Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eργαλεια>διαχ/ση δεδομ.>συνολα χαρτων>mapSource(κατω αριστερα)

 

εμένα κάτω αριστερά δεν έχει κανένα κουμπί!

γιατί;

μήπως επειδή έχω μόνο τον default και τον autodrive;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επανηλθα μετα απο πολυ δουλεια σημερα,Nervous μπραβο που ανανεωνεις μονος το πρωτο post.thanks

 

και οσο ελειπα να και το bluechart της Ελλαδας .μπραβο Aisopos για αλλη μια φορα.θα δοκιμασω και εγω αν δουλευουν ολα μαζι.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

****το!!εκανα για 5η φορα ολη τη διαδικασια στο ε61ι μου που δεν εχει gps και εχω αυτη τη στιγμη τον base map gmapbmap.img και αυτον της autodrive gmapprom.img με το αντιστοιχο ομωνυμο unl καθως και το sw.unl αρχειο.τι σκατα γινεται και οταν ανοιγω το προγραμμα μου δειχνει μονο τον base map και μου βγαζει ενα μυνημα "gps ανενεργο δεν ξεκειδωνουν οι χαρτες" η κατι τετοιο¨?βοηθει ρε παιδια!καλη χρονια!

 

εμένα κάτω αριστερά δεν έχει κανένα κουμπί!

γιατί;

μήπως επειδή έχω μόνο τον default και τον autodrive;

ουτε εμενα !

 

αυτο το mapsource τι ειναι?

στις πληροφοριες μου βγαζει μονο τον base map!δεν μπορω να το καταλαβω αυτο το πραγμα!

Link to comment
Share on other sites

καλα το προγραμμα ειναι ολα τα λεφτα...

 

ειμαι στο εξωτερικο και ειναι σωτηριο!

 

και πανω που νομιζα οτι πρεπει να την βγαλω με τους "χαρτες" της ΝΟΚΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

****το!!εκανα για 5η φορα ολη τη διαδικασια στο ε61ι μου που δεν εχει gps και εχω αυτη τη στιγμη τον base map gmapbmap.img και αυτον της autodrive gmapprom.img με το αντιστοιχο ομωνυμο unl καθως και το sw.unl αρχειο.τι σκατα γινεται και οταν ανοιγω το προγραμμα μου δειχνει μονο τον base map και μου βγαζει ενα μυνημα "gps ανενεργο δεν ξεκειδωνουν οι χαρτες" η κατι τετοιο¨?βοηθει ρε παιδια!καλη χρονια!

 

ουτε εμενα !

 

αυτο το mapsource τι ειναι?

στις πληροφοριες μου βγαζει μονο τον base map!δεν μπορω να το καταλαβω αυτο το πραγμα!

 

παιδια ειστε σιγουροι οτι τα κανατε ολα σωστα?αν ναι οταν σας εμφανιζει τον αρχικο χαρτη καντε zoom in σε ενα μερος της ελλαδας πατωντας το 3 και δειτε αν εχει λεπτομερειες.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειστε σιγουροι οτι τα κανατε ολα σωστα?αν ναι οταν σας εμφανιζει τον αρχικο χαρτη καντε zoom in σε ενα μερος της ελλαδας πατωντας το 3 και δειτε αν εχει λεπτομερειες.
μολις εκανα την διαδικασια για 8η φορα!αρχιζω και τα παραταω....οταν ξεκιναει το προγραμμα μου βγαζει "αδυνατον το ξεκλειδωμα χαρτων.ελεγξτε την συσκευη GPS".τι να ελεγξω?το ξερω οτι το κινητο μου δεν εχει gps!εγω θελω μονο τους χαρτες!

μετα παω στα περιεχομενα και εκει εχει μονο τον base map.αν κανω ζουμ σε αυτο μαυρη μαυριλα πχ στον πειραια

Link to comment
Share on other sites

ακολουθείς κατά γράμμα τις οδηγίες

έχε υπομονή γιατί και εγώ ασχολιόμουν όλη μέρα αλλά τα κατάφερα

μην ξεχνάς ότι οι ονομασίες img και uln πρέπει να είναι ολόιδιες

επίσης κάνε και ένα uln για τον default χάρτη

Link to comment
Share on other sites

ακολουθείς κατά γράμμα τις οδηγίες

έχε υπομονή γιατί και εγώ ασχολιόμουν όλη μέρα αλλά τα κατάφερα

μην ξεχνάς ότι οι ονομασίες img και uln πρέπει να είναι ολόιδιες

επίσης κάνε και ένα uln για τον default χάρτη

το μονο που δεν ειχα κανει ηταν ενα unl για τον default χαρτη το εκανα τωρα αλλα παλι τζιφος!
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι, ενω στο Ε65 δουλευει σφαιρα στο ppc που το εχω, βλεπει μονο τον gmapsupp! Τους αλλους καθολου :ninja:!!! Καμια ιδεα, γιατι δοκιμασα τα παντα και θολωσα :wacko:?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάνει ένα πακέτο όλα όσα έχουν αναφερθεί και ανεβάζω όλους τους χάρτες μαζί. Το μόνο που θα χρειάζεται, θα είναι ένα copy-paste στην κάρτα μνήμης.

Μέσα θα υπάρχει ένας σύντομος που βασίζεται στις οδηγίες που έχουν δώσει τα παιδιά εδώ. Απλώς προσπάθησα να βάλω μια τάξη και να συντομεύσω την διαδικασία εγκατάστασης και ενεργοποίησης και να το κάνω πιο απλό και κατανοητό.

 

Αναμείνατε... :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

καλη σκεψη και γω το ειχα σκεφτει να το κανω.απλα η διαδικασια σπασιματος θα παρεμενει ως εχει γιατι γινεται αναλογα το card id
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαρκεί πάνω από 5' η όλη διαδικασία. Προσπάθησα να το απλοποιήσω και να το συντομεύσω όσο γινόταν.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να διαβάσω όσε περισσότερες σελίδες μπορούσα αλλά δεν βρήκα αν υποστηρίζονται παλαιότερα τηλέφωνα όπως πχ το Ν70 (που ακόμα έχω)

Εχει κανείς γνώση; (στο site της Garmin δείχνει να το υποστηρίζει αλλά όχι ξεκάθαρα)

 

Χρόνια πολλά σε όλους μας

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολλες προσπαθειες τα καταφερα και εγω λειτουργει αψογα !!! ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους για τις οδηγιες. χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρώτη φορά το χρησιμοποίησα σήμερα. Έπαθα πλάκα.

Κλειδωνει σχεδόν full σήμα μέσα στο σπίτι σε ελάχιστα δευτερόλεπτα.

Από το λίγο που είδα, οι χάρτες είναι πολύ καλοί. Μένει να το δω και στην πράξη.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει το 54άρη χάρτη γιατί τον έσβησα κατα λάθος και βλέπω ότι το λινκ δε ισχύει πια.:(
Link to comment
Share on other sites

τελικα το στιγμα που βγαζει ειναι αξιοπιστο; νομιζω καποιος ειχε πει οτι σε βγαζει καποια μετρα πιο περα..

επισης οσοι το εβαλαν στο Ν82 ποια εκδοση εβαλαν; δεν εχουν κανενα προβλημα με την αντιγραφη/επικολληση γενικα στο κινητο και με το πληκτρο # ή και το "ΟΚ" σε διαφορες επιλογες; εντυπωση μου κανει. ενα παιδι ειχε αναφερει ενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασε κανείς σε 6110 Navigator???

Προσπαθώ και μου ψάχνει με bluetooth...

 

Ξέρει κανείς γιατι???

 

άκυρο!!!! Το Βρήκα!!!!

 

 

10000000000000000000000000 ευχαριστώ!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Garmin 4.10.60

 

Περιλαμβάνονται:

Auto Drive Hellas 1.25

TopoNavigator 3.4.3

BlueChart Atlantic v9.5

 

Garmin_Mobile XT key finder v1.1

 

Οδηγίες εγκατάστασης και ενεργοποίησης. Οι οδηγίες είναι μια στοιχειοθέτηση των κυριοτέρων σημείων βοήθειας που έχω βρει εδώ μέσα και προέρχεται από αρκετά μέλη τα οποία κι ευχαριστώ. :)

Ένα μεγάλο ευχαριστώ επίσης στον φίλο που μου προμήθευσε τους 2 τελευταίους χάρτες που έλειπαν από το παζλ ;)

 

Γράφω κι εδώ τις οδηγίες. Για να μην γίνει παρανόηση, έχω ήδη δημιουργήσει τα απαραίτητα αρχεία (χρειάζονται μόνο το copy-paste των κωδικών) και έχω ήδη συμπεριλάβει στον φάκελο Garmin όλους τους χάρτες, την φωνητική πλοήγηση, και την βοήθεια σε όλες τις διαθέσιμες γλώσσες .

1. Αντιγράψτε τον φάκελο Garmin στην κάρτα μνήμης.

 

2. Ανοίξτε το GarminMobileXT.sis και κάνετε την εγκατάσταση της εφαρμογής. Θα εγκατασταθεί αυτόματα στην κάρτα μνήμης.

 

3. Ανοίξτε την εφαρμογή. θα εμφανιστεί ένας αυτόματος οδηγών ρυθμίσεων και θα κάνετε τις πρώτες ρυθμίσεις (γλώσσας κυρίως).

 

4. Πηγαίνετε Ρυθμίσεις->Πληροφορίες. Εκεί θα δείτε το Card ID (Unlock esn). Αντιγράψτε κάπου αυτόν τον αριθμό.

 

5. Στον υπολογιστή σας τώρα, ανοίγετε το garmin_kgen.exe που βρίσκετε σε αυτόν εδώ τον φάκελο. Στο πεδίο «Enter your Card ID here:» εισάγετε τον αριθμό που αντιγράψατε πριν από την συσκευή. Πατήστε «Generate». Στο πεδίο «Your device unlock code:» εμφανίζεται τώρα ένας αριθμός. Αντιγράψτε αυτόν τον αριθμό. Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να ανοίξουμε τον φάκελο Garmin που βρίσκεται στην κάρτα μνήμης (είτε με card reader, είτε με το καλώδιο USB). Ανοίξτε με το Notepad (Σημειωματάριο) το αρχείο SW.UNL και επικολλήστε εκεί τον αριθμό που αντιγράψατε. Αποθηκεύστε το αρχείο. Με αυτό τον τρόπο ξεκλειδώσαμε το ενσωματωμένο GPS της συσκευής μας.

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΤΟ garmin_kgen.exe! ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΙ ΑΛΛΟ.

 

6. Τώρα ξεκλειδώνουμε όσους χάρτες χρειάζονται ξεκλείδωμα.

Από το dropdown μενού του garmin_kgen.exe επιλέγουμε <custom mapid> και στο πεδίο mapID code που θα εμφανιστεί πληκτρολογούμε 822 και πατάμε OK. Στην συνέχεια πατάμε «Generate». Αντιγράφουμε τον κωδικό που δημιουργείται και τώρα ανοίγουμε το αρχείο gmapprom.UNL (και πάλι με το Notepad). Κάνουμε επικόλληση τον αριθμό και αποθηκεύουμε το αρχείο.

 

7. Επαναλαμβάνουμε το βήμα 6 και στο πεδίο mapID τώρα πληκτρολογούμε 254. Αφού πατήσουμε το «Generate» αντιγράφουμε τον κωδικό που εμφανιστεί και ανοίγουμε το αρχείο gmapsup2.UNL (ομοίως με το Notepad). Κάνουμε επικόλληση τον κωδικό και αποθηκεύουμε το αρχείο.

 

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ!

 

Επεξηγήσεις χαρτών (αρχεία IMG)

gmapbmap.img (αυτός που είχε το πρόγραμμα, ενσωματωμένος) - 10ΜΒ

GMAPPROM.IMG (ο ελληνικός Auto_Drive_Hellas_v1.25_el) με το ομώνυμο UNL του. - 35MB (mapid=822)

GMAPSUPP.IMG (ο χάρτης της Ανάβασης "Garmin_Map_Greece_Anavasi343_Routable") χωρίς UNL γιατί είναι ξεκλείδωτος. - 85MB

gmampsup2.img (ο BlueChart Atlantic v9.5 ελληνικός ναυτικός) με το ομώνυμο UNL του. - 14MB(mapid=254)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστούμε aisopos για την πολύ καλή δουλειά σου. Ένα τέτοιο μάζεμα χρειαζόταν και είμαι σίγουρος οτι θα βοηθήσει πάρα πολλά παιδιά που είτε δεν τα έχουν καταφέρει μέχρι τώρα ή κάνουν την πρώτη τους προσπάθεια.

 

Σήμερα το μεσημέρι αξιώθηκα και γω να εγκαταστήω την εφαρμογή στο κινητό μου και μπορώ να πω οτι το να κατεβάζεις ένα ένα τα αρχεία απο το ραπιντ δεν είναι και οτι πιο βολικό (αν βέβαια δεν είσαι premium user).

 

Όμως οι αναλυτικότατες οδηγίες του Αριστοτέλη, καθώς και η πολύτιμη βοήθεια πολλών ακόμα μελών, με βοήθησε να ολοκληρώσω εύκολα και γρήγορα την διαδικασία και να καταφέρω να δουλέψω και τους 3 χάρτες ταυτόχρονα.

 

Το πρόγραμμα είναι σαφώς πολύ μπροστά σε σχέση με οτι εχουμε χρησιμοποιήσει μέχι σήμερα απο άποψη κάλυψης. Κάμοθαι αρκετές ώρες και χαζεύω τους χάρτες και πραγματικά έχω μείνει άφωνος. Ακόμα και το μικρό χωριουδάκι μου στα Χανιά το βρήκα με αρκετή λεπτομέρια (δρόμους, εκκλησίες, κλπ) την στιγμή που σε οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα ακι αν είχα κοιτάξει, δεν υπήρχε ούτε για πλάκα ώστε και το στίγμα του.

 

εράστιο πλεονέκτημα αποτελεί το γεγονός οτι οι χάρτες μπορούν να χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα δίνοντάς τους έτσι την δυνατότητα να συμπληρώνει ο ένας τον άλλο. Σε αρκετά σημεία παρατήρησα οτι άλλες λεπτομ΄ριες είναι γραμμένες με κεφαλαία ελληνικά και άλλες με μικρά αγγλικά, πράγμα που σημαίνει οτι η ανάβαση και ο Auto Drive παρέχουν ο καθένας τις δικιές του πληροφορίες.

 

Πλοήγηση δεν έκανα αλλά διαπίστωσα οτι πολυ εύκολα σχεδιάζεις πορεία ενώ και οι φωνητικές οδηγίες είναι πεντακάθαρες χωρίς κολλήματα.

 

Και τέλος, αυτό που θέλω να προσθέσω είανι οτι στο Ε90 η πλοήγηση είναι απόλαυση. Οι πληροφορίες που εμφανίζονται σε μία μόνο οθόνη είναι άπειρες ενώ και η εφαρμογή κάνει πάρα πολύ καλή χρήση του πληκτρολογίου της συσκευής.

 

Να ευχαριστήσω και πάλι όλα τα παιδιά για την πολύτιμη βοήθειά τους.

Link to comment
Share on other sites

το ξαναεβαλα να δω μηπως ειμαι τρελος αλλα με το που κανει εγκατασταση και μετα αλλαξεις προφιλ πατωντας τη διεση # εμφανιζεται το προβλημα, αν πατησεις μια φορα τη διεση σε σημεια που μπορεις να επιλεξεις κατι το θεωρει πατημενο συνεχεια, γενικα λειτουργει πολυ προβληματικα.

δεν ειχε κανεις προβλημα; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Επεξηγήσεις χαρτών (αρχεία IMG)

gmapbmap.img (αυτός που είχε το πρόγραμμα, ενσωματωμένος) - 10ΜΒ

GMAPPROM.IMG (ο ελληνικός Auto_Drive_Hellas_v1.25_el) με το ομώνυμο UNL του. - 14MB (mapid=822)

GMAPSUPP.IMG (ο χάρτης της Ανάβασης "Garmin_Map_Greece_Anavasi343_Routable") χωρίς UNL γιατί είναι ξεκλείδωτος. - 85MB

gmampsup2.img (ο BlueChart Atlantic v9.5 ελληνικός ναυτικός) με το ομώνυμο UNL του. - 35MB (mapid=254)

 

Μ' αυτά τα ονόματα τους έχω κι εγώ αλλά δεν μπορώ να τους έχω ταυτόχρονα! Μόνο έναν - έναν.

 

Φαίνεται ότι το κινητάκι τα' χει παίξει από τα πολλά δεδομένα.

 

Μετά από μια μικρή έρευνα στα τελευταία μηνύματα (αφού μπήκε μια τάξη με τα ονόματα) υποψιάζομαι ότι ίσως να παίζει ρόλο και το κινητό με τη μνήμη που έχει. Βλέπω όσοι έχουν Ν95 και Ε65 τελικά κατάφεραν να έχουν τους χάρτες ταυτόχρονα. Κανά δυο με Ν80 είχαν παρεμφερή προβλήματα (δεν τους βγάζει Map Source να επιλέξουν). Ο Alex στο ppc είχε πρόβλημα. Κανέναν άλλον με Ν73 δεν είδα τελευταία (βγάζω τα συμπεράσματα από τα avatar, και δεν έχουν και όλοι).

 

Καλά είναι να αναφέρουν και το κινητό όσοι δεν το έχουν στο avatar τους ή έχουν άλλο από αυτό που φαίνεται μήπως βγει κάποιο συμπέρασμα.

 

Σ΄εμένα η σειρά που μου εμφανίζονται στο Map Source και τα ονόματά τους (κατά γράμμα αντιγραφή των ονομάτων) είναι:

1. "BlueChart Atlantic v9.5"

2. "Greece" (αυτός είναι ο default)

3. "Greece" (αυτός είναι ο TopoNavigator)

4. "AUTO DRIVE (HELLAS)"

 

σ΄εσάς έτσι είναι;

 

Πάντως δεν παίζει ρόλο η σειρά εγκατάστασης στη σειρά των ονομάτων γιατί θυμάμαι ότι τους εγκατέστησα με σειρά (2), 4, 3, 1

 

 

 

Όποιος έχει όρεξη ας διαβάσει για το Ν73 μου.

 

Όταν είναι όλοι τσεκαρισμένοι όλοι οι χάρτες, τους "καπακώνει" ο Auto Drive Hellas.

Μόλις τον ξετσεκάρω, υπερισχύει ο Default μαζί με τον BlueChart Atlantic.

Εδώ, αν ξετσεκάρω τον defautl, έρχεται στο προσκήνιο ο BlueChart Atlantic σκέτος

αν όμως ξετσεκάρω τον BlueChart Atlantic έρχεται ο Default μαζί με τον TopoNavigator

Αν τους κλείσω και τους δύο, έχω σκέτο τον TopoNavigator.

 

Το κουλό είναι ότι τις υψομετρικές διαφορές τις δείχνει μόνο όταν είναι ο default τσεκαρισμένος. Υποτίθεται ότι ανήκουν στον Topo Navigator ( ή όχι; ).

 

 

3. Ανοίξτε την εφαρμογή. θα εμφανιστεί ένας αυτόματος οδηγών ρυθμίσεων και θα κάνετε τις πρώτες ρυθμίσεις (γλώσσας κυρίως).

 

4. Πηγαίνετε Ρυθμίσεις->Πληροφορίες. Εκεί θα δείτε το Card ID (Unlock esn). Αντιγράψτε κάπου αυτόν τον αριθμό.

 

Νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση το πρόγραμμα να μην ανοίξει εφόσον είναι ακόμα κλειδωμένοι οι χάρτες που περιέχονται στο φάκελο Garmin. Ίσως σ' αυτό το βήμα να πρέπει να ξεκλειδωθούν πρώτα οι χάρτες με το Garmin_Mobile XT key finder v1.1.

 

Θα φανεί...

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση το πρόγραμμα να μην ανοίξει εφόσον είναι ακόμα κλειδωμένοι οι χάρτες που περιέχονται στο φάκελο Garmin. Ίσως σ' αυτό το βήμα να πρέπει να ξεκλειδωθούν πρώτα οι χάρτες με το Garmin_Mobile XT key finder v1.1.

 

Θα φανεί...

τα βηματα που αναφερει ο Aisopos και υπαρχουν στο zip δουλεψαν κανονικα και εμφανιστηκαν ολοι οι χαρτες στο mapsource. δυστυχως δεν ξερω αν δουλεψαν οπως επρεπε γιατι δεν το εχω ξαναχρησιμοποιησει, ουτε βρηκε gps βεβαια στο σπιτι.

πολυ καλες οι οδηγιες και η βοηθεια απο ολα τα παιδια, μπραβο σας :happy:

 

παντως ειμαι σιγουρος οτι το προγραμμα δεν ειναι απολυτα συμβατο με το Ν82. λογικα θα βγαλουν καποια αναβαθμιση, οπως με την 4.10.40 στην οποια ανεφεραν support for Ε90, 6110 αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...