Jump to content

[CARRIER] Wind Blackberry Service


sokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανώς και αναφέρομαι σε πρόγραμμα ΒΒ...

 

Ε οκ τότε, εφόσον σου είπαν ότι προσχωράει λογικά θα παραλάβεις με κούριερ τη συσκευή σου (έτσι τα στέλνουν στα εταιρικά) και η υπηρεσία ΒΒ θα ενεργοποιηθεί σε 2-3 μερούλες..

 

Καλημέρα!;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε οκ τότε, εφόσον σου είπαν ότι προσχωράει λογικά θα παραλάβεις με κούριερ τη συσκευή σου (έτσι τα στέλνουν στα εταιρικά) και η υπηρεσία ΒΒ θα ενεργοποιηθεί σε 2-3 μερούλες..

 

Καλημέρα!;)

 

Αυτό θέλω να πιστεύω και εγώ...Ωστόσο επειδή με την εν λόγω εταιρία έχουν δει πολλά τα μάτια μου(σκέψου οτι έχουν παραλάβει την αίτηση απο 18/10{!!!} και δεν είχα ενημέρωση) ήθελα να δω αν είχε κάποιος ανάλογο πρόβλημα για να μoυ εξηγήσει ακριβώς τι να περιμένω.Υπάρχει και η αδυναμία επικοινωνίας με το τηλέφωνο των εταιρικών πελατών που έχουν και ως εκ τούτου δε μπορώ να βγάλω άκρη σχετικά με το τι ακριβώς συμβαίνει...Anyway η επικοινωνία που είχα μαζί τους ήταν την Πέμπτη που μας πέρασε,οπότε θα περιμένω κανα,δυο μέρες ακόμα και μετά βλέπουμε.Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Καλημέρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Είχα κάνει και εγώ αίτηση τον Οκτώμβρη αίτηση για το εταιρικό πρόγραμμα του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και είχα ζητήσει ως συσκευή το 8900 Curve...Ωστόσο ουδέποτε έλαβα κάποια ενημέρωση για την πορεία της αιτησής μου.Κατα τύχη λοιπόν πληροφορήθηκα οτι η αίτηση μου έχει εγκριθεί απο το ΠΑ.ΣΟ.Κ. απο τις 18/10,για το λόγο αυτό κάλεσα στο περίφημο 210-6158800 και μετά απο πολλές προσπάθειες κατάφερα να πιάσω γραμμη.Να αναφέρω στο σημείο αυτό οτι η κοπέλα με την οποία μίλησα ήταν καθόλα εξυπηρετική και όπως μου ανέφερε ακριβώς έχουν όντως παραλάβει την έγκριση και δεν μπορούσε να καταλάβει τον λόγο για τον οποίο δεν την προχώρησαν από μέρους τους.Όπως η ίδια με διαβεβαίωσε θα την προωθούσε άμεσα και εντός της εβδομάδας θα μου το έστελναν...Είχε κάποιος κάποια ανάλογη εμπειρία και γενικά πόσο περίπου πιστεύετε θα περιμένω ακόμα μέχρι να το στείλουν...

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

 

Παρτους κι αλλα τηλεφωνα για να εισαι σιγουρος..

 

Η συμπεριφορα τους οντως ειναι το λιγοτερο απαραδεκτη..Νιωθεις οτι σου κανουν χαρη που σου μιλανε.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν κάνει αίτηση Blackberry υπηρεσιών μέσω του προγράμματος τηλεφωνίας του ΠΑΣΟΚ μπορούν να ενημερώνονται για την πρόοδο της αίτησης τους απο http://vpn.pasok.gr Μόλις εκεί διαβασουν οτι η αίτηση τους εχει εγκριθεί τότε καλό είναι ν αρχίσουν να ζαλίζουν τους κυρίους και τις κυρίες στο email crpsupport@wind.com.gr και κάποια στιγμη μετά απο αρκετη υπομονή θα τους απαντήσουν. Εμενα μόλις σήμερα μου απάντησαν απο 23/11 που είχε φτάσει στα γραφεια τους η αιτηση... Θέλει γερα νευρα

 

Απο όσο έμαθα η Wind έχει σταματήσει το παλιό πρόγραμμα με την ΜΒ χρέωση(που δν συμφέρει καθόλου) και έχει μόνο τα Unlimited* προγράμματα με 250ΜΒ/μήνα όριο.

Μέσα στο πάγιο χρεώνονται όλες οι υπηρεσίες που είναι μέσω BIS(email, browsing, maps, etc) δν ξέρω όμως τι συμβαίνει και αν υπάρχει κάποια έξτρα χρέωση σε περίπτωση που κάποια εφαρμογή χρειάζεται TCP/IP και πρέπει να δηλώσεις τα APN για να τρέξει.

Ως συνήθως τα APN στα ΒΒ δν είναι δηλωμένα από την αρχή και πρέπει να το κάνεις εσύ.

Όσο δν είναι δηλωμένα δν χρειάζεται να φοβάσαι γιατί όλα τα connections κ τα δεδομένα θα περνάνε μέσω BIS που είναι ήδη τιμολογημένα στο λογαριασμό σου.

Θα σας ήμουν υπόχρεος αν μου εξηγούσατε κι εμένα πως γίνεται να μην εχουν ενεργοποιηθεί οι υπηρεσίες BIS ακόμα στη σύνδεσή μου και παρ όλα αυτά να μπορώ 1. να δημιουργώ 3 email accounts που λαμβανουν και στέλνουν κανονικα και 2. να μπορώ να εχω προσβαση στο ιντερνετ χωρις την εφαρμογη του wind plus αλλα με επιλογλη login hotspot -αν δεν το γραφω λαθος-?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν κάνει αίτηση Blackberry υπηρεσιών μέσω του προγράμματος τηλεφωνίας του ΠΑΣΟΚ μπορούν να ενημερώνονται για την πρόοδο της αίτησης τους απο http://vpn.pasok.gr Μόλις εκεί διαβασουν οτι η αίτηση τους εχει εγκριθεί τότε καλό είναι ν αρχίσουν να ζαλίζουν τους κυρίους και τις κυρίες στο email crpsupport@wind.com.gr και κάποια στιγμη μετά απο αρκετη υπομονή θα τους απαντήσουν. Εμενα μόλις σήμερα μου απάντησαν απο 23/11 που είχε φτάσει στα γραφεια τους η αιτηση... Θέλει γερα νευρα

 

Θα σας ήμουν υπόχρεος αν μου εξηγούσατε κι εμένα πως γίνεται να μην εχουν ενεργοποιηθεί οι υπηρεσίες BIS ακόμα στη σύνδεσή μου και παρ όλα αυτά να μπορώ 1. να δημιουργώ 3 email accounts που λαμβανουν και στέλνουν κανονικα και 2. να μπορώ να εχω προσβαση στο ιντερνετ χωρις την εφαρμογη του wind plus αλλα με επιλογλη login hotspot -αν δεν το γραφω λαθος-?

 

Mια διόρθωση μόνο.Όσοι θέλουν να δουν για την έγκριση η' μη της αίτησής τους από το ΠΑ.ΣΟ.Κ. ενημερώνονται από εδώ:http://vpn.pasok.gr/eg_wind_1.php

και εφόσον έχει εγκριθεί και έχει περάσει ένα εύλογο διάστημα 15 ημερών τότε απευθύνονται αρχικά στο 210-6158800 και αν δε βγάλουν άκρη από εκεί{πολύ πιθανόν} τότε καλύτερα να στείλουν mail στο crpsupport@wind.com.gr και να περιμένουν απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Χτες ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου από Wind αλλά απόσο κατάλαβα δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα το BIS γιατί όταν πάω να μπω στο "Maps" μου βγάζει κάτι για BIS κ' BES ενώ αντίστοιχα στο "Services Status" στο Blackberry Internet Service μου βγάζει "Not Connected".Αυτό που ήθελα να με ενημερώσετε είναι τι θα πρέπει να κάνω όταν ενεργοποιηθώ,ώστε να εξασφαλίζω πως δεν χρεώνομαι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλές γιορτές!

Υ.Γ.Για την ώρα έχω βάλει το Data στο off για να αποφύγω ανεπιθύμητες χρεώσεις,αλλά για να καταλάβω όταν ενεργοποιηθεί το BIS θα πρέπει να το έχω αυτό ενεργό η' δεν παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το DATA ON και αν στο Blackberry Internet Service γράφει connected (που μάλλον θα γράφει αφού σου έβγαλε τους χάρτες) ή τα γράμματα του GPRS πάνω δεξιά είναι κεφαλαία τότε είσαι οκ... Μην ξεχάσεις να απεργοποιήσεις το APN από τις επιλογές και για μεγαλύτερη ασφάλεια, κάλεσε τη WIND και απενεργοποίησε και το WIND PLUS...
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το DATA ON και αν στο Blackberry Internet Service γράφει connected (που μάλλον θα γράφει αφού σου έβγαλε τους χάρτες) ή τα γράμματα του GPRS πάνω δεξιά είναι κεφαλαία τότε είσαι οκ... Μην ξεχάσεις να απεργοποιήσεις το APN από τις επιλογές και για μεγαλύτερη ασφάλεια, κάλεσε τη WIND και απενεργοποίησε και το WIND PLUS...

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση!Αν είναι εύκολο σε παρακαλώ εξηγησέ μου που είναι αυτό το APN γιατί δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται και τι πρέπει να απενεργοποιήσω.

Thanks in advance!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση!Αν είναι εύκολο σε παρακαλώ εξηγησέ μου που είναι αυτό το APN γιατί δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται και τι πρέπει να απενεργοποιήσω.

Thanks in advance!

 

Options -> Advanced Options -> TCP/IP "ξετίκαρε" το "APN Settings Enabled"

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενεργοποίησα κι εγώ το BIS στο Bold μου!! Απ ότι είδα και το APN δεν είναι ενεργοποιημένο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, τα 250 Mb είναι όντως αρκετά; Κυρίως τα μαιλ μου βλέπω και πολύ λίγο Twitter, Fb.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τα ΒΒ στην Ευρώπη και επομένως και στην Ελλάδα δεν είναι sim locked οπότε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις με οποιοδήποτε πάροχο.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια χαρά σε όλους,

θα πάρω εταιρικό BB με BIS κ έχω μια απορία. Το BIS είναι "συνδεδεμένο" με το εταιρικό νούμερο? Η μπορώ για την ίδια συσκευή να το ενεργοποιήσω και στο προσωπικό μου νούμερο? Η θα πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα που θα ορίζεται στη σύμβαση για να χρησιμοποιήσω την ίδια συσκευή με BIS σε άλλο νούμερο? Ρωτάω γιατί απ' ότι κατάλαβα δηλώνεις το PIN της συσκευής στη wind.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους,

θα πάρω εταιρικό BB με BIS κ έχω μια απορία. Το BIS είναι "συνδεδεμένο" με το εταιρικό νούμερο? Η μπορώ για την ίδια συσκευή να το ενεργοποιήσω και στο προσωπικό μου νούμερο? Η θα πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα που θα ορίζεται στη σύμβαση για να χρησιμοποιήσω την ίδια συσκευή με BIS σε άλλο νούμερο? Ρωτάω γιατί απ' ότι κατάλαβα δηλώνεις το PIN της συσκευής στη wind.

 

Η υπηρεσία ΒΙS ενεργοποιείται πάνω στη γραμμή του τηλεφώνου πρωτίστως και δευτερευόντος στο pin της συσκευής. Δηλαδή το BIS θα είναι πάνω στο εταιρικό σου νούμερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είμαι κάτοχος ενός BB 8520 με πακέτο BIS από Wind. Στην οθόνη μου εμφανίζεται το GPRS (κεφαλαία). Όταν όμως πάω στο Services Status -> BB Internet Service γράφει not connected. Τι μπορεί να έχει πάει λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό το έχεις με ενεργό BIS; Υποθέτω και στο BES γράφει not connected, έτσι; Δοκίμασες battery pull?

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργοποίηση έγινε σήμερα. Έκανα battery pull και δεν υπάρχει διαφορά.Οι χάρτες δεν δουλεύουν και ζητούν BIS αλλά το mail δουλεύει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

H ενεργοποίηση είναι διμερής και δεν έχει ολοκληρωθεί. Έχεις την ενεργοποίηση μόνο από τη Wind, πρέπει να περιμένεις και από τη Rim. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι, απλά περιμένεις.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω μία συσκευή Blackberry. Πήρα τηλέφωνο την wind μιας και διαθέτω συμβόλαιο από τη συγκεκριμένη εταιρεία, και ρώτησα για τα πακέτα internet διαθέτει για πλοήγηση μέσω κινητού (πχ 5gb με 30 ευρώ) και μου είπαν ότι αν αγοράσω blackberry και επιθυμώ ιντερνετ θα πρέπει να συνδεθώ με κάποια από τα προγράμματα blackbery που διαθέτει. Τα είδα αλλά είναι πολύ πιο ασύμφορα σε σχέση με τα προηγούμενα που ανέφερα (π.χ. 250mb με 15 ευρώ). Θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει ότι δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τα άλλα προγρμάμματα που διατίθενται για πλοήγηση στο ιντερνετ και είναι πιο συμφέροντα. Μήπως κάποιος κάτοχος το έχει δοκιμάσει?Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω για τη Wind και τα προγράμματά της, απλά να σε ενημερώσω, μιας και είσαι καινούριος στα blackberry, ότι τα δεδομένα σε μια τέτοια συσκευή φτάνουν συμπιεσμένα έως και 80%, οπότε και η πλειοψηφία των χρηστών κάνουν χρήση περίπου 100 - 120 ΜΒ/μήνα (και πολλά λέω) για τις συνηθισμένες λειτουργίες (καθημερινό browsing, χρήση facebook/msn/twitter - όχι για 5 λεπτά, κανονικά να είσαι στο msn για παράδειγμα συνδεδεμένος για 2-3 ώρες και περισσότερο, push email κλπ). Προσοχή: μιλάω για χρήση όλων αυτών από τη συσκευή και όχι για tethering mode, που όπως φαίνεται καταργεί τη συμπίεση.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ένα BlackBerry 8900 το οποίο αγόρασα το Δεκέμβρη του 2009 από τη Wind.Την περασμένη εβδομάδα ενώ το κινητό λειτουργούσε κανονικά,το πληκτρολογιό του έπαψε να δουλεύει.Ως εκ τούτου απευθύνθηκα σε ένα κατάστημα wind και μου είπαν οτι είναι εντός εγγύησης και θα το ελέγξουν.Ωστόσο έχουν περάσει ήδη 10 ημέρες και δεν έχω καμία ενημέρωση.Είχε ποτέ κανείς ανάλογη εμπειρία απο το σέρβις της BlackBerry και τη wind?Για να ξέρω πάνω-κάτω πόσο περίπου θα περιμένω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδες !!!

Εχω παραγγείλει ενα blackberry και εχω συνδεση wind....το προγραμμα μου εχει free χρηση του διαδικτυου 600 mb τον μήνα ...για να μπαίνω σε social networks, να βλέπω τα mails μου μεσω gmail και για να κάνω browsing σε σελιδες χρειάζεται να πλήρωνω για αυτη την υπηρεσια blackberry η αυτο χρειάζεται μόνο γι αυτους που θελουν να συνδεσουν τους λογαρισμους mail με το blackberry ????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...