Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανεις μετονομασια μετα απο δεξι κλικ.

 

δηλαδη μονο το ονομα αλλαζω και το κανω sw.unl, γιατι με μετονομασια δεν νομιζω οτι αλλαζει η καταληξη.

ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ...

 

Γιώργος

iPhone 3G S, 32GB, White, non JB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eπελεξε στις ρυθμισεις του pc σου να φαινεται και οι καταληξη των αρχειων. Μετα αλλαξε την.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μονο το ονομα αλλαζω και το κανω sw.unl, γιατι με μετονομασια δεν νομιζω οτι αλλαζει η καταληξη.

Επιλογες φακελων-προβολη-αποκρυψη επεκτασεων για γνωστους τυπους αρχειων να μην ειναι τσεκαρισμενη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα αρχειο απο το garmin 5.00.40 αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομη και δεν ξερω εαν λειτουργει σωστα :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα αρχειο απο το garmin 5.00.40 αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομη και δεν ξερω εαν λειτουργει σωστα :)

 

εγω αυτο εγκατεστησα.

με τη βοηθεια σας το ξεκλειδωσα και τωρα περναω χαρτες.

ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ...

 

Γιώργος

iPhone 3G S, 32GB, White, non JB

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπηκα στο xxxxxxxxxxxx και νομισα οτι δεν εχει ανεβει ακομη. Τωρα το ειδα :O
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον ειναι ο ιδιος. Εαν εχεις ολοκληρο τον BlueChart Atlantic 2008 Tides & Marines μπορεις να απομονωσεις και να στειλεις στην συσκευη σου το μερος του χαρτη που σε ενδιαφερει!

 

 

Δεν μπορω να βρω ουτε τον ενα ουτε τον αλλο απομονωμενο-βρηκα σε ενα ποστ το bluechart 2008 που δινει και ID 295 αλλα ειναι λαθος γιατι δεν ξεκλειδωνει (ουτε με 254 )

Link to comment
Share on other sites

παλι μου εβγαζε την επομενη καθετο οδο στην 5αρα εκδοση σε αλλη περιοχη τωρα αλλα μαλλον καταλαβα οτι ΜΕΤΑ απο πλοηγηση σταματωντας την πλοηγηση τοτε δειχνει τους καθετους!την επομενη φορα τους χανει παλι.!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! Περασα το προγραμματακι σε ενα 6210 navigator αλλα στα 10 δευτερολεπτα σβηνει η οθονη, πειραξα τις ρυθμισεις για την προφυλαξη οθονης αλλα τιποτα! Κανεις καμια ιδεα...???
p.k.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! Περασα το προγραμματακι σε ενα 6210 navigator αλλα στα 10 δευτερολεπτα σβηνει η οθονη, πειραξα τις ρυθμισεις για την προφυλαξη οθονης αλλα τιποτα! Κανεις καμια ιδεα...???

 

Πήγαινε εκεί που λέει οθόνη μέσα στο Garmin, και στην παράκαμψη φωτισμού επέλεξε Πάντα ενεργό

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδιά.Στο Ν85 μου με GarminXt 5.00.30 οταν παω να βάλω στην αναζήτηση χωρα,πολη,οδο,κτλ εχει επιλογη να γράφω μονο με αριθμους.Οτι και αν εχω κάνει δεν μπορω να γραψω με γράμματα.Δεν με αφηνει καν να επιλεξω απο τα κουμπια του κινητουτα γραμματα.Ξερετε γιατι;Τι μπορω να κανω γι'αυτο;
george cc
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να αλλαξεις την γλωσσα γραφης και συσκευης μηπως και στρωσει !

 

 

Edit:

@gogosbmx το ποστ σου διαγραφηκε.

 

Αν επιθυμείτε να επικοινωνήσετε με οποιονδήποτε χρήστη, ώστε να λάβετε διευκρινήσεις σχετικά με κάποιο μήνυμά τους ή να ζητήσετε πληροφορίες για οτιδήποτε, μπορείτε να το κάνετε απευθείας χρησιμοποιώντας τα προσωπικά μηνύματα. Δεν πρέπει να κοινοποιείτε δημόσια την πρόθεσή σας για προσωπική επικοινωνία, ούτε όμως και οι αποδέκτες των προσωπικών μηνυμάτων αυτών δεν θα πρέπει να κοινοποιούν στους υπόλοιπους για το γεγονός ότι δέχθηκαν / έστειλαν / προώθησαν PM.

 

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

 

FAQ: Πληροφορίες για τα Προσωπικά Μηνύματα (PM)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα windows δεν αλλάζουν πάντα την κατάληξη κάντε τα εξής:

Ας υποθέσουμε ότι τo 432.txt που θέλετε να μετονομάσετε είναι χύμα στο δίσκο C:

 

Πάμε Start->Run->cmd [enter]

C: [enter]

rename 432.txt 432.UNL [enter]

 

και έχει μετονομαστεί σωστά.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ.

 

Το GARMIN μπορει να δεχθει χαρτες με 3 διαφορετικες ονομασιες, κυριως για περισσοτερες χωρες.

Σε περιπτωση ομως οπου 2 'η περισσοτεροι χαρτες ειναι για την ιδια περιοχη ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΝΑ τοτε εχουμε τα εξης 2 μειονεκτηματα:

 

1.Οταν κανουμε αναζητηση ψαχνει ολους τους χαρτες (και μας δινει αποτελεσματα απο ολους τουε χαρτες) (αυτο δεν ξερω αν ειναι μειονεκτημα ακριβως ).

 

2.ΣΤΗΝ ΦΩΝΗΤΙΚΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ,αυτο ειναι το πιο σημαντικο,γι'αυτο και πολλες φορες μας λεει να στριψουμε εκει που δεν υπαρχει δρομος.

 

Αυτο συμβαινει και με τον 3 σε 1 και με τους 3 μεμονωμενα.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

 

Αναλογα με τον ποιο χαρτη θελουμε να δουλεψουμε,τον βαζουμε μεσα στον φακελο GARMIN και τους υπολοιπους σε αλλον φακελο (copy/paste-τα .UNL ας παραμεινουν ) .

Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να χρησιμοποιουμε μεμονωμενους χαρτες και οχι τον 3 σε 1 'η 5 σε 1.

 

Οι χαρτες για την θαλασσα δεν εξαιρουνται απο αυτο το μειονεκτημα,γιατι εχουν και αυτοι καποιους δρομους στην ξηρα.

 

Στο γνωστο μαγαζακι στο thread " Symbian : Best Greek map for Garmin Mobile XT S60v4.10.60 " και στο post #1221 δινεται ο ANAVASIS 3.9.2 αλλα εχει σημαντικο προβλημα: κρασαρει το GARMIN και σε SYMBIAN και σε PDA/PNA.

Υπαρχει καπου αλλου αυτος ο χαρτης ????

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ.

 

Το GARMIN μπορει να δεχθει χαρτες με 3 διαφορετικες ονομασιες, κυριως για περισσοτερες χωρες.

Σε περιπτωση ομως οπου 2 'η περισσοτεροι χαρτες ειναι για την ιδια περιοχη ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΝΑ τοτε εχουμε τα εξης 2 μειονεκτηματα:

 

1.Οταν κανουμε αναζητηση ψαχνει ολους τους χαρτες (και μας δινει αποτελεσματα απο ολους τουε χαρτες) (αυτο δεν ξερω αν ειναι μειονεκτημα ακριβως ).

 

2.ΣΤΗΝ ΦΩΝΗΤΙΚΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ,αυτο ειναι το πιο σημαντικο,γι'αυτο και πολλες φορες μας λεει να στριψουμε εκει που δεν υπαρχει δρομος.

 

Αυτο συμβαινει και με τον 3 σε 1 και με τους 3 μεμονωμενα.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

 

Αναλογα με τον ποιο χαρτη θελουμε να δουλεψουμε,τον βαζουμε μεσα στον φακελο GARMIN και τους υπολοιπους σε αλλον φακελο (copy/paste-τα .UNL ας παραμεινουν ) .

Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να χρησιμοποιουμε μεμονωμενους χαρτες και οχι τον 3 σε 1 'η 5 σε 1.

 

Οι χαρτες για την θαλασσα δεν εξαιρουνται απο αυτο το μειονεκτημα,γιατι εχουν και αυτοι καποιους δρομους στην ξηρα.

 

Στο γνωστο μαγαζακι στο thread " Symbian : Best Greek map for Garmin Mobile XT S60v4.10.60 " και στο post #1221 δινεται ο ANAVASIS 3.9.2 αλλα εχει σημαντικο προβλημα: κρασαρει το GARMIN και σε SYMBIAN και σε PDA/PNA.

Υπαρχει καπου αλλου αυτος ο χαρτης ????

ναι κρασαρει αλλα τι να τον κανεις?κρατα τον προηγουμενο:) δεν εχει δα και τοσες εμφανεις αλλαγες ;)

 

ο 4.0 αναβασις τι γινεται παιδια?εχουμε κανενα broken νεο? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Περασα και εγω την νεα μικρη (μονο με Ελληνικα-Αγγλικα)εκδοση.Για να μην παιδευομαι ,αφου ξεζιπαρισα τα αρχεια στο pc,αντεγραψα τα unl και τους χαρτες στο ξεζιπαρισμενο φακελο εσβησα το παλιο φακελο garmin και τα μετεφερα ολα μαζι παλι στο κινητο .Αφου εγκατεστησα το προγραμμα(νομιζω οτι δεν με ρωτησε που να το εγκαταστησει ,καρτα μνημης ή μνημη τηλ) χρειαστηκε να το τρεξω δυο φορες ,ολο εξω με πεταγε ,για να ξεκινησει το προγραμμα και να ρωτησει για γλωσσες κλπ.Τωρα ομως δουλευει κανονικα.Εκανα και το κολπο με την ενεργοποιηση απενεργοποιηση του "Launch background service" .
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εκεί που λέει οθόνη μέσα στο Garmin, και στην παράκαμψη φωτισμού επέλεξε Πάντα ενεργό

 

Ευχαριστω, φιλε!!!

p.k.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Δεν είμαι πολύ σχετικός. Μήπως θα μπορούσε ένας καλός άνθρωπος να μου πει πώς θα εγκαταστήσω το garmin στο Ν85 μου και πώς θα το κάνω να λειτουργήσει; Είχα το sygic στο Ν82 μου, αλλά κάτι έπαθε η κάρτα μνήμης και σβήστηκε. Πήγα να το ξαναπεράσω, αλλά η ιστοσελίδα που έδινε τους κωδικούς ενεργοποίησης δε λειτουργεί. Έμαθα ότι το garmin είναι καλύτερο. Μήπως θα είχε κάποιος το κουράγιο να με καθοδηγήσει; Ευχαριστώ πολύ. Περιμένω προσωπικό μήνυμα. Να είστε καλά.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Δεν είμαι πολύ σχετικός. Μήπως θα μπορούσε ένας καλός άνθρωπος να μου πει πώς θα εγκαταστήσω το garmin στο Ν85 μου και πώς θα το κάνω να λειτουργήσει; Είχα το sygic στο Ν82 μου, αλλά κάτι έπαθε η κάρτα μνήμης και σβήστηκε. Πήγα να το ξαναπεράσω, αλλά η ιστοσελίδα που έδινε τους κωδικούς ενεργοποίησης δε λειτουργεί. Έμαθα ότι το garmin είναι καλύτερο. Μήπως θα είχε κάποιος το κουράγιο να με καθοδηγήσει; Ευχαριστώ πολύ. Περιμένω προσωπικό μήνυμα. Να είστε καλά.

 

Αν κοιταξεις στο θεμα του sygic υπαρχει αλλος τροπος για κωδικους ενεργοποιησης πλεον,πολυ πιο ευκολος.

Οσο για το γκαρμιν οι οδηγιες στην πρωτη σελιδα ειναι πολυ ευκολες.Αν κολλησεις καπου γραψε μας το σημειο να βοηθησουμε ή διαβασε τις τελευταιες 10 σελιδες.

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ.

 

Το GARMIN μπορει να δεχθει χαρτες με 3 διαφορετικες ονομασιες, κυριως για περισσοτερες χωρες.

Σε περιπτωση ομως οπου 2 'η περισσοτεροι χαρτες ειναι για την ιδια περιοχη ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΝΑ τοτε εχουμε τα εξης 2 μειονεκτηματα:

 

1.Οταν κανουμε αναζητηση ψαχνει ολους τους χαρτες (και μας δινει αποτελεσματα απο ολους τουε χαρτες) (αυτο δεν ξερω αν ειναι μειονεκτημα ακριβως ).

 

2.ΣΤΗΝ ΦΩΝΗΤΙΚΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ,αυτο ειναι το πιο σημαντικο,γι'αυτο και πολλες φορες μας λεει να στριψουμε εκει που δεν υπαρχει δρομος.

 

Αυτο συμβαινει και με τον 3 σε 1 και με τους 3 μεμονωμενα.

 

 

Οτι κανει κοινη αναζητηση σε ολους τους χαρτες τοχω δει, αλλα αυτο με τις φωνητικες οδηγιες δε μου εχει τυχει ποτε.

 

Δηλαδη οταν εχεις ενεργοποιημενο απο το mapsource μονο τον autodrive πχ, εκει που σου δειχνει στην οθονη οτι πρεπει να πηγαινεις ευθεια σου εχει τυχει ξαφνικα να σου πει στριψε δεξια? Οταν διαγραφεις τους υπολοιπους χαρτες και κρατας μονο τον autodrive αυτο δε στο λεει αποτι καταλαβα...

 

Παντως δεν ειναι καθολου πρακτικο να αντιγραφεις καθε φορα το χαρτη που χρειαζεσαι στο φακελο του γκαρμιν... εδω καποιες φορες με κουραζει να επιλεγω διαφορετικο χαρτη απο το mapsource.

 

Καλο ειναι να ενημερωθει η γκαρμιν για αυτο το θεμα, ωστε ισως σε μια μελλοντικη εκδοση να το φτιαξουν ετσι ωστε να λαμβανει φωνητικες οδηγιες μονο απο το χαρτη που εχεις επιλεγμενο στο mapsource. Αν δε σου κανει κοπο δοκιμασε το ιδιο πραγμα στο ιδιο σημειο με την 4.20.20 Ισως ειναι κι αλλο bug των 5 εκδοσεων ισως βεβαια ηταν ανεκαθεν ετσι.

 

αν πας εδω και το δηλωσεις μπορει να κανουν κατι γι αυτο.

 

Εγω δυο προβληματα που δηλωσα ποτε δε μου απαντησαν αλλα στις επομενες εκδοσεις τα εφτιαξαν.

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ειναι καθολου πρακτικο να αντιγραφεις καθε φορα το χαρτη που χρειαζεσαι στο φακελο του γκαρμιν... εδω καποιες φορες με κουραζει να επιλεγω διαφορετικο χαρτη απο το mapsource.

 

Καλο ειναι να ενημερωθει η γκαρμιν για αυτο το θεμα, ωστε ισως σε μια μελλοντικη εκδοση να το φτιαξουν ετσι ωστε να λαμβανει φωνητικες οδηγιες μονο απο το χαρτη που εχεις επιλεγμενο στο mapsource. Αν δε σου κανει κοπο δοκιμασε το ιδιο πραγμα στο ιδιο σημειο με την 4.20.20 Ισως ειναι κι αλλο bug των 5 εκδοσεων ισως βεβαια ηταν ανεκαθεν ετσι.

Εγω δυο προβληματα που δηλωσα ποτε δε μου απαντησαν αλλα στις επομενες εκδοσεις τα εφτιαξαν.

 

Μπορεις να εχεις οσους χαρτες θες στην καρτα και απλα να εχεις κανει μετονομασια.Δεν ξερω αν ισχυει αυτο που αναφερθηκε για την φωνητικη πλοηγηση αλλα μην περιμενεις οτι και να ενημερωσεις θα γινει κατι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι δεν θα γινει τιποτα απο GARMIN πλευρας.Ο λογος ειναι οτι επισημα δεν δινονται 2 χαρτες για την ιδια περιοχη.

 

Μπορεις να κανεις και μονο σου το τεστ:

Βρες ενα δρομο που δεν εχει χαρτογραφηθει απο Autohellas αλλα εχει χαρτογραφηθει απο Anavasis,εκει θα δεις αυτο που σου λεω.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι δεν θα γινει τιποτα απο GARMIN πλευρας.Ο λογος ειναι οτι επισημα δεν δινονται 2 χαρτες για την ιδια περιοχη.

 

Ο λογος που δεν θα γινει τιποτα για οτι και αν τους επισημανεις ειναι πως οτι και να <<παιρνουν>> κανει πολυ καλη δουλεια γιατι ειναι στον κοσμο τους.Οταν ειχε βγει το n82 ειχα ανταλλαξει αρκετα email για να τους τονισω το προβλημα με την ελλειψη του μολυβιου και αυτοι λεγανε οτι σε δικια τους συσκευη δεν ειχαν προβλημα.Καποιοι εδω μεσα ισως θυμουνται την ολη ιστορια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να εχεις οσους χαρτες θες στην καρτα και απλα να εχεις κανει μετονομασια.Δεν ξερω αν ισχυει αυτο που αναφερθηκε για την φωνητικη πλοηγηση αλλα μην περιμενεις οτι και να ενημερωσεις θα γινει κατι.

 

ναι δουλευει αυτο με τη μετονομασια αλλα και παλι το ζητημα ειναι να μη μπαινεις στο τριπακι να ανοιγεις αλλη εφαρμογη

 

Εννοειται οτι δεν θα γινει τιποτα απο GARMIN πλευρας.Ο λογος ειναι οτι επισημα δεν δινονται 2 χαρτες για την ιδια περιοχη.

 

Μπορεις να κανεις και μονο σου το τεστ:

Βρες ενα δρομο που δεν εχει χαρτογραφηθει απο Autohellas αλλα εχει χαρτογραφηθει απο Anavasis,εκει θα δεις αυτο που σου λεω.

 

ειμαι Πειραια και δε νομιζω να παιζει κατι τετοιο. Βαλε μια 4αρα να δεις αν κανει τον ιδιο.

 

Παντως και ο Autodrive και ο Αναβαση υποστηριζουν κανονικα και επισημα το γκαρμιν. Νομιζω οτι το εχουν υποψιν τους οτι κατι τετοιο θα συμβαινει.

Αν πχ εχεις τον επισημο πανευρωπαικο χαρτη και ταυτοχρονα και τον αναλυτικο μιας χωρας, που το ξερουν οτι υπαρχουν επισημα αυτοι οι χαρτες για καθε επιμερους χωρα, γιατι να μπερδευεται η εφαρμογη στις φωνητικες?

 

Αν το θεσεις υποψιν τους μαλλον θα το καταλαβουν.

 

 

Ο λογος που δεν θα γινει τιποτα για οτι και αν τους επισημανεις ειναι πως οτι και να <<παιρνουν>> κανει πολυ καλη δουλεια γιατι ειναι στον κοσμο τους.Οταν ειχε βγει το n82 ειχα ανταλλαξει αρκετα email για να τους τονισω το προβλημα με την ελλειψη του μολυβιου και αυτοι λεγανε οτι σε δικια τους συσκευη δεν ειχαν προβλημα.Καποιοι εδω μεσα ισως θυμουνται την ολη ιστορια.

 

Μπορει και ναχεις δικιο αλλα οπως ειπα εγω τους εστειλα 2 προβληματα, δε μου απαντησαν ποτε, αλλα στην επομενη εκδοση τα ειχαν διορθωσει και τα 2. Δε νομιζω ναναι εντελως στη κοσμαρα τους. Τουλαχιστον για το κομματι της Αγγλιας μιλαω. Γιατι οι δικοι μας δε μου εχουν απαντησει ποτε σε τιποτα. Δεν υπαρχουν... Πιστευω αν δινουμε feedback παντα βοηθαμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...