Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια λιγη βοηθεια μην κανω καμια πατατα...

 

εχω το garmin απο την αρχη (την πρωτη εκδοση και τους πρωτους χαρτες) και ειπα να κανω ανανεωση...

 

Λοιπον, κατεβασα αυτην την εκδοση GarminMobileXT_4.10.80_S60_MultiLanguage_By_DeFconX

 

και τους χαρτες Garmin Greece 5in1 by aris (btw ευχαριστω πολυ για την δουλεια σου μεχρι τωρα)

 

Στις οδηγιες του προγραμματος λεει να αντιγραψω τα περιεχομενα του φακελου MMC στο κινητο. μεσα εχει και κατι φακελους με ονοματα System, sys, resource, private και Garmin.

Αυτα τα αντιγραφω στο E:/ ή δημιουργω νεο φακελο και τα βαζω σε E:/Garmin/?

 

Φακελοι με αυτα τα ονοματα υπαρχουν...αρα φτιαχνω φακελο garmin και τα βαζω ολα μεσα?

 

Εννοείς όλους αυτούς τους φακέλους http://imageshack.gr/files/qf8aq65y2nm98fkd981h.jpg

δημιούργησε στον υπολογιστή σου εναν φάκελο όπως αυτόν http://imageshack.gr/files/5z773uqndnjj5i6r0520.jpg και πέρασε τον μέσα στην κάρτα μνήμης,κατόπιν μέσω του file manager του κινητού μπάινεις στον φάκελο αυτόν και κάνεις εγκατάσταση το GarminMobileXT.sis αρχείο :);)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο χαρτης της αναβασης 3.50 σας αρεσε? Ο 3.4.3 νομιζω οτι λειτουργει καλυτερα :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα στον Χάρτη του Άρη 5 σε 1.Δεν δουλεύει η αναζήτηση με ελληνικούς χαρακτήρες σε 4 κινητά που το δοκίμασα.Έχει κανένας σας καμία λύση γιαυτό;
Είμαι και γω ένας Freemuser...
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. έχω περάσει την έκδοση 4.10.60 με τον χάρτη 3 σε 1 και πρόσφατα έβαλα τον νέο χάρτη 3 σε 1 και όλα οκ. Ξεκίνησα λοιπόν να περάσω την έκδοση 4.10.80 και μετά απο κάποιες ώρες την εγκατέστησα. Όταν έβαλα τον χάρτη 3 σε 1 όμως όταν άνοιγα το πρόγραμμα αμέσως έκλεινε. Δοκίμασα και με τους 2 χάρτες 3 σε 1 και το ίδιο ενω απο μόνο του το πρόγραμμα χωρίς χάρτη άνοιγε κανονικά. Η συσκευή είναι nokia e65, ξέρει κανείς λύση???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

To ΜΜC σημαίνει memory card. Αυτό σημαίνει οτι παιρνάς όλα τα αρχεία στην κάρτα μνήμης (Ε). Οι φάκελοι που είπες εκτός απο τον garmin υπάρχουν οπότε θα σου ζητήσει να αντικαταστήσεις κάποια αρχεία. Εσύ πάτα ΝΑΙ. Περνάς τον garmin και τους χάρτες τέλος και είσαι οκ

 

Σιγουρα να πατησω ναι? Δ ειναι φακελοι του συστηματος? μην γινει κανενα λαθος...

 

@rostropol αυτα που εχεις στο screenshot ειναι μεσα στον φακελο του garmin..εγω λεω τους αλλους με ονοματα system, sys κλπ...

 

Σας ευχαριστω!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Ο χάρτης 5 σε 1 δεν κάνει αναζήτηση στα Ελληνικά σε SonyEricsson P1i ,ενώ σε Ν82 δεν ανοίγει η εφαρμογή. Σημειωτέον οτι κ τα δυο τηλέφωνα λειτουργούν αψογα με το χάρτη 3 σε 1. Γιατί;
Sent from my Galaxy s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα να πατησω ναι? Δ ειναι φακελοι του συστηματος? μην γινει κανενα λαθος...

 

@rostropol αυτα που εχεις στο screenshot ειναι μεσα στον φακελο του garmin..εγω λεω τους αλλους με ονοματα system, sys κλπ...

 

Σας ευχαριστω!:)

Πατισε ναι δεν θα εχεις κανενα προβλημα :)

Γειά σας. έχω περάσει την έκδοση 4.10.60 με τον χάρτη 3 σε 1 και πρόσφατα έβαλα τον νέο χάρτη 3 σε 1 και όλα οκ. Ξεκίνησα λοιπόν να περάσω την έκδοση 4.10.80 και μετά απο κάποιες ώρες την εγκατέστησα. Όταν έβαλα τον χάρτη 3 σε 1 όμως όταν άνοιγα το πρόγραμμα αμέσως έκλεινε. Δοκίμασα και με τους 2 χάρτες 3 σε 1 και το ίδιο ενω απο μόνο του το πρόγραμμα χωρίς χάρτη άνοιγε κανονικά. Η συσκευή είναι nokia e65, ξέρει κανείς λύση???

 

Ευχαριστώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2333231#post2333231 :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα στον Χάρτη του Άρη 5 σε 1.Δεν δουλεύει η αναζήτηση με ελληνικούς χαρακτήρες σε 4 κινητά που το δοκίμασα.Έχει κανένας σας καμία λύση γιαυτό;

 

Σε ολους ετσι ειναι μαλλον.πρεπει να φταιει o euro greece που ειναι Αγγλικος.δοκιμασε να τον απενεργοποιησεις μεσα απο το mapsource του garmin xt.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Πατισε ναι δεν θα εχεις κανενα προβλημα :)

 

 

πατησα αλλα τωρα εχω αλλο προβλημα...ειπα να βαλω τους 3 σε1 χαρτες αλλα δ μου τους εμφανιζει...μολις παω εργαλεια-διαχειρηση δεδομενων-συνολα χαρτων μου βγαζει worldwide roads basemap και λεπτομερεις χαρτες αλλα οταν βρηκε σημα δ ειχε την περιοχη..(παλια την ειχε με μεγαλη λεπτομερεια)...τι να κανω?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Πατισε ναι δεν θα εχεις κανενα προβλημα :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2333231#post2333231 :)

 

Οι φάκελοι sys και system μήπως περιέχουν αρχεία που χρειάζονται και από άλλα προγράμματα για να λειτουργήσουν ή είναι μόνο αποκλειστικά για χρήση του GARMIN; Αναφέρομαι πάλι σε αυτό το θέμα γιατί είναι κρίσιμο και εκ παραδρομής μπορεί να καταλαβαίνουμε διαφορετικά πράγματα και στο τέλος να τρέχουμε και να μην φτάνουμε.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Οι φάκελοι sys και system μήπως περιέχουν αρχεία που χρειάζονται και από άλλα προγράμματα για να λειτουργήσουν ή είναι μόνο αποκλειστικά για χρήση του GARMIN; Αναφέρομαι πάλι σε αυτό το θέμα γιατί είναι κρίσιμο και εκ παραδρομής μπορεί να καταλαβαίνουμε διαφορετικά πράγματα και στο τέλος να τρέχουμε και να μην φτάνουμε.

 

Αν δε θέλεις να πειράξεις τους ίδιους τους φακέλους συστήματος (E:/sys και E:/system), μπορείς να πάρεις τα περιεχόμενα των φακέλων που χρειάζονται και να τα αντιγράψεις χειροκίνητα στους φακέλους αυτούς.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν δε θέλεις να πειράξεις τους ίδιους τους φακέλους συστήματος (E:/sys και E:/system), μπορείς να πάρεις τα περιεχόμενα των φακέλων που χρειάζονται και να τα αντιγράψεις χειροκίνητα στους φακέλους αυτούς.

 

θα το δοκιμάσω πάλι.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Οι φάκελοι sys και system μήπως περιέχουν αρχεία που χρειάζονται και από άλλα προγράμματα για να λειτουργήσουν ή είναι μόνο αποκλειστικά για χρήση του GARMIN; Αναφέρομαι πάλι σε αυτό το θέμα γιατί είναι κρίσιμο και εκ παραδρομής μπορεί να καταλαβαίνουμε διαφορετικά πράγματα και στο τέλος να τρέχουμε και να μην φτάνουμε.

 

οτι και να λετε τωρα εγω το πατησα.:cry::ninja: μεχρι τωρα κανενα προβλημα απο αποψη λειτουργειας...

 

καποιος γι'αυτο?

ειπα να βαλω τους 3 σε1 χαρτες αλλα δ μου τους εμφανιζει...μολις παω εργαλεια-διαχειρηση δεδομενων-συνολα χαρτων μου βγαζει worldwide roads basemap και λεπτομερεις χαρτες αλλα οταν βρηκε σημα δ ειχε την περιοχη..(παλια την ειχε με μεγαλη λεπτομερεια)...τι να κανω?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

@johnsour εχω περασει το Garmin πολλες φορες απο την αρχη και οχι μονο στο κινητο μου παντα παταω ναι δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.

 

Δοκιμασε να βαλεις αλλο ονομα στο χαρτη 3 σε 1 :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

@johnsour εχω περασει το Garmin πολλες φορες απο την αρχη και οχι μονο στο κινητο μου παντα παταω ναι δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.

 

Δοκιμασε να βαλεις αλλο ονομα στο χαρτη 3 σε 1 :)

 

Ουτε και εγω εχω συναντησει κανενα προβλημα μεχρι τωρα απλα ρωτησα επειδη ακουγωντας φακελος System κλπ φανταστικα οτι δ θα πρεπει να τα πολυπειραζουμε..ο,τι ονομα θελω ετσι?

 

Σ'ευχαριστω και παλι!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Η χαρτες στο Garmin πρεπει να εχουν συγκεκριμενο ονομα για να τους αναγνωρισει.

 

Μπορεις να του δωσεις ενα απο τα παρακατω :

 

GMAPPROM.IMG

GMAPSUPP.IMG

GMAPSUP2.IMG

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα κατάφερα, εγκατέστησα την 4.10.80 με το χάρτη 5 σε 1 (aristotelhs2060) ενω πριν είχα την 4.10.60 με τους 3 διαφορετικούς χάρτες κάνοντας τα εξής βήματα:

 

1. Μεταφέρω το χάρτη 5 σε 1 στο υπάρχοντα φάκελο Garmin της κάρτας μνήμης τον οποίο ονομάζω σε GMAPSUPP.IMG ενώ δημιουργώ και το αντίστοιχο αρχείο gmapsupp.UNL με τους κωδικούς για τους χάρτες 295,822,284 (συνολικά 75 χαρακτήρες). Τους υπόλοιπους παλιούς χάρτες μαζί με τα αρχεία κωδικών είτε τους σβήνουμε είτε τους μετονομάζουμε αλλάζοντας την κατάλληξη π.χ. σε .img1 και .unl1

2. Μεταφέρω (και όχι επικόλληση) το περιεχόμενο των φακέλων private, Resource, sys, System στους αντίστοιχους και ομώνυμους φακέλους της κάρτας μνήμης ενώ αντιγράφω τον φάκελο Garmin της καινούριας έκδοσης πάνω στη παλιά.

3. Ανοίγω την παλιά έκδοση 4.10.60 η οποία προσπαθεί να διαβάσει το νέο χάρτη και μου εμφανίζονται τα "κινέζικα" και αμέσως βγαίνω από το πρόγραμμα.

4. Εγκαθιστώ το καινούριο GarminMobileXT.sis

5. Ανοίγω και πάλι την εφαρμογή και τρέχει κανονικά.

 

Για έλεγχο στο mapsource πρέπει να εμφανίζονται οι ακόλουθοι χάρτες

Euro Euro GR,

BlueChart Atlantic v2008 Tides and Marine Services,

BlueChart Atlantic v2008,

City Navigator Europe NT 2008,

Greece v 1.30 (Greek) © Skordilis-Geodata,

GreeceAnavasi350

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη κατα τυχη ανακαλυψα ενα αρχειο στα αρχεια συστηματος στη καρτα μνημης οσοι εχετε προβλημα να σας ανοιγει η νεα εκδοση με τον 3 σε 1 ή αλλους δοκιμαστε να διαγραψετε το αρχειο στο c/sys/hash αν θυμαμαι καλα Gmobilext.exe .αυτο οπως καταλαβαινετε για χακαρισμενα κινητα.

 

 

 

Αυτο σε εμενα δεν παιζει.....δεν ανοιγει καν την εφαρμογη για λογους ασφαλειας οπως λεει το μυνημα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα κατάφερα, εγκατέστησα την 4.10.80 με το χάρτη 5 σε 1 (aristotelhs2060) ενω πριν είχα την 4.10.60 με τους 3 διαφορετικούς χάρτες κάνοντας τα εξής βήματα:

 

1. Μεταφέρω το χάρτη 5 σε 1 στο υπάρχοντα φάκελο Garmin της κάρτας μνήμης τον οποίο ονομάζω σε GMAPSUPP.IMG ενώ δημιουργώ και το αντίστοιχο αρχείο gmapsupp.UNL με τους κωδικούς για τους χάρτες 295,822,284 (συνολικά 75 χαρακτήρες). Τους υπόλοιπους παλιούς χάρτες μαζί με τα αρχεία κωδικών είτε τους σβήνουμε είτε τους μετονομάζουμε αλλάζοντας την κατάλληξη π.χ. σε .img1 και .unl1

2. Μεταφέρω (και όχι επικόλληση) το περιεχόμενο των φακέλων private, Resource, sys, System στους αντίστοιχους και ομώνυμους φακέλους της κάρτας μνήμης ενώ αντιγράφω τον φάκελο Garmin της καινούριας έκδοσης πάνω στη παλιά.

3. Ανοίγω την παλιά έκδοση 4.10.60 η οποία προσπαθεί να διαβάσει το νέο χάρτη και μου εμφανίζονται τα "κινέζικα" και αμέσως βγαίνω από το πρόγραμμα.

4. Εγκαθιστώ το καινούριο GarminMobileXT.sis

5. Ανοίγω και πάλι την εφαρμογή και τρέχει κανονικά.

 

Για έλεγχο στο mapsource πρέπει να εμφανίζονται οι ακόλουθοι χάρτες

Euro Euro GR,

BlueChart Atlantic v2008 Tides and Marine Services,

BlueChart Atlantic v2008,

City Navigator Europe NT 2008,

Greece v 1.30 (Greek) © Skordilis-Geodata,

GreeceAnavasi350

 

Και πως είναι η αναζήτηση;

Μπορείς να αναζητήσεις με ελληνικούς χαρακτήρες;

Είμαι και γω ένας Freemuser...
Link to comment
Share on other sites

Τόσες φορές το έχουμε περάσει... Αν ήταν κάτι θα είχαμε πάθει και εμείς και θα σας λέγαμε να μην πειράξετε αυτούς τους φακέλους! :)
iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εγκατέστησα πάλι το Garmin και τώρα έβαλα κανονικα το auto drive hellas 1.30 Όταν πάω στο σύνολα χαρτών τον βρήσκει κανονικα και όλα τέλεια! Όμως όταν πατάω για να βάλω να με πάει σε κάποια διευθυνση μου λέει οτι θέλει τους λεπτομεριακούς χαρτες... Αφου ειναι μεσα ο χάρτης.. Μου τα δείχνει όλα κανονικα με οδους κλπ.. Τι λάθος εχω κάνει?
Link to comment
Share on other sites

Αριστοτέλη μήπως θα μπορούσες να βάλεις στα αρχεία σου τον bluechart atlantic greece region 2008 σαν ξεχωριστό για κατέβασμα;
Είμαι και γω ένας Freemuser...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...