποιηθεί η υπηρεσία σου τα gprs και 3g θα γίνουν GPRS και 3G με κάτι μούρα δίπλα αντίστοιχα και θα σου εμφανιστούν οι blackberry maps και ο blackberry browser

 

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο πιο πάνω...Μόλις ενεργοποιήθηκε η σύνδεση από την wind και το GPRS είναι με κεφαλαία...Όμως όταν πάω στο options-->advanced options-->browser μου δείχνει wind plus

 

1)όταν ενεργοποιηθεί το BIS θα συνεχίζει να γράφει wind plus;

 

2)Μαύρα μούρα δίπλα από το σήμα GPRS(είναι γραμμένο με κεφαλαία) δεν υπάρχει...

 

3)Στο μενού υπάρχουν ήδη εικονίδια browser και maps...Είναι αυτά της Blackberry ή θα πρέπει να γράφουν ακριβώς blackberry maps(και όχι απλώς Maps) blackberry browser(και όχι απλώς Browser);

 

4)Όταν ενεργοποιηθεί το BIS θα μου έρθει Mail από την RIM;

 

5)Χρειάζεται να κάνω κάποια διαδικασία για να αποκτήσω λογαριασμό RIM;

 

EDIT: πρέπει οπωσδήποτε να κάνω αυτό-->http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2819173#post2819173

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει λογαριασμο και μπορω και στελνω και μηνυματα απο blackberry σε blackberry (PIN μηνυματα αλλά και Instant Messaging).

 

Πηρα σημερα Wind μου λενε μαααααααααααα δεν εχουμε λαβει την αιτηση απτο καταστημα.... Και τοτε ρε παιδια πως μπορω να στελνω ΡΙΝ μηνυματα ενω ΠΡΙΝ την αίτηση δεν μπορούσα????????

 

Καμία απάντηση...

Μου ειπαν να μιλησω με το καταστημα πρωτα να δουμε αν εστειλαν την αιτηση για BIS. Ημαρτον.

 

Καλα όχι οτι με καιει και πολύ, σε 2 μηνες ληγει το συμβόλαιο μου οπότε αν σε 1 βδομαδα δεν εχω BIS, πολύ απλά έφυγα για Voda! Απλά πράγματα.. εχουμε τόσα θέματα να λύσουμε στην καθημερινοτητα μας, δεν θα με αγχώσει και ιδιαίτερα μία Wind! :lol:

Link to comment
Share on other sites

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο πιο πάνω...Μόλις ενεργοποιήθηκε η σύνδεση από την wind και το GPRS είναι με κεφαλαία...Όμως όταν πάω στο options-->advanced options-->browser μου δείχνει wind plus

 

1)όταν ενεργοποιηθεί το BIS θα συνεχίζει να γράφει wind plus;

 

Θα το γράφει αλλά θα το αλλάξεις σε Internet Browser αλλιώς θα σου 'κοπανάει' 1 ευρώ όποτε τον ανοίγεις...

 

2)Μαύρα μούρα δίπλα από το σήμα GPRS(είναι γραμμένο με κεφαλαία) δεν υπάρχει...

 

Μούρα έχει όταν ενεργοποιήσεις 3G από το Network Options. Όταν έχεις GPRS & BIS είναι κεφαλαίο το GPRS, όταν δεν έχεις BIS είναι με μικρά..

 

3)Στο μενού υπάρχουν ήδη εικονίδια browser και maps...Είναι αυτά της Blackberry ή θα πρέπει να γράφουν ακριβώς blackberry maps(και όχι απλώς Maps) blackberry browser(και όχι απλώς Browser);

 

Όταν καλά είσαι... Για να έχουν εμφανιστεί τα εικονίδια λογικά έχεις BIS

 

4)Όταν ενεργοποιηθεί το BIS θα μου έρθει Mail από την RIM;

 

Ναι, αλλά για να έχουν εμφανιστεί τα εικονίδια λογικά έχεις BIS

 

5)Χρειάζεται να κάνω κάποια διαδικασία για να αποκτήσω λογαριασμό RIM;

 

Register τη συσκευή σου στο https://www.windgr.blackberry.com/

Link to comment
Share on other sites

εντάξει...ενεργοποιήθηκε χθες και το BIS(πριν δεν ήταν ενεργοποιημένο...Π.χ όταν πήγαινα στα Maps μου έβγαζε σφάλμα για το BIS,BES...περίεργο που είχα το GPRS με κεφαλαία...τεσπα)

 

Ρε παιδιά αν κατεβάσω τον opera θα χρεώνεται το data plan ή όχι;

 

Χθες που ρώτησα την wind μου είπαν ότι δεν χρεώνεται το data plan αλλά εγώ επιπλέον...

 

Επίσης δύο ερωτήσεις offtopic γιατί δεν ξέρω που να τις ποστάρω:

 

1) Όταν πάω να κάνω εγκατάσταση το windows live messenger ή το facebook μου βγάζει πριν να πατήσω download να επιλέξω ή όχι το "set application permissions"...Να το επιλέξω ή όχι;

 

2)Έχω ρυθμίσει δύο λογραριαμούς gmail...Πρέπει όπωσδήποτε να κατεβάσω το gmail plugin;

 

http://na.blackberry.com/eng/devices/features/communication/gmail.jsp?

 

Υ.Γ Νόμιζα ότι τα μηνύματα κάνουν auto-merge...Συγνώμη για το quick reply

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον άσχετο με το θέμα, αλλά έχει δοκιμάσει κανείς να στείλει MMS πότε από ΒΒ? Προσπαθώ τώρα και όλο fail μου κάνει... Ξέρετε γιατί?
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και το έγραψες εδώ γιατί είναι θέμα Carrier. Εγώ (με vodafone) στέλνω κανονικά. Στα options - mms έχεις always στο multimedia reception;;;

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα, και έλαβα ένα από vodafone το οποίο απλά περιείχε λινκ για το διαβάσω ονλάιν... Να στείλω όμως δεν κατάφερα.. :(
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα και με Cs, μου είπαν ότι δεν ηταν ενεργοποιημένο, το ενεργοποίησαν λένε, αλλά πάλι τζίφος η δουλειά!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Νομιζω οτι η WIND εχει ξεμεινει απο το bold|(το εχω παραγγειλει εδω και αρκετες βδομαδες μεσω ενος εταιρικου προγραμματος αλλα τζιφος). Εχει κανεις πληροφορηση? :mad:
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η WIND εχει ξεμεινει απο το bold|(το εχω παραγγειλει εδω και αρκετες βδομαδες μεσω ενος εταιρικου προγραμματος αλλα τζιφος). Εχει κανεις πληροφορηση? :mad:

όπως τα λές πρέπει να είναι και αν εννοεις το εταιρικο πρόγραμμα του πασοκ θα περιμενεις καιρό ακόμα. Ενας φιλος εχει παραγγειλει απο 12/11 και ακόμα περιμένει να παραλαβει συσκευή.

 

Εγω πάλι έχω το εξής πρόβλημα: παρότι παρέλαβα συσκευή και κάρτα sim την περασμένη Τρίτη, μέχρι σήμερα δεν έχει ενεργοποιηθεί ούτε η σύνδεση της sim ούτε και οι υπηρεσίες BIS. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με τους άχρηστους στο 210 6158800 που είναι το τμήμα εξυπηρετησης εταιρικων πελατων και δεν απαντάει ποτε κανενας μέχρι που συνδεεσαι με ενα τηλεφωνητη και σου λεει να στειλεις φαξ. Καλώ απο κινητο το 1231 που είναι για υπηρεσιες BB και εκεί δεν ξέρουν τι εχει συμβει και με παραπέμπουν στο τμήμα εταιρικών πωλήσεων στο 210 6158000. Καλώ κι εκεί απαντά η τηλεφωνήτρια και μόλις με συνδέει -υποτίθεται- με το τμήμα εταιρικών πωλήσεων ξαναβγαίνει ο τηλεφωνητης που σε καλέι να στείλεις φαξ. Τέλος όταν τους "αγριέψεις" λιγο σου λένε να στείλεις email crpsupport@wind.com.gr με το αίτημα σου ΑΛΛΑ κι απο εκεί δεν έχω λάβει καμία απάντηση στα 5 mail που τους έχω στείλει μέχρι σήμερα. Ουφ τα πα και ξεθυμανα :lol:

 

Τώρα μήπως κάποιος/α έχει να μου προτείνει κάποια εναλλακτική λύση διαφορετική απ όσες προανέφερα?

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

όπως τα λές πρέπει να είναι και αν εννοεις το εταιρικο πρόγραμμα του πασοκ θα περιμενεις καιρό ακόμα. Ενας φιλος εχει παραγγειλει απο 12/11 και ακόμα περιμένει να παραλαβει συσκευή.

 

Εγω πάλι έχω το εξής πρόβλημα: παρότι παρέλαβα συσκευή και κάρτα sim την περασμένη Τρίτη, μέχρι σήμερα δεν έχει ενεργοποιηθεί ούτε η σύνδεση της sim ούτε και οι υπηρεσίες BIS. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με τους άχρηστους στο 210 6158800 που είναι το τμήμα εξυπηρετησης εταιρικων πελατων και δεν απαντάει ποτε κανενας μέχρι που συνδεεσαι με ενα τηλεφωνητη και σου λεει να στειλεις φαξ. Καλώ απο κινητο το 1231 που είναι για υπηρεσιες BB και εκεί δεν ξέρουν τι εχει συμβει και με παραπέμπουν στο τμήμα εταιρικών πωλήσεων στο 210 6158000. Καλώ κι εκεί απαντά η τηλεφωνήτρια και μόλις με συνδέει -υποτίθεται- με το τμήμα εταιρικών πωλήσεων ξαναβγαίνει ο τηλεφωνητης που σε καλέι να στείλεις φαξ. Τέλος όταν τους "αγριέψεις" λιγο σου λένε να στείλεις email crpsupport@wind.com.gr με το αίτημα σου ΑΛΛΑ κι απο εκεί δεν έχω λάβει καμία απάντηση στα 5 mail που τους έχω στείλει μέχρι σήμερα. Ουφ τα πα και ξεθυμανα :lol:

 

Τώρα μήπως κάποιος/α έχει να μου προτείνει κάποια εναλλακτική λύση διαφορετική απ όσες προανέφερα?

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

 

Επεσες μεσα για το εταιρικο..Εγω την αιτηση την ειχα κανει νωριτερα απο τον φιλο σου.. Επικοινωνησα μαζι τους και στο 2106158800 υστερα απο προσπαθειες εβδομαδων και μου ειπαν οτι περιμενουν παραλαβη για το bold στις 20/12 και θα μου το στειλουν.

 

*Για το δικο σου προβλημα τωρα: Αν εκανες φορητοτητα και σου εστειλαν νεα sim αυτη θα ενεργοποιηθει λογικα σε κανα 10-15ημερο απο τη μερα που στο εστειλαν.

Λογικα επρεπε να σε εχουν ενημερωσει για το ποτε ακριβως..Αν και πριν στην ενεργοποιησουν λογικα θα φιλοτιμηθουν να σε παρουν τηλεφωνο.

 

Θα σου στειλω σε Pm ενα e-mail να επικοινωνησεις με μια τηλεφωνητρια απο το 210-6158800, θα σου απαντησει γρηγοροτερα σιγουρα απο το να περιμενεις αμετρητες ωρες στο ακουστικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Είχα κάνει και εγώ αίτηση τον Οκτώμβρη αίτηση για το εταιρικό πρόγραμμα του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και είχα ζητήσει ως συσκευή το 8900 Curve...Ωστόσο ουδέποτε έλαβα κάποια ενημέρωση για την πορεία της αιτησής μου.Κατα τύχη λοιπόν πληροφορήθηκα οτι η αίτηση μου έχει εγκριθεί απο το ΠΑ.ΣΟ.Κ. απο τις 18/10,για το λόγο αυτό κάλεσα στο περίφημο 210-6158800 και μετά απο πολλές προσπάθειες κατάφερα να πιάσω γραμμη.Να αναφέρω στο σημείο αυτό οτι η κοπέλα με την οποία μίλησα ήταν καθόλα εξυπηρετική και όπως μου ανέφερε ακριβώς έχουν όντως παραλάβει την έγκριση και δεν μπορούσε να καταλάβει τον λόγο για τον οποίο δεν την προχώρησαν από μέρους τους.Όπως η ίδια με διαβεβαίωσε θα την προωθούσε άμεσα και εντός της εβδομάδας θα μου το έστελναν...Είχε κάποιος κάποια ανάλογη εμπειρία και γενικά πόσο περίπου πιστεύετε θα περιμένω ακόμα μέχρι να το στείλουν...

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Για πρόγραμμα ΒΒ είχες κάνει αίτηση? Αν όχι, είσαι λίιιιιιιιγο off - topic..

 

Προφανώς και αναφέρομαι σε πρόγραμμα ΒΒ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...