Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά ποιους χάρτες θα προτείνατε?

Εγώ έβαλα τον 3 σε 1 και δεν έχω δοκιμάσει άλλους για να κάνω σύγκριση..

Πάντως στο χωριό μου δείχνει μόνο τον κεντρικό δρόμο ενώ το Destinator στο PPC έδειχνε και τα στενά..

Μήπως θα ήταν ποιο καλά να βγάλω αυτόν τον χάρτη και να βάλω 2 ξεχωριστούς, 1 για Αθήνα και 1 για επαρχεία? Αν ναι, ποιους προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΑΝΝΕΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΣΥΝΕΧΩΣ.

Kαλα σε ειπε ο @leftezi για την επανεκκινηση με καποιο τροπο πρεπει να εχεις ελευθερη Ram και η επανεκκινηση ειναι η ευκολοτερη λυση, αλλιως περνεις ενα αλλο τηλ με μεγαλυτερη Ram και δεν εχεις τετια προβληματα.

ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Η Ο ΧΑΡΤΗΣ 3 ΣΕ 1.

Δοκιμασε τους 3 χαρτες ξεχωριστα τοτε μπορει να λειτουργει καλυτερα εξαλλου το χαρτη 3 σε 1 τον βαζει καποιος εαν θελει να φορτωσει περισσοτερους απο 3 χαρτες και απο αυτα που γραφεις καταλαβενω οτι εσενα δεν σου χρειαζεται

Ο AUTO DRIVE MONΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.

Στο 1 ποστ του παροντος

 

Μην γραφεις με κεφαλαια στα φορουμ ειναι σαν να φωναζεις

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ! σε τι ειναι καλυτερο το γκαρμιν και σε τι το σιγκικ;

Το Garmin και το Sygic εχουν πολυ πληρεστερους χαρτες.

Garmin :Εξαρετικοι χαρτες για ολη την Ελλαδα,Φωνητικη πλοηγηση μετρια,γραφικη πλοηγηση ακομα πιο μετρια τουλαχιστον για την Αθηνα που το εχω δοκιμασει

Επισης λοκαρει πολυ γρηγορα δορυφορους και σπανια χανει την επαφη με δορυφορους ακομα και σε δυσκολους χωρους,στα + και η διαχειριση των POIS.

Sygic :Πολυ καλος ο χαρτης που κυκλοφορει ,μετρια φωνιτικη πλοηγηση καλη γραφικη πλοηγηση,αργος επαναυπολογισμος,ελειψη διαχειρισης POIS,σε Ν95 που το

δοκιμασει χανει συχνα την επαφη με δορυφορους.

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει κάποιος συμ-forum-ίτης που είναι Θεσσαλονίκη και θα μπορούσε να περάσει το garmin mobile σε ΝΟΚΙΑ Ε90 communicator (επ'αμοιβή), ας επικοινωνήσει μαζί μου. θα του ήμουν υπόχρεος.

 

Δυστυχώς, δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου...

Link to comment
Share on other sites

@gsioutas υπαρχουν αναλυτικες οδηγειες στο 1 ποστ ξεκινα οποτε εχεις χρονο και εμεις θα σε βοηθεισουμε σε τυχον απορειες σου :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς...

δουλεύω σε 1 παλιό mac χωρίς intel , οπότε δεν έχω windows για να τρέξω τα exe προγράμματα...

Link to comment
Share on other sites

Guys, ποιο θεωρείτε ότι ξεζουμίζει γρηγορότερα την μπαταρία (εννοείται χωρίς φορτιστή συνδεμένο), το GARMIN, το SYGIC, το ROUTE66 ή το ΝΟΚΙΑ ΜΑΡS ???

 

Ρωτάω γιατί δοκίμασα σήμερα το Sygic στο αυτοκίνητο σε μία διαδρομή μισής ώρας το πολύ και η μπαταρία του Ν95 έπεσε 3 γραμμές !!!! :worry:

 

Kανείς με GARMIN που έκανε το τεστ της αντοχής της μπαταρίας ?? :worry:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

2η μερα χρησης και η πλoηγηση ειχε τα λαθακια της...η απλη ενδειξη στο χαρτη του στιγματος μου φανηκε πιο καλη απο την πλοηγηση...

panoramikos o χαρτης πως γινεται?οχι τρισδιαστατος.

Όταν λες πανοραμικός τι εννοείς; Να σου δείχνει από ψηλά την θέση σου; Αν ναι, νομίζω πως δε γίνεται. Κατά την πλοήγηση, η οθόνη ακολουθεί από κοντά στο στίγμα σου. Ίσως δουλέψει αν, ενώ έχεις επιλεγμένη την 2D απεικόνιση, κάνεις χειροκίνητα zoom out. Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω.

 

Παιδιά, υπάρχει κάποιο νεότερο για το αν θα βγει κάποια νέα έκδοση του Garmin που θα διορθώνει το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε εμείς με το Ν82 (όπως και οι φίλοι με το 6120c)???

 

Αναφέρομαι στη μόνιμη μετατροπή του πλήκτρου # σε μολύβι σε όλο το τηλέφωνο από τη στιγμή που εγκαθίσταται το Garmin στη συσκευή, πράγμα που ουσιαστικά δε σε αφήνει να λειτουργήσεις καμία άλλη εφαρμογή.

Το τηλέφωνο συμπεριφέρεται σαν να είναι μόνιμα πατημένο το πλήκτρο #.

 

Μήπως υπάρχει κάποιος φίλος που έχει βρει κάποια λύση σε αυτό το πρόβλημα???

 

Πραγματικά αυτό μας έχει κόψει τα χέρια... :(

 

Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι πρόκειται να κάνει η εταιρία, αλλά από την στιγμή που όλα τα νεότερα και τα μελλοντικά series 60 θα βγαίνουν χωρίς μολυβάκι και θα αντιμετωπίζουν το εν λόγω πρόβλημα, η εταιρία, σίγουρα, θα προβεί σε κάποια διόρθωση. Είτε θα αλλάξει την λειτουργία του # ώστε να χρησιμοποιείται άλλο πλήκτρο για page down, είτε θα διορθώσει το κόλλημα.

 

Προς το παρόν έχεις 2 λύσεις.

 

1-Εγκαθιστάς το best taskman και όταν τελειώνεις με το Garmin, κλείνεις το task ονόματι TSRAutoStart.exe

 

2-Απεγκαθιστάς το Garmin και δουλεύεις μόνο με το Sygic που δουλεύει απροβλημάτιστα και έχει πάρα πολύ καλή κάλυψη και λεπτομερή χάρτη, μέχρι να λυθεί το πρόβλημα με το Garmin.

 

Δυστυχώς...

δουλεύω σε 1 παλιό mac χωρίς intel , οπότε δεν έχω windows για να τρέξω τα exe προγράμματα...

 

Αν αυτό είναι το μοναδικό σου πρόβλημα, κάνε την υπόλοιπη διαδικασία, και αφού ανοίξεις από την συσκευή σου το Garmin πόσταρε εδώ το ID της συσκευής σου και θα σου δώσουμε τους κωδικούς για ξεκλείδωμα των χαρτών και του εσωτερικού δέκτη.

Link to comment
Share on other sites

2η μερα χρησης και η πλoηγηση ειχε τα λαθακια της...η απλη ενδειξη στο χαρτη του στιγματος μου φανηκε πιο καλη απο την πλοηγηση...

panoramikos o χαρτης πως γινεται?οχι τρισδιαστατος.

 

τι εννοείς πανοραμικός??

Αν κατάλαβα κατα την διάρκεια της πλοήγησης ανοίγεις το zoom και μένει εκέι που το θές...

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

εγω που είμαι απο Κύπρο τι γίνεται? υπάρχει κάποιος χάρτης?

 

Ευχαριστώ

Και εγω ψαχνω χαρτες για Κυπρο αλλα δεν εχω βρει κανενα προγραμμα μεχρι στιγμης...

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό είναι το μοναδικό σου πρόβλημα, κάνε την υπόλοιπη διαδικασία, και αφού ανοίξεις από την συσκευή σου το Garmin πόσταρε εδώ το ID της συσκευής σου και θα σου δώσουμε τους κωδικούς για ξεκλείδωμα των χαρτών και του εσωτερικού δέκτη.

Κατι τετοιο ειπα και εγω των @gsioutas απο τα pm :)

 

Οποιος εχει το ειδιο προβλημα να μην διστασει να ξεκινησει την διαδικασια :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Guys, ποιο θεωρείτε ότι ξεζουμίζει γρηγορότερα την μπαταρία (εννοείται χωρίς φορτιστή συνδεμένο), το GARMIN, το SYGIC, το ROUTE66 ή το ΝΟΚΙΑ ΜΑΡS ???

 

Ρωτάω γιατί δοκίμασα σήμερα το Sygic στο αυτοκίνητο σε μία διαδρομή μισής ώρας το πολύ και η μπαταρία του Ν95 έπεσε 3 γραμμές !!!! :worry:

 

Kανείς με GARMIN που έκανε το τεστ της αντοχής της μπαταρίας ?? :worry:

 

Καλά το ότι έπεσε 3 γραμμές δε λέει ΤΙΠΟΤΑ!

Και εγώ μπορεί με χρήση 1 ώρας σε wi-fi το κινητό και να έχει χάσει 1 παύλα, και μετά ξαφνικά ενώ απλά στέλνω 2 sms να πέσει στις 2 παύλες!!Τι θα πει αυτό?

Δεν μπορείς να υπολογίσεις έτσι απλά πόση μπαταρία τρώει το καθένα.

 

Αν το θελεις μονο γαι πλοηγηση κατα την τα ταπεινη μου γνωμη το route ειναι μακραν καλυτερο στην φωνητικη πλοηγηση,επισης ειναι πιο ελαφρυ και ευχρηστο.

 

Καλά βρε παιδιά, μόνο εγω χρησιμοποιώ την αναζήτηση για βενζινάδικα,ΑΤΜ κλπ??

Γιατί σε αυτό τον τομέα απλά δεν υπάρχει καν το ROUTE (το SYGIC δεν το έχω δουλέψει, οπότε δε γνωρίζω).

Οπότε τι να συγκρίνουμε τώρα??

GARMIN και πάλι GARMIN

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς...

δουλεύω σε 1 παλιό mac χωρίς intel , οπότε δεν έχω windows για να τρέξω τα exe προγράμματα...

 

 

 

oute egw exw windows , ala doulevoune an ksereis ti na kaneis;)

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

Paidia kalimera kai sugxaritiria gia tin douleia pou exete kanei!

Exw to n95!

exw valei vasi twn odigiwn to programma ..to exw ksekleidwsei

exw dokimasei pollous xartes alla tpt!!

menw xalkida kai osous xartes ki an dokimasa den tin exei!!

piga na katevasw ki ap to pirate to torrent me ton xarti Europe 2008

alla stin perigrafi tou torrent grafei mono athina!!

Poion xarti prepei na valw telika gia na exw xalkida kai tis upoloipes poleis tis elladas!???

 

Euxaristw prokatavolika!

Link to comment
Share on other sites

Paidia kalimera kai sugxaritiria gia tin douleia pou exete kanei!

Exw to n95!

exw valei vasi twn odigiwn to programma ..to exw ksekleidwsei

exw dokimasei pollous xartes alla tpt!!

menw xalkida kai osous xartes ki an dokimasa den tin exei!!

piga na katevasw ki ap to pirate to torrent me ton xarti Europe 2008

alla stin perigrafi tou torrent grafei mono athina!!

Poion xarti prepei na valw telika gia na exw xalkida kai tis upoloipes poleis tis elladas!???

 

Euxaristw prokatavolika!

Η Χαλκίδα εμφανίζεται κανονικά και με τον Auto Drive Hellas και με τον Anavasis.

http://imageshack.gr/files/0x06px6jrtqiqin9mpf8.jpg http://imageshack.gr/files/lnbjdqyc8wdu7v27m1hp.jpg

 

Έχεις τσεκάρει να εμφανίζεται κάποιος από αυτούς τους χάρτες;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Paidia kalimera kai sugxaritiria gia tin douleia pou exete kanei!

Exw to n95!

exw valei vasi twn odigiwn to programma ..to exw ksekleidwsei

exw dokimasei pollous xartes alla tpt!!

menw xalkida kai osous xartes ki an dokimasa den tin exei!!

piga na katevasw ki ap to pirate to torrent me ton xarti Europe 2008

alla stin perigrafi tou torrent grafei mono athina!!

Poion xarti prepei na valw telika gia na exw xalkida kai tis upoloipes poleis tis elladas!???

 

Euxaristw prokatavolika!

 

Φίλε Mypothia

Έχω το 6110 και έχω περάσει τον 3 σε 1. Έριξα μια ματιά στην Χαλκίδα και την βγάζει αναλυτικά. Εσύ ποιούς χάρτες δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

Paidia kalimera kai sugxaritiria gia tin douleia pou exete kanei!

Exw to n95!

exw valei vasi twn odigiwn to programma ..to exw ksekleidwsei

exw dokimasei pollous xartes alla tpt!!

menw xalkida kai osous xartes ki an dokimasa den tin exei!!

piga na katevasw ki ap to pirate to torrent me ton xarti Europe 2008

alla stin perigrafi tou torrent grafei mono athina!!

Poion xarti prepei na valw telika gia na exw xalkida kai tis upoloipes poleis tis elladas!???

 

Euxaristw prokatavolika!

φίλε μου επειδή είμαι απο χαλκίδα σου λέω οτι με ενεργοποιημένο τον autodrive καθώς και με τον ανάβαση φαίνεται μια χαρά η πόλη και με αρκετές λεπτομέρειες απ'οτι έχω παρατηρήσει μέχρι τώρα!

Απλά πήγαινε εργαλεία-->διαχ/ση δεδομένων--->Σύνολα χαρτών

Και πάτα mapsource κάτω αριστερά και δες ποιοι είναι τσεκαρισμένοι ;)

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει κάποιος συμ-forum-ίτης που είναι Θεσσαλονίκη και θα μπορούσε να περάσει το garmin mobile σε ΝΟΚΙΑ Ε90 communicator (επ'αμοιβή), ας επικοινωνήσει μαζί μου. θα του ήμουν υπόχρεος.

 

Δυστυχώς, δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου...

 

Φιλε χαλαρωσε , ειναι ευκολο να το κανεις,στειλε pm να σε βοηθησω (και χωρις αμοιβη φυσικα , μην παρεξηγηθουμε)

Link to comment
Share on other sites

apolita efxaristimenos me to Garmin kai to 3+1 map kai Europe 2008 xarti. Pezoun ola sto P1i bomba!!!

 

Na se rwtisw exw valei kai egw to Garmin sto P1i mou ola kala mporw na pw ektos apo ena mikro provlimataki!Exeis dokimasei na grapseis dieuthinsi h opoia ksekinaei apo to gramma Y!Sto diko mou enw to Y tou eikonikou pliktrologiou to pairnei kanonika se xwres kai poleis stis dieuthinseis to pataw kai den to bgazei stin othoni me tipota kai etsi den mporw na psaksw dieuthinseis pou arxizoun apo Y!An theleis dokimase to kai esy na mou peis an sto kanei kai sena!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου επειδή είμαι απο χαλκίδα σου λέω οτι με ενεργοποιημένο τον autodrive καθώς και με τον ανάβαση φαίνεται μια χαρά η πόλη και με αρκετές λεπτομέρειες απ'οτι έχω παρατηρήσει μέχρι τώρα!

Απλά πήγαινε εργαλεία-->διαχ/ση δεδομένων--->Σύνολα χαρτών

Και πάτα mapsource κάτω αριστερά και δες ποιοι είναι τσεκαρισμένοι ;)

 

pigainw ekei pou mou les kai mou exei :

 

1 Worldwide Roads Basemap ( e:\GARMIN\ )

2 Leptomereis xartes enswmatwmenoi xartes ( Greece v1.25(greek)36.3 mb )

 

auta!molis mpainw se xarti mou vgazei tin xalkida alla xwris odous xwris tpt kai me lathos thesi

Link to comment
Share on other sites

pigainw ekei pou mou les kai mou exei :

 

1 Worldwide Roads Basemap ( e:\GARMIN\ )

2 Leptomereis xartes enswmatwmenoi xartes ( Greece v1.25(greek)36.3 mb )

 

auta!molis mpainw se xarti mou vgazei tin xalkida alla xwris odous xwris tpt kai me lathos thesi

 

 

 

den exeis valei xartes ...

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...