Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι.

Έχω to Garmin 5.0.40. σε Nokia 6100. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι ενώ έχω ενεργοποιήσει στα σημεία εγγύτητας και τα προσαρμοσμένα σύνολα poi και τις κάμερες ασφαλείας και στην ηχητική ειδοποίηση το Συνεχής - όλες οι ειδοποιήσεις, δεν με ειδοποιεί για τα poi.

Πηγαίνοντας από : Προς τα που - πρόσθετα - προσαρμοσμένα poi φαίνονται οι φάκελοι που έχω περάσει με τον Poi Loader και τα ίδια τα poi στην συνέχεια. Όταν όμως βάλω πορεία για μια άλλη πόλη τα ίδια τα poi (κάμερες ταχύτητας) ούτε τα εμφανίζει στον χάρτη ούτε ηχητική ειδοποίηση έχει.

Καμιά βοήθεια:

 

Οταν θα κανεις εγκατασταση των poi με τον poiloader κανε χειροκινητη ρυμθιση και ορισε της αποστασεις ενεργοποιησης ανακοινωσης του καθε σημειου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας, εχω μια απορια στη χρηση του garmin. Κανω αναζητηση ενα χωριο λιγο ακυρο πανω στον Ταυγετο,και μου λεει οτι δε βρεθηκαν αποτελεσματα.το γραφω με ολους τους τροπους (κεφαλαια,μικρα,greeklish,κλπ). οταν παω χειροκινητα ομως το βρισκω,κ οταν το παταω στην αναζητηση οπως ειναι γραμμενο εκει δεν υπαρχει.

Γιατι γινεται αυτο??λογικα,αφου υπαρχει στον χαρτη,δε θα επρεπε να το βρισκει??

το χωριο λεγεται ΤΟΡΙΖΑ. αν πατηστε ΞΗΡΟΚΑΜΠΙ, θα σας παει πολυ κοντα σε αυτο,η τοριζα ειναι λιγο πιο δυτικα (αριστερα δλδ)και λιγο πιο βορεια. Εχω τους 4-1 αλλα κ με τους 3-1 το ιδιο εκανε..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω μια απορια στη χρηση του garmin. Κανω αναζητηση ενα χωριο λιγο ακυρο πανω στον Ταυγετο,και μου λεει οτι δε βρεθηκαν αποτελεσματα.το γραφω με ολους τους τροπους (κεφαλαια,μικρα,greeklish,κλπ). οταν παω χειροκινητα ομως το βρισκω,κ οταν το παταω στην αναζητηση οπως ειναι γραμμενο εκει δεν υπαρχει.

Γιατι γινεται αυτο??λογικα,αφου υπαρχει στον χαρτη,δε θα επρεπε να το βρισκει??

το χωριο λεγεται ΤΟΡΙΖΑ. αν πατηστε ΞΗΡΟΚΑΜΠΙ, θα σας παει πολυ κοντα σε αυτο,η τοριζα ειναι λιγο πιο δυτικα (αριστερα δλδ)και λιγο πιο βορεια. Εχω τους 4-1 αλλα κ με τους 3-1 το ιδιο εκανε..

 

εγω χρησιμοποιω τον 1.90 μονο του κλειδωμενο, και μου το βρισκει κανονικα μεσα απο τις πολεις. Τοριζα (Λακωνιας)

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα μιλας?ναι ετσι το δειχνει πανω στον χαρτη!Εγω ηθελα μονο τον autodrive και τον anavasis αλλα δε τους βρηκα σε πακετο κ εχω αυτο το 4-1..

Τωρα τι λες να κανω?να σβησω τους 4-1 κ να βαλω ξεχωριστα τον autodrive και τον anavasis?εξαλλου δε με νοιαζει να εχω αλλους.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Nikos_Mpl

Οταν πας στο "Προς τα που" απο το μενου του Garmin πατας μετα "Κοντα" - "Κοντα σε αλλη...." - Συλλαβισμος πολης" - "Συλλαβισμος"- Γραφεις την πολη & περιμενεις.......σου δινει το αποτελεσμα π.χ θεσσαλονικη πας τωρα στις "Πολεις " απο το μενου & κανεις αναζητηση το χωριο.

Δεν χρειαζεται να αλλαξεις τους χαρτες.

Link to comment
Share on other sites

Nikos_Mpl

Οταν πας στο "Προς τα που" απο το μενου του Garmin πατας μετα "Κοντα" - "Κοντα σε αλλη...." - Συλλαβισμος πολης" - "Συλλαβισμος"- Γραφεις την πολη & περιμενεις.......σου δινει το αποτελεσμα π.χ θεσσαλονικη πας τωρα στις "Πολεις " απο το μενου & κανεις αναζητηση το χωριο.

Δεν χρειαζεται να αλλαξεις τους χαρτες.

 

Οκ σευχαριστω πολυ,δειχνει οτι λειτουργει ετσι,αν κ ειμαι μεσα στο σπιτι..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά, προσπάθησα να εγκαταστησω σε nokia 6220c το πρόγραμμα αλλά κάπου στο τελευταιο βήμα με τον χάρτη έκανα κάποιο λάθος ίσως.

 

Αρχικά να πώ οτι το προγρ έχει αναγνωρίσει τον δέκτη αλλά δεν εμφανίζει κάποιο χάρτη. Φαινεται να υπάρχει μέσα ενας european αλλά δεν δείχνει πληροφορίες.

 

Έχω το αρχείο GMAPBMAP.IMG στον φάκελο του garmin & το unlock αρχείο το οποίο προεκυψε απο το map id 822 και το χω ονομάσει greece.unl. Μάλλον έκει έχω κάνει κάτι λαθος, πρέπει να χρησιμοποιήσω άλλο map id ή αλλο αρχείο για χάρτη? Ή μήπως να μετονομάσω το GMAPBMAP.IMG

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά, προσπάθησα να εγκαταστησω σε nokia 6220c το πρόγραμμα αλλά κάπου στο τελευταιο βήμα με τον χάρτη έκανα κάποιο λάθος ίσως.

 

Αρχικά να πώ οτι το προγρ έχει αναγνωρίσει τον δέκτη αλλά δεν εμφανίζει κάποιο χάρτη. Φαινεται να υπάρχει μέσα ενας european αλλά δεν δείχνει πληροφορίες.

 

Έχω το αρχείο GMAPBMAP.IMG στον φάκελο του garmin & το unlock αρχείο το οποίο προεκυψε απο το map id 822 και το χω ονομάσει greece.unl. Μάλλον έκει έχω κάνει κάτι λαθος, πρέπει να χρησιμοποιήσω άλλο map id ή αλλο αρχείο για χάρτη? Ή μήπως να μετονομάσω το GMAPBMAP.IMG

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

λαθος φιλε μου... το αρχειο .unl ειναι για να "σπαει"τον χαρτη αν δεν ειναι ξεκλειδοτος...

οποτε για να μην στα πολυλογω αν τα εκανες καλα πρεπει να το κανεις ετσι:

μεσα στον φακελο του garmin να βαλεις:

GMAPBMAP.IMG ---> ο χαρτης σου

και

GMAPBMAP.unl---> το κλειδι για να ξεκλειδωσει ο χαρτης...

Αυτα και ελπιζω να βοηθησα... οτι αλλο θες πες το, εδω ειμαστε :rolleyes:

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

λαθος φιλε μου... το αρχειο .unl ειναι για να "σπαει"τον χαρτη αν δεν ειναι ξεκλειδοτος...

οποτε για να μην στα πολυλογω αν τα εκανες καλα πρεπει να το κανεις ετσι:

μεσα στον φακελο του garmin να βαλεις:

GMAPBMAP.IMG ---> ο χαρτης σου

και

GMAPBMAP.unl---> το κλειδι για να ξεκλειδωσει ο χαρτης...

Αυτα και ελπιζω να βοηθησα... οτι αλλο θες πες το, εδω ειμαστε :rolleyes:

 

Κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την απάντησή σου.

Το μετονόμασα έτσι όπως μου είπες αλλά δεν άλλαξε κάτι, κι εξηγω:

 

Κατα την λειτουργία βλέπω στίγμα (σωστό), ταχύτητα και λοιπές πληροφορίες αλλά δεν απεικονίζει τον χάρτι, δλδ βλέπω μια μαύρι επιφάνει κι ενα βελάκι που δείχνει την εκάστοτε θέση μου.

 

Φαντάζομαι πως έχω φορτώσει λάθος χάρτη. Αυτό που έκανα είναι να βάλω το img αρχείο στο φάκελο του garmin, οχι σε κάποιο υποφάκελο. Βρήκα μια λίστα με map id codes και με αναζήτηση για ελλάδα βρήκα τα

 

MapID: 821 Auto_Drive_Hellas v1.3 - Greece- eng

MapID: 822 Auto_Drive_Hellas v1.3 - Greece- gr

 

οπότε εφτιαξα το αρχείο ξεκλειδώματος βάση του κωδικού 822.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την απάντησή σου.

Το μετονόμασα έτσι όπως μου είπες αλλά δεν άλλαξε κάτι, κι εξηγω:

 

Κατα την λειτουργία βλέπω στίγμα (σωστό), ταχύτητα και λοιπές πληροφορίες αλλά δεν απεικονίζει τον χάρτι, δλδ βλέπω μια μαύρι επιφάνει κι ενα βελάκι που δείχνει την εκάστοτε θέση μου.

 

Φαντάζομαι πως έχω φορτώσει λάθος χάρτη. Αυτό που έκανα είναι να βάλω το img αρχείο στο φάκελο του garmin, οχι σε κάποιο υποφάκελο. Βρήκα μια λίστα με map id codes και με αναζήτηση για ελλάδα βρήκα τα

 

MapID: 821 Auto_Drive_Hellas v1.3 - Greece- eng

MapID: 822 Auto_Drive_Hellas v1.3 - Greece- gr

 

οπότε εφτιαξα το αρχείο ξεκλειδώματος βάση του κωδικού 822.

 

οπα οπα... θες να πεις οτι απο εκει που το κατεβασες διπλα η καπου αλλου δεν ειχε map id? τοτε παιζει να ειναι ξεκλειδοτος ο χαρτης... --->οποτε δεν θελει καθολου ξεκλειδωμα... ;)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω μια απορια στη χρηση του garmin. Κανω αναζητηση ενα χωριο λιγο ακυρο πανω στον Ταυγετο,και μου λεει οτι δε βρεθηκαν αποτελεσματα.το γραφω με ολους τους τροπους (κεφαλαια,μικρα,greeklish,κλπ). οταν παω χειροκινητα ομως το βρισκω,κ οταν το παταω στην αναζητηση οπως ειναι γραμμενο εκει δεν υπαρχει.

Γιατι γινεται αυτο??λογικα,αφου υπαρχει στον χαρτη,δε θα επρεπε να το βρισκει??

το χωριο λεγεται ΤΟΡΙΖΑ. αν πατηστε ΞΗΡΟΚΑΜΠΙ, θα σας παει πολυ κοντα σε αυτο,η τοριζα ειναι λιγο πιο δυτικα (αριστερα δλδ)και λιγο πιο βορεια. Εχω τους 4-1 αλλα κ με τους 3-1 το ιδιο εκανε..

 

Έχει ειπωθεί πώς πολλά 3-1 & 4-1 έχουν πρόβλημα με την αναζήτηση.

 

Βάλε σκέτο τον autodrive θα σου πηγαίνει και πιο γρήγορα.

Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αλλα θελω και τον anavasis, και γιαυτο εψαχνα 2-1 ή εστω σκετο τον anavasis 4.30 τον οποιο δεν εβρισκα επισης.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Έχω το e52 και τις τελευταίες μέρες ασχολούμαι με την εγκατάσταση gps. Συγκεκριμένα προσπαθώ να βάλω το garmin αλλά δεν μπορώ. Κάνω όλες τις διαδικασίες που αναγράφονται. Έτσι, μου δείχνει την αρχική οθόνη που φορτώνει και στην συνέχεια με γυρνάει στο μενού του κινητού. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Προσπαθώ να βάλω την έκδοση 5.00.60.

 

Ευχαριστώ.

Στο Ε52 μου, κατάφερα να εγκαταστήσω, μόνο το 5.00.40.

Πού σε πονεί και πού σε σφάζει...
Link to comment
Share on other sites

Στο Ε52 δεν ειναι δυνατον να βαλεις την 5.00.60!

 

Μάλλον κάνεις λάθος,πριν λίγες μέρες έβαλα την έκδοση αυτή στο Ε52 ενός φίλου και δουλεύει μια χαρά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Σε 6220c προσπάθησα ανεπιτυχώς να εγκαταστήσω την έκδοση 5,00,60, τελικά εγκατέστησα την 5,00,40 επιτυχως. Φόρτασα και τον χάρτη "Ανάβαση" τον οποίο διαβάζει κανονικά και όλα λειτουργούν κανονικά εκτός από:

 

Κατα την λειτουργία του ορισμού προορισμού είτε γράψω με ελληνικούς είτε με λατινικούς χαρακτήρες στο ορισμό των διευθύνσεων στο πρώτο βήμα δεν επιστρέφει αποτελέσματα για καμία πόλη. Αν τώρα πάω στις πόλεις, εκει εμφανίζει μόνο για την Αττική όλες τις περιοχές με χρήση λατινικών χαρακτήρων.

 

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σ' αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάνεις λάθος,πριν λίγες μέρες έβαλα την έκδοση αυτή στο Ε52 ενός φίλου και δουλεύει μια χαρά.

 

Εμενα δεν μου ανοιγει καν Στην αρχικη σελιδα κολλαει και δεν ξεκινα το προγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου ανοιγει καν Στην αρχικη σελιδα κολλαει και δεν ξεκινα το προγραμμα;

 

Το έχεις ξεκλειδώσει κανονικά? Του έχεις βάλει κάποιον χάρτη μέσα? Η εγκατάσταση ήταν σωστή?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες για να το βαλω σε ενα omnia που ειναι windows mobile κανω τα ιδια που εκανα κ στο N79 Μου????

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες για να το βαλω σε ενα omnia που ειναι windows mobile κανω τα ιδια που εκανα κ στο N79 Μου????

Βάζεις αυτό:Garmin Mobile XT for Windows Mobile Ver. 5.00.20w as of Sep 25, 2008

Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου ανοιγει καν Στην αρχικη σελιδα κολλαει και δεν ξεκινα το προγραμμα;

 

Παιδιά έχει αναφερθεί πολλάκις... Μέσα στο φάκελο Apps (Garmin/Apps) υπάρχει ένα αρχείο .ini αυτό το σβήνετε και το πρόγραμμα ανοίγει κανονικά!!

 

Μάλλο είχε δίκιο ο φίλος που τα ανέφερε λίγο πιο πίσω, μήπως να μπει σαν οδηγία στην αρχική σελίδα, αφού σχεδόν όλοι τελικά αντιμετωπίσαμε αυτό το "πρόβλημα"...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει αναφερθεί πολλάκις... Μέσα στο φάκελο Apps (Garmin/Apps) υπάρχει ένα αρχείο .ini αυτό το σβήνετε και το πρόγραμμα ανοίγει κανονικά!!

 

Μάλλο είχε δίκιο ο φίλος που τα ανέφερε λίγο πιο πίσω, μήπως να μπει σαν οδηγία στην αρχική σελίδα, αφού σχεδόν όλοι τελικά αντιμετωπίσαμε αυτό το "πρόβλημα"...

 

Παντως επειδη κ γω το αντιμετωπισα τις προαλλες, πριν 3 μηνες που περασα πρωτη φορα τους χαρτες κ το προγραμμα,δεν χρειαστηκε να το κανω..ενω τωρα χρειαστηκε (ενω με την εκδοση 5.00.50 παλι δε χρειαστηκε),οποτε μηπως εχει να κανει κ με το αν τοχουμε ξαναβαλει στο κινητο το προγραμμα παλιοτερα?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...